Troostprijs voor Nicols in EC-toernooi SC Kinheim weer In basketbalduel tegen Brutus Haarlem Cardinals helemaal kansloos Triomf Pronk in ronde van Lisse ERVARING VAN WHITE STARS GAF DOORSLAG De Robben te sterk Volleybalteam gaf Bulgaren RECEPTIE DSS DRUK BEZOCHT Groot: libre-titel van Kennemerland Europa Cup voor Parma Vergadering van basketbalbond zonder sponsor I snel afgewerkt SPORTE h. goed partij NMBB T' M I 1 z Jr taf 19 SPORT MAANDAG 2 6 SEPTEMBER I 4 4 (Van onze sportredactie) RIMINI. Germal Parma heeft voor het eerst in de ge schiedenis de Europese honk- balbeker gewonnen. In de „best of three” met Derbigum Rimini won Rimini zaterdag de eerste ontmoeting met 6-3, maar Par ma zegevierde in de twee laat ste wedstrijden zondag met res pectievelijk 5-2 en 8^1. Volgen de week moeten Parma en Ri mini nog drie wedstrijden te gen elkaar spelen, waardoor bepaald wordt wie zich dit sei zoen kampioen van Italië mag noemen. GAS WATER SANITAIR DAKBEDEKKINGEN NOURIS LOODGIETERSBEDRIJF B.V. I Ier zuiver wollen 1. de te t erkt ne .s. ’S Beidschat schitterde m Herman Beidschat: Grote animator in duel tegen de Duitsers I Nit.- j si V - t*’ I ADVERTENTIE) Groot maakte in deze voorlaatste ronde geen fout in zijn partij tegen J. Gorter. Na een stormachtig begin in dertien beur ten had hij 38 caramboles, moyenne 2.92 viel hij even terug maar wist in 25 beurten zijn leidersplaats te consolideren. Dankzij Stien Kraay (10-6) en Annelies Nelissen (8-6) was het The White Stars dat de rust inging met een 22-27 voorsprong. Een overrompelende start bracht Martin Feitsma en zijn speelsters in de beginfase van de tweede helft al snel buiten bereik van de thuisclub. Toen ook bleek dat The White Stars de meeste kans op succes heeft als de ploeg kans ziet het eigen tempo aan dat van de tegenpartij op te dringen. Met Marjolein Drijver (3-11) als produc tiefste speelster sloten de Sterren het duel winnend met 49-61 af. Het sterk verjongde Akrides heeft de eigen aanhang tegen het gepromoveerde de Germaan verrast met uitstekend spel. Vooral in de tweede helft werd de Amster damse formatie, die kon bogen op de routi ne van Kees Kassteen (10-8) en Bruce Mc Neely (14-8) volledig weggespeeld door de voortreffelijk combinerende thuisclub, die in die fase bovendien nog bleek te beschik ken over een zuiver schot. Moeilijk had Akrides het alleen tussen de twaalfde en de vijftiende minuut van de eerste helft. Slordig spel van met name Ron Pluimert (6-12) deed toen de 29-20 voorsprong verlo ren gaan. Toen Wim Branderhorst bij 29- 34 weer binnen de lijnen kwam was het leed echter snel geleden. Via een 47-41 ruststand speelde er in de tweede helft nog maar één ploeg. Vooral Nick Roosenstein (2-17) en Martin Griekspoor (14-8) blonken uit en bepaalden de eindstand op 106-83. De Akrides-dames konden de prestatie van de heren niet evenaren en verloren volkomen onnodig van Boetiek Waterloo. Dankzij Jeanet Meijer (7-3) werd welis waar bij de rust een 16-24 voorsprong genomen, maar een periode van schotloos- Eindstand: punten, moyenne, serie. 1. J. Groot, 14, 1.36, 9; 2. M. Milatz 10, 1.52, 12; 3. J. Gorter 10, 1.17, 10; 4. P. Wildschut 8, 1.08, 8; 5. Th. Beemsterboer 6, 0.93, 7; 6. J. Schermerhorn 4, 1.05, 7; 7. J. Dalman 2, 1.03, 8; 8. J. Schrama 2, 0.94, 7. heid bracht Boetiek Waterloo in de tweede helft een 34-29 voorsprong. Nadat Akrides in het zicht van de finish nog een 34-36 voorsprong had genomen, bleken gemiste strafworpen uiteindelijk toch verantwoor delijk voor de 39-36 nederlaag. Succes hadden wel de jeugdploegen van Akrides. De jongens deklasseerden SV Noordkop volledig. De reboundkracht van BREDA (ANP) De samenstelling van het wedstrijdprogramma in de finalepoule van de strijd om de sportfondsen-annex KNZB beker gaf het duel HZC De Rob- ben-AZC Alphen aan als beslissend sluit stuk. Een logische gedachtengang gezien de sterkte van beide ploegen, die echter afgelopen woensdag, toen de AZC-coach George Geurtsen getroffen werd door een hartinfarct teniet werd gedaan. De schok die deze gebeurtenis bij de Alphenaren te weeg bracht, was het zevental nog niet te boven. Voorafgaand aan de confrontatie met HZC De Robben versloeg AZC Neptu- nus Arnhem met moeite. In de beslissende wedstrijd heeft HZC De Robben de Al- phense ploeg een periode naast zich ge duld. Vanaf het tweede part overheersten De Robben. Door meer accelleratievermo- gen, meer snelheid en optimaal gebruik maken van de geboden kansen verlengden de Hilversummers vrij eenvoudig hun deelneming aan het Europese bekertoer- „Het verlies vrijdagavond tegen Rimi ni”, aldus de met een gebroken vinger buiten de ploeg gebleven Robert Maat, „is ons lelijk opgebroken. De klad zat duide lijk in de ploeg en dat was niet zo snel goed te maken”. Na drie innings stond Nicols in Parma zelfs met 4-0 achter en werd ijlings Ron Giroldi vervangen door Herman Beid schat, die alle glans van de wedstrijd voor zich opeiste. In de overgebleven 5 2/3 in nings stond de oude meester slechts vier honkslagen toe en ramde in vijf slagbeur- ten ook nog even drie honkslagen het veld in. Mannheim, dat in de eerste ronde nog met 14-4 door Germal Parma was opge rold, werd nu door Beidschat, die alleen maar mee was gekomen naar Italië, omdat Morton als Amerikaan niet mocht werpen in het EC-toernooi, volledig aan banden gelegd. „Ach weet je”, aldus Beidschat, „het dreigde voor ons een regelrechte af gang te worden. We hadden het gewoon niet. Slecht spel en zo. De klad zat er bij ons in na die knappe pot tegen Rimini en de deceptie na het verlies. Ik dacht toen, van zo’n ploeg mag je toch niet verliezen. nooi. De gespannen AZC-ploeg reageerde na afloop geëmotioneerd en gaf ten dele de schuld van de nederlaag aan het arbitrale duo Goose/Jansen. Beiden namen enkele ongelukkige beslissingen ten nadele van de Alphenaren. Maar het had de overwin ning van HZC De Robben, waarin Dick Nieuwenhuizen met vier doelpunten een werkzaam aandeel had, niet kunnen voor komen. Als we dat niet eens meer kunnen, dan kunnen we er maar beter meteen mee ophouden. Dat zou een enorme afgang zijn geweest. We zijn toen aardig teruggeko men en hebben in de volgende vier innings de achterstand weggewerkt en een 10-4 voorsprong genomen. Alleen in de laatste inning kregen we nog drie punten tegen.” Ook bij de Mannheim Tornados werd in de twee laatste innings, toen Nicols niet meer tot scoren kon komen en Mannheim juist wèl, ook een in het honkbal vergrijsde figuur op de heuvel gehaald. Claus Hel- mig, de man die het zeer geringe Duitse tel. 023-320220 honkbal al tientallen jaren draagt, was Peter Budny op de werpheuvel komen vervangen (Beidschat schertsend: „Hij is 79 en ik 69 jaar”). En daarmee eindigde het Europa Cupgebeuren voor beide ploegen toch ook een beetje in een tragiekomedie. „Ja, dat was het natuurlijk ook”, aldus Beidschat. „Ook bij ons is de werpersbasis zo smal voor een dergelijk toernooi, dat je een oude kerel als ik die niet eens meer in de competitie speelt die nog moet laten opdraven. Daarom hoop ik echt dat dit m’n laatste optreden is geweest voor de Nicols, want eigenlijk kan dit helemaal niet meer!” TAMPERE. De Nederlandse heren- ploeg, gekortwiekt door het ontbreken van de spelers van landskampioen Star- lift/Blokkeer, heeft in zijn eerste wed strijd voor het toernooi om het Europees kampioenschap, in Tampere, Bulgarije goed partij kunnen geven. Het ontbreken van de nodige routine bij de meeste spe lers en juist de aanwezigheid van te ge spannen zenuwen hebben er voor gezorgd dat Nederland tegen de sterke Bulgaren niet één set heeft kunnen winnen. Het werd een regelmatige zege voor Bulgarije (15-12, 15-11, 15-8), maar toch heeft Neder land, met name in de eerste set mogelijk heden gehad op setwinst. Wim Knip, de uitblinker in de Nederlandse ploeg, ver telde daar later over: „Je kon merken dat we routine misten. We hebben hier dan ook acht debutanten. Doordat we alle maal van die kleine foutjes maakten en de overtuiging dat we een of twee sets kon den winnen er gewoonweg niet was, ston den we na afloop toch nog met lege handen.” vernieuwing reparatie land.erk. Installateur (Van onze basketbalmedewerker) AMSTERDAM-IJMUIDEN. Tegen een sterk verjongd Blue Stars hebben de dames van White Stars in de eredivisie basketbal niet al te veel moeite gehad om de eerste winstpunten in de wacht te slepen. Weliswaar lieten de Sterren ook in dit treffen nog te veel opgelegde kansen ongebruikt, maar de routine van de Haar lemse dames won het toch duidelijk van het jeugdig enthousiasme van de thuis club, die het voornamelijk moest hebben van Joke Poen (12-6). (Van onze basketbalmedewerker) HOOFDDORP-HAARLEM. In de tweede divisie basketbal zijn de Haarlem se vertegenwoordigers in vrijwel alle ge vallen goed van start gegaan. Dat de krachtsverschillen in enkele gevallen toch wel vrij groot zullen zijn, werd al snel duidelijk in het treffen tussen Haar lem Cardinals en Brutus. De Amsterdam mers, die als de grote favoriet voor de titel beschouwd worden, gaven de Haar lemmers geen schijn van kans. De eerlijk heid gebiedt echter te zeggen, dat het eerder de zwakte van Haarlem Cardinals was dan de kracht van Brutus dat de 31- 114 eindstand op het scorebord deed ver schijnen. 'olRj <th ;nse i) Eric Griekspoor en scores van Marcel van der Pal (13-14) en Rob Meijer (10-4) deden Akrides via 45-29 met 91-52 zegevieren. Verrassend was de triomf van de meisjes over het Amsterdamse AMVJ. Een ruime 32-23 voorsprong bij de rust kwam in de tweede helft nog ernstig in gevaar, maar bleek tenslotte net voldoende voor een 54- 53 overwinning. Topscoorsters: Jenny Bosma (9-4) en Corina Duin (8-4). De dames, die evenals de heren bij de titelhouder en de nummer twee voor het voorgaande toernooi om het Europees kampioenschap (’75 in Joegoslavië) zijn ingedeeld, waren kansloos tegen Honga rije, dat in 1975 het zilver veroverde bij de Europese titelstrijd. De Hongaarse dames waren vooral in aanvallend opzicht veel te sterk voor Nederland. In de eerste set toonden de Hongaarse speelsters hun mo gelijkheden (15-8), maar daarna spanden zij zich minder in: 15-12 en 15-13. Titelhou der Sovjet-Unie versloeg in de openings wedstrijd in Turku Tsjecho-Slowakije met 3-0 en Roemenië begon met een overwin ning op Joegoslavië (3-2). In Kotka, een plaatsje aan de Finse Golf ongeveer 200 kilometer ten oosten van Helsinki, begon ook de Finse damesploeg, evenals de he ren van het organiserende land, met een overwinning. Finland versloeg West-Duits- land met 3-2, waarna Polen en Oost-Duits- land afrekenden met respectievelijk Bul garije (3-0) en Italië. In de zevende en laatste ronde speelde de finale zich af tussen J. Groot en M. Milatz, waarbij Groot aan remise genoeg had. Het werd een adembenemende finale. Groot begon ijzersterk. In de negende beurt was de stand zestien om vijf in zijn voordeel. Maar de jonge technisch betere Milatz sloeg in de negentiende beurt keihard te rug met een gave serie van elf caramboles. Groot kreeg een knock down en zag zijn voorsprong omgebogen in een achterstand van vijf caramboles. Maar ook Milatz had geleden onder de druk en in de eindfase werd dit hem fataal. Groot bereikte in de 36ste beurt de verlossende finish met de kleinst mogelijke voorsprong: één caram bole. HAARLEM. De honkbalclub Kin heim zit opnieuw zonder sponsor. Nadat drie jaar Aktie’68 geld en naam aan de vereniging verleende kwam Marcon op de proppen dat voor een periode van drie jaar financiële steun aan SC Kinheim zou verlenen. De eigenaar van Marcon heeft kortgeleden zijn zaak verkocht, reden waarom Kinheim nu opnieuw zonder sponsor zit. Teammanager Rob Muller meldt dat Kinheim het bedrag dat Marcon voor dit jaar had toegezegd volledig heeft gekre gen. Hij is in contact getreden met de heer Raats, voormalig geldschieter van Scho ten, om te kijken op wat voor manier Kinheim het volgend seizoen geholpen kan worden. (Van onze softbalmedewerker) HAARLEM. Zaterdag vond in de kantine van sponsor Nelissen de druk bezochte receptie van softbalkampioen DSS plaats. De succesvolle Haarlemse ploeg, die voor de tweede achtereenvol gende keer de nationale titel in de wacht sleepte, kreeg veel lof toege zwaaid van een lange rij sprekers, die geopend werd door bondsvoorzitter AMSTERDAM. In recordtijd de gehele vergadering duurde nauwelijks tweeëneenhalf uur werd zaterdag de jaarvergadering van de Nederlandse Bas ketbal Bond afgewerkt. Een vergadering, die enerzijds gekenmerkt werd door een zekere matheid en anderzijds door de ge ringe opkomst van de afgevaardigden. Een verschijnsel waaraan de in België te verspelen Europese kampioenschappen zeker niet vreemd waren. Dat het de bond nog steeds voorspoedig gaat werd onderstreept door het ope ningswoord van voorzitter Berteling. „Nog nooit eerder in het bestaan van onze thans dertig jaar oude bond, reikte de nationale herenploeg zo hoog op de Euro pese ladder als dit jaar. Financieel zijn wij er daarnaast in geslaagd de moeilijk heden van weleer naar de vergetelheid te doen verdwijnen, terwijl een gezonde ba sis is gelegd voor de komende jaren”. (Van onze wielermedewerker) LISSE. Als sportief onderdeel van de Lisser najaarsfeesten werd zondagmid dag door de Ren- en Toervereniging De Bollenstreek in samenwerking met de Harddraverijvereniging Lisse en omstre ken een wielerronde van Lisse verreden en die leverde bij de amateurs een zege op voor Gert Pronk uit Scheveningen. Sa men met plaatselijk favoriet Bas Lange- veld, Hille de Boer en Kees Brandse had Pronk het tot een ronde voorsprong ge bracht. Toen het peloton met nog vier ronden moest afspurten voor de klasse ringen vanaf de vijfde plaats, maakte de Scheveninger daarvan handig gebruik om zich van zijn drie vluchtmakkers te ont doen. In Lisse kwam Pronk tot zijn negen tiende overwinning van dit seizoen. Eer der had de Noordwijker Leo v.d. Berg de koers van de liefhebbers gewonnen. Hij kwam daarmee tot zijn veertiende zege. Voor het wielerfeest in Lisse bestond veel belangstelling. In de koers voor de liefhebbers wisten acht man te ontsnap pen en van hen bleek Leo v.d. Berg in de eindsprint onbetwist de rapste. Karei Teeuwen maakte met een tweede plaats het succes voor het organiserende De Bol lenstreek compleet. In de strijd van de amateurs kozen Pronk, Langeveld, De Boer en Brandse al spoedig het hazenpad en liepen ondanks tegenstoten van Ron Smit en wereldkam pioen Gaby Minneboo steeds verder uit. Na bijna een uur koers streken de vier aanvallers op het peloton neer en konden zij op één ronde voorsprong bogen. In dat peloton deed zich toen een valpartij voor en omdat Wim van Velzen geblesseerd op het wegdek bleef liggen, moest de koers geneutraliseerd worden om de ambulance op het parcours toe te kunnen laten. Met vermoedelijk een hersenschudding werd de onfortuinlijke Van Velzen overge bracht naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden. Na bijna een kwartier kon de strijd door de renners hervat worden. De vier koplopers hielden elkaar in het verde re verloop goed in de gaten, maar toen het peloton eerder af moest spurten, maakte Gert Pronk van de gelegenheid gebruik om te ontsnappen. Langeveld, De Boer en Brandse lieten zich daarmee lelijk ver schalken. De uitslagen: liefhebbers: 1. L. v.d. Berg, Noordwijk, de 50 km. in 1.10.07; 2. K. Teeuwen, De Zilk; 3. T. Krabbé, Amsterdam; 4. G. Plieger, Ameide; 5. K. van Duuren, Oegstgeest. De Lisser Henk Paase finishte als achtste. Amateurs: 1. G. Pronk, Scheveningen, de circa 70 km. in 1.56.23; 2. B. Langeveld, Lisse; 3. H. de Boer, Hilversum; 4. K. Brandse, Ouderkerk; 5. L. Westrus, Amster dam; 6. F. v.d. Enden, Monster; 7. R. van Trigt. Hillegom; 8. W. Bos, Gorcum; 9. S. Snijders, Zwanenburg; 10. G. de Wit, ’s Gravendeel. Min neboo werd twaalfde. De NBB één van de snelst groeiende sportbonden in Nederland zal in 1979 met een nieuwe nota komen („Basketbal ’80”), die de leidraad zal moeten zijn voor de verdere uitbouw en ontwikkeling van de basketbalsport in Nederland. Een eer ste aanzet heeft het bestuur inmiddels ge geven door het ter discussie stellen van de nota jeugdbasketbal en de nota basketbal- stimulering. Beide nota’s, die ernaar stre ven meer jeugd en vooral ook recreatieve sportbeoefenaars voor de basketbalsport te winnen, kregen vrijwel zonder discussie de instemming van de vergadering. Piet Leegwater de beste basketbal- scheidsrechter, die Nederland ooit gehad heeft werd door de vergadering tot lid van verdienste benoemd. Leegwater, die zijn carrière onlangs beëindigde, zal begin oktober vanwege zijn vele verdiensten voor de FIBA, in Madrid gehuldigd worden. De aftredende bestuursleden: secreta resse mevr. H. D. Oderwald-Mul en de heren J. W. Borgers en B. den Broeder werden allen herkozen. Guus van der Heijden. Waarderende woorden waren er eveneens van wet houder P. W. Voskuilen namens de ge meente Haarlem en de heer W. Beuken kamp, voorzitter van het rayon Haarlem. Op bovenstaande foto neemt achter- vangster Ans Kroon de bloemen in ont vangst die door de sponsor werden aangeboden. Wijk (12-14) en Leo van der Riet (4-17), terwijl ook het spel van Frank Kales (8- 6)op de beslissende momenten de nodige inhoud aan de ploeg gaf. Wil de ploeg echter werkelijk een serieuze tegenstander van Brutus zijn dan zal er de komende weken wel iets moeten veranderen aan het zaterdag vertoonde spel. Voor de Hoofddorp-dames was tegen Brutus vrijwel geen eer weggelegd. De Amsterdamse ploeg, die vrijwel volledig bestaat uit speelsters, die vorig seizoen nog in het eerste team van Wilskracht speel den, duldde een goed uit de startblokken komend Hoofddorp slechts zes minuten naast zich. Grote uitblinkster in de aanval van de gasten was Ria van der Meys (22- 10). Snelheid en combinatievermogen ble ken Hoofddorp toen duidelijk te machtig. In de tweede helft drong Brutus iets min der fel aan, maar werd de verdediging des te beter gesloten gehouden. Hoofddorp, dat Anet Janzweert inmiddels al met een blessure verloren had, kon ondanks moe dig verweer de zware 34-97 nederlaag niet ontlopen. Gratema-DSS en Expert-Sea Devils speelden een spannende wedstrijd met wisselende kansen. DSS, dat bij de rust na een 14-18 achterstand toch met 20-18 leidde, kwam in de tweede helft wel in moeilijkheden maar hield de winst met 44- 41 vast. Topscorers: Renée de Bruin (6-3) en E. Dekker (6-3). (Van onze biljartmedewerker) HAARLEM-IJMOND. In de finale van het district Kennemerland 5e klasse libre-klein, heeft J. Groot ongeslagen be slag weten te leggen op het kampioen schap. Reeds in de vijfde ronde nam hij de leiding over van M. Milatz die tegen J. Gorter drie caramboles te kort kwam. J. Groot hield met klein verschil P. Wild schut achter zich. In de zesde ronde wist Milatz zich echter tegen Wildschut te her stellen, zij het met moeite. Wildschut nam een forse voorsprong, maar in de zeven tiende beurt scoorde Milatz niet minder dan twaalf caramboles. Drie beurten la ter kwam hij met één carambole verschil tot winst. De als los zand aan elkaar hangende Haarlemse formatie was zo schotloos, dat de eerste treffer pas gescoord werd toen de gasten al vierentwintig punten verza meld hadden. Dat er overigens weinig lijn in het Amsterdamse spel zat, wordt het best geïllustreerd door de geringe bijdra ge, die Tree Marrioneaux (8-4) aan de score leverde. Tevreden zal coach Ton Boot dan ook zeker niet zijn over het vertoonde spel. Cardinals, dat bij de rust reeds met 13-52 achterstand, had in Eric de Jong (6-6) zijn enige topscorer Het eveneens naar de titel jagende Hoofddorp beleefde tegen Azimma een moeilijke avond. Voor een niet onbelang rijk deel waren de moeilijkheden te wijten aan een zwak schot en veel onnodig bal verlies. Vooral Wim Overbeeke en Hans Jutte misten het antwoord op het agres sievere Azimma-spel. Dat Hoofddorp de winst toch met 92-78 vast kon houden, dankte het aan de scores van Henk van 3 het duel tegen Mannheim HAARLEM. Tetramin Nicols heeft zaterdagavond met 10-7 de Duitse kampi oen Mannheim Tornados verslagen en daarmee de troostprijs opgeëist in het Europese honkbalbekertoernooi. Dat ge beurde met de nodige moeite, want de worsteling duurde toch altijd nog ruim drie uur met de Duitsers, die doorgaans vrij eenvoudig onder de voet worden gelo pen, omdat ze geen partij zijn voor de sterkere Europese honkballanden. Dat Nicols zegevierde kwam in hoofdzaak door één man: Herman Beidschat. -s» if w tg#

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 19