Uitdagende, creatieve oppositie noodzakelijk en dan w dit noq UTRECHTSE AGENTEN WAREN NIET PARAAT Jacht overvaren: twee doden Voorrang voor onderwijs L Automobilist na dodelijke aanrijding doorgereden i j o h o ii le^ va Sc 99 D’66 blijft zich oriënteren over Europese Liberalen 5 Tw I Tijdelijk PPR-voorzitter: 4 2 SEPTEMBER 19 7 7 BINNEN- EN BUITENLAND 2 6 MAANDAG M A Geelzucht Zwart rijden (Van onze redactie binnenland) Raad voor verkeer Nul komma nul Unieraad Bezetters SALT Sti Niet paraat Strauss F Zomertijd Veerboot (Van onze parlementsredactie) Hotelstaking Heilloos Fidzji-eilanden I I s i DEN HAAG-UTRECHT. De politie in ons land zoekt nu drie Westduitse vrouwen die lid zijn van de Rote Armee Fraktion en die in Nederland zouden zijn. Het zijn de 28-jarige Brigitte Monhaupt, die al sinds vorige week donderdag wordt gezocht, de even oude Sigrid Sternebeck en de 25-jarige Angelina Speitel. De politiekorpsen in het hele land zijn extra paraat. Grenzen en vliegvelden worden scherp in de gaten gehouden. Koers Van Hullen F dei dai vei sta nei dei Du hel nis No sla bo te les da PO he 55. ge ge I tti' UTRECHT. Volgens D'66- fractievoorzitter Jan Terlouw be staat er geen twijfel over dat er onder het nieuwe kabinet-Den Uyl een abortuswet tot stand komt. Verschil van mening over het akkoord van informateur Ve ringa is niet op z’n plaats, zei Terlouw zaterdag in Utrecht op een vergadering van de ad viesraad van D’66. i I 1 ei ia *1 Politie zoekt nu drie RAF-leden I I I I I tb Minister van Kemenade luistert naar een der sprekers in het Haags Congresgebouw. 1 t i I WEERRAPPORTEN i i 1 t Als de tekst van zo’n aanvaard initia- tiefwetsontwerp het CDA niet zou aan- I L De heer en mevrouw De KeijZer voeren mee op het jacht „Antares” van hun zoon J. de Keijzer uit Delft, toen het scheepje zaterdag werd overvaren door het 909 ton metende motortankschip „Zuilen” met ka pitein C. van Leeuwen uit Rotterdam, gela den met olieprodukten. Beide vaartuigen gingen in de richting van Dordrecht. De eigenaar van het jacht en een broer van hem konden, nadat het scheepje was gezonken een ruit van de stuurhut ver nielen, zich bevrijden en de wal bereiken. De stoffelijke resten van hun ouders wer den gevonden toen de Antares zondag was gelicht. Vooruitzichten voor woensdag Zonnig en droog nazomerweer Aantal uren zon: 4 tot 12. Min. temp., om streeks 12 graden. Max. temp.: omstreeks 21 graden. Voor een goed beleid op het terrein van werkgelegenheid, inkomen en energie zijn volgens Talstra ingrijpende maat schappelijke hervormingen onontkoom baar. Hij wees er daarbij op dat de tij- Waterstanden IJmuiden Hoogwater 3.27 uur en 15.48 uur Laagwater 11.40 uur en 23.56 uur 0 0 0 o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o Over de gang v^n zaken in en rond het autoverhuurbedrijf zullen nog meer mede delingen worden gedaan, nadat de zwaar gewonde rechercheur vandaag is gehoord. Burgemeester Vonhoff van Utrecht zal 'donderdag in de gemeenteraadsvergade ring een verklaring afleggen. en één gewond. Volgens Westduitse bladen zou mw. Sternebeck betrokken zijn bij de moord op de bankier Ponto en zou mw. Speitel assistente zijn geweest van de advo caat Klaus Croissant, die de belangen van de leden van de Baader-Meinhofgroep be- hartigdQ. Bovendien heeft Van Agt in het forma tieberaad volgens Terlouw zijn gespreks partners verzekerd dat het CDA niet zal verhinderen dat er een handtekening komt onder een door het parlement aangeno men wetsontwerp, ook al zou dat niet door het kabinet zijn ingediend. dens de kabinetsformatie gesloten com promissen veel meer leiden tot een tijde lijke verhulling van de maatschappelijke tegenstellingen dan tot de noodzakelijke doorbraak. De PPR zal daarom uitda gende initiatieven en voorstellen moeten ontwikkelen, betoogde Talstra. De PPR-kerngroep koos zaterdag een nieuw tijdelijk partijbestuur, dat tot 5 november aan zal blijven, als het PPR- congres een nieuw bestuur zal kiezen. De verkiezing van een tijdelijk bestuur was Mw. Van Keeken fietste in de nacht van vrijdag op zaterdag in gezelschap van an deren op de weg van Boukel naar Swal- men. In een bocht week een tegemoetko mende auto teveel uit naar links. Daardoor werd mevrouw Van Keeken geschept, al dus de politie. De auto die het ongeluk veroorzaakte, was vermoedelijk een groe ne Datsun-personenwagen. De 23-jarige G. Bordes uit Utrecht en de 21-jarige H. West uit Lelystad zijn gister nacht in Breukelen verongelukt. De auto waarin zij zaten en die door de heer Bor des werd bestuurd, reed tegen een lan taarnpaal. De heèr Wester was op slag dood, de bestuurder overleed later aan zijn verwondingen. In Lekkerkerk is zaterdagavond de 30- jarige W. Kers uit Schoonhoven om het leven gekomen toen de auto waarin, hij zat van de weg raakte, tegen een boom reed en staan, zouden de christen-democratische ministers wel uit het kabinet kunnen weg lopen, maar zij zouden er akkoord mee gaan als de dan opererende minister van justitie-ad-interim het contraseign (hand tekening) eronder zet. nodig geworden door het aftreden van het partijbestuur eind augustus. Dat par tijbestuur kon het toen niet eens worden over de koers, die de PPR na de zware verkiezingsnederlaag op 25 mei de PPR verloor vier zetels moest gaan volgen. Volgens Talstra, die overigens niet be schikbaar is voor het definitieve bestuur, zal het tijdelijke bestuur niet alleen op het PPR-winkeltje passen. Het bestuur zal organisatorische maatregelen nemen, die met name gericht zullen zijn op de verkiezingen voor Provinciale Staten en gemeenteraden volgend jaar. „Het ko mende partijbestuur moet de bedjes ge spreid vinden.” Dat nog niet alles pais en vree binnen de PPR is bleek uit de verklaring, die staatssecretaris Van Hulten gaf voor zijn aftreden als Kamerlid. Het had Van Hul ten pijnlijk getroffen dat de kerngroep op 27 augustus zonder meer akkoord ging met het overboord zetten van het partij-reglement en de zaken overliet aan een commissie van zeven wijze mannen. drie directeuren-generaal van zijn depar tement. daarna in een sloot belandde. Twee andere inzittenden van de wagen raakten gewond. In Beek en Donk is zaterdagavond de 55- jarige H. Kooymans uit die plaats om het De adviesraad van D’66 zal zo nodig een spoedvergadering beleggen over de uit breiding van het ultracentrifugeproject in Almelo. Zaterdag sprak de adviesraad zich nog niet uit over dit onderwerp, om dat de onderhandelingen van de deelne mers aan het Almelo-project (Nederland, Engeland en Duitsland) nog aan de gang zijn. Nederland probeert bij deze onder handelingen harde garanties te krijgen dat de kerngrondstoffen niet worden geleverd aan landen (zoals Brazilië) die het verdrag tot het niet verder verspreiden van kern wapens niet hebben ondertekend. op een kruising met zijn fiets door een auto werd gegrepen. Vermoedelijk, aldus de politie, doordat hij te hard reed, is de 22-jarige D. Roelfs uit Oosteinde zaterdag in Spijk (gem. Bierum) met zijn motor over de kop gesla gen en overleden. In de Friese plaats Hallum is zaterdag avond de 55-jarige W. Huizinga uit die plaats om het leven gekomen toen hij met zijn auto de rechterberm raakte, de weg overschoot en tegen een boom belandde. De 25-jarige P. Smit uit Enkhuizen is gisternacht bij Hoorn van de weg Berk- hout-Enkhuizen geraakt en met zijn auto tegen een boom gebotst. Hij overleed ter plaatse. De 70-jarige J. Reijnders uit de Brabant se plaats Gemert is gisteravond in zijn woonplaats omgekomen bij een verkeers ongeluk. De heer Reijnders fietste met iemand anders op de Koksebaan toen hij van achteren werd aangereden door een personenwagen. De andere fietser raakte zwaar gewond. Een belangrijke stroming in D’66 vindt dat Nederland niet de kans moet lopen zichzelf uit te laten sluiten. Deze stroming staat tegenover een vleugel in de fractie die niet bereid is akkoord te gaan met uitbreiding van het ultracentrifugeproject, ook al haalt de Nederlandse regering be langrijke voorwaarden binnen. De kerngroep besloot voorts dat de PPR in principe meedoet aan de Europe se verkiezingen. De PPR zal met het oog daarop in eerste instantie de samenwer kingsmogelijkheden met de PvdA onder zoeken. onderwijs meer geld”, „Kleinere klassen nu”, „Meer geld voor exploitatie”, „Nog meer wapens is niet wijs, geef voorrang aan het onderwijs”. Op de Adviesraad van D’66, zaterdag in Utrecht, werd opgemerkt dat de par tij wel moet opschieten, wil men nog kunnen meedoen aan de Europese ver kiezingen van volgend jaar. Partijvoor- zitter Glastra van Loon echter zei dat overhaaste besluiten uit den boze zijn en dat de partij beter eerst een gefun deerd oordeel over het lidmaatschap van de liberale fractie kan vormen. Dat vindt Van Loon belangrijker dan het meedoen aan de Europese verkiezingen in een liberale fractie. „Je mag niet verwachten dat het programma van de liberalen veel body zal hebben,” aldus Glastra van Loon. De zesling maakt het goed. Alle sporen van geelzucht zijn verdwenen en vier van de zes kinderen beginnen wat zwaarder te worden. Alleen de ademhaling van een van de twee jongens is nog wat zwaar, aldus een woordvoerder van het Acade misch Ziekenhuis in Leiden. De Unieraad van de CHU heeft zaterdag in Utrecht dr. L. M. van Leeuwen uit Nieuwerkerk aan de IJssel als eerste ge plaatst op de voordracht voor het voorzit terschap van de Unie. De definitieve be noeming zal op 19 november vallen. Dr. van Leeuwen volgt mr. O. W. A. baron van Verschuer op, die het voorzitterschap na zes jaar neerlegt. De vijf mensen die op 25 januari in Warffum een boortoren van de Nederland se Aardolie Maatschappij hebben bezet, hebben uitstel gevraagd van het strafpro ces waarvoor ze zijn gedagvaard. Ze zou den morgen voor de kantonrechter in Gro ningen terecht moeten staan. Een woord voerder van de bezetters vertelde gistera vond dat het uitstel is gevraagd op aanra den van hun advocaat. Als reden werd genoemd het „politieke karakter” van de zaak, dat een gedegen voorbereiding nodig maakt. De Verenigde Staten en de Sovjet-Unie hebben zaterdag bevestigd dat zij het SALT-akkoord van 1972 blijven respecte ren. Tevens hebben ze hun streven be krachtigd een akkoord op lange termijn te sluiten ter beperking van de strategische bewapening. Dit blijkt uit een gezamenlij ke verklaring die zaterdag is uitgegeven na het tweedaagse bezoek van de Russische minister van Buitenlandse Zaken Gromi- ko. SALT-1 loopt op 3 oktober af. Volgen de week gaat een VS-diplomaat naar Ge- nève om het SALT-overleg met de Sovjet- Unie te activeren. Ongeveer 50 mensen, onder wie 20 kin deren, zijn zaterdag verdronken door het omslaan van een veerboot op de Nijl, na dat deze bij Cairo met een aak in aanva ring was gekomen. Het grootste deel van de 5000 werkne mers in de hotelindustrie op het eiland Madeira zijn zaterdag 3 dagen in staking gegaan. Zij eisen dat op het eiland de cao wordt toegepast die op het vasteland van kracht is. De stakers willen een salarisver hoging van 33 procent met ingang van 1 januari 1978, om op die manier het niveau van het continent te bereiken. De werkge vers stellen verhogingen tot 15 procent voor. De Alliantiepartij van premier Ratu Sir Kamisese Mara heeft gisteren op de Fidzji- eilanden een grote verkiezingsoverwin ning behaald. De partij kreeg 36 van de 52 te behalen zetels. Bc ping best gedc Fral er. I van RIDDERKERK.(ANP). De 68-jarige J. de Keijzer uit Oostkapelle en zijn even- oude echtgenote M. de Keijzer-Vermeulen zijn zaterdag verdronken bij een scheep- vaartongeluk op de Noord onder Ridder kerk. UTRECHT. „De PPR moet een crea tieve en uitdagende oppositie voeren tegenover het nieuwe kabinet om ingrij pende maatschappelijke hervormingen te bewerkstelligen”. Dit zei Eeltje Tal stra zaterdag op een vergadering van de PPR-kerngroep (partijraad) in Utrecht, kort nadat hij tot tijdelijk voorzitter van de PPR was gekozen. zzo zzo ozo o zzo ozo z ozo zw z z n nno ozo o wzw o windst. wind st. 12 10 10 7 10 11 12 11 13 11 11 16 16 5 11 12 6 10 -3 8 6 9 19 13 13 10 14 19 16 8 15 6 10 11 13 3 9 10 11 21 Premier Den Uyl zei zaterdagavond in een interview op de tv „nul komma nul percent” begrip te kunnen opbrengen voor de idealen van de RAF. „Wie iemand neerknalt, heeft een verkeerd ideaal”, al dus de premier, die vindt dat idealen niet losgekoppeld kunnen worden van de me thoden. KI weel kaan Stev ven. den Willi was nege beva vont men Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Z.-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zurich Istanboel Tunis DEN HAAG (ANP). Niet alle demon stranten voor „Voorrang voor onderwijs” hadden zaterdag een zitplaats in de groot ste zaal van het Nederlands Congresge bouw in Den Haag. Een tiental leden van diverse Tweede-Kamerfracties zat er rond minister Van Kemenade van Onderwijs en Wetenschappen, die vergezeld was van BC werl Schl nieu gijze kom deel nieu zijn geril gege mini Mail nis vei op' de gei do gei 50. de Nf de p tie-a is o< twee Bi in L naai vooi veei Md tiek ona han het \x/eer UTRECHT. D’66 gaat door met de oriënterende gesprekken met Europese gelijkgezinde partijen. D’66 wil bekij ken of men lid moet worden van de Europese Liberale Partij, een partij die vooral op initiatief van de WD is opgericht. De WD is zeer verbolgen over het feit dat uitgesproken D’66 grasduint in de Europese Liberale Partij. Van Hulten zei het idee te hebben dat de tegenover elkaar staande groepen uit het oude partijbestuur hun kansen afwach ten. „Ik ben afgetreden, omdat ik de volledige vrijheid wilde hebben om te zeggen wat ik van de ontwikkelingen in de partij vind”, aldus Van Hulten. Overigens signaleerde Terlouw dat ook in christen-democratische kring het den ken over een vrijere abortuswetgeving zich verbreedt. Terlouw noemde de briefwisseling van zijn collega’s Van Agt (CDA) en Van Thijn (PvdA) rond de uitleg van het abortusakkoord „bijzonder heil loos”. „Als we zo aan de gang gaan, kun nen we beter niet aan een nieuw kabinet beginnen”, aldus de fractievoorzitter van D’66. Hij vindt dat kabinetsihformateur Veringa speciaal aangesteld om de ruzie rond de abortus uit de wereld te helpen zich niets van de brieven moet aantrekken. De manifestatie van de FNV-onderwijs- bonden begon in de Prins Willem Alexan der-zaal die was opgetuigd met tal van spandoeken. Daarmee werden wensen geuit als: „Verwijder atoomgeweld, voor L Vijf EEG-landen hebben in de nacht van zaterdag op zondag de zomertijd beëin digd en de klokken een uur teruggezet. Naast Nederland waren dat België, Luxemburg, Frankrijk en Italië. Groot- Brittannië en Ierland keren pas op 23 oktober terug naar de wintertijd. West- Duitsland en Denemarken hebben niet aan de zomertijd meegedaan. Andere Eu ropese landen die zaterdagnacht de klok terugzetten, waren Spanje en Grieken land. Als de Amsterdamse gemeenteraad in stemt met een voorstel van B. en W. wordt veertien gulden het bedrag, waarmee „zwartrijders” op de Amsterdamse tram onmiddellijk boete kunnen doen. Daarbij komt nog de prijs van het kaartje. De afkoopsom voor het rijden zonder geldig plaatsbewijs is nu nog Vijf gulden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog et maal: 90 procent. Weer in binnen- en buitenland zw. bew. 1. bew mist 1. bew. zw. bew. zw. bew. zw. bew. h. bew onbew. zw. bew. h. bew zw. bew. zw. bew. onbew. mist regenbui 1. bew. onbew. onbew. mist verander. onbew. onbew. zw. bew. geh. bew. zw. bew. regen onbew. onbew. 1. bew zw. bew 1. bew zw. bew. mist onbew. onbew. mist zw. bew. mist zw. bew. zw. bew. windst. zo windst. windst. w zzo windst. windst. windst. z nnw nno windst. ono nnw zzw o zo nno o ROERMOND (ANP). De vijftigjarige nw. W. van Keeken-Seems uit Swalman is fisteren in een ziekenhuis in Roermond jverleden aan de verwondingen die zij bij sen verkeersongeluk had opgelopen. De leven gekomen toen hij bij het oversteken lutomobilist die de vrouw aanreed, is tonder stoppen doorgereden. Na een optocht naar het ministerie van Onderwijs aan de Nieuwe Uitleg in Den Haag werd een manifest op het departe ment bezorgd. Daarin werd nog eens sa mengevat waarom ABVA, ABOP en KABO bezuiniging in het onderwijs on aanvaardbaar achten en daarin werd ook opgesomd dat het beleid van de overheid moet worden gericht op drie hoofdzaken: behoud en uitbreiding van de werkgele genheid in het onderwijs, verbetering van de arbeidsvoorwaarden voor onderwijs personeel, en voorrang van onderwijs. I s Het ministerie van Justitie heeft gisteren de bewering ontkend van een Duits dag blad, als zou de donderdag in Utrecht gearresteerde Folkerts plannen hebben gehad prins Claus te ontvoeren. Volgens Bild am Sonntag had Folkerts papieren bij zich waaruit kon worden opgemaakt dat hij dergelijke plannen had: een platte grond waarop kasteel Drakesteijn stond aangekruist en een brief waarin het kente ken van de auto van de prins werd genoemd. Minister Westerterp van Verkeer en Wa terstaat zal op 28 september in Den Haag de voorlopige raad voor de verkeersveilig heid officieel installeren. Dit onafhanke lijk orgaan gaat de minister advies geven over allerlei vraagstukken op het gebied van de verkeersveiligheid. Voorzitter is mr. P. van Vollenhoven. De Raad is inge steld voor ten hoogste drie jaar. Binnen die tijd moet een wettelijke beslissing komen over de instelling van een definitieve raad voor de verkeersveiligheid. Den Uyl zei verder dat je niet mag zeg gen dat we „met geweld moeten leren leven”. „De vraag is hoe we de bronnen waaruit deze moordpogingen voortvloei en, kunnen bestrijden”. Hij zei dat de Nederlandse samenleving zich niet kan onttrekken aan de plicht de rechtsregels te handhaven. Maar daarbij moet er volgens hem wel voor worden gewaakt dat er een politiestaat ontstaat. Den Uyl vindt dat Folkerts in Nederland berecht moet worden. Was D’66 onlangs te gast bij de Luxemburgse liberalen, komende week woont men in Brighton een con gres van de Engelse liberalen bij. Nog meer zusterpartijen zullen worden be zocht. De bevindingen worden neerge legd in een advies van het hoofdbestuur aan de partij. Hoofdcommissaris C. van Doesburg van de Utrechtse politie heeft zaterdag gezegd dat de twee rechercheurs die donderdag j.l. zijn neergeschoten door het RAF-lid Knut Folkerts, niet in staat van paraatheid verkeerden, toen de Duitser het autover huurbedrijf binnenstapte waar de schietpartij zich afspeelde. Mogelijk, zo deelde de hoofdcommissaris mee, hebben de twee rechercheurs van wie er een werd gedood door de kogels uit Folkerts’ Colt .38 zich niet volledig aan hun instructies gehouden. Ze bevonden zich niet op de afgesproken plaats, maar achter de receptiebalie. Bekend is ook dat de twee rechercheurs geen kogelvrije vesten droe gen. Of ze opdracht hadden gekregen wél kogelvrije vesten te dragen, is niet bekend. De instructie is aan de twee politiemannen mondeling in zeer kleine kring gegeven. De inhoud ervan wordt nog geheim ge houden. De voorzitter van de Beierse CSU, Franz-Jozef Strauss, is zaterdag in Mün chen met grote meerderheid in zijn functie herkozen. Strauss kreeg 750 van de 807 afgegeven stemmen. Hij leidt de CSU nu sinds 1961. Terlouw: Briefwisseling over abortus heilloos MAANDAG 26 SEPTEMBER Zon- en maanstanden Zon op 6.34 uur onder 18.27 uur Maan op 18.20 uur onder 6.29 uur Alle opsporingsactiviteiten worden sinds zaterdag centraal geleid vanuit het ministerie van Justitie in Den Haag. Ook alle voorlichting over de vervolging van RAF-leden in Nederland komt van dit mi nisterie. Over de zaak wil het ministerie weinig kwijt. Omdat „in het belang van het onderzoek grote terughoudendheid moet worden betracht”, wilde het ministerie al leen meedelen dat Angelina Speitel en Sigrid Sternebeck „betrokken kunnen zijn geweest” bij de schietpartij van vorige week maandag in Den Haag, waarbij een agent werd gewond en die van donderdag in Utrecht, waarbij één agent werd gedood Jan van den Bosch, voorzitter van de Algemene Bond van Onderwijzend Perso neel (ABOP), riep nog eens op niet mee te huilen met de conservatieve wolven in het onderwijsbos. Het verwezenlijken van een beter en vernieuwd onderwijs is het uitein delijke doel van de manifestatie van de FNV-onderwijsbonden, meende de spreker. Adhesieverklaringen werden afgelegd door vertegenwoordigers van het Neder lands Genootschap van Leraren. (NGL), en van het LOG en het LOHBO, organisa ties van studenten bij het wetenschappe lijk en het hoger beroepsonderwijs. I Q, V. V? do

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 2