Demonstratie bij begrafenis Biko wint zetels in Senaat 'l KALKAR-DEMONSTRATIE VREEDZAAM VERLOPEN „CONCESSIE” VOOR GENEEFSE VREDESCONFERENTIE Frans „links” Zwitsers: „Geen liberalisatie van abortus” Weer levensteken van Schleyer IL I BOUWVAL Twee doden en twee gewonden Aanhangers Lefèbvre op vuist met bisschop Maria Peron moet terecht staan TREBOL Te laat 1 Vreedzame linkse betoging in Bologna Nederlaag Erkenning Lek VEELSCHRIJVERS Strenge politiecontroles vertraagden start „Bedriegerij" - r 2 3 BINNEN* EN BUITENLAND 19 7 7 SEPTEMBER 2 6 MAANDAG F' it n ïr e *1 id rs /T a ISS jd •ot ng j en door Nico Scheepmaker JERUZALEM. De Israëlische regering is gisteren akkoord gegaan met het Amerikaanse voorstel tot het bijeenroepen van de Geneefse vredesconferentie waarbij de Arabische staten en de Palestijnen één zogenaamde pan-Arabische delegatie zullen vormen. Israel heeft als duidelijke voorwaarde gesteld dat de pan-Arabische delegatie na de openingsceremonie opgesplitst moet worden waarna Israel met de Arabische staten afzonderlijk de onderhandelingen wil beginnen. lis KALKAR. De grote protest demonstratie in Kalkar is zater dag zonder gewelddadigheden verlopen. In de omgeving van het stadje heeft de politie 37 perso nen, onder wie twee Nederlan ders, aangehouden. Volgens de Duitse autoriteiten waren zij in het bezit van wapens. Volgens mi nister Hirsch van de deelstaat Noord-Rijnland-Westfalen is het slagen van de betoging tegen de bouw van de snelle-kweekreactor te danken aan de scherpe contro les van de politie. Hirsch zei zater dagavond in Kleef dat de Duitse politie zaterdag 40.000 personen heeft gecontroleerd. Daarbij zijn 55.000 voorwerpen, die de politie gevaarlijk achtte, in beslag genomen. trijfël Israel akkoord met voorstel VS over één Arabische delegatie i De bewaking op de weg naar de centrale. demonstranten nog Zaterdagmiddag heb ik de Anton-Wach- terprijs mee helpen uitreiken aan Frans Kellendonk voor zijn bundel „Bouwval”. Vijftienhonderd gulden en een verkleinde bronzen uitgave van het mooie Anton Wachter-beeld dat aan het eind van de Voorstraat in Harlingen op enige tiental len meters afstand van het huis aan de Voorstraat 61a staat waar Simon Vestdijk, de schepper van Anton Wachter, geboren werd. Er zijn dus eigenlijk twee scheppers van Anton Wachter, eerst Vestdijk, daarna Suze Boschma, die me vertelde dat zij, alvorens de opdracht te aanvaarden, „Te rug tot Ina Damman” in de trein van Den Haag naar Leeuwarden uitgelezen had en toen meteen geïnspireerd, aan het beeld begonnen was. Ik vroeg nog of dat die trein was geweest die een tijdje bij Wijster had stilgestaan, want het is mij nog nooit gelukt om een van de Anton Wachter romans in twee uur en drie kwartier uit te lezen, maar ik geef toe dat ik iemand ben die trager leest dan hij kan schrijven. Frans Kellendonk veegde in zijn dank woord op een mooi satirische wijze de vloer aan met die theorie, en besloot met te zeggen dat hij „uit de beweging stapte”. Hij verzekerde me later, dat het ook niet in de bedoeling ligt dat zij nu als ondergrond se beweging verder gaan. Hij deed dat op onze Vestdijk-wandeling van Trebel naar het Hannema-huis waar een tentoonstel ling over Vestdijk en Harlingen is inge richt. Tijdens die wandeling werd hij ge flankeerd door twee auteurs die (terecht of ten onrechte) de reputatie hebben de grootste veelschrijver op het gebied van de literatuur, en de grootste veelschrijver op het gebied van de journalistiek te zijn. Maarten ’t Hart was de eerste, ikzelf was de tweede. We waren beiden benieuwd of Kellendonk nog publikatieplannen had met zijn dankrede. Hij zei dat we hem mochten gebruiken, mits hij in zijn geheel gepubliceerd werd. Ik zag er toen van af, maar Maarten sloeg gretig toe: „Dan hoef ik zelf minder te schrijven,” zei hij. Ver werpelijke mentaliteit voor een veelschrij ver: „O gij die meer citeert dan ik kan schrijven!” Bonn heeft geen concrete aankno pingspunten of er rechtstreeks verband bestaat tussen de in Nederland onder gedoken terroristen van de Rote Armee Fraktion en de ontvoerders van Schley er. Deze is vandaag 22 dagen in handen van zijn ontvoerders. Het Amerikaanse „State Department” is ingenomen met het Israëlische besluit ak koord te gaan met één verenigde Arabi sche delegatie. In een verklaring van het ministerie in Washington wordt wel be klemtoond dat er nog geen overeenstem ming bestaat tussen alle partijen over dit voorstel. De VS zullen nader onderzoeken of het idee aanvaardbaar is voor alle par tijen, en voor de Sovjet-Unie, die met de bracht een grote krans en condoleerde de nabestaanden. Ook andere diplomaten gaven van hun medeleven blijk. Namens de Nederlandse ambassade legde ambassaderaad mr. E. de Jonge een krans. In het stadion werd eerst een mis opge dragen. In de daarop volgende uren spra ken talrijke vertegenwoordigers van de zwarte organisaties in Zuid-Afrika over hun strijd tegen het apartheidsregime. De meest fanatieke rede werd door de verte genwoordiger van de Namibische bevrij dingsbeweging SWAPO gehouden. Hij vergeleek het regime-Vorster met dat van de oorlogsmisdadigers van het Derde Rijk. Het stoffelijk overschot van Biko werd later op een kerkhof in Ginsburg in het bijzijn van de naaste familie begraven. Op het graf lagen kransen van de Amerikaan se VN-ambassadeur Andrew Young en de tennisspeler Arthur Ashe. Volgens de officiële lezing zou Biko overleden zijn aan de gevolgen van een hongerstaking. Er komen echter steeds meer aanwijzingen dat de zwarte activist het slachtoffer is geworden van geweldple ging in de gevangenis. De politie van Noord-Rijnland-Westfa- len houdt het aantal demonstranten op 30 tot 40.000. De politie zei dat in totaal bij de grensposten 500 mensen zijn terugge stuurd, omdat ze een plan hadden in Kal kar gewelddadigheden uit te lokken. Door de buitengewoon strenge controles van de politie startte de mars naar de reactor vele uren te laat. Op het geplande tijdstip van de afmars om 13.00 uur had kunnen zijn als de controles van de politie soepeler waren verlopen. Eichinger zei „verontrust” te zijn. „Niet omdat de mensen houden van het latijn en Gregoriaanse psalmen, maar omdat zij op een onbeschrijflijke manier met geweld een bisschop willen verhinderen zijn kerk binnen te gaan”. Er werd slechts met voldoening uitgespro ken dat de protesttocht ondanks het ver bod toch kon doorgaan en dat de acties vreedzaam zijn verlopen. De meeste de monstranten liepen na aankomst bij het In verband met de duisternis besloot de demonstratieleiding af te zien van het la ten spreken van Duitse en Nederlandse kernenergie-tegenstanders en boer Maas. PARIJS (AFP, Reuter). De linkse partijen in Frankrijk hebben gisteren bij de senaatsverkiezingen een verwachte overwinning behaald. De gemeenteraden kiezen in Frankrijk de senatoren en na de grote overwinning van links bij de ge meenteraadsverkiezingen was het duide lijk dat links ook bij de senaatsverkiezin gen vooruit zou gaan. De officieuze uit slag duidde gisteravond op een winst voor de linkse partijen van ongeveer 10 delegatie omdat dit volgens haar een er kenning inhoudt van het bestaan van een eigen Palestijnse identiteit, terwijl Israel juist dat Palestijnse probleem opgelost wenst te zien in het kader van een overeen komst met Jordanië. De Arabische staten daarentegen zijn niet bereid naar Genève te gaan zonder de deelname van een afzon derlijke Palestijnse delegatie. De Israëlische instemming met het Ame rikaanse voorstel betekent een zekere wij ziging van het tot nog toe gevoerde beleid. In Jeruzalem werd het besluit dan ook uitgelegd als een concessie van Israëlische kant. Anderzijds zijn het juist de voor waarden die Israel aan dit besluit verbindt ten aanzien van Palestijnse deelname en afzonderlijke onderhandelingen die juist de voordelen van het Amerikaanse voor stel weer teniet doen. De Palestijnse deel name blijft een struikelblok en tenzij de Amerikanen met een nieuwe „toverformu le” komen is de Geneefse conferentie nog lang niet zeker. BUENOS AIRES (Reuter) Het Argen tijnse Hooggerechtshof heeft bepaald dat oud-president Maria Estela Peron terecht moet staan op beschuldiging gemeen schapsgeld te hebben gebruikt voor parti culiere doeleinden in de periode dat zij staatshoofd was. Sinds zij in maart 1976 door de strijdkrachten werd af gezet zit mevrouw Peron in hechtenis. Een vertegenwoordiger van de Bundes- verband Burgerinitiativen Umweltschutz (particuliere organisatie ter bescherming van het milieu) zei zaterdagavond op een persconferentie in Kalkar dat de Duitse minister Hirsch „een grote nederlaag had geleden”. terrein direct weer terug naar Kalkar en naar de bussen. Bussen uit Frankfurt werden liefst zeven maal gecontroleerd op hun weg naar Kalkar. BOLOGNA (Reuter). Ruim 30.000 mi litanten hebben gisteren door de straten van de Italiaanse stad Bologna gelopen aan het einde van de „driedaagse conven tie tegen de repressie”. Ruim 7.000 poli tiemannen waren op de been om een oogje in het zeil te houden, maar zij hoefden hun traangasgranaten niet te gebruiken omdat de demonstranten het bij een vreedzame betoging hielden. De PPR-kemgroep (partijraad) heeft za terdag tijdens haar vergadering in Utrecht een telegram gezonden aan minister van der Stoel (Buitenlandse Zaken). In dat telegram deed de kerngroep namens de PPR een dringend beroep op Van der Stoel „zijn Westduitse collega te verzoeken de Europese samenwerking evenzeer te aanvaarden op het terrein van de buiten parlementaire actie als op het gebied van de economie, de terreurbestrijding enzo voorts en derhalve Nederlandse burgers toe te staan op Westduits grondgebied te protesteren tegen de bouw van een snelle- kweekreactor”. Ondanks de hindernissen van grens- en verkeerscontroles en de „lastercampagne tegen de demonstratie”, noemt de demon stratieleiding de internationale actie van zaterdag een groot succes. Meegedeeld werd dat actieplannen klaarlagen voor het geval bussen met demonstranten zouden worden tegengehouden bij de grens. Zo lag een draaiboek klaar voor demonstra tieve acties met het verbranden van een EEG-vlag. De Duits-Nederlandse leiding had bovendien tweeduizend man achter de hand gehouden voor een eventuele bezet ting van het centraal station in Duisburg. Sir zji- rin- 52 dn- het na- va- in- ■dt ee im bij De lig Verenigde Staten co-voorzitter is van de Geneefse conferentie. De Palestijnen zullen in de Israëlische zienswijze deel moeten uitmaken van de Jordaanse delegatie en afkomstig moeten zijn uit het gebied dat vroeger Palestina heette (het huidige Israel en de bezette westelijke Jordaanoever). Zij mogen geen bekende PLO-figuren zijn maar Israel zal geen bezwaar hebben tegen de eventuele deelname van PLO-sympathisanten. Over igens stelt Israel dat koning Hoessein van Jordanië verantwoordelijk is voor de keu ze van de Palestijnse vertegenwoordigers. Bovendien eist Israel dat er geen enkele verandering van resolutie 242 van de Vei ligheidsraad zal plaatsvinden. Het Ameri kaanse voorstel tot de vorming van een gezamenlijke Arabische delegatie was be doeld om het probleem van de Palestijnse vertegenwoordiging te omzeilen. Israel heeft tot nog toe geweigerd te onderhandelen met een aparte Palestijnse „Wij zullen onze strijd tegen de snelle- kweekreactor en tegen kernenergie voort zetten op alle fronten en de internationale beweging nog sterker maken. Wij hebben een grote morele overwinning behaald door zonder een enkel incident te demon streren. Wij hebben een grote politieke overwinning behaald door te protesteren op de plaats die wij zelf hadden uitgeko zen”, zo reageerde het Landelijk Energie Komitee (LEK) gistermiddag. ?n m te an ir, le- 5U, ïn- tie 307 nu nie iet te- be- i te ïhe lij na :he ni- an- le- iet- in id- :et, ro- >u- ro- rd- ra- ra- ?rd de lig In zijn woord van dank haakte Frans Kellendonk in op de discussie die is ont staan over de vraag of hij en Matsier en Deeschka Meijsing en Kooiman inderdaad tot een nieuwe stroming „het akademis- me”, behoren of niet. Jan Brokken, de „literaire futuroloog van de Haagse Post”, zoals Kellendonk hem omschreef, had dit geponeerd, zonder dat de betreffende schrijvers het daar mee eens waren of er zich zelfs maar gelukkig mee voelden. 'an 'in set. 5ië, iot- 23 sst- liet Eu- iok en- ’a- ag ig- :e- en ed is le lie en ad ag uit ?e- :it- je- Dr. an na ne- ind ing ;a o zan -er- n 1 ■au ge ënt (Van onze redactie buitenland) GENÈVE. De overgrote meerderheid van de Zwitserse kantons heeft het volks initiatief voor de liberalisatie van abor tus verworpen. Het volksinitiatief is al leen door de progressieve kantons als Zürich, Bazel, Schaffhausen, Neuchatel, Bern, Vaud en Gevève geaccepteerd. En dat terwijl volgens een opiniepeiling van drie maanden geleden ruim 60 procent van het Zwitserse volk vóór het initiatief was dat eiste dat abortus in alle kantons tijdens de eerste drie maanden van de zwangerschap vrij en niet strafbaar zou moeten zijn. Uit een recentere opinipei- ling bleek dat de 60 procent tot 53 procent was geslonken, en er meer vrouwen dan mannen tegen het volksinitiatief waren. Waarschijnlijk heeft de campagne tegen het initiatief toch een groot aantal stem mers kunnen intimideren. De afgelopen weken wemelde het van „Bedreigde em bryo’s” in de brievenbussen en het aantal aanplakbiljetten tegen abortus overtrof het aantal vóór. De initiatiefneemsters van de campagne voor de liberalisatie van abortus, onthielden zich van manifesta ties en andere opiniebeïnvloedende activi teiten. 1 Schleyer Volgens de Duitse en Nederlandse orga nisatoren van de betoging is het rustige verloop een gevolg van het vredelievende optreden van de demonstranten en de goe de leiding. Zij schatten het aantal beto gers, dat de door de rechtbank van Dussel dorf verboden mars naar een weiland te genover de reactor maakte, op 40 tot 50.000. De Nederlandse demonstratielei- ders zeggen dat dat aantal 10.000 hoger (Van onze redactie buitenland) waren tienduizenden steeds niet gearriveerd in Kalkar, waar de eigenlijke demohstratie al om tien uur had moeten beginnen. „Hij ging ervan uit dat de demonstran ten met onvriendelijke bedoelingen naar Kalkar waren gekomen en daarom had den de activiteiten van de Duitse politie een kwaadaardig karakter. Gezien deze zeer ordelijk verlopen demonstratie heb ben wij onze goede bedoelingen alleen maar onderstreept”. De leiders van de demonstratie deelden mee dat zaterdag rond Kalkar op vijftien toegangswegen versperringen waren op geworpen en dat in 35 Duitse steden bus- sen met demonstranten zijn vastgehouden. PARIJS(AFP). Bisschop Leon-Arthur Eichinger uit Straatsburg heeft het giste ren zwaar te verdurén gehad toen hij de door volgelingen van de traditionalisti sche bisschop Lefèbvre bezette St-Jan- kerk in Straatsburg wilde betreden. Met de blote vuist werd hij door de bezetters aangevallen en ook werd hem het borst kruis afgetrokken. De volgelingen van Lefèbvre riepen: „Rode bisschop, verra der”. Gistermiddag waren de traditiona listen de kerk binnengedrongen en hielden deze tot de avond bezet. Onder de manifestanten waren tal van Westduitse gelovigen. Aangekondigd werd dat ook in Neder land de acties zullen doorgaan, vooral nu gebleken is dat grote aantallen Nederlan ders (10.000 zijn er volgens het LEK naar Kalkar getrokken) zich tegen de kernener gie verzetten. Als de uitbreiding van de ultracentrifugefabriek in Almelo zou doorgaan, zal het LEK wederom in het geweer komen, zó werd gezegd. (Van onze redaktie buitenland) KING WILLIAMSTOWN. De vorige week overleden leider van de Zuidafri- kaanse zwarte bewustzijnsbeweging, Steve Biko, is gisteren in Ginsburg begra ven. Tevoren werd een rouwdienst gehou den in het sportstadion van King Williamstown. Vanaf vroeg in de ochtend was het stadion opengesteld. Omstreeks negen uur was het normaal 4000 mensen bevattende stadion reeds overvol. Er be vonden zich zeker 18.000 tot 20.000 mensen. zetels, omdat twaalf nieuwe senaatszetels geschapen werden. De senaatsverkiezingen werden over- schaduwd door de speculaties over de scheuring binnen het linkse front, dat leek af te stevenen op een overwinning bij de parlementsverkiezingen volgend jaar, maar dat door ernstige meningsverschil len tussen de drie partijen, communisten, socialisten en linksradicalen, in het slop is geraakt. Na de bijeenkomst in het stadion werd de politie bekogeld met stenen. Twee poli- tie-agenten werden dodelijk getroffen. Er is ook een vuurgevecht geleverd, waarbij twee gewonden vielen. Bisschop Tuti van de Anglicaanse kerk in Lesotho leidde een rouwdienst voor de naaste familie van de overledene. Kort voordat de rouwstoet het huis verliet, arri veerde de Amerikaanse diplomaat Don McHenry, leider van de Westerse diploma tieke delegatie die in Pretoria over de onafhankelijkheid van Namibië onder handelt. De Amerikaanse diplomaat Pas tegen het vallen van de avond had de protesttocht waarboven voortdurend helicopters vlogen het land van boer Josef Maas, tegenover het zwaar bewaakte centraleterrein bereikt. Deze landbouwer voert al jarenlang processen tegen de bouw van de snelle-kweekreactor tegeno ver zijn land. Het terrein van de centrale, omringd door een gloednieuw betonnen hek in een enkele meters brede gracht (kosten: tien miljoen D.M), werd als een veste bewaakt. Enkele duizenden gehelm de, van gasmaskers en schilden voorziene politieagenten, schermden het terrein vol ledig af. De weg naar de centrale was hermetisch afgesloten. De plechtigheid vond plaats in schouw burg annex bioscoop Trebol, een naam die een samentrekking bleek te zijn van Trek vaart en Bolwerk, die aan de schouwburg grenzen. Burgemeester De Haan van Har lingen vertelde, dat de bewoners nu al óver de „Trebol-buurt” spreken. Zo werd in het verleden de zoetvloeiende Italiaanse naam Marcanti van een feestzaal in Amsterdam- West gevormd uit Markt Cantine, en was de eveneens Italiaans aandoende naam van Restaurant Pamado in de Amster damse binnenstad een samensmelting van Pa, Ma en Dochter. Zulke woorden zijn de muildieren van de taal, zij boezemen mij tegelijk vrees en ontzag in. De uitreiking van de Anton Wachter Prijs was gekop peld aan de lustrumviering van de Vest- dijkkring, die natuurlijk terecht in Harlin gen, het „Lahringen” uit de Anton Wach- ter-romans, werd gehouden. Toen voorzit ter prof. dr. N. Beets mevrouw L. A. Abell- van Soest voor haar voordracht bedankte, zei hij op een gegeven moment zoiets als: en het verheugt ons zeer dat we hier in HarlingenHij viel even een seconde stil, besefte toen de blunder die hij bij in het bijzijn van alle Vestdijkkringers en de burgemeester had gemaakt, en verbeterde zichzelf haastig met: „eh, ik bedoel natuur lijk Harderwijk, waar de jonge Vest dijk. Hij stokte weer, de hilariteit in de zaal opmerkend, als een razendsnelle computer herhaalde hij nog even in ge dachten zijn laatste zetten en begreep toen dat hij zich steeds dieper in de nesten had gewerkt. Eerst door te denken dat het Harlingen niét was, daarna door te denken dat het Harderwijk wèl was! Maar mis schien kon hij er alsnog een Grote Grap van maken door vragend Harmelen?, of Hardenberg?, maar nee, dat kon hij als voorzitter van de Vestdijkkring niet ma ken, dus keerde hij toch maar haastig terug naar zijn uitgangspunt: Har lingen samen met hem altijd het voorstel van Washington verworpen heeft. Hij ver klaarde dat Begin „een foute beslissing” had genomen. Volgens hem komt het er nu toch van dat Israel afzonderlijk zal onder handelen met Palestijnen, en dat kan vol gens Rabin nooit tot vrede leiden, Hij meende dat de huidige Israëlische rege ring zich te veel richt naar het beleid dat door de regering-Carter gevoerd wordt. BONN(DPA). De ontvoerders van werkgeversvoorzitter Hans Martin Schleyer hebben dit weekeinde op nieuw een teken van leven van hun gijzelaar aan de autoriteiten doen toe komen. Veiligheidsinstanties in Bonn deelden gisteren mee dat zaterdag op nieuw gegevens met de ontvoerders zijn uitgewisseld. Hoge Westduitse re geringsfunctionarissen hebben deze gegevens gisteren onder leiding van minister van Binnenlandse Zaken Maihofer besproken. A. - ü- Controle van auto’s op weg naar Kalkar. A Een demonstratie hangt bloemen in het prikkeldraad van de afzettingen. (Van onze redactie buitenland) Het Democratisch Front voor de Bevrij- ding van Palestina (DFLP) liet in de Liba nese hoofdstad Beiroet weten dat het Amerikaanse plan voor heropening van de conferentie in Genève „bedriegerij” is en niet ingaat op de Palestijnse wens tot een onafhankelijke en gelijk waardige afvaar diging. Andere Palestijnse organisaties, zoals de PLO, gaven officieel nog geen commentaar maar uit reacties van voor aanstaande Palestijnen kon worden opge maakt dat het Amerikaanse plan bij hen niet in goede aarde is gevallen. De verte genwoordiger van het DFLP sprak van een „Amerikaans zionistisch plan dat al leen tot doel had de Palestijnen hun natio nale rechten door de neus te boren”. De voormalige Israëlische premier Rabin leverde scherpe kritiek op de acceptatie door de huidige prémier Begin van het Amerikaanse voorstel. Hij zei dat Begin

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 3