Restauratiefonds Engelmunduskerk na Jaarmarkt zeventien mille rijker Inbraak met valse sleutel Autorijder richt grote ravage aan Verenigingsgebouw ’De Bolder Engelmundusschool had bijzondere reünie van de oudste leerlingen trefpunt voor de omgeving 1. in w i, Vredesweek b ten einde fib 37 Mi B 4fi ■HBS jï HERVORMDE KERK KIJKT TERUG OP GESLAAGD EVENEMENT Inbrekersgilde actief op industrieterrein i 1 Aanwinst voor Oud-katholieke parochie IJmuiden tb HL 4 MAANDAG SEPTEMBER VELSEN-IJMUIDEN 19 7 7 2 6 1 - FEEST TER ERE VAN HET VIJFENZENTIGJARIG BESTAAN ’3® - 1 I Si TH BW - (Van een onzer verslaggeefsters) F. 1 ISO i VELSEN. De organisatoren van De woonkamer werd geheel doorzocht. Tot de buit behoorde een handtas en een portefeuille die in totaal een geldbedrag van 520,- bevatten. DRIEHUIS. Terwijl de bewoners rus tig lagen te slapen is vrijdagnacht ingebro ken in een woning aan de Van Maerlant- laan in Driehuis. Vermoed wordt dat ge bruik is gemaakt van een valse sleutel want er zijn geen sporen van braak. Dezelfde nacht is ook ingebroken in een fabriek aan de Texelstraat. Een toegangs deur werd ingetrapt. De buit bestond uit een tuner/versterker. Bovendien werd een lege verbandkist meegenomen. ponist, de in- :r voor ienten ireven med e lenaor ten ter en gc- I Boe i W.A. an Sa- Ibroek n drie an een 'd een t huis >edrag mdere lis aan at. Dq wordt Met het overhandigen van een jubi- leumgedenktegel aan de gasten kwam een einde aan het jubileumfeest op de Engel- mundusschool. Een feest dat uitblonk door gezelligheid en waaraan door al deze mensen nog wel vaak met genoegen zal worden teruggedacht. had gebracht. Om de feestelijke bijeenkomst aan te vullen, speelde in de aula de boerenkapel van Soli. Niet voor niets waren juist deze musici uitgenodigd: onder de reünisten bevonden zich verschillende oprichters van Soli en oude muzikanten. Groot was dan ook de pret toen de eerste drummer van de eerste boerenkapel waarmee Soli werd opgericht, Pieter Oorthuijzen, zijn oude plaats achter het drumstel weer even innam. Met zichtbaar genoegen hoorden de aanwezigen de ouderwetse polka aan. Nadat de gasten op de Engelmundus- school ruim tijd hadden gehad om tijdens een borreltje elkaar weer op de hoogte te brengen, zorgde een koortje van tegen woordige leerlingen voor een verrassing door te komen zingen. Eensgezind werden door de oude leerlingen en de kinderen van nu de liedjes gezongen die vijfenze ventig jaar geleden op de scholen zo be kend waren. ■ir Zeer geanineerd was de reünie van oud- leerlingen die zondag werd gehouden ter ere van het vijfenzeventigjarig bestaan van de lagere R.K. Engelmundusschool in Driehuis. Op deze gelegenheid was de eerste lichting van de school de kinde ren die bij de oprichting in 1902 werden ingeschrevenen weer bij elkaar. IJMUIDEN. De Oud-katholieke pa rochie van de H. Engelmundus in Oud- IJmuiden kan sedert vrijdagavond bogen op het bezit van een prachtig verenigings gebouw aan de Bloemstraat 68 dat de naam „De Bolder” kreeg en dat mogelijk zelfs als wijkcentrum voor de omgeving kan gaan dienen. Naast de handel bood de jaarmarkt ook andere mogelijkheden tot amusement. uur uur i Sant- derom ste les- 5 okto- plaat- niwór- mmc r Na een dienst in de Engelmunduskerk bood de koffietijd in de aula de deelne mers van deze reünie op kleine schaal gelegenheid om te kijken of zij hun oude klasgenootjes en schoolgenootjes na zo veel jaren nog herkenden. Grijze knotjes, soms kale hoofden, de veelal gerimpelde gezichten werden zorgvuldig vergeleken met de roulerende oude klassefoto’s. Ont zettend geanimeerd en met ouderwetse pret werden herinneringen opgehaald. De oude pretlichtjes verschenen weer in vele ogen, de kwajongens van vroeger nu grijzend, leunend op een stok en de feestsi- gaar in een mondhoek begonnen elkaar weer als van ouds te plagen, terwijl ieder een elkaar intussen druk vertelde wat het md 29 antoor ën. De van in -olgens 8-1982. finan- 77 aan avo- CatF.% et i ;r da 1 okt van d avond uur. oudcr et op (8) en >nisch markt serdc. Voor de kinderen verzorgden enige leden van het poppentheater Plop poppenkast voorstellingen en voor de ouderen bestond de mogelijkheid voor de kerk hun geluk te testen bij het rad van avontuur. Het bui- tengebeuren werd opgeluisterd door vro lijke deunen van de boerenkapel, niét ge stoord door het muzikale gebeuren binnen de kerk. Daar kon men luisteren naar de orgelconcerten van de heren R. S. Brink en J. J. Huizinga met de trompetist F. van der Kroft, intussen kijkend naar de in de kerk geëxposeerde werken van Velsense kun stenaars. Nadat wethouder J. W. Meijer zaterdag morgen om half tien de jaarmarkt officieel had geopend, ging om tien uur de veiling van tien pinken (anderhalf jaar oude en drachtige koeien) van start. Onder leiding van veilingmeester M. Markerink en nota ris K. W. Roede werden de dieren stuk voor stuk bij opbod verkocht. Van twaalf honderd tot over de dertienhonderd gul den soms werden de bedragen door de kooplustige veehouders opgejaagd. De vei lingmeester kon de dieren zonder veel moeite kwijt, zodat in een tijd van nog geen uur al een groot deel van de marktop- brengst binnen was. Op originele wijze geschiedde daarna de opening door van het priesterkoor af een kabel te doen overbrengen door bisschop, architect, aannemers en bestuurders van verenigingen, die deze kabel om de in het verenigingsgebouw opgestelde bolder leg den en daarmee de binding met het kerk gebouw symboliseerden. Bisschop Van Kleef riep vervolgens met een scheepstoe ter de vele belangstellenden het prachtige interieur van „De Bolder binnen. Zater dagmiddag was er voor de omwonenden een „open huis” waarvoor grote belang stelling bestond. ktober weer i het en” te n half In een uitvoerig betoog liet architect Wil jouw nog eens de hele voorgeschiede nis passeren. Bisschop Van Kleef tenslot te was erg verheugd het werk gereali seerd te zien. Het verenigingsgebouw vormt een organisch geheel met het kerk gebouw in wat hij noemde: „dialoog en interactie” van God met mensen en omge keerd. De naamgeving „De Bolder” is dan ook symbool van verbondenheid. Het resterende bedrag is op velerlei wij ze opgebracht. Enerzijds werden de door vlijtige kerklieden gebakken cakes en oliebollen verkocht, anderzijds was er vooral een levendige handel in rommel, oude boeken en hier en daar wat antiek. symbolische herinnering werd aan pas toor Glazemaker, voorzitter van het kerk bestuur een door H. Schoon vervaardigde pentekening van het oude gebouw over handigd. Hiernaast vormden de kramen met kera miek wel de boventoon. De voor redelijke prijzen aangeboden tegels, potjes, beeldjes of asbakken gingen dan ook vlot van de hand. Over het algemeen genomen zullen de kraamhouders weinig te klagen hebben gehad over de zaken, vooral omdat de toeloop van bezoekers zo enorm was. IJMUIDEN. In de nacht van vrijdag op zaterdag hebben onverlaten zich toe gang verschaft tot een visverwerkingsbe- drijf aan de Strandweg in IJmuiden. Men is binnengedrongen via een lichtkoepel op het dak. Er wordt niets vermist. Pastoor Glazemaker schetste de gewei-- dige inzet van allen die bij de bouw betrok ken waren. De pastoor bracht grote dank aan alle verenigingen en hun leden voor de enorme inzet om vrijwel binnen het jaar „De Bolder” te voltooien. Wethouder Meij er hoopte dat „De Bolder” enige betekenis voor de omgeving zal mogen hebben, voor al ook door de binnenkort uit te voeren plannen rond de nieuwbouw. Hij meende dat op korte termijn een begin kan worden gemaakt met de nieuwbouw en dat er een einde zal komen aan onzekerheid. „De Bolder” zag wethouder Meijer als een tref punt voor de omgeving. >Het heeft niet altijd op rolletjes gelopen ten aanzien van de gronduitgifte doch hij hoopte dat de wens van volledig eigendom spoedig ver vuld zal worden. Halverwege de middag liep de drukte op de markt ten top. Als extra attractie voor deze bezoekers traden een volks dansgroep en het het IJmuidens Majoret- tenkorps op. Zo was het zaterdag een drukte van belang in het anders zo rustige oude dorp Velsen. Een drukte overigens die evenals de voorgaande jaren aan het door de hervormde kerk gestelde doel geheel heeft beantwoord. Mgr. G. A. van Kleef, bisschop van Haarlem, legt vergezeld van architect G. Wiljouw, aannemer A. Meinema en verenigingsbestuurders de uit de kerk aangegeven tros om de bolder. Pastoor A. J. Glazemaker van de Engel- mundusparochie zag „De Bolder” als af ronding en bekroning van een zeer grote inspanning om tot het nieuwe gebouw te geraken, waarbij architect en aannemer met de bouwcommissie een prachtig resul taat hebben bereikt. Voorzitter Jac. Wijker van de bouwcommissie, herinnerde aan het oude gebouw dat in 1935 aan de Ka naalstraat werd aangekocht en verbouwd. In september 1976 kon de bouwcommissie met bisschoppelijke goedkeuring gaan werken aan realisering van een nieuw ge bouw. Door sanering kon direct naast het kerkgebouw ruimte worden gevonden. De heer Wijker zag het gebouw wellicht een functie als wijkcentrum tpebedeeld. Als de Jaarmarkt in Velsen-Zuid, de traditionle markt met pinkenveiling die wordt ge houden ten behoeve van het restaura tiefonds van de oude Engelmundeskerk in het dorp, kunnen terugkijken op een suc cesvol evenement. Het mooie weer was aan hun zijde en enige duizenden mensen hebben zaterdag dan ook oe gelegenheid te baat genomen om de markt en de ge bruikelijke pinkenveiling een bezoek te brengen. Voor de organisatoren heeft de ze belangstellinggeresulteerd in een net- to-opbrengst van ruim zeventienhonderd gulden voor de kas van het fonds. Een specifieke bestemming is voor dit bedrag nog niet gevonden. VELSEN-NOORD. Een 34-jarige au tomobilist uit Velsen-Noord heeft zondag morgen omstreeks kwart over zes een enorme ravage aangericht op de Schulp weg. De bestuurder die onder invloed van alcohol was, viel tijdens de autorit in slaap waarna zijn wagen stuurloos over de rij baan slingerde. De auto kwam tenslotte tot stilstand tegen twee geparkeerde personenauto’s, waarvan er een volledig vernield werd. De andere wagen werd zwaar beschadigd. De bestuurder heeft een bloedproef on dergaan. Tegen hem is proces-verbaal op gemaakt. DRIEHUIS.— In de aula van de Engel- leven hen in al die tussenliggende jaren mundusschool in Driehuis hebben zondag een aantal historische ontmoetingen plaatsgehad. In het kader van het vijfen zeventigjarig bestaan van de school wa ren namelijk de leerlingetjes die bij de oprichting van de school in 1902 op school kwamen, bij elkaar gekomen. Aan de op roep van de huidige schoolleiding was enthousiast gehoor gegeven, drieënveer tig oud-leerlingen waren al dan niet met echtgenoot naar Driehuis gekomen om het jubileum te vieren. Vergeleken met de zo druk bezochte jaarmarkt in het dorp Velsen bood de op het Plein 1945 gehouden Vredes- markt een te rustige aanblik. Slechts een beperkt aantal mensen nam de moeite om deze markt, waarmee de door het comité Vredesweek Velsen gehouden Vredesweek werd afgeslo ten, te bezoeken en zich te laten infor meren over het thema van deze week: oorlog en vrede, kernenergie en kernbe wapening. De organisatoren van deze markt, zo blijkt uit de woorden van een van hen, Johan Brouwer, hebben inde voor gaande week nog wel onderzocht of de markt niet naar Oud-Velsen kon wor den verplaatst, maar dit bleek op te veel praktische moeilijkheden te stui ten. De kraamhouders op het Plein 1945, een selectie uit de zeer uiteenlo pende groep organisaties die in het vredesweekcomité waren vertegen woordigd, werden zaterdag dan ook geconfronteerd met een weliswaar zeer geïnteresseerd klein aantal be zoekers. Het minder welslagen van deze markt levert, aldus Johan Brouwer, toch geen negatieve conclusie op ten aanzien van de gehele vredesweek. Vooral de film vertoningen voor scholieren, een van de belangrijkste onderdelen, zijn goed verlopen. De stille demonstratieve op tocht daarentegen trok weer minder belangstelling. Toch is de week als geheel beter geslaagd dan vorig jaar, aldus Johan Brouwer, omdat dit jaar meer naar buiten toe is gewerkt. Voor het volgend jaar heeft de ervaring nu geleerd, zo zegt hij, dat meer aandacht aan de propaganda moet worden gege ven, zodat de komende keer meer men sen geïnformeerd zullen zijn over de activiteiten. Een traditionele attractie op de Jaarmarkt van Velsen-Zuid is de pinkenveiling, die ook dit jaar weer een groot deel van de totale opbrengst opleverde. De ceremonie van opening en ingebruik neming begon met een ontvangst in het ruime kerkgebouw aan de Wilhelminaka- de waarin zeer velen van hun belangstel ling blijk gaven. Onder de genodigden bevonden zich mgr. G.A. van Kleef, bis schop van Haarlem, die de officiële ope ning verrichtte, wethouder J. W. Meijer, pastoors van IJmuiden-Oost en Haarlem en de Haagse architect G. Wiljouw alsme de aannemer A. Meinema, terwijl ook de ri- Een drukte van belang was het bij de verschillende kramen. Het aangeboden waar variërende van eigen gebakken cake en oliebollen tot rommel, antiek, keramiek en oude boeken. kerkelijke verenigingen waren vertegen woordigd. Ss 'i' ■I

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 5