agenda Wij helpen haven- berichten Over IJmuiden gesproken wat vertel je me nou? ’n Heel procent meer rente van uw spaargeld. En er toch vrij over beschikken. RONDJE VAN MENEER” N I J f i. ABN Bank I I I I I I I I I I I I I I I I Met de nieuwe ABN Girospaarrekening. 19 7 7 SEPTEMBER IJMOND 2 8 WOENSDAG N f Kolengebrek „Motorduivel” De naam zegt het al. Met deze nieuwe spaarvorm van de ABN kan alles per post. Storten en opnemen kan gewoon met behulp van uw eigen rekening. Voor het opnemen krijgt u speciale formuliertjes thuis, waarmee u het geld dat u wilt opnemen kunt laten overboeken naar uw gewone rekening. Tot f 5.000,' per maand is uw saldo direct beschikbaar, daarboven geldt een opzegtermijn van 1 maand. Velsen-IJmuiden Beverwijk Heemskerk De ABN Girospaarrekening is dè manier om geen 4, maar 5% rente te maken zonder dat uw geld vaststaat, zonder opnamekosten. Bovendien regelt u alles vanuit uw gemakkelijke stoel. U bent natuurlijk ook vrij om per kas in te leggen, als het maar gaat om een bedrag van ten minste f 1.000,-. De eerste inleg door overboeking is minimaal f 250,-. Waarom zou u niet vandaag al gaan profiteren van 1% meer rente? Wijk aan Zee Velsen-Noord In en om Haarlem j j „N (ADVERTENTIE) informatie te sturen over de IJMUIDEN WAS IN de mobilisatietijd aan mannen met veel geld gewend ge raakt. Daarbij waren er die men op een De naam Evert van Rooijen, zoon van de smid aan de Zeeweg, is in deze ru briek herhaaldelijk genoemd als een van de pioniers op het gebied van motor fietsen en auto’s in Velseroord. De heer Van Rooijen blijkt sinds vele jaren in Heemstede te wonen. Hij is nu vierenze ventig. Als jongen voelde hij al aan dat er een gouden tijd voor de motorfiets zou komen, vertelde hij ons. Terugkij kend ziet hij de periode 1920-1924 als de mooiste jaren. In 1920 kwam hij in het bezit van zijn eerste eigen motorfiets, een Simplex met een Duitse motor die op een accu-ontsteking werkte. De mo tor dateerde al uit 1903. Nadat hij er drie maanden hard aan had gewerkt werd het een „leuk ding”, mede doordat hij de snelheid van dertig tot vijftig kilometer wist op te voeren. Evert van Rooijen kreeg al gauw een goede naam als repa rateur, zodat uit vele streken in Neder land en ook uit België motoren aan hem werden toevertrouwd. Toen zijn vader in 1929 de zaak aan de Zeeweg verkocht ging Evert als eerste monteur werken in Haarlem en Heemstede. Hij is daarna ook particulier chauffeur geweest. Tien jaar was hij vervolgens bij de Fordfa briek. Hij ontwikkelde zich speciaal in het vak van fijpbankwerken. Na de oor log emigreerde hij naar Zuid-Afrika maar omdat er geen geschikt werk was keerde hij spoedig terug. Zijn zoon Ray mond is er blijven wonen. Evert is steeds een enthousiast motorrijder ge- Daarom gingen ze op zoek naar opvaren den met wie een akkoordje was te slui ten. Dat bleek niet eenvoudig maar toch lukte het omdat ze maar weinig „ingewij den” aan boord nodig hadden. In IJmui- den kwamen er vervolgens met een zeke re regelmaat berichten binnen dat er een smeesboot was vergaan of onherstelbaar was beschadigd. Dat klopte met de feiten maar opmerkelijk was dat dergelijke bootjes in de oorlog waren verongelukt met een triest verlies aan mensenlevens en dat de opvarenden van nu zich steeds in veiligheid wisten te brengen. Altijd weer een geluk bij een ongeluk, in tegen stelling tot nog zo kort geleden? In ongefrankeerde envelop zenden aan: Algemene Bank Nederland, was een witte raaf; gewoonlijk bleek de politie een goede greep te hebben gedaan wanneer ze weer eens iemand uit bed of uit een café haalde. Omstreeks 1910 werd in IJmuiden deze prentbriefkaart uitgegeven met een teke ning van „loggers op zee", onder meer de IJM 77 en de KW 16. De tekenaar moet een IJmuidenaar zijn geweest maar we hebben zijn naam (nog) niet kunnen ach terhalen. (De kaart werd ons beschikbaar gesteld door mevr. T. van Belzen-Bakker te IJmuiden.) schoen en een slof had zien komen om hier hun geluk te zoeken. Harde werkers, dat wel, maar een beetje uit de toon vallend doordat ze er geen geheim van maakten maar één doel te hebben: een keer groot-op te willen doen. Ze haalden hun geluk met beide handen uit de goud- boom toen de oorlog was uitgebroken en Duitsland vis uit het neutrale IJmuiden nodig had om de gezinnen van zijn front soldaten te voeden. Die vis werd zo duur betaald dat sommige IJmuidenaren zich eensklaps alles konden veroorloven, van een pracht van een equipage tot een rijtuig apart voor de wandelstok, van het op tafel uitspreiden van een pak briefjes van honderd of het een spel kaarten was tot het gebruiken van een bankbiljet van vijfentwintig als vuurmakertje voor een sigaar. DIE MANNEN WAREN natuurlijk slechts uitzonderingen in het IJmuiden bleven. In Heemstede kreeg hij de bij naam „de motorduivel”. Zijn zoon Ro bert Hans, 28 jaar, werkzaam in Am sterdam, neemt regelmatig deel aan ra- cewedstrijden in Engeland als lid van de Britse Velocettclub. In 1975,1976 en ook dit jaar legde hij beslag op de eerste prijs. Velocett is een van de oudste En gelse merken. De fabriek is in 1970 geslo ten maar haar motoren worden nog steeds druk gebruikt omdat ze praktisch onverslijtbaar zijn. Vader Evert vindt Heemstede een mooi dorp maar heeft toch heimwee naar het oude Velseroord. ,4e moest er dag en nacht werken maar ik heb er een prachtige jeugd gehad”. Laatst zag hij in Heemstede een auto uit 1898 rijden. Hij zwaaide zo enhousiast dat de bestuurder terugkwam en op merkte: „Je bent er blijkbaar nog een van de ouderwetse stempel”. Dat be schouwde Evert van Rooijen als een groot compliment. „In de tijd van de mobilisatie 1914- 1918 gebeurde het nogal eens dat traw lers niet konden uitvaren omdat er een groot gebrek aan kolen was. Men is toen bomen in Velserbeek gaan omhakken om de boten met een houtvuur in de vaart te houden. Je kunst stronken van die bomen, zoals ze door de houthakkers werden achtergelaten, nog altijd in het park Velserbeek zien liggen”. (Lezer in Driehuis)’ (Reacties op deze rubriek: schriftelijk aan het bureau van dit blad met vermel ding „IJmuiden wat vertel je me nou?”, telefonisch 023-378601). MUZIEK Grote of St. Bavokerk (ingang Oude Groen markt 9) do. 15u.: Orgelconcert door Piet Kee. SCHOUWBURG Stadsschouwburg (Wilsonplein) woe. en do. U kunt mij helpen door meer ABN Girospaarrekening. 20.15 u.: „Moordspel”, van Anthony Shaffer. Toneelschuur I (Smedestraat 23) do. 20.30u. Toneelgroep Globe: „De neef van Rameau” van Denis Diderot. Schuur II do. 20.30u: Cabaret Inkeep. COMMISSARIS De Ridder en zijn mannen stonden al jaren in IJmuiden bekend vanwege hun goede speurneu zen. De successen die ze ten opzichte van de „smeesboten” behaalden vielen echter buiten alle proporties. Niemand begreep hoe de politie aan haar informaties kwam. Tot de tijd van de „smeesboten” geheel voorbij was en de vaste klanten van de cafes iemand gingen missen die in korte tijd graag als goede kameraad was geaccepteerd omdat je met hem praten kon als je problemen had en omdat hij geen man was die „de zak” oftewel de beurs van een ander leefde; integendeel, zijn rondjes waren legendarische gewor den. Niemand heeft hem ooit meer in de café’s van IJmuiden gezien, hoe aan dachtig er ook naar hem werd uitgeke ken door een aantal mannen die al bij voorbaat de vuisten gebald in de broek zak hielden. Er moet een keer een man onschuldig zijn veroordeeld. Hij bleef steeds ontken nen, ook toen hij al acht maanden opge sloten zat. Er volgde een nieuw onder zoek. Nadat hij zijn gehele straf had ondergaan werd de verzekeringsmaat schappij verplicht hem alsnog het geld voor het verloren gaan van zijn „smees boot” uit te betalen. Deze IJmuidenaar NA HET GROTE probleem hoe aan zo’n varend goudzoekertje te komen stonden de redertjes nu, een jaar later, voor het levensgrote probleem hoe ze tegen een enigszins redelijke prijs weer kwijt te raken. Wat voor hen „redelijk” was bleek een onmogelijke zaak. De meeste IJmuidenaren accepteerden hun verlies en deden hun bootje voor een belachelijk lage prijs van de hand om maar van de ellende verlost te zijn. Ande ren zouden het wel even gaan maken. Ze dachten aan de hoge verzekeringspre mies die ze hadden moeten betalen. DE VERZEKERING betaalde aanvan kelijk keurig op tijd uit. Maar de dag kwam dat „gelegenheidsredertjes” en opvarenden van hun bed werden gelicht. Ze werden ondervraagd door de poli tiecommissaris De Ridder en zijn man nen en daarna gewoonlijk voor de rech ter in Haarlem geleid die al gauw een standaardstraf ging opleggen van een klein jaar. Het is gebeurd dat de vrouw van een redertje na diens veroordeling naar de rechter stapte om deze te zeggen: hier heeft u de uitkering van de verzeke ring terug, mag ik m’n man nu mee naar huis nemen? Ze begreep er niets van dat de rechter weigerde op haar verzoek in te gaan. Volgens de verhalen van vader op zoon is de justitie wel eens abuis geweest. De Vrijburcht, Vrijburglaan. Dond. 19.30 uur op. verg, gemeenteraad Heemskerk. van de Eerste Wereldoorlog waar velen het zich wel konden veroorloven royaler dan vroeger te leven maar dan toch bin nen de grenzen van een verdubbeld of verdrievoudigd inkomen. Het kon wel op al was het lekker. Een schrijnende tegen stelling tot de makers van grove oorlogs winst die later dan ook OW’ers zouden worden genoemd vormden de vele wedu wen en wezen, een voortdurend toene mend aantal door de grote gevaren op zee. Na de oorlog bleek „zo gewonnen, zo geronnen” ook voor bijna alle plotseling schatrijk geworden IJmuidenaren te gel den. „Ik kan nooit meer arm”, waren hun gevleugelde woorden geworden. De eens zo profijtelijk lijkende Russische spoor- wegobligaties bleken echter geen stuiver meer waard, bankbiljetten en aandelen van Oostenrijk-Hongarije konden niet meer worden ingewisseld, de Duitse mark begon haar val naar'ongekende diepten. En de goktafel waarnaar nogal eens als laatste strohalm werd gegrepen bracht geen uitkomst. BIOSCOPEN City, woensdag 20 uur „Soldaat van Oranje”. TENTOONSTELLINGEN EN MUSEA Museum Beeckestijn, Rijksweg Velsen-Zuid. Stijlkamers en oude gebruiksvoorwerpen. Ge opend di. t/m zat. van 10-12 en 14-17 uur. Noordelijk Koetshuis: Expositie Dina Bakker en Her Comis (keramiek) en Tineke van Denen (kleden). Open: dinsdag tot en met zondag 14 tot 17 uur. Pieter Vermeulenmuseum. Geopend 9.30- 16.30 uur, zat. 9.00-14.00 uur, zondag gesloten Stadhuis. Bezichtiging op werkdagen van 10 tot 12 uur. Bedrijfsmuseum Hoogovens. Bessemerstraat Velsen-Noord. Geopend dinsdags en donderdag van 10-16 uur en verder op aanvraag, tel. 02510- 91022 en 93088. DIVERSEN Alarmnummers: Politie 19033. Ongevallen dienst 15400. Hoogovens 02510-96000. Brandweer Santpoort 370750, voor Velsen-Noord en IJmui den 20750. Centrale Bibliotheek. Plein 1945, woensdag 14.30- 17.30 en 19.00-21.30 uur, donderdag 10.00- 12.30 en 14.30-17.30 uur. Bibliotheek Zeewijkplein, donderdag geo pend van 10.00-12.30 en 19.00-21.30 uur. Centrale Jeugd- en Tienerbibliotheek, Wil- lemsbeekweg. Woensdag 14.30-17.30 uur, donder dag 15.30-17.30 uur. Sociëteit Asterix, geopend woensdagavond vanaf 20 uur. Dienstencentrum Zee- en Duinwijk, Zeewijk plein 260, woensdag 10-12 uur creatief bezig zijn. 14.30- 16.30 uur dansen; donderdag 14.00-17.00 uur bejaardengymnastiek. Stichting Dienstverlening Bejaarden: Cen traal Bureau Abelenstraat, IJmuiden. Tel. 12464 of 18445 van 9-10 uur. Gezinsverzorging, hulp aan bejaarden en langdurige zieken Velserduinweg 52, IJmuiden, ma. t/m vrij. 9-10 u. Tel. 02550-18830 en 22169. Sociaal Advies Bureau; spreekuur donderdag 9-10 uur Kanaalstraat 228, IJmuiden; 11-12 uur „De Duinpan”, Duinweg, Santpoort-Zuid. Velserbad. woensdag gemengd zwemmen 21.30- 22.30; donderdag gemengd zwemmen 7-8, 12.10-13.10 en 1^-17.15 uur. Speeltuin „In Veilige Haven”. Open: woens dagmiddag, zaterdag de gehele dag. Buurthuis „De Brulboei” Kanaalstraat 228 IJmuiden. Woensdagavond Filmvoorstelling. BIOSCOPEN Kennemer Theater, Zeestraat, woe. 20 uur: „Black Sunday”, 19.30 uur „Twee door het dolle heen”. Luxor Theater, Breestraat. Woe. 20 uur: „Sol daat van Oranje”. TENTOONSTELLINGEN Openbare Bibliotheek, Kerkstraat: expositie devotie- en bidprentjes. Geopend tot en met 1 oktober tijdens openingsuren bibliotheek. DIVERSEN Sportfondsenbad, Kuikensweg. Buitenbad ge opend van 10-20 uur. Openbare bibliotheek, Kerkstraat. Woe.volw. 19-21 uur, speel-o-theek 19-21 u. do. volw. 14-17.30 uur. Huize Scheijbeek, Velserv/eg. Do. wetswinkel voor gratis juridisch advies van 18-20 uur. Alarmnummers: politie 25555, brandweer 22922, milieuklachten 96000. Huize Scheybeeck, Velserweg. woe. 20 uur verg. alg. best, onderwijsbegeleidingsdienst. St. Jozefzaal, Arendsweg. woe. 20 uur bijeen komst Vrouwengilde Beverwijk. De Nieuwe Slof, Kerkstr. Dond. 16 uur sociaal café over thema Alpha hulpverlening in gezond heidszorg. DIVERSEN Openbare bibliotheek, Kerkweg. Woe. volwas. 19-21 uur. Beneluxlaan: volw. 19-21 u. do. ge sloten. Zwembad De Waterakkers, Kerkweg. Buiten bad geopend van 9-20 uur. Kinderboerderij, Vrijburglaan. Do. geopend van 13-16.30 uur. Alarmnummers: politie 39111, brandweer 32121, milieuklachten 96000. Maandag aangekomen: Ulla Tholstrup, Arklow, IJmuiden, Ocean Shore, Cont. Plat, Velsen; Holger, Wismar; Schelde- borg, Kolding; Strombeek, Huil; Aspen, Hamina; Axel bakken, Gdansk; Otepya, Kaliningrad, Velsen; Zenit, Leningrad; Quack, R’dam; Maandag vertrokken: Cape Shore, Cont. Plat, IJmuiden; Maersk Beater, Cont.Plat, IJmuiden; Prinses Margriet, Palmouth; Cazorla, Northsea; Caoella, Halmstad; Bifrost, Harwich, Velsen; Ulla Tholstrup, Arklow, IJmuiden; Subro Venture, Col chester, IJmuiden; Flintsire, Freetown; Coenraad Kuhlman, Antwerpen; Windle Surf, Bremen; Ectonia, Antwerpen; Jupi ter, Teignemouth; Motital Nehru, Tees- port; Holger, Bismar; Corvus, Ipswich; Sybille, Foye; John Wulf, Varberg, Velsen; Neptunus, Tananger, IJmuiden; Dinsdag aangekomen: Jan Tavenier, Val- vik; Saturnus, Lerwick; Majade, Ply mouth; Autostrada, Felixtowe; Willmary, Gr. Yarmouth; Dinsdag vertrokken: Magdalena Vinnen, Delfzijl; TS42 Tough, Cont.Plat; Bothnia- borg, Delfzijl; Titan Service, Cont.Plat, IJmuiden; Fjordaas, Tubarao; Zafra, Outfield; Fridel, Kingslynn, IJmuiden; Dinsdag aangekomen: Jostrita, Rotter dam; Pericles, Antwerpen; Baron, Ant werpen; Jemrix, IJmuiden, Kings Lynn; Playadelas Canteras, IJmuiden, Canda; Susanna, Zaandam, Aarhus; Parkesgate, IJmuiden, Whitby; Cape Pacific, IJmui den, Bilbao; Lauisianne, Bremen; Torinta, Bremen; Schlei, Zaandam, Ansum; Tor Scandinavia, Gothenburg; Titan service, IJmuiden, Cont.Plat; Genstone, Rotter dam; Thordrache, Ravena; Bifrost, Har wich. Velsen; Leknes, Mo-I-Rama, IJmui den; Sea Avon, R’dam; Boreas, Noordzee, IJmuiden; Dinsdag vertrokken: Borussia, Hamburg; Essi Kristini, IJmuiden, Momrovia; Irm- gard Jacob, Puerto Cabello; Aspen, Vel sen, Gent; Axel, Lubeck; Hoegh Mistral, Emden, Canopus, Rotterdam; Steinb- jooern, Londen; Isla Santay, USA Golf; Thera, Bremen; Quak, Londen; Autostra da, Kopenhagen; Satumus, Lerwick; Stolt Capricorn, New York; Scheldeborg, Zaan dam, Delfzijl; Jermix, IJmuiden, Kings Lynn; Titan Service, IJmuiden, Cont.Plat; Twee gezusters, Algiers; Willmary, Gr. Yarmouth; Parkesgate, Rochester, IJmui den, Tor Scandinavia, Noordzee; Woensdag aangekomen: Tor Scandinavia, Noordzee; Cambibinga, Victoria; Woensdag vertrokken: Kentshore, Cont. Plat, IJmuiden; Philip Mathiesen, Le Ha vre; Playa de las Canteras, Cuxhaven, IJmuiden; Cosmonaut, Dororecht; Boreas, Hamburg, IJmuiden; Stolt Capricorn, DE CAFE’S VAN IJmuiden kregen in het jaar na de Eerste Werldoorlog een nieuwe, al gauw zeer populaire klant. Het was een man die men nooit eerder in IJmuiden had gezien. Toch werd hij in opmerkelijk korte tijd met iedereen goe de maatjes omdat hij beslist aan de roya le kant was. Kwam hij aan een tafeltje te zitten dan gaf hij degenen die er eerder een plaatsje hadden gevonden graag een rondje. Stond hij bij het buffet dan was hij de eerste die de bezoekers vlakbij vroeg wat ze van hem wilden drinken. Het gerucht ging al gauw dat hij een smokkelaar was die kapitalen verdiende. Dat moest wel want hoe graag ook de IJmuidenaren hem op hun beurt iets te drinken aanboden, tegen het tempo van zijn rondjes kon niemand op. OOK VOOR DE kleine „richards” van de mobilisatietijd, zoals bepaalde hou ders van een café, een groentezaak, een snoepwinkel en dergelijke neringen, die geld in een „smeesboot” hadden gesto ken en daar financieel stukken beter van waren geworden, werd de tijd allerbelab- berds. De Nederlandse regering ging een zware belasting op oorlogswinst invorde ren, alle protesten negerend. Bovendien bracht de vis lang niet meer de prijzen op van het riante laatste jaar. En tenslotte werden de normale schepen weer voor de. visserij ingezet; daartegen was elke concurrentie onmogelijk. De „gelegen heidsredertjes” dachten met weemoed terug aan de tijd toen de gewone boten een vaarverbod kregen omdat de rege ring de situatie op zee te riskant vónd om ook na de oorlog van een behoorlijke vloot verzekerd te zijn. Wel mochten bo ten beneden een bepaalde tonnemaat ter visserij, binnen tien mijl van de kust. Daarom hadden de „gelegenheidsreder tjes” toen alles tegen zeer hoge prijzen gekocht wat maar klein was en toch varen en vissen kon, liefst sleepboten, hoe oud ook. Meer dan zeventig van deze „smeesbootjes” had IJmuiden in 1918 in gebruik. BIOSCOPEN Cinema Palace (Gr. Houtstr.) 15.30 en 20u.: „Soldaat van Oranje”, 16j. Frans Hals (Frans Halsplein) 19 en 21.15u.: „Opdracht: Geen overlevenden”, 16j. Lido (Houtplein) 14,19 en 21.15 u.: „Verdwenen in de Bermuda driehoek”, 12j. Luxor (Gr. Houtstr.) 14,19 en 21.30u.: „Exorcist II The Heretic”, 16j. Roxy (KI. Houtstr.) 14.30, 19 en 21.30 u.: „Gold- finger”, 16j. Studio (Gr. Markt) 19 en 21.30u.: „Slapshot”, 16j. Cinema Quirinus Internationaal (Lange Veerstr.) 14, 15.15, 19, 20.15 en 21.30u.: „Pomo- pret”, 16j. ymuiden^S s Naam: Adres: Woonplaats:fTel.: Heeft reeds een rekening bij de ABN: ja/neen. Zo ja, bij ABN-kantoor: !N°w Orleans; Salamat Ambi, Hamburg; Elation, Mistley, IJmuiden. DIVERSEN Openbare bibliotheek, De Zwaanstraat 4a. Woe. alle leeftijden 19-21 uur. Openbare bibliotheek, Wijkerstraatweg. Dond. alle leeftijden 19-21 uur. F 4

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 11