id in het kort V Mi ihoi k BE" A rx 1 1 pierewaaien «r 7 IS i toeristische notities door udo.j.buys Volgende keer de Y van Yerseke ■BBHMSsnnEwt^Hi ar 9 cW-", 8 J „ft* 1 van keisteen De A f*. Bloot op Bali MAAR BEN JE ER als je een lijntje van Delfzijl naar Cadzand trekt en van Den Helder naar Valkenburg. Zijn dat wel de juiste punten om Nederland met een X op te zadelen en er dan ook nog vanuit gaan dat het snijpunt van de lijnen het ene en absolute middelpunt is van ons land. De Rijksplanologische dienst in Den Haag hielp me ook al niet veel op weg. „Tja”, zuchtte de ambtenaar die het ongeluk had met mijn vraag geconfronteerd te worden, „tja, een middelpunt? Bij onze metingen houden we daarvoor altijd de spits van de oude kerk in Amersfoort aan. Meettech- nisch gezien is dat het middelpunt van Nederland”. De blootgolf die ook onze blonde Noordzeekust overstroomt is op het vakantie-eiland Bali in de Indische archipel ook al niet meer terug te dringen, meldt een college van het persbureau Reuter me. Ik kan er niet over meepraten, want toen ik zelf in januari van dit jaar door Indonesië reisde gaf ik er de voorkeur aan wat langer op Java te blijven in plaats van me in het toeristische gewoel van de palmenkust te storten. En dat gewoel wordt ook al met de dag groter, is een andere ervaring van zijn collega, die ik hieronder aan het woord laat. je verborgen in het groen, weet ze blinde lings te vinden en ook andere plekjes, die geliefden voor het minnekozen als een ideaal decor zouden zien, wijst ze me met gemak. MIDDELPUNT VAN Nederland of niet, het is een aardige vondst en schijnt ook mensen te trekken. Als er in Wageningen toevallig een uitgekookte landbouwstu- dent te vinden is, zou die nog best een paar centen kunnen bijverdienen door gestem pelde certificaten te verkopen, waarop al leen maar moet staan dat hierbij officieel verklaard wordt dat Jan Jansen op het middelpunt van Nederland is geweest. Al tijd leuk voor in het toilet zo’n diploma. Hangt er wat te lezen. NOG EVEN TERUG naar de Achterdoe- len in Ede, waar Van Barnevelds winkel „dankzij” het slechte weer wat rustiger kan ademen. In zijn „familiebedrijf”, want ook zijn vrouw staat voor halve dagen achter de balie, worden voornamelijk Ne derlanders aan inlichtingen geholpen. „We geven ongeveer 75.000 inlichtingen per jaar, maar zijn praktisch helemaal Neder lands georiënteerd. Aan de balie krijgen we niet meer dan vier percent buitenlan ders”, aldus Van Barneveld, die zichzelf allerminst als een „toeristenlokker” kief. „LOKKEN DOEN WE niet. De mensen die hier komen willen we in de eerste plaats begeleiden, daarom proberen we zoveel mogelijk te organiseren aan fiets en wandeltochten, gaan we wild kijken en zetten allerlei routes uit”, vertelt hij. En daar heeft hij dan ook alle gelegenheid voor met het natuurpark De Hoge Veluwe naast de deur, dé grote trekpleister. Maar de Streek VW Zuid West Veluwe spant zich lang niet alleen in voor de vreemde ling. „Ook de eigen inwoner is recreant”, zegt Van Barendregt oprechtlachend, „wij zijn een belangrijk gebied voor gast en gebuur”. HET IS MAAR dat u het weet en verder doe ik er wat betreft de X het zwijgen toe. De Veluwe is er om zelf te ontdekken. Nog één tip. Mocht uw maag gaan knorren wip dan de herberg Zuid-Ginkel even binnen. Ton Vlastuin, de herbergier, heeft er een typisch streekgerecht op de kaart, dat Pannegies heet. Het bestaat uit in stukken gehakt fijn mager vlees dat gesmoord wordt in een naar oud-Veluws recept be reide saus. Achter het gerecht gaat ook nog een legende schuil, waarin twee land lopers, les en Gies, de hoofdrol spelen. Maar dat verhaal zal de waard u zelf graag vertellen... ■A De Australische op de foto werd kortelings in Melbourne opgebracht omdat de geüniformeerde overheid haar bloot niet zo zag zitten. Op Bali hoeft ze voor een dergelijk ingrijpen wat minder vrees te hebben, als ik m’n Reuter-collega mag geloven, en zouden de politiemensen zwaar moe ten overwerken wanneer ze de spontane blootgolf zouden moeten „neerslaan”. En dan nog dit, mocht u in Maas tricht zijn in oktober. Van 15 tot en met 23 staan in die stad de historische verde digingswerken in het middelpunt van de belangstelling. Onder het motto „Maas tricht-Vestingstad” is een aantal aktivi- teiten samengesteld rond de kazemat ten, Hoge Fronten, fort Sint Pieter, de Helpoort en de grotten in de Sint Pietersberg. Daar kunt u ook nog even het noordelijk gangenstelsel in. De VVV Maastricht weet er alles van. Ze zitten aan de Vissersmaas 4-6 en hun telefoon is 043-19363 U WIST HET MISSCHIEN NOG NIET, maar Nederland is geen X rijk. Tenminste geen stad, dorp of gehucht, waarvan de naam met die letter van het alfabet be gint. Duitsland heeft tenminste nog een Kanten en België een Xhoiffraix, maar wij komen er een stuk bekaaider van af en slaan de letter gewoon over. Dus geen X, dan maar naar het geografisch middel punt van ons land gezocht, om ook dit alfabetische pierewaaien niet met een witte vlek te laten zitten. NOU MOET VAN BARNEVELD onder de actiefste en bovendien vindingrijkste VVV-directeuren van Nederland gerekend worden, dus klop je bij zo’n man nooit vergeefs aan. En ja hoor, ook dit keer was het raak. „De steen is er, wij hebben het middelpunt van Nederland binnen ons ge bied”, kon hij me direct melden. Dus op pad, met dochter Conny, die de voorlich ting in Ede voor haar rekening neemt, als gids. Nou weet Conny bijna alles van het grondgebied van haar vader af. De Kreel- se plas bijvoorbeeld, een schitterend plek- ook ontvangen: de nieuwe reisgids van NRV Holiday, die in zon en sneeuw wat nieuwe stekken heeft aangeboord. In Oisterwijk in eigen land organiseert de organisatie een kerstweekend, dat vooral is bedoeld voor de mensen die alleen zijn en liever juist deze dagen wat anderen om zich heen hebben. En wilt u niet met uw eenzaamheid te koop lopen. Geeft niets, vorig jaar waren er 300 deelnemers, dus u valt vast niet op „DE PRACHTIGE TOPLESS-MEISJES van het Indonesische Bali hebben de laatste tijd sterke con currentie gekregen van de bruin gebakken naakte buitenlanders op de beroemde stranden van het ei land. Hoewel ook sommige vooral oudere Balinese vrouwen nog topless rondlopen, worden zij in aantal toch overtroffen door lenige jonge meisjes, meestal uit Australië en Frankrijk, die uitbundig bloot baden met hun vriendjes. Zedige pamfletten aan de muren van hotels waarschuwen bezoekers dat het bij de wet verboden is naakt te zwemmen, maar niemand schenkt er veel aandacht aan, ondanks sommige arrestaties. HET AANTAL TOERISTEN dat naar het eilajid vliegt groeit ieder jaar. In 1971 waren het er 33.000, dit jaar zullen het er ongeveer 100.000 worden. De mees ten van hen komen uit Australië, maar Fransen, Westduitsers, Nieuwzeelanders en Amerikanen zijn ook goed vertegenwoordigd. DE BRANDING voor het Kuta-strand bij de Baline se hoofdstad Denpassar is wereldberoemd. Vele jon ge Australiërs en Amerikanen worden er door aange trokken. Sommigen betalen één dollar om een nacht te slapen bij de gezinnen die in de dorpen langs het t Een herder met zijn schapen (foto rechts), uitgestrekte heidevelden (foto middenrechts) en vooral veel bos (foto onder) is het natuurlijke decor, waarin de keisteen „rust”, die het middelpunt van Nederland moet verkondigen. sw VVV-directeur Van Barneveld en zijn dochter Con ny: op zoek naar de steen. strand wonen. Het dorp Kuta doet wanhopige pogin gen om zijn eigen karakter te bewaren onder de invasie van buitenlandse gasten, aan wie het financi eel is overgeleverd. Want de dorpelingen werken in de talloze restaurants, hotels en vakantie-bungalows en anderen verkopen batik-materiaal, uit hout gesneden voorwerpen en schilderijen. Gelukkig slaagt de plaat selijke bevolking er toch in om het eigenlijke karakter van de meeste dorpen te bewaren. Ondanks „de zondvloed” uit het rijke westen. En mfet dezelfde overgave beleven ze hanegevechten, die nog niets van hun historische eigenschappen hebben verloren en wedden om het dier dat als winnaar uit de strijd zal komen. En dat sommige toeristen gruwen van dit bloederige feest, zal hen een zorg zijn”. Houden zo. ook de „varende” reisorganisatie Zee tours kwam dezer dagen met haar nieuwe programma op de markt. Een nieuwigheid daaraan is dat het nu een „jaarprogramma” is geworden en dat er alle vaarprogramma’s in zijn opgenomen die tussen oktober dit jaar en oktober 1978 worden uitgevoerd. Een nieuwe be stemming is vanaf Suez door het Suezka- naal naar de Rode Zee de Achterdoelen 1, de Streek VVV-Zuid West Veluwe zetelt, waar ook Lunteren onder wordt gerekend. Bovendien betreft de kennis van Otting doorgaans enkel het luiden van de klok en moest dus VVV- directeur Van Barneveld de oplossing ver tellen en zeggen waar de klepel hangt. en dan nog even de wintersport. Er komt nu ook een tijdschrift op de markt dat zich alleen daarmee gaat bezig hou den. De naam wordt kortweg „Winter sport” en het is de bedoeling dat het blad tienmaal per jaar gaat verschijnen, waarbij twee zomernummers gecombi neerd zullen worden. De uitgave is van Interdijk BV in Amstelveen, die ook al tijdschriften als Watersport, Vissport, Caravan en Kampeersport en Kampeer- auto/Motorhome op de markt brengt. Het eerste nummer verschijnt nog deze maand. Prijs 3,75 jonkheer Rob von Bose uit Sassen- heim heeft er een activiteit bij gekregen. De jonker is in het dagelijkse leven voor zitter van de Nederlandse Skivereniging, die haar zetel heeft in het ANWB-gebouw in Den Haag (070-264426). Maar met in gang van dit winterseizoen mag de heer Von Bose ook een eretrofee uitreiken aan de meest belovende jonge skiër de nieuwe prijs is „op de markt ge bracht” door de Heemsteedse reisorga nisatie Evenementsreizen, die in haar winterprogramma dit jaar voor het eerst wintersportreizen aanbiedt. Tot dusver hield de organisatie het op zon- nereizen en is gespecialiseerd op Spanje met Mallorca als topper Portugal en Griekenland „Nu wij op sportieve en reistechni- sche gronden voldoende ervaring heb ben opgedaan starten wij hiermee”, al dus directeur Bob Hoegen uit Aerden- hout, wiens organisatie in een grijs verle den is gestart met het organiseren van supportersreizen in de tijd dat Ard en Keessie op het ijs triomfen vierden en Feyenoord en Ajax nog hele volksstam men naar hun buitenlandse duels lokten nu we het toch over wintersporten hebben. De jaarlijkse Ski-Happ wordt dit jaar op 7, 8 en 9 oktober gehouden in de Haagse Houtrusthallen. De expositie is geheel op de wintersport gericht. De ski-markt van tweedehands winterspor- tartikelen zal dit jaar niet doorgaan. De Nederlandse Skivereniging (van de bo vengenoemde jhr. Von Bose) vindt de markt niet verenigbaar met haar stre ven en dat is een maximum >aan veilig heid in de skisport. Op de tentoonstel ling is ook een langlaufbahn opgesteld, waarop men het publiek ook een beetje vertrouwd wil maken met het steeds meer populaire „sneeuw wandelen” de Houtrusthallen liggen aan de Houtrustweg 102-108. Openingstijden: vrijdag 7 oktober van 19 tot 23 uur; zaterdag 8 oktober van 10 tot 20 uur en zondag 9 oktober van 10 tot 22 uur. Toegang vijf gulden; kinderen de helft. Een week later, op 14,15 en 16 oktober is de SKI-Happ ook in Amsterdam, in de Zuidhal van de RAI. Daar wordt ook een kunststof skibaan opgesteld en dan blijven we nog maar even winters. Want, het is al zo vaak verteld, er zijn in ons land tal van buitenlandse verkeersbureaux die u uitgebreid en gra tis kunnen informeren over de skimoge lijkheden in hun land. De hierna volgen de bureaux zijn aleen gevestigd in Am sterdam. Daar gaan we dan: Oostenrijk, Singel 464, 020-255933; Zwitserland, Ko ningsplein 11, 020-222033; West-Duits- land, Spui 24, 020-241293; Frankrijk, Prinsengracht 670, 020-247534 en Italië, Stadhouderskade 103, 020-733264 MAAR FOTOGRAAF Cord Otting schudde opgewekt het hoofd. „Hoe komen ze er bij, het middelpunt van Nederland ligt vlakbij Lunteren. Het staat er zelfs op een steen”, wist hij met grote zekerheid. Dus op naar die plaats, via Ede, waar aan mocht u het liever wat hogerop zoe ken. Finland is te vinden op het Kleine Gartmanplantsoen 21, 020-238713 en Noorwegen in de Leidsestraat 74, 020- 222545. En wat het oosten betreft: Bulga rije, Reguliersdwarsstraat 54, 020- 248431; Joegoslavië, Vijzelstraat 4, 020- 220483; Polen, Leidsestraat 64, 020- 253570 en Roemenië is ook weer te vin den aan het Kleine Gartmanplantsoen 17-19, 020-233489; Tsjechoslowakije tenslotte is gevestigd Leidsestraat 4, 020- 222788 op Flevohof in Biddinghuizen worden op vrijdag 7 en zaterdag 8 oktober we- reldploegwedstrijden gehouden. En de hof meldt dat er al 22 landen zijn inge schreven om aan dit festijn deel te ne men. De wedstrijden worden vrijdags door prins Claus gestart. De prins zal dan tegelijk een monument onthullen dat is bedoeld als een blijvende herinnering aan het evenement. Op zondag zijn er ook nog trekkerswedstrijden. Flevohof is telefonisch bereikbaar onder nummer 03211-1514. MAAR DE STEEN blijkt ook voor Con ny een groot mysterie, want hoeveel paden we ook kruisen, geen steen. „Hier moet ie toch zijn”, wijst ze op een kaartje als we bij camping De Goudberg in de berm halt houden. NSB-leider Anton Mussert zag die camping kennelijk ook als het middelpunt van Nederland en hield er zijn beruchte Hagepreken, had Van Barneveld me al verteld. Dus we moeten warm zijn en, in derdaad, na nog wat gepionier over berke- laantjes, die door de aanhoudende regen tot glibberige paden zijn geworden, waar op een amfibievoertuig beter had gedijd, vinden we hem. Een keisteen, die welis waar in het niet zinkt bij de Amerfoortse, maar toch van aardige afmeting is. Met daarop de tekst „Middelpunt van Neder land” gebeiteld. En ook, iets lager: „VW 1965”. -i - - 'V*-'®!' fx^'^ I t 1

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 15