Minister Boersma van Sociale Zaken: Energieraad juicht aankoop India wil dat van vloeibaar aardgas toe Amerikaanse minister van Financiën: Exxon betaalde WERELDECONOMIE BEGINT ZICH NU TE HERSTELLEN fl heel wat doen met een Amro Privérekening Zo’n Amro Privérekening komt altijd van pas. ro 135 mln aan steekpenningen IMF al zijn goud verkoopt Ook als je net bent gaan werken, kun je I „Bord pap is geen volledig ontbijt” f --Ui I België tegen dumping Nederlandse textiel T - 19 KOOPKRACHT: Sombere toekomst metaal-elektro I „Schokkend” ECONOMIE 19 7 7 SEPTEMBER WOENSDAG (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Half oktober zal van regeringswege een pakket aanvullende maatregelen worden bekendgemaakt dat tot doel heeft de kosten voor het bedrijfsleven te verminderen, de koopkracht van de modale werknemers te handhaven en de situatie op de arbeids markt te verbeteren. Minister Boersma, de demissionaire minister van Sociale Zaken, maakte dit gisteravond bekend in het NOS- journaal. (Van onze redacteur in België, Jan Gerritsen) BRUSSEL. De Belgische minister van Economische Zaken, Willy Claes, wil dat Nederland de textiel die het uit lage-lonen-landen invoert, voortaan in eigen land verkoopt en niet langer tegen dump prijzen op de Belgische markt brengt. Beperking van de invoer uit Nederland is een onderdeel van een veelomvattend reddingsplan” van de bewindsman voor de in ernstige moeilijkheden verkerende Belgische textiel- en confectie-industrie. FW r 1 i 4- 1 F’ V gk s (Van onze redactie economie) claim, WERNER MICHAEL BLUMENTHAL En kun je bij elke Amro Bank contant geld opnemen wanneer je een portable radio wilt kopen. Nederland voert aanmerkelijk meer tex- tielprodukten uit goedkope landen (zoals Hongkong, Taiwan, Zuid-Korea, Thai land) in dan België. In Benelux-verband zijn daarover afspraken gemaakt. Volgens een woordvoerder van minister Claes dient deze grote Nederlandse invoer ech ter ook op de binnenlandse markt te wor den afgezet, en niet langer naar België te worden geëxporteerd. De Belgische regering wil ook paal en perk stellen aan de invoer van textiel die zogenaamd uit West-Duitsland afkomstig is, maar die in feite in de Oostbloklanden wordt geproduceerd. De invoer uit de goedkope landen wil België op het huidige niveau stabiliseren. Zoals gemeld is, gaat Toen de beschuldigingen van de beurs commissie gisteren voor een districtsrech- ter in Washington aan de orde werden gesteld, bevestigde noch ontkende Exxon de juistheid er van. Wèl verklaarde het grootste concern ter wereld zich akkoord met een vonnis waarbij verboden wordt de gelaakte betalingen voort te zetten. De omvang van de onwettige betalingen van Exxon overtreft de eerder ontdekte illegale uitkeringen van een maatschappij als Lockheed (38 miljoen dollar). Blumenthal zei dat het herstel" van de Amerikaanse economie goede vorderin- gen maakt en wees op de economische groei van 7,5 percent in de eerste helft van de E’iropese Commissie met 30 goedkope textiel producerende landen praten over beperking van de invoer in de Negen. Het reddingsplan van minister Claes, dat ook een reeks financiële en fiscale maatregelen omvat, is er op gericht de werkgelegenheid in de textiel- en confec- tie-industrie met 116.000 werknemers zo veel mogelijk te behouden. Dat kan alleen door de produktie te concentreren op hoogwaardige kwaliteitsprodukten, aldus Economische Zaken. De Belgische tex tielindustrie neemt meer dan 9 percent van de totale Belgische export voor haar reke ning. De forse verhoging van de olieprijzen in 1974, de inflatie en de recessie van 1974 en 1975 doen de vraag opkomen of het huidi ge systeem van economische samenwer king kan blijven bestaan, aldus de minis ter. Hij beantwoordde die vraag zelf door op te merken dat de' strategie, die is uitge stippeld om een blijvend herstel tot stand te brengen, deugdelijk is gebleken. We zullen ons doel bereiken, ook al zal dat enige tijd vergen, als we blijven samen werken en niet zenuwachtig worden, zo hield hij de ongeveer 3000 afgevaardigden van 130 landen voor. Maar omdat het nog niet zeker is dat er medio oktober al een nieuw kabinet, is, zo verklaarde de minister, is het niet uit te sluiten dat het demissionaire kabinet zich met deze zaak nog zal bezighouden. Vol gens de bewindsman is dit wel mogelijk omdat demissionaire kabinetten zaken in Het IMF is op het ogenblik ongeveer halverwege met zijn programma voor de verkoop van 25 miljoen ounce (1 ounce is 31,1 gram) goud ten bate van het speciale fonds voor hulpverlening aan de armste landen. Het is de bedoeling dat in vier jaar ongeveer een zesde van het totale goudbe- zit van het IMF ten gelde wordt gemaakt via maandelijkse veilingen. Nog eens 25 miljoen ounce zal tegen de officiële prijs worden teruggegeven aan de landen die het oorspronkelijk hebben verschaft. WASHINGTON (Reuter). India vindt dat de leden van het Internationale Mone taire Fonds (IMF) ermee zouden moeten instemmen dat het fonds al zijn goud ver koopt ten bate van de hulpverlening aan de ontwikkelingslanden. De Indiase minis ter van Financiën, H. M. Patel, zei dit gisteren in de gemeenschappelijke jaar vergadering van Wereldbank en IMF in Washington. dit jaar en van vermoedelijk 6,2 percent in de tweede helft. „We verwachten ons doel, een reële economische groei van meer dan 5,5 percent voor geheel 1977, te bereiken en voorzien een aanhoudende krachtige groei in 1978”, aldus de minister. het landsbelang moeten behartigen. „En deze zaak is zeker in het belang van het land”, aldus Boersma. Hij verwachtte dat het handhaven van de koopkracht voor de modale werknemer mogelijk zal zijn zonder dat de uitgaven voor de collectieve voorzieningen verder worden aangetast. Noodzakelijk daarvoor is wel een goed overleg met de sociale partners, aldus de minister. WD-fractieleider Wiegel heeft de jong ste cijfers over de ontwikkeling van de Nederlandse betalingsbalans, namelijk We verwachten dat landen met een groot overschot op hun betalingsbalans hun eco nomische ontwikkeling zo sterk aanmoedi gen als maar enigszins verenigbaar is met hun streven naar het binnen de perken houden van de inflatie, aldus de Ameri kaanse minister. Hij merkte op dat de werkloosheid en de inflatie in de Verenigde Staten zijn afgeno men maar dat beide nog te hoog zijn, dat het bedrijfsleven niet voldoende investeert en dat het verbruik van energie en de invoer van olie nog buitensporig groot zijn. Het tekort op de lopende rekening van de Amerikaanse betalingsbalans schatte hij voor 1977 op zestien tot twintig miljard. En kun je met een cheque je nieuwe laarzen betalen. De raad vestigt de aandacht op de gevol gen, die aanvoer van vloeibaar gas en de daarmee gepaard gaande verlenging van een tekort, als „schokkend" ervaren. In een gisteravond gegeven reactie spreekt de heer Wiegel van „de zoveelste jobstij ding die ons volk bereikt”. KK heeft veel kritiek op de gezond- heidseigenschappen die de papfabri- kanten hun produkt toeschrijven. Ter men als „de beterham” en „krachtige vitamines” suggereren veel meer dan wordt gegeven. De Voedingsraad, ad viesorgaan van de regering, deed on langs eenzelfde uitspraak. Deze instan tie vindt ook dat fabrikanten hun pro dukt niet „gezond” mogen noemen als het niet absoluut noodzakelijk is voor de gezondheid. de levensduur van onze gasreserves voor de betalingsbalans zullen hebben. Op kor tere termijn zal met geringere baten en handelsbalansoverschotten moeten wor den gerekend. Die verwachting grondt de FME op de nog steeds terughoudende investeringsge- neigdheid in het buitenland en op een verdergaande appreciatie van de gulden. WASHINGTON (UPI). Het Ameri kaanse olieconcern Exxon heeft gisteren erkend dat het in de jaren 1963-1975 meer dan 56,5 miljoen dollar (ruim 135 mln) aan steekpenningen en onwettige poli tieke bijdragen heeft uitgegeven. J. BOERSMA in het belang van het land (ADVERTENTIE) H. WIEGEL zoveelste jobstijding 1,23 1,49 >,57 !,64 >,40 Terwijl in het eerste half jaar van 1976 nog een overschot op de lopende rekening werd geboekt van bijna drie miljard is in de eerste helft van dit jaar een tekort van ruim 80 miljoen ontstaan. De heer Wiegel vraagt zich af hoe het voor 1977 geraamde overschot van ƒ3,5 miljard ooit nog kan worden gehaald. Hetzelfde vraagt hij zich af voor het in 1978 geraamde overschot van zes miljard. Wiegel blijft erbij dat het kabinet-Den Uyl zijn beleid op veel te optimistische verwachtingen grondt. Als voordeel van het aankopen van vloeibaar gas ziet de Energieraad ook. dat er dan meer milieuvriendelijke brandstof beschikbaar komt. Aan het gebruik van steenkool voor directe verbranding zijn in milieu-opzicht veel grotere problemen ver bonden. Een ander mogelijk pluspunt is, dat er interessante mogelijkheden bestaan voor menging met laagcalorisch steenko lengas. Zou men hiertoe, nadat de moge lijkheden zijn onderzocht, besluiten, dan kan de te besparen hoeveelheid Gronin- gen-gas worden vergroot. Graan- en havermoutpappen ontlo pen elkaar niet veel in voedingswaarde, maar wel in prijs, zo blijkt. Instant havermout bijvoorbeeld is bijna de helft duurder dan de „vlugklare” ha vermout die een minuut moet worden gekookt. Toch zit er in instant haver mout minder vitamine B 1 dan haar vlugklare soortgenoot. Cornflakes zijn een slecht ontbijt, ze zijn relatief duur, omdat ze slechts een kwart van de voedingswaarde leveren die voor een goed ontbijt nodig is. De Energieraad noemt ook de proble men, die de aanlanding van vloeibaar aardgas oproept en die een zorgvuldige oplossing vragen. Bij de keuze van de aanlandingsplaats zal naast het ener- gievoorzieningsaspect aandacht moeten worden besteed aan aspecten van veilig heid (aanvoer en installaties), milieu-as- pecten, investeringen en aspecten van mi- litair-strategischë aard. De Wereldbank zou volgens de minister meer aandacht moeten schenken aan ver groting van de levensmiddelenproduktie, uitbreiding van de werkgelegenheid en andere maatregelen die verbetering kun nen brengen in het lot van de armste mensen in de wereld. Er zou meer geld beschikbaar moeten komen voor uitbrei ding van de energievoorziening, in de der de wereld terwijl de middelen van de bank de ontwikkelingslanden ook in staat zou den moeten stellen een gezond economisch beleid te gaan voeren, aldus de Ameri kaanse minister van Financiën. De kans bestaat namelijk, dat de daartoe bénodigde gastankerbouw, althans gedeel telijk, in ons land zal plaatsvinden, evenals andere activiteiten. Met het oog hierop zullen verdere mogelijkheden voor gas- aanvoer moeten worden af getast. Uit meprdere langlópende contracten van bij voorbeeld 20 jaar kan de levensduur van onze eigen gasvoorkomens aanzienlijk worden verlengd. Men zal dan wel de bouw van een gespecialiseerde aanlan dingsplaats in de Noordzee moeten over wegen, vindt de Energieraad. Het merendeel van dit bedrag (ruim 131 mln) kwam in Italië terecht. Volgens Exxon ging het om steun aan politieke campagnes. De beurscommissie, (SEC) heeft echter gesteld dat het hoofdzakelijk om commerciële steekpenningen ging, die het concern overheidscontracten oplever den. De rest van het geld werd in 15 andere landen uitbetaald. Aanvullende maatregelen op komst Al op derde dinsdag rond de Troonrede waren er in regeringskringen geluiden te horen dat een dergelijk pakket op stapel lag. Minister Boersma zei dat hij het het beste zou vinden als de maatregelen zou den worden genomen door een nieuw kabinet. fondsei 3,2 3,43 5,55 2,ao 6.31 Alles bijeengenomen meent de Ener gieraad, dat vloeibaar aardgas een bijzon dere kans biedt voor Nederland om zijn toekomstige energiepositie te verbeteren, met in verhouding weinig nadelen. De overheid zal alles in het werk moeten stel len om met betrekking tot de aankoop van gas op korte termijn tot beslissingen te komen, aldus de raad. DEN HAAG (ANP). Met betrekking tot de ontwikkeling van de export van de metalektro-industrie in 1978 stelt de vere niging voor de metaal- en de elektrotechni sche industrie FME dat deze op grond van de thans bekende gegevens slechts be scheiden kan zijn. De vereniging deelt dat mee in haar orgaan „Metalektro Visie”. WASHINGTON (Reuter) De wereld economie begint zich te herstellen van de klappen die zij in de afgelopen jaren heeft opgelopen, maar of het herstel doorzet is afhankelijk van voortdurende internatio nale samenwerking en wilskracht. De Amerikaanse minister van Financiën, Mi chael Blumenthal, zei dit gisteren in de gemeenschappelijke jaarvergadering van het Internationale Monetaire Fonds (IMF) en de Wereldbank in Washington. DEN HAAG. Een bord pap alleen is geen volwaardig ontbijt, aldus Koopkracht, maandblad van Konsu- menten Kontakt, de consumentenorga nisatie die een onderzoek instelde naar ontbijtprodukten. Twee bruine boter hammen, een glas melk en een vrucht zijn samen een vollediger ochtend maal. Voor kinderen vindt KK trou wens brood verkieslijker dan pap, om dat op brood meer moet worden gekauwd. 75,10 38,40 125,50 49,70 1,65 169,80 39,00 6.60 99,50 37.70 62,50 129,00 57,00e 72,50 56,50 48,30 40,80 74,70 155,00 117,20 110,00 29,70 125,10 80,70 172.00e 63.50 47,00e 44,10 60,00 59,00 46,001 648,00 53,20 47,00 75,00 55,50 29,50 146,00 30,80 113,20 72,00 60,00 2,00 62,00 153,50 150,00 s 67,10e 206,00 67,50 54,10e 156,00 75,00 33,10 146,00 85,50 83,60 70,00 1 33,00 103,00 107,00 70,50 205,50 35,00 106,40 119,00 102,00 62,50( 41,11 45,60 258,00 146,00 102,00 415.00 En via een Amro IVivérekening kun je het abonnement van je favoriete weekblad betalen. DEN HAAG (ANP). De Algemene Energie Raad heeft in een eigener beweging uitgebracht advies aan minister Lubbers van Economische Zaken het aankopen van vloeibaar aardgas voor de Nederlandse energievoorziening toegejuicht. In zijn advies, dat is uitgebracht naar aanleiding van het onlangs gesloten contract tussen de Gasunie en de Algerijnse maatschappij Sonatrach, noemt de raad als voordelen van het aankopen van vloeibaar aardgas, dat Nederland met het aardgas uit eigen bodem langer kan doen en dat deze aankopen in ons land werkgelegenheid kunnen scheppen, wanneer er althans grotere hoeveelheden worden aangekocht. Voorts verwacht de FME dat de ontwik keling van de binnenlandse afzet van de bedrijfstak zwak zal zijn. Door de zeer matige ontwikkeling kan geen sprake zijn van een zo noodzakelijk krachtig herstel 1 van de rendementen. Het heeft er alle schijn van dat 1978 het- vierde jaar in successie wordt in een reeks van „magere” jaren voor de metalektro-industrie. »teerd ,00 222j0C .40 6,40 ,40 inlsche ïn val- De r«- ioeilljk lezers Via een Amro Privérekening kun je je salaris ontvangen. 39 En via die Amro Privérekening kun je ook de contributie van je voetbalclub laten betalen.

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 19