Gevecht om justitie en sociaal-economische driehoek Gekaapt toestel staat in Dacca Ontvoerders Schleyer van de zoekacties Richtlijnen directie Hoogovens voor inventarisatie van taken Roofoverval op post kantoor Velsen-Noord I eisen stopzetting 1 i het woord is aan... juwelier aronson aantal pagina's vandaag: 2Ö IJmuider Courant w BBK: artotheken moeten verdwijnen BUIT NOG ONBEKEND China zwicht voor de liefde Ministers als partij-rammei Zonnige perioden Justitie verzoekt burgerij om hulp bij opsporing van RAF-leden STROET VIVO EXTRA het weer agenda pagina 11 Bedrijfspanden is ons vak *1 Zware posten 1 El <3 (ADVERTENTIE) WOENSDAG 28 SEPTEMBER 1977 J. Einander: WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR UMUIDEN VERLOVINGSRINGEN 4.75 2.98 1.38 98 ct 2 boonsira makelaardij bv Justitie voor de PvdA een be langrijke prioriteit is. Maar ook CDA-leider Van Agt zou weer graag Justitie onder zijn hoede willen nemen. Bovendien toonde ook D’66 gisteren een lichte voor keur voor Justitie. Desirée - Constant en Martins Hof v.a. 111,- p.p. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. De bezetting van het ministerie van Justitie wordt een belangrijk strijdpunt in de onderhandelingen tussen PvdA en CDA over de verdeling van de ministerszetels in het nieuwe kabinet-Den Uyl. PvdA- fractievoorzitter Ed van Thijn liet de informateurs Den Uyl en Veringa gisteren weten dat de benoeming van een socialist op -B Weerrapporten Binnen- en buitenland 2, 3, 4 3 Achtergrond Plaatselijk nieuws 5, 6, 7, 9, 11 Kunst13 Radio en televisie/Strips 17 Economie19 Beurs18 Sport23,25 Toerisme15 (Van onze redactie buitenland) BONN/PARIJS. De ontvoerders van de Westduitse werkgevers voorzitter Hans-Martin Schleyer hebben van de Westduitse regering geëist dat zij onmiddellijk haar naspeuringen naar Schleyers verblijf plaats in de Bondsrepubliek en andere landen staakt, als „zij belang stelling toont voor het leven van Schleyer”. Deze oproep verscheen vanochtend in het Parijse dagblad Libération, dat ook een foto van Schleyer afdrukte. g I. Im u ide r Courant Strijd om plaatsen in kabinet losgebarsten llllllllllllllllillllllHIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIII (Van een onzer verslaggevers) (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) Grote Houtstraat 49, Haarlem, tel. 023-321915 het ni|ïrapbsï spaame 34-hoek damstraat tel320077 letters tekstborden - perspex signs vinyl De PvdA wil Justitie graag hebben, om dat men dan meer invloed kan uitoefenen op de gang van zaken rond de abortuswet geving. Bovendien kan de minsiter van Justitie bij tal van hervormende wetsvoor stellen (men verwijst naar bijvoorbeeld de grondpolitiek en de ondernemingsraden) grote invloed uitoefenen. Op de meeste plaatsen droog weer met zonnige perioden. Tot matig afnemende en naar zuid west tot west ruimende wind. Mini mumtemperaturen omstreeks 11 graden, maxima rond 18 graden. VELSEN-NOORD. Drie mannen, ver moedelijk buitenlanders, hebben vanmor gen een roofoverval gepleegd op het post kantoor aan de Wijkerstraatweg in Vel sen-Noord. Met een onbekend bedrag is het drietal gevlucht in een gestolen auto De derde gegadigde in het gedrang op de sociaal-economische posten is D’66. Jan Terlouw heeft de kabinetsinformateurs la ten weten dat zijn partij twee ministerze tels in het nieuwe kabinet wil. Als dit niet haalbaar is (hij sprak zelf al van een over vertegenwoordiging van een kleine partij) zal D’66 genoegen nemen met slechts één post, maar die moet dan wel in de bovenge noemde driehoek vallen. Opvallend in de stoelendans rond de zetels is de rol die het departement van defensie speelt. Die post zal door PvdA De 28-jarige Parisienne Odile Perquin is. er in geslaagd van de Chinese autoriteiten toestemming te krijgen om te huwen met de eveneens 26-jarige Chinees Tian Li. Tian Li komt uit Peking en werkt bij de Chinese spoorwegen. Zij hadden elkaar leren kennen tijdens hun studie aan de Foetan- universiteit in Sjanghai. (die nu Stemerdink er op heeft zitten) aan het CDA worden aangeboden. Maar het CDA liet gisteren al weten nauwelijks be langstelling te hebben). Achtergrond van deze tegenstellingen rond Defensie is ver moedelijk dat de defensiepost in de zoge naamde „buitenland-driehoek” valt, sa men met Buitenlandse Zaken en Ontwik kelingssamenwerking. De partij die De fensie krijgt kan minder aanspraak ma ken op Buitenlandse Zaken of Ontwikke lingssamenwerking, beide zeer geliefde posten. UMUIDEN. De directie van Hoog ovens heeft de hoofden van dienst van de verschillende afdelingen opgedragen een inventarisatie te maken van de activitei ten en de taken gebaseerd op het voorge nomen produktieniveau van 5 miljoen ton staal per jaar. Deze inventarisatie zal met elementen als verhoging van efficiency, voorstellen voor bezuinigingen en techni sche maatregelen, de basis moeten vor men van een nader uit te werken plan tot structurele kostenverlaging. Met deze wijze van inventariseren wordt tegemoet gekomen aan de wensen van de Pasada Sherry van 5.75 voor Prodent Tandpasta 3 tubes Schouderham 150 gram 1 pek Mergpijpjes 5 stuks van 1.75 voor Lange Nieuwstr. 9 Pegasusstr. 56 Ter verduidelijking is ook meegedeeld dat de lopende aktie tot verlaging van de zogenoemde „overheid” is opgenomen in de aanpak om te komen tot structurele kostenverlaging en dat door deze actie het aantal arbeidsplaatsen de komende twee jaar niet extra zal worden vergroot. Het personeel is door middel van een stencil van de te volgen procedure inge licht.' Of. ik veel vrienden heb? Dat zou ik zelf ook wel eens willen weten. Van grote invloed op de bezetting van dit ministerie is het antwoord op de vraag of Van Agt besluit toch weer minister te willen worden. lüVlOCd 67e jaargang no 278 Stolbergstraat 1 Haarlem tel 023 -319192* NEW DELHI (AP). Een DC-8 van de luchtvaartmaatschappij Japan Airlines is vanochtend om kwart over zeven boven India gekaapt. Het toestel werd 3 uur en 45 minuten later in Dacca, de hoofdstad van Bangladesj, aan de grond gezet. Er zijn geen aanwijzingen dat één van de 156 inzittenden letsel heeft opgelopen. De twee kapers zijn lid van het Japanse Rode Leger. Zij hebben gedreigd het vliegtuig op te blazen als niet alle gevangen zitten de leden van het „Leger” worden vrijge laten. De industrieel was gefotografeerd met een bord met de tekst: „Sinds 20 dagen gevangene van de RAF”. Volgens de re dactie van de Libération zijn de foto met een mededeling op 26 september door het „Kommando Siegfried Hausner” verzon den aan het blad, dat de brief gisteren kreeg. In de brief deelde het „Kommando” ver der mee dat pas een nieuw levensteken van Schleyer gegeven zal worden als de ontvoerders „concrete instructies voor de uitwisseling” krijgen. Met Bonn willen ze pas weer onderhandelen als „de regering weer levensgroot in de arena. Het is duidelijk dat vooral de twee grote partners in de coalitie proberen het terrein dat zij noodgedwongen hebben moeten prijsgeven bij de voorafgaande akkoor den, weer terug te verwerven. Ondanks alle verwarrende en ingewikkelde formu leringen en interpretaties van het „abor- tus-akkoord” is het eenvoudig zo, dat de liberalisatie van abortus in Nederland staat of valt met de vraag wie er als minister op Justitie terechtkomt. Een even eenvoudig gegeven is, dat ex-minister Van Agt als minister van Justitie in het vorige kabinet meermalen het punt genaderd is waarop hij zijn post had moeten opgeven, doch dat hij naar eigen zeggen voorname lijk gebleven is om die abortuswet de voet dwars te zetten. Als hij nu, zoals steeds duidelijker wordt, weer minister van Justi tie wil worden, kan de PvdA dat opvatten als een teken van grote achterdocht tegen over de coalitiegenoten en het inluiden van een nieuwe periode van ernstige botsingen der meningen binnen het kabinet. Het is begrijpelijk dat premier Den Uyl in die omstandigheden een vruchtbare samen werking ook op ander gebied niet goed meer mogelijk acht. Het kan niet anders dan dat in de volks vertegenwoordiging stijgend ongenoegen ontstaat over de dreigende machteloos heid, waarin het parlement zou worden gemanoeuvreerd inzake belangrijke be leidsvragen, die door de formatie worden vergrendeld. In zekere zin is deze gang van zaken een gevolg van de stellingen over de verhoudingen tussen ministers en hun par tijen, zoals die door de „School Vondeling” worden verkondigd. Steeds sterker name lijk wordt van ministers verlangd, dat zij in de eerste en vaak enige plaats „partij man” zijn en de richtlijnen van het partij programma doordrammen in het kabinet - dit in tegenstelling (en zelfs in strijd) met de eertijds gevestigde, democratische op vattingen over de taak en de plicht van ministers. Volgens die traditionele en al tijd als redelijk bevonden regel ener goed werkende democratie is een minister „dienaar des volks” in de breedste zin en niet „slaaf van de partij”. De redelijkheid van die regel ligt in de overweging, dat slechts een gering percentage des volks werkelijk en werkzaam partijlid is en dat de overgrote meerderheid rekent op een gezonde afweging van politieke invloeden uit verschillende richtingen binnen het ka der van de beleidsvorming. Onverzoenlij ke partijstandpunten tot uitdrukking en verwezenlijking brengen door het force ren van overwicht in het kabinet is een vorm van moderne „democratie” die geen rekening houdt met de partijloze meerder heid in den lande. Als dan ook het parle ment nog gedwongen wordt die meerder heid te negeren, blijft er van gezonde be leidsvorming al heel weinig over. Wlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll BEZORGKLACHTEN: maandag t/m vrijdag van 18.30-19.00 uur zaterdags van 11.30-12.30 uur Uitsluitend telefoon: 02550-10519 voor Santpoort 023 - 31 90 53 Tengevolge van de roofoverval was het postkantoor aan de Wijkerstraatweg van morgen gesloten. De socialistische prioriteit voor Justitie wordt binnen het CDA overigens gezien als een teken van wantrouwen aan het adres van ex-minister Van Agt. De rege- I ling van de abortuskwestie bleek gisteren I reden voor fractievoorzitter Terlouw van D’66 om ook een claim op die post te dure werd gekozen omdat men met name van de zijde van de vakverenigingen en de ondernemingsraad wil voorkomen dat het begrip „inventariseren” wordt uitgelegd als het aanwijzen van degenen die eventu eel voor ontslag in aanmerking zouden komen. Dit laatste wil men pogen te ver mijden. De overlegpartners verwachten dat een zakelijke inventarisatie mogelijk minder ingrijpende alternatieven zal ople veren. Om tot een verantwoorde besluitvor ming te komen zullen alle partijen ook in eigen kring gegevens verzamelen. Hoogo vens heeft zich bereid verklaard waar no- onderhandelingspartners die over dit on- dig alle medewerking daartoe te verlenen, derwerp op vrijdag 24 september van ge dachte hebben gewisseld. Voor deze proce- In andere gevallen waren pogin gen om die toestemming te krijgen steeds mislukt. Odile Perquin slaagde doordat zij uiteindelijk een brief schreef aan vice-premier Teng Hsiao-ping. Aan de bedrijfschefs is tevens opgedra gen verhoogde aandacht te hebben voor de zogenoemde resultaatverantwoordelijk heid. Hiermee wordt bedoeld dat deze functionarissen duidelijk in de gaten dienen te houden op welke wijze het bud get waarover zij beschikken, wordt ge bruikt. DEN HAAG. Het ministerie van Justitie zoekt steun bij de burgerij bij de opsporing van de voortvluchtige RAF-leden die zich in ons land schuil zouden houden. Een verzoek om medewerking is ver vat in een communiqué dat vandaag is verspreid. De letterlijke tekst luidt: In verband met het gewelddadig optre den van leden van terroristische groe peringen verzoekt de politie om mede werking van allen die inlichtingen kunnen verschaffen over de verblijf plaats van Duitssprekenden die sedert begin augustus van dit jaar tot nu toe hier hun verblijfplaats hadden doch De laatste hindernissen van de kabinets formatie zijn niet de eenvoudigste: het verdelen van de ministersposten wat aan tal en personen betreft brengt eigenlijk een paar uiterst moeilijke verschillen van opvatting, die door vaaggehouden com promissen voorlopig waren weggeruimd, i leggen. De democraten zouden ex-staats- secretaris Zeevalking van Justitie naar voren willen schuiven. Een zeker zo grote strijd zal gevoerd moeten worden om de bezetting van de zware ministersposten in de zogenaamde „sociaal-economische driehoek” (Sociale Zaken, Economische Zaken en Financiën). Die zal vandaag in volle hevigheid in de formatiebesprekingen ontbranden. De be langstelling voor deze posten van PvdA, CDA en D’66 is bijzonder groot. Het CDA heeft formeel nog weinig losge laten over de wensen omtrent de sociaal- economische driehoek. De christen-demo- craten zijn daarin nu met twee man verte genwoordigd: Boersma op Sociale Zaken en Lubbers op Economische Zaken. De PvdA heeft in het eerste kabinet-Den Uyl Financiën (Duisenberg), maar wil er nog een zetel bij. De vraag is echter of de PvdA bereid zal zijn de eis van 8-7-1-verdeling (voor respectievelijk PvdA, CDA en D’66) te laten vallen en genoegen te nemen met 7-7-1 (de CDA-suggestie) als de socialisten Sociale Zaken of Economische Zaken er bij krijgen. Informateur Veringa kijkt toe hoe de gaande en komende fractieleiders Van Thijn en Van Agt elkaar de hand schudden. thans onverwacht zijn vertrokken of weggebleven. De politie houdt er reke ning mee dat terroristen zich schuil houden in soms schaars gemeubileerde woningen, vakantiebungalows, maar ook wel in streken met een hoge bevol kingsconcentratie. Achteraf blijkt dik wijls dat het afwijkende gedrag van die bewoners ten opzichte van hun omgeving (nachtelijke bezigheden) wel degelijk opgevallen is in de naaste omgeving doch niet aan de politie wordt meegedeeld. Een ieder die meent hierover enige informatie te kunnen verschaffen wordt verzocht de plaatselijke politie hiervan in kennis te stellen. er mee ophoudt door oninteressante tele foongesprekken tijd te winnen en haar pogingen staakt te weten vanwaaruit de tussenpersoon Payot wordt opgebeld. In verschillende landen is de politie aan het zoeken naar de ontvoerders van Schleyer. In heel Nederland werden en worden mensen aangehouden en gecon troleerd omdat ze mogelijk iets te maken hebben met de activiteiten van de RAF. De politie zoekt ook naar een schip dat een week geleden terugbezorgd had moeten worden bij de verhuurder in Lemmer. Het schip is ruim drie weken geleden gehuurd door Duitsers. Welingelichte kringen in Bonn melden dat op regeringsniveau niet wordt uitgesloten dat Schleyer zich in Ne derland bevindt. De vermoedens van de regering stoelen op informatie van de Duitse recherche. Volgens deze dienst zou de activiteit van de RAF in Nederland een aanwijzing kunnen zijn voor een op han den zijnde ontvoering. Ook in Denemarken en Oostenrijk wordt intensief gespeurd naar de ontvoer ders van Schleyer. Aan de westkust van Jutland zouden zich volgens de Duitse politie twee RAF-leden ophouden. Het badplaatsje Hvide Sande is door de politie omsingeld. De Deense politie had al via Interpol opdracht gekregen mee te doen aan de zoekactie naar het vermiste zeil jacht. In Oostenrijk wordt in de kantons Tirol en Vorarlberg naar de ontvoerders gezocht. Speciaal wordt op boten gelet en wel op delen van de Rijn en het Boden meer, dat aan Duitsland, Zwitserland en Oostenrijk grenst. De Oostenrijkse politie heeft berichten ontkend als zou de ook in Nederland gezochte Brigitte Mohnhaupt zich in Oostenrijk bevinden. Iemand die dacht mw. Mohnaupt gezien te hebben, had daarvan melding gemaakt. Een ver gissing, aldus de politie, die veel voorkomt als om opsporing van iemand wordt ge vraagd. Vandaag wordt in de Bondsdag in Bonn gedebatteerd over de vraag of de wetge ving tegen het terrorisme verscherpt moet worden. CDU/CSU willen o.m. dat ge sprekken tussen gevangen terroristen en hun advocaten worden gecontroleerd. (Zie verder pagina 2) AMSTERDAM (ANP). De artotheken moeten verdwijnen. Deze kuustuitleenbe- drijven zijn een aantasting van de positie van beeldende kunstenaars. Dat zegt de Beroepsvereniging van Beeldende Kun stenaars ’69 (de BBK) in een manifest dat woensdag uitgegeven is in Amterdam. Twee van de drie overvallers drongen omsteeks half tien het kantoortje binnen, waar op dat moment drie PTT-beambten aanwezig waren. In de hal bevond zich enig publiek. Een van de overvallers, ge- wapend met een stiletto, sprong over de balie en gelastte de beheerder al het aan wezige geld af te geven. Zonder weerstand te bieden werd deze eis ingewilligd. Intus sen hield een andere overvaller de bezoe kers onder schot. Het duo ging er vandoor in een auto, waarin een derde man achter het stuur had zitten wachten. De politie heeft onmiddellijk een groot scheepse zoekactie op touw gezet, die om- streekt het middaguur nog niets had opge- 1 leverd. Ook was rond dit tijdstip nog niets bekend over de omvang van de buit. die later werd teruggevonden op het Meerplein in Beverwijk. Weersverwachting van KNMI tot morgenavond:

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 1