BELANGSTELLING BIJZONDER GROOT VS h< UTRECHTSE POLITIEMAN KRANENBURG GECREMEERD (het \x/€€r] Nederlandse justitie werd milder en don dit nog Belgisch schip na aanvaring gezonken H WETENSCHAPPELIJKE RAAD REGERINGSBELEID: Scheuring in Boerenpartij definitief korte termijn is door een meerderheid van het hoofdbestuur van de Boerenpar- I I 3 [T I p. I 1 5 Reclame- probleem? Een goed reclamebureau kan ook voor u snel, praktisch én voordeliger een juiste oplossing ontwikkelen... 59 ONE GRC VA ATI DE CIJFERS CBS OVER PERIODE VAN TIEN JAAR: Rh Geen maatregelen tegen VVDM’ers I 1 I »g' te 2 19 7 7 SEPTEMBER ÏV O 2 8 WOENSDAG BINNEN- EN BUITENLAND J Vrouwen bijna 1 miljoen aan prijzen Diefstal F MMi Oegandezen Omgekomen (Van onze redactie economie) DEN HAAG. Er zijn bijzondere maatregelen nodig om, vooral na 1980, massale werkloosheid tegen te gaan. Het aantal niet-actieven dreigt de komende jaren nog steeds groter te worden. Daarom moeten extra arbeidsplaatsen worden geschapen in de niet-commerciële dienstverlenende sector en moet er een herverdeling van arbeid komen. Om het arbeidsaanbod te beperken is nodig: leerplichtverlen- ging, vervroegde pensionering en arbeidstijdverkorting.' Met extra verlof zou het ziekteverzuim kunnen worden bestreden. Autovrij Kernwapens Sexclubhouders Brand Zuurspuiter Parkeerkaart invaliden Vuilnota NE1 Zakei de Ve legd, i inten kerno Zwart jaar alpinisme tb.v. Buitenlandse vakanties voor gehandicapten Nepbommen I Smits+Palm Advertising bv Adviesbureau voor Marketing en Reclame, VEA-lid I 5 ■S? f.| -p S3 «ij .4 1 I 1 I (ADVERTENTIE) I I I I I I 1 f H (ADVERTENTIE) I 1 WEERRAPPORTEN c a ij!' 1 f Meer dan 100 Oegandezen, die hebben gewerkt bij het hoofdkwartier van de Oostafrikaanse gemeenschap in Tanzania, hebben in dit land politiek asiel gekregen. President Idi Amin had zijn landgenoten opdracht gegeven terug te keren. Zij wei gerden dit en vroegen politiek asiel aan. Tijdens een militaire oefening in West- Duitsland is de 19-jarige korporaal J. van Houtum uit Mill bij een verkeersongeval om het leven gekomen. In de omgeving van Bassum reed een Duitse personenauto achter op de jeep die door Van Houtum werd bestuurd. De jeep raakte een boom. De mede-inzittende, een 42-jarige majoor, is met een shock opgenomen in het zieken huis. i Omdat steeds meer mensen niet meer kunnen werken moeten de wel-werkenden een steeds groter deel van hun inkomen besteden voor de uitkeringen aan de niet- actieven. De vraag is of er grenzen zijn aan de bereidheid tot deze inkomensover dracht. Van belang is ook welke economi sche gevolgen een toenemende collectieve lastendruk met zich brengt. De WRR heeft als uitgangspunt gekozen dat het steeds stijgen van het aantal niet- actieven niet mag worden aanvaard. Maar de traditionele middelen zijn ontoereikend om dit ernstige probleem te bestrijden. Waterstanden IJmuiden Hoogwater 4.40 uur en 17.00 uur Laagwater 0.35 uur en 12.49 uur 20 11 20 19 21 20 20 19 19 20 18 24 13 26 20 20 18 18 14 13 22 29 27 0 0 0 0 0 0 0.1 0 0.1 o Werk dat vrijwel alleen aantrekkelijk is voor gastarbeiders zou aantrekkelijker moeten worden gemaakt om de noodzaak tot het aantrekken van buitenlanders te verminderen. Om het „vermijdbaar” ziekteverzuim te rug te dringen moeten proefnemingen worden genomen. De WRR beveelt in dit verband twee maatregelen aan: uitbrei ding van het gewone verlof met ongeveer vijf dagen, maar tegelijk het afboeken van elke eerste ziektedag als verlofdag, met een maximum van vijf dagen. Ruimere toekenning van buitengewoon verlof bij een sociale indicatie van „overbelasting”, om onnodige tussenkomst van artsen te voorkomen. Er is een betere registratie nodig van de gegevens over de sociale verzekering om op dit punt verder te kunnen komen. Dui delijk is verder dat de arbeidsomstandig heden een belangrijke verklarende factor vormen voor de stijging van het ziektever zuim. Daarom moet worden gestreefd naar doorzichtige arbeidsverhoudingen, waarin de eigen verantwoordelijkheid be ter tot uiting kan komen. Er is meer aan dacht nodig voor het omgaan met de eigen gezondheid. In antwoord op vragen van de Tweede- Kamerleden Ploeg en Keja (beiden WD) heeft de minister gisteren geantwoord, dat geen maatregelen genomen worden, om dat in het kader van het werk van een belangenvereniging een verkeerd beleid daartoe niet behoeft te leiden. De bewinds man vindt overigens de wijze, waarop de WDM de actie voerde, volkomen ver keerd. Minister Stemerdink antwoordde voorts van mening te zijn, dat de negatieve reac ties op de daad van de WDM wel voor zich spreken. UTRECHT (ANP). Enkele honderden belangstellenden hebben gistermiddag de Utrechtse brigadier A. Kranenburg bege leid op zijn laatste gang naar het Utrecht se crematorium Daelwijck. Kranenburg werd vorige week donderdag neergescho ten bij een poging de Westduitser Knut Folkerts te arresteren. De uitgedeelde straffen voor eenvoudige mishandeling werden strenger, maar, al dus mr. Buiel, dit kan liggen aan de ernst van de strafzaken. Het percentage onvoor waardelijke gevangenisstraffen bleef ge lijk, maar er trad een verschuiving op van de kortere straffen naar de langere (een maand en langer). Ook werd de geldboete vaker gecombineerd met een voorwaarde lijke vrijheidsstraf. Het aantal strafzaken wegens eenvoudi ge diefstal was in 1975 met bijna een kwart (24 procent) gestegen tegenover 1965. Het percentage seponeringen was in die perio de meer dan verdubbeld wat tot gevolg had, dat er zowel absoluut als relatief minder zaken voor de rechter werden ge bracht. De straffen werden desondanks in deze periode minder zwaar, wat blijkt uit de daling van het aandeel der onvoorwaar delijke gevangenisstraffen van 28 naar 20 procent. Deze ontwikkeling ging gepaard met een toename van het percentage der geldboeten, die als enige straf werden op- Dit is gisteravond besloten nadat een commissie van goede diensten uit de Boerenpartij een dreigende breuk tussen het hoofdbestuur en de verontruste leden niet heeft kunnen voorkomen. Een ver zoek van deze commissie tot het houden van een algemene ledenvergadering op ERMELO (ANP). Volgende maand zullen verontruste leden van de Boeren partij en bloc uittreden en een nieuwe partij oprichten. Op het Utrechtse hoofdbureau van poli tie hing gistermiddag de vlag halfstok. gelegd (van 38 naar 54 procent). Boven dien deed zich hier een verschuiving voor van de langere naar de kortere gevange nisstraffen, waarbij de grens lag bij drie maanden. De moeilijkheden in de Boerenpartij hebben onder meer betrekking op veron derstelde vervalsingen van stembriefjes voor de BP-kandidatenlijst voor de Ka merverkiezingen en op het beheer van de partijgelden. Het bezoek van onder meer de Westduit- se ambassadeur Dreher ging gepaard met extra veiligheidsmaatregelen. De auto van de diplomaat werd vergezeld door twee politiewagens, waarin met machinepistool en karabijn bewapende agenten meere den. Ook minister De Gaay Fortman werd door politie geëscorteerd. houding in mindere mate opgelegd: hun percentage daalde van 13 naar 9 pet. Het accent werd verschoven naar het opleggen van uitsluitend geldboete. Het sterkst toegenomen zijn de strafza ken tegen bestuurders van motorrijtuigen wegens rijden onder invloed: deze strafza ken zijn meer dan verdrievoudigd. Deze stijging houdt verband met het toegeno men autobezit, de verhoogde opsporings activiteit en ook een wijziging van de wet telijke bepalingen. Het percentage sepone ringen is bij dit soort misdrijven gering en het is in de onderhavige periode van tien jaar nog verder verminderd, namelijk van 5 naar 3 pet. De rechter is steeds meer de voorkeur gaan geven aan een geldboete, al of niet gecombineerd met een voorwaarde lijke vrijheidsstraf. Het aandeel der on voorwaardelijke gevangenisstraffen daal de van 72 naar 35 pet, terwijl binnen deze straffen een verschuiving plaats vond naar de korte straffen van minder dan één maand. Zwitserland is voortaan op de derde zondag in september een voetgangerspa- radijs. Het parlement in Bern besloot maandag met 73 stemmen voor en 70 tegen een jaarlijkse autoloze zondag in te voe ren, waarvoor de derde zondag in septem ber is gekozen. Een voorstel van milieu activisten om een referendum te houden over het weren van alle gemotoriseerd verkeer te land, ter zee en in de lucht, op twaalf zondagen per jaar, ging de volks vertegenwoordigers te ver. Het voorstel daaromtrent werd met 16 stemmen voor en 116 tegen verworpen. De Zuidwestafrikaanse volksorganisatie (SWAPO), die vecht voor de onafhanke lijkheid van Namibië, heeft Zuid-Afrika ervan beschuldigd dat het kernwapens ontwikkelt en beproeft in de Kalahari- woestijn. Hoewel de Zuidafrikaanse mi nister van Buitenlandse Zaken Botha op 23 augustus berichten over een Zuidafri kaanse kernmacht ontkende, verklaart de SWAPO dat er een „nieuw explosief ele ment” aan de reeds gevaarlijke toestand in zuidelijk Afrika is toegevoegd. Het besluit van het gemeentebestuur van Rotterdam om het politietoezicht bij sex- clubs op Katendrecht op te heffen, heeft er onmiddellijk toe geleid dat de exploitanten hun clubs weer openden. Vijf sexclubhou ders kregen een proces-verbaal omdat ze dat hadden gedaan. Bij een brand in een woning in Mussel- kanaal is gisterochtend de zevenjarige Da niel Tammenga om het leven gekomen. Kort nadat de brandweer van Stadskanaal ter plaatse arriveerde na de brandmel ding, bleek dat zich nog een kind in het brandende huis bevond. Bij een aanslag op een kunstwerk heb ben onbekenden een bijna twee meter groot altaarstuk in een kerk in Bochum met een zuurspuit beschadigd. Het was de achtste zuuraanslag van deze soort in West-Duitsland gedurende het afgelopen halfjaar. Het afgelopen weekeinde werd in een kerk in Lüneburg een wandschilde ring uit de 15de eeuw door zuur zwaar beschadigd. Minister Westerterp heeft in antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede- Kamerlid Van der Doef (PvdA) laten we ten dat hem niets bekend is van problemen bij het invoeren van de landelijke parkeer kaart voor invaliden. Van de zijde van de gemeenten noch van die van de invaliden organisaties hebben de bewindsman van Verkeer en Waterstaat klachten bereikt. De Stichting Friese Milieuraad pleit in een zogenoemde vuilnota voor een ge scheiden inzameling van huisvuil in de provincie Friesland. De Milieuraad vindt dat een proef in die richting kan leiden tot een zuiniger methode van vuilinzameling. Volgt Naties nenbon Indien raket ii te verf passief pen mg De R Zaken tijd te paalde gingen koude De dat ee en de zondei moedi poginj zich o onze mengt tijd d; door sche o de int gen ei versie zal wt De het bi van d van d ■uur v ven. I meld kome busse Er is Als ten De gewt wore strijc volg< kom* ry. E die v den Rhot Van gewt Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Grenève Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zurich Casablanca Istanboel Las Palmas Tel Aviv Tunis zw. bew. zw. bew. zw. bew. zw. bew. zw. bew. zw. bew. regen zw. bew. regen h. bew. z nno windst. ozo ozo z no wzw windst. windst. windst. ozo n zo zzw no nno zw zo windst. windst. nno n ozo windst. z z zzo z zzo zzo z z z z 11 o 3 0 0 0 0 0 0.1 0 0 0 0.2 0.2 0 0 0 0 0 0 1 0.1 0 0 0 0 0 0 0 0 0 3 BRUS heeft s< sie naai Nieuw- land. SI in Enge méér bc R G vi rr IJ vi si V O Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Z.-Limburg Van d EEG et De v ageerd het W; ten gri genoot duidel dat Sf EEG, toetrec HA ben g pamfl deling Haml SA leger que onde schol beke zegsi i DORDRECHT (ANP). Bij de splitsing Oude Maas-Merwede-Noord bij Dordrecht is gisteren een Belgisch binnenvaartschip, de 367 ton metende „Visconti”, overvaren door een Westduitse duwcombinatie. Van het Belgische schip zijn twee opvarenden uit het water gehaald. Volgens de rijkspolitie te water in Dor drecht hebben de schepen elkaar frontaal geramd. Het met 300 ton ijzer geladen Belgische schip zonk onmiddellijk. Rijks waterstaat regelt het scheepvaartverkeer rond het wrak van de „Visconti” dat mid den in de zeer druk bevaren vaargeul ligt totdat een boei op het wrak is gezet, aldus de Dordtse waterpolitie. N d. Ir 19 22 18 28 25 24 15 22 12 22 23 21 13 13 18 24 35 4 v P VI b F H Vooral door gebrek aan zekerheid dat omscholing leidt tot een nieuwe betrek king is nu de feitelijke deelneming aan omscholing vrij gering. De WRR vindt dat naar grotere zekerheid moet worden ge streefd. Te denken valt aan een verdere uitbreiding van de omscholingssubsidies aan bedrijven als zij bereid zijn daarvoor in aanmerking komende werklozen in dienst te nemen. Het aantal strafzaken wegens vernieling is sterk toegenomen, namelijk met 62 pet. De seponeringen namen eveneens toe, te weten van 35 tot 48 pet. Onvoorwaardelij- ke gevangenisstraffen werden naar ver- tij van de hand gewezen. De commissie van goede diensten is „bijzonder teleur gesteld” over in het bijzonder de houding van BP-voorzitter Koekoek uit Ben- nekom. Aldus enkele aanbevelingen uit het rap port „Maken wij er werk van?”, verken ningen over de verhoudingen tussen ac- tieven en niet-actieven, dat de Weten schappelijke Raad voor het Regeringsbe leid vandaag aan de regering heeft uitge bracht. Herverdeling arbeid noodzakelijk Met tot dusver 400 dodelijke ongelukken dreigt 1977 een ongekend zwart jaar voor de internationale bergsport te worden. Volgens de Westduitse vereniging voor al pinisme zijn er dit jaar alleen al in Italië, Zwitserland en Frankrijk ongeveer 100 klimmers omgekomen. De vereniging meent dat dit hoge aantal vooral te wijten is aan een prestatiedrift, waarmee be kwaamheid en conditie in veel gevallen geen gelijke tred houden. Volgens politiewoordvoerders woonden eveneens delegaties van verschillende po litiekorpsen uit het land de rouwplechtig- heid bij. regen zw. bew. geh. bew. h. bew. mist h. bew onbew. mist mist verander. windst. zzo n zo zzw Kranenburg een senior onder de jongere collega’s, die geweld principieel veraf schuwde maar er niet voor opzij ging. Hij zei het tragisch te vinden, dat nu juist deze man te maken kreeg met bruut ge weld. Burgemeester Vonhoff maakte ge wag van een grote verslagenheid in Utrecht en daarbuiten. Naar zijn zeggen getuigen de vele blijken van medeleven uit de burgerij daarvan. Weer in binnen- en buitenland DONDERDAG 29 SEPTEMBER Zon- en maanstanden Zon op 6.37 uur onder 18.22 uur Maan op 19.11 uur onder 8.46 uur zw. bew. h. bew. onbew. regenb. zw. bew. mist verander, onbew. h. bew. 1. bew. mist h. bew. regen zw. bew. h. bew. onbew. zw. bew. onbew. mist mist regen h. bew. onbew. h. bew. Voor 1,50 kunt u reeds meedoen met deze nationale puzzelactie t.b.v. de Stichting Buitenlandse Vakanties voor Gehandicapten en een van de prachtige finaleprijzen winnen, waaronder de Singer Futura. De eerste naaimachine met ’n electronlsch brein. Winkel waarde 1799.-. En bent u geen prijswinnaar dan heeft u nog geen pech want er is al een electrische Singer zig-zag machine voor 399.-. Vooruitzichten voor vrijdag: Plaatselijk enkele buien, ook opklaringen en lagere middagtemperaturen. Aantal uren zon: 2 tot 8, minimumtempera tuur omstreeks 11 graden, maximumtempera tuur omstreeks 17 graden, kans op een droge periode van minstens 12 uur 90 percent, kans op een geheel droog etmaal 60 percent. Op verzoek van de familie had de rouw- plechtigheid een sober karakter, dat werd bepaald door een beperkte korpseer. Dat betekent, dat de rouwstoet van het woon huis van de familie Kranenburg naar het crematorium werd geëscorteerd door mo torrijders van het Utrechtse politiekorps. Onder de slippendragers bevonden zich twee geüniformeerde politiefunctiona rissen. Behalve de familie waren op de rouw- plechtigheid o.m. aanwezig minister De Gaay Fortman van Justitie en Binnenland se Zaken, hoofdcommissaris C. S. van Doesburg van de Utrechtse politie, burge meester H. J. Vonhoff van Utrecht, de commissaris van de koningin in Utrecht mr. P. J. Verdam en de Westduitse ambas sadeur in Nederland, dr. H. Dreher. Hoofdcommissaris Van Doesburg zei tij dens de plechtigheid dat het de eerste keer was in de geschiedenis van het Utrechtse politiekorps dat een politieman te maken kreeg met de uiterste consequentie van zijn werk. Van Doesburg kenschetste bri gadier Kranenburg als een nuchter en kordaat politieman. De hoofdcommissaris zei ervan overtuigd te zijn, dat het Utrechts politiekorps zich niet zal laten ontmoedigen of uit het veld laten slaan door de gebeurtenissen, waarvan briga dier Kranenburg het slachtoffer is ge worden. Namens de Utrechtse recherche noemde hoofdinspecteur P. Vogelzang brigadier Buitengewoon groot is de toeneming van het aantal strafzaken wegens diefstal in vereniging en diefstal met braak. Dit soort zaken nam in tien jaar met 166 pet toe. Het percentage seponeringen steeg van 19 naar 32. Ook hier valt een sterke daling te constateren van het aandeel der onvoorwaardelijke gevangenisstraffen. Binnen deze straffen nemen die van zes maanden en langer relatief sterk af (van 42 naar 17 pet), terwijl die beneden drie maanden toenamen (van 15 tot 32 pet). De Rotterdamse rechtbank heeft een 28-jarige Rotterdammer wegens het plaatsen van nepbommen bij het gerechts gebouw in Rotterdam veroordeeld tot zes weken gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. Van de zes weken zijn er drie voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. De vriend en helper van de nepbom- menplaatser kreeg drie weken onvoor waardelijk met aftrek van voorarrest. De Officier van Justitie had tien respectieve lijk zes weken geëist en een boete. Wat leerplichtverlenging betreft, het rapport stelt dat die niet in de eerste plaats vanuit arbeidsmarktoverwegingen zou moeten worden ingevoerd. Beter zou zijn een beleid dat vrijwillig tot meer deelne ming aan het onderwijs leidt, waardoor ook vermindering van de werkloosheid ontstaat. DEN HAAG (ANP).— Minister Stemer dink van Defensie neemt geen disciplinai re maatregelen tegen de bestuursleden van de WDM, de Vereniging Van Dienstplichtige Militairen, die verant woordelijk waren voor de VVDM-demon- stratie, enkele weken geleden, tijdens een herdenking van in Indonesië gesneuvelde militairen. Er vloog toen een vliegtuig met een reclamesleep, waarop een protest te lezen was, boven de herdenkingsplaats. Meer arbeidsplaatsen moeten worden geschapen nu de perspectieven voor de werkgelegenheid in de landbouw, de in dustrie en de bouwnijverheid ongunstig zijn. In de dienstensector doen zich tal van problemen voor, zodat daar niet al te groot vertrouwen op aanwas kan bestaan. Inmiddels zal het aanbod van arbeids krachten fors stijgen, terwijl ook een wij ziging in het aanbod zich voltrekt door grotere deelneming van getrouwde vrouwen. DEN HAAG(ANP). De bestraffing van bepaalde misdrijven is in ons land sedert 1965 over het algemeen milder ge worden. Het aantal seponeringen van strafzaken nam sterk toe en het percenta ge opgelegde onvoorwaardelijke gevange nisstraffen nam af. Ook werden de opge legde gevangenisstraffen korter van duur. Tot deze slotsom komt mr. V.ThJ. Buiel van het Centraal Bureau voor de Statistiek in een overzicht van de straf vervolging in de periode 1965 tot 1975. Hij bekeek vijf soorten misdrijven: een voudige mishandeling, eenvoudige diefstal, gekwalificeerde diefstal (diefstal in vereniging en diefstal met braak), ver nieling en rijden onder invloed. Deze vijf delicten maakten in 1975 54 procent uit van het totaal aantal delicten tegen 49 procent in 1965. Het aantal strafzaken we gens eenvoudige mishandeling bleef in de periode 1965 tot 1975 ongeveer gelijk, maar het aantal seponeringen nam sterk toe: in 1975 werd 51 procent van deze strafzaken geseponeerd tegen 38 procent in 1965. Zone te noei „beker van zij onaani de tegi bewap Aanwezig bij de crematie waren o.a. minister De Gaay Fortman (rechts), burgemeester Vonhoff (2e vanrechts) en links de commissaris van de Koningin, de heer Verdam. 1 E Vraag offerte of brochure aan: Prins Hendrikkade 20-21, Amsterdam. 020 - 22 33 37 K C CU L A f A

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 2