helpen voorkomen Vissen in EEG- FRANKRIJK WIL VAN wateren voor GASTARBEIDERS AF Russen taboe VOLOP PROBLEMEN VOOR SPANJE fW Vanillevla 4 hele liter tijdelijk 129 achtergrond België krijgt ook soort Postbank „VN moet produktie van neutronenbom Stevige kritiek Van der Stee op Europese Commissie met voorstellen komen om ook de kaasexport uit Nieuw-Zeeland te vergemakkelijken. Nog geen besluit NAVO over inzet neutronenbom Geldig t/m zaterdag I oktober I VONDELING GROMIKO OP ALGEMENE VERGADERING: OOSTDIJK VALS ALARM VOOR ATOOMWOLK IN DELEN HAMBURG VREEMD ONDERHANDELINGEN MET NIEUW-ZEELAND OVER EXPORT BOTER NAAR ENGELAND Rhodesisch leger doodt „guerrilla-recruten 3 BINNEN- EN BUITENLAND 2 19 7 7 SEPTEMBER 2 8 WOENSDAG zen iens nen nen Iers 'V den liter and NEW YORK (ANP). De Russische minister van Buitenlandse Zaken, Andrei Gromiko, heeft gisteren de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties in New York twee ontwerp-verklaringen voorge legd, over „het verdiepen en consolideren van het verminderen van de internationale spanning” en „het verminderen van het gevaar van kernoorlog”. iota eit in 1 ge in de vindt ïn tot ding. sme kken voor rden. or al- Italië, L 100 iging /ij ten 3 be- ■allen vrij erde 'spa- sloot egen voe- tem- ilieu- jden eerd t, op olks- rstel voor (door Fran^oise Ledeboer) B trijfël (Van onze redacteur in België) (ADVERTENTIE) *1 Maandag vertelde ik dat de Simon Vest- dijkkring zijn lustrum gevierd had in schouwburg Trebol in Harlingen, het ge boortestadje van Vestdijk, en ik meldde toen dat de naam van die schouwburg, Trebol, eën van die muildieren van de Nederlandse taal was die door samentrek king van enkele woorden ontstaan zijn. In dit geval van Trekvaart en Bolwerk. Ik noemde als andere „muildieren” nog het feestgebouw Marcanti (Markt Cantine) bij de Markthallen in Amsterdam, en het Am sterdamse restaurantje Pamado, samen trekking van Pa, Ma en Dochter. Weet u van wie je weinig meer hoort de laatste tijd? Weinreb, Fred Kaps, Gerard Reve en Ben Bella. Daar staat tegenover dat je geen krant kan opslaan, of de televi sie niet kan aanzetten, of prins Bernhard heeft een première bijgewoond, een petje verkocht of een prijs uitgereikt. Zo wordt het één weer gecompenseerd door het ander. /oord eede- a we- emen keer- an de iden- i van •eikt. heb- neter ihum as de rt in open ;rd in lilde- waar issel- e Da- men. anaal imel- a het r van sex- efter mten >hou- at ze satie mke- frika pens hari- mi- a op lafri- rt de t ele- nd in bben a de ania, sgen. toten wei- aan. De Russische minister van Buitenlandse Zaken meende dat de détente de laatste tijd tegenslag heeft ondervonden. „Be paalde kringen doen steeds krachtiger po gingen om de wereld terug te storten in de koude oorlog”. Volgens Gromiko dienen de Verenigde Naties er op aan te dringen dat de neutro nenbom niet in productie wordt genomen. Indien de Verenigde Sztaten de „Cruise” raket in gebruik nemen „zou het naïef zijn te veronderstellen dat de andere partij passief zal blijven toezien”, en zal de bewa- peningsspiraal een nieuwe impuls krijgen. De westelijke landen „hebben koel gere ageerd” op het voorstel van de landen van het Warschau pact, de bestaande „geslo ten groepen” en „politiek-militaire bond genootschappen” niet uit te breiden, een duidelijk verwijzen naar de mogelijkheid dat Spanje ook besluit niet slechts tot de EEG, maar ook tot de NAVO te willen toetreden. De Sovjet-Unie, aldus Gromiko, meent dat eerbied voor de rechten van de mens en de fundamentele vrijheden van allen, zonder discriminatie, moet worden aange- moedigd. „Maar wij zullen resoluut elke poging om ons te kapitellen of, erger nog, zich onder welk voorwendsel dan ook in onze binnenlandse aangelegenheden te mengen, van de hand wijzen. Het is hoog tijd dat men zich bewust wordt dat men, door zich over te geven aan psychologi sche oorlogvoering, op z’n best kan hopen de internatione betrekkingen te vergifti gen en de betrekkingen tussen staten te verslechteren. Wij hopen dat dit ter harte zal worden genomen”. Van der Stee vindt dat het dagelijks bestuur van de EEG een (flinke verhoging van de prijs die Nieuw- (Van onze redacteur in België, Jan Gerritsen) BRUSSEL. Minister Van der Stee (Landbouw) heeft scherpe kritiek geuit op de Europese Commis sie naar aanleiding van haar onderhandelingen met Nieuw-Zeeland over de export van boter naar Enge land. Steen des aantoots: terwijl de boterconsumptie in Engeland terugloopt, mag Nieuw-Zeeland dit jaar méér boter exporteren dan vorig jaar het geval was. Als voorzitter met de Verenigde Sta ten zal de Sovjet-Unie haar best doen Kort tevoren had de Japanse minister van Buitenlandse Zaken, lichiro Hatoya ma, verklaard dat de PLO „als vertegen woordiger van de Palestijnen”, dient deel te nemen aan de Geneefse conferentie. dat de Geneefse conferentie over het Mid- den-Oosten spoedig kan worden bijeenge roepen en resultaten kan behalen. De PLO dient op voet van gelijkheid met andere partijen aan deze conferentie deel te nemen. Een regeling van het conflict moet worden gevonden op basis van de resolutie die de Veiligheidsraad na de zesdaagse oorlog van 1967 aanvaardde (242) en de uitoefe ning van de legitieme rechten van het Palestijnse volk, „in het bijzonder het recht op zelfbeschikking”. Zoals enkele jaren geleden was afgesproken, mag Nieuw-Zeeland dit jaar 138.000 ton boter naar Enge land exporteren en het ziet er naar uit dat dat ook zal gebeuren. Voortzetting van de boterimport uit Nieuw- Zeeland voor de boter krijgt had moeten koppelen aan beperking van de export. Vorig jaar werd een dergelijk beleid gevolgd door de Nederlandse land bouwcommissaris ir. Lardinois. Zijn opvolger, de Deen Gundelach, stelde zich onder druk van de Engelse commissie voorzitter Roy Jenkis aanmerke lijk soepeler op. PARIJS (Reuter). De Franse regering heeft gisteren nieuwe maatregelen be kendgemaakt om het aantal gastarbeiders in Frankrijk te verminderen. Zeeland was destijds een van de hete hangijzers bij de zogenaamde heronderhandelingen over de Engelse toetreding tot de EEG. De regering Suarez heeft te maken met een groot scala aan economische 'problemen. Er wordt, o.a. door kredietre- stricties, te weinig geïnvesteerd; er is een tekort op de handelsbalans door een te grote olie-import en werkloosheid heeft één miljoen van de dertien miljoen arbei ders getroffen. De inflatie heeft schrik barende vormen aangenomen. De voor spelling bedraagt tussen de 30 en 35% voor 1977. Alleen al in Madrid bedroeg de prijsstijging in juli 3,1%. De beurskoer sen stonden, onder invloed van al deze rampspoed, op het laagste peil sinds jaren. In Frankrijk wonen circa vier miljoen buitenlanders, onder wie een miljoen Al gerijnen. In de nucleaire plangroep van de defen sieorganisatie, zeiden de Europese afge vaardigden gisteren dat een definitief be sluit pas op zijn vroegst op 4 oktober wordt verwacht, wanneer de ministers van De- BRUSSEL (DPA). De Europese NA- VO-partners hebben de Verenigde Staten gisteren te kennen gegeven nog geen oor deel te hebben over de inzet van de neu tronenbom in Europa. Ook in Italië en België, twee landen die tot nu toe geen maatregelen hebben genomen om de heffing daadwerkelijk te innen. Maar het is minder interes sant wanneer de heffing wordt ingevoerd in verschil lende landen, aldus minister Van der Stee. Toetreding zal echter een vermoedelijk gunstige invloed hebben op de Spaanse economie, waarmee de verworvenheden van de jonge democratie ook weer veili ger gesteld zijn. Op de EEG-landen rust daarom de verantwoordelijkheid de toe treding niet al te zeer te bemoeilijken. Spanje heeft inmiddels het lidmaat schap van de EEG aangevraagd. De Eu ropese Commissie verricht momenteel een studie over de situatie in het land. Op basis daarvan zal de Commissie in de loop van volgend jaar gaan onderhande len. De Spaanse olijfolie en wijn liggen de Franse boeren nu al zwaar op de maag. Belangrijk is met name het introduce ren van een nieuw belastingsysteem. Het is nogal vervelend als iemand een achter naam heeft die met een „z” begint. Om dat het belastingapparaat niet goed func tioneert moet zo iemand vaak jaren wachten op een aanslag, waarvan men niet weet hoe hoog die zal uitvallen. Zo zijn er nog veel andere lacunes te noemen. den. Het parlement niet omdat andere wetgevende arbeid veel tijd zal kosten. Zowel voor de visserij van Europese vissers in de Barentsz-zee (die binnen de Russische 200-mijlszone valt) als voor de vangst door Russische vissers in de 200- mijlszone van de EEG op de Noordzee en de Atlantische Oceaan gelden voorlopige regelingen. Beide partijen stelden zelf vast hoeveel vis de ander mocht vangen in afwachting van een definitieve regeling. fensie van de NAVO-landen in Italië bij eenkomen. De Europeanen verklaarden de ver traagde besluitvorming met de krachtige politieke en psychologische bezwaren die zijn geuit tegen de neutronenbom. Overi gens waren de plangroepleden het er wel over eens dat de bom een bijdrage zal leveren aan een grotere afschrikkingsmo- gelijkheid van de NAVO. een het chts- >t zes van drie twee bom- voor- t. De :ieve- HAMBURG (DPA). Onbekenden heb ben gisteren in enkele Hamburgse wijken pamfletten verspreid met de valse mede deling dat er vandaag een atoomwolk over Hamburg zal trekken. (Van onze redactie economie) BRUSSEL. Zoals Nederland zijn Postbank, zo krijgt ook België een Staats bank. De Algemene Spaar- en Lijfrente Kas, een instelling die in vele opzichten is te vergelijken met de Rijkspostspaar- bank, wordt omgevormd tot Staatsbank. Dit heeft de Belgische regering besloten. De oprichting van een overheidsbank was al in een regeringsverklaring van juni aangekondigd. Vest- van ’eval >ving lauto itum oom. joor, ;ken- De politie liet weten dat de pamfletten het briefhoofd droegen van de autoriteiten van de deelstaat Hamburg. De bevolking van de stad kreeg de raad zich voor 11.00 •uur vanmorgen naar de kelders te bege ven. De politie heeft vele pamfletten verza meld om onrust onder de mensen te voor komen. De vlugschriften waren in brieven bussen gestopt of op huismuren geplakt. Er is één arrestatie verricht. democratische tot stand gekomen volks vertegenwoordiging sinds de burgeroor log van 1936-’39. De verkiezingsstrijd was aan de ene kant een opluchting, door de gelegenheid die zij bood om voor het eerst openlijk van allerlei opinies kennis te nemen. Aan de andere kant was er de spanning: wel ke groepering krijgt het heft in handen? De Democratische Unie van premier Adolfo Suarez verkreeg 165 van de 350 zetels. De PSOE, de grootste socialisti sche partij, werd met 118 zetels de groot ste oppositie-groepering. Suarez vormde een regering en het parlement kon aan het werk. De ploeg van Suarez en het parlement moeten in de komende perio de aan veel problemen het hoofd bieden. Een paar daarvan: Een erfenis van het Franco-regime is het nationalisme in het Baskenland en Catalonië en de verpeste verhouding met deze gebieden door repressieve maatre gelen. Deze maand werd evenwel een akkoord bereikt over beperkt zelfbe- z— Het vondelingetje uit het jaar 1830 zat overigens behoorlijk in de kleertjes voor de maand juni, als ik naga wat mijn eigen dochtertje, ook „om de twee jaren oud”, in de zomer pleegt te dragen. Wollen kousjes en kennelijk degelijke schoentjes. Een ka toenen broekje, met daar overheen een gekeperd rokje, met daar weer overheen een katoenen jurkje. Een katoenen hemd je, daar overheen een gebreid borstrokje waar het genoemde katoenen jurkje over heen ging. Een kapje op het hoofd, een doekje om de hals. Het enige wat ik eigen lijk mis, is een Billy met strikslip, maar in theorie is het natuurlijk mogelijk dat het kereltje al zindelijk was. Hoewel, als u een zoontje had van twee jaar dat al zindelijk was, zou u het dan te vondeling leggen? De vraag stellen, is haar beantwoorden... „Den Twaalfden dag der maand Junij van ’t jaar 1830, ten 12 uren op den middag, is voor ons Wethouder, Ambte naar van den Burgerlijken Stand der Stad Haarlem, gecompareerd Joseph Winkel man, oud vijfendertig jaren, werkman in de Brouwerij het Scheepje, wonende aan de Dijkstraat, welke ons heeft verklaard dat hij op den negenden dezer maand, des avonds om half elf uur, aan de gemelde Dijkstraat bij zijn woning had vinden staan, een kind zoodanig als hij het ons voorstelde, en gekleed als volgt: met een katoenen hemdje, gebreide wollen borst rokje, een katoenen geruit broekje, een gekeperd wit rokje, een paar wollen kous jes, een paar geregen zwart lederen schoentjes, een wit katoenen jurkje, op het hoofd een katoenen bonte kap, en een bont doekje met blaauwe streepjes om den hals, op welke kleederen geen merken zijn te vinden, gelijk ook geen briefje van den naam van hetzelve kind daarbij is gevon den, zoo min als de aanduiding dat hetzel ve gedoopt was, of tot welke Godsdienst het behoorde. - Het onderzogt hebbende, hebben wij hetzelve erkent te zijn van het mannelijk geslacht, en schijnende naar gis om de twee jaren oud. - Zoo hebben wij het kind onder de voor en toenamen van Si mon Vestdijk ingeschreven, en bevolen, dat hetzelve zoude worden ter hand ge steld aan de Regenten van het Neder- duitsch Gereformeerde Diaconie en Aal- moesseniers armenhuis binnen deze stad”. stuur voor Catalonië en voerde de minis ter voor Regionale Zaken voor het eerst besprekingen met Baskische parlemen tariërs over zelfbestuur. Er moet worden afgewacht of beide streken met beperkt zelfbestuur genoegen nemen, of dat zij meer willen. door Nico Scheepmaker De groep „recruten” zou op weg zijn geweest naar Mozambique om daar te worden opgeleid. De gewapende guerrilla strijders, die de groep op enige afstand volgden, wisten in het struikgewas te ont komen, aldus de woordvoerder in Salisbu ry. Dertien leden van de groep „recruten”, die vorige week in hun woonplaatsen zou den zijn aangeworven, werden door de Rhodesische soldaten gevangen genomen. Van hen zijn er volgens de zegsman twee gewond. Frankrijk. Tot de maatregelen behoren een beloning van rond 5.000 gulden voor elke buitenlandse arbeider die langer dan vijf jaar in Frankrijk is en ermee instemt het land'te verlaten. Tot nu toe konden alleen werkloze buitenlandse arbeiders aanspraak maken op dit geld. De Franse regering besloot voorts tot tijdelijke intrekking van het recht van gastarbeiders om hun gezinnen perma nent in Frankrijk te laten wonen en zo te laten profiteren van de kinderbijslag. Bui tenlandse arbeiders mogen echter wel de leden van hun gezinnen als toeristen laten overkomen. De nieuwe maatregelen zijn niet van toepassing op burgers van de landen van de EEG en kennelijk in hoofdzaak bedoeld om het aantal ongeschoolde arbeiders uit de landen van de Derde Wereld omlaag te brengen. De Sovjet-Unie, aldus Gromiko, erkent het bestaan van Israel als een souvereine en onafhankelijke staat, „maar het recht van het Palestijnse volk op zelfbeschik king, en op het vestigen van een eigen staat, is tot nu toe niet erkend”. ’■A Deze vondeling, Simon Vestdijk ge doopt, was de grootvader van de schrijver, wiens vader ook weer Simon Vestdijk heette. Nol Gregoor schrijft over die naamgeving: „Men kan veilig aannemen dat de naamgeving geïnspireerd werd door de plaats waar het kind werd gevon den. De Dijkstraat komt uit op de Oost- vest”. Datwas allemaal leuk en aardig, maar ik vergat bij mijn opsomming één zo’n muil dier van de taal dat ik in dit verband nooit had mogen vergeten. Ik denk dat ik oud word. De heer Wierda maakte mij erop opmerkzaam. Ook de naam Vestdijk na melijk is zo’n muildier! Ik heb er „Simon Vestdijk en Lahringen” van Nol Gregoor nog even voor opgeslagen, waarin bladzij de 90 van het geboortenregister van Haar lem uit het jaar 1830 wordt geciteerd: Onderminister van Arbeid, Lionel Stole- ru, deelde mee dat de regering tot deze nieuwe stap is overgegaan in verband met de algemene economische situatie in Spanje is sinds de dood van Franco in november 1975 bezig te veranderen. Het is alleen aan het straatbeeld al te zien. De muren van Madrid zijn volgeklad met leuzen van allerlei politieke groepe ringen en er zijn veel meer kranten te krijgen. Voordien was bekladden van muren ten strengste verboden en betekende een arrestatie hiervoor de gevangenis. Ten tijde van Franco konden alleen rege ringsgezinde kranten verschijnen. Te genwoordig liggen ook socialistische en linkser georiënteerde bladen in de kiosken. Tevens verschilt het aanbod aan films met dat uit de Franco-periode. Een film als Lenny Bruce, waarin nogal uitgebrei de liefdesscènes voorkomen, had een paar jaar geleden nooit gedraaid kunnen worden. Er zouden niet genoeg censuur- scharen voorradig geweest zijn. De Spanjaarden kunnen binnenkort ook de Nederlandse film Turks Fruit gaan zien, die de censuurmensen van de Caudillo zeker niet hadden toegelaten. Er is natuurlijk meer veranderd dan het straatbeeld en het kranten- en fil- maanbod. De Spanjaarden hebben op 15 juni een parlement gekozen, de eerste Minister Gromi ko geeft, al geba rend, commentaar aan journalisten na zijn bezoek aan president Carter gisteravond. Hij sprak met Carter over het Salt-ak- koord. Op de voor grond, links op de foto, minister Vance. (zie pag. 4) Zonder de Verenigde Staten met name te noemen hekelde Gromiko diegenen die „bekendheid geven aan een voorstel waar van zij weten dat het voor de tegenpartij onaanvaardbaar is”, teneinde de schuld op de tegenpartij te kunnen werpen en hun bewapening op te voeren. Van der Stee had liever een grotere prijsverhoging gezien, maar dan gekoppeld aan een vrijwillige beper king van de boterexport uit Nieuw-Zeeland. Vooral nu de boterconsumptie in Engeland in een jaar van 480.000 ton tot 390.000 ton per jaar is teruggelopen en de boterberg in de EEG groeit, was daar alle aanlei ding toe, aldus de Nederlandse bewindsman. Na de kritiek kan de Europese Commissie echter niet meer Er wordt in Spanje gevreesd dat de regering-Suarez en het parlement niet de juiste maartegelen zullen nemen om de economie weer optimaal aan het draaien te krijgen. Suarez niet, omdat eventuele onprettige maatregelen zijn populariteit nadelig kunnen beïnvloe- BRUSSEL. Vanaf 1 oktober zullen Russische vissers niet langer in de 200- mijlszone van de EEG-landen mogen vis sen. De landbouwministers van de Euro pese Negen besloten gisteren de voorlopi ge visvangstregeling met de Sovjet-Unie niet te verlengen, omdat twee Britse en een Franse visser zaterdag op last van de Sov- jet-Russische autoriteiten de Barentsz-zee moesten verlaten. De landbouwministers bevestigden zonder uitzon dering dat de omstreden melkheffing (l'A procent) vanaf 16 september verschuldigd is door de melkvee houders. I SALISBURY (DPA). Het Rhodesische leger heeft vlakbij de grens met Mozambi que 20 ongewapende „guerrilla-recruten”, onder wie meisjes, onderschept en doodge schoten. Dit werd gisteren in Salisbury bekend gemaakt door een militaire zegsman.

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 3