Nieuwe anti-terreurwet in West-Duitsland G Enige voortgang in SALT-gesprek i) Arrestaties bij vestiging Zweeds prinsesje gedoopt BOVAG OCCASION SHOW Nationaal Kiezersonderzoek toont aan: Standpunten politieke partijen voor kiezer niet erg duidelijk Kinderen mogen geen postzegels verkopen Vliegramp in Maleisië Weer kritiek op Van Kemenade Bergers gifschip in ziekenhuis J. Coebergh overleden KSH mag niet doorgaan met zuiveringsplan rLu^ Damiate Pers op bezette Jordaan-oever (Van onze redacteur in Israel, Inez IJmuider Courant 4 In Heerlen GROMIKO IN V.S.. IN OPDRACHT VAN ISRAËLISCHE REGERING: Schuld aan crisis 4,70 Herdenking Russische Joden verboden Milieuprobleem Gunstiger I I I I Van Gelder bestelt grote papiermachine Enige voortgang Q I 19 7 7 SEPTEMBER BINNEN- EN BUITENLAND 2 8 WOENSDAG W BEVERWIJK VEILINGHALLEN PARALLELWEG y (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Godsdienst of klassebewustzijn zijn voor de Ne derlandse kiezer belangrijker re denen voor het stemgedrag dan kennis van de standpunten van de politieke partijen waar zij op stemmen. De kiezers blijken daar maar slecht van op de hoogte te zijn. Alleen wat de abortus betreft weten zij over het algemeen waar de politieke partijen staan. De standpunten van de PvdA blijken de minste moeite op te leveren. I L RESTAURANT Geb. MOSSELEN m. dlv. uui|»« U «muit voor I. ind bec din bot dui MI het Polak) JERUZALEM. Veertig leden van de fanatieke nationalistische Goesh Emoeniem-beweging zijn de afgelopen nacht door de mili taire politie gearresteerd, toen zij op weg waren naar een door hun bepaalde plaats op de bezette Westoever met het plan daar een nieuwe nederzetting op te richten. De actie van deze leden van Goesh Emoeniem volgde op een nacht van onderhandelingen tussen de Israëlische premier Begin en het bestuur van Goesh Emoeniem. (Van onze redacteur in de V.S., Henk Kolb) WASHINGTON. Een inderhaast gearrangeerd gesprek gister avond tussen president Carter en de Russische minister van Buiten landse Zaken Andrei Gromiko heeft plotseling optimisme wakker geroepen over het resultaat van de onderhandelingen over een nieuw akkoord ter verdere beperking van strategische kernwapens. Openingstijden: vrijdag 30 sépt. vanaf 18.00 uur. ïi I I E i r I (ADVERTENTIE) Boersma (Sociale en 0,70 141,50 t I dt Hei; plai te h geo< heef dit Beh te 1 daa niet ves ARNHEM (ANP). „Er is geen sprake van overleg. Veel wordt per decreet opge legd. Waar geen overleg kan zijn, moeten andere wegen worden bewandeld”. Dit heeft de heer A. A. van Leer, voorzitter van de sectie basisonderwijs van de Pro testants Christelijke Onderwijsvakorga nisatie (PCO) gisteren de jaarvergadering in hotel Haarhuis in Arnhem voorgehou den over het zogenaamde overleg tussen minister Van Kemenade van Onderwijs en Wetenschappen en de personeelsorga nisaties. Direct nadat de vergiftigingsverschijn selen bij de mannen waren geconstateerd is het lossen van de chemicaliën in ruim 4 gestaakt. Deskundigen op het gebied van chemische stoffen zullen een onderzoek instellen naar de aard van de ontsnappen de gassen en de maatregelen die men daar op moet treffen ter beveiliging van de gezondheid van de mensen die aan boord van de schepen werken. Inmiddels heeft het havenschap Vlissin- gen aan de bergers laten weten dat het bergingsvaartuig „Jacomina”, dat 250 va ten chemicaliën van de „Attican Unity” heeft overgenomen, niet de haven van Vlissingen mag binnenvaren om van be manning te wisselen. Het schip zal voor Cadzand voor anker moeten blijven totdat er met het vuilverwerkende bedrijf Rijn mond overeenstemming is bereikt over de verwerking van het chemische afval. De huidige afspraak over beperking van strategische nucleaire wapens tussen de Sovjet-Unie en de V.S. loopt op 3 oktober af. Beide landen hebben dezer dagen ver klaard zich aan de bepalingen van dit verdrag te zullen houden, totdat een nieuw akkoord kan worden bereikt. De bijeenkomst werd maandagmiddag op Russisch verzoek geregeld en kwam na Gromiko’s toespraak tot de Algemene Ver gadering van de V.N., waarin hij vaststel de dat de betrekkingen met de Verenigde Staten op een dieptepunt waren aange land. Volgens Gromiko was de vertraging bij het tot stand brengen van een nieuw SALT-akkoord te wijten aan een ander nieuw Amerikaans wapen, de „cruise”- raket. Op het Witte Huis was behalve vice- president Mondale en minister van Defen sie Brown, ook Paul Warnke, hoofd van de Amerikaanse SALT-delegatie, bij het ge sprek aanwezig. Aangenomen wordt dat de Russen nieuwe voorstellen hebben ge daan, tegen de achtergrond van een bood schap die Leonid Breznjev, de Russische partijleider en president, heeft gezonden aan den vergadering van het internationa le agentschap voor atoomenergie in We nen. Breznjev verklaarde dat de noodzaak om de verdere verspreiding van kernwa pens te verhinderen en het gevaar van een kernoorlog te voorkomen nooit dringen der is geweest dan thans. (ADVERTENTIE) Dat blijkt uit de resultaten van het Nati onaal Kiezersonderzoek 1977, dat rond de dag van de Tweede-Kamerverkiezingen, 25 mei, is gehouden dgor medewerkers van de politicologische vakgroepen van de Nederlandse universiteiten en hogescho len onder leiding van die van de Leidse universiteit. Kort voor de verkiezingen werden ruim 1850, kort erna ruim 1300 kiezers ondervraagd. De kiezers zijn overigens wel op de hoog te van de onderwerpen die in de politiek de grootste rol spelen. Zeventig procent van de kiezers ziet de bestrijding van de werk- Goesh Emoeniem heeft reeds een maand geleden aangekondigd nog in de maand september nieuwe nederzettingen op de bezette westelijke oever te willen oprich ten, ook al heeft het hiertoe geen officiële toestemming van de regering. Amerika heeft in het verleden reeds herhaaldelijk verklaard het vestigen van Israëlische nederzettingen op bezet ge bied als een struikelblok op weg naar de vrede te beschouwen. Zelfs dit was niet genoeg voor sommige Goesh Emoniem-leden die na de verklarin gen van de afgelopen maand van hun eigen bestuur niet meer te stuiten waren. Vannacht vertrok een groep van veertig man naar een van de elf voorgenomen vestigingspunten. Vlakbij het punt van be stemming werden zij gearresteerd. loosheid als het belangrijkste probleem, maar de abortuskwestie was bij de kiezers het meest bekend en het meest omstreden. Een derde van de kiezers stelde zich in het onderzoek op het standpunt dat de vrouw bij abortus geheel zelf moet beslissen. Slechts een zesde wil abortus helemaal verbieden. De helft van de ondervraagden bleek voor liberalisering van de abortus wetgeving, terwijl een derde wil vasthou den aan verbodsbepalingen. Abortus werd overigens slechts door ze ven procent van de kiezers als het belang rijkste punt aangeduid-. Gering was ook het belang dat aan het milieuprobleem werd gehecht: in 1971 vond 43 procent dat erg belangrijk, nu maar 13 procent. Ook over onderwerpen als inkomensnivelle ring, medezeggenschap en kernenergie blijkt de kiezer zich niet bijzonder druk te maken. Op het terrein van het buitenlands be leid bleek drie kwart van de ondervraag den voor het Nederlandse NAVO-lidmaat- schap. Ruim 70 procent noemt het gebruik van atoomwapens ontoelaatbaar. Onge veer de helft vindt dat de uitgaven voor defensie en ontwikkelingssamenwerking omhoog moeten, maar er zijn evenveel voorstanders voor verlaging van deze pos ten. Opvallend is wel dat een meerderheid vindt dat ontwikkelingslanden niet zelf mogen beslissen wat ze met de ontwikke lingsgelden doen. Wel bleek dat premier Den Uyl bij de kiezers in het algemeen veel waardering oogst. De helft waardeert hem hogelijk, maar Van Agt en Wiegel genieten daaren tegen buiten hun eigen kring weinig res pect. Andere politici die hoog gewaar deerd worden zijn Van der Stoel (Buiten- Mensen uit de zgn. „sociaal zwakke mi lieus” oordelen duidelijk gunstiger over de verrichtingen van het eerste kabinet-Den Uyl dan degenen die zich rekenen tot de hogere middenklasse. Vooral de daden van het oude kabinet op sociaal-econo- misch terrein worden positief beoordeeld. Welvaartsvergroting en de aanpak van het bejaardenprobleem springen er daarbij in het oordeel van de Nederlandse kiezer het meest uit. Het wetsontwerp is voornamelijk be doeld om te voorkomen dat gevangenen vanuit hup cel acties leiden en daarbij hun advocaten als contactpersonen ge bruiken. Niet alleen kunnen de autoritei ten met de wet in de hand het contact tussen de advocaten en hun gevangen cliënten verbieden, ook mogen zij fami lieleden weren, de radio afsluiten, kran- De wet kan worden gebruikt wanneer de autoriteiten vermoeden dat het leven of de vrijheid van iemand wordt be dreigd door extremisten. De wet is niet van toepassing op „gewone” gevange nen. Volgens het ontwerp kunnen de beperkingen voor 30 dagen worden opge legd, met de mogelijkheid tot verlenging. ten niet toelaten en de gevangenen een zaam opsluiten. Twee derde van de kiezers wilde een regering van PvdA en CDA. Dit cijfer blijkt de laatste jaren sterk gegroeid. In 1967 vond minder dan de helft dat CDA en PvdA samen moesten regeren. De netto-verkiezingswinst van de PvdA komt volgens het onderzoek vooral van degenen die in 1977 voor het eerst naar de stembus gingen en van hen die in 1972 thuis bleven. Er waren dus weinig „overlo pers” bij, integendeel, de PvdA verloor eerder meer stemmen aan anderen dan andersom. De winst werd vooral geboekt ten nadele van PPR en CPN, het verlies naar D'66 en in iets mindere mate de WD. CDA, WD en D’66 profiteerden veel min der van de jonge kiezers en de thuisblij vers uit 1972 dan de socialisten. De minister wil nu eerst een nader on derzoek naar het plan door de stuurgroep veenkoloniaal afvalwater. De gevolgen van de ministeriële maatregel kunnen zijn dat de tweede fase van het zuiveringsplan niet tijdig gereed komt. De bedoeling was dat KSH met ingang van de campagne 1978 (die in augustus zal beginnen) het afvalwater van de fabriek voor 65 procent zou hebben gezuiverd. Volgens ir. P. van Hoek, general-manager van KSH in Fox- hol, betekent dit dat men met die tweede fase pas in de loop van de campagne 1978 gereed zal komen. De heer Van Hoek „acht het niet geheel onmogelijk” dat minister Van der Stee met zijn maatregel wat vooruitloopt op een mogelijke samenwerking tussen KSH en het andere grote aardappelmeelbedrijf in Groningen, de AVEBE. Zoals bekend heeft de minister onlangs gezegd dat een herstructurering moet plaats hebben van KSH. Dat zou o.a. moeten omvatten een samenbrengen van de activiteiten van KSH en AVEBE op het terrein van de aardappelmeel- en derivatenproduktie. AVEBE volgt echter een ander zuiverings- procedé, zodat een verdere uitwerking van het KSH-syteem zou kunnen betekenen dat de samengebrachte bedrijven straks met twee zuiveringssystemen zitten. DEN HAAG (ANP). Op 71-jarige leef tijd is onverwacht overleden, de heer J. P. Coebergh, distillateur, nationaal en inter nationaal bekend in het organisatieleven van de industrie van en handel in gedistil leerd. (Van onze redactie binnenland) HEERLEN. De Oudervereniging van de Broederschool in Heerlen heeft besloten dat de leerlingen van die school niet meer mee zullen werken aan de verkoop van Kinderpostzegels. Ze vinden het gevaar te groot omdat de kinderen met flinke hoeveelheden geld op zak lopen. Ze zouden dan overvallen kunnen worden, zoals in het verleden in Vlaardingen en Eindhoven gebeurde. De Stichting van het Kind, die de actie ieder jaar organiseert, betreurt het besluit. De adjunct-directeur, J. Baller, meent dat een dergelijke maat regel wat overdreven is. De opmerking van de oudervereniging dat veel kinde ren bij het afleveren van de postzegels met honderden guldens over straat lo pen, is volgens hem niet helemaal juist. Het gemiddelde per kind is 20 tot 25 gulden en dat zijn bedragen die ze ook wel eens bij zich zullen hebben als ze boodschappen moeten doen.” De oudervereniging heeft aan de stichting een brief gestuurd waarin haar besluit wordt toegelicht. Bena drukt wordt dat het alleen om de wijze van incasseren gaat. Mocht er een alter natief worden ontwikkeld, dan is er volgens de ouders geen belemmering meer voor deelname aan de actie. DIRECTIE: Damiate Pers b.v. Mr. H. C. van der Mije KOEALA LOEMPOER (AP). Giste ren is een DC 8 van de luchtvaartmaat schappij Japan Airlines tijdens een zwaar noodweer neergestort in een rubberplan- tage ten noorden van de Maleisische stad Koeala Loempoer. Het toestel maakte een vlucht van Tokio naar Singapore. BONN (Reuter). In het Westduitse parlement wordt vandaag een wetsont werp bekend gemaakt dat de justitiële autoriteiten toestemming verleent ge vangenen voor bepaalde tijd volledig af te sluiten van de buitenwereld, inclusief advocaten. Voorafgaande aan de forme le lezing van het ontwerp in het parle ment, hebben de SPD, CDU en de FDP het voorstel al doorgenomen en er hun officieuze goedkeuring aan gehecht. GRONINGEN (ANP). De KSH-fa- briek in Foxhol mag geen bestellingen meer plaatsen voor het zuiveringsplan dat het bedrijf heeft ontwikkeld. Deze maatregel is afgekondigd door minister Van der Stee (Landbouw), die eerder had verklaard KSH voor dit zuiveringsplan met garanties en subsidies te willen helpen. HOOFDREDACTIE: Jos L. Lodewijks E. Koning Grote Houtstraat 21 13,90 40,- 53,- 157,30 203,- HELSINKI/AMSTERDAM (ANP). Papierfabrieken Van Gelder Zonen NV heeft bij de Finse onderneming Valmet Company een kolossale krantenpapierma chine besteld, die bestemd is voor haar nieuwe fabriek voor krantenpapier in Renkum. De machine zal in staat zijn om 150.000 ton papier per jaar te produceren en kost ca. 43 mln, zo heeft de Finse maatschappij in Helsinki bekendgemaakt. Volgens een woordvoerder van Valmet wordt deze machine de grootste in haar soort in Europa en dekt zij ongeveer 30 pet van de Nederlandse behoefte aan kranten papier. Eerder werd gemeld dat Van Gel der ruim 300 mln. zou investeren in de niuewe krantenpapierfabriek. Het hoofd van de Zweedse kerk, aartsbisschop Olof Sundby van Uppsala, heeft gisteren in Stockholm de dochter van het Zweedse koningspdar gedoopt met de namen Victoria, Ingrid, Alice, Desiree. Prinses Beatrix zou optreden als meter bij de doop van het op 14 juli geboren prinsesje, maar enkele uren voor de doopplechtigheid deelde het Zweedse hof mee dat prinses Beatrix „om onverklaarbare redenen" had afgezegd. Een woordvoerder van de Rijksvoorlichtingsdienst liet weten dat het Zweedse hof wel degelijk op de hoogte is gesteld van het niet verschijnen van de prinses. Later werd meegedeeld dat prinses Beatrix en prins Claus voor een particulier bezoek van ongeveer een week naar de Verenigde Staten zijn vertrokken. Tot laat in de nacht heeft premier Begin gisteren met het bestuur van Goesh Emoe niem onderhandeld om alsnog tot een ak koord te komen. Hierbij werd hij gesteund door de Israëlische minsiter van landbouw en voorzitter van de sociale commissie van nederzettingen, Sharon, die tot gistera vond een groot supporter van Goesh Emoeniem was. Sharon kwam met een compromis waarin hij voorstelde een groot deel van het Goesh Emoeriiem-pro- gramma voor elf nieuwe nederzettingen op de bezette oever te aanvaarden. Alleen zou de uitvoering ervan pas volgende week beginnen en zo’n twee maanden duren. Een woordvoerder van de luchtvaart maatschappij deelde mee dat 47 mensen de ramp hebben overleefd. Men heeft 26 slachtoffers gevonden, terwijl nog zes mensen worden vermist. Onder de overlevenden bevinden zich twee Nederlanders, aldus de woordvoer der van Japan Airlines. Hun namen wilde hij nog niet verstrekken. Volgens de be richten zouden veel van de overlevenden zware brandwonden hebben. Nadat het vliegtuig was neergestort brak namelijk het voorste gedeelte ervan af en ging in vlammen op. Over de bezuinigingen zei hij, een stapje terug voor allen, met uitzondering van de minst draagkrachtigen, noodzakelijk te kunnen achten. Een plan tot herverdeling van inkomens wees hij op voorhand ook niet af. De PCO wil voorts positief mee denken over het opnieuw bezien van de salarisverhoudingen binnen het onderwijs als onderdeel van het totale inkomensbe- leid. Hierbij baseert deze beweging zich voor al op de uitspraken van premier Begin dat iedere jood het recht heeft zich waar dan ook in het Heilige Land te vestigen. Dus ook op de bezette westelijke oever. Boven dien heeft Begin in het verleden als opposi tieleider de vorige regering er herhaalde lijk op aangevallen dat zij Goesh Emoe niem beperken in haar idealisme en de Goesh Emoeniem-leden niet toestaan zich op de Westoever te vestigen. Als premier heeft Begin echter ook andere overwegin gen. Zo heeft de Israëlische minister van Buitenlandse Zaken, Dajan, voor zijn ver trek naar Amerika premier Begin ver zocht niet over te gaan tot het vestigen van nieuwe nederzettingen zolang hij nog be sprekingen in Amerika voert over een eventueel bijeenkomen van de Geneefse vredesconferentie. BUREAU: Redactie en administratie: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden postbus 18, IJmuiden tel. redactie: 02550 - 15389 na kantoortijd: 02208 - 3577 tel. adm. en adr.: 02550-15437 en 16450 postgiro: 273107 telex: 41866 ADVERTENTIES: telefoon 023 - 31 90 53 GROENTJES: gerubriceerde advertenties, uitsluitend telefoon 023 - 31 92 72 ABONNEMENTEN: - bij vooruitbetaling - per maand per kwartaal per post per jaar per post losse nummers buitenland per kwartaal BEZORGKLACHTEN: maandag t/m vrijdag van 18.30-19.00 uur zaterdags van 11.30-12.30 uur Uitsluitend telefoon: 02550-10519 voor Santpoort: 023 - 31 90 53 Oudeweg 12-14, Haarlem tel. 023 - 31 90 53 VLISSINGEN (ANP). Twee perso neelsleden van het Vlissings bergingsbe drijf Van de Akker zijn gisteren voor onderzoek in het ziekenhuis in Vlissingen opgenomen. De beide mannen vertoonden vergiftigingsverschijnselen, nadat zij zich hadden beziggehouden met het los sen van de chemicaliën aan boord van het Griekse vrachtschip „Attican Unity”, dat nu al ruim vier en een halve week voor Cadzand op het strand zit. „Maar niet bereid zijn we er aan mee te werken dat een bepaalde groep wordt ge discrimineerd”, aldus de heer Van Leer. Onaanvaardbaar noemde hij het dat de salarissen met tien percent worden ver minderd voor hen die in noodsituaties als een griepepidemie of tijdens andere ziekten van het onderwijzend personeel invallen en de zaak draaiende houden. „Aantasting van de rechtspositie zonder opgaaf van redenen”, aldus sectievoorzit- ter Van Leer. Na een gesprek van een uur en veertig minuten met Carter en Vance, gaf de Rus sische minister van Buitenlandse Zaken ten overstaan van de pers uitdrukking aan zijn overtuiging dat „enige voortgang” was gemaakt bij het overbruggen van de ver schillen van inzicht. Gromiko zei ook dat beide landen de vaste bedoeling hebben de onderhandelingen tot een goed eipde te brengen. Carters woordvoerder, Jody Po well, sprak van een „positieve ontwikke ling”. zaterdag 1 okt. van 10.00-17.00 uur. Behalve over deze inhoudelijke zaken kregen de ruim 3000 ondervraagden ook vragen over het politieke spel voorgelegd. Drie kwart zocht de schuld voor de kabi netscrisis bij het CDA, bijna de helft noemde daarbij de heer Van Agt als eerst verantwoordelijke. Slechts drie procent legde de schuld bij de PvdA of Den Uyl, en zeven procent noemde CDA en PvdA bei de even schuldig. MOSKOU (AFP). De autoriteiten in de Oekraïne hebben geen toestemming gegeven voor een herdenkingsbijeen komst van Russische joden in Kiev, ter nagedachtenis aan de slachtoffers van de massamoord in Baby Var. Dat is in Mos kou vernomen uit dissidente kringen. In 1941 hebben de Duitse bezettingstroepen in Babi Var, een voorstad van Kiev, meer dan 100.000 mensen vermoord, onder wie bijna 70.000 joden. Joodse activisten had den het gemeentebestuur toestemming ge vraagd voor een korte religieuze plechtig heid bij het vorig jaar opgerichte monu ment voor de slachtoffers. I landse Zaken) Zaken). h d v s C 4 v P V b F F F C v n I.

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 4