Gewaagde taktiek had tegen Lilleström fataal kunnen zijn Oud-gedienden uitblinkers Schotten bogen voor discipline 1 Win de Ford Fiesta 1 i 1 X ti J.t! JA SS 31 door Mare Serné Kwetsbaar Pressievoetbal Klantenbinder Faciliteiten slecht DONDERDAG 2 9 SEPTEMBER SPORT 19 7 7 ■i De Ford Fiesta is één van de geweldige hoofdprijzen. t.b.v. Buitenlandse vakanties voor gehandkspten MO DIFFERDANGE Red Boys, de te genstander van AZ’67-in de eerste ronde van-de strijd om de UEFA Cup, over weegt een klacht in te dienen bij het be stuur van de UEFA over de manier waarop de Luxemburgers zijn behan deld door de Nederlandse Europa-Cup- debutant. Vooral de handelwijze van AZ-manager Hans Kraay heeft de wre vel gewekt van de Luxemburgse ama teurs, die in deze klacht geen wraakge voelens koesteren ten aanzien van de twee nederlagen die de uitschakeling van hen zelf tot gevolg heeft gehad. AMSTERDAM. Ajax mag nog enige tijd de illusie koesteren dat het zich nog enigszins kan meten met de Europese top. Maar vraag niet hoevèel problemen dat heeft opgeleverd. Voor hetzelfde geld had niet Ajax, maar het Noorse Lilleström, dat met 4-0 werd verslagen, vanuit Zürich met belangstelling kunnen vernemen wie de volgende tegen stander is in Europa’s meest begeerde toernooi voor clubteams. Wat dat betreft was de opmerking van Lilleströms Engelse oefenmeester Josef Hooley zeer terecht toen hij nuchter analyseerde: „Als Ajax iets verder in dit toernooi komt en een tegenstander van enige allure ontmoet, dan zal toch blijken dat het team niet meer is dan een elftal van middelmatig Europees niveau”. O* Tscheu La Ling en Tahamata redden Ajax van bekerafgang TWENTE OP WEG NAAR TOP (ADVERTENTIE) Arnold Mühren scoort Twentss tweede doelpunt. MM Slechts 20 minuten had de formatie van Spitz Kohn nodig om het duel volledig naar haar hand te zetten. Die ook naar internationale maatstaven gerekend vaak voortreffelijke eerste helft werd uiteinde lijk afgesloten met twee puntgave treffers, stander te elimineren als Wim Suurbier. Daarom had Van Dord het een stuk een voudiger tegen Karlsen, zodat de Ajax- voorstopper, die zo vaak aan kritiek on derhevig is, zeker twee klassen beter voet balde dan veertien dagen geleden. De eni ge onzekerheid in de Ajax-defensie be stond uit vleugelverdediger Everse, die tegen een iets gewiekstere opponent dan Olsen zeker in de grootste problemen zou zijn gekomen. den zijn om in een Europa-Cupduel waar zoveel op het spel stond, pressievoetbal te spelen. Want ook al heette de tegenstander dan Lilleström, het was toch een duel dat een heel andere atmosfeer ademde dan wij zondag in de competitie gewend zijn”. Het grote gevaar bij Ajax bestond inder daad uit de ijverig zwoegende jeugd. Dat kwam bijvoorbeeld niet van een Ruud Krol, die zich duidelijk niet zo thuis voelt op deze voor hem vreemde positie. De van hem verwachte opensplijtende pass op het middenveld bleef volledig uit en Krol rea geerde dan ook uiterst geïrriteerd op de tegenacties van zijn directe tegenstander Lonstad. De amateuristische reacties van zo’n ervaren speler als Krol waren eigen lijk tekenend. Krol miste op het midden veld het verfijnde raffinement van een Peters, Van Hanegem, Nygaard, Overath en nog een stuk of 20 andere spelers op die positie in Europa. Krol is een prima verde diger, waar enorme aanvallende impulsen van uitgaan, terwijl hij zelfs tot eenzame klasse kan uitgroeien in een superelftal als het huidige Oranje. Maar terug naar Ajax-Lilleström. De inbreng van Ling bleek tenslotte doorslag gevend. Zelfs Hooley constateerde: „Taha mata is een zeer goed voetballer. Zelfs op Europees niveau. Maar die Ling is absolu te topklasse. Dat was geen verrassing voor mij, want dat had ik ook al in die wedstrijd Ajax-Vitesse geconstateerd”. Ling had met twee doelpunten ook een uiterst werkzaam aandeel in de 4-0 over winning die Ajax tenslotte bevocht, hoe wel de eerste treffer door een Noor werd opgeëist. Bij een doorbraak van de felle Arnesen schoof Birkelund de bal achter zijn eigen doelman. Aangezien dit precies het ruggesteuntje, al na elf minuten, was waar Ajax zo vurig op gerekend had, was de tweede treffer slechts een kwestie van tijd. Die ontstond toen een hoge voorzet precies het hoofd van Geels bereikte, die de bal met een werkelijk magnifieke kop- Maar dat gold in feite voor de hele ploeg, die zich vanaf dat moment bevrijd voelde van de last ten minste één keer te moeten scoren en nog ijveriger de aanval zocht. Het tempo waarin die aanvallen werden uitgevoerd, kwam op een nog hoger peil, de tweede treffer was daarvan het directe resultaat. Simpel draaide Kees van lerssel wicht. Dat doelpunt viel negen minuten voor de rust en betekende voor Gritter de terechte bekroning voor de nijvere werk lust die hij daarvoor aan de dag had ge legd. „Voor mijn zelfvertrouwen”, sprak de Drent naderhand, „is zo’n doelpunt goud waard”. fotograaf moest vernemen dat men de volgende dag om kwart over acht zou spelen. bal achter de voortreffelijke Noorse doel man Amundsen (Ivic: „Als hij er niet had gestaan, had het wel 10-0 kunnen worden”) kopte. Hoewel Geels ook gisteravond in zijn acties enkele keren nog de scherpte miste, die hij vorig seizoen wel bezat, constateer de de centrumspits tevreden: „Dit was toch veel fijner spelen dan normaal. Er waren door dit aanvallende concept veel meer mogelijkheden voor mij in de spits. Het gevolg zag je”. Ling velde Lillèström tenslotte defini tief. Een voorzet van Schoenaker werd door Lerby doorgekopt voor de voeten van Ling, die even zelfverzekerd deze opgeleg de mogelijkheid benutte als waarmee hij herhaaldelijk achteloos door de Noorse defensie soleerde. Ook de return in Luxemburg verliep nogal pro bleemvol. Zo sloeg AZ een door Red Boys georga niseerd banket af, omdat men geen prijs stelde op nadere contacten met de Luxemburgse amateurs. „Maar waar wij het meest boos over zijn, is de brief die we enkele weken geleden van AZ kregen. Daarin stond”, zo meent manager Stein, „dat AZ in rode shirts zou spelen, de kleur waarin wij normaal spelen. Daarop hebben wij 20 nieuwe shirts (witte) besteld, wat ons een fortuin kostte. We zijn goedwillende amateurs en feitelijk kost mocht. Dat waren de woorden van manager Hans Kraay. Naderhand bleek dat AZ dat zelf bedacht had, waardoor wij genoegen moesten nemen met het bijveld”, aldus de Luxemburger. voetbal altijd geld. Vlak voor de wedstriid kwam manager Kraay met de mededeling dat AZ in het wit zou spelen. Dat pikten wij niet, vandaar onze boosheid. Het kwam uiteindelijk nog wel goed, maar toch aldus de Luxemburger. Manager Hans Kraay in een reactie op deze aantijgingen: „Ik ben stomverbaasd. Ook wij heb ben niemand van Red Boys gezien. Dus dan kun nen we ook wel een aanklacht indienen tegen de Luxemburgers bij de UEFA. We hebben niet gewei gerd om aan een banket te gaan zitten, we wisten gewoon niet dat het er was. Ik vind de zaak nogal wat overtrokken”, aldus de AZ-manager, die in deze een afwachtende houding aanneemt. Of Red Boys de aanklacht tegen AZ’67 zal doorzetten, zal moeten worden afgewacht. PIETTEELING SA Toch verloor FC Twente in die tweede periode aanvankelijk de greep op de wed strijd. Glasgow Rangers trok nu ook met meer mensen naar het front dan in de eerste 45 minuten, maar miste aanvallend toch de kwaliteit om FC Twente in werke lijke verlegenheid te brengen. Dat de Twentenaren desondanks nog wel eens voor problemen kwamen te staan, of schoon die zelden onoplosbaar waren, was een duidelijk gevolg van de-soms wat flegmatieke houding van spelers als Müh ren en Thijssen, die door hun aangeboren nonchalance niet die hoofdrol konden ver tolken die voor dit tweetal leek weggelegd. Op het middenveld werd die rol zeer nadrukkelijk opgeëist door Kick van der Vall, die niet alleen de technisch vaardige Gordon Smith volledig uit de wedstrijd speelde, maar daarnaast ook nog eens de regie voor zijn rekening nam. Hij was het ook, die halverwege de tweede helft de laatste Schotse illusies omver kegelde, toen hij na een afgeslagen voorzet van Hallvar Thoresen verwoestend uithaalde. Onhoudbaar voor Stewart Kennedy plofte de bal in het Schotse doel, met welke psychologisch toch belangrijke treffer Van der Vall de terechte beloning mocht oogsten voor een formidabel gespeelde wedstrijd. waarvan de tweede, gescoord door Arnold Mühren, terecht in aanmerking mag ko men voor de schoonheidsprijs. In die eer ste periode, waarin FC Twente na een wat afwachtend begin de opnieuw opmerke lijk behoudende Schotten steeds nadruk kelijker aan de tand voelde, maakte FC Twente vooral een uiterst gedisciplineerde indruk. En dat vormde uiteindelijk de ba sis voor de dikverdiende overwinning. De treffer van de gisteravond ver boven zichzelf uitgroeiende Ab Gritter, die een hoge voorzet van Jaap Bos koppend kon verlengen doordat doelman Stewart Ken nedy te laat uit zijn doel kwam, was het logische uitvloeisel van het Twentse over- v strijd tot dusver dit seizoen, wanneer je daarmee wilt aangeven, dat er naast de technische inbreng nu ook snelheid en beweeglijkheid in de ploeg zat”. En juist die factoren maken voetbal zo aantrekke lijk. Daarom kon FC Twente-Glasgow Rangers, althans in de eerste helft, ook uitgroeien tot een klantenbinder. En dat was dan de pure verdienste van FC Twente. Een glunderende Spitz Kohn nader hand: „Een sublieme goal natuurlijk, die echter alleen gemaakt kan worden wan neer iedereen voor de volle honderd pro cent met zijn gedachten bij de wedstrijd is. Dit was ongetwijfeld onze beste wed- Ook de faciliteiten om onder het lamplicht van het AZ-stadion te kunnen trainen waren slecht. Manager Stein van Red Boys: „We zijn een stelle tje goedwillende amateurs, die tegen een profclub natuurlijk bij voorbaat al kansloos zijn. Maar het pept de jongens natuurlijk wel op als je al tijdens de training iets van de sfeer kunt proeven. Het is daarnaast natuurlijk wel opmerkelijk, dat je wel op het hoofdveld van AC Milan (vier jaar geleden) mag oefenen, maar niet op het hoofdveld van AZ. Toen werd er gezegd dat het van de gemeente niet weg van zijn tegenstander David Cooper, waarna hij een een-twee aanging met de gisteravond soms wat te flegmatieke Frans Thijssen. Situaties, waarbij derge lijke combinaties op volle snelheid worden uitgevoerd, zijn echter een kolfje naar de hand van FC Twente’s nummer vijf. Ra zendsnel werd het middenveld overbrugd, waarop Van lerssel de mee opgekomen Arnold Mühren op maat bediende. De Schotten konden slechts verbijsterd toe kijken hoe Mühren de bal met een subtiele voetbeweging langs de verbouwereerde Kennedy plaatste. Vanwaar dan toch die riante 4-0 over winning waarmee Ajax zich ogenschijn lijk achteloos voor de volgende ronde kwa lificeerde? Het had eigenlijk alles te ma ken met de inbreng van Tscheu La Ling en Simon Tahamata, een bijna Chinees en een Molukker, die het Nederlandse voetbal gisteravond redden. Ajax-trainer Tomis lav Ivic had, tegen zijn competitiegewoon- te in, een zeer aanvallend concept voor het duel met de hardnekkige semi-profs uit Lilleström gedicteerd. Ajax voetbalde in De Meer zelfs zonder libero, waardoor Krol als extra map opschoof naar het middenveld. Dat deze gewaagde tactiek niet meer ongelukken opleverde dan enkele chaoti sche situaties in de Ajax-defensie (vooral in de tweede helft was de kans op 3-1, wat uitschakeling zou hebben betekend, enke le keren beduidend groter dan 4-0) was vooral te danken aan het voortreffelijke spél in de mandekking van Wim Suurbier en Pim van Dord. Ivic herhaalde niet de vergissing van Oslo om Lilleströms ge vaarlijkste aanvaller, Tom Lund, aan Van Dord te koppelen. Er zijn maar weinig spelers in Europa die zo geschikt zijn om met alle middelen een spits van de tegen- Maar zover kwam het uiteindelijk niet omdat Ajax een voor zijn begrip onge kend pressievoetbal uitoefende. Zelfs Hooley realiseerde zich: „Ajax speelde in een aantal opzichten vanavond een veel betere wedstrijd dan ik het team ooit heb zien doen de laatste tijd. Passes over 30, 40 meter, die in Oslo nooit een medespeler bereikten, kwamen hier wel aan. Dat bracht onze in Europa-Cupvoetbal be trekkelijk onervaren defensie aanvanke lijk in de grootste problemen”. Het was een mening die door Ivic nog eens nadrukkelijk werd onderstreept. De duidelijk opgeluchte Ajax-coach lispelde in het Engels: „Ik had niet verwacht dat zulke jonge spelers als Lerby, Tahamata, Ling en Arnesen 90 minuten in staat zou- Het gevolg waren drie gele kaarten. Johan sen (spelbederf), Gr onland (die Krol on deruit schopte) en doelman Amundsen (die de doorgebroken Tahamata blokkeer de) kregen van de Finse arbiter Matsson het geel te zien. Gevolgen zal dit niet heb ben, omdat de Noren volgend seizoen met een schone lei in het Europa-Cup-l-toer- (Van onze sportredactie) ENSCHEDE. FC Twente lijkt hard op weg weer uit te groeien tot een ploeg van kaliber, een club waarmee ook in de va derlandse competitie terdege rekening moet worden gehouden. Wezen de recente competitieresultaten, maar veel meer nog de manier waarop die vier achtereenvol gende overwinningen tot stand kwamen al in die richting, de gisteravond bereikte Europese bekertriomf (3-0) op Glasgow Rangers bevestigde die stelling nog eens. En die kwalitatieve groei moet dan op de eerste plaats worden bijgeschreven op het conto van Epi Drost en Kick van der Vall, FC Twente’s oudgedienden, ook gister avond de absolute uitblinkers in het sta dion Diekman. Daarmee was de ontmoeting definitief beslist. Slechts een uiterst merkwaardige beslissing van de daarvoor voortreffelijk arbitrerende Oostenrijker Linnemayr zorgde nog voor enige opwinding in het stadion Diekman, toen hij Glasgow Ran gers vijf minuten voor afloop ten onrechte een strafschop toekende. In een volstrekt legale poging de bal te onderscheppen bij een doorbraak van Gordon Smith ging de Schot tegen de grasmat. André van Ger- ven was zich van geen kwaad bewust, maar zou het onrecht vervolgens zelf her stellen door de door Alex Mills vanaf 11 meter ingeschoten bal te stoppen. De Ford Fiesta is één van de hoofdprijzen Een auto die alles biedt. Kompakt, maar net zo veilig en betrouwbaar als iedere andere Ford. Standaard afgeleverd met een gelaagde voorruit Met automatisch oprolbare 3-punts veiligheidsgordels. Daarnaast is de Fiesta erg betrouwbaar Heeft-ie dank zij z’n voorwielaandrijving een perfekte wegligging Waar de Fiesta erg zuinig mee blijft, zijn benzine verbruik en onderhouds kosten De Ford Fiesta is gewoon een ideale gezinsauto. Een geweldige hoofdprijs- „Al direct na de loting in Zürich rezen er proble men”, zegt Red Boys-manager Werner Stein, „Luxemburg is een klein land, dat echt niet zoveel belangstelling trekt bij voetbal. Maar als je dan op één avond twee voetbalwedstrijden voor de Euro pa Cup hebt, die op nog geen 20 kilometer'van elkaar worden gespeeld, dan is dat te gek. Na veel touwtrekken zijn we er uiteindelijk uitgekomen, al wisten wij pas een dag vóór het treffen in Alkmaar hoe laat we de volgende dag moesten spelen”, zo meent de Luxemburger. Red Boys is verontwaardigd dat het bij de aan komst in Motel Heiloo, waar de Luxemburgse ploeg verbleef, aan de vooravond van het Europa Cüp-treffen in Alkmaar, geen enkel bestuurslid van AZ’67 aanwezig was en dat men van een Maar hoe kwetsbaar Ajax is, bleek na die 3-0 voorsprong. De Noorse pressie nam iets toe en prompt ontsnapte Ajax enkele keren miraculeus aan een tegen treffer. Doelman Jager greep één keer uitstekend in bij een schot uit de tweede lijn van Lund, terwijl een kopbal van Lonstad maar net naast het doel ver dween. Maar het was opnieuw Ling, die opluchting bracht. Een hoge voorzet van Everse kwam bij Arnesen tercht, die doorschoof op Ling. Vernietigend maakte Ajax’ tweede centrumspits aan alle onze kerheid een einde. Dat Ajax tenslotte toch met echte ama teurs, en niet met semi-profs, hoewel de Noorse spelers bepaald een aardig bedrag voor hun inspanning opstrijken, te maken heëft, bleek in de slotfase van het duel. Plotseling speelde Ajax vrijuit, en dat le verde enkele opgelegde kansen voor Geels en Schoenaker op. Lilleström reageerde wanhopig op deze acties van een tegen stander, die in Oslo nog zo simpel oogde. Geels (Achter no. 5 Hanner) kopt het tweede doelpunt in. nooi beginnen. Wat dat betreft is de situa tie voor Wim Suurbier beduidend riskan ter. Hij kreeg eveneens een gele kaart omdat hij protesteerde tegen enkele beslis singen van de arbiter. Gezien de inbreng van Suurbier gisteravond in de Ajax-de fensie, kan dit het elftal dit seizoen nog ernstig opbreken. Red Boys overweegt klacht bij UEFA tegen AZ J-A;

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 31