Kat-en-muis-spelletje met Glenavon: 5-0 Europese beker I PSV SPANDE ZICH NIET IN Europese beker II Europese beker III Surprises in UEFA-cup raakte Europa Cup II grote namen kwijt bleven uit SLAAGDE NIET Geen spektakel bij landskampioenen Topsportliga van NBB wil een gesprek Enorme belangstelling bij schaakevenement Jaap Egberts overleden TEBROKE SPORTIEF IN TILBURG W 33 Gespaard Bi SPORT SEPTEMBER DONDERDAG 2 9. 19 7 7 r - M (2-0) geopend. Doelman Carlisle Johnny Rep redde Bastia (Van onze sportredactie) Gerard Tebroke: Voorlopig geen po ging meer” l Eén mogelijke tegenstander van Ajax in ROOSENDAAL. Gerard Tebroke is er gisteravond op de kunststofbaan te Roosendaal niet in geslaagd Jos Hermens het werelduurrecord te ontnemen. De GI- KO-atleet legde in één uur 20 km en 305 meter af) 641 meter minder dan Hermens, die op 1 mei ’76 op het Arnhemse sport centrum Papendal 20 km en 944 meter liet noteren „Ik heb mijn best gedaan, maar het is niet gelukt”, aldus Tebroke na afloop. „In de beginfase ging het voortreffelijk. Na 5 km kreeg ik echter last van blaren op mijn voeten. Toen voelde ik: dat lukt niet. Maar, het was een leuke ervaring. Volgende keer heb ik misschien wat meer geluk”. Na een moeilijke start herstelde Tebroke zich. Na 1500 m was hij drie seconden sneller dan Hermens. Op een gegeven mo ment na 3500 meter was het verschil zelfs 10 sec. Toen ging het bergafwaarts. Elke ronde verloor Tebroke ongeveer 4 sec. Het pleit wel voor zijn doorzettings vermogen dat hij kansloos voor het wereldrecord dapper bleef doorgaan. Gerard Tebroke: „Ik wil het in septem ber 1978 nog eens in Roosendaal pro beren”. De Nederlandse clubs hebben het, dank Zij een gemakkelijke loting, niet moeilijk 'gehad. AZ werd in de eerste ronde zelfs de "Europese topscorer met 16-1 over twee /Wedstrijden en ook PSV kwam boven de /.tien doelpunten in zijn duels met Glen- BKfon. De meest opvallende prestatie werd ge léverd door Eintracht Braunschweig dat Dinamo Kiev uitschakelde. De Brunswij- ■'kers, die woensdagavond voor het eerst sinds jaren weer in een uitverkocht stadi- Tbn speelden, hielden Dinamo Kiev op 0-0 'en „promoveerden” naar de tweede ronde dank zij een dubbel tellend doelpunt uit de uitwedstrijd, die ook onbeslist eindigde, 1- 1. Eintracht heeft woensdag voor 35.000 ^kijkers niet uitsluitend op 0-0 gespeeld. •Voor rust bijvoorbeeld troffen Popivoda en Breitner de palen naast doelman Jur- kowski. In de tweede helft echter kwam -het water de thuisclub tot aan de lippen. Trainer Lobanowski zette naast Blochin éen tweede gevaarlijke centrumspits in, maar ook Onisjenko vond geen opening in de verdediging die door voorstopper Holl- mann geweldig goed werd georganiseerd. Fiorentina dat zijn kansen had ver speeld door een ongerechtigde speler op te stellen in de thuiswedstrijd tegen Schalke ’04, gooide in Gelsenkirchen ook nog zijn reputatie te grabbel. Twee spe lers werden het veld uitgestuurd, twee kregen er bovendien een gele kaart. Schal ke won dit keer echt, 2-1, na zijn papieren triomf van 3-0 uit Florence na een wed strijd die doelpuntloos was geëindigd. Johnny Rep redde Bastia van de uitscha keling. Drie minuten voor het einde van de wedstrijd tegen Sporting Lissabon scoor de hij de gelijkmaker, die voor Bastia voldoende was voor de totaalzege. In de laatste minuut werd het zelfs nog 2-1 voor de Corsicaanse ploeg, maar dat doelpunt was alleen voor de statistieken van belang. DEN HAAG (ANP). De eerste ronde van het toernooi om de Europese beker voor landskampioenen heeft geen enkele verrassende winnaar opgeleverd. De ster ke ploegen waren op een enkele uitzonde ring gepaard aan zwakke tegenstanders en voor die tweede keus is het avontuur weer voor een jaar voorbij. Moeilijk had den het alleen de Franse kampioen FC Nantes tegen Dukla Praag. Benfica tegen Torpedo Moskou en Atletico Madrid te gen Dynamo Boekarest. Het werden dan ook nipte kwalificaties. FC Nantes haalde de tweede ronde met twee gelijke spelen: 1-1 en 0-0. Het doel punt van de Fransen in Praag tegen Dukla gaf de doorslag. Benfica en Torpedo Mos kou kwamen in twee wedstrijden niet tot scoren. Na een verlenging in Moskou, kon Torpedo zelfs bij het nemen van straf schoppen nauwelijks scoren. De Sovjets benutten slechts één strafschop. Op het moment dat de Portugezen hun vierde benutten, was Benfica doorgedrongen tot de tweede ronde. Atletico Madrid moest een achterstand van 2-1 wegwerken tegen Dynamo Boeka rest. De Roemenen verdedigden zich hard nekkig, maar gingen in de slotfase door de knieën: 2-0. Waardoor de enige verrassing uitbleef. In de eerste ronde van het toernooi om de Europese beker voor landskampioenen deed zich één incident voor, namelijk in Kopenhagen, waar B 1903 door een doel punt in de laatste minuut van de wedstrijd tegen het Turkse Trabzonspor de stand op 2-0 bracht, hetgeen kwalificatie voor de volgende ronde betekende. Turkse gastar beiders waren zo teleurgesteld over de uitschakeling van Trabzonspor dat zij on middellijk het veld op renden en de Zweedse scheidsrechter Ericsson met een fles bewusteloos sloegen. De UEFA-gede- legeerde zal hiervan rapport op maken. de tweede ronde is nog niet bekend. De wedstrijd Glentoran-Valur wordt vana- vond gespeeld. De ploegen die Ajax wel kan ontmoeten zijn: Liverpool, Rode Ster, Levski Spartak Sofia, Benfica, Panathi- naikos, Dynamo Dresden, Wacker Ins- bruck, Borussia Mönchengladbach, B 1903 Kopenhagen, Juventus, FC Brugge, FC Nantes en Atletico Madrid. „Het is zonder meer krankzinnig, wat hier allemaal gebeurt”, aldus perschef Barry Withuis. „Uiteraard had men gere kend op enige belangstelling voor dit toernooi, maar de drommen toeschouwers Glasgow Rangers, dat in ’72 de beker won en in ’67 de finale verloor, was een van de twee clubs met een grote naam, die van het strijdtoneel verdwenen in de eerste ronde. AC Milan, winnaar van de beker in ’68 en ’73 werd uitgeschakeld door het Spaanse Betis Sevilla. De club van Gerrie Mühren won de eerste wedstrijd in Spanje met 2-0 en kwalificeerde zich voor de twee de ronde met een nederlaag van 2-1 in Milaan. Zowel van Glasgow Rangers als van AC Milan was de uitschakeling niet verrassend. De clubs zijn al lang over hun top heen. De tweede West-Duitse vertegenwoordi ger bij de bekerwinnaars FC Köln redde het niet in Portugal. FC Porto, dat in Keulen met 2-2 gelijk speelde, won in Coimbra (strafmaatregel van UEFA) met 1-0 van de ploeg van Weisweiler. Het enige doelpunt werd twaalf minuten na rust door Murca gescoord. Bekerhouder Hamburger SV had het tegen het Finse Reipas Lahti helemaal niet moeilijk. Met 8-1 en 5-2 gingen de Duitsers naar de tweede ronde. Verliezend finalist Anderlecht spande zich na een overwin ning van 6-1 in Sofia op Lokomotiva niet erg meer in. Wat een grote score had moeten worden eindigde woensdag in Brussel in een overwinninkje van 2-0. De uitslagen van de wedstrijden, die gisteren zijn gespeeld in het Europese Bekertoernooi voor landskampioenen, luiden: De uitslagen in het toernooi om de UEFA-beker zijn: In het toernooi van de bekerwinnaars zijn de uitslagen: Eén van de belangrijkste punten van overleg was de brief, die Jan Dekker, Harry Kip en Jan Loorbach namens de spelers hadden gestuurd en waarin zij hun grieven ten opzichte van Jan Jan broers kenbaar maken. Juventus Turijn-Omonia Nocosia (3-0) 2- 0 FC Brugge-PS Kuopio (4-0) 5-2 FC Jeunesse D’Esch-Celtic (0-5) 1-6 Sligo Rovers-Rode Ster Belgrado (0-3) 0-3 Atletico de Madrid-Dinamo Boekarest (1-2) 2-0 Ajax-Lilleström (0-2) 4-0 Borussia Mönchengladbach-Vasas Boe- Athletic Bilbao-Servette (0-1) 2-0 Sporting Lissabon-Bastia (2-3) 1-2 Newcastle United-Bohemians Dublin (Ö- 0) 4-0 Red Boys Differdingen-AZ’67 (1-11) 0-5 Steaua Boekarest-FC Barcelona (1-5) 1-3 Ferencvaros-Marek Stanke Dimitrov (0- 3) 2-0 Austria Wien-Cardiff City (0-0) 1-0 Zaglebie Sosnowitz-PAOK Saloniki (0-2) 0-2 östers Vaxjö-Lokomotiv Kosice (0-0) 2-2 (Van onze sportredactie) TILBURG. Hoewel er tot nu toe in Tilburg krap aan een week topschaken is bedreven, weet men in het Interpolis gebouw waar de derde etage van het imposante gebouw volledig aan de eisen van het spelen van topschaak is aange past nu al dat dit toernooi alle toe- schouwers-records in Nederland gaat bre ken. Gezien de gigantische interesse voor dit schaakevenement, het eerste dat ooit door Interpolis op dit niveau wordt geor ganiseerd, is het nu al zeker dat ten min ste de eerst komende vijf jaar het toernooi in zijn huidige vorm gecontinueerd zal worden. Commentaar van Tebroke’s coach Kees Koppelaar: „Gérard is volgens mij te snel gestart. Ik zie overigens dit jaar geen mo gelijkheden meer voor hem om opnieuw een poging te wagen. En begin volgend jaar evenmin, want dan moet hij zich voor bereiden op het Europees kampioenschap in Praag”, z Schalke’04-AC Fiorentina (3-0) 2-1 Inter Bratislava-Rapid Wien (0-1) 3-0 Sliema Wanderers-Eintracht Frankfurt (0-5) 0-0 Lazio Roma-Boavista Porto (0-1) 5-0 Sloboda Tuzla-Las Palmas (0-5) 4-3 Fenerbahce-Aston Villa (0-4) 0-2 Eintracht Braunschweig-Dinamo Kiev (1-1) 0-0 KB Kopenhagen-Dundee United (0-1) 3-0 Haka Valkeakosken-Gomik Zabzre (3-5) '0-0 Voor de PSV-spelers hoefde deze oefen wedstrijd tegen de Noordieren helemaal niet. Kees Krijgh werd al bijvoorbaat gespaard voor het duel van zaterdaga vond tegen de Nijmeegse formatie van Hans Croon, die zich in Eindhoven per soonlijk op de hoogte kwam stellen van de stand van zaken bij de komende tegen- Malmö FF-RC Lens (1-4) 2-0 IF Mjöndalen-Bayem München (0-8) 0-4 Aberdeen-RWD Molenbeek (0-0) 1-2 Widzew Lodz-Manchester City (2-2) 0-0 Grasshoppers Zürich-Frem Kopenha gen (2-0) 6-1 PSV-Glenovan (6-2) 5-0 1 FC Magdeburg-Odra Opole (2-1) 1-1 Ipswich Town-Landskrona BI (1-0) 5-0 Fram Reykjavik-Start Kristiansand (0-6) 0-2 CSKA Sofia-FC Zurich (0-1) 1-1 (na verl.) AEK Athene-AS A Tirgu Mures (0-1) 3-0 Apoel Nicosia-AC Torino (0-3) 1-1 Slavia Praag-Standaard Luik (0-1) 3-2 Ujpest Dozsa-ASK Linz (2-3) 7-0 Altay Izmir-FC Carl Zeiss Jena (1-5) 4-1 Dinamo Tiflis-Inter Milan (1-0) 0-0 Dinamo Zagreb-Olympiakos Piraeus (1- 3) 5-1 Tussen haakjes de uitslag van de eer ste wedstrijd. De vet gedrukte clubs hebben zich geplaatst voor de tweede ronde. •A- Eindelijk is het dan zover. Gerrie Deijkers heeft na een half uur de score voor PSV geopend. Doelman Carlisle zou nog vier keer worden gepasseerd. (Van onze sportredactie) EINDHOVEN. Ook de tweede wed strijd tussen PSV en het moedige, maar o zoveel voetbalmankementen vertonende Noordierse Glenavon (5-0) draaide ook woensdagavond in Eindhoven uit op het tevoren voorspelbare kat-en-muis-spelle- 1je. Met PSV uiteraard in de rol van de grootste der viervoeters, maar dan wel 'een kat die met een volgevreten buik welwillend de dolle capriolen van muisje Glenavon gadesloeg, maar van de zes kwartier beschikbare voetbaltijd er niet minder dan vijf weigerde te gebruiken om de ledematen in springgereedheid te bren gen. PSV liet de Noordieren een half uur lang uitrazen, om vervolgens in een tijds bestek van 15 minuten genadeloos toe te slaan; een periode waarin vier van de uiteindelijk vijf Eindhovense doelpunten tot stand kwamen. die nu dagelijks op dit schaakevenement afkomen, slaat alle records”. Bij IBM en Hoogovens, waar Withuis als organisator ook nauw bij betrokken is, klinkt er al een goedkeurend gemompel, wanneer zo’n honderd toeschouwers dagelijks hun schaakkennis komen opfrissen c.q. verrij ken. Withuis: „Hier in Tilburg ligt dat aantal per dag beduidend hoger: 1000 a 1200 man bij de demonstratieborden is een beeld dat elke ronde opnieuw terug keert”. De uitslagen van de partijen gespeeld voor de vijfde ronde van het Interpolistoernooi in Til burg: Sosonko (Ned)Timman (Ned) Va-'/zjSmys- lov (SU)—Miles (GB) 0-1; Gligoric (Jsl>—Karpov (SU) Va-Va; Balasjov (SU)Hort (Tsj) ‘Za-Va; Hüb- ner (W.D1)Andersson (Zwe) afg.; Kavalek (VS>—Olafsson (IJsl) 1-0. Afgebroken partij vierde ronde: Karpov (SU)—Smyslov (SU) '/a-'/a. Stand na vijf ronden: 1 i/m 5 Hort, Timman, Kavalek, Karpov en Miles allen 3 pnt; 6/7 Gligoric en Balasjov 2‘/z; 8/10 Hübner, Smyslov en Andersson 2 pnt en 1 afge broken partij; 11/12 Sosonko en Olafsson l*/z. niet meer dan drie of vier keer in het strafschopgebied van de Eindhovenaren konden doordringen. Nadat Gerrie Deij kers in de 28e minuut uit een pass van René van de Kerkhof (voor het eerst na zijn blessure speelde bij weer eens een hele wedstrijd) de openingstreffer had ge scoord, kwam PSV even los en voordat Glenavon zich realiseerde in welke ver snelling PSV zijn aanvalspatronen ten uit voer bracht, was de stand opgevoerd tot 4-0 door doelpunten van Harry Lubse (tweemaal) en Francois. Rijvers: „Misschien kwam de werkerlij ke druk van PSV iets te laat in de eerste helft op gang. Om een werkelijk hoge score te krijgen, moet je nu eenmaal snel een doelpunt maken. Nou, dat is niet ge beurd en daarmee is, dacht ik, de oorzaak voor het uitblijven van meer treffers wel verklaard. Bovendien, deze Ierse ploeg was een plezierige tegenstander...”. Dat deze wedstrijd tegen Glenavon - ondanks eerdere uitspraken van Rijvers dat deze ontmoeting een prachtige gele genheid bood om zijn ploeg voor eigen publiek meer zelfvertrouwen te laten op doen - zonder meer een formaliteit was, bewees de tweede wissel die Rijvers na rust doorvoerde, toen hij Deacy voor Willy van de Kerkhof in' het veld bracht. Willy van de Kerkhof was een van de mensen die zich door de zwakte van tegenstander Gle navon niet van de wijs liet brengen en genadeloos door bleef drukken. Aan vrij wel elke aanvallende actie van de PSV’ers nam de Eindhovense middenvelder deel, maar zijn acties werden door Willy van der Kuylen en broer René steeds niet verzil verd. Al vóór de ontmoeting met Glenavon stond bij PSV de wedstrijd tegen NEC centraal. Daarom wenste men geen enkel risico te nemen. Wel probeerden de Eind hovenaren nog wat varianten uit, in de 54e minuut gehonoreerd met een doelpunt van Deijkers uit een in eerste instantie afgeslagen hoekschop van René van de Kerkhof, maar al te indrukwekkend zag het er toch allemaal niet uit. Althans, de acties waren niet van een dermate gehalte dat ze zaterdagavond tegen NEC opnieuw in praktijk gebracht zullen worden. DEN HAAG (ANP). De eerste ronde van het toernooi om de Europese beker voor bekerwinnaars kende nauwelijks verrassingen. Het interessantste duel, Manchester United-Saint Etienne, wordt pas volgende week woensdag in Ply mouth gespeeld. Op de tweede speeldag van de Europese bekertoernooien sprong wel de knappe overwinning van FC Twente op Glasgow Rangers in het oog. Die uitslag (3-0) was niet voorspelbaar. (Van onze sportredactie) AMSTERDAM. De Topsportliga van de Nederlandse Basketball Bond (NBB) wil zo snel mogelijk een gesprek met de spelers, coach Janbroers en de begeleiding van de nationale heren- ploegipm de moeilijkheden, die vorige week in Luik ontstonden, op te lossen. Het Ligabestuur en de beschikbare le den van de technische adviescommis sie hebben dinsdagavond en gister morgen over de zaak vergaderd. wat erin zit”. Waarmee de meester er wel een andere theorie op nahoudt dan die welke hij daags tevoren verkondigde, toen zijn gedachten uitgingen naar een dozijn doelpunten. „Omdat”, zo stelde Kees Rij vers toen, „deze Noordierse tegenstander een ploeg als PSV de mogelijkheden blijft geven om aanvallend voetbal te plegen”. Hoewel PSV met de woensdagavond in Eindhoven geproduceerde vijf doelpunten zijn totaal tegen het Noordierse Glenavon op elf treffers bracht, moet toch geconsta teerd worden dat PSV zich in beide duels duidelijk beneden zijn normale kunnen gepresenteerd heeft. In beide wedstrijden had de formatie van Kees Rijvers aan één kwartier geconcentreerd voetbal meer dan voldoende om een stuk of acht treffers achter de Noordierse doelman Garlisle, •die overigens in Eindhoven een duidelijk meer betrouwbare indruk maakte dan 14 dagen geleden in het Noordierse Lurgan, te werken. Geen moment heeft PSV beide Wedstrijden tegen de Noordierse tegen stander serieus genomen en ging ook in de tweede wedstrijd voorbij aan de wens van .Qefenmeester Kees Rijvers om het publiek -een schuttersfestijn voor te schotelen. De -Éindhovenaren kregen wel ontzettend veel kansen om een hoge produktie op het scorebord te krijgen. - Rijvers: „Wel, vijf doelpunten scoren te gen een tegenstander die gedwongen tien •man terug moet trekken in de verdediging, vind ik nog niet zo slecht. Bovendien, wat heeft het voor zin om twee dagen voor de wedstrijd tegen NEC alles eruit te halen DEN HAAG (ANP). Het grootste Eu ropese toernooi, dat om de UEFA-beker, heeft bij zijn eerste schifting een aantal grote namen verloren. Tot de clubs die werden uitgeschakeld behoren de lijst aanvoerder uit Engeland (Manchester Ci- 4y) en Schotland (Aberdeen), de Italiaanse topclubs Intemazionale Milaan en Fio- I rentina en vier Oosteuropese topclubs, namelijk Dinamo Kiev (Sov), Ferenca- vros (Hon), Slavia Praag (Tsj) en CSKA Sofia (Bul). ARNHEM (ANP). Jaap Egberts, oud- voorzitter van de sectie amateurvoetbal van de Koninklijke Nederlandse Voetbal Bond (KNVB), is op 67-jarige leeftijd in zijn woonplaats Arnhem overleden. Jan van Beveren, die het na één speel- helft - waarin hij nauwelijks enige doel- mansarbeid had behoeven te verrichten - voor gezien hield en zijn plaats afstond aan tweede man Ton van Engelen: „Het .stelt allemaal zo bijzonder weinig voor, deze formaliteit-wedstrijden, dat ik er geen zin in had om na de rust op de een of andere knullige manier alsnog geblesseerd te raken. Bovendien kon ik me nauwelijks concentreren. Die één of twee Ieren die ik in die 45 minuten heb gezien, kunnen zij althans niet inspireren”. In de eerste helft had PSV overigens al lang en breed duidelijk afstand genomen van de Noordieren, die in de hele wedstrijd stander. Croon is echter niet veel wijzer geworden, want daarvoor hield het bles- sure-achtige PSV zich veel te veel in. De heer Egberts was van september 1953 -tot april 1976 werkzaam binnen de KNVB, "ooit als voorzitter van de sectie amateur voetbal en vice-voorzitter van de bond, en ./sedert 1968 in vaste dienst als hoofd van de sectie opleidingen in Zeist. Hij vervulde deze functie tot het moment dat hij in 1976 'de pensioengerechtigde leeftijd bereikte. dapest (3-0) 1-1 Wacker Innsbrück-FC Basel (3-1) 0-1 BK 1903 Kopenhagen-Trabzonspor (0-1) 2-0 FC Nantes-Dukla Praag (1-1) 0-0 Slask Wroclaw-Levski Spartak Sofia^O- 3) 2-2 Panathinaikos-Floriana La Valetta (1- 1) 4-0 Tropedo Moskou-Benfica (0-0) 0-0 (Benfi ca wint na strafschoppen) Halmstadt BK-Dinamo Dresden (0-2) 2-1 Glentoran Belfast-Valur Reykjavik (0-1) vandaag FC Twente-Glasgow Rangers (0-0) 3-0 FC Porto-1 FC Köln (2-2) 1-0 Anderlecht-Lokomotiv Sofia (6-1) 2-0 Reipas Lahti-Hamburger SV (1-8) 2-5 Hajduk Split-FC Dundalk (0-1) 4-0 AC Milan-Real Betis (0-2) 2-1 Lokomotiv Leipzig-Coleraine (4-1) 2-2 Vejle BK-Progres Niederkorn (1-0) 9-0 Het communiqué, dat het bestuur van de topsportliga na afloop van de vergaderingen verstrekte, was nietszeggend. Er werd wat gemijmerd over „de buitengewone prestatie in Luik” en dat er „in selectiegroepen altijd gespannen situaties, moeilijkhe den en meningsverschillen zullen be staan”. Een duidelijk standpunt werd er echter niet ingenomen, evenmin werd er een datum genoemd voor een gesprek met de gehele ploeg. Sterk in de eerste ronde waren Neder land, Spanje, Frankrijk, België, West- en Oost-Duitsland, die al hun ploegen zagen overgaan naar de tweede ronde. West- Duitsland blijft met vier clubs, Eintracht Frankfurt, Eintracht Braunschweig, Schalke ’04 en Bayern München in de strijd. Spanje hield zijn trio, Barcelona, Las Palmas en Athletic Bilboa over. Ne derland, Frankrijk, België en Oost-Duits land, die op basis van een wat verouderde inschrijvingsregeling slechts twee vereni gingen mochten afvaardigen, bezitten ook hun hele contingent nog, namelijk AZ’67 en PSV, RC Lens en Bastia, RWD Molen beek en Standard Luik, FC Magdeburg en JSarl Zeiss Jena. Universitatea Craiova-Olympiakos Ni cosia (6-1) 2-0 IK Akranes-Brann Bergen (0-1) 0-4 Diosgyör-Besiktas (0-2) 5-0 Dynamo Moskou-La Valetta vandaag n

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 33