veroordeeld Geen korps van vrijwilligers in Zuid-Afrika Engeland en Ierland willen aan vrede in Ulster werken EGYPTE HOUDT VAST AAN DEELNAME VAN PLO AAN GENÈVE-CONFERENTIE Zuidafrikaanse studenten Tsjechoslowaakse dissidenten willen MINISTER VAN DER STOEL OVER ZUID-AFRIKA: Smith wil praten over weggestuurd „Liberals” pact met Labour in stand houden „Germaanse” Gedichten op straat vorming VN-vredesmacht 99 I I 1 TS’sr-».-* HOMOFIEL: Verdrag ROBERT DE NIRO SLAPER eul Geen keus »en lag lins- erd. rers lag ing ing val I Nederlanders overleefden vliegramp in Maleisië lil 2 DONDERDAG door Nico Scheepmaker NEW YORK Minister Van der Stoel van Buitenlandse Zaken heeft gisteren in de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties gezegd dat de noodzaak van economische sancties tegen Zuid-Afrika steeds duidelijker wordt. tip n 1 .de ling zer- s of en. tok ivie NEW YORK (DPA/UPI/Reu- ter/ AFP). Egypte houdt eraan vast dat de Palestijnse bevrij dingsorganisatie PLO bij een nieuwe conferentie over het Midden-Oosten in Genève, als gelijkberechtigde naast de an dere deelnemers aan de ronde tafel zit. Dit verklaarde de Egyptische minister van Bui tenlandse Zaken Ismail Fachmi, in zijn rede voor de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties in New York. Op 58 plaatsen in de Franse hoofdstad staan sinds kort zuilen met gedichten. Op een van de zuilen aan de Avenue Victor Hugo staat een gedicht van Guillaume Appolinaire. BINNEN- EN BUITENLAND duidelijker t Echte vrede in het Midden-Oosten is Gedurende mijn lange, lange leven zijn er geen tekenen geweest dat ik niet hetero seksueel zou zijn, maar soms vraag ik mij af of ik misschien in mijn afsplitsing van bioscoopbezoeker homofiel ben? Van tijd tot tijd raak ik „verslingerd” aan een ac teur, van wie ik elke film xyil zien. Dat begon in 1946 met Gérard Philipe (Le Diable au Corps), gevolgd door Marlon Brando (A Streetcar named Desire, 1951) en James Dean (East of Eden, 1954). Toen kwam er een hele tijd niets, al ging ik intussen trouw naar films met Jean Gabin, Jean-Paul Belmondo en Marcello Mastroi- anni, maar toch alleen als de films daartoe noodden, en niet per se omdat zij er in speelden. Ook buiten de categorie vielen voor mijn gevoel Danny Kaye (hoewel ik al zijn films gezien heb), Chaplin en Laurel en Hardy, zij vielen meer in de klasse van Ingmar Bergman en Fellini, je ging er zowel om henzelf heen, als om de films in hun geheel. Pas in 1967, toen Dustin Hoff man in The Graduate mijn bioscoopgan- gersziel beroerde, had ik weer een rempla- cant voor Gerard Philipe, James Dean en Mario Brando gevonden (Brando was langzamerhand toch wat gezakt op de hit lijst). Even heb ik gedacht dat Al Pacino (Serpico, The Godfather, Dogday After noon) de snelle opvolger van Dustin Hoff man zou worden, maar hij is alweer naar de achtergrond verdrongen door Robert de Niro. Die heeft het helemaal, ik wil alles zien waarin hij speelt, doet er niet toe hoe slecht de film is, elke minuut in zijn nabij heid verrijkt mijn leven En waarom had ik dat nu nooit met Brigitte Bardot, Rita Hayworth, Marilyn Monroe en Sylvia Kristel? Een beetje met Katharine Hepburn, met Jeanne Moreau, met Anna Magnani, maar dan toch meer op de manier waarop ik ook een voorkeur had voor Rod Steiger: eerder een kwestie van respect dan van verafgoding. Er zijn ?naar twee vrouwen met wie ik, als bio- scoopganger, eenzelfde relatie onderhield- onderhoudt als met James Dean en Robert de Niro: Greta Garbo en Liv Ullman. Het is geloof ik een kwestie van vereenzelvings- drang, ik wil en wilde Gérard Philipe, James Dean, Dustin Hoffman en Robert de Niro gewoon ZIJN. Het chronisch ge brek aan vrouwen in het rijtje is natuurlijk te wijten aan de biologische zekerheid dat een dergelijk rollenspel met actrices niet gespeeld kan worden. De conclusie, en het happy end, zijn duidelijk: ik ben als bio scoopbezoeker niet homofiel, maar per procuratie juist uiterst viriel! Ik kan de bioscoop met opgeheven hoofd (zij het wat knipperend tegen het felle daglicht) ver laten! In de hal keek ik zeer onopvallend hoe iemand eruit ziet die tijdens een mu ziekfilm met Robert de Niro in diepe slaap valt. Hij ziet er uit als een lange vijftiger, met ietwat gebogen rug, bril met donkere glazen op, redelijk in de kleren. Het was een hele opluchting te merken dat het signalement niet op mij kon slaan. De laatste film met Robert de Niro die ik zag was „New York, New York”. Een mid dagvoorstelling in Tuschinski. Terwijl de bezoekers de zaal uitschuifelden, bleef ik nog even staan om de aftiteling te lezen. Ik was de laatste op het balkon, maar in de zaal, op de elfde rij aan het gangpad, bleef nog iemand roerloos en ineengedoken zit ten. In slaap gevallen!, was mijn eerste, vrolijke gedachte. Een knap staaltje bij een toch tamelijk luide muziekfilm. Ik bleef staan wachten om het moment mee te maken, waarop hij wakker zou schrik ken en de leegte om zich heen zou ontdek ken. Maar hij bleef ineengedoken zitten. Hij zal toch niet dood zijn, dacht ik opeens met enig schuldbewustzijn omdat ik even daarvoor nog had staan grinneken. der- tten ston lerd cht- nde ieid iten Nederland is voorstander van een bin dend wapenembargo omdat de toestand in Zuid-Afrika een bedreiging van de inter nationale vrede en veiligheid vormt. Om die reden heeft Nederland al een jaar geleden gepleit voor economische maatre gelen tegen Zuid-Afrika indien de regering in Pretoria niet onmiddellijk stappen zou nemen om een einde te maken aan de „absoluut onaanvaardbare” apartheid. Van der Stoel heeft meer dan eens ge zegd dat economische sancties tegen Zuid- Afrika slechts doeltreffend kunnen zijn als die bindend door de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties worden voorge schreven. De kans dat de grote westelijke landen die in de raad het recht van veto hebben de Verenigde Staten, Frankrijk en Engeland met dergelijke voorstellen zullen instemmen is niet groot. De Franse minister Louis de Guiringaud meende dat indien Zuid-Afrika niet bereid is tot noodzakelijke veranderingen „het' nog meer geïsoleerd zou kunnen komen te staan, met alle gevolgen van dien”. De Belg Henri Simonet maakte noch als Bel gisch minister noch als voorzitter van de EEG-raad melding van de mogelijkheid van sancties. Het bevorderen van de rechten van de mens en de fundamentele vrijheden is „een van de elementaire doelstellingen” van het Nederlandse beleid. Deze elemen ten worden steeds meer geschonden. Te vaak hebben andere motieven en belangen in de VN de overhand over de rechten van de mens, aldus Van der Stoel. „Tegenover het volledig gerechtvaardigde optreden van de VN in een beperkt aantal gevallen staat een groter aantal gevallen van passi- LONDEN (DPA). De jaarlijkse con ferentie van de Britse Liberale Partij heeft gisteren met 716 tegen 385 stemmen een voorstel verworpen om een einde te maken aan het bondgenootschap met de Labour- partij. De uitslag maakte duideliuk dat een meerderheid van de Liberalen nog steeds vertrouwen heeft in het beleid van voorzit ter David Steel. Tevens echter nam de conferentie met overgrote meerderheid ’n voorstel aan om de voortzetting van het bondgenootschap, in Engeland aangeduid als het lib-lab-pact, afhankelijk te stellen van de steun die Labour-parlementariërs geven aan het principe van evenredige vertegenwoordiging bij de verkiezingen voor het Europese parlement. viteit of zelfs stilzwijgen. De VN hebben zelfs niet kunnen optreden tegen de gesel van het terrorisme en het nemen van gijze laars”. West-Duitsland heeft vorig jaar voorge steld een internationaal verdrag tegen het nemen van gijzelaars te sluiten, maar door tegenstellingen heeft de speciale subcommissie die het Westduitse voorstel bespreekt het afgelopen jaar geen voor uitgang geboekt. Van der Stoel pleitte opnieuw voor de benoeming van een hoge commissaris voor de mensenrechten die onderzoekin gen kan laten doen en goede diensten kan verlenen. Niet-gouvernementele instellin gen, aldus de minister (die Amnesty Inter national niet met name noemde) vormen een „onontbeerlijke bron van informatie en een instrument voor voorlichting en steun aan de slachtoffers van onderdruk king”. Nederland zal zich verzetten tegen pogingen, deze organisaties het zwijgen op te leggen en hun rol te beperken. „De les van de jaren zeventig is dat een fundamentele aanpassing van de interna tionale economische betrekkingen en het nationale besef nodig is, of men dit nu een nieuwe internationale economische orde wil noemen of niet”. Ontwikkeling en groei zijn niet langer zaken die alleen de Derde Wereld aangaan, „de toekomst van de we reldeconomie als geheel staat op het spel”. De Noord-Zuid dialoog het gesprek tussen arme en rijke landen in Parijs heeft „belangrijke maar beperkte” resul taten geboekt, en de vorige zitting van de VN-assemblee is het niet eens kunnen wor den over de wijze waarop de resultaten van de dialoog moeten worden gewaar deerd en wat men verder moet doen. De huidige assemblee, aldus Van der Stoel, moet van de omstandigheden ge- bruik.maken om een begin te maken met serieuze onderhandelingen over concrete zaken. Fachmi wees alle andere deelnemings- vormen, „ook die in het kader van een verenigde Arabische delegatie”, van de hand. „Met andere woorden, wij wijzen het denkbeeld van niet rechtstreekse deelne ming van de PLO af, als het doel daarvan is het gevestigde recht van de organisatie te omzeilen, zich de vertegenwoordigster De geweldplegingen in Ulster tussen de protestantse meerder heid en de katholieke minderheid hebben bijna 1.800 doden en tussen de 18.000 en 20.000 gewonden gekost. Veertienduizend Britse soldaten zijn nodig geweest om de vrede tussen beide bevolkingsgroepen te bewaren. In het communiqué staat dat Callaghan heeft beloofd dat Groot-Brittannië zal ijveren voor herstel van het provinciale bestuur in Noord-Ierland. De provincie wordt sinds maart 1976 rechtstreeks vanuit Londen geregeerd. Engeland zag op dat Vooral de vestiging van nieuwe neder zettingen in Cis-Jordanië gisteren werd besloten twaalf nieuwe nederzettin gen in te richten wordt in Fachmi’s ontwerpresolutie betiteld als „ernstige belemmering van het vredesstreven”. De Egyptische minister stelt in zijn ontwerp tenslotte voor, dat de assemblee een beroep doet op de Veiligheidsraad, zich met de Israëlische nederzettingen politiek in te laten. van het Palestijnse volk te noemen”, al dus de Egyptische minister. Hij legde de assemblee een ontwerpre solutie voor waarvan het doel is Israel af te houden van het vestigen van nieuwe nederzettingen op de bezette westelijke Jordaanoever. Het ontwerp, dat naar alle waarschijnlijkheid zal worden goedge keurd, roept Israel nogmaals op af te zien van alle stappen die de juridische figuur, de geografische aard of de demografi sche samenstelling van de sinds 1967 bezette gebieden, geweld aandoen. „Vertrek van alle Israëlische militairen uit alle sinds 5 juni 1967 bezette gebieden, stichting van een onafhankelijke Pales tijnse staat in Palestina en het recht van het Palestijnse volk naar zijn haardste den terug te keren en over eigen lot te beschikken, het recht van alle staten in het Midden-Oosten op leven in vrede en het formuleren van veiligheidsgaranties voor alle staten in het Midden-Oosten”. Fachmi verzekerde de assemblee dat de Arabische landen streven naar vrede in het Midden-Oosten. Hij voerde de ele menten aan die daarvoor in overweging genomen moeten worden: De Egyptische minister zei dat Egypte geen keus heeft gemaakt tussen collec tieve of bilaterale veiligheidsafspraken, ook niet voor Amerikaanse garanties aan Israel, als ze maar niet aan de Arabi sche veiligheid tornen. tijdstip af van pogingen protestanten en katholieken bijeen te brengen in een nieuwe provinciale regering waarin beiden de macht zouden delen. Callaghan en Lynch zeggen dat zij vinden dat zij ten nauwsste moeten samenwerken waar het Noord-Ierland betreft en dat zij „wederzijds gewin” verwachten van „verbetering van de prakti sche samenwerking tussen Groot-Brittannië en Ierland ten aan zien van economische vraagstukken”. Volgens officiële kringen heeft Callaghan toegezegd dat er geen integratie van Noord-Ierland in de rest van het Verenigd Konink rijk zal plaatshebben. Lynch heeft zijn Britse collega gewaar schuwd tegen „frustrering” en „verharding van de posities” in Noord-Ierland. Lynch heeft ook de behandeling van Ierse gevangenen in Britse gevangenissen ter sprake gebracht, maar Callaghan heeft geantwoord dat er geen sprake is van onheuse behandeling en dat geruchten die de Ierse premier hierover ter ore zijn gekomen, „verzinsels” zijn. ontstaan. Wel heeft hij later verklaard dat guerrillastrijders weer burgers kun nen worden en dan deel kunnen nemen aan de verkiezingen en mogelijk dienst kunnen nemen bij de nieuwe Rhodesi- sche strijdkrachten. Inmiddels heeft Engeland gisteren de Veiligheidsraad in New York officieel voorgesteld een VN-vertegenwoordiger voor Rhodesië te benoemen die bespre kingen kan beginnen over militaire en andere regelingen, die moeten leiden tot een zwart meerderheidsbewind in Rho desië. vervolgens ook alleen maar te verwezen lijken als het gebied een kernvrije zone wordt, zei Fachmi. Als Israel kernmo- gendheid zou worden, mocht men van de Arabische landen niet verwachten dat ze dat militair, politiek en zedelijk over hun kant zouden laten gaan. Chaddam zei dat hij in zijn gesprek met de Amerikaanse president met na druk hag gewezen op het Syrische stand punt, dat er geen Palestijn is die kan zeggen dat hij en niet de PLO het Pales tijnse volk vertegenwoordigt. „Wat Syrië betreft is de PLO de verte genwoordiger van het Palestijnse volk”, zei Chaddam na een onderhoud van twee uur met president Carter in het Witte Huis. De Syrische minister van Buitenlandse Zaken, Abdoel Chaddam, heeft gisteren in Washington de hoop uitgesproken dat een tweede conferentie van Genève nog dit jaar kan plaatshebben. Ook hij zei dat de PLO eraan zou moeten deelnemen. WENEN (Reuter). Een rechtbank in het Tsjechoslowaakse Usti Nad Labem heeft gisteren twee dissidenten veroor deeld tot 3‘/i jaar gevangenisstraf wegens subversie, zo is vernomen in welingelich te kringen in Praag. igen 7or- - bij gen mo il en ijke irop tot ij in tieb- een ihot met huis aar. i de c na iten ge neer p de :aak dent van eren voor resi- s en lavi- n als arte- igen De strijd voor de rechten van de mens is er niet alleen een voor burgerlijke en po litieke, maar ook voor economische, socia le en culturele rechten, aldus Van der Stoel. De Nederlandse bewindsman doel de kennelijk op Oosteuropese landen die op verwijten over schendingen van de mensenrechten reageren met verwijzing naar de miljoenen werklozen in het westen toen hij het „onaanvaardbaar” noemde dat „het naleven van de fundamentele vrijheid ondergeschikt wordt gemaakt aan voortgang op sociaal en economisch ter rein”. Kennelijk doelend op de opwerkingsïn- stallaties voor gebruikte kembrandstof waarbij plutonium vrijkomt, verklaarde Van der Stoel dat „nieuwe technieken” het mogelijk maken de drempel naar kernwapens gemakkelijker te overschrij den, en dat daarom de garantie waarin het non-proliferatieverdrag en het inter nationaal atoombureau voorzien moeten worden uitgebreid. JOHANNESBURG (DPA). De vor ming van een elite-eenheid onder de naam „Germaans Vrijkorps”, waartoe ongeveer 300 Duitse, Nederlandse, Oostenrijkse en Zwitserse immigranten het plan hadden, is gisteren door het Zuidafrikaanse leger verboden. intal per- zelfs :t uit in de rche. n en •cent inog it de 1 be- t bij- oord tand :kin- mu- laar ver- De ege- ;eld- i ge- i Ris king van bij De i tot min- leels khe- een een sslo- De t de van •ado voor Ik ging naar beneden, geen suppoost te zien. Zachtjes, en niet erg op mijn gemak, liep ik door het gangpad naar voren, pas seerde de man (het lijk?), draaide me om en liep weer terug. Godzijdank, hij sliep alleen maar. Had ik hem op zijn schouder moeten tikken? Dat vond ik blijkbaar toch weer te zeer een inbreuk op zijn privacy, door een privé-persoon. Dat moest iemand van Tuschinski maar doen. Ik ging naar de hal en vertelde dat er nog iemand in de zaal zat te slapen. Dat kwam wel vaker voor, zei de suppoost, hij liep naar de slaper toe, schudde aan zijn schouder, de man schrok wakker, schoot als door een adder gebeten overeind, en liep haastig naar de uitgang. The Big Sleep. sische grondwet op basis van een meer- derheidsbewind en voor het bestuur van Rhodesië in de tussentijdse periode die aan het meerderheidsbewind vooraf gaat. In 11-c wordt de vorming door de Veiligheidsraad voorgesteld van een VN- vredesmacht voor Zimbabwe (Rhodesië) die mogelijk toezicht zal moeten houden op de naleving van het bestand, steun zal moeten verlenen aan het burgerlijk be wind en banden zal moeten aanknopen met de Rhodesische strijdkrachten en de guerrilla-eenheden van de nationalisten. Als Lord Carver inderdaad Rhodesië De twee, Vladimir Lastuvka en Ales Machacek, waren ervan beschuldigd exemplaren van het manifest Charta ’77 te hebben verspreid. Het manifest gaat o.a. over de situatie van de mensenrechten in Tsjecho-Slowakije en is volgens de opstel lers ervan, inmiddels ondertekend door 800 mensen. De straffen zijn de zwaarste die tot dusverre in Tsjecho-Slowakije zijn opgelegd aan aanhangers van de beweging achter Charta ’77. Na een betrekkelijk stille periode hebben de Tsjechoslowaakse dissidenten van Charta ’77 gisteren via emigrantenkringen in Wenen aangekon- digd dat zij hun aktiviteit binnenkort weer zullen verhevigen. Dit staat in het gemeenschappelijke communiqué dat premier James Callaghan van Groot-Brittannië en premier Jack Lynch van Ierland hebben uitgegeven na afloop vap een dag van besprekingen in Londen. Noodzaak economische sancties igen izer- :oek fval per- uurt LONDEN (UPI). De Britse en de Ierse eerste-minister zijn gisteren overeengekomen de handen ineen te slaan en op zo kort mogelijke termijn de vrede en het politieke evenwicht in Noord- Ierland te helpen herstellen. sische regering wordt echter met nadruk gesteld dat de uitnodigingen geen aan vaarding inhouden van de Brits-Ameri- kaanse voorstellen inzake de toekomst van Rhodesië. Veldmaarschalk Lord Carver en de toekomstige speciale verte genwoordiger van de VN, aldus de ver klaring, zijn uitgenodigd voor overleg in het kader van paragraaf 11-c van het zogenaamde Britse witboek, getiteld: „Voorstellen voor een regeling”. In paragraaf 11 wordt gezegd dat de Britse regering de Veiligheidsraad haar voorstel zal voorleggen voor een Rhode- SALISBURY (UPI). Premier lan Smith van Rhodesië heeft gisteren Lord Carver die door de Britse regering is aangewezen Rhodesië te besturen tij dens de periode voorafgaand aan de machtsovername door een meerder heidsbewind, uitgenodigd naar Salisbu ry te komen voor overleg over de vor ming van een vredesmacht van de VN. Smith nodigde ook alvast de speciale vertegenwoordiger van de volkerenorga nisatie uit voor een bezoek aan Rhodesië. Deze moet echter nog benoemd worden. In de verklaring van de blanke Rhode- Het in Johannesburg verschijnende blad „Rand Daily Mail” meldde gisteren dat de „strijdmacht” al in het geheim heeft geoe fend. Duits zou de voertaal zijn en de groep zou zijn eigen officieren aanwijzen. De woordvoerder van de Zuidafrikaanse strijdkrachten heeft nog dezelfde ochtend de „Germaanse” voornemens de kop inge drukt. „Het wordt de groepen van verschil lende nationaliteiten niet toegestaan hun eigen militaire eenheden te vormen”, aldus brigade-generaal Cyrus Smith. KOEALA LOEMPOER/DEN HAAG (ANP). Twee Nederlanders, die in het toestel van de Japanse luchtvaartmaat schappij JAL zaten dat dinsdag bij de Maleisische hoofdstad Koeala Loempoer neerstortte, blijken de vliegramp te heb ben overleefd. Het zijn de 51-jarige heer M. W. Siemons uit Den Helder en de 46-jarigë heer C. Kuyt uit Bilthoven. Zij zijn met verwondingen en brandwonden opgeno men in het universiteitsziekenhuis in de Maleisische hoofdstad. De toestand van de gewonde Nederlanders wordt redelijk ge noemd. Bij het ongeluk verloren in totaal 32 mensen het leven. PIETERSBURG (Reuter). De Zuidaf rikaanse autoriteiten hebben ongeveer 1000 studenteq van de universiteit voor zwarten bij Pietersburg uitgesloten van verdere deelneming aan de colleges en examens, zo heeft een woordvoerder van de studenten gisteren bekendgemaakt. De maatregel volgt na maanden van onrust op de universiteit. Volgens de zegsman zijn er geen redenen opgegeven voor de uitslui ting. Hij zei dat de weggestuurde studen ten zullen proberen de overige leerlingen van het instituut ertoe over te halen vrij willig hun studie te beëindigen. Anders zullen zij de „consequenties noeten aan vaarden die verbonden zijn a in het in de steek laten van de stude- mgemeen- schap”. trijFel gaat besturen, zal een van zijn eerste daden de ontbinding zijn van bepaalde Rhodesische eenheden, zoals de beruchte „Scouts” Op grond van de Brits-Amerikaanse blauwdruk moet Carver toezicht hou den op de vorming van een nationaal leger van Zimbabwe met de guerrilla- eenheden van de nationalisten als kern, maar met de mogelijkheid tot opneming van „aanvaardbare elementen” van de huidige Rhodesische strijdkrachten. Smith wil hier niets van weten. Volgens hem zou er dan een chaos in Rhodesië tttt iw» x «w i - «sW aü» w s.W «f Vws» fe UW» J Ui-joun ff t jows b»

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 3