9 Drukte in IJmuider haven IJMUIDENAAR H. F. VISSER VICE-VOORZITTER Nationale organisatie van vletterlieden opgericht s 1 Amsterdam benadrukt opnieuw hoe belangrijk voorhaven is Er is al genoeg inbreuk op het dorp Santpoort gepleegd ll i I F I Buit overval op postagentschap circa 35.000,-i zegt Stichting Santpoort Hg Wonderlijk vulmiddel KIWI GEBAK en TAART voor vakman en gezin it K I 4 5 VELSEN-IJMUIDEN DONDERDAG SEPTEMBER 19 7 7 5 1 Door Loes de Fauwe Droog massagoed voor haven van levensbelang Valse concurrentie Een noviteit van Hazenberg Dus naar r Statuten Roomboterspecialist. hazenberg ran met een frisse zonnige vruch- tensmaak. VELSEN. Op een in Hoofd dorp gehouden hoorzitting over de Nota over de Ruimtelijke Ont wikkeling in Noord Holland (NO- RON) heeft de Stichting Sant poort, door een samenloop van omstandigheden niet ingedeeld in de hoorzitting binnen de eigen re gio, instemming betuigd met de uitgangspunten -van Gedeputeer de Staten om geen toestemming te verlenen voor bebouwing van de Velserbroekpolder. De Stichting Santpoort deed meer dan dat. Naast een toespraak, waarin de doelstellingen van de stichting uit een Werden gezet en waarin werd gepleit voor woningbouw binnen de bestaande woonkernen in de gemeente Velsen, werd tevens een handje vol suggesties ingeleverd. Suggesties over witte plekken bin nen de gemeente waar nog best wel ruimte zou zijn voor woning bouw. Tel. (02550) - 1 64 79 Al meer daan 40 jaar een begrip voor u Niet tegen woningbouw Buitenland 2 9 h te- ■ma- Zo- >tien i de :ege- uma Bu- eren bied AMSTERDAM. Wethouder C. Goekoop van havenzaken van Amsterdam betreurt de uitlatin gen van gedeputeerde drs. J. IJff als zou een Voorhaven helemaal niet meer nodig zijn, nu de uitbrei ding van Hoogovens onzeker is geworden. „Het is onjuist dat overheden elkaar te lijf gaan, nu de werkgelegenheid in het IJ- mondgebied zich stabiliseert. Als gemeente Amsterdam zijn we van plan om met G.S. van de provincie een gezamenlijke aanpak van de werkgelegenheid te bespreken”, aldus de wethouder. HE®» l pqriom ■Mr WWW (ADVERTENTIE) Li (Van een medewerker) 0 (AD VER TENTIE) i ur ir »n de it te ande ver- a on- tien 1 van Ivan ider- ildus i aan ider- over ja, :ade- >sten stu- Opvallend in deze alternatieven waren de in IJmuiden geprojecteerde bouwloca ties, zijnde het duingebied ten westen van Zeewijk, de Havenkade, Kanaalstraat en de IJmuiderstraatweg. Voor totaal 2500 woningen zou op deze percelen ruimte zijn. Dit samen met de suggesties over Santpoort-Zuid, Haarlem-Noord en Sant- poort-Noord zou voldoènde ruimte geven om de bouw in de Velserbroekpolder overbodig te maken. Geen nood meer voor de tweeduizend woningzoekenden in Velsen, geen dreiging meer voor het met zo’n landelijk karakter uitgeruste dorp Santpoort. In een korte rede zei wethouder Goe- koop, dat het gemeentebestuur het volle vertrouwen heeft in de Amsterdamse ha ven. Er zijn grote investeringen gepleegd. De wethouder zag vier voorwaarden voor ding: 2500 woningen op vijftig hectare, terwijl voor de vijftig hectare inbreiding een totaal van vijftienhonderd is bere kend. „Die uitbreiding van Zeewijk”, zo ver meldt de toelichting, „moet inderdaad ten koste gaan van enig duingebied. Dit gebied is zeker niet het fraaist overgebleven duin- terrein”. Dat de stichting de bedreiging van ditzelfde duingebied aanvoert als ar gument tegen de mogelijke vestiging van een voorhaven, wordt door voorzitter de Groot afgedaan met de woorden dat een en ander eén kwestie is van „kijken wat de mogelijkheden zijn”. Dit laatste is iets waar de stichting zich door middel van werkgroepen uitputtend mee bezighoudt. „Wij zijn geen boeman”, zegt de heer de Groot. „Wij zijn helemaal niet tegen woningbouw, maar wij vechten voor het dorpskarakter en het landelijk milieu van Santpoort. Santpoort ligt aan de rand van het Middenduingebied en wil Santpoort dorp blijven - wat overigens wel blijkt op de jaarmarkt en de dorpsfeesten - dan is dit landschap daar noodzakelijk voor. Santpoort is niet denkbaar zonder het omringend groen”. Voorzitter van de Stichting Santpoort s de Haarlemse jurist mr. L. F. de Groot. IJMUIDEN. De IJmuidenaar H. F. Visser is tot vice-voorzitter benoemd van de zojuist opgerichte Nederlandse Boot- lieden Vereniging. Deze vereniging is tot stand gekomen op initiatief van de Rot terdamse Roeiersvereniging Eendracht. Het is de bedoeling dat alle combinaties die zich bezighouden met het afmeren en losgooien van zeeschepen tot de landelij ke organisatie toetreden. Deze kan dan als gesprekspartner dienen namens de leden bij overheidsinstanties, reders, sleep diensten, loodsenorganisaties e.d. De eerste bijeenkomst had plaats in Rot terdam waar vertegenwoordigers uit Am sterdam, IJmuiden, Dordrecht, Terneu- zen, Schiedam en Rotterdam aanwezig wa ren onder de collectieve benaming „vast- makers van zeeschepen”. Zoals bekend wordt in IJmuiden van vletterlieden ge sproken. In Rotterdam wordt de benaming roeiers gebruikt, in andere havens die van bootlieden. Het beroep wordt in Neder land door meer dan vijfhonderd personen uitgeoefend. Veelal wordt gewerkt in plaatselijk verband, het meest in een al dan niet coöperatieve vereniging, volgens een van oudsher gegroeide traditie. Naar voren werd gebracht dat er nog altijd te weinig onderlinge contacten zijn. Degene die met het werk rond de IJmuider haven niet bijzonder goed op de hoogte is, zal zich mogelijk afgevraagd hebben of IJmuiden reeds in het bezit van een voorhaven is. Alleen al in de Vissershoven lagen al een drietal grote koelkusters. Twee van deze schepen werden beladen met diepgevroren makreel en horsmakreel om aanstonds in Nigeria te worden afgeleverd. Deze vis is door de gezamenlijke Nederlandse reders van vissersvaar tuigen collectief verkocht. Deze transactie is daarom zo welkom omdat de schepen die deze makreel aanvoeren, de schepen zijn die zich normaal bezig houden met het vissen naar haring. Nu de Noordzee voor onbepaalde tijd voor haringvisserij gesloten is en Maar in feite wil de stichting zich niet zozeer bezig houden met de alternatieven voor de Velserbroek. Het bestuur heeft ze aangevoerd omdat men „niet met een af wijzing alleen wilde volstaan”, zoals de heer de Groot het formuleert. De naam Nederlandse Bootlieden Vere niging werd na enige discussie aanvaard Er werd een voorlopig bestuur gevormd met als voorzitter J. Meeusen te Rotter dam, vice-voorzitter H. F. Visser te IJmui en hun rek- rvS) ter van nde e te h al aar- r in a de n de >ben teur ade- ster- 'isch „on- ver- kleinere havens op dit punt wel eens voor deel gekregen in het kader van het schep pen van werkgelegenheid. Het zou mij een lief ding zijnl als de overheid ook voor Amsterdam zou erkennen, dat de haven een stuk werkgelegenheid brengt”, aldus mr. Möller. Hij richtte zijn aanval meer op de pro vincie dan op het Rijk. „We hebben ge pleit voor een Voorhaven, uitbreiding Hoogovens en Schiphol. We vinden de keuze van de Provincie voor enkel Hoogo vens niet verstandig. De ontwikkelingen bij Hoogovens vervullen ons nu met grote zorg. Volstrekt onbegrijpelijk vinden wij de uitlatingen van gedeputeerde IJff. Die man haalt alles door elkaar”. Dat de Stichting Santpoort de alterna tieven voor de Velserbroek in IJmuiden zoekt, is voor de bestuursleden een duide lijke zaak. De heer de Groot: „IJmuiden is een typische havenstad, industriestad, met alle kenmerken van dien. Het is al zo verstedelijkt. Het is misschien een punt dat de duinenrij bij Zeewijk zou moeten sneuvelen, maar die is toch al aangetast. Wanneer je daarentegen Santpoort neemt: Santpoort is een dorp, met een landelijk karakter. Er is al genoeg inbreuk op ge pleegd, door bijvoorbeeld de dichte bebou wing van de Hagelingërweg en de delen daar achter. We moeten met alle middelen trachten te bewaren wat er gelukkig nog is. Dat is geen luxe in een gebied als de randstad en in een tijd als nu”. Dat met een uitbreiding in IJmuiden zoals voorgesteld de bevolkingsdichtheid, het gemiddeld aantal inwoners van 386 per vierkante kilometer oploopt tot 430, tegen de gemid deld 115 per vierkante kilometer in Sant poort, vindt de heer de Groot nauwelijks een argument. Het woord overbelasting ten aanzien van IJmuiden wekt verbazing vermoedelijk omdat daar hog steeds het schrikbeeld tegenover staat van een Sant poort, uitgebreid met een volledige stads wijk waardoor het landelijk dorpskarak ter zou verdwijnen. „Wij spreken namens, ik kan wel zeggen bijna heel, Santpoort”, aldus de stichtings voorzitter. „Tegen de duizend mensen xstaan bij ons ingeschreven. Toen niemand het met Gedeputeerde Staten eens was, niemand keek naar het behoud van de polder, hebben wij gezegd: de leden moe ten weten dat wij op de bres staan. Wij nebben ons te houden aan de statuten”. Mr. H. I. Möller, voorzitter van de Scheepvaartvereniging Noord, de werkge versorganisatie van de haven, had in zijn rede nogal wat kritiek op de overheid. „De havens wordt wel eens verweten, dat ze elkaar beconcurreren. Als verwijt is dat onterecht', die concurrentie bestaat wel, maar is op zich niet ongezond. De overheid is echter de grote concurrentievervalser. Naast de loonkosten zijn kosten van grond, energie, havengelden en belastin gen een grote factor. Als al die kosten worden doorberekend, is er een eerlijke concurrentie, maar dat gebeurt lang niet in alle havens. Met name buitenlandse havens krijgen op die manier overheids steun en ook in Nederland hebben de Op basis van die statuten heeft de stich ting Santpoort al vaker standpunten inge nomen, acties gevoerd. Het is wel duidelijk dat vooral flatbouw („horizonbederf”) sterk wordt afgekeurd. „Zoals hier in Vel- sen-Oost, die wonin'gen zijn bijzonder aar dig, erg leuk, staan daar ook goed”, zegt de heer de Groot en het zijn ook dit soort woningen waar hij aan denkt bij lokaties als de Kanaalstraat en de Havenkade. Dat deze twee plekken geen bijzonder groot oppervlak hebben en zich misschien niet zo best lenen om te worden „ingevuld”, betwijfeld de voorzitter: „Ik,ben er wel langs gereden, maar ik kan hier verder niet over spreken. Wij hebben van advise rende deskundigen gehoord dat daar mo gelijkheden zijn en wie die deskundigen zijn, kan ik niet zeggen. Die bevoegdheid heb ik niet”. Hij vervolgde: „De Scheepvaartvereni ging wil niet nu op de situatie bij Hoogo vens reageren. Bovendien hopen wij dat het Open Beraad constructieve oplossin gen 'biedt, die leiden tot iets, dat op een Voorhaven lijkt. Want als Amsterdam niet snel het grote schip kan ontvangen, is het droog massagoed voor Amsterdam ver loren”. Een uitspraak van de overheid over de Voorhaven is niet voor half 1978 te ver wachten. We hebben er al tien jaar op gewacht en dat is een laakbaar overheids beleid. We hopen nu op de beslissing tot een gefaseerde aanleg van de Voorhaven”, aldus de voorzitter van de Scheepvaart vereniging. Wethouder Goekoop sprak op een bij eenkomst voor ondernemingsraadsleden uit de havengebonden bedrijven, georga niseerd door de havenbeleidscommissie uit de vervoersbonden. Hij was slechts kort, omdat de Rijks Planologische Com missie een bezoek aan het Amsterdam- Noordzeekanaalgebied bracht, speciaal o- ver de Amsterdamse problemen en hij daarbij niet gemist kon worden. De alternatieven, aangeboden aan Ge deputeerde Staten, zijn inmiddels ook aan de gemeente Velsen gepresenteerd. Wet houder Meijer echter heeft er niet zoveel aan: „Al hun suggesties waren al in het gemeentelijk witte vlekkenplan opgeno men, afgezien van bijvoorbeeld de Haven kade en de Kanaalstraat, omdat deze per celen van Rijkswaterstaat en de Spoorwe gen zijn, daar kunnen we dus niets mee doen. Dan kan ik over de uitbreiding van Zeewijk wel zeggen dat op dat duinter- rein drie verschillende bestemmingsplan nen rusten. Meer dan maximaal twintig hectare en dat zijn 800 woningen, zou je daar toch niet neer kunnen zetten. Het is daar recreatiegebied dat cultuur-histo- risch waardevoller is dan die polder. Bo vendien: wanneer ik één spa in de grond steek, heb ik wel meteen Amsterdam op m’n nek. Nee, ik ben het niet eens met hun stellingname. Zij willen alles buiten hun gebied houden, terwijl geen Santpoorter last zal hebben van de Velserbroek”. Alleen góed omroerren. Zo nodig weinig water toevoegen Kunsthars reparatiemortel met ein deloos veel toepassingen zpwel buiten als binnen o m. houtrot her stellen, betonreparatie, ragdun pleisteren, dik plamuren, bijwerken stopverf. Uitvlakken traptreden of vloeren. Afdichten lek balkon, goot, scheuren of kieren, ook om leidingen. Herstel natuursteen, keramiek, antiek. Hechtvulling tus sen hout en steen (leggen plavui zen). Hechting aan elk materiaal, droog of vochtig, ook aan metaal of glas. Ideaal voor handenarbeid En dit is nog maar een greep uit de gebruiksaanwijzing vol adviezen, onder deksel van pot en emmer PORION 0,6 kg 1 kg 2 kg 5 kg 15 kg ƒ6,10 ƒ9.45 ƒ16,80 ƒ33,25 ƒ74,25 Gratis adviesblad over (opneembaar) leggen van plavuizen op hopten vloer. Bel of schrijf producent Fijnzand bv Hilversum, 035-47547 (4 lijnen) ook wat het buitenland betreft. De Rotter damse vereniging, met meer dan driehon- der leden verreweg de grootste in Neder land, bleek geleidelijk relaties met verge lijkbare bedrijven over de grens te hebben opgebouwd, eerst met de Brabo in Ant werpen, daarna in Bremen en Milford Ha ven in Wales. In april van dit jaar had er in Parijs voor het eerst een vergadering plaats van alle bij de Franse organisatie bekende vastmakersbedrijven in West-Eu- ropa. Dit leidde tot de oplichting van de „European Boatmen’s Association" (EBA). Vertegenwoordigers uit Frankrijk, Italië, West-Duitsland, Engeland, België en Nederland traden toe. Onderling werd af gesproken de collega’s in eigen land voor De Stichting Santpoort maakt, zo blijkt uit de door voorzitter mr. L. F. de Groot bevestigde toelichting, onderscheid tussen inbreiding en uitbreiding van de gemeen te. Inbreiding betekent het invullen van de „witte plekken”. Naast de in IJmuiden aangewezen plaatsen komen de volgende punten hiervoor in aanmerking: Bloemen- daalse Straatweg/Kluyskenslaan, Jan Gij- zenvaart/Schuitstraat, Kieftendellaan- /Valckenhoeflaan/Santpoortse Dreef en de oostelijke Santpoortse-Dreef bij de Crijn- sensstraat. De bij Zeewijk in IJmuiden geplande woningen vallen onder uitbrei- de.organisatie te interresseren en daartoe landelijke verenigingen op te richten, zoals er reeds in Frankrijk en Italië bestaan. De Rotterdamse Eendracht nam op zich Ne derland te bewerken en belegde daartoe eerder bedoelde vergadering, waar alge meen steun werd ondervonden. er buiten de Noordzee, waar wel gevist mag worden, geen hanng te vinden is, is men uitgeweken naar de zuidkust van Ierland waar men niet onverdienstelijk naar deze, toch wel kleine makreel kan vissen. De derde koelkuster arriveerde met diepgevroren haring vanuit ZCanada. Dit schip had eerst een groot deel van zijn lading reeds in Boulogne gelost en kwam nu het restant in IJmuiden afleve ren. De haring die men aan boord had werd met bekwame spoed in grote koelauto’s geladen om wederom in zuidwaartse richting naar België te worden getransporteerd. Dit alles heeft voor een niet geringe hoeveelheid werk gezorgd, waar velen dik tevreden mee zijn, omdat de werkzaamheden rond de vissershoven zich alleen op de weekeinden toespitst. den, secretaris H. Prikker te Rotterdam en penningmeester W. Rinn te Terneuzen. Een beroep werd tevens gedaan op de Amsterdammer P. C. de Ruyter die zijn benoeming in beraad hield wegens nader overleg met zijn collega’s van de hoofdste delijke Koperen Ploeg. Een commissie bereidt nu het opstellen van de statuten en het huishoudelijk regle ment voor. Het ligt in de bedoeling deze in januari aan de eerste algemene ledenver gadering ter goedkeuring voor te leggen. Dan zal tevens de vertegenwoordiging worden besproken op de eerste algemene vergadering van de internationale organi satie die in het voorjaar van 1978 zal plaatshebben. een toekomst voor de haven. Men moet de haven presenteren en zelf de markt op gaan; hij moet op een technisch hoog peil staan en dus constant vernieuwd worden; een goede dienstverlening is een belangrij ke concurrentiefactor, zodat samenwer king tussen werkgevers, werknemers en overheid meer dan ooit nodig is. Als vierde en belangrijke voorwaarde noemde hij een goede infrastructuur. De haven moet be reikbaar zijn voor grote schepen met droog massagoed, voor grote olieschepen en voor containerschepen. Daarvoor is een Voorhaven nodig. VELSEN-NOORD. De politie van I Velsen heeft nog geen enkel spoor van i de daders van de roofoverval op het postagentschap aan de Wijkerstraat- 1 weg in Velsen-Noord. Wel heeft men vastgesteld dat het bedrag waarmee de drie mannen, die woensdagochtend om half tien het agentschap binnen- I drongen, er vandoor zijn gegaan circa 35.000,- bedraagt. Direct na de overval alarmeerde het personeel van het agentschap per tele- foon de politie. De wagen waarmee het trio er vandoor ging werd tien minuten later teruggevonden op het Meerplein in Beverwijk. Het voertuig was daags tevoren in Amsterdam gestolen. De beheerder van het postagent- schap verklaarde dat de overval zo snel in zijn werk ging dat hij, noch de twee 1 P^T-controleurs die toevallig aanwezig waren, noch het publiek eigenlijk be- seften wat er precies gebeurde. „De I schrik kwam later”, aldus deze functio- j naris die een dagje vrijaf heeft geno- men om weer wat op verhaal te komen maar vrijdag weer aan de slag hoopt te I gaan. 'AA.' BN KLAAR Dit duinterrein ten westen van Zeewijk zou volgens de suggesties van de Stichting Santpoort met een uitbreiding over vijftig hectare bouwruimte op kunnen leveren voor vijfentwintighonderd woningen. IJmuiden is tochipt al verstedelijkt als havenstad jWppPfê

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 5