Newcastle haalt zesduizend ton 100.000 ton huisvuil staal uit Mees&Hope biedt als enige bank de Kapitaalrente-rekening BankMees Hope nv Sportmiddag Terras vogels ten we welzijn De Kapitaalrente-rekening W30/ 4/0 Rente: hoog Opzegtermijn: geen. I Electroshock Wereldsucces Inzamelingsactie bestrijdingsmiddelen een nieuwe, individuele spaarvorm. Verbeteringen Levensreddend Zelfmoord Spaarzaam Diepe angst 13 IJMOND 19 7 7 SEPTEMBER 3 0 VRIJDAG voor oktober 1977 BMH (Van onze verslaggever Cor Boos) door Pieter Taffijn tel. 319053 tst. 232 NEWCASTLE/HAARLEM. „Deze installatie zou zo aan die van TNO in Haarlem ge koppeld kunnen worden,” al dus de reactie van milieudes kundige mr. J. H. Erasmus van het ministerie van Volksge zondheid en Milieuhygiëne. Hij was een van de dertig vertegen woordigers van overheid en rei nigingsdiensten die maandag in Benwell aan de rand van de stad Newcastle de demonstra tie bijwoonden van een volau tomatische blikafscheidingsin- stallatie voor huisvuil. Hoge rente! Deze is gelijk aan het maandelijks berekende rendement van 3 langlopende staatsleningen; dus zeer hoog. De rente kan derhalve elke maand variëren. Voor de maand oktober bedraagt hij 73/i% p.j. Geen opzegtermijn! Op elk gewenst moment kunt u elk gewenst bedrag opnemen, waarover terstond 3% (rentekorting) wordt ingehouden. Voor w ie? De kapitaalrente- rekening is een hoogst' individuele spaarvorm. Door de wijze waarop u de K a pi taa I re n tc-re k e n i ng ge b ru i k l bepaalt u zelf het uiteindelijke rendement. Ideaal voor mensen die verwach ten hun geld voor langere tijd te kunnen uitzetten, maar het toch te allen tijde beschikbaar willen houden "voor het geval dat Voor inlichtingen kunt u terecht bij ons kantoor, waarbij wij u ook. onze uitgebreide folder zullen geven. Deze folder kunt u eveneens telefonisch aanvragen. (ADVERTENTIE) o. Haarlem. Houtplein 8. tel. 023-31 59 50. IN APRIL VAN DAT JAAR vond de 4’ J De heer Erasmus belast met de bestu dering van de afvalproblematiek in Ne derland, sprak van een uitstekende in stallatie en toonde zich verheugd dat in het gewest Newcastle daadwerkelijk aan recycling wordt gewerkt. De TNÓ- installatie vond hij schoner maar lui druchtiger ofschoon daar wel iets aan te doen is. Hij betreurde het dat de VAM in Wijster een lang nog niet vol maakte Zweedse installatie gaat ge bruiken, terwijl in eigen land voldoen de know how en industrie aanwezig is om zelf een recyclinginstallatie te bou wen. De heer Van Houwelingen vond dat de kwestie in Haarlem nog eens bekeken moet worden in het licht van de ontwerp Afvalstoffenwet. Hij vroeg zich af of het wel zo noodzakelijk was om het huisvuil naar Drente af te voe ren. Het transport over grote afstand beschouwt hij als energieverspilling. De haast waarmee het gewest voor de VAM heeft gekozen noemde hij mer kwaardig. Met mr. J. H. Erasmus vroeg hij zich af of regionale huisvuilverwer- king per se rendabel moet zijn of dat andere factoren zwaarder wegen. Material Recovery heeft in Newcastle de volle medewerking van Tyne and Wear County Council en de reinigings diensten. Er bestaan plannen om dit systeem in verscheidene plaatsen in Groot-Brittannië in te voeren. Bij het terugwinnen van veertig percent van het blik levert dat het land al twintig miljoen pond per jaar op. De gedemon- Ook in Nederland, in 1939 vonden de eerste behandelingen plaats in Heiloo, in de oorlog begon een ingenieur Cohen Stuart uit Hilversum apparaten te bou wen om ES toe te dienen. In het begin waren het vooral dierenartsen die be langstelling toonden, zij wilden bekijken of ES geschikt was om dieren in het slachthuis te verdoven. Er kwamen ook publicaties in Nederlandse tijdschriften over de vaderlandse ervaringen. De re sultaten werden niet zo belangrijk gevon den, de internationale literatuur gaf hoog op van de vele behaalde successen. Zo’n behandeling was geen pretje. Bij de pa tiënt in vol bewustzijn werd de stroom doorgevoerd via electroden op het hoofd. Dat leverde een epileptische aanval op, compleet met een gil, krampen en het verlies van het bewustzijn. Een nogal agressieve benadering van een patiënt, die niet werd (en ook nauwelijks wordt) ondersteund door een wetenschappelijke verklaring. Al die nadelen werden bekend, elke psychiater was ervan op de hoogte en ondanks dat werd ES de meest toegepas te therapie. Waarom vraag je je dan af. Tegenstanders van ES die ongenuan ceerd reageren merken op dat dit het gevolg was van de domheid en de geld zucht van de psychiaters en omdat deze lieden nogal agressief waren. Nu zal dat in een aantal gevallen waarschijnlijk wel opgaan. Maar het lijkt zeker voor de beginperiode van ES meer voor de hand te liggen, dat men toch wel „geloof” had in deze therapie. Tal van collega’s deden verslag van goede ervaringen, vooral bij mensen die last hadden van een depres sie. Medicijnen daartegen kwamen pas veel later. En natuurlijk staat het ook wel als een paal boven water, dat ES zonder meer werd gebruikt om al te opgewon den patiënten tot bedaren te brengen en als strafmaatregel. „Denkt u erom dat u dat niet meer doet, want anders krijgt u electroshock!” interesse hebben getoond. Welke dat zijn wilde men niet kwijt. Metal Box, een van de participanten, heeft in Ne derland een gat in de markt ontdekt voor blik als verpakkingsmateriaal. Dit houdt in dat de komende jaren ook in ons land meer blik in het huisvuil te recht zal komen. Aangezien in Enge land na het verwijderen van metalen geen verdere recycling plaatsheeft en het vuil op een open stort terechtkomt, zou daar de in Haarlem voor Esmil/Es- tel ontwikkelde installatie wel eens een goede markt kunnen vinden. geheel ondervangen door de stroomdoor- voer te veranderen en de electroden an ders te plaatsen. Ook wordt het gebied waarvoor ES wordt voorgeschreven steeds kleiner, houdt Kroft ons voor. Het toepassen ging zich steeds meer toespitsen op bepaalde vormen van depressie. In de encyclope die van de psychiatrie en psychotherapie van prof. dr. Ladee wordt depressie om schreven als „toestand die gekenmerkt is door een ziekelijk gedrukte, sombere stemming, vaak gepaard gaande met ge remdheid in denken en handelen”. In de jaren vijftig zijn er veel medicijnen op de markt gekomen (dié w'orden samengevat onder de groep psycho-farmaca) die een veel menselijker behandeling mogelijk maakten. Vandaar dat Kroft zegt, dat ES in Nederland alleen nog maar wordt toe gepast bij bepaalde vormen van depres sies, nadat eerst andere behandelingsme thodes zijn geprobeerd en niet effectief gebleken, althans niet op een bepaalde termijn. Die andere methodes zijn psy- cho-therapie (dus gespreks-therapie), het toedienen van medicijnen of het onthou den aan de patiënt van slaap. Dit laatste in tegenstelling tot wat de psychiaters een aantal jaren geleden nog propageer den: toen was een slaapkuur nog zo goed om weer tot rust te komen. In hetzelfde nummer van het clubblad van de artsen liet de Zeister psychiater F. van ’t Hooft in een dergelijke richting uit. Hij constateerde stemmingmakerij op emotionele gronden, terwijl er statistisch is aangetoond dat het toepassen van shocks best een goede uitwerking kan hebben. Wie moet je dan geloven, als Van de Lande zegt dat er in geen enkel weten schappelijk rapport ooit is aangetoond dat het ook maar enig positief resultaat zou hebben. In de Verenigde Staten zijn er eveneens velen die er zo over denken en er zijn wettelijke maatregelen geno men die het toepassen van ES zeer sterk aan banden legt. Al is er wel onder de wet uit te komen, in een geval van een hoger beroep werd een dergelijke door de staat Californië uitgevaardigde wet namelijk ongrondwettig verklaard. Zeer tegen de zin van de bekende psychiater Thomas Szasz in, die ES een barbaars middel vindt dat hij nooit van zijn leven zal toepassen. Hij is er een van de groep die vindt dat je op deze manier een depres sieve patiënt met een moker probeert te „genezen”. Ook al gebeurt het tegen woordig zonder de uiterlijke verschijnse len van de epileptische aanval. VOOR EEN DEEL IS AAN DE bezwa ren tegemoetgekomen. Psychiater A. L. Kroft zei onlangs in het Tijdschrift voor Ziekenverpleging, dat de tegenstanders van ES aan die verbeteringen voorbij gaan. Hij noemde drie veranderingen in de therapie die in de laatste 25 jaar zijn ontstaan. De therapie wordt al sinds vele jaren toegepast onder narcose en met toediening van spierverslappende mid delen. Dat maakt de behandeling minder angstaanjagend voor de patiënt en ande re bezwaren als fracturen en aandoenin gen aan de longen worden voorkomen. De bezwaren van geheugen- en inpren- tingsstoornissen zijn volgens hem bijna IN DE HIERVOOR AL GENOEMDE encyclopedie wordt het levensreddende effect van ES genoemd. Patiënten met zelfmoordneigingen zouden met deze therapie van hun plannen kunnen wor den afgehouden. Kroft zegt dat anti-de- pressiva (de medicijnen tegen depres sies) uitermate gevaarlijk zijn en het TOT SLOT NOG IETS OVER HET zogenaamde levensreddende effect, het laatste strohalmpje dat ES zou vormen om mensen voor zelfmoord te behoeden. Psychiater Frank van Ree is dat eens uit gaan zoeken in de psychiatrische inrich ting Vogelenzang in Bennebroek, waar hij werkt. Daar werd de laatste ES in 1973 toegepast. Als de geleerde heren, die zeggen dat deze therapie voor een aantal patiënten de laatste mogelijkheid vormt opdat ze zichzelf niet het leven benemen, gelijk hebben, zouden er meer zelfmoor den moeten voorkomen. In 1966 pleegden er van de ruim 700 patiënten zes zelf moord, schrijft Van Ree in het Tijd schrift voor psychiatrie. In 1972 vier van de ruim 400 en in de drie daarop volgen de jaren respectievelijk twee, twee en vier, het aantal patiënten is inmiddels tot net onder de 400 gedaald. Dit zijn natuurlijk cijfers met een heel beperkte waarde, maar het is nauwelijks aan te nemen dat de gemiddelde bevol king van het ziekenhuis veranderd is. En daaruit volgt dan, dat de stelling dat alleen met ES zelfmoorden zijn te voor komen, nauwelijks serieus kan worden genomen. Overigens is Van Ree het eens met NASA (Nationale Anti Shock Actie) dat ES moet worden afgeschaft en ook hij kent geen wetenschappelijk geschrift waaruit blijkt dat onderzoek een ondub belzinnig resultaat heeft opgeleverd. Het toepassen van ES blijft dus een schot in het duister en dat is waartegen zovelen zich in ons land en daarbuiten verzetten. Op genoemde datum kan het publiek tussen 8 en 12 uur ’s morgens en 1 en 4 ’s middags terecht bij de volgende adressen: Afdeling Reiniging van de dienst Openbare Werken aan de Am sterdamse weg even ten oosten van de Velsertunnel of bij het bedrijf Gas, Reiniging en Water te Velsen. Nadere informaties worden bij laatstgenoemde instelling verstrekt (Telefoon 19119). Aan de inlevering zijn geen kosten ver bonden. SANTPOORT. De softbalafdeling van Terrasvogels houdt op zaterdag 8 oktober de jaarlijkse sportmiddag voor de adspiranten, pupillen en peanuts. Deze wordt gehouden op het terrein aan de Kieftendellaan nabij het station Santpoort-Noord. De sportmiddag be gint om twee uur en duurt tot om streeks vier uur. VELSEN. Op dinsdag 4 oktober bestaat er 'nogmaals de gelegenheid om restanten van bestrijdingsmidde len in te leveren. Het betreft hier che mische produkten die niet meer ge bruikt mogen worden dan wel overtol lig zijn. streerde installatie, waarbij aluminium en andere non-ferro materialen afzon derlijk worden afgescheiden werkt in de open lucht waarbij veel stof vrij komt. Milieugroepen zullen daarom wel wat bezwaren laten horen als een dergelijke apparatuur in Haarlem ge plaatst zou worden. Met wat extra voor zieningen, bijvoorbeeld een afgesloten ruimte met stofafzuigers kan echter een aanvaardbare werkomgeving gere aliseerd worden. Tijdens de bijeenkomst werd duide lijk dat drie bedrijven in Nederland al DAT HET NIET EENVOUDIG is om te zeggen of je de ES wel of niet moet toepassen blijkt wel uit de discussies tussen de heren psychiaters onderling. Want nauwelijks had Van de Lande het voorgaande gezegd, of de Almelose zenu warts P. J. van der Burg stond op. Hij verklaarde er zich niet voor te schamen dat hij ES, zij het gelukkig slechts spaar zaam, nog wel eens moet toepassen, „waarbij ik uitsluitend het belang van de patiënten probeer te dienen”. Hij voert daarvoor ziektebeelden aan, die niet te bestrijden zijn met andere therapievor- men. In een ingezonden brief in Medisch Contact liet hij ook nog weten dat ES niets met sadisme heeft te maken. HET WAS DAAROM NIET MEER dan logisch dat de patiënten de schrik in de benen hadden na zo’n behandeling. Zij vertelden over hun ervaringen zodat alle patiënten een diepe angst hadden voor het toedienen van ES. Zij vroegen dan ook vaak om het aan hen voorbij laten gaan van deze beker. Nu was een jaar of dertig geleden de inspraak toch al niet groot en dat gold zeker voor de psychia trische inrichtingen. Want een gek kon je toch moeilijk laten bepalen wat goed voor hem was of niet. ES werd dus in de meeste gevallen onder dwang toegediend en dat is zeker een van de redenen dat er zoveel weerstand tegen bestaat. De brute behandeling had ook andere nadelen. Er kwamen fracturen voor, ademstilstand voor een zekere periode, longontsteking door verslikken, abces sen aan de longen en heel vaak geheu genstoornissen. Die stoornissen waren meestal van voorbijgaande aard. Maar als ES meer dan twintig maal werd toe gepast, en dat was geen uitzondering, dan was de geheugenstoornis vaak blij vend. ’s Avonds half zeven komen alle deel nemers bijeen in de kantine op de Elta in Santpoort-Zuid. Daar wordt een pro gramma gepresenteerd met kienen, films en toneelstukjes die door eigen krachten zijn ingestudeerd. Bij slecht weer vervalt de sportmiddag; de avond in de kantine gaat in ieder geval door. MOET HET TOEDIENEN VAN elec troshocks worden verboden of niet? Ja zegt een aantal psychiaters, daarin ge steund door actiegroepen. Andere psy chiaters zijn het met deze opvatting in het geheel niet eens, zij menen dat ES (zoals we electroshock van nu af zullen noemen) in de praktijk effectief is geble ken. Over deze opvattingen is onder meer via televisie en kranten al het een en ander verteld. Hoe een ES wordt toe gediend jen wanneer blijft wat onduide lijk. Wij zullen proberen iets van die onduidelijkheid weg te nemen. ES wordt een jaar of veertig toegepast in de psychiatrie. Al aan het eind van de vorige eeuw nam men proeven op dieren, deze kregen elektrische stroom door de hersenen gevoerd. Het resultaat was een soort epileptische aanval. De Italiaanse psychiater Cerletti probeerde de aanval len bij dieren op te wekken om zo aan de weet te komen of hersenbeschadigingen bij epileptici het gevolg waren van de aanvallen of dat het net andersom was. Daarvoor werd een apparaat gemaakt zodat dieren een stroomstoot door de hersenen konden krijgen zonder dat ze dan ook direct het tijdelijke met het eeuwige verwisselden. De effecten op mensen waren niet bekend en voorlopig vond Cerletti het risico nog te groot om ook dat uit te proberen. Toen hoorde de Italiaan dat in het slachthuis varkens via elektrische stroom werden gedood. Hij spoedde zich daarheen, want dat zou betekenen dat ES te gevaarlijk was om op mensen toe te passen. Het bleek echter heel anders te gaan. De varkens vielen wel op de grond na de stroomstoot (van een, Volt of tach tig), maar dan moesten de slagers er nog wel voor zorgen dat ze ook doodgingen. Als dat niet gebeurde dan kwam het beest na een paar minuten overeind en na tien minuten wandelde het varken weer rond of hem niets was overkomen. Er werden nog een paar jaar proeven met dieren gedaan, ook de hersenen wer den onderzocht en in 1938 vond Cerletti de tijd rijp dat ook een mens maar eens aan ES moest worden onderworpen. In Groot-Brittannië wordt per jaar 1,1 miljoen ton vertind blik gebruikt voor tien miljard conservenblikken. Achthonderdduizend ton daarvan komt op de vuilnisbelt terecht. Het is thans technisch mogelijk dit staal en daaruit nog eens achtduizend ton tin terug te winnen. Een hoeveelheid die overeenkomt met de totale Britse ti- nimport. Met de nieuwe installatie die in zes maanden is gebouwd en een investering van 260.000 pond vergde wordt momenteel uit de 100.000 ton huisvuil uit de regio jaarlijks zesdui zend ton blik teruggewonnen. Aan de ene zijde gaat het huisvuil uit de vuil niswagens er in en aan de zijkant ver schijnen de in elkaar geperste pakket ten met een snelheid van twintig per uur, gelijk strobalen. Ze wegen 50 kg en bevatten zevenhonderd blikjes. Hieruit wordt nog eens het tin ge haald, waarna ze in de hoogovens om gesmolten worden. Italiaanse psychiater .de eerste geschikte patiënt. Via de politie werd hem een veertigjarige man „geleverd”, die hij om schreef als een schizofrene psychotische alcoholist. Het slachtoffer kreeg gedu rende een vijfde seconde stroom van 110 Volts via de hersenen gevoerd. In totaal werd er achttien keer ES op hem toege past, waarna hij genezen werd ver klaard. Dankzij de mededelingen van Cerletti in Rome en later on een interna tionaal congres in Kopenhagen vond de methode aanhangers over de herle wereld. staat voor hem vast dat er doden zijn gevallen door het innemen van deze me dicijnen, meer dan door het gebruik van ES. Ook psychiater L. J. van Hiele van het psychiatrisch ziekenhuis in Franeker past ES nog toe, als uiterste middel om zelfmoord te voorkomen. En er zijn nog wel meer psychiaters te vinden die ES toepassen en die het een behandeling noemen waarmee goede resultaten zijn te behalen. Daartegenover staan weer ander me ningen. Van bijvoorbeeld psychiater L. van der Post van de jeugdpsychiatrische dienst uit Amsterdam. Naar zijn mening is ES helemaal niet meer nodig, er zijn nog wel andere dingen te bedenken. Naar zijn idee is deze therapie zeker niet van gevaar ontbloot. Dat zegt ook dr. J. L. M. van der Lande, directeur van het psychiatrisch ziekenhuis St. Bavo in Noordwijkerhout. Hij stelt dat het allang is bewezen dat ES nooit nodig is en hij vindt het volstrekt inhumaan. Maar wat doet hij als hij merkt dat iemand met zelfmoordplannen rondloopt? „Wat ik doe in zo’n geval is praten, of als het echt niet anders kan, opsluiten. Maar vrijwel altijd is een gesprek voldoende. Shock pakt een symptoom aan, niet de oorzaak. En daar gaat hem om, de oorzaak; dat gjiat wel wat langer duren, maar het heeft uiteindelijk wel resultaat” ver klaarde hij tegenover het Nederlands Co mité voor de rechten van de mens. son' Ltd. Er is een werkkapitaal van 900.000 pond waarvan 200.000 pond is uitgetrokken voor research op het ge bied van reiniging van afvalblik voor het terugwinnen van tin. Directeur dr. F. Fitzgerald zei graag in contact te willen komen met een Hollands bedrijf dat hiervoor een oplossing heeft. Ge vraagd naar het rendement zei hij dat een dergelijke installatie overal dus ook in Nederland kostendekkend kan werken. In 1978 zal in de EEG de hoeveelheid staal in het huisvuil 2 a 3 miljoen ton bedragen. Een reden om aan terugwinning te gaan denken. Voor tin is dat zelfs noodzakelijk omdat de wereldvoorraad nog maar voldoende is voor twintig jaar. De Nederlandse parlementariër J. van Houwelingen (ARP) vestigde tij dens de discussie de aandacht op het TNO-project in Haarlem dat het moge lijk maakt de recycling van huisvuil te vervolmaken door ook papier, kunst stof en organisch materiaal uit het huis vuil te halen. De afzet van geperste balen conser venblikken vormt in Engeland geen probleem, de hoogovens kunnen hon derdduizend ton per jaar verwerken en als het gezuiverd is zelfs vierhonder dduizend ton. Aangezien de Nederland se huisvrouw (nog) aanzienlijk minder produkten in blik koopt, moet in ons land tweemaal zoveel huisvuil ver werkt worden om dezelfde hoeveelheid staal te verkrijgen. Het scheiden van blik is niet nieuw. Vorig jaar werd in opdracht van Esmi- 1/Estel door Visno in Haarlem een mo biele installatie gebouwd voor de VAM in Mierlo. Hierbij wordt het blik echter niet in elkaar geperst. Bovendien is de installatie onlangs voor een groot deel door brand vernield. In Engeland is het blikgebruik enorm, het vormt circa ze ven percent van het huisvuil. In Neder land is dat slechts drie percent al is er volgens ingewijden wel een stijging waarneembaar. Het huisvuil en grof vuil dat m Groot-Brittannië ongeschei den wordt meegegeven bevat vijftien maal zoveel metaal dan het gewicht van de jaarlijkse hoeveelheid autowrakken. Deze eerste Britse recyclingmachine in Newcastle is van Material Recovery Ltd, opgezet door Metal Box Ltd., Bri tish Steel Comp, en Batchelor Robin- ■ir Electroshock: uiterste redmiddel of uiterste verschrikking?

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 13