Noord-Holland heeft meer woningen nodig dan werd verwacht Barcelona Onderzoek naar Nog geen echte Dirk Menten discussie het hardst aan Hoorzitting Soldaten willen betere regeling IJmuider Courant I La Ling in selectie Ajax naar Sofia AZ tegen Klappen komen in Heemskerk Over zetelverdeling nachtpermissie gevraagd H over VCP-plan Kaping Frans vliegtuig van Oranje Hoogovens Paard niet te beteugelen aantal paqina'5 vandaag: 3Ó het woord is aan... TOONKUNST SPECIAL Ontdek het andere sieraad naar uw eigen idee gekreëerd door Ron Sh*ken Eueismi» Planologen in nota: L agenda pagina Aanhoudend wind Nuchterheid nodig Bij massa-ontslag Hoogovens interieurarchitektuur r V. 8*1 7 WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR UMUIDEN J 67ste jaargang no 280 - - 2 0 7 7* KENNEMERLAAN HK. SNELLIUSSTR. TEL. 14652 Zuidzee-opperhoofd Tuiavii: Voor het lekkerste brood en fijn banket uw warme bakker artendorp Weerrapporten Binnen- en buitenland 2, 3, 4 SPECIALISTEN !NLEDEREN EN ^RSSIEF-EIKEN/TEUBELENJ) r V (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Moeizame besprekingen hebben er gisteren toe geleid dat de kabinetsinformateurs Veringa en Den Uyl hebben aangekondigd vanmiddag te zullen komen met voorstellen over de zetelverdeling in het nieuwe kabinet. De informateurs zullen die „modellen voor een zetelverdeling” formuleren nadat ze de balans hebben opgemaakt van het gesprek van gisteravond tussen informa- teurs en fractievoorzitters. Plaatselijk nieuws 5, 7, 9, 11, 13 Kunst23 Radio en televisie/Strips 19 Economie21 Beurs20 Sport31,33 Medische diensten11 Modejournaal25 Schrijvende lezers11 Weg en wiel25 ZN1U. VRIJDAG 30 SEPTEMBER 1977 muider Courant (ADVERTENTIE) komen met 9 voorstellen c (ADVERTENTIE) I Warmoesstraat 2 Haarlem wagenweg 1 /hoek houtplem/haarlem/(023) 312172 I Informateurs De vijf gesprekspartners waren gister avond begonnen aan het moeilijkste on derdeel van de formatie van de nieuwe regering: het aantal ministersposten en de verdeling over de partijen. Zoals bekend wil de PvdA een 8-7-1 verdeling, terwijl het CDA stevig vasthoudt aan 7-7-1. Gis termiddag was men het eens geworden over enkele globale afspraken over de departementale taakverdeling. Of dit bete kent dat er een ministerspost komt voor wetenschapsbeleid, technologie of emanci patie, kon de woordvoerder van de infor mateurs niet meedelen. CDA-leider Van Agt heeft zijn fractie gisteren officieel laten weten dat hij de voorkeur geeft aan een zetel in het kabinet boven het leiderschap van de fractie. Al enige tijd was het een publiek geheim dat Van Agt weer minister van Jusitie wilde worden. De PvdA wil hem daar liever niet hebben. Geheel zonder vuurwerk verliep de be spreking overigens ook weer niet. Jan van Wensveen, voorzitter van de PvdA-afde- ling Haarlem, spuide kritiek op de in- spraak-procedure. Hij vond de stukken over het verkeerscirculatieplan ook veel te „technocratisch”. Voor meer nieuws over de openbare behandeling van het VCP kunt u terechtop de stadspagina’s. Uit de cijfers blijkt verder dat vooral de woningbehoefte in het noorden van de provincie hoger wordt geraamd. Daarbij moet de kanttekening worden gemaakt dat de ramingen uitsluitend zijn gebaseerd op de bevolkingsontwikkeling. Er is dus geen rekening gehouden met andere facto ren die de woningmarkt kunnen beïnvloe den, zoals omvang en spreiding van de werkgelegenheid (Van een onzer verslaggeefsters) HEEMSKERK. „Als er bij Hoogovens ontslagen vallen dan komen de klappen in vergelijking met de andere IJmondge- meenten het hardst aan in Heemskerk”. De PvdA-fractie in de gemeenteraad drong er op aan dat de besturen van de IJmondgemeenten niet alleen het overleg met de Hoogovens-directie en de betrok ken ministers voortzetten, maar dat zij ook gaan praten met de vakbonden. (Zie ook plaatselijke pagina). Doelverdediger: Jan van Beveren (PSV) en Eddy Treytel (Feyenoord). Verdedi gers: Wim Suurbier en Ruud Krol (Ajax), Hugo Hovenkamp (AZ’67), Wim Rijsber- gen (Feyenoord). Middenvelders: Wim van Hanegem (AZ’67), Wim Jansen (Feyen oord), Willy van de Kerkhof (PSV), Jan Peters (AZ’67). Aanvallers: Johnny Rep (Bastia), Ruud Geels en Tscheu la Ling (Ajax), René van de Kerkhof en Willy van der Kuijlen (PSV), Kees Kist (AZ’67). FC Twente speelt in het Europa-cup II toernooi (bekerwinnaars) tegen de Noorse bekerhouder Brann Bergen. De Enschedeërs spelen eerst thuis; PSV ontmoet in het UEFA-cuptoemooi de Poolse club Widzew Lodz. PSV gaat eerst naar Polen. Alle wedstrijden wor den op 19 oktober en 2 november ge speeld. Een ander opmerkelijk feit is dat HSV en Anderlecht, de finalisten voor de Europa-cup II, ook nu weer in dit toernooi tegenover elkaar staan. AMERSFOORT (ANP). Ongeveer 200 dienstplichtige soldaten van de Juliana van Stolbergkazerne in Amersfoort heb ben gisteravond deelgenomen aan een WDM-actie, waarbij het verbod om na middernacht nog buiten de kazerne te blij ven, bewust werd overtreden. Volgens een WDM-woordvoerder was de actie georganiseerd naar aanleiding van een uitstel van een eerder toegezegde regeling voor nachtpermissie door het mi nisterie van Defensie. De nachtpermis- sieregeling bepaalt bij welke uitzonderin gen een dienstplichtige ’s nachts niet in de kazerne hoeft te zijn. De militairen van de Stolbergkazerne hadden al eerder de nachtpermissierege- ling overtreden. In verband daarmee moe ten ze op 12 oktober voor het Hoog Militair Gerechtshof verschijnen. De wachtcommandant in de Amers- foortse kazerne reageerde gisteren met een soepele houding op de actie. De ac tievoerders mochten van hem zonder meer hun bedden opzoeken, maar ze gaven er zelf de voorkeur aan te worden geregi streerd voor een overtreding. Broeders, de blanken hebben ons het christendom gebracht, maar zij hebben nu veel meer afgoden dan wij ooit gehad hebben. (Van onze redacteur in Israel) Weersverwachting van het KNMI tot morgenavond: Veel bewolking en nu en dan re gen. krachtige tot harde, aan de kust mogelijk stormachtige weste lijke wind. Temperaturen tussen 12 en 16 graden. terstal (Van onze stadsredactie) HAARLEM. De eerste avondverga dering van de raadscommissie Openbare Werken over het verkeerscirculatie-plan is rimpelloos verlopen. Ook wethouder A. Vos gaf na afloop van de bijeenkomst volmondig toe dat het een „tam gebeu ren” was. „Maar”, zo verzekerde hij; „het lag in de bedoeling dat we nu de bezwaren van de mensen eerst hoorden, pas volgen de week komt de echte discussie.” Tot deze conclusie kwam wethouder A. F. M. van Herpen donderdagavond tijdens de openbare vergadering van de Heemskerk se gemeenteraad. Hij wees op de kwetsba re positie van de eenzijdige beroepsbevol king in deze gemeente. Vijfenvijftig per cent van die beroepsbevolking werkt bij Hoogovens. Het nadelig effect kan nog versterkt worden, omdat Heemskerk een in verhouding jonge beroepsbevolking heeft en weinig andere werkgelegenheid. U l 1 k ZIJLSTRAAT62-HAARLEM j? ■WJ1 TEL. O23-3IOHI3 fci ■WWW 1500 m1 SHOWROOM W 1980-1990 wordt een aantal van 23.400 genoemd (Noron: 20.300 tot 25.800). Wordt de provinciale behoefte (dus zon der vertrekoverschot en inclusief vesti gingsoverschot van buitenlanders) ge plaatst tegenover de bouwcapaciteit dan blijft er een „ongedekt tekort” aan wonin gen over van 32.700. Noron spreekt over 15.100 tot 20.600. BEZORGKLACHTEN: maandag t/m vrijdag van 18.30-19.00 uur zaterdags van 11.30-12.30 uur Uitsluitend telefoon: 02550-10519 voor Santpoort: 023 - 31 90 53 Burgemeester Vonhoff van Utrecht heeft in een raadsvergadering opening van zaken gegeven over de schietpartij, die aan een Utrechtse rechercheur het leven heeft gekost en resulteerde in de gevangenne ming van de Duitse terrorist Folkerts. Men kan zich moeilijk voorstellen dat de zorgvuldig gekozen formuleringen van de burgemeester iedereen volkomen voldaan hebben. De nadrukkelijke verzekering van Vonhoff dat het allemaal niet beter had gekund en dat de ongelukkige afloop van het incident voor een deel te wijten is geweest aan de politiemannen die het slachtoffer werden, maakt teveel de in druk dat hij koste wat kost de strategen wilde vrijpleiten en de uitvoerders van het plan slechts in gebreke wil stellen wat betreft hun te geringe ervaring met derge lijke terroristische activiteiten. Van diverse kanten is betoogd dat de politie in Nederland niet eerder in directe aanraking is gekomen met het verschijnsel van het politieke terrorisme en er daar door ook wat de aard van haar bewape ning betreft niet voldoende op is voorbe reid. Als men echter even de zware emotio nele belasting die vooral door de Duitse invloed op het onderhavige geval is gelegd, buiten beschouwing laat, blijft er al heel weinig over van wat betreft de feitelijke moeilijkheid die „dergelijk terrorisme” aan de Nederlandse politie heeft bezorgd. Want wat is er feitelijk gebeurd? Er is een tip aan de Utrechtse politie van Den Haag uit doorgegeven, dat misdadigers in Utrecht een huurauto zouden inleveren. De Utrechtse politie werd verzocht, deze gesignaleerden te arresteren. Aldus werd besloten en de arrestatie werd georgani seerd. Wanneer het hier geen politieke delinquenten had gegolden, maar „gewo ne” criminelen, bijvoorbeeld bankoverval lers, had de arrestatiepoging zich volgens precies dezelfde lijnen moeten voltrekken. Bankovervallers heeft Nederland in de loop der laatste jaren meer dan voldoende gehad om de politie ervaring in de arresta tie van gewapende en gevaarlijke lieden te bezorgen. Folkerts en zijn metgezellen hebben in Nederland geen terroristische daden gepleegd, voordat zij in Utrecht werden omsingeld en het betreurenswaar- dige incident plaats had. Wat is het ver schil tussen een arrestatiepoging die op gewone, ook gevaarlijke, misdadigers is gericht en die, welke Folkerts c.s. betrof? De Utrechtse politie heeft zelfs, op inspira tie van de Duitse collega’s, de overval op Folkerts heel wat grootser aangepakt dan in een normaal geval nodig zou zijn geacht. Niettemin zijn er zulke grove fouten ge maakt, dat een rechercheur is gedood, een ander ernstig gewond en slechts één van de gesignaleerden is gearresteerd. Moet men nu uit het verhaal van Von hoff concluderen dat de Nederlandse poli tie plotseling blijkt niet opgewassen en niet behoorlijk bewapend te zijn tegen geweldsplegers? Folkerts c.s. hebben niets gedaan dat zo abnormaal afstak bij datge ne wat gewone misdadigers doen als zij in het nauw komen. De term „dergelijk terro risme” wil ten onrechte de indruk wekken, dat men hier met een soort criminele geni aliteit te maken heeft die alle politiewerk in het niet doet zinken. Maar is men wel nuchter genoeg? IIIIIIIIIIIUIIIIIIIIHIIIIHUHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII Het Drugs Informatie Centrum Groningen heeft een „drugskwar- tet” uitgegeven. Het doel is ieder een spelenderwijs de gelegenheid te geven kennis te maken met drugs, van heroïne tot koffie. PARIJS. Een straalverkeersvliegtuig van het type Caravelle van de Franse bin nenlandse luchtvaartmaatschappij Air- Inter is vrijdag met 100 passagiers en een bemanning van zeven gekaapt op een vlucht van parijs naar Lyon. Het is halver wege naar Parijs teruggekeerd en op Orly geland. Bij de kaping zou een stewardess ver wondingen hebben opgelopen. Het toestel is aan het eind van een rolbaan neergezet en de luchthaven is voor alle verkeer gesloten. Het toestel is door politie en brandweer om singeld. Ook zijn er scherpschutters naar het vliegveld gekomen. I Volgens de politie stonden de kapers toe 1 dat de gewonde stewardess het vliegtuig verliet. Zij heeft een kogel in de arm gekre gen. Zes passagiers mochten ook het toe stel uit. (Van onze streekredactie) HAARLEM. Volgens een studiegroep ambtelijke planologen wordt de behoefte aan nieuwe woningen in Noord-Holland veel groter dan tot nog toe door het provinci aal bestuur werd aangenomen. In een vandaag gepubliceerde nota stellen de deskundi gen dat in de periode van 1980 tot 1990 een aantal van 139.700 woningen nodig zal zijn, dat is 15.200 meer dan de prognoses van Gedeputeerde Staten. In het zuiden van de provincie (Groot Amsterdam, IJmond, Zuid-Kennemer- land, Meerlanden, Zaanstreek en Gooi- en Vechtstreek) kunnen volgens de nota tot 1980 veertigduizend woningen worden ge bouwd (Noron: 37.000). Voor de periode ZURICH. In Zurich is vanmiddag de loting gehouden voor de diverse Europa-cuptoernooien. Wat de Neder landse clubs betreft viel het grote klapstuk in het UEFA-cuptoernooi, waar AZ’67 op 19 oktober een thuis wedstrijd moet afwerken tegen FC Barcelona. Op 2 november volgt de return in Barcelona. Ajax ontmoet in het toernooi voor landskampioenen de Bulgaarse kampioen Levski Spartak Sofia. De Amsterdammers spelen eerst uit. Bij de berekeningen zijn de planologen uitgegaan van de bevolkingsgroei. De zo genoemde natuurlijke aanwasraming. Daarbij wordt geen rekening gehouden met de migratie, het zichvestigen of ver trekken van mensen. De natuurlijke aan wasraming is een theoretisch gegeven, om dat de praktijk leert dat veel meer mensen de provincie verlaten dan zich er vestigen. Voor deze methode is gekozen omdat an ders vergelijkingen met de Noron-nota moeilijk te maken zijn. In dat beleidsstuk is het vertrekoverschot van Noord-Hol land namelijk exclusief de overloop naar Almere en Lelystad, terwijl de nota van de ambtenaren ervan uitgaat dat vestigingen in de Zuidelijke IJsselmeerpolder wél als een provinciaal bevolkingsverlies moeten worden beschouwd. Het verschil in de twee prognoses is voornamelijk ontstaan doordat nu meer rekening is gehouden met de verwachte behoefte aan woningen voor één- en twee persoonshuishoudens. Verder verwachten de ambtenaren dat meer buitenlandse werknemers zich hier definitief zullen ves tigen. De Noron-nota van GS noemt op dit punt een getal van 2600 woningen. De planologen daarentegen verwachten dat 16.900 gastarbeiders een huis zullen opeisen. ZEIST (ANP). De selectie voor het Nederlands elftal, dat woensdag 5 oktober in het stadion Feyenoord in Rotterdam een vriendschappelijke interlandwedstrijd speelt tegen de Sovjet-Unie, ziet er als volgt uit: In het gesprek van gisteravond hebben de fractieleiders hun voorkeuren voor be paalde departementen uitgesproken en toegelicht. Pas na het weekeinde zullen Van Thijn, Terlouw en Van Agt zich over de suggesties uitspreken. DEN HAAG. De vaste Kamercom missie voor sociale zaken gaat volgende week donderdag in een besloten zitting praten met de partijen die betrokken zijn bij de plannen voor vermindering van arbeidsplaatsen bij Hoogovens. Voor de Kamerleden is dit een voorbereidende informatieve bijeenkomst, voor het ge sprek dat zij op 12 oktober met minister Lubbers over deze kwestie zullen hebben. De vaste commissies zullen in het kader van deze besprekingen vrijwel zeker bin nenkort worden ontvangen door de Euro pese Commissie, het dagelijks bestuur van de EEG. Inmiddels is gebleken dat een dergelijke ontmoeting, uniek in de ge schiedenis van de EEG, tot de mogelijkhe den behoort. Volgende week donderdag spreken de parlementariërs met een dele gatie, waarin de Industriebonden van NW, NKV en CNV, de Unie BLHP en de Vereniging van Hoger Hoogovenpersoneel zijn vertegenwoordigd. Daarna wordt er gepraat met een delegatie van de Onderne mingsraad van Hoogovens en ten slotte ontvangen de commissies een delegatie van de Raad van Bestuur van Estel N.V. JERUZALEM. De Israëlische journalist Chaviv Kanaan heeft zich tot de speciale politie-afdeling voor onder zoek naar oorlogsmisdadigers in Tel Aviv gewend met het verzoek Interpol er toe te brengen een onderzoek in te stellen naar de activiteiten van Dirk Menten. Dirk Menten, een broer van Pieter Menten, woont momenteel in Z uid-Frankrijk. Pikeur L. van Dooyeweerd werd gisteren tijdens de kortebaandraverijen in Lisse hardhandig op de grond geworpen, toen hij na de finish zijn hengst Larens Roem niet meer onder controle hield. De sulkey sloeg om, het paard ramde een verkeerszuil en stormde recht het publiek in. Enkele mensen kwamen daarbij ten val, maar niemand raakte gewond. Het paard kon snel weer tot bedaren worden gebracht. Meer over de draverijen op onze streekpagina. Kanaan heeft hiertoe besloten na het lezen van een interview met Dirk Men ten in een dagblad. Daarin zei Dirk Menten dat hij uit zelfverdediging een lid van de familie Pistyner heeft ver moord. De familie Pistyner bestond volgens Dirk Menten uit dieven en op lichters. Kanaan, die familie is van de familie Pistyner, wil nu weten wanneer en waar die Pistyner is vermoord en waar het lichaam is begraven. (Zie ook pagina 2) WW iiHmiHiHiHiiniiHHiHiHutiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiii l£ v1»'- - -w?

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 1