Werkloosheid iets gedaald Vragen over Juridische zetel naar Antillen telefoon HAL VERLAAT NEDERLAND Economie Rotterdam Hero in rode uiterst zorgelijk cijfers RSV krijgt fikse bouworder Bonvoor Energiecrisis in VS voor de deur 7°/ 6% makkelijk sparen bij de postgiro Sterrekening .4°/ I- postgiro en IB rijkspostspaarbank Renterekening Plusrekening FNV-VOORZITTER ZIET GEVAREN IN VALUTAHANDELAREN: 0 w A C~ 21 Konsumenten Kontakt: Nota Van der Louw luidt noodklok: CARTER: IN EEG NU OOK ALCOHOLFRAUDE Koffieprijs moet omlaag naar 4 per pak” I ECONOMIE 19 7 7 SEPTEMBER 3 0 VRIJDAG (Van onze redactie economie) AMSTERDAM. De Nederlandse concurrentiepositie in het bui- niet in de eerste plaats door de stijging van de loonkosten. „Wie werd gediscussieerd over de arbeidsvoorwaarden. Inkomens de 6 H V tenland is vooral aangetast door de steeds sterker wordende gulden en niet in de eerste plaats door de stijging van de loonkosten. „Wie denkt dat een hoge koers van de gulden dwingt tot een sterke Voordeliger dan de Renterekening als uw spaargeld langer dan 6 maanden kan staan, omdat bij opname 1% van het opgenomen bedrag van uw tegoed af gaat. Rente: t t l 1 1 t l t 1 1 l t l t l l l 1 I Waarom is sparen bij de postgiro zo makkelijk? Omdat u het op uw gemak thuis doet. Omdat u kunt mleggen en opnemen zonder minimum of maximum. Omdat u dat met uw eigen giro-overschrijvingskaarten doet. Omdat u altijd onmiddellijk via uw postrekening kunt opnemen, zonder opzegtermijn. Omdat u zelf de voordeligste spaarrekening kiest uit deze drie: Voordeliger dan de Plusrekening als uw spaargeld langer dan 12 maanden kan staan, omdat bij opname 2% van het opgenomen bedrag van uw tegoed af gaat. Rente: matiging in de lonen, zit ernaast”. Dit zei FNV-voorzitter Wim Kok vanmorgen in zijn openingsrede tot de bijzondere FNV-vergadering, waar werd gediscussieerd over de arbeidsvoorwaarden. Als u uw spaargeld weer snel nodig denkt te hebben. Rente: eposWS°’ s Dure gulden dwingt niet tot loonmatiging ,1 (Van onze redactie economie) Volgens de FNV-voorzitter staan thans (Van onze correspondent) 639 laim, André van der Louw (ADVERTENTIE) ïlaaSÏ- Kdlgè- o DEN HAAG. De Tweede-Kamerleden Weijers en Van Zeil (CDA) hebben staats secretaris Van Hulten vragen gesteld over de wijze waarop de PTT telefoonkos ten in rekening brengt. Zij baseren hun vragen op een artikel onder meer in onze krant. WASHINGTON (Reuter). President Carter heeft gisteren op een persconferen tie in Washington verklaard dat een ener giecrisis in de Verenigde Staten voor de deur staat en dat de situatie elke dag kritieker wordt. Hij vroeg om hulp bij zijn pogingen de invoer van olie te ver minderen. jndsen 320 Hij prees het Huis van Afgevaardigden omdat het vrijwel al zijn voorstellen op energiegebied heeft aangenomen en zei te hopen dat de Senaat dat voorbeeld zal volgen. De order betekent voor de werf een bezetting van ongeveer één miljoen manu ren. Het is de bedoeling dat het eerste schip eind volgend jaar wordt opgeleverd. De overige twee zullen respectievelijk vier en acht maanden later klaar zijn. Kok meent dat de overheid door aan deelhouder te worden in bedrijven, de bedrijvigheid kan aanzwengelen, omdat de bedrijven thans niet meer over voldoen de kapitalen beschikken om uit te breiden. Met deze opzet verkrijgt men een combi natie van de belastingvoordelen op de An tillen en Bermuda en bovendien woont de concernleiding dan meer „bij het werk”. De HAL-omzet wordt momenteel voor tweederde in dollars behaald. Het geheel het beschikbare werk via verkorting van de arbeidstijd. „Arbeidstijd delen, bete kent ook inkomen delen. Zo’n beleid stelt hoge eisen aan de solidariteit. Het kan betekenen dat men bereid moet zijn om in koopkracht achteruit te gaan”, zei Kok. Hij voegde daaraan toe dat een dergelijke zware wissel op de solidariteit thans door de FNV nog niet getrokken kan worden. Door de uitvoering van het produk- tieprogramma zijn de omzetmogelijkhe- den voor de conservensector weer ruim voorhanden al moet mede door groot aan bod vanuit het buitenland, gerekend wor den op verkrapping van de marges. Wat de dranken betreft is het hoofdseizoen nu achter de rug, terwijl in de nabije toe komst geen verlichting van de zeer scher pe prijsconcurrentie wordt verwacht. De ze leidde in het eerste halfjaar tot een belangrijke lagere produktie dan in de eerste helft van 1976. Al met al kan volgens Hero niet worden aangenomen dat de nu opgelopen achterstanden kunnen worden ingelopen. Het jaar 1977 zal daarom met een verlies moeten worden afgesloten. BREDA (ANP). Het resultaat van Hero Conserven in het eerste halfjaar 1977 is negatief geweest. In de overeen komstige periode van 1976 waren de weersomstandigheden in tegenstelling tot nu zeer gunstig, zodat de resultaten sterk achterblijven, aldus het bedrijf. In 1976 boekte Hero een winst van ƒ2,2 mln. moet het bedrijf een meerjarig perspectief van „optimale juridische en fiscale flexibi- i liteit” geven, aldus de HAL. De vakbonden zullen half oktober laten weten wat ze van de plannen denken. Een woordvoerder van de vervoersfederatie FNV zei in een voorlopige reactie, er op Volgens HAL-directeur N. van der Vorm zijn de veranderingen „strikt formeel”. Praktisch zal er volgens hem niets veran deren, ook niet voor het HAL-personeel in Nederland. Van de centrale staf verhuizen ongeveer vijf personen naar Stamford (Conri.), het derde zakencentrum van de VS. De anderen krijgen een „passende functie” elders aangeboden. Deze stap is de verklaring voor de ge ruchten die de laatste week de ronde de den over mogelijke kopers voor het HAL- concern. In feite is het zo dat de HAL nu zelf een bod doet op de oude aandelen. De bekendmaking van de plannen valt samen met een vrij somber halfjaarresul taat. Nadat 1976 met een redelijke winst kon worden afgesloten (34 miljoen gul den), ziet de directie van de HAL voor dit jaar een verlies van ruim vijf miljoen gulden opdoemen, mogelijk nog te ver meerderen met een incidenteel boekver- lies op de Ierse werf Ross Company, die veel slechter heeft gedraaid dan was ver wacht. dat de problemen met op een maatschap pelijk aanvaardbare manier aan kan, zo meent Kok. Volgens hem geven de offi ciële werkloosheidscijfers nog een veel te geflatteerd beeld van de feitelijke situatie doordat zij de grote groep vrouwen die hun recht op werk buiten het gezin nu eindelijk ook wel eens waargemaakt zou den willen zien, slechts zeer ten dele om vatten. zichzelf niet gelukkig mee te zijn dat er een kapitaalintensieve onderneming aan de Nederlandse economie wordt onttrokken. Eigenlijk houden de plannen in, dat de HAL het karakter van een multinational gaat aannemen, zei hij. ROTTERDAM (ANP). Burgemees ter André van der Louw van Rotterdam heeft een beroep gedaan op de universi taire gemeenschap van de Maasstad. Hij vraagt haar haar creatiefste mensen ter beschikking te stellen om het denkwerk te doen, dat nodig is om de grote econo mische problemen waarmee de stad heeft te kampen, de baas te worden. Van der Louw uitte deze wens in een toe spraak tot leden van de economische faculteitsvereniging van de Erasmusu- niversiteit over „Rotterdamse werkge legenheid: S.O.S.”. De burgemeester stelde vast dat het Waterweggebied voor wat betreft de werkgelegenheid geen noodgebied dreigt te worden, maar dat al is. In „Den Haag” bestaat volgens Van der Louw mogelijk nog en het beeld van Rotterdam als stad met welvaart, met een wereldhaven, met de rokende schoorstenen, niet te stuiten bedrijvigheid, kortom een stad die func tioneert als de motor van de Nederlandse economie. Rotterdam is, aldus Van der Louw, niet meer die altijd sterke motor Indien het niet mogelijk blijkt om via verlaging van de belasting en de sociale premies de koopkracht op peil te houden, zal het onvermijdelijk zijn tot een extra initiële loonsverhoging over te gaan. Dit staat te lezen in de discussienota over het arbeidsvoorwaardenbeleid van de FNV, waarvoor vandaag tijdens een congres is gesproken. Bij de toepassing van een lastenverlich ting dient volgens de FNV rekening te worden gehouden met de noodzaak een dergelijke lastenverlichting in de jaren na ’78 blijvend te maken. De FNV wil deze lastenverlichting financieren door het tij delijk laten oplopen van het begrotingste kort. van weleer. De motor pingelt, nog even en hij slaat af, zei hij. Van der Louw wees er op dat het Gewestelijk Arbeidsbureau in Rotter dam op het ogenblik een werkloosheid spercentage van 6 heeft becijferd. Dat is één percent boven het landelijk gemid delde. De Rotterdamse regio telt nu meer werklozen dan in elk van de provincies Groningen, Friesland en Drente, name lijk 12.500. Hij zei de indruk te hebben dat men zich in Den Haag blind staart op de werkloosheidspercentages en te wei nig rekerfing houdt met de absolute getal len per regio. „Maar ook de percentages geven een schrikbeeld”, aldus Van der Louw. Hij rekende voor dat de werkloos heid de afgelopen zes jaar in de Rotter damse regio viereneenhalf maal groter is geworden, terwijl voor heel Nederland „slechts” sprake was van een verdubbe ling. Het ziet er volgens hem niet naar uit dat de de werkloosheid in het Waterweg gebied de komende jaren zal afnemen. Méér informatie is verkrijgbaar: - met de bon - op het postkantoor - via tel. 0017 (gratis) of (020) 5 89 3137. Tot deze conclusie komt Konsumenten Kontakt in zijn vierde Koffiejournaal, waaruit duidelijk boosheid blijkt over het uitblijven van een prijsverlaging van de koffie. De wereldmarktprijzen zijn al sinds maanden laag en de verwachting is dat de koffie, gezien de goede oogst, alleen nog maar goedkoper zal worden, aldus het Koffiejournaal. DEN HAAG (ANP). Volgens de eerste, voorlopige tellingen van het ministerie van Sociale Zaken is de voor seizoensinvloe- den gecorrigeerde werkloosheid in sep tember ten opzichte van de voorgaande maand gedaald met 3.500 tot een niveau van 216.300 personen. Het verschil ont stond door een daling van 2.800 mannen en 700 vrouwen. Het ministerie heeft dit gisteren bekend gemaakt. DEN HAAG. De koffieprijs moet zo snel mogelijk omlaag tot rond 4 per pak. Sinds maart zijn de wereldprijzen van koffie vrijwel gehalveerd. De consument heeft van die grondstofprijsdaling nog nauwelijks iets gemerkt. Ook de thee kan per ons enkele dubbeltjes goedkoper, want de wereldtheeprijzen zijn in de afgelopen maand gekelderd tot het niveau van eind vorig jaar. De consument betaalt echter nog steeds 65 procent meer voor een ons thee dan begin dit jaar. ilscbe i val- De re eilijk leien DEN HAAG (ANP). Bij het onder zoek naar de miljoenenfraude met melk poeder in de EEG is de douanerecherche nu ook gestuit op een geval van fraude met partijen alcohol. In samenwerking met de politie is in Schijf in Noord-Bra- bant een arrestatie in verband hiermee verricht. Dit brengt het aantal aanhoudingen, dat in het kader van het onderzoek naar de melkpoederfraude is verricht, op zes. Ook in dit geval werden belastingen en EEG- heffingen ontdoken met behulp van ver valste documenten. 75.1U 3820 25,50 86,50 84,50 70,00 10330 106,00 74,0B 68,50b 35,00 106,10 11,00 1030 63.50 45,40 58,00 485,00 154,00 102,00 11,00 18.00 12,50 10,50 18,00 71.90 57,00 1920 11,00 8,00 56,50 19,00 12,00 29,00 123,0 80,60 73,20e 65,00 »9,50d 45,50 61,00 58,50 45,00 54,50 53,60 47,00 76,60 58,00 29,90 36.50 47,00 30,10 53,50 13,50 60,70 6220 .51,50 .52,50 68,00e 107,00 67,70 5320 148,00 76,50 33.80 Kok meent dat als heel Nederland de loonkosten zal matigen, er een heel grote kans bestaat dat de valutaspeculanten op zoek naar gemakkelijke winsten zich mas saal op de gulden gaan storten. „Dit zou de gulden nog duurder maken, waardoor het effect van de loonkostenmatiging weer verloren zou gaan. Er bestaat een goede kans dat een op exportbevordering gerich te loonkostenmatiging als het ware wordt afgestraft door valutahandelaren”, zei Kok. moeten dragen, vind ik niet dat ministers en staatssecretarissen als martelaren van het Nederlandse volk door het leven moe ten gaan, maar een salarisverhoging, zoals men nu zichzelf heeft toegekend, mag for meel waterdicht zijn, maar is op dit mo ment, met Jan-modaal bungelend aan de nullijn, een blunder van de eerste orde”, zei hij. Volgens Carter hebben de Verenigde Staten tot dusver dit jaar 23 miljard dollar aan de invoer van olie uitgegeven en zal tegen het einde van het jaar de 45 miljoen dollar worden bereikt. Het verbruik van benzine is toegenomen en ongeveer de helft van de verbruikte olie is uit het buitenland afkomstig, zei hij. De FNV-voorzitter meent dat niet in de industriële sectoren moet worden gezocht naar vervangende werkgelegenheid. Veel meer zoekt Kok het in de herverdeling van De schepen zijn bestemd voor het ver voer van zeer zware ladingen en worden uitgerust met twee zware portaalkranen met een hefvermogen van vijfhonderd ton elk. De schepen worden 152 meter lang en 24 meter breed. Zij zullen onder Neder landse vlag gaan varen en Rotterdam als thuishaven hebben. Aandeelhouders zullen voor de keus wor den gesteld één tegen één hun aandelen te wisselen voor nieuwe aandelen in de trust, óf ze kunnen 110 per aandeel van 100 contant krijgen. Van der Louw wees in dit verband op de alarmerende berichten uit de scheeps bouw. Het terugbrengen van de scheeps- bouwcapaciteit tot 70 percent van de huidige omvang zal leiden tot een verlies van ongeveer 6700 arbeidsplaatsen in Rotterdam en omgeving. Worden de ge volgen van de herstructurering in de indirecte sfeer erbij geteld dan zal het verlies aan arbeidsplaatsen waarschijn lijk de 10.000 gaan overschrijden. Wim Kok zo’n 600.000 mensen, of wel 15 percent van het totale aantal werknemers, door werk loosheid en arbeidsongeschiktheid aan de kant. Zij vormen het verontrustende ziektebeeld van een economisch stelsel, Ten slotte willen zij weten of de dienst van het ijkwezen belast is met regelmatige controle van de gesprekstellers. Indien dit niet kan worden bevestigd, welke voor zieningen getroffen zouden moeten wor den om de abonnees een gespecificeerde rekening te presenteren. ROTTERDAM. De Holland-Amerikalijn wil Nederland verlaten. De raad van bestuur en een kleine centrale staf gaan kantoor houden in de Verenigde Staten. De juridische zetel van de houdstermaatschappij wordt de Nederlandse Antillen. Boven dien komt er een overkoepelende trust, die op Bermuda wordt gevestigd. In zijn rede liet Kok duidelijk uitkomen dat de vakbeweging voor 1978 zal kiezen voor het aftoppen van de hogere inko mens. Als harde eis blijft overeind staan dat de gemiddelde werknemer met een inkomen tot ƒ28.500 er niet op achteruit mag gaan. Vandaar dat gisteren al een aantal maatregelen werd voorgesteld, zo als 200 belastingverlaging voor iedereen, verlaging van de sociale premies, het niet- doorgaan van de aardgasprijsverhoging en het helemaal laten vallen van de infla tiecorrectie. Kok hekelde het besluit de ministers en staatssecretarissen een hoger inkomen toe te kennen. „Uitgaande van de stelling dat de sterkste schouders de zwaarste lasten ROTTERDAM (ANP). Het in moei lijkheden verkerende scheepsbouwcon- cern Rijn-Schelde-Verolme heeft op dracht gekregen voor de bouw van drie zogenoemde „zware ladingschepen”. De order is afkomstig van het Rotterdamse bedrijf „Doek Express Shiping” (reder en zware lading specialist) uit Rotterdam. Er is een bedrag van 140 miljoen gulden mee gemoeid. Gevraagd wordt of het waar is dat de bedragen die op de telefoonrekeningen voorkomen, niet aantoonbaar kunnen worden gemaakt aan de hand van specifi caties van gevoerde gesprekken, en of om dezelfde reden klachten of verzoeken om verduidelijking niet afdoende kunnen worden behandeld. Het ministerie loopt met deze cijfers vooruit op de definitieve en meer gedetail leerde cijfers die binnenkort in het maand verslag arbeidsmarkt van het ministerie gepubliceerd worden. »erd )0 225,00 10 6,40 10 5,50

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 21