Frans bezoek aan Rusland EEG-commissie wil officieel handelsakkoord met China Geruchten over sluiting Kaaproute voor westerse zeevaart ZUID-AFRIKA ZAL BIJ ECONOMISCHE BOYCOT FLINK VAN ZICH AFBIJTEN Catalonië krijgt weer beperkt zelfbestuur Chaotisch eerste zitting van Antilliaans parlement „OP KORTE TERMIJN GEEN SALT-AKKOORD” Bondsdag akkoord met wetsontwerp CARTER WIL VERBOLGENHEID IN JERUZALEM SUSSEN BREIEN Geen concessies President Carter: PASTORALE Bonn ontkent bouw proefterrein voor raketten in Zaire Amendement tegen neutronenbom in VS verworpen Voorbereid Croes pikte voorzittershamer in „Kontaktsperre”: p- 19 7 7 BINNEN- EN BUITENLAND 30 SEPTEMBER VRIJDAG l 1 s n k ?n to ia! door Nico Scheepmaker Premier Barre van Frankrijk is op bezoek in de Sovjet-Unie. Hij voert daar o.m. besprekingen met partijleider Breznjev. (Van onze redacteur in de VS) WASHINGTON Er zijn geen aanwijzingen dat een nieuw ak koord ter verdere beperking van strategische bewapening (SALT) op korte termijn kan worden gesloten. (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON/JERUZALEM. Volgens de Amerikaanse presi dent Jimmy Carter moet Israel niet worden gedwongen om met de Palestijnse bevrijdingsbeweging PLO te onderhandelen. „Wij hebben beloofd, en ik heb die belofte vernieuwd, dat wij niet met de PLO zullen onderhandelen zolang zij de VN-resolutie 242, waarin het bestaans recht van de staat Israel wordt bevestigd, niet erkent. Zodra de PLO dit doet, zal Amerika besprekingen beginnen met PLO-leiders”. Maar zelfs dan kan, volgens Carter, een rechtstreekse deelneming van de PLO aan een Geneefse conferentie niet worden gegarandeerd. (Van onze redacteur in zuidelijk Afrika, Karl Breyer) JOHANNESBURG. „Als Zuid-Afrika werkelijk door de westerse landen in een hoek wordt gedreven, dan is de kans groot dat wij ons gaan verzetten op een wijze die de wereld zal doen opkijken”. ja Israel kan niet worden gedwongen met PLO aan tafel te gaan zitten i i President Carter n ir O 1 BS Prof. Dirk Kunert, specialist voor bui- De wet is het regelrechte gevolg van de ontvoeringszaak Schleyer en richt zich in hoofdzaak tegen het contact tussen (ver moedelijke) terroristen en hun keuzever- dedigers. De volgende dag wist hij het weer: de suggestie dat hij, als hij weer eens verliefd was geworden op een meisje, haar in oos terse gewaden zou willen tooien. Die be- .hoefte voelde hij nooit, verzekerde hij me. „Ik voer hem naar de sofa in de hoek van de kamer in de richting van een niets dan rust uitstralende jongeman die gezellig zit te breien”. Maarten Biesheuvel en Maarten ’t Hart zijn stadgenoten: ze wonen en werken alle bei in Leiden. Ze zijn allebei schrijvers, die met elkaar gemeen hebben dat ze heel leesbaar schrijven. Er zijn echter ook ver schillen: Maarten Biesheuvel is als schrij ver meer het tobberige type (schrijven is voor hem geen fluitje van een cent), terwijl Maarten ’t Hart gewoon gaat zitten en begint te schrijven, - een methode die me wel aanspreekt. Enfin, dat gaat zo zeventien bladzijden door, een uiterst vermakelijk maar niet kwaadaardig stuk dat mij even aan Gogol deed denken. Nu kende ik Maarten ’t Hart niet zo goed, dus toen ik hem vorige week wat uitgebreider ontmoette heb ik hem gevraagd, hoe hij op dat stuk gereageerd had. „Ben jij het type dat meegnuift en het een hele eer vindt om zo op de hak geno men te worden” (vroeg ik ongeveer), „of zit je er toch een beetje gepikeerd en „gehin derd” tegenaan te kijken?” ,,’s Avonds naar huis en de pantoffels aan schieten”, schrijft Biesheuvel als hij Maar ten ’t Harts levenspatroon schetst. En het andere? Maarten ’t Hart peinsde en peins de, maar kon er zo gauw niet op komen. „Hooguit zou ik haar die oosterse gewaden willen uittrekken”, zei hij met zo’n typi sche maartenhartiaanse zinswending die hem zo populair heeft gemaakt bij de feministen. Met boeken gaat het zó. Eerst schrijft iemand een boek. Dat wordt door 7000 mensen gelezen. Daarna gebeurt er een hele tijd niets, totdat een filmproducent, die al jaren op zoek is naar „het” verhaal om te verfilmen, op dat boek geattendeerd wordt. Hij gaat het verfilmen en prompt wordt het boek herdrukt in een oplage van 20.000 exemplaren. Zo ongeveer, maar niet precies zo natuurlijk, is het ook gegaan met „Pastorale 1943”, een oorlogsroman die Simon Vestdijk in juli-augustus 1945 schreef en nu verfilmd wordt. Dezer dagen verscheen een herdruk. De oorlog zelf had niet voor meer calamiteiten kunnen zorgen, want niet alleen bleek op het omslag „1943” in de titel te zijn verge ten (in het binnenwerk staat het wel twee keer goed), maar ook bevatte de hele opla ge van 7000 exemplaren tweemaal blz. 73 en tweemaal blz. 75, maar niet de bladzij den 74 en 76. Kleine onachtzaamheid van de drukker.Nu kennen we uit het ron deel wel de dichtregel die meermalen te rugkomt, maar in proza is dat ongebruike lijk, zeker met hele bladzijden, te meer als het ten koste gaat van andere bladzijden. Ergo beleefde Pastorale 1943 de snelste herdruk uit de geschiedenis van de litera tuur, nu met de juiste bladzijden. Een schadepostje van zo’n 24.000 gulden voor de drukker, een bedrag dat Vestdijk niet vaak voor een van zijn boeken zal hebben gekregen. i r s i i i i Carter lijkt met zijn verklarins vooral de Israëliërs te willen geruststellen. In rege ringskringen in Jeruzalem was grote ver bolgenheid ontstaan over uitlatingen van Amerikaanse zijde als zou de uitleg die Israel aan het Amerikaanse voorstel voor De Catalaanse autonomie of „Generali- tat” werd in 1938, nog gedurende de bur geroorlog, opgeheven door de latere dicta tor Franco. Volgens Cifra is de regering-Suarez ak koord gegaan met de overeenkomst die in de Franse stad Perpignan werd uitge werkt door de Catalaanse president in ballingschap, de 78-jarige Josep Tarra- dellas, en de regeringsvertegenwoordiger Salvador Sanchez Teran, alsmede de Ca talaanse politieke partijen. BONN (Reuter). West-Duitsland heeft gisteren een Russische bewering tegenge sproken' dat het in Zaïre een proefterrein voor raketten bouwt. De bewering was woensdag geuit door president Breznjev in een welkomstwoord voor president Neto van Angola. Een officiële woordvoerder van de West- duitse regering ontkende de bewering. Breznjev verwees waarschijnlijk naar een proefterrein voor raketten dat twee jaar geleden door de particuliere Westduit- se firma Otrag van de regering van Zaïre is gehuurd. Deze kleine firma experimen teert met goedkope raketten voor het lan ceren van ruimte-tuigen. WILLEMSTAD (ANP). De eerste bij eenkomst van de nieuwe Staten (parle ment) van de Nederlandse Antillen heeft gisteren in Willemstad een chaotisch ver loop gehad. Hoogtepunten in het tumult hervatting van de Geneefse vredesonder handelingen heeft gegeven niet overeenko men met de inhoud van de plannen van Carter en zijn minister van Buitenlandse Zaken, Vance. De Israëlische premier Be gin verklaarde gisteren nog eens nadruk kelijk dat zijn regering geen letter is afge weken van de oorspronkelijke Ameri kaanse voorstellen, die later nog eens zijn bevestigd in de gesprekken in Washington tussen de ministers van Buitenlandse Za ken, Dajan en Vance. Waarschijnlijk heeft de duidelijke for mulering en publikatie van de Amerikaan se voorstellen door de Israëlische regering Dat was gisteren het commentaar van zegslieden van de ministeries van Defen sie en Buitenlandse Zaken in Pretoria op geruchten dat Zuid-Afrika van plan zou zijn bij een eventuele economische boy cot zoals ook door minister Van der Stoel in de Algemene Vergadering van de VN naar voren is gebracht de Kaaproute voor de westerse zeevaart te sluiten. „Vorster en de Zuidafrikaanse rege ring worden op het ogenblik op zoveel fronten aangevallen, dat het alleen maar logisch is dat zij op een gegeven moment zeggen: „tot hier en niet verder”, zeggen weinig begrip in Washington gevonden. Omdat Amerika zijn plannen nooit volle dig in de openbaarheid heeft gebracht, is Prof. Arndt Spandau, een specialist in de handelseconomie aan de universiteit van Witwatersrand, zei gisteren voor de In Jeruzalem lieten regeringsfunctiona rissen gisteren weten dat Israel op het punt van de Palestijnse vertegenwoordi- moeilijk na te gaan wie nu wie voor de gek heeft willen houden. Israël gaat akkoord met het optreden van een pan-Arabische delegatie, waarin Palestijnen zijn opgeno men, bij de opening van de conferentie. De Palestijnen zouden tijdens het verdere ver loop van de conferentie deel moeten uit maken van de Jordaanse delegatie en geen bekende PLO-figuren mogen zijn. Carter zei gisteravond dat de Ameri kaanse regering „geen eigen standpunt heeft over de vraag wie de Palestijnen moet vertegenwoordigen, of hoe de Arabi sche delegatie in elkaar moet zitten. Ame rika streeft naar een formule, die voor iedereen aanvaardbaar is. Carter wees het standpunt dat de PLO de enige vertegen woordiger van de Palestijnen is van de hand, omdat er tenslotte ook burgemees ter en andere functionarissen zijn (op de bezette Jordaanoever o.a.) die als verte genwoordigers van het Palestijnse volk kunnen worden beschouwd. De vooruitgang bij de besprekingen van de afgelopen weken neemt niet weg dat er nog vele detailbesprekingen moeten wor den gevoerd. Amerikaanse en Russische onderhandelaars trekken nu weer naar Genève om daaraan verder te werken. Intussen blijven de VS voortwerken aan de ontwikkeling van de mobiele en Crüise- raketten waarover de Russen zich grote zorgen maken. Ook is het volgens hem duidelijk dat Zuid-Afrika zich reeds jaren op de mo gelijkheid van een economische boycot heeft voorbereid. Het land beschikt over olievoorraden voor minstens vier tot vijf jaar en reeds in 1980 zal de staat sonderneming Sasol II in staat zijn an derhalf miljoen ton olie uit steenkool te produceren. Samen met Sasol I in Sasolburg zal dan in ongeveer 30 procent van de Zuid afrikaanse energiebehoefte kunnen wor den voorzien. Inmiddels werden in het Soutpans-berggebied nieuwe steenkool- voorraden ontdekt, die naar schatting voor honder jaar reserve bieden. China is behalve Joego-Slavië het enige communistische land dat de EEG erkent. Na Japan is de EEG de grootste handels- partner van China. Het exporteerde vorig jaar goederen ter waarde van ruim 2,2 miljard gulden naar de EEG-landen. De Chinese import uit de negen EEG-staten bedroeg toen circa 3,3 miljard gulden. Een woordvoerder namens de commis sie zei dat na voorbereidende besprekin gen met de Chinese autoriteiten, waarvan de laatste serie in juli plaatsvond, de tijd nu rijp is voor volledige onderhande- lingen. Het voorstel van de EEG-commissie wordt ter goedkeuring voorgelegd aan de EEG-ministerraad. President Carter wil verder onderzoek naar de neutronenbom om in een later stadium te besluiten of dit omstreden tacti sche atoomwapen al dan niet zal worden aangemaakt. Deze weg is nu door het Huis opengehouden. De pleiters vóór het amendement had den het willen opnemen in de wet die gelden voteert voor kernenergie-onder- zoek in het fiscale jaar 1978 dat op 1 oktober begint. Duits-Zuidafrikaanse handelskamer dat sancties alleen maar doorgevoerd kun nen worden door een maritieme blokka de van Zuid-Afrika en dat niemand van de westerse mogendheden het risico zal nemen om daardoor bij een militair con flict betrokken te worden. WASHINGTON (UPI). Het Ameri kaanse Huis van Afgevaardigden heeft gisteren met 297-109 stemmen een amen dement verworpen dat de verdere ontwik keling van de neutronenbom had willen verbieden. in en fe- n n 0 n t t i f e MADRID (DPA/Reuter/AFP). De Spaanse regering is gisteravond in een speciale kabinetszitting akkoord gegaan met de herinvoering van beperkt zelfbe stuur voor het noordoostelijke landsdeel Catalonië, zo meldt het persbureau Cifra. ize an •he er- be- ?nt in ms ds- 'en di- an •ij- •is iet •b- en •n- er ijk je- m- or jn :e- n- m n- lp !5 lo n •n st in le 'P it •r sen op- oot het De ein fa- De ge- em lijn der t- r n trijfël f- Maarten ’t Hart antwoordde dat hij het een heel leuk stuk had gevonden, maar dat twee dingen hem geïrriteerd hadden, om dat ze niet waar waren. Het ene was de suggestie dat hij pantoffels zou dragen! „Dat je in een hoekje van de kamer zou hebben zitten breien?” suggereerde ik be hulpzaam. „Neenee, dat klopt, ik heb eens bij Maarten thuis toen er allemaal visite was een sjaal zitten breien, nee, het was iets anders. Ik zal het thuis wel even nale zen, dan vertel ik het je nog wel”. BONN (DPA/UPI). De Westduitse Bondsdag is gisteren nagenoeg eenstem mig akkoord gegaan met een wetsontwerp dat terroristen of van terreurdaden ver dachte arrestanten voor een bepaalde pe riode elk contact - zowel onderling als met de buitenwereld - kan ontzeggen wanneer er volgens de autoriteiten gevaar bestaat dat zulk contact .gevaar oplevert voor le ven, lijf of vrijheid van een persoon”. Tegen de wet stemden slechts vier leden van de sociaal-democratische regerings partij SPD. De stemming was hoofdelijk. Zeventien SPD-ers en leden van de libera le regeringspartner FDP onthielden zich. waren het in beslag nemen van de voorzit tershamer door Betico Croes van de Aru baanse MEP en het in het publiek werpen van de presentielijst door Frente-leider Wilson Godett. eveneens westerse diplomaten, die in middels hun regeringen voor een econo mische blokkade tegen Zuid-Afrika ge waarschuwd hebben. Zowel bij het mi nisterie van Defensie als in diplomatieke kringen in Pretoria acht men de moge lijkheid dat het tot sluiting van de Kaap route zal komen, gering. „Het Westen is in grote mate afhanke lijk van de strategische mineralen die Zuid-Afrika bezit. De export van goud, diamanten, platina en uranium zal door een boycot zeker niet worden getroffen. Er zal dus nog eens goed over nagedacht moeten worden voordat men werkelijk met economische sancties begint”, aldus een zegsman. Hij zei verder: „Het is bij voorbeeld nauwelijks denkbaar dat En geland, met zijn belangrijke economi sche problemen, vrijwillig de handelsre- laties zal verbreken. Dat geldt ook voor de Bondsrepubliek. Deze landen zullen zich wel twee keer bedenken voordat zij hun toestemming tot een boycot geven”. Ten aanzien van de Amerikaanse po ging om een basis te scheppen voor het bijeenroepen van de Geneefse vredescon ferentie zei Carter dat de VS momenteel zoeken naar middelen om de Palestijnen daarbij vertegenwoordigd te hebben. Hij benadrukt dat zonder Palestijnse deelna me geen redelijke oplossing voor de pro blemen in het Midden-Oosten binnen be reik ligt. In zijn nieuwe bundel verhalen „De Weg naar het Licht”, die ik met ongewoon veel plezier gelezen heb, steekt Maarten Biesheuvel de -draak met Maarten ’t Hart: „de Leeuw van Leiden”. Hij prijst hem het graif in, zal ik maar zeggen, looft zijn grote veelzijdigheid („Hij zal nog eens bloem kool verbouwen op de bodem van de At lantische Oceaan..) en als iemand bij hem thuis in een groot gezelschap vraagt wie toch die Maarten ’t Hart is, die in alle kranten en tijdschriften al die prachtige artikelen schrijft en daarnaast ook nog al die boeken publiceert, pakt Maarten Biesheuvel de man bij de hand en schrijft: ging geen concessies meer zal doen en dat de Arabieren hun opvattingen nu maar moeten wijziging, wil er een conferentie in Genève komen. uitnodiging heeft die hij naar believen kan aanvaarden en dat het zijn beurt is om naar de Verenigde Staten te komen. tenlandse betrekkingen aan de Witwa- tersrand-universiteit, zei dat VN-sacties alleen effectief kunnen zijn als zij collec tief worden doorgevoerd. „De meeste olieproducerende landen boycotten Zuid-Afrika al jaren en toch krijgen wij nog regelmatig olie”, zei hij. „Zuid-Afri ka wordt nu al sinds tien tot vijftien jaar gewaarschuwd dat er sancties zullen ko men. Een land dat zich daar niet op voorbereidt, zou dwaas zijn”, aldus Kunert. Het invloedrijke blad „Haaretz” is de mening toegedaan dat wijziging in de op vattingen van Washington het gevolg is van Russische en Arabische druk. De vertegenwoordiger van de PLO in Cairo, Said Kamal, die de Palestijnse be vrijdingsorganisatie op de Algemene Ver gadering van de VN vertegenwoordigt, heeft gezegd dat de Amerikaanse presi dent Carter „in feite de mogelijkheid Van een hervatting van de Geneefse conferen tie heeft uitgesloten.” Hij voegde eraan toe dat de PLO nooit de resolutie 242 zal erkennen. „Het is niet aan Carter om te zeggen wie het Palestijnse volk in Geneve moet vertegenwoordigen. Het probleem van de Palestijnse vertegenwoordiging is ons probleem. Op de topconferentie in Rabat is al beslist dat de PLO de enige en wettige vertegenwoordiging van de Pales tijnen is”, aldus Kamal. Volgens hem was er sprake van een inmenging van Carter in de aangelegenheden van het Palestijnse volk. De uitlatingen van minister Van der Stoel voor de VN en de Nederlandse kritiek op Zuid-Afrika, ontlokten de hoofdredacteur van het Afrikaanse dag blad „Beeld” de reactie: „Tegenover Ne derland heeft het Zuidafrikaanse pu bliek een houding aangenomen van: het raakt mij niet meer. Wat ook onze fouten zijn, met betrekking tot Nederland heerst hier apathie, totale onverschilligheid. Juist van Nederland, dat zich als kolonia le mogendheid zeker niet van zijn beste kant heeft laten zien en daar wellicht een complex aan heeft overgehouden, had den wij meer begrip verwacht. Bij gebrek aan het vereiste quorum van 12 van de 22 Statenleden waren de oude Antilliaanse staten in hun laatste vergade ring niet in staat geweest de geloofs brieven van de nieuw gekozen Statenleden goed te keuren. Dit werd door de MEP, die samen met de Frente in de oppositie gaat, aangegrepen de eerste vergadering van de Staten in de war te sturen. MEP-gedelegeerde Werleman, die als oudstgediende in de Staten volgens de staatsregeling de eerste vergadering had moeten leiden, liet weten deze taak niet te kunnen volbrengen, aangezien hij geen Statenlid was. Zijn geloofsbrieven waren nog niet goedgekeurd. De partijen die de nieuwe regering gaan steunen, lieten daarop weten dat dan de oudste in leeftijd, het Statenlid Bikker van de Democratische Partij, de vergadering maar moest leiden. De MEP achtte dit echter in strijd met de staatsregeling. Toen Bikker gistermogen het voorzitter schap op zich wilde nemen nam Betico Croes de voorzittershamer in beslag. Wil son Godett, nog steeds demissionair minis ter van Sociale Zaken, droeg zijn steentje bij door de griffier de presentielijst te ontfutselen en die in de publieke tribune te gooien. Inmiddels was Statenlid Bikker op de voorzittersstoel gaan zitten en weigerde eraf te komen. Na veel gepraat over en weer besloot MEP-man Werleman uiteindelijk de ver gadering toch voor te zitten. Hij opende de bijeenkosmt en voldeed aan het ver zoek van de gouverneur om de zittingspe riode 1977-1981 van de Antilliaaanse Sta ten voor geopend te verklaren. Direct daarna schorste Werleman de vergadering, volgens zijn zeggen in ver band met de impasse die ontstaan is. Volgens de MEP en de Frente verkeert men in een impasse nu de geloofsbrieven van de Statenleden niet door de oude Sta ten zijn goedgekeurd. Deze impasse zou volgens beide partijen alleen doorbroken kunnen worden als alle 22 Statenleden tot een nieuw akkoord komen. Dit zei VS-president Jimmy Carter gis termiddag tijdens een persconferentie. Hij zei erbij dat de VS zeer zijn bemoedigd door de tamelijk buigzame houding die de Russen recentelijk bij de besprekingen hebben gedemonsteerd. De VS hebben ge poogd deze houding te evenaren, aldus de Amerikaanse president. Carter is niet optimistisch over snelle overeenstemming, hoewel enige vooruit gang werd gemaakt. Een topontmoeting met de Russische president en partijleider Leonid Breznjev is allerminst zeker, maar Carter voegt daaraan toe dat de Rus een BRUSSEL (Reuter). De EEG-commis sie heeft gisteren voorgesteld dat de ge meenschappelijke markt zo spoedig mo gelijk officieel met China gaat onderhan delen over een vijfjarig handelsakkoord.

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 3