PLANNEN VOOR EEN SPECIALE KLINIEK Toestand van Van der Stoel BRITS BEGRAFENIS- PERSONEEL IN STAKING Politie schiet man in been SCOMERA I zieke baby verslechterd Raket ontploft Veiligheidsraad akkoord met VN-af ge vaardigde Damiate Pers dè franse keuken Krijgt u de rust die u verdient? OAE sceptisch over „EEG-code sprak met Vance en Waldheim IJmuider Courant Deel van lading gifschip naar Rijnmond vervoerd Van Leidse zesling Kwestie Rhodesië: 4 Aandrang Naar 6000? B De grootste speciaalzaak in SUÈDE-NAPPA- en LEDER KLEDING Niet te verkopen i BONNETERIE Pander Amsterdam I 'r ii Een op twee BINNEN- EN BUITENLAND SEPTEMBER 19 7 7 3 O VRIJDAG V R 1 99 Ook voor grote maten. minderen en niet-academici in te f Speciaal aanbevolen: DE i schakelen bij het onderwijs aan lagere-jaars-studenten. Zijlstraat 29 - Haarlem - Tel. 023-310766 Tussen Zijlbrug en Nassaulaan (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Staatssecretaris Hendriks (Volksgezondheid) heeft een plan in de maak om te komen tot uitbreiding van de hartchirurgie. Hij heeft daarbij het oog op het stichten van in ieder geval één categorale kliniek, in afwijking van de tot dusver gevolgde beleidslijn. Daarbij zou dan gevolg worden gegeven aan de wens van de hartpa tiënten en andere aanvragers, maar niet aan het advies van de begeleidingscommissie hartchirurgie, waarin de medici zijn vertegen woordigd. IJK voor ring: zo vf belai gekr versi Een dat c binn UTRECHT (ANP). Dr. G. Klein, Tweede Kamerlid en oud- staatssecretaris van Onderwijs en Wetenschappen, heeft in de „Vak- bondskrant” van de FNV zijn plannen verdedigd om het aantal hoogleraren, lectoren en weten schappelijke medewerkers te ver- Exclusief dealer voor geheel Kennemerland. Bezoek onze showroom intzerbouw b.v santpoorterstraat 41 Haarlem tel.:023-263463 'n wereld in...mode en meubelen vindt n alleen bij interbonw O laapt u in een bed waarin u O echt uitrust? Of kunt u zich best iets comfortabelers voor stellen? Dan is onze aanbieding voor u bestemd. Pander heeft dat comfortabele bed (90 x 200 cm) met onder- en bovenmatras, waarop uw lichaam tot rust komt. Met pootjes voor, zwenkwielen achter, dus gemakke lijk op te maken. Met achterwand in naturel canvas, waarmee ook de matrassen zijn bekleed. Kom gauw kijken, de voorraat! is beperkt. ~FiHl Uitbreiding hartchirurgie in de maak I I i i I I I I (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) 1 i Klein: Universitair onderwijs I in Nederland veel te duur I I (ADVERTENTIE) I (ADVER TENTIE) ^/tCi/K/eüe 0,70 f 141,50 I i r 'I i II 1 f hotel in New York een gesprek gehad met zijn Amerikaanse collega Vance. i breiding in bestaande centra te willen zoeken. Buitenlanders die hier komen, kijken hun ogen uit”, aldus dr. Klein. hoeven niet dergelijke salarissen te tou cheren’ VLISSINGEN (ANP). Zeeland is gis teren een klein deel van zijn giftige chemi caliën, afkomstig van het Griekse vracht schip Attican Unity, kwijtgeraakt. Onder het toeziend oog van énkele „controleurs gevaarlijke stoffen” van het ministerie van Verkeer en Waterstaat is een deel van de 240 vaten overgepakt in overmaatse vaten. Een Libisch amendement, dat wilde dat Waldheim overleg pleegt met leden van de Veiligheidsraad alvorens hij een benoe ming afkondigt, werd door de indiener van de resolutie, de Britse minister van Buiten landse Zaken David Owen, overgenomen. De Russische ambassadeur, Oleg Troya- novsky, had eerder meegedeeld dat hij de Britse resolutie niet kon steunen, maar de aanvaarding ervan niet zou tegenhouden. Hij vond het Brits-Amerikaanse plan geen goede basis voor een regeling van de Rho- desische kwestie, omdat het „neokoloniale elementen” bevat. Hij meende dat de Vere nigde Naties er niet bij betrokken moeten worden. Ook Afrikaanse ledeh van de Vei ligheidsraad uitten sterke bedenkingen te gen het Brits-Amerikaanse plan. Minister Owen, en andere leden van de Raad, ver klaarden dat aanvaarding van de resolutie geen instemming hoefde te betekenen met het gehele plan voor een overgangsrege ling naar een meerderheidsbewind in Rho desië. Met de stichting van een aparte kliniek zou de capaciteit in ieder geval hoger wor den dan de ruim 4000 waarop nu voor 1980 wordt gemikt. Het tempo waarin nu wordt geopereerd, komt nog niet hoger dan ongeveer 2200, terwijl op jaarbasis ongeveer 2000 patiënten via luchtbruggen in het buitenland (VS, Engeland, Zwitser land) worden behandeld. De begeleidings commissie heeft meermalen verklaard te gen aparte klinieken te zijn, maar de uit- De in zijn been geschoten man is na poliklinische behandeling ingesloten op het hoofdbureau van politie. De moeilijkheid is echter dat de acade mische ziekenhuizen niet onder het minis terie van Volksgezondheid vallen, maar bij Dit plan voorziet in een gezamenlijk op treden van een Britse gouverneur in Rho desië, Lord Carver, en een vertegenwoor diger van de Verenigde Naties. Als eerste opdracht zouden ze een staakt-het-vuren moeten bewerkstelligen tussen het Rhode- sische leger en de nationalistische guerril- latroepen. hoeveelheid wetenschappers ligt per stu dent drie a vier maal zo hoog als elders. We hebben bijvoorbeeld in ons landje net zo veel hoogleraren als in Groot-Brittannië. LONDEN (AP). Afgevaardigden van de werknemers in het begrafeniswezen in Londen hebben gisteravond op een vakbondsvergadering met 33 tegen 19 stemmen een voorstel aanvaard om vanaf volgende week maandag te staken voor een hoger loon. Bij de vakbond van deze werknemers zijn alleen de chauffeurs aangesloten. De lijkkistenmakers en de afleggers hebben een andere vakbond. Li de afgelopen weken hebben de chaffeurs al een langzaam-aan-aktie gevoerd waardoor sommige lijken enkele weken bovengronds op hun begrafenis hebben liggen te wachten. Een echte staking betekent op zijn Engels dat de chauffeurs zullen proberen te beletten dat lijken uit de rouwkamers naar de begraafplaatsen zullen worden getransporteerd. ten. „Het gaat uiteindelijk om het lesgeven aan mensen van een behoorlijke intelligen tie, die minder begeleiding en uitleg nodig hebben dan bijvoorbeeld de leerlingen van een lagere school”, aldus dr. Klein, „maar daar hebben we één docent per bijna dertig leerlingen. Ik vind dus dat de ver houdingen zoek zijn”. Van der Stoel verklaarde na afloop dat, evenals bij voorgaande ontmoetingen, een grote mate van overeenstemming tussen de Amerikaanse en Nederlandse opvattin gen aan de dag was getreden. Hij heeft ook gesproken met secretaris generaal Waldheim van de Verenigde Na ties. Evenals Van der Stoel eerder in zijn toespraak tot de Algemene Vergadering had gedaan, bevestigde hij Nederlands krachtige steun voor de volkerenorgani satie. Volgens dr. Klein zijn de hoge lasten van het universitaire onderwijs, gepaard aan de zeer comfortabele positie van de weten schappelijke staf, publiekelijk niet meer te verkopen. Hij gelooft, dat men dat bij de universiteiten zelf langzamerhand ook wel voelt. Tenslotte constateert hij, dat het aantal studenten tussen het eind van- de jaren veertig en het eind van de jaren zestig is verviervoudigd, terwijl er - omgerekend vanwege de inflatie, dus „schoon” - veer tien keer zoveel in wordt gestopt. Hetgeen betekent, dat er tegen 1970 „reëel” per student al drie en een half keer zoveel werd geïnvesteerd als rond 1950. De moeder van de zesling is gisteren uit het ziekenhuis ontslagen. Haar toe stand is net als van de andere vijf kinderen goed. BRUSSEL (AFP). De leden van de Organisatie van Afrikaanse enheid (OAE) hebben gisteren laten blijken dat zij hun twijfels hebben over de praktische beteke nis van de gedragscode voor dochteron dernemingen van Europese bedrijven in Zuid-Afrika. Deze is onlangs door de EEG- ministerraad opgesteld. De OAE is wel gelukkig met deze stap van de EEG, aldus een communiqué van de Afrikaanse am bassadeurs in Brussel, maar „moet de fei telijke betekenis van deze code wel met enige scepsis bezien”. De ambassadeurs vragen aan de EEG „duidelijke, positieve en uitvoerbare maatregelen om de Zuidaf- rikaanse leiders tot afschaffing van hun apartheidspolitiek te bewegen”. DIRECTIE: Damiate Pers b.v. Mr. H.C. van der Mije De huisd: miaux delijk menie handi liefde geziei ter cc maats meer heid zaker zegt i van duim Vai de hi heen, voor diere In he merk schol aan een t om a ge ht Kras je ge dan merl - spe zicht gebe buur last het j heid 1 I De politie had al enige tijd het vermoe den dat in het huis in drugs werd gehan deld, maar vooral de melding dat zich in het pand ook wapens zouden bevinden, deed de recherche besluiten een inval te doen. 3 gebakken tongetjes met vers fruit, aardappelen, gemengde salade en groenten 20.00 per persoon Geopend vanaf 17.00 uur Tafelreservering gewenst, (op maandag an dinsdag gesloten Bloemendaalseweg 28 Bloemendaal Tel. 023-254939 CAPE CANAVERAL (AP). Een Atlas Centaur raket, die gebruikt werd om een Amerikaanse communicatiesatelliet in de ruimte te lanceren, is gisteravond 55 se conden na de lancering ontploft. Zeven seconden later hield de raket op met het uitzenden van informatie. Daarmee is in één mihuut 49,4 miljoen dollar in rook opgegaan. Als een grote oranje sigaar za gen de toeschouwers de raket in zee neer dalen-^» HOOFDREDACTIE: Jos L. Lodewijks E. Koning NEW YORK (Reuter). De Veiligheidsraad heeft gisteren met 13 stemmen voor en geen tegen een Britse resolutie aangenomen, waarin Secretaris-Generaal Kurt Wald heim wordt gemachtigd een VN-vertegenwoordiger voor Rhodesië te benoemen. De Sovjet-Unie onthield zich van stemming, en China nam niet aan de stemming deel. I I f 13,90 40.- 53,- 157,30 f 203.- Het is niet duidelijk of het demissionaire kabinet over deze zaak zal beslissen, maar de mogelijkheid bestaat wel. Woensdag 12 oktober zal de Kamercommissie met Hen driks over de zaak praten; zij wil in ieder geval dat haar mening wordt gehoord voordat de bewindsman definitieve stap pen-neemt. In de commissie bestaat meer begrip voor de wensen van de medici, die vinden dat er meer hartoperaties in de academische ziekenhuizen moeten worden uitgevoerd. De operatie was met veel veiligheismaat- regelen omringd. Het deel van de Sloeha- ven in Vlissingen-Oost waar de overslag van de vaten plaatsvond, was hermetisch afgesloten. De vaten zijn op twee vracht auto’s naar de N.V. Vuilverbranding Rijn mond in Rotterdam afgevoerd, waar ze zulleri worden vernietigd. Dennis kreeg woensdag onverwacht een ernstige darmstoornis. Hij had toen al last van ademhalingsmoeilijkheden. De infectie heeft zich nu ondanks bloedtransfusies die de weerstand van het kind moeten vergroten verder verspreid. De baby wordt kunstmatig gevoed. De vaste commissie Volksgezondheid van de Tweede Kamer oefent al enige tijd aandrang op de staatssecretaris uit om in ieder geval meer maatregelen te nemen. Zij wil nu een gesprek met de (demissio naire) bewindsman voeren voordat het ka binet beslissingen neemt. Hendriks is be zig het kabinet medewerking te vragen voor de uitbreiding van de hartchirurgie. Omdat daaraan financiële consequenties vastzitten zal de rol van minister Duisen berg (Financiën) belangrijk zijn. UTRECHT. Bij de aanhouding van vijf mannen en een vrouw in Utrecht heeft de Utrechtse politie gisteren een van de verdachten met een gericht schot in hét onderbeen buiten gevecht gesteld. De man had, aldus de politie, geweigerd zich - ook na herhaalde sommaties - over te geven. NEW YORK (ANP). Minister Van der Stoel van Buitenlandse Zaken heeft giste ren in Nwe York drie kwartier met zijn Amerikaanse ambtgenoot Cyrus Vance gesprokenover actuele internationale vraagstukken. Het gesprek ging voorna melijk over het Midden-Oosten en het te gengaan van de verspreiding van kernwa pens. De aanhouding in het huis in de Nieuwe Koekoekstraat vond plaats op verdenking van handel in heroïne, diefstal en wapen- j bezit. In de woning werden een pistoolmi- trailleur, 28 gram heroïne en van diefstal afkomstige goederen aangetroffen. „Internationaal bescheurt men zich over ten eerste het inkomen van onze hooglera ren en ten tweede over de omvang van de wetenschappelijke staven aan de Neder landse universiteiten. Wij hebben het duurste hoger onderwijs ter wereld. De Over het inschakelen van niet-acade- misch gevormd personeel zegt hij: „Als ik zie wat instructeurs, dus wetenschappelij ke medewerkers of hoofdmedewerkers met salarissen van maximaal ƒ70.000 tot ƒ80.000, met hun eerste en tweedejaars studenten doen, dan zeg ik, daar kun je een HTS-er of eerstegraads leraar voor nemen schappelijk” personeelslid per zes studen- en soms ook nog een tweedegraads. Die BUREAU: Redactie en administratie: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden postbus 18, IJmuiden tel. redactie: 02550 - 15389 na kantoortijd: 02208 - 3577 tel. adm. en adr.: 02550-15437 en 16450 postgiro: 273107 telex: 41866 ADVERTENTIES: telefoon 023 - 31 90 53 GROENTJES: gerubriceerde advertenties, uitsluitend telefoon 023 - 31 92 72 ABONNEMENTEN: - bij vooruitbetaling - per maand per kwartaal per post per jaar per post losse nummers buitenland per kwartaal BEZORGKLACHTEN: maandag t/m vrijdag van 18.30-19.00 uur zaterdags van 11.30-12.30 uur Uitsluitend telefoon: 02550-10519 voor Santpoort: 023 - 31 90 53 Oudeweg 12-14, Haarlem tel. 023 - 31 90 53 l i I I onderwijs thuishoren. De afgetreden staatssecretaris Klein is er tot dusver niet in geslaagd tot redelijke opvoering van de capaciteit in die centra te komen. De vraag is nog steeds of de geplande 4000 in 1980 kan worden gehaald. l De personeelsbezetting in het weten schappelijk onderwijs varieert volgens hem tussen een personeeslid op de vijf a tien studenten. Bij de T.H. in Delft is de verhouding zelfs bijna én op twee. Als het administratief, technisch en verzor gend personeel niet wordt meegerekend, is er landelijk gezien één „zuiver weten- (Van onze redactie binnenland) LEIDEN. De toestand van Dennis Nijssen, de laatst geborene van de Leid se zesling, is verslechterd. „Gezien de ernst van de situatie is het verloop van de ziekte niet te voorspellen. Er worden intensief wisseltransfusies toegepast”, aldus een woordvoerder van het Aca demisch Ziekenhuis in Leiden. Dan zouden de academische centra op 400 per jaar moeten komen, het Utrechtse St. Antoniusziekenhuis op 1000 en zou ook moeten worden4geopereerd in het Eindho- vense Catharina Gasthuis en het Acade misch ziekenhuis Utrecht. Maar in de aca demische ziekenhuizen is men niet zo ge porteerd voor grote uitbreidingen, terwijl Eindhoven nog moet beginnen en van het AZU nog niet bekend is wanneer eventu eel opnieuw met hartoperaties wordt gestart. I De begeleidingscommissie heeft de Ka mercommissie laten weten dat 6000 opera ties, een getal waarvoor zij eerder pleitte, haalbaar is bij uitbreiding in de academi sche ziekenhuizen en in algemene zieken huizen. Zij pleit daarbij voor regionalisatie en zegt dat het geld dat nu nodig is voor de operaties door middel van luchtbruggen beter zou kunnen worden besteed voor i uitbreiding van de operatiecapaciteit in I Minister Van der Stoel heeft in het Plaza- Nederland. Vanuit de Nederlandse Hart- patiënten Vereniging is gesteld dat ook I 6000 operaties per jaar nog niet voldoende zijn. j t t i i t t i i Een bed voor elk interieur, voorde speciale prijs van f825,-

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 4