GEEN GELD VOOR NOODZAKELIJKE VOORZIENINGEN Verkiezingssfeer is in Velsen al te proeven R VVD WIL PROFIJTBEGINSEL VOOR MILIEUMAATREGELEN langs sluizen en havens s a ■I III! to w Floralia op Pieter Vermeulenschool r t ui h Kr 5 □st ij .aO tlN i' WBBBETER WKH DRUKWERK ^BB BESTELLEN? O M3 SM I i Kanttekeningen i Hebbeding J K lli STORMVOGELS-ZANDVOORTMEEUWEN WH Sa! PO VELSEN-IJMUIDEN SEPTEMBER 19 7 7 VRIJDAG 3 0 8 i I 1 (Van een onzer verslaggevers) I '9 - X - 1 S’ ROYAL DIETVORST ZEEWIJK i ,1 i GEBOORTE? VERLOVING? HUWELIJK? VAN RIXEL zo’n drukker Oosterduinweg 29 tel. 14768 IJmuiden 'Z 'iii® IJMUIDEN. Een stevige kluif voor Fikkie en een verse vissenkop voor Pluisje. Dat zou in de vooroorlogse jaren een passende versnape ring zijn geweest ter viering van Werelddierendag. Dinsdag is het weer zo ver. Staat „het dier” een dag in het middelpunt van de mondiale belangstelling. De feestelijke maaltijd heeft een iets ander karakter gekregen. Hapklare brokken en smeuige pasteien. Verpakt in kleurig versierd blokwerk met duidelijke vermelding van de voedingswaarde. Een menu dat overigens geen uitzondering voor de dierendag is maar dat op het presenteerblad van de TV-reclame vrijwel ieder huis wordt binnengedragen waar een hond of kat deel uitmaakt van het huisgezin. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. In slechts 24 minuten heeft de gemeenteraad van Velsen gisteravond de 15 pun ten tellende agenda doorgewerkt. Een korte dis cussie ontstond naar aanleiding van het plan om alle inwoners van de gemeente de gelegenheid te bieden milieugevaarlijke afvalstoffen in te leve ren bij het bedrijf Gas, Reiniging en Water. De woordvoerster van de VVD, mevrouw P. H. M. Rootjes-Nabben, pleitte ervoor ook in de sfeer van deze milieuvoorzieningen het profijtbeginsel door te voeren. j 'i ZEEWIJK A.S. ZONDAG AANVANG 14.30 UUR L 1 I Kerbertasiel voor het welzijn van alleenstaande huisdieren h De binnenverbZijven van het Kerbertasiel zijn duidelijk te klein voor de grote blaffers. 4 ’k ARIE VAN DER VEER (ADVERTENTIES) X 11 ir niet meer. Een dier dat wij weigeren wordt dan toch het slachtoffer van zijn „onge wenst zijn”. De mensen zouden zich toch wat meer moeten realiseren wat de conse quenties zijn van het in huis halen van een beest. Vaak gebeurt dat met te veel gemak. Het zijn dan wat je noemt echt hebbedin gen. Als het nieuwtje er af is wordt het een wegwerphuisgenoot. Deze mentaliteit heeft er in niet onbe langrijke mate toe bijgedragen dat het hokken binnen zijn wat aan de kleine kant. We zullen dus op korte termijn daarin moeten voorzien; binnenhokken voor gro te honden.” Wat het probleem van de „overbevol king” van honden en katten betreft wijst asielbeheerder Kraayenoord er op dat het verstandig is poezen te laten steriliseren. Wekelijks worden er aan de asielpoort tien a vijftien verwilderde katten aangeboden. De dieren worden geboren in het wild en leiden daar een zwervend bestaan. Dieren leed dat kan worden voorkomen. Ook jonggeborenen kunnen aan het asiel wor den afgeleverd. Daar wordt zorg gedragen voor een pijnloos einde. „Maar”, zo merkt Kraayenoord op, „natuurlijk niet wachten tot zes weken na de geboorte”. Deze me thode verdient de voorkeur boven het risi co dat men loopt als men een nest honden of katten behoudt en er niet zeker van is of men er in slaagt een kosthuis te vinden. Iedereen die een hond heeft wordt jaar lijks aangeslagen voor de zogenoemde hondenbelasting. De gemeente Velsen brengt dat zo’n slordige 18.000,- in het laatje. De heer Kraayenoord vraagt zich af wat daar nu eigenlijk tegenover staat. „Er is een dringende behoefte aan terreinen waar honden eens lekker los kunnen hol len en stoeien. Veel mensen kiezen daar voor de parken langs de Heerenduinweg uit. Wekelijks worden er echter honden door auto’s aangereden. Een goede afras tering zou ideaal zijn.” Dierenarts Th. Winkel uit Velsen-zuid is van mening, dat veel dieren tekort wordt gedaan omdat men iets „zielig” vindt. Wat de voeding betreft gelooft hij dat het een goede zaak is dat huisdiereneigenaars hun beesten niet overvoeren met de zo gepre zen blikconsumptie. „De verhouding moet gelijk zijn met de gewone menselijke con sumptie. Veel dieren geven de voorkeur De Stoomtrawler die we hier op de foto zfen is een van de vele stoomtrawlers die gedurende een reeks van jaren de Neder landse visserij heeft gediend. Het is de Zwarte Zee IJM.94 maar we hebben het schip daarvoor onder vele andere namen gekend. De trawler kwam in 1899 gereed bij de werf van Mackie Thomson te Glasgow en droeg aanvankelijk de Britse nationaliteit onder de naam Marcedes. In 1909 is het schip naar ons land gekomen en kreeg Vlaardingen als thuishaven na te zijn aangekocht door de Zuid-Hollandsche Stoomvisscherij en de naam veranderde in Jetty VL.6. In 1912 ging het schip thuisbe- horen te IJmuiden en werd het eigendom van de Stoomvisscherij Mij. Mercurius on der directie van de heer I. S. Groen. De naam werd gewijzigd in Peter D IJM.94 en nam toen met een machinevermogen van 320 pk toen een voorname plaats in. De bruto inhoud bedroeg 194 ton, de lengte 35,67 m. de breedte 6,45 m en de holte 3,39 m. In 1916 veranderde de trawler opnieuw van eigenaar zonder van naam te verande ren en kwam in bedrijf voor schipper eigenaar Job de Groot Kz. onder de Zee- visscherij Mij. De Steur. De Peter D kon nog lange tijd in de vaart blijven maar de crisisjaren aan het begin van de jaren dertig maakte een einde aan de Mij. De Steur. Het schip moest worden opgelegd maar in die tijd waren toch nog enkele schippers en machinisten te vinden die de moed hadden een stoomtrawler te gaan exploiteren en in 1934 werd de Peter D aangekocht door de heren Th. Rosier als machinist en K. Wijker als schipper die er een paar jaar mede hebben gevaren onder de naam Margaretha IJM.94. Tenslotte wa ren de resultaten van dien aard dat het schip in de Haringhaven moest worden opgelegd. Toch betekende dit nog niet het einde voor de trawler die intussen zo’n 38 aan het blikvoedsel omdat dat door een pikantere smaak aantrekkelijker is. De mensen interpreteren dat als een feit waaruit ze te gemakkelijk afleiden dat dat voedsel dan ook wel het beste zal zijn. Een foute redenering!” Overigens is dokter Winkel, die dagelijks geassisteerd door Truus Huèl tientallen huisdieren door zijn handen laat gaan, van mening dat de verzorging van de huisdie ren over het algemeen niet slecht is. Inte gendeel! Dokter Winkel „Een hondenle ven? Ik teken er voor!” jaar oud was geworden. De Reederij Fra ter Smid Prins, later de N.V. Visscherij Mij.Roode Zee, die toen in het bezit was van de stoomtrawlers Roode Zee IJM.41, Poolzee IJM.77, Oostzee IJM. 147 en Witte Zee IJM. 167 KWIJM in 1937 in het bezit van de Margaretha en gaf het schip de naam Zwarte Zee IJM.94. Kort daarna werd de politieke toestand er niet beter op. In september 1939 brak de tweede werel doorlog uit en toen in mei 1940 de Duitse legers ons land binnen vielen werden de in zee zijnde visserij schepen naar Engelse haven gedirigeerd. Van de IJmuider vloot zijn toen 36 stoomtrawlers naar Engeland uitgeweken, daarvan waren er al vier in dienst van de Koninklijke Marine, 18 wer den er ha aankomst eveneens voor marine- dienst gerequireerd en 14 zijn er de visserij blijven uitoefenen voornamelijk van Fleet wood uit. Enkele schepen die in Engeland in marinedienst kwamen veranderden van naam: de Amsterdam werd de Andijk, de Dolfijn werd de Goeree en de Zwarte Zee kreeg de naam IJmuiden en het flotille- nummer FY 1937. Dit is een van de weinige keren geweest dat een schip de naam IJ muiden kreeg. Er zijn heel wat rederijen die hun schepen naar steden vernoemen, maar het is zeldzaam dat IJmuiden die eer te beurt is gevallen. Het is bekend dat in 1864 door de Amsterdamse scheepsbouw meester P. Haverkamp eeh bark werd opgeleverd van 733 ton -die door de reder F.U.H. Reiger IJmuiden werd genoemd en onder kapitein G.J. Melenberg in de vaart werd gebracht. Dit schip, dat 152,80 m lang was werd in 1903 voor de sloop ver kocht. Maar nu de Zwarte Zee, want die naam kreeg het schip in 1945 terug en kon in september 1945 weer als visserijschip dienst gaan doen. Tot begin 1951 is de Zwarte Zee IJM.94 in de vaart gebleven en had intussen de leeftijd van 52 jaar be reikt. Na enkele maanden opgelegd te zijn geweest verliet de stoomtrawler op 26 au gustus de haven van IJmuiden om te wor den gesloopt. Mevrouw Rootjes liet vervolgens nog weten dat het geenszins haar bedoeling was geweest met haar opmerkingen een discussie uit te lokken. „Ik wilde alleen maar enkele kanttekeningen plaatsen bij het voorstel,” zei ze ietwat veront schuldigend. Haar betoog kreeg echter een enigszins politiek karakter toen zij de JS) un ke- >n- in :g- vel lus m- fei- tiet ars ïve af- lun S I karakter van het asiel wezenlijk verander de. Daarmee moet rekening worden ge houden bij het treffen van tal Van voor zieningen. Maar volkomen onevenredig met het toenemende aantal asielgasten zijn de baten die uit Verschillende bronnen toevloeien. Belangrijk zijn de gemeentelij ke subsidies. Ook die lijken echter niet meer toereikend om het exploitatietekort te dekken. Er zijn opnieuw bedelbrieven verstuurd naar de gemeentebesturen van Velsen, Beverwijk, Heemskerk en Uit geest. Een andere bron van inkomsten is de jaarlijkse huis-aan-huis-collecte. De gel den die hieruit worden verkregen wil men echter niet in de algemene kas laten vloei en. Het bestuur van de afdeling Velsen van de dierenbescherming is van mening dat juist dat geld een duidelijke bestemming moet hebben ten behoeve van de asielbe- woners. „Op het ogenblik is dat iets wat ook weer te maken heeft met een ver schijnsel. Grote honden zijn „in”. In onze buitenverblijven kunnen we een groot aantal stevige honden onderbrengen. De Dat betekent dat gebruikers van facili teiten ter bescherming van het milieu hiervoor moeten betalen. „Wij zijn van mening dat de kosten verbonden aan het treffen van milieumaatregelen, gedra gen dienen te worden volgens het princi pe „de vervuiler betaalt”. Oftewel de producent betaalt de kosten verbonden aan maatregelen bij het produceren en de consument draagt de kosten van be strijdingsmiddelen tijdens of na het con sumeren,” aldus mevrouw Rootjes. Die opvatting werd bestreden door het raadslid voor Progressief Velsen, D. H. Kuijper. Hij wenste de fabrikanten te vens verantwoordelijk te stellen voor de schade aan het milieu, veroorzaakt door het gebruik van de produkten. Want het zijn immers de producenten die de spul len op de markt brengen, zo luidde zijn redenering. Daarop schoot partijgenoot ir. F. G. van Hoek mevrouw Rootjes te hulp. „Het is de verantwoordelijkheid van de individuele consument om be paalde produkten te gebruiken,” aldus de repliek van de liberaal. Van een opvangcentrum voor zwerven de huisdieren is het asiel, door de jaren heen, uitgegroeid tot een toevluchtsoord voor alles wat op het vlak van de huis dierenmenagerie overbodig is geworden. In het Kerbertasiel is dat vooral duidelijk merkbaar tegen de vakantie- en tegen de schoonmaaktijd. Veel lieden melden zich aan de poort van het dierenverblijf met een al of niet duidelijke verklaring waar om afstand wordt gedaan van de viervoeti ge huisgenoot. „Daaronder”, zo vertelt W. Kraayenoord, „zijn er altijd eën aantal die I je gewoon staan voor te liegen. Die komen dan met een zogenaamde vondeling. We merken dat aan de manier waarop het dier - speciaal honden - zich gedraagt ten op- zichte van degene die hem brengt. Ook gebeurt het dat iemand de hond van zijn buurman brengt omdat hij vindt dat hij last van dat dier ondervindt. Voor ons is I het zaak zo veel mogelijk achter de waar heid te komen. Afpoeieren doen we maar stellen middels een bijsluiter, gevoegd bij de gasrekening. De raad kon zich unaniem verenigen met het voorstel. Enige ogenblikken werd stilgestaan bij de beschikbaarstelling van een kre diet voor het aanbrengen van een over kapping ten behoeve van de rijwielstal ling van de gemeentelijke huishoud school. Omdat hiermee een bedrag is gemoeid van 17.000, stond het college aanvankelijk sceptisch tegenover een dergelijke voorziening. Mevrouw J. Bos- De Boer, raadslid voor de PvdA, sugge reerde gisteravond dat het gemeentebe stuur tenslotte toch was gezwicht onder de druk van een protestmars waaraan tweehonderd leerlingen van de school deelnamen. Die mars was door de meis jes georganiseerd om hun eisen voor een overkapping kracht bij te zetten. De veronderstelling van mevrouw Bos werd ontzenuwd door wethouder Jl. J. Scheeper, eveneens van de PvdA. Na drukkelijk verklaarde hij dat de actie van de schoolmeisjes geen invloed had uitgeoefend op de uiteindelijke beslis sing van het college. „En ik wil dat eventjes onderstrepen want anders staan er straks allerlei groepen op de stoep van het stadhuis om hun wensen kenbaar te maken,” aldus de wethouder. Loco-burgemeester Th. C. Witte han delde daarna de rest van de hamerstuk- ken af. Doelend op de aard van de raads vergadering, stelde hij in zijn slotwoord vast dat in Velsen de verkiezingssfeer reeds te proeven is. jn. ■w Maandag 5 oktober begint de collecte voor de dierenbescherming. Meer dan ooit hebben Wouter Kraayenoord en zijn trou we assistentes Greet en Annelies de fi nanciële steun nodig van het dierenmin- nende publiek. Want ook de grote honden behoeven als het straks koud wordt een passende huisvesting. En dan is dat nog slechts één van de aspecten van de huis- dierenzorg waarover Jan Publiek zich te vaak weinig zorgen maakt en waarvoor het team van het Kerbertasiel dag en nacht klaar staat. I benadrukte dat de kwaliteit van het mi lieu in belangrijke mate mede bepalend is vopr de ontplooiijng van een ieder. Maar zij waarschuwde voor extreme maatregelen. „Als bepaalde milieu-eisen een beperking van individuele vrijheid met zich mee brengen, dan is dit alleen aanvaardbaar wanneer aangetoond is dat deze beperking vanuit het oogpunt van bescherming van het leefklimaat noodzakelijk is, Zo onaanvaardbaar als een maximum aan welvaart in een ver vuilde wereld is, zo onacceptabel is ook het tegendeel,” aldus de strekking van haar woorden. Overigens toonde me vrouw Rootjes haar volledige instem ming met de te treffen voorzieningen in Velsen. Wethouder ing. H. van der Werff zei in een toelichting dat het gemeentebestuur niet streeft naar een kostendekkende regeling, zoals de WD voorstaat. De tarieven die dan geheven moeten wor den, zouden het publiek en het bedrijfs leven afschrikken om de gevaarlijke stoffen in te leveren. Hij wees erop dat soortgelijke overwegingen ertoe hebben geleid dat in de voorwaarden de bepa ling is opgenomen dat particulieren sommige schadelijke afvalstoffen zoals afgewerkte olie, bestrijdingsmiddelen, fotografische baden en medicijnen in beperkte hoeveelheden gratis kunnen inleveren. Ing. Van der Werff voelde veel voor de suggestie van de socialist A. Schiltmeijer om de bevolking van de nieuwe mogelijkheden op de hoogte te Het komend week-end wacht U weer een beste voetbalpol op ZEEWIJK. Zondag komt n.l. het tot nu toe heel best draaiende Zandvoortmeeuwen bij ons op bezoek. Een ongetwijfeld zeer zware kluif, doch gezien de laatste resultaten zeer zeker niet onverteerbaar. Bovendien kunt U om 12.30 uur nog onze jeugd aan het werk zien tijdens hun wedstrijd tegen het zeer sterke VOLENDAM A 1. Ook zaterdag is er om 14.30 uur een zeer belangrijke wedstrijd tussen de top zaterdagelftallen van Stormvogels en D.E.M. Voorwaar een programma, dat het aankijken zeer zeker ten volle waard is! Éis' 'X De overweldigende populariteit voor het huisdier heeft er toe bijgedragen dat het miauwende en blaffende legioen een dui delijke plaats heeft gekregen in ons sa- menlëvingspatroon. De industrie speelt op handige wijze in op de golf van dieren liefde die volgens de een moet worden gezien als een verbondenheid met het dier ter compensatie van onze technocratische maatschappij doch volgens de ander niets meer is dan een statussymbool. „De waar heid zal, zoals met zo veel van dit soort zaken gaat, wel in het midden liggen.” Dat zegt de heer W. Kraayenoord. Beheerder van het Kerbertasiel aan de Heeren duinweg. ir Dierenarts Th. Winkel bijgestaan door zijn assistente Truus Huèl: „Een hondenle ven? Ik teken ervoor!” zijn projecten geweest over bomen, planten en bloemen, de kinderen hebben onderzoekjes gedaan en zijn op pad geweest, de vrije natuur in. De Floralia, waarvoor dit voorjaar totaal vijfen dertighonderd stekjes op de Scholen waren uitgedeeld, wordt nu op de Pieter Vermeulenschool afgesloten met een feestelijk getinte ouderavond, waar de kweekprestaties van de kinderen en hun moeders te bewonderen zijn. Met een fraaie tentoonstelling van planten sluit de Pieter Ver meulenschool de Floraliaweken op de Velsense lagere scholen. Het is op zo’n dertig scholen in de gemeente een jaarlijks terugkerend evenement wanneer alle kinderen hun schoolplan ten opgekweekt van stek tot een grote plant, weer mee moeten nemen naar school om ze te laten beoordelen. Zoals op de meeste scholen is ook op de Pieter Vermeulenschool het doel van de Floralia: meer aandacht voor de natuur, bereikt. In alle klassen

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 5