r I r: VRAGEN BIJ GODS MENSWORDING BO1 door Th. J. Koeckhoven do door Harm van den Berg Waarschuwing Dagmaat Zij weten niet Humeur W Mythe Wonderbaar M BLOEMLEZING MEDISCHE RECHTSPRAAK Om te kuni historis stelling vandaa Oost-A grotenc kleine I (vooral Jona is de profeet op wie we allemaal wel eens lijken, als we proberen onder een karwei klein of groot uit te komen. Misschien is hij daarom wel zo'n sympathieke figuur, ook al reikt onze kennis niet veel verder dan dat Jona drie dagen in de buik van een walvis heeft gezeten. We kunnen dit verhaal afdoen met visserslatijn. We kunnen ook de moeite nemen het eigenlijke bijbelverhaal zelf te lezen. Het is maar kort en er is pas een afzonderlijke uitgave in de handel. Het heet Jona, een vertaling om voor te lezen. miiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiim t Vechten met de tekst van Jo na De dokter krijgt niet altijd gelijk Een diabeet braakt sterk en drinkt veel. ^44- Op verzoek van de Societas Hebraica Amstelodamensis hebben het Nederlands Bijbelgenootschap en de Katholieke Bij belstichting een tweede deeltje uitgegeven in wat een hele serie bijbelboeken om voor te lezen moet worden. In 1974 verscheen ■het boek Ruth. Drie jaar later komt Jona. Ze ging echter weer naar de opticien en liet die de oogarts bellen. Ze kreeg weer hetzelfde advies: zes weken wennen. De vrouw was niet tevreden en stapte diezelf de dag opnieuw naar de oogarts. Hij legde geduldig nog een keer uit hoe alles in elkaar zat. De vrouw was niet tevreden en schakelde haar echtgenoot in. Die belde, maar kon de oogarts niet bereiken. Beiden trokken toen aan het eind van de middag weer naar de polikliniek waar de oogarts spreekuur hield. Ze wachtten tot de laatste patiënt vertrokken was en stapten toen bij de specialist binnen. Opnieuw volgde er uitleg en daarna vroeg de oogarts of het echtpaar de kamer wilde verlaten. Ze bleven echter zitten. De oogarts heeft de man toen bij de kraag gepakt en hardhandig buiten de deur ge zet. Daarbij riep hij dat ze maar beter bij een psychiater op bezoek konden gaan. De districtsraad kwam in zijn uitspraak tot de conclusie dat de specialist inderdaad zijn geduld had moeten bewaren, maar achtte het aan de andere kant ook wel begrijpe lijk dat dit niet was gelukt. Er werden geen maatregelen opgelegd. De waarnemend huisarts komt 's avonds nog. De volgende morgen is de toestand veel slechter. Die dag is er een andere waarnemend huisarts. Hij acht het niet nodig om langs te komen en verwijst naar war raken door de verhalen die over het boek worden geschreven. Zoals hier bij voorbeeld. Als troost wil ik er graag aan toevoegen dat God zeker niet in de eerste plaats tot de mensen spreekt door middel van theologische boeken. Hoe dan wel? Dat kunnen wij onmogelijk weten. Mis schien kunnen wij zijn aanwezigheid wel voelen of ervaren. Als mensen heel dicht bij elkaar zijn; als de werkelijke stilte over ons komt; als de natuur ons overweldigt. Misschien dan, zeggen we heel voorzichtig. de internist. Nadat de familie van de pa tiënt met een internist heeft gebeld is de waarnemer bereid een ambulance te bel len. De districtsraad meende dat deze arts te kort is geschoten. Hij kreeg een waar schuwing wegens het ondermijnen van het vertrouwen in de medische stand. In een andere plaats belt de familie van een oudere man op zondagmorgen de huis arts. De man heeft „pijn op de borst”. De huisarts weigert te komen. Pas wanneer de familie de politie inschakelt, komt hij. De diagnose luidt: „hartinfarct” en de oude man gaat direct naar het ziekenhuis. In zijn verweer zei de arts dat de familie alleen maar had gesproken over tabletjes die niet meer hielpen. Maar de districts raad voerde aan dat de arts zelf dan maar zoveel vragen had moeten stellen, dat dui delijk was geworden om welke tabletjes het precies ging. Deze arts kreeg een beris ping. Hij had eerder al, wegens nalatigheid in een andere zaak, een waarschuwing gekregen. Een andere huisarts werd eveneens be rispt wegens onzorgvuldig handelen. Toen een dochter deze waarnemer opbelde met de boodschap dat haar moeder waar schijnlijk was overleden, weigerde hij te komen. Voor de raad motiveerde hij die weigering met de mededeling dat zijn hulp niet meer zou baten als een patiënt overle den is. Afgezien van deze kronkelige rede nering, bleek de vrouw bij de eerste mel ding nog niet dood. De raad vond het ontoelaatbaar dat een arts in zulke ernsti ge gevallen uitsluitend afgaat op medede lingen van emotioneel geschokte personen (de dochter), die bovendien geen medische scholing hebben gehad. De engel zelde tot haar: Vrees niet, Maria, want gi/ hebt genade gevonden bi/ God. Lukas 1 30 Van een arts wordt meer verwacht dan het stellen van een goede diagnose en het geven van de juiste behandeling. De raad berispte een huisarts die de ouders tijdens de ziekte van hun kind onvoldoende had begeleid. Bovendien toonde hij geen enke le belangstelling voor het ziekteverloop tijdens de opname in het ziekenhuis. In beroep werd deze uitspraak bevestigd. De raad vond dit geen charmante om schrijving, maar wilde verder niet ingrij pen in dit delicate gebeuren. Op verzoek van hun huisarts dienen de ouders van een jongen de klacht in. Die jongen was gevallen en had daarbij enig letsel opgelopen. Een gebroken neus werd echter over het hoofd gezien. De ouders stelden dat de huisarts dat ook had moeten vaststellen. Ze ontkenden niet dat de jon gen met aandacht was onderzocht. De dis trictsraad vond dat hier niet van onzorg- Zoals gezegd, de patiënten krijgen niet altijd gelijk. In sommige gevallen doet de districtsraad liever zelfs geen uitspraak. Zoals in de kwestie tussen een artsenecht paar en hun buren, die tot kort voor be handeling van de zaak vrienden waren geweest, maar elkaar nu beledigingen naar het hoofd slingerden. Het gevolg was dat de arts zijn buren uit de praktijk „verwijderde” (zoals hij het zelf noemde). vuldig handelen kan worden gesproken, en verklaarde de klacht ongegrond. 4 I bied as voeldei lijk, st€ identity Mede een spe De or jaar VO' ling me pese ar naar de ten om i te ontk aan hel Ganges had da zeer vr gebied. De is de Hin de Bril ke han volkin; de. Mi textiel beteke de Be: den Be landbc hun pc genare handh innen verzwi Heel anders ging het in de volgende zaak: Op verzoek van een relatie van een rela tie geef ik hieronder de tekst van twee persberichten: „Van september 1977 toten met mei 1978 wordt in de bloembollen streek voor de achtste keer een Dagmaat- cursus in het lezen van de Schriften gege ven. Deze omvat veertien donderdagavon den. Op acht ervan zal uitleg worden gege ven van enkele gedeelten uit geschriften van Johannes, in het najaar van enkele hoofdstukken uit diens evangelie, in het voorjaar van enkele hoofdstukken uit zijn Wij zijn niet met Mozes in de woestijn of op de berg geweest. Niet met Jezus op de Tabor, niet met de herders in Bethlehem, niet met de engel bij Maria, niet met de oude Simeon en Anna bij de tempel van Jeruzalem, niet met de eerste christenen samen met de leeuwen in de arena en evenmin met Paulus in Damascus. We weten niet hoe God zich laat kennen. Met vele andere geloof ik dat wij Hem bij uitstek ontmoeten in Jezus, soms heel diep in onszelf, vaker bij mensen die zichzelf geven in dienst voor de ander. Waarom zou God niet ieder moment opnieuw geboren kunnen worden? Waarom zouden wij ons ongerust laten maken door theologen die het ook niet weten? Waarom zouden wij niet eerder troost zoeken bij de woorden dat de eeuwige geheimen wel worden geo penbaard aan de kleinen en eenvoudigen? Misschien heb ik ongewild een paar ket terijen verkondigd, omdat mijn verhaal niet strookt met de officiële waarheid en de officiële leer van welke kerk ook. Het zij zo. DE waarheid is dood en dodelijk. Men sen kunnen eerst waarheid ontmoeten als zij zich belangeloos openstellen voor el kaar en voor datgene om hen heen dat geen naam draagt maar waarmee zij zich onverklaarbaar verbonden voelen. Mis schien is dit wel het ware: de volkomen overgave aan de ander. Dan pas ontstaat er een leegte die gevuld kan worden. Een leegte als het niets waaruit een hele hemel en een hele aarde kunnen ontstaan. Een leegte of een ruimte in het hart van Maria die zich overgeeft en niets anders weet te zeggen dan: zie de dienstmaagd des Heren, mij geschiede naar Uw woord. In deze ruimte scheppende overgave kan het Woord van God geboren worden. Daarom zal het heilige dat uit Maria wordt geboren zoon van de Allerhoogste worden ge noemd. Nu ben ik toch aan het theologise ren geslagen. Het zij mij vergeven. Ik heb niet meer willen doen dan een klein beetje ruimte scheppen, zonder enige pretentie. Het wordt moeilijker om een uitspraak te doen als er humeuren in het geding komen. Een vader diende een klacht in, omdat de arts nors tegen hem en zijn dochter was opgetreden. Maar de arts was wel gekomen en had ook een juiste diagno se gesteld. Uit de getuigenverhoren bleek niet waar de fout precies lag. De raad betreurde het „onaangename verloop van het contact”, maar verklaarde de klacht ongegrond. Het Hindoi invloei Indias door 1 wester van Ei gaalse leidde ling ir nent: noemc Oost- tan wi volken homoj een ei; geschi Een omstre mie ten heerscl jaren z Bengal lijk wil lijke o kerd U Middel doen v tugezei tht tw we dei za; zijl nei zer vai tie me we he< lui E ziei wo op' sne Sta hei dei ree vai Dan is er nog een ander boek, dat ik niet heb gelezen, maar waarover heel veel is geschreven. Het is een produkt van zeven Engelse theologen en het heet De mythe R f De leden van een van de districtsraden bleven met een vervelend gevoel zitten na een gesprek met een specialist. In of bij zijn wachtkamer is geen toilet voor pa tiënten. Hij wil er ook geen laten maken. In uitzonderingsgevallen staat hij patiënten toe van het privé-toilet gebruik te maken. Een vrouw meende dat de oogarts haar een ondeugdelijke bril had voorgeschre ven. Het was een bril met sterke, zgn. cilinderglazen. Toen de vrouw het hulp middel voor het eerst opzette, kon ze er niet goed door zien. De opticien zei dat het wennen zes weken duurde. Na drie dagen belde de vrouw haar oogarts. Hij contro leerde de bril en kwam tot de conclusie dat die goed was. De vrouw moest eraan wennen. De eindredacteur van het boek, prof. John Hick uit Birmingham, twijfelt eraan of Jezus wel de ene en enige openbaring van God aan de mens is geweest en of de mensheid wel per se door Jezus tot God moet komen. Gods wegen zijn wonder baar, zullen we hierbij maar denken, en even wonderbaar zijn de wegen die de mens leiden naar God. De theoloog M. Wiles van Oxford vindt dat we niet zo ingewikkeld over God moeten praten. Dat vinden meer mensen. Maar intussen wor den hele bibliotheken vol geschreven met de ingewikkeldste boeken over God, Jezus, kerk en godsdienst. Het resultaat is dat een eenvoudig mens het ten slotte helemaal niet meer weet. Als het allemaal zo eenvou dig is, waarom moeten die geleerden (of die daarvoor worden aangezien) dan zo vreselijk moeilijk doen. Neem Wiles nou. Je kunt niet simpelweg zeggen of ontken nen dat Jezus de zoon van God is, vindt hij. Goed, maar intussen zegt hij de gewone man helemaal niets. En juist om die gewone man maken de Britse kerken zich zorgen. Ze zijn bang dat het boek een hele verkeerde indruk achter laat. Niet dat de gewone man zulke vreem de boeken leest als De mythe van de mens geworden God, maar hij kan allicht in de Als ik de verhalen over het omstreden boek moet geloven, bestrijden de zeven theologen de leer van de menswording van God en met name dat in Jezus en alleen in Jezus God mens geworden is. Ik zal me er wel voor hoeden als leek in het strijdperk te treden tegen zeven beroepstheologen. Ik weet alleen wat door het christendom door de eeuwen heen als officiële leer is aange nomen, namelijk dat uitsluitend Jezus Christus het mensgeworden woord van God is. Verder reikt mijn kennis niet. Het is een zaak van geloof en overtuiging. We kunnen veilig aannemen dat voor talloze christenen Jezus bij uitstek de mens is in wie God de mens het dichtst nabij is geko men. Verder bestaat er de overtuiging en deze deel ik dat God aanwezig is overal waar mensen elkaar daadwerkelijk liefde en goedheid toedragen. In deze op vatting is Gods aanwezigheid onder ons niet gebonden aan Jezus Christus, dat wil zeggen niet aan hem alleen. Een andere kwestie is natuurlijk of de mensen alleen door Jezus tot God kunnen komen. Het ziekenfonds bleek in een gesprek met de districtsraad niet over voldoende machtsfniddelen te beschikken om de spe cialist tot meer begrip te dwingen. Een bezetting van het privé-toilet lijkt de enige mogelijkheid. I van de mensgeworden God. Een heleboel mensen zijn al bij voorbaat geschrokken van het woord mythe. Mythe is voor hen zoiets als een heilig soort sprookje, maar toch niet helemaal echt. Dat bedoelen de Engelse theologen zeker niet. Voor hen is een mythe de menselijke uitdrukking van het ongrijpbare en het onzienlijke dat van eeuwigheid de wereld en de mensenharten vervult, maar waarvoor geen menselijke taal geschikt is. Alle taal schiet tekort als we willen zeggen dat God mens is gewor- Ik zal dus alle delen niet zelf kunneh den in de persoon van Jezus Christus, aankondigen, tenzij ik even oud word als Adam, Mozes of Abraham. Het gezelschap met de mooie naam werkt kennelijk heel zorgvuldig. Daarin zitten geleerden op het gebied van Hebreeuwse en andere Semiti sche talen van de Universiteit van Amster dam, de Vrije Universiteit en de Katho lieke Theologische Hogeschool van Am sterdam. De vertalers hebben geprobeerd zo dicht mogelijk bij de Hebreeuwse tekst te blij ven. Aan de andere kant willen zij een tekst die voor Nederlanders duidelijk is en die zelfs goed moet kunnen worden voor gelezen. Zelfs de typografie is hiernaar ingericht, want op een regel staan zoveel woorden als met een keer ademhalen kan worden voorgelezen. De moeilijkheid is echter dat wij Nederlanders van 1977 zo ver af staan van de wereld van Jona. De vertalers beseffen dit als geen ander. En als men de grote afstand tussen Jona en ons overziet, past in de eerste plaats be wondering voor hun werk. Zij hebben zelf met de tekst gevochten en het is misschien niet meer dan billijk dat de gewone lezer ook een beetje moeite doet. Dan kan hij genieten van een stukje tekst als dit: „JHWH beschikte een grote vis om Jona op te slokken. Jona was in het ingewand van de vis drie dagen en drie nachten.” We hebben hier duidelijk niet te maken met een gewone omgangstaal, wat ook uitdrukkelijk niet de bedoeling van de vertalers is geweest. Van het boek Ruth hebben zij naast een meer wetenschappe lijke vertaling wel een boekje in de om gangstaal gemaakt. Evenals de uitgave van Jona zijn deze boekjes voor ƒ3,50 verkrijgbaar bij het Nederlands Bijbelge nootschap in Haarlem. Het lijkt mij de moeite waard dat velen aan de hand van dit boekje het verhaal van Jona, de vis en de bekering van Ninevé opnieuw trachten mee te maken. Het kost enige inspanning, maar de moeite zal be loond worden, vooral als het verhaal hard op wordt gelezen. Dat is uiteindelijk de bedoeling. Ik wens daar ieder veel succes mee. Er is de laatste jaren veel gesproken en geschreven over de relatie tussen arts en patiënt. Die relatie is niet altijd optimaal. En ook al werden belangrijke verbeteringen aangebracht, accepteerden de medici het mondiger worden van de patiënt, op veel plaatsen zou het allemaal nog zoveel mooier kunnen zijn. In deze relaties, waarin het machtsevenwicht vaak doorslaat naar de kant van de arts, heeft de patiënt een aantal mogelijkheden om te protesteren tegen onheuse bejeging of door de arts gemaakte fouten. Soms ontstaan die door luiheid, ongeïnteres seerdheid of overbelasting. Enkele mogelijkheden zijn het Medisch Tuchtcollege, de Raad van Beroep of de districtsraad van de Koninklijke Maatschappij ter Bevordering van de Geneeskunst. Niet zelden is ook de arts zelf gebaat bij een uitspraak van de in deze organen zitting hebbende rechters. De patiënt heeft namelijk niet altijd gelijk. Net zoals bij de artsen komen we ook hier grootbekken, zuigers en treiterkoppen tegen. Het is wellicht voor de lezer interessant om te weten welke zaken in de loop van een bepaalde periode zoal in behandeling worden genomen. Welke klachten wel en welke niet reëel zijn. In het blad Medisch Contact van de KNMG stond onlangs een uitgebreide selectie van zaken die in de districtsraden van de organisatie waren behandeld. In dit verhaal kunnen we daar slechts een bescheiden greep uit doen. We beginnen met een gebeurtenis, waarin het begrip uitgaat naar de specialist. openbaring. Vier avonden rondom de jaar wisseling verdienen een bijzondere ver melding. Daarop zullen twee dikwijls ge volgde methoden van bij bel vertalen aan de orde worden gesteld, die tot opmerke lijk verschillende resultaten kunnen lei den. Beide methoden zullen aan de hand van het boek Jona worden uiteengezet, waarna de pleitbezorgers ervan daarover in een forumgesprek met elkaar van ge dachten zullen wisselen. De twee avonden die de cursus besluiten, zullen gewijd zijn aan de bespreking van ’goedertierenheid’, waarvan zowel in Jona 4 als op vele andere plaatsen in de Schriften sprake is. De Dagmaat-cursussen zijn niet be stemd voor bezitters van bepaalde school diploma’s, maar voor allen die moeite wil len doen om de bijbelwoorden in hun eigen verband te leren verstaan. De nieuwe cur sus heeft evenals de voorgaande een zelf standig karakter. Hij geeft dus een voort zetting noch een herhaling van datgene wat in de afgelopen jaren is besproken. De cursus vindt plaats in de MAVO-school Een patiënt diende na een operatie een klacht in tegen zijn specialist. Hij vond de zorg na de operatie onvoldoende en meen- Soms worden geschillen in der minne geschikt. Bijvoorbeeld toen mevrouw X een ernstige ontsteking kreeg na een injec tie door haar huisarts. De vakantie liep daardoor in de war. Aanvankelijk dacht de raad een klacht over de medische be handeling te moeten beoordelen, maar la ter bleek dat de vrouw een financiële ver- goeding eiste wegens het mislukken van die vakantie. De huisarts werd erbij ge haald en zijn WA-verzekering bleek deze schadepost te kunnen dekken. de dat hierdoor zijn invaliditeit was toege nomen. Daardoor zou weer financiële schade zijn ontstaan. Tijdens de zitting van de raad wordt de patiënt duidelijk dat het risico van invaliditeit bij deze operatie vrijwel onvermijdelijk was. De klacht wordt daarop ingetrokken. Niet altijd gaat het om ernstige zaken. Toch hebben die onschuldig lijkende pro-1 blemen ook iets met de machtsverhoudin-1 gen te maken. En de districtsraad kan er iets aan doen. Hiervan tot slot een voor beeld: Een vrouw moest op een voor het gezins-1 leven onmogelijk vroeg uur op het spreek uur van een controlerend arts verschijnen. aan de Achterweg in Lisse. Elke avond begint om acht uur en eindigt om tien uur. Het cursusgeld, dat in twee termijnen kan worden voldaan, bedraagt zestig gulden. Hierbij zijn de kosten van het cursusmate riaal inbegrepen. Voor het Dagmaat-leerhuis bestaat vrij veel belangstelling. De cursisten zijn tot nu toe uit meer dan 25 plaatsen en uit diverse kerkelijke en niet-kerkelijke richtingen ge komen. Tijdige opgave voor de nieuwe cursus wordt hierom zeer op prijs gesteld.^ Opgave kan gebeuren bij het Dagmaat- secretariaat, Fazantstraat 46 in Lisse (tele foon 02521-13321). Op dit adres kunnep ook nadere inlichtingen worden ingewon nen. Aan geïnteresseerden wordt op aan vraag een blad met alle zakelijke gegevens toegezonden.” Het tweede persbericht: „Bij voldoende belangstelling zal het Dagmaat-leerhuis Hij wilde niet naar de bezwaren luisteren en zou verder onheus zijn opgetreden tij-' dens een huisbezoek. Op dit laatste punt deed de raad geen uitspraak, maar de bezwaren tegen het uitzonderli'k vroege spreekuur leken hem wel gegrond. voor de derde keer een cursus Bijbels Hebreeuws organiseren. Deze zal om streeks dertig donderdagavonden van ok tober 1977 tot begin 1979 omvatten. De cursus is bestemd voor ieder die de taal wil leren waarin het overgrote deel van het' Oude Testament is geschreven en waaruit het moderne Hebreeuws van de staat Is raël is voortgekomen. Een vooropleiding op mavo-niveau is wenselijk, maar niet beslist noodzakelijk. De lessen zullen wor den gegeven door drs. Henk Heikens. Gedetailleerde inlichtingen over de cur sus (onder meer over de kosten) zullerf worden verstrekt op een informatiebijeen komst die op donderdagavond 6 oktober op een nader vast te stellen plaats in Lisse zal worden gehouden. Geïnteresseerden worden verzocht hun naam en adres op te geven aan het Dagmaat-secretariaat. Hun zal eind september worden bericht waar de informatie-avond zal plaatsvinden.” Tot zover het persbericht. En nu maar hopen op een ruime deelneming van een fijne groep mensen.

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 20