P 12 SPORT 19 7 7 OKTOBER MAANDAG Vrijheid - blijheid Veel inzet Betoog M. Kritiek K •1 Een belangrijk punt Onbegrijpelijk T MAPTINI v >- Q- - HL VERSTERKT VOLENDAM-C SPORTIEF Haarlem vocht tegen zichzelf Een belangrijk punt daarbij was dat JAN PREENEN Amsterdam, dat door de tegenslagen in AZ sneller en slagvaardiger (Van onze sportredactie) Maar wedstrijden als HaarlemAmster dam betekenen wel de doodsteek voor het betaalde voetbal in Nederland. Wethouder Voskuilen blijft overigens een trouw be zoeker van de thuiswedstrijden van Haar lem (een in het kader van subsidie-ver- wachtingen bemoedigende belangstelling), maar men kan zich langzamerhand wel afvragen waar het met het peil van het Nederlandse voetbal naar toe gaat. Pim van der Meent, na de 2-0 overwinning van zijn team weer bijzonder spraakzaam, raakte de kern van de zaak toen hij mis moedig vaststelde: „Weet je wat de pest is in Nederland? Als je degradeert wordt je onthoofd. Iedereen denkt aan zijn eigen hachje. Terwijl we nu we langzamerhand door onze vedetten heenraken in een im passe in het Nederlandse voetbal zitten, waar we toch met z’n allen moeten zien uit te komen.” (Van onze sportredactie) HAARLEM. Doelpunten waren gis termiddag weer schaars voor Haarlem. Dat kan natuurlijk ook moeilijk anders wanneer je zelfs in thuiswedstrijden het armoedige concept hanteert om met slechts anderhalve spits, de kleine Fer nandez deed tegen de fysiek veel sterkere Amsterdam-voorstopper De Leeuw gro tendeels voor spek en bonen mee, het bastion van de tegenstander te bestor men. Haarlem-trainer Barry Hughes be schikte natuurlijk over het excuus dat Piet van den Berg geblesseerd was en dat ook Rob de Kip, die pas in de tweede helft zijn opwachting voor Fernandez maakte, niet geheel fit was. „Bovendien,” zo legde Hughes uit, „wist ik ook dat een spits als Co Stout zich bij Amsterdam naar het middenveld laat afzakken. Op die manier wordt je wel tot zo’n speelwijze gedwon gen natuurlijk.” De essentie van zijn hele betoog is juist. Want neem nou elftallen als Haarlem en Amsterdam. Beide teams hebben in feite teveel kwaliteit in het elftal om in de gevarenzone op de ranglijst te bivakkeren, waarin beide teams nu verkeren. Welis waar heeft Van de Meent Geert Meijer weer moeten afstaan aan Ajax, maar de komst van Kamphues, Stuy en Stout (gis termiddag eindelijk toch maar weer eens goed voor twee goals) heeft het elftal toch versterkt. Voeg daarbij de kwaliteiten van ALKMAAR. Het enthousiasme was zaterdagavond negen minuten voor het verstrijken van de voetbalhappening tus sen AZ’67 en Feyenoord in het winderige en volgepakte stadion (22.000 toeschou wers) in de Alkmaarderhout groot. Na goed voorbereidend werk van Wim van Hanegem, gevolgd door een dieptepass van Kristen Nygaard, schoot de handige en snel opgekomen middenvelder Jan Pe ters de bal uiterst precies langs de wanho pig grijpende doelman Eddie Treytel: 4-2 voor AZ. werk van Wim van Hanegem op het mid denveld kon middenvelder Jan Peters zich uitleven en kreeg ook back Hovenkamp meer mogelijkheden tot offensieve daden. Toch na Feyenoord na zeven minuten Maar toch was het ook voor Hughes een onbegrijpelijke zaak dat Haarlem gister middag onherkenbaar speelde ten opzich te van de weken daarvoor, toen tegen Volendam en Telstar weliswaar een punt werd verspeeld, maar er door Haarlem toch acceptabel gevoetbald werd. Maar tegen Amsterdam ontbrak letterlijk alles in het team, dat iets met voetballen te maken had. Huyg en Boersma camou fleerden de tekortkomingen in het elftal nog enigszins door Amsterdam van enke le bijna zekere treffers af te houden, maar voor de rest had Hughes gelijk toen hij stelde: „Ik heb me maar niet eens meer opgewonden, want ik had wel acht spe lers kunnen vervangen.” (Van onze sportredactie) AMSTERDAM. Het enige misver stand dat zich voordeed in de ploeg van Volendam was tekenend voor de wijze, waarop tevoren tegen tegen stander Ajax was aangekeken. Na de voor onmogelijk gehouden overwin ning van 2-1 van het versterkte Volen- damse C-team begrepen de spelers el kaar niet. Frank Kramer, die zich als geen ander bewust is van de rol van het publiek en Dick Helling namen het initiatief voor een ereronde, maar za gen het merendeel van hun collega’s aanvankelijk richting kleedkamer ver trekken. Helling: „Onze supporters, die ons door dik en dun steunen had den er gewoon recht op dat we nog even langs hun vak kwamen.” Vermoedelijk heeft juist de overbe zetting van de ziekenboeg bijgedragen tot de verrassing, die met wat meer overleg door Volendam in nog spre kender cijfers had kunnen worden uit gedrukt. Niet Volendam, maar Ajax kwam op eigen terrein goed weg. De massale vervanging, die Mak had moe ten aanbrengen, zorgde ervoor dat Vo lendam tegen zijn gewoonte in met ongelooflijk veel inzet speelde: „Tij dens de voorbereiding heb ik tegen die onervaren spelers gezegd dat ze moch ten falen, alleen niet op de punten inzet en durf. In geen enkel opzicht heb ik te klagen. Er is keihard geknokt, de inzet was tien percent groter dan an ders.” de afgelopen weken al gelukkig was ge weest met één punt in een uitwedstrijd permitteerde zich tégen dit Haarlem, dat wel de grootste fout op het middenveld maakte waar nauwelijks werd gewerkt en waar geen enkele diepgaande speler assis tentie aan de geïsoleerde spitsen verleen de, steeds meer brutaliteiten. Vlak voor rust werd dit beloond toen Stout alert rea geerde op een chaotische situatie voor het Haarlem-doel, ingeleid door de gistermid dag voortreffelijke Van Bommel en Van Veenendaal waarna hij simpel Boersma passeerde. Wim Suurbier en Pim van Dord moesten het vaak maar alleen zien op te knappen tegen het veelvuldig switchen de duo Frank Kramer-Klaas Kwak- lopen tijd zoveel kritiek van zijn collega’s kreeg te slikken, hield de nul hardnekkig vast, zodat de kans op 0-2 met de minuut dreigender werd. Dat gebeurde ook toen Otto zich in een onoverzichtelijk gevecht met wat Haarlem-verdedigers gestort had, waarna de bal voor de voeten van Van de Merkt sprong. Weer caramboleerde de bal weg, maar dit keer was Stout in de buurt om de uit zijn doel gelopen keeper Boers ma, die ook niet wist wat hij met zoveel onbenullige situaties voor zijn doelgebied aanmoest, met een zeer fraaie wegdraaien de inzet te passeren. Hierna zette Van de Meent Wetzel (die m eerste instantie niet was opgesteld, omdat hij deze week herhalingsoefeningen in mi litaire dienst achter de rug had) bij Am sterdam nog in en dat betekende nog veel meer gevaar voor Haarlem. Wat dat be treft had de wissel van Masefield voor Van Otn het gezicht, voor zover dat nog mogelijk was, nog enigszins te redden, moest Van Dord Kramer krachtig aan het shirt trekken, op het moment dat deze alleen op Peter Jager (hij incas seerde in zijn vierde wedstrijd in Ajax- 1 zijn eerste doelpunten) afstevende. Daarnaast hield Volendam er zelf on nodig lang de spanning in. de Ban bij Haarlem een heel wat geringere uitwerking. Maar het maakte gistermid dag in feite toch allemaal weinig uit. Mis schien verdient het plan van AZ’s Klaas Molenaar wel wat aandacht als hij voor stelt om de ere-divisie in tweeën te splitsen en de tien beste teams een dubbele compe titie te laten spelen. Het publiek, dat toch nog altijd voor het geld moet zorgen, zou daar tenminste wel bij varen en zich niet meer zo veelvuldig hoeven ergeren als momenteel in de eredivisie het geval is. MARC SERNÉ verrassend de leiding. De Oostenrijkse in ternational Willy Kreuz hakte de bal han dig naar René Notten, die meteen prachtig schot in de hoek doelman Meskovic pas- serde: 0-1. Van de andere kant was daar de onderschatting van Ajax, die was ont staan na de 4-0 tegen Lilleström en die door de tegenvallers van Volendam (voor het C-team konden zaterdag voor het duel tegen Sparta niet voldoende spelers op de been worden gebracht, waardoor de ontmoeting werd uitge steld) alleen maar groter moet zijn ge worden. Toen Ajax al na twaalf minu ten ook nog eens de leiding nam (via een buitenspelgoal van Geels; zijn hon derdste competitiedoelpunt voor Ajax) was de basis gelegd voor de stunt van Volendam. Na de hervatting probeerde Haarlem, met de storm in de rug, nog wel om veran dering in deze situatie te brengen, maar iedere overtuiging in de acties ontbrak. Stuy, de Amsterdam-doelman die de afge- de snelle en handige Wetzel en het altijd gevaarlijke gerommel van Otto en je hebt meer dan een middelmatig-eredivisieteam. In theorie althans. Amsterdam heeft evenals Haarlem echter in de begin fase van de competitie al veel teveel pun ten verspeeld om nu rustig te kunnen voetballen. Wat dat betreft kwam de 2-0 overwinning voor Van de Meent als een geschenk uit de hemel. Van de Meent: „Je zag het bijvoorbeeld al zo’n tweede helft. Toen we eenmaal een veilige voorsprong hadden genomen, voetbalden we ineens weer veel gemakkelijker. Maar wat nog belangrijker is, was dat je kon zien dat het elftal dan ook kwaliteit heeft.” Maar dat heeft Haarlem in wezen ook. De routiniers laten het dit seizoen behoor lijk afweten (Van den Berg scoort nauwe lijks meer, Van de Ban, Peys, Wentink en Wildbret spelen alleen incidenteel nog maar goed), maar dat staat tegenover dat jongeren als Masefield, Haar, Pratt, De Kip en Lensen (ook gistermiddag één van de weinige spelers die zijn normale niveau haalde, maar hij kreeg in de spits geen enkele steun) zich dit seizoen in het elftal goed ontwikkelen. Maar wat is de realiteit? Haarlem bokst weer op tegen het degrada tiespook. En dat betekent geforceerd en zeer slecht voetbal. Zoncjer de zaken te dramatiseren stelde een zeer teleurgestel de Hughes na afloop: „Wat moet je doen? Je kunt alleen maar hard werken en hopen op betere tijden. Het is me echt wel duide lijk dat het dit seizoen weer moeilijk wordt. Als we hadden gewonnen hadden we acht punten gehad. Misschien dat er dan wat meer rust in het team was geko men, waardoor we ook wat rustiger zou den kunnen gaan spelen. Nu staat het behalen van punten weer centraal. Dat gaat ten koste van het goede voetbal.” De ploeg van de hypernerveuze Ivic, die een van de moeilijkste wedstrijden van zijn carrière moet hebben „ge speeld” (bij vlagen ging de Joegóslavi- In de 14e minuut moest de jeugdige Feyenoord-back Brard aan de noodrem trekken bij een doorbraak van Metgod. De AZ-rechtsbuiten ging onderuit en scheids rechter Corver kon niets anders doen dan AZ een strafschop toekennen die Metgod feilloos benutte. Kort voor rust vuurde Kist nog op de paal, waarna de terugkaat sende bal bij Nygaard belandde die het leer scherp voorzette. De snel doorlopende Kist was ter plaatse om de bal schitterend in te koppen: 2-1. „Dit doelpunt gaf ons de nekslag. Wat een catastrofe voor ons,” zou trainer Boskov van Feyenoord, die meer malen de dug-out verliet, later zeggen. Kort na de hervatting werd bij Feyenoord de geblesseerde Van der Lem vervangen door Jan van Deinsen AZ liet Feyenoord toen rustig komen om met snelle counters toe te slaan. Een doelpunt van Hovenkamp werd wegens buitenspel geannuleerd, maar in de elfde minuut sloeg AZ toch verrassend toe via Arntz: 3-1. Zes minuten later was het 3-2. Uit een vrije schop van Notten, kopte Best de bal door naar de geheel vrijstaande Vreijsen, die van dicht bij Meskovic eenvoudig kon passeren. Jan Notermans: „Het was een geheid buiten- speldoelpunt”. Negen minuten voor het einde viel de beslissende goal. Via Van Hanegem en de nuttig spelende Nygaard kwam de bal bij de snel reagerende Jan Peters, die nauwkeurig raak schoot. Het was niet de enige keer dat Volen dam gistermiddag in de Meer moest improviseren. Door allerlei omstandig heden (blessures, schorsingen) waren maar liefst zeven vaste eerste-elftalspe- lers en twee spelers die regelmatig op het hoogste niveau plegen te acteren, niet beschikbaar: de verdedigers An dré, Jonk en De Boer, de middenvel ders Billy Bond en Van Wens veen, de aanvallers Zonneveld, Tol en Wim Kwakman en op het laatste moment ook nog keeper Frans Hoek. „Hoek heeft de afgelopen week met zijn hand getobd, twee vingers waren uit de kom geschoten. Om deze jonge jongen tegen zichzelf in bescherming te nemen heb ik tijdens de warming-up besloten om Jan Hoogland maar in te zetten,” aldus trainer Jan Mak, de enige „die heel in de verte aan een dergelijk resultaat had gedacht.” Opnieuw Kramer, Kwakman en de later toch nog opdravende Tol wisten alleen voor Jager geen raad en Visser knalde de bal uit een vrije trap op de kruising van paal en lat. Slechts één aanval van Volendam, in de 75e mi nuut, waarbij de Ajax-defensie weer eens het vrijheid-blijheid-principe on derstreepte, leidde via Bond en Braan nog tot een treffer van Kwakman: 1-2, waar tegenover Ajax alleen nog een gevaarlijke actie van Arnesen zette: hij knalde de bal op de binnenkant van de paal. Geels: „Woensdag speelden we nog een wereldpartij, vanmiddag was het precies het tegenovergestelde”. En dat terwijl trainer Jan Mak vóór het duel meer belang had gehecht aan de vierpuntenwedstrijd van Volendam over veertien dagen tegen FC Utrecht dan aan de confrontatie met Ajax: „Spelers als Hoek en Tol, die bepaald nog niet fit waren, heb ik in bescher ming genomen met het oog op de wed strijd tegen Utrecht. Dat we van Ajax hebben gewonnen is echter mooi mee genomen. Gezien de kansen die we heb ben gehad is 2-1 nog een zwakke af spiegeling.” Als Wim Rijsbergen iemand de door tocht verspert is er geen doorkomen aan. Dat ondervindt hier Kees Kist Co Stout profiteert van de desorganisatie in de Haarlem-defensie en helpt Amster dam aan een 1-0 voorsprong. De ontredde ring bij Haarlem valt af te lezen van de gezichten van George (liggend) Wentink, Melgers en Boersma Ajax deze tegenstander geen moment als een volwaardige tegenstander wen ste te beschouwen. Wederom gestart met Krol als onwennige middenvelder („Ivic wilde hetzelfde concept als woensdag, ik heb daar mijn eigen ideeën over, maar die uit ik liever intern”) en zonder ausputzer weigerde Ajax over te schakelen op een wat voorzichtiger tactiek toen Volendam steeds vaker met een numerieke meer derheid in de onderbezette verdedi ging van de Amsterdammers ver scheen. Dick Helling (rechts) van Volendam lijkt zijn oude teamgenoot Ruud Krol te troosten na de onverwachte nederlaag van Ajax man, dat nooit aan zijn lot werd overge laten door middenvelders als Dick Bond, die later glunderend opmerkte: „Tijdens de wedstrijd werd al snel dui delijk dat Ajax niet zo goed was en geen kans zou zien om onze problemen uit te buiten. Na een half uur voelde je dat er geen debacle in de lucht hing, maar dat we hier met een goed resul taat zouden moeten kunnen wegko men. Dat we hebben gewonnen komt niet alleen omdat wij hebben gestunt, maar ook omdat Ajax is afgegaan.” Een verdiende triomf van de Noordhol- 1 landers, die zich hiermee revancheerden voor de pijnlijke nederlaag bij FC Den Haag. AZ, dat ditmaal ook tactisch een goede partij voetbal op de natte grasmat legde, toonde zich sneller en slagvaardiger dan de Rotterdammers. Feyenoord ver weerde zich overigens zeer verdienstelijk en het opstellen van de nog niet geheel van zijn blessure herstelde René Notten was toch wel een versterking voor de Boskov- formatie. Trainer Jan Notermans van AZ, die na afloop met stemverheffing Feyenoord gg roemde voor zijn gedurfd aanvallend voet- bal in Alkmaar, had de AZ-formatie toch St nog gewijzigd. Nygaard was op de linker- vleugel geplaatst en moest in teruggetrok- ken positie opereren. John Metgod stond rechtsbuiten. Mede door het verdedigende René Notten na afloop van de wed strijd: voldaan dat hij bij Feyenoord niet teleurstelde maar toch wat gede primeerd over de nederlaag VEEL VRIJHEID VAN AJAX sche oefenmeester met de rug naar het veld zitten) had weliswaar vaak een groot overwicht, maar miste de creati viteit en de ruimte (met vier a vijf aanvallers liep Ajax zichzelf nogal eens in de weg) om Volendam verder op afstand te zetten. Bovendien kon Geels, ook nu meestal het beoogde eindstation van alle aanvallen, vaststellen waarom zijn club enkele weken geleden in de slag is geweest met Volendam om Kees Guyt aan zich te binden. Ook zonder de steun van André bleef de voorstopper vrij gemakkelijk overeind ook al omdat er in de linies voor hem uitstekend werd gestoord. Afgezien van de door scheidsrechter Mulder abusievelijk goedgekeurde treffer, kreeg Ajax dan ook nauwelijks zicht op doelpunten. Dick Helling, die Volendam na 31 minu ten na voorbereidend werk van Mol en Bijvank langszij kopte: „Alleen toen Ajax al zo snel scoorde, moesten we even oppassen dat we niet onder de voet zouden worden gelopen. Daarna heeft Ajax alleen nog zo nu en dan een kansje gehad als gevolg van persoonlij ke fouten van ons, bepaald niet door schitterend spel.” Ajax, dat vóór zon dag in thuiswedstrijden alleen een punt had moeten afstaan aan Feyenoord en vorig jaar in de „Meer” slechts met verlies werd geconfronteerd tegen Ro- da en Sparta, ging tegen dit Volendam, dat speelsheid en inzet uitstekend com bineerde, steeds meer tegen zichzelf spelen en mocht achteraf nog blij zijn dat de schade beperkt bleef tot 2-1. -

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 13