Ministerraad beslist over inkomens 1978 Kennemer ziekenhuizen moeten open blijven LERAREN WINNEN GEDING Aanvechtbaar keuringsbeleid bij Hoogovens I M ZUUR- f^OOIr: gehakt Miljoenenpartij hasj aan boord van „Helena” het woord is aan... Mogelijkheid van 300 ineens zesling kritiek aantal pagina's vandaag-, 22 V. IJmuider Courant Toestand jongste kind van SPORIB /r-iar"T I WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR UMUIDEN Nog negentien gijzelaars aan boord Gevaarlijke wet r KAPITALE VANGST IN HAVEN VAN UMUIDEN 99 Salarisverlaging: Geheim rapport onthult: ter 1 Perioden met regen agenda pagina 4 School vernield: kinderen vrij I Argentijnse marine brengt Oosteuropese vissersschepen op □F AZ-Barcelona in Alkmaar INKILO-, HUM MAANDAG 3 OKTOBER 1977 (ADVERTENTIE) Marcus Martialis: 67ste jaargang no 282 ooi 2 Sport 13 t/m 21 een lende zai g in en ----- Radio en televisie/Strips 11 Beurs10 men js- wk°uX JUWELEN AUSTIN PARTS TOT -40% FIAT PARTS TOT -50% y 1 ww F V Ja (Van onze redactie buitenland) DAMASCUS. De gekaapte DS-9 van de Japanse luchtvaart maatschappij JAL is vanmorgen omstreeks kwart over tien opge stegen van het vliegveld van de Syrische hoofdstad Damascus en met onbekende bestemming ver trokken. Naar verluidt zouden de kapers via de Libische hoofdstad Tripoli naar Algerije willen vliegen. Weerrapporten Binnen- en buitenland ...2,3 Plaatselijk nieuws4,5,7 Kunst9 1 IJmuider Courant ’3 i llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Gekaapt Japans toestel zou naar Algerije gaan (ADVERTENTIES) (ADVERTENTIE) in het iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiimiiimimiiiiimiiiiiiiiii -W'- De haast waarmee in alle Westduitse deelstaten in arrest zijnde terroristen in isoleercellen zijn gestopt, wijst erop dat de vorige week aangenomen wet die deze lisolatie van gevangenen mogelijk maakt, 'naar de letter wordt toegepast en niet, zoals de Westduitse regering bij de in diening betoogde, met „uiterste zorgvul digheid” wordt gehanteerd. De wet maakt isolatie mogelijk in geval len, dat gevreesd moet worden voor „mis dadige samenzwering”. Het is niet aan te nemen dat alle ruim zeventig arrestanten, van wie deelneming aan complotten tegen de staat of de persoonlijke schuld aan aanslagen of plannen daartoe in veel ge vallen nog niet justitieel is vastgesteld, zo moeilijk te controleren waren dat isolatie als uiterste middel moest worden gehan teerd. Bovendien maakt de wet het moge lijk de gevangenen te beroven van gerech telijke bijstand en bezoek. Ook dat geldt, bij de huidige maatstaven van menselijk heid tegenover gevangenen, zeker als een uiterste noodmiddel. Hoe ernstig de mis daden ook zijn waarvan de „terroristen” worden verdacht, een dergelijke behande ling lijkt ver beneden de maat van een normaal functionerende democratische rechtspleging te blijven. De grote lacune die de nieuwe wet tot een instrument van willekeur maakt, is het feit dat het etiket „terrorist” zonder veel poespas op iedere gevangene kan worden geplakt. Zo is een aantal verdachten in West-Duitsland ko men te verkeren in een positie die nauwe lijks verschilt van die welke aan politieke gevangenen in een dictatoriaal geregeerde politiestaat pleegt toe te vallen. Ook wordt de vraag bestudeerd of het mogelijk is de zelfstandigen begin volgend Iedere Westduitse regering van de toe komst, die minder democratisch is inge steld dan de huidige, kan volop misbruik maken van de bestaande wetgeving door iedereen, die het niet met haar eens is, als „terrorist” te brandmerken. Dertig jaar democratie is een te korte cursus ge bleken. LEIDEN (ANP). De toestand van Den nis Nijssen, de jongste van de Leidse zes ling, blijft onverminderd kritiek, zo heeft gistermorgen een woordvoerder van het academisch Ziekenhuis in Leiden meege deeld. Het feit, dat de baby onder de inge stelde behandeling niet verder achteruit is betering. De toestand van de overige vijf kinderen is naar omstandigheden goed, alsdus de woordvoerder. In het algemeen veel bewolking en perioden met regen. Tot vrij krachtig en aan de kust tot hard toenemende zuidwestelijke wind. Minimum temperaturen van elf graden in het westen tot rond ze ven graden in het oosten van het land. Maxima morgen omstreeks veertien graden. Indien inderdaad besloten wordt ieder een eeri belastingvoordeel van 300 te ge ven, dan is de 2,5 miljard die het kabinet ter beschikking heeft voor de handhaving van de koopkracht, daarmee wel uitgeput. Bestudeerd wordt thans ook nog wat men eventueel kan doen via de verlaging van de nadat aanvankelijk toestemming daar voor was geweigerd, waren al zeven gijze laars in vrijheid gesteld, eveneens in ruil voor brandstof. Volgens het Japanse ministerie van Bui tenlandse Zaken zijn er nu nog 9 gijzelaars in het toestel, inclusief de uit zeven koppen bestaande Japanse bemanning. De regering van Koeweit gaf het gekaap te toestel vanmorgen toestemming om te landen, nadat die aanvankelijk was gewei gerd. De DC-9 cirkelde twee uur boven het vliegveld en kreeg uiteindelijk fiat om te landen, toen bleek dat de brandstof bijna op was. Ook Damascus weigerde aanvan- De politie toonde zich bijzonder terug houdend met het verstrekken van gege- A1 enkele weken geleden heeft minister Boersma van Sociale Zaken gezegd dat, wil het kabinet voor 1 januari 1978 pas sende maatregelen kunnen nemen, een voorstel rond 15 oktober bij de Tweede Kamer moet zijn ingediend. Als het kabi net deze week de beslissing neemt, dan kunnen de voorstellen tot handhaving van de koopkracht tegen het eind van de vol gende week bij de Kamer arriveren. kelijk het toestel te laten landen, maar stemde later „om humanitaire redenen” toch in met het verzoek. (Zie verder pagina 3) Het voormalige Nederlandse vissersschip „Helena" aan de ketting in de Amsterdam se haven. (Van een onzer verslaggevers) UMUIDEN. Met de vangst van 5000 kilogram hasj aan boord van een schip in de haven van IJmuiden, heeft de politie de internationale handel in verdovende middelen opnieuw een stevige klap be zorgd. De smokkelwaar die afkomstig was uit Libanon, vertegenwoordigde, vol gens de politie, een waarde van ettelijke miljoenen guldens. Ze werd in de nacht van zaterdag op zondag aangetroffen aan boord van de „Helena”, een onder Pana mese vlag varend voormalig Nederlands vissersschip, dat lag afgemeerd aan de Haringhaven in IJmuiden. Pagina 4: Verrassende nederlaag De Brug in HVB Pagina 5: EDO koploper af in hoofdklasse Pagina 6: Rel tijdens slotraces NAV op circuit van Zandvoort Pagina 7: Hockeyteam Bloemendaal kwam sterk terug in duel tegen Schaerweijde acht ton voor de verlichting van de Sportpark, mede met het oog op het Europese voetbal. Wanneer AZ voor zijn eerste echte topduel zou uitwijken naar Amsterdam, zou den provinciale staten misschien een streep kunnen halen door die toezegging. Ieder weet waar het geld vandaan moet komen. „Het scheelt ons zeker 300.000 gulden aan recette”, berekende Cees Mo lenaar. „Maar het verbetert onze goodwill”. Wie ook de goede dingen van het verleden geniet, leeft dubbel. I. s In Damascus het toestel landde daar vanmorgen om half vijf lieten de ka pers tien gijzelaars, acht Japanners en twee Amerikanen, vrij in ruil voor brand stof en levensmiddelen. In Koeweit, waar het toestel in de vroege ochtenduren land- Dit valt af te leiden uit een rapport dat is samengesteld door de Verzekerings Ge neeskundige Afdeling van het staalbedrijf dat zich zeer kritisch uitlaat over de keu ringen die hebben plaats gevonden in aan sluiting op het wervingsbeleid. Een groot percentage nieuw aangenomen werkne mers blijkt na korte tijd al in aanmerking te komen voor een uitkering van zieken geld dat door Hoogovens als „eigen risico- drager” zelf gedurende een jaar moet wor den opgebracht. In aansluiting hierop blijkt ook het aantal werknemers dat na één jaar ziekteverlof in aanmerking komt voor een uitkering krachtens de WAO, relatief zeer hoog. (Zie verder plaatselijke pagina) DEN HAAG (ANP).De staat mag het aanvangssalaris van jonge eerstegraads leraren niet zonder meer verlagen, zoals hij van plan was te doen met ingang van 1 oktober van dit jaar. De staat moet eerst behoorlijk overleg voeren over deze maat regel. Dit overleg dient plaats te hebben in de bijzondere commissie voor overleg in zaken betreffende de rechtspositie van het onderwijspersoneel. BUENOS AIRES (UPI). De Argen tijnse marine heeft het afgelopen week einde twee Russische en drie Bulgaarse vissersschepen opgebracht, die visten in de onlangs door Argentinië ingestelde 200-mijlszone. Verkoop Spekstraat 10 Haarlem Tel. 023-320274 Castrol GTXp.ltr. ƒ2 .99 Alle auto uitlaten tot -30% Auto Europa Jansweg - hoek Parklaan (023-320232) jn ken, Hoe hoog dat bedrag zal zijn, is door de drie ministeries nog niet vastgesteld. Doch een van de ministeries zei te verwachten dat dat ongeveer 300 zou zijn. Zo’n be drag ineens via de loonbelasting zou de werkgevers niets behoven te kosten, om dat zij dit bedrag weer van de af te dragen loonbelasting mogen inhouden. (Van onze redactie economie) DEN HAAG. Tegen het weekeinde zal de ministerrraad een beslissing nemen over de handhaving van de koopkracht tot de gemiddelde werknemer (inkomen ƒ28.500) voor 1978. Daarvoor zullen de ministers van financiën, sociale zaken en economische zaken het kabinet een aantal keuzevoorstellen doen. Volgens het mi nisterie van financiën zal iedere werkne mer in 1978 een belastingverlaging krij gen in een bedrag ineens. HAARLEM. De ziekenhuizen in Ken- nemerland uiten in hun beleidsnota veel kritiek op de plannen die door het College voor Ziekenhuisvoorzieningen zijn voor bereid en die sluiting van een aantal ziekenhuizen beogen. Via hun organisatie, de Stichting Samenwerkende Ziekenhui zen Kennemerland (SSKZ) stellen zij, dat er gewerkt is met verouderde gegevens en dat als er vermindering van het aantal ziekenhuisbedden optreedt, dit slechts zeer beperkte ruimte in de ziekenhuizen zelf zal opleveren. In de beleidsnota ontwikkelt de SSKZ een visie, waarin de bestaande ziekenhui zen in Kennemerland allemaal gehand haafd blijven. Ook stelt de nota in het vooruitzicht dat er gezamenlijk zal worden beslist over het aantrekken van specialis men en het doen van investeringen. (Zie verder de plaatselijke pagina). BEZORGKLACHTEN: maandag t/m vrijdag van 18.30-19 00 uur zaterdags van 11.30-12.30 uur Uitsluitend telefoon: 02550-10519 voor Santpoort: 023 - 31 90 53 De leiding van AZ heeft besloten de wedstrijd uit de tweede ronde van het toernooi om de UEFA- beker in Alkmaar te spelen. Er wordt dus niet uitgeweken naar het Olympisch Stadion in Amster dam. „We zijn dat verplicht tegen over de gemeente”, vertelde Cees de helft van de Molenaar-broers. „De gemeente heeft zo veel voor ons gedaan, dat we nu niet weg kunnen gaan”. De raad van Alkmaar voteerde Vier van de vijf schepen waren bescha digd als gevolg van beschietingen door Argentijnse torpedobootjagers. Bij de ac ties raakte een Bulgaarse visser gewond. In de afgelopen week heeft de Argentijnse marine tenminste vier Russische schepen opgebracht. Het totaal opgebrachte sche pen uit het Oostblok bedraagt nu tien. De regering in Buenos Aires heeft twee in krachtige termen gestelde protestnota’s naar de Sovjet-Unie gestuurd. Bij de actie tegen de Russische en Bul gaarse vissersschepen zijn drie onderoffi cieren van de Argentijnse marine verdron ken. Vandalen hebben in het week einde dusdanig huisgehouden in de openbare lagere school De Nol len in Den Helder, dat er in ieder geval vandaag geen les gegeven kon worden. In alle klassen en het kantoor van het schoolhoofd richt ten de daders voor in totaal ruim honderdduizend gulden schade aan. Schoolborden werden van de muren getrokkeif, aquariums om gegooid, planten vernield, elektri sche apparatuur zoals videorecor der, bandrecorder en radio’s moesten het eveneens ontgelden. Wasbakken werden van de muren gerukt en tafels en stoelen ver splinterd. Jubelende Volen- dam-spelers groeten de tweede treffer in het duel tegen Ajax, dat uiteindelijk thuis zo verrassend ver loor. Een combinatie van belastingverlaging en vermindering van sociale premies zou de lagere inkomens er toch nog iets op vooruit doen gaan, zo heeft de FNV vorige week berekend. De hogere inkomens, zo vanaf 60.000, zouden er via een belasting verlaging met een bedrag ineens op achteruit gaan, zo meent de FNV. Tot deze uitspraak is mr. J. H. Blaauw, president van de rechtbank in Den Haag vandaag gekomen in zijn vonnis in het kort geding, dat het ambtenarencentrum voor het genootschap van leraren had aan gespannen tegen de staat en tegen de be windslieden van Binnenlandse Zaken en van Onderwijs en Wetenschappen. Dit laatste verwijt wordt echter door de Westduitse autoriteiten met klem van de i gegaan, biedt mogelijk enige hoop op ver hand gewezen, omdat zij ervan overtuigd zijn dat de dreigende ondermijning van de Westduitse rechtsstaat ieder tegenmiddel geoorloofd maakt. Maar dat argument wordt ook voortdurend uit de mond van staatsleiders in regelrechte politiestaten als Chili gehoord: natuurlijk wordt ook daar „de rechtsstaat” bedreigd, voor zover die dan volgens de opvattingen van de junta bestaat. En precies hetzelfde argu ment kan men verwachten van allen die vinden dat hun eigen politieke stelsel het enig toelaatbare is, hoe dat stelsel ook in elkaar zit. Aangezien West-Duitsland wel degelijk een principieel democratische sig natuur heeft en de menselijke grondrech ten erkent van iedere staatsburger zonder uitzondering, is er een duidelijke grens gesteld aan „noodmiddelen” en die grens is reeds door de wet zelf overschreden. Een ander bedenkelijk verschijnsel is het feit, dat alle advocaten die zich met de verdediging van „terroristen” hebben in gelaten, nu zijn gearresteerd. Wie zal nu deze advocaten willen verdedigen? Erger nog, wie kan nu nog de terroristen juridi sche bijstand verlenen in de strikt objec tieve, door de democratie voorgeschreven zin? V. een aantal social^ premies, om in ieder geval de koopkracht voor de gemiddelde werknemer veilig te stellen. jaar een zelfde uitkering te geven via een verminderde belastingafdracht. Ook wordt nog bestudeerd via welk belasting technisch systeem het een en ander kan worden gerealiseerd, omdat men nog fris in het geheugen heeft de gevolgen van de 400-golf in de jaren ’60. is De staat is bevolen zich er van te onthou den een voordracht te doen voor een ko ninklijk besluit, waarmee de aanvangssa larissen van de aankomende eerstegraads leraren worden verlaagd. Tot die salaris maatregel had minister Van Kemenade van Onderwijs en Wetenschappen beslo ten, nadat in het georganiseerd overleg al was bepaald, dat de aanvangssalarissen van alle academici die in rijksdienst tre den, zullen worden verlaagd. Deze salaris verhoging werd „vertaald” voor het onder wijs, maar zonder behoorlijk overleg, al dus het vonnis van mr. Blaauw. ff vens over de actie die zou zijn uitgevoerd als een routine-controle in het kader van wat de politie noemt „verscherpt toezicht naar aanleiding van eerdere gebeurte nissen”. (Zie verder plaatselijke pagina) IJMUIDEN. Gedurende de jaren dat er bij Hoogovens IJmuiden nog geen spra ke was van een crisissituatie zoals die zich momenteel ontwikkelt, is er noncha lant gewerkt bij de medische dienst die zich bezig houdt met fysieke en psycholo gische keuringen van sollicitanten. Weersverwachting van KNMI tot morgenavond: Vandaag in onze bijlage Sportief: Pagina 1: Voetbal van Haarlem tegen Am sterdam een aanfluiting Ajax kwam nog goed weg tegen zegevierend Volendam Pagina 2: Debutanten in Telstar-ploeg te gen FC Utrecht Pagina 3: Heren-volleybalploeg faalde; dames hadden meer succes 9

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 1