Kapers lieten 120 in Pakistan uitgesteld Bangladesj: TEGENSTRIJDIGE VERKLARINGEN NA mislukte GEHEIM GESPREK KAGENDA EN SMITH staatsgreep passagiers vrij Verkiezingen Tientallen gewonden bij rellen in grote Italiaanse steden I 3 REACTIE VAN PLO HANS HABE Niet aanvaardbaar RODE LEGER GAF VERKLARING UIT Na neerschieten linkse student in Rome: Zambia: Bevrijden GÜNTHER WALLRAFF „VOORZICHTIG INSTEMMEND” Onverzoenlijk „Rhodesische leider nog even onverzoenlijk” BINNEN- EN BUITENLAND 3 OKTOBER 19 7 7 MAANDAG en v - ng der we- eve nse itig ng Ier ng od en SALISBURY (UPI, Reuter). Zowel de Rhodesische als de Zambiaanse regering heeft zaterdag persberichten bevestigd dat premier Ian Smith van Rhodesië zondag 25 september in Loesaka in Zambia met presi dent Kenneth Kaoenda de Brits-Amerikaan se plannen voor vreedzame oplossing van de Rhodesische kwestie heeft besproken. nd t ng lik tij an ng gis- ge- im- een de erd oor door Nico Scheepmaker BEIROET/WASHINGTON (Reuter/DPA). De Ameri kaans-Russische verklaring inza ke het Midden-Oosten, die zater dag werd uitgegeven, is door de overkoepelende Palestijnse be vrijdingsorganisatie (PLO) met voorzichtige instemming ontvan gen. In scherp contrast daarmee stonden de reacties van Israel en van de invloedrijke joodse groe peringen in de Verenigde Staten. Scherpe veroordeling Amerikaans-Russische verklaring door Israel (Vervolg van pagina 1) rf- Beelden van de ongeregeldheden in Tunjn. Tot zover het begin van Günther Wall- raffs boek, dat in november in het Neder lands zal verschijnen bij Rob van Gennep (aan de vertaling wordt gewerkt door een commune van drie man, minder om ideo logische redenen dan om redenen van snelheid). Hans Habe, boezemvriend van Franz-Josef Strauss, overleed in Locarno vrijwel tegelijk met het verschijnen van Günther Wallraffs boek. De gedachte dat juist hij Wallraff op het idee had gebracht, zal hem toch niet te veel zijn geworden? Veel lezers herkenden de satire niet, velen bestelden het boek in de boekhandel. Zij hadden Habe serieus genomen. Dat deed ik ook. Ik vroeg me af, waarom hij alleen maar op die vakcentrale was geko men, en niet op het veel nabijere, veel grootsere: het Springer Concern en zijn grootste blad, Bild-Zeitung”. „Ik werd op het idee gebracht door Hans Habe, de vaste rechtsbuiten-columnist van de Springer Pers. Op 2 januari 1977 publi ceerde Bild am Sonntag een bestsellers lijst van een hele bladzijde: „Hans Habe blikt half profetisch, half ironisch vooruit op de komende literaire sensatiesNa uitvoerige informaties en geheime inlich tingen te hebben ingewonnen, heb ik (Ha be) in opdracht van Bild am Sonntag al diegenen ondervraagd die bestsellers pro duceren Na Böll en vóór Biermann werd ik door Habe in de afdeling belletrie op de zevende plaats gezet: „Wallraff: IG. Deze briljante sleutelro man met de eenvoudige titel is het resul taat van de negen maanden die de auteur verkleed in een vakverenigingscentrale doorbracht om achter alle streken van de leiders te komen. Voor Revolt-Verlag, Hamburg”. In welk opzicht werd nu die hedendaag se onthuller, Günther Wallraff (door de Springerpers met prijzenswaardige hard nekkigheid als de „Untergrundkommu- nist” Wallraff aangeduid) door die vroege re Schicklgruber onthuller op het idee gebracht om na eerdere escapades bij mul tinationale bedrijven zich nu eens bij Bild in te dringen, waar hij als de journalist Hans Esser van binnenuit kon waarnemen hoe zo’n boulevardblad en ultra-rechtse spreekbuis van de luidkeelse meerderheid te werk gaat? Wallraff begint zijn boek aldus: 1 ze ien het i de zo >ert mt- ïins sre- zijn een >lad dat jals /er- zes den rso- ■n is j in de De len ter- een /an eft, ige- e is /an Het Palestijnse persbureau WAFA, dat doorgaans het denkbeeld van de meerder heid binnen de PLO weerspiegelt, noemde de verklaring een „positieve stap naar een rechtvaardigde en blijvende oplossing voor het Midden-Oosten”. Een soortgelijk geluid liet Faroek Kad- doemi, het hoofd van de politieke afdeling van de PLO, horen in New York. Hij vond dat de verklaring een „bijdrage is aan de internationale pogingen die aansturen op een nieuwe resolutie van de Veiligheids raad van de Verenigde Naties”. Deze reso lutie moet ondermeer de „onvervreemdba- Het Japanse toestel met de zes vrijgelaten gevangenen en de zes miljoen dollar losgeld kwam zaterdagochtend in Dacca aan, vele uren nadat het laatste ultimatum van de kapers was verstreken. De leden van het Rode Leger hadden toen gedreigd dat zij de gijzelaars zouden doden. Tijdens de onderhandelingen met lucht maarschalk Mahmoed lieten de terroristen in fasen de gevangenen vrij. Gisteravond, toen de uitwisseling was voltooid, hadden de kapers in totaal 120 passagiers vrijgela ten, onder wie vrouwen en zieke mannen. Met de kapers werd afgesproken dat de vrijlating in fasen zou geschiedèn. In de eerste fase van de uitwisseling zou de Japanse regering een deel van het losgeld ISLAMABAD (AFP).De parlements verkiezingen die op 18 oktober zouden worden gehouden in Pakistan, zijn voor onbepaalde tijd uitgesteld. De generaal is verder van mening dat de door hem afgezette eerste-minister, Zoelfi- kar Ali Bhoetto, eerst door civiele en mili taire rechtbanken moet zijn berecht voor vergrijpen die hij in zijn ambtsperiode zou hebben bedreven, alvorens verkiezingen kunnen plaatshebben. Het hoofd van het militair gezag in Isla mabad, generaal Zia Oel-Haq, heeft dit zaterdag in een radio- en televisietoe spraak bekendgemaakt. Als reden voor het uitstel van de door hem zelf indertijd aangekondigde ver kiezingen, gaf Zia de toestand in Pakistan aan „die tendeert naar gewelddadigheid”. Het onderhoud in een van de vijf frontlijnstaten die de strijd van de zwarte nationalistische guerrillastrijders ter omverwerping van het blanke minderheidsbewind en vestiging van een zwarte meerderheidsregering steunen, heeft plaatsgehad ondanks het feit dat Kaoenda zijn land beschouwt als „op voet van oorlog” met Rhodesië. In een gisteren in Londen uitgegeven verklaring zegt het Rode Leger, verwij zend naar de zes miljoen dollar die de kapers hebben ontvangen, dat „het onder drukte volk, hand in hand, zich aan het bevrijden is en de schatten terugkrijgt die het werd ontnomen”. Het geheime overleg werd van Rhodesische zijde verder bijgewoond door minister van Buitenlandse Zaken P. K. van der Byl en kabinetssecretaris Jack Gaylard. Waarnemers in Salisbury beschouwen de gebeurtenis als een grote doorbraak ten gunste van de Brits-Ameri- „Bedoeling van de bijeenkomst was bespreking van de Brits-Amerikaanse voorstellen”, aldus de verklaring van de regering in Salisbury. ROME (Reuter). Het neerschieten in Ro me van een jonge linkse student door neo fascisten heeft zaterdag in de grote steden van Italië geleid tot gewelddadige de monstraties en rellen. Tientallen mensen raakten gewond, twee van hen door ko gels, toen extreem-linkse studenten be toogden naar aanleiding van de dood in de nacht van donderdag op vrijdag van de 20-jarige Walter Rossi in Rome. In Amman noemden vier dagbladen de verklaring „van buitengewoon belang”. In Rome kreeg een politieman een kogel in zijn schouder. Een voorbijganger werd in zijn been geraakt tijdens een aanval van linkse studenten op neo-fascisten. In Egypte werd de verklaring door de staatsomroep gekenschetst als „een be langrijke vooruitgang op de weg naar een hervatting van” het Geneefse overleg.Wèl werd door het semi-officiële dagblad Al Achram kritiek geleverd op het feit dat Moskou zou zijn afgedwaald van zijn standpunt dat de Palestijnen in Genève vertegenwoordigd moeten worden door de PLO. In de verklaring wordt slechts ge zegd dat ook de Palestijnen in Genève vertegenwoordigd moeten zijn. In Turijn raakte een klant van een lun chroom ernstig gewond, toen demonstran ten brandbommen naar binnen gooiden. kaanse voorstellen. Deze voorzien in overdracht van de macht aan een tussentijds Brits bestuur, dat op zijn beurt dan weer de weg baant voor onafhankelijkheid onder zwart meerderheidsbewind. Ook in Syrië werd de verklaring als be langrijk betiteld. Hoewel er enkele posi tieve punten in voorkomen, aldus gezag hebbende zegslieden, „is het gedeelte over de Israëlische terugtrekking nogal vaag”. In Israel werd de verklaring gisteren zeer negatief onthaald, zowel door de re geringspartijen als door de oppositie. Mi nister van Financiën Simcha Ehrlich zei na een kabinetszitting dat Israel de ver klaring „niet kan aanvaarden”. Volgens een in Salisbury uitgegeven militair communi qué hebben zwarte guerrillastrijders in het zuidoosten van Rhodesië een blanke boer en zijn vrouw gedood. Eerder was gemeld dat vrijdag twee bosarbeiders in hetzelfde gebied om het leven waren gebracht. ter- nde ord loor zeer arp- het lon- ige- oe- ge- 'an te rij- rd- in sns an- ar- j te >on rer- ind isi- irto ler- nd- yeb rijn len, is nse De ge- >nt- /in- ran ven nog sfo- i de ha Hans Habe was journalist van geboorte (zijn vader was al journalist en uitgever van kranten) en daarnaast schrijver van 25 bestsellers, waaronder „Ob tausend fal len” (zes miljoen exemplaren), „Die Missi on”, „Das Netz”, „Ilona”, „Palazzo”. In totaal werden dertien miljoen exemplaren van zijn boeken in enkele tientallen talen verkocht. Hij had een turbulent leven. In 1911 werd hij als Hongaarse jood geboren, in 1940 meldde hij zich als vrijwilliger aan in het Franse leger, werd door de Duitsers krijgsgevangen genomen (onder zijn eigen naam), maar wist na drie maanden te ontsnappen. Hij wist naar Amerika te ko men, en kwam in 1945 weer in Duitsland terug als majoor in het Amerikaanse leger. DACCA (Reuter). Het militaire bewind van Bangladesj heeft gisteren snel een staatsgreep verijdeld van mi litairen. De staatsgreep vond plaats tijdens de onderhandelingen op het vliegveld van Dacca met de kapers van een Japans vliegtuig. Naar ver luidt zijn meer dan honderd mensen bij de mislukte staatsgreep gedood. Op het „Japanse volk en de hele wereld bevolking” werd een beroep gedaan zich te verdedigen en tegen het imperialisme te vechten. „Als onderdeel van deze interna tionale strijd zullen wij het volgende na streven: omverwerping van het Japanse imperialisme, dat is gebaseerd op het kei zerlijke systeem, het Amerikaanse imperi alisme uit Japan te verdrijven en vestiging van een Japanse volksrepubliek”, aldus de verklaring. In Bologna vocht de politie twee uur lang met de demonstranten. Ze gebruikte traangasgranaten toen studenten barrica des opwierpen van omgegooide auto’s. Een café in de stad ging in vlammen op, nadat er een brandbom in was gegooid. Zaterdagavond laat openden extreem rechtse lieden het vuur op linkse demon stranten in Venetië. Niemand raakte ge wond door kogels, maar volgens de politie moesten twee studenten naar het zieken huis met hoofdwonden, omdat ze een tik met een moersleutel hadden gehad. Rossi werd doodgeschoten in de eerste gewelddadige botsing tussen de twee ex treme groeperingen sinds de zomervakan tie. Het nieuws ging als een lopend vuurtje door Rome. Vakbondsleiders en politici veroordeelden de moord op Rossie en stu- Aan het einde van de vorige week kwam Hans Habe tweemaal in het nieuws. De ene keer doordat hij donderdag 29 september op 66-jarige leeftijd overleed. De andere keer doordat Günther Wallraff hem me teen in de eerste regel van zijn opzienba rende en geruchtmakende boek „Der AuT- macher. Der Mann der bei „Bild” Hans Esser war” als de man noemt die hem op het idee bracht zich in vermomming in te dringen op de redactie van „Bild”, het boulevaardste boulevardblad aller boule vards. denlen gingen woedend de straat op. Vele honderden vielen kantoren aan van de MSI, de neofascistische partij in Italië, met brandbommen en stenen. Vlakbij een MSI-kantoor in de Italiaanse hoofdstad was de straat volledig geblokkeerd door verbrande auto’s, gebruikte traangasgra naten en gebroken glas na een vechtpartij tussen politie en demonstranten. In Rome hielden linkse'betogers zaterdagavond een tocht door de stad, zware politiebegelei ding. De tocht verliep rustig. Tot dusver heeft de politie vijftien le den van de MSI gearresteerd, in de leef tijd van 16 tot 22 jaar. Ze worden ervan beschuldigd bij de moord op Rossi betrok ken te zijn geweest. Rossi was lid van de extreem-linkse organisatie „Lotta Conti- nua” (voortdurende strijd). Daar richtte hij de eerste democratische kranten op (in totaal was hij de oprichter van veertien verschillende kranten), en ontwikkelde hij zich gaandeweg tot de conservatief die columns schreef in Sprin- gerbladen als Welt am Sonntag en Bild am Sonntag. En dat voor een man die de door Adolf Hitler meest gehate journalist is geweest. Want onder zijn pseudoniem Hans Habe was hij degene die in 1932 (hij was toen 21 jaar) ontdekte dat Adolf Hitler in werkelijkheid Adolf Schicklgruber heette. Deze ietwat komische naam ver wekte veel vermaak bij de anti-nazisten, die voortaan „Heil Schicklgruber!” riepen. Pogingen van de nazi’s om Hans Habe uit wraak voor zijn onthulling te vermoorden mislukten, en alleen dank zij het feit dat zij in 1940 niet wisten dat de krijgsgevangene Janos Bekessy tevens Hans Habe was, heeft hem toen het leven gered. A re rechten van het Palestijnse volk” verze keren. De PLO wil de bestaande resolutie 242 van de Veiligheidsraad als basis voor een hervatting -van het Geneefse overleg, ver vangen door de genoemde nieuwe reso lutie. Van meer radicale Palestijnse zijde werd gisteren een minder optimistisch ge luid vernomen. Het democratisch front voor de bevrijding van Palestina (DFLP) merkte op dat in de verklaring geen duide lijke omschrijving was gegeven van de term „Palestijnse rechten”. overhandigen en een gevangene, in ruil voor de vrijlating van tien kapers. In de tweede fase zou de Japanse rege ring weer een gevangene vrij laten in ruil voor nog eens tien passagiers. In de derde fase werd weer een deel van het losgeld overhandigd en nog een gevangene vrijge laten in ruil voor tien passagiers. De proce dure ging zo door, totdat de kapers op een gegeven moment niet meer bereid waren passagiers vrij te laten. Er waren in het toestel toen nog 24 passagiers en zeven bemanningsleden achtergebleven. Een van de vrijgelaten vrouwelijke pas sagiers van de DC-8 de 22-jarige mejuf frouw Atsoeko Narita, beschreef de situa tie in het toestel als die in een sauna. Aanvankelijk waren de kapers kalm ge weest, vertelde zij, maar later waren zij gaan schreeuwen en hadden zelfs enkele passagiers die waren gaan staan, met hun pistolen geslagen. In het Japans en in het Engels legde de kapers uit waarom zij tot hun actie waren overgegaan en toonden zij volgens mejuffrouw Narita verlegenheid toen twee vrouwelijke passagiers een flauwte hadden gekregen. In Israel werd vooral geageerd tegen de zinsnede: „de wettige rechten van het Pa lestijnse volk”. Volgens Ehrlich „zullen wij mogelijk de noodtoestand moeten afkon digen en een regering van nationale een heid vormen om de verklaring te weer staan”. Ook onder de joodse organisaties in de Verenigde Staten zorgde de genoemde zinsnede voor grote onrust. De voorzitters van 32 joodse organisaties vonden dat de VS met de verklaring „Amerika’s histori sche gebondheid aan veiligheid en het voortbestaan van Israel verlaten”. Waarnemers zien echter als het belang rijkste facet van de verklaring het feit dat Moskou en Washington op deze wijze na der tot elkaar gekomen zijn, ondanks de intense rivaliteit tussen beide landen wat betreft invloed in het Midden-Oosten en de onderlinge onenigheid over de vorm van een definitieve regeling. De verklaring omvatte concessies van beide kanten. Washington heeft klaarblij kelijk toegegeven aan druk omtrent de Palestijnse rechten. Moskou heeft ander zijds toegestemd in de zin waarin wordt opgeroepen tot het „aangaan van normale vreedzame betrekkingen” tussen Israel en zijn Arabische buren na de beëindiging van de „staat van oorlog”. Tot dusver had Moskou zich nooit willen binden aan een dergelijke bepaling. Het grootste struikelblok voor een her vatting van het Geneefse overleg blijft de eis van Arabische zijde dat de PLO daar aan deelneemt, terwijl Israel vierkant weigert rechtstreeks met deze organisatie te onderhandelen. jfiv i ryj President Ziaur Rahman van Bangla desj heeft in een radiotoespraak ver klaard, dat het leger een opstand van „ontevreden elementen” had verijdeld. In Salisbury heeft men begrepen dat internationaal pogingen in het werk zijn gesteld om Nkomo ertoe over te halen deel te nemen aan onderhandelingen waarbij ook betrokken zouden zijn de Rhodesische regering en niet- militante nationalistische leiders in Rhodesië zelf, zoals bisschop Moezorewa en dominee Sithole. Ongeveer 100 militairen probeerden een munitieopslag in een legerplaats in de buurt van het vliegveld van Dacca te bestormen. Een andere groep militai ren maakte zich kort voor het aanbre ken van de dag meester van het radio station van Dacca, aldus is uit welinge lichte kringen vernomen. Deze bezet ting heeft echter maar kort geduurd. Zambiaanse regeringskringen hebben zich aanzienlijk sceptischer uitgelaten over de pas zaterdag aan het licht gekomen besprekingen. „Ian Smith heeft zich nog even onverzoenlijk getoond als immer”, zo luidde de conclusie in Loesaka. Volgens welingelichte kringen in Salisbury is in Loesa ka onder meer gesproken over een eventuele wapenstil stand tussen het Rhodesische leger en de guerrillastrij ders die vanuit Zambia opereren en die trouw zijn aan Joshoea Nkomo van het Patriottisch Front van Zimbab we, alsmede de kans dat deze betrokken wordt bij eventu ele nieuwe, belangrijke onderhandelingen over de Brits- Amerikaanse voorstellen. Bij de besprekingen had Smith een reeks bezwaren geopperd tegen de Westelijke plannen voor een vreedza me overgang naar een zwart meerderheidsbewind in zijn land. Volgens genoemde regeringskringen poogde hij kennelijk Zambia te verleiden tot afzonderlijk overleg ten einde de aandacht van de Brits-Amerikaanse voorstellen af te leiden. Eerder al had een regeringswoordvoerder laten weten dat het overleg „niets van grote betekenis had opgele verd” en dat Zambia „geen belang aan deze bespreking heeft gehecht”. In de Tanzaniaanse hoofdstad Dar-Es-Salaam toonden de autoriteiten zich onaangenaam verrast over de ontmoe ting tussen het Zambiaanse staatshoofd met de „opstandi ge en racistische blanke leider uit Salisbury”. President Nyerere verklaarde dat er niet van tevoren contact met president Kaoenda was geweest over diens gesprek met Smith. In de verklaring roepen Washington en Moskou alle betrokken partijen op zich tot het uiterste in te spannen opdat de Geneefse conferentie inzake vrede in het Midden-Oosten nog in december kan wor den hervat. Tevens verklaarden beide landen dat een regeling van het conflict de legitieme rechten van het Palestijnse volk moet verzekeren. tnjfël Q

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 3