DOOR FALEND SELECTIEBELEID Pinkenveiling spekt kerkkas Onthutsende gegevens uit geheim Hoogovenrapport VEEL JONGE WAO-GEGADIGDEN Insluipingen in woningen „HET ZIET ER PICCO BELLO UIT” --I fep 4 5 Erfenis DIEFSTALLEN MET VEEL SCHADE DRONKEN CHAUFFEUR ALS BROKKENMAKER Paranoïde Scapino Ballet treedt op voor schooljeugd Cobi Schreijer in Vrouwencafé Velsen Diagnosegroepen Opberghok F rH B I J BEVERWIJK-HEEMSKERK MAANDAG 3 OKTOBER 19 7 7 (Van een onzer verslaggevers) (Van een onzer verslaggevers) toonde zich zeer ingenomen met de nieuwe accom modatie die plaats biedt aan ruim veertig woonwa gens. Witte zei te hopen dat er een woonplek is gecreëerd die het aangenaam toeven maakt in Vel sen. Tevens sprak hij de wens uit dat de verstand houding met de buurtbewoners prettig zou blijven. IJMUIDEN. Hoogovens in IJmuiden heeft de afgelopen jaren op onzorgvuldige wijze personeel aangenomen. Een schrikbarend aantal nieuwe werknemers blijkt na korte duur lichamelijk of geestelijk niet opgewassen te zijn tegen het werk waarvoor men is aangetrokken. Van de nieuwkomers tussen 1972 en 1974 zijn er in 1975 niet minder dan 54 aangemeld voor de Wet op de Arbeidsongeschiktheid (WAO). Dit jh VELSEN. „Het heeft lang geduurd. Misschien wel te lang. Maar het ziet er nu tenminste picco bello uit”. Dit zei loco-burgemeester Th. C. Witte zaterdagmorgen tijdens de officiële opening van het vernieuwde woonwagencentrum in Velsen-Oost. Hij onthutsende cijfer is bij Hoogovens inmiddels aanleiding geweest het wervings- en selectiebeleid drastisch te wijzigen. Plan bij Commissies Muziekonderwijs op elke school Feestelijke opening uur woonwagencentrum eer Dl. u.: u. nen tda- The Be- iag [»rd op aat- ge- ma- tuk- ide- plo- jrdt 1 de Een ater sins sing en opvang van vooral de ouderen. Die bèperking versnelt slechts het invaliderin- gsproces. „Het is praktisch onuitvoerbaar deze categorie op te vangen in de Algeme ne Werkplaats van Hoogovens (waar min- dervaliden arbeid verrichten, red.). Ook is zo’n oplossing ongewenst, wil dit instituut niet het stigma van opberghok voor afge werkte materialen krijgen, als dat stigma er al niet aan wordt toegekend door ve len”, aldus waarschuwt het rapport. De vraag wordt opgeworpen of het niet mogelijk is enige soepelheid te betrachten bij de toepassing van de bestaande regelin gen en voorwaarden. Een minder strenge naleving van alle verordeningen zou her plaatsing in een aangepaste, lichtere, func tie bevorderen. Momenteel is het usance dat voor de spaarzaam te vervullen vaca tures wordt uitgekeken naar volwaardige krachten. De voorkeur gaat nu eenmaal niet uit naar „kneusjes”. Die instelling wordt door de rapporteur betreurd. Hier bij moet worden aangetekend dat men zich bij enkele bedrijfsonderdelen beraadt over een structurele aanpak, waardoor een aantal arbeidsplaatsen wordt omge vormd tot een meer geschikt arbeidsmilieu voor de oudere werknemer, meestal in dagdienst of tweeploegendienst. Gezien de enorme diversiteit in arbeidsomstandighe den bij Hoogovens wordt die benadering door de Bedrijfsgeneeskundige Afdeling toegejuicht. Overigens is de verwachting dat van de 183 oudere personeelsleden die in 1975 als WAO-kandidaten werden opgevoerd, er in de loop van de tijd 121 bij het bedrijf terugkeren in een minder zware functie. Bij 58 is dit inmiddels gelukt. De helft, om precies te zijn/145 personen, zullen hoogst waarschijnlijk nooit meer terugkeren in het arbeidsproces. Slechts van zeven per sonen wordt aangenomen dat zij eens hun normale taak zullen hervatten. In tien ge vallen was de prognose onzeker. IJMUIDEN. Voor leerlingen van de vijfde en zesde klassen van een aantal lagere scholen in IJmuiden geeft het Sca pino Ballet vrijdag 14 oktober twee voor stellingen. VELSEN. Zaterdagavond om zeven uur kwamen op de Rijksweg van Velsen naar Santpoort bij de afslag naar Rijks weg 9, ter hoogte van De Hofgeest, twee auto’s met elkaar in botsing. Hoewel de bestuurders met de schrik vrij kwamen werden hun voertuigen onherstelbaar vernield. Een 42-jarige inwoner uit Bloemendaal reed in zuidelijke richting met de bedoe ling via de afslag Rijksweg 9 op te zoeken. IJMUIDEN. Tijdens het afgelopen weekend is ingebroken bij een construc tiebedrijf aan de Kromhoutstraat. Men slaagde er in binnen te komen door de onderruit van een deur naar de werk plaats te verbreken. De uitvoeringen worden gehouden in de Stadsschouwburg en beginnen om half elf ’s morgens en twee uur ’s middags. De kinderen die een voorstelling zullen bijwo nen, krijgen in de klas voorbereidende lessen. nan u.: Te laat bemerkte hij dat uit tegenoverge stelde richting een bestelauto naderde die werd bestuurd door een 42-jarige IJmuide- naar. Door de onvermijdeljke botsing be landden de voertuigen in de vangrail. De politie constateerde dat de bestuurder van de personenauto zodanig onder invloed verkeerde dat hij rijp was voor een bloed proef. 3.15 de 4a. ur. :uur ijk- il de ten. nge mo- IJMUIDEN. Het tweewekelijkse pro gramma van Vrouwencafé Velsen wordt deze week, vrijdagavond, gevuld door de Haarlemse zangeres Cobi Schreijer met een programma van volksliedjes en caba- ret-chantant over de vrouwenbeweging. Het Vrouwencafé wordt gehouden in buurthuis „de Brulboei” aan de Kanaal straat in IJmuiden. Het café is open van acht tot half een. Het optreden' van Cobi Schreijer begint omstreeks half negen. de- ;en- oor en gen eze net ou- eks ?nd act oor >m- >nd de bu- ?nd ïef- ne- u. 14- u. ,en- SANTPOORT. Zondag in alle vroeg te hebben in de Willem de Zwijgerlaan twee insluipingen plaats gehad. Aangeno men wordt dat men zich heeft bediend van valse sleutels. Uit één van de woningen die met een bezoek werd vereerd werd een bedrag van 60 meegenomen. Uit de tweede woning heeft men kennelijk niets van zijn gading aangetroffen. De bewoners van beide hui zen herinneren zich vaag omstreeks vijf uur enig gerucht te hebben vernomen. Ook heeft een hond aangeslagen. Hieraan heeft men geen aandacht geschonken. Wel lijkt het aannemelijk dat de indringer zich daardoor betrapt heeft gevoeld en de be nen heeft genomen. heden aan het Velsense kamp, plantte hij een boom op het terrein van het centrum. Daarmee was de officiële openingsdaad verricht. Die handeling verliep echter in een gemoedelijke sfeer toen kinderen de wethouder te hulp schoten bij het aan stampen van de grond. Dit bekoorlijke tafereeltje werd gadege slagen door een groepje genodigden, buurtbewoners en kampbewoners. Onder de belangstellenden bevonden zich onder meer wethouder H. J. Scheeper van Velsen en burgemeester A. Hubers van Bever wijk. Ook waren enkele raadsleden uit Velsen en Beverwijk aanwezig. Bovendien was er een deputatie van de Velsense poli tie onder leiding van inspecteur L. Wit vliet. Het gezelschap maakte een rondgang over het kamp waarbij tekst en uitleg werd gegeven door de bewoners en door de opbouwwerkers Ria van Loon en Kees Hamers van het Woonwagencentrum IJ- mond. Gewezen werd op de gloednieuwe sanitaire faciliteiten waarover elk gezin beschikt. Nabij iedere woonwagen is een stenen gebouwtje opgetrokken, voorzien van een douche en een wastafel. Er is ruimte voor de plaatsing van een wasma chine. Bovendien bestaat de mogelijkheid een knutselhoek in te richten. Gedurende de excursie was er ruim schoots de gelegenheid een blik te werpen in de woonwagens. Hier en daar werden bezoekers uitgenodigd even binnen te wip pen. En dan kwamen de verhalen los over hoe het vroeger was. Over de tijd dat men nog in een grote modderpoel leefde. Ieder een liet dan ook weten dolgelukkig te zijn met de metamorfose die het centrum heeft ondergaan. „We zijn van de hel in de hemel gekomen”, zo drukte een bewoonster van een caravan het kernachtig uit. „Ik sta al twaalf jaar op deze plek. Het was een doffe In de werkplaats trof men het gereed schap aan waarmee men zich toegang ver schafte tot de kantoorruimten. Daar wer den bureaus en kasten geforceerd en open gebroken. De schade die hiermee werd gemaakt loopt in de duizenden guldens. De buit bestond uit een geldbedrag van 100,-. ellende. Het was hier smerig en onhy giënisch. En kijk nu eens om je heen. Het weggetje is geasfalteerd; de erven zijn bestraat en er slingert geen vuiligheid meer rond”. Ondanks al die verbeteringen kiest een deel van de jeugdige bewoners straks voor een bestaan in een doodgewoon huis. Door de nauwere contacten met de buitenwe reld, komen steeds meer jongelui van het kamp in aanraking met andere jongens en meisjes. Het gevolg is dat meer jonge kampbewoners trouwen met „iemand van buiten”. Meestal geeft zo’n stel dan de voorkeur aan een woning boven een woon wagen. De feestelijkheden rondom de opening van het centrum waren zaterdag vooral gericht op de allerkleinsten. Voor hen wa ren er verschillende attracties. Zo reed er over het terrein een onvervalste Pipo-wa- gen rond. Alle kinderen mochten instap pen om een ritje mee te maken en een glaasje limonade te drinken. De wagen was opgesierd met ballonnen. Als escorte diende een straatorgeltje dat vrolijke klan ken produceerde’ ’s Middags was er voor de jeugd nog een filmvoorstelling. geschenkenveiling gehouden van artike len die ter beschikking waren gesteld door de middenstand. Bovendien werden pak ketten bloembollen verkocht. Die extra activiteiten brachten nog eens tien mille in het laatje. De totale baten komen ten goede aan de parochie van Driehuis. muiden. Voorafgaand aan dit traditonele gebeu ren had het muziekkorps van Soli een rondgang gemaakt door het dorp. Daarbij werd de show verzorgd door het majoret- tenpeloton, uitgerust met vlaggen. In het gebouwtje van Soli werd ’s middags een Wordt het WAO-bestand van het IJmui- dense bedrijf onderscheiden in diagnose groepen, dan scoren de psychische afwij kingen zeer hoog. Maar liefst 26,6 percent, oftewel 159 mensen, is mentaal ingestort. De berekening komt landelijk veel lager uit, namelijk op 18,9 percent. Bijna twee honderd man bij Hoogovens sukkelt met slecht functionerende bewegingsorganen zoals voeten, benen, armen en handen. Doodsoorzaak nummer één in Nederland, hart- en vaatziekten, lijkt bij Hoogovens minder genadeloos toe te slaan. Terwijl landelijk 17,7 percent van de WAO-ers door een hartkwaal is getroffen, ligt dit cijfer bij de staalproducent op 14,9 per cent. Al die gegevens hebben steeds be trekking op 1975. Opvallend is het stijgend aantal gevallen bij Hoogovens met stoornissen aan de spijsverteringsorganen. Er is hiervoor nog geen duidelijke verklaring te geven. Het wordt in dit stadium te prematuur geacht om een kanttekening te maken bij het aantal werknemers dat aan kanker lijdt. Op het eerste gezicht lijkt dit in om vang niet verontrustend. Voorts is in het rapport een scheiding aangebracht tussen het produktieperso- neel en de administratieve sector. De ver houding tussen beide groepen is ongeveer drie man fabriekspersoneel tegen één kan toorbediende bij een actieve bezetting. In de WAO-groep staan zes produktiemede- werkers tegenover één man van kantoor (515:83). Veel slachtoffers in de kantoor- afdelingen knappen geestelijk af of heb ben hartklachten. Een niet geringd deel kampt met afwijkingen aan de bewegings organen dat bij het produktiepersoneel nog groter is. De fabrieksarbeiders lijken het mentaal even zwaar te hebben als de collega’s met de witte boord. Maar de mannen op de werkvloer worden minder vaak uitgesehakeld door een hartinfarct. In het rapport wordt de suggestie gedaan het trimmen onder de kanoorklerken te stimuleren. Wat betreft de overige woonwagenbewo ners in de IJmond, pleitte de wethouder voor het uitbreiden en verbeteren van de voorzieningen. „Het opknappen van de centra is nodig want iedereen heeft recht op een behoorlijk leefklimaat”. Nadat Wit te de aannemer en de Dienst Openbare Werken had bedankt voor de voorberei dingen en de uitvoering van de werkzaam- De samensteller van het rapport vreest dat de onthullende gegevens verkeerd worden geïnterpreteerd. „Een paranoïde beschouwer van de gepresenteerde getal len zal zeker de indruk hebben dat het in ons bedrijf kennelijk de gewoonte is ge worden om niet meer volledig functione rende werknemers van 55 jaar en ouder te laten afvloeien via de WAO, een soort gemaskeerde vervroegde pensionering on der medische vlag. Men kan niet ontken nen dat er wellicht een enkel geval van dien aard aanwijsbaar is, maar dat is met veel tegenzin geschied”. Worden de uitkomsten van het onder zoek van de Verzekeringsgeneeskundige Dienst in zijn totaliteit bezien, dan omvat de groep WAO-gemelden voo» het jaar 1975, 598 personen waarvan 574 mannen en 24 vrouwen. Van dit totaal is 53 percent geregistreerd in de vierploegendienst. Hieruit mag vooralsnog niet de conclusie worden getrokken dat de ploegendienst een ziekmakende factor is. Een dergelijke gevolgtrekking is pas te maken na een uitgebreide medische en psychosociale tele oplossingen moeten worden gevon den. Dit temeer daar velen van hen door de recente ontwikkelingen in het bedrijf bui ten spel komen te staan”. Daarmee doelt de schrijver op het eco nomisch dal. Als gevolg daarvan heeft de ingevoerde vacaturestop een enorme rem tot en met 24 jaar die zich in 1975 aan dienden voor een uitkering krachtens de WAO, waren er negen na 1971 geworven. Hetzelfde beeld vertoont zich bij de WAO- klanten van 25 tot en met 29 jaar. De helft, namelijk 15 van de 29 gevallen in deze leeftijdsklasse, staat zeer kort, sommigen minder dan een jaar, op de loonlijst van Hoogovens. De gegadigden voor een WAO-uitkering, die na 1 januari 1972 bij het staalbedrijf in dienst zijn getreden de groep van 54 zijn uitgeschakeld door allerlei ziektes en kwalen. In het oog springen de psychische stoornissen waaraan tien personen lijden. Vierentwintig lieden zijn al een jaar niet meer op hun werk verschenen wegens afwijkingen aan armen, handen, benen, spieren en gewrichten; vier jonge werkne mers blijken geveld door een aandoening aan de spijsverteringsorganen terwijl nog eens bij vier man een aangeboren afwij king werd vastgesteld. Ongewenst bezoek verschafte zich ook toegang tot een woning aan de Wijk aan Zeeërweg. Hier kwam men binnen door een ruit van een erker aan de zijkant van het huis te verbreken. De hele woning werd grondig doorzocht. Met achterlating van een enorme chaos werd een televi sietoestel meegenomen. Ofschoon de instanties betrokken bij de wervingscampagnes en de afhandeling van de sollicitaties moementeel druk doen de zijn met „stroomlijning en intensive ring” van de activiteiten, wordt verwacht dat de getroffen maatregelen voorlopig geen keer ten goede nemen. Het bedrijf zit vooralsnog opgescheept „met een erfenis die we ook in de koemnde paar jaar zullen tegenkomen. Maar met een andere aan pak, zoals die voor een groot deel reeds wordt gerealiseerd zou een gunstiger uit slag toch wel tot de mogelijkheden moeten behoren”, aldus het rapport. Ten dele krijgt het staalconcern zélf de rekening gepresenteerd van de nonchalan te wijze van selecteren omdat de onderne ming niet verzekerd is tegen wegvallen van personeel door ziekte. Dit risico moet Hoogovens zelf dragen. Alle kosten ten gevolge van onderbezetting door ziekte van een werknemer, komen gedurende het eerste jaar ten laste van het bedrijf. Tij dens dit jaar geldt de Ziektewet. De bege leiding en controle van de- zieke perso- naalsleden is in handen van de eigen Ver zekeringsgeneeskundige Afdeling. Na twaalf maanden treedt de Wao in werking waarvan de uitvoering berust bij de Ge meenschappelijke Medische Dienst (GMD) en het Gemeenschappelijk Administratie Kantoor (GAK). Het geheime rapport staat ook uitvoerig stil bij de oudere werknemers van Hoog ovens. Volgens het cijfermateriaal verkre gen twaalf van iedere bonder Hoogovens- werknemers van 55 jaar en ouder in zoda nige moeilijkheden dat zij dienen te wor den aangemeld voor de WAO. Dit aantal is aanmerkelijk hoger dan het landelijk ge middelde. Bij Hoogovens is 47,3 procent van de WAO-gevallen ouder dan 54 jaar terwijl dit percentage landelijk op 36,7 percent ligt. De samensteller van het rap port dringt aan op een bezinning over deze problematiek. „Het is mijnsinziens duide lijk dat voor deze groep meer dan inciden- studie. Daartoe ontbreken bij Hoogovens in deze tijd de mogelijkheden. Bij het staalbedrijf worden acht van de tien WAO-adspiranten voor 80 tot 100 percent arbeidsongeschikt verklaard. Dat komt neer op een percentage van 71,4 percent van alle WAO-gevallen. Daarbij steekt het concern vrij gunstig af ten op zichte van het landelijke cijfer. Dit is 89,9 percent. Met enige voorzichtigheid wordt hieruit geconcludeerd dat Hoogovens on danks alle problemen toch in staat is meer mensen te herplaatsen dan „buiten de poort”. De pinkenveiling in Driehuis heeft afge lopen zaterdag een netto bedrag opge bracht van f15.000,-. Nabij het vereni gingsgebouw van Soli werden alle twaalf pinken bij opbod verkocht door veiling meester B. J. Witteman. Dit gebeurde on der toeziend oog van notaris Gall uit IJ- VELSEN. Na een proefneming op enkele scholen in de gemeente Velsen wordt nu door het college van B en W voorgesteld het vak algemene muzikale vorming in te voeren op alle lagere scholen. De resultaten van het experiment waren zo succesvol dat het gemeentebestuur de scholen vanaf 1 januari 1978 begeleiding wil geven van een vakdocent van de mu- ziekschool. Het voorstel komt dinsdaga vond 4 oktober aan de orde in een gecom bineerde vergadering van de raadscom missies voor culturele en jeugdzaken en onderwijs. Bovendien moeten de commis sieleden een zogenoemd educatief plan vaststellen en een programma bespreken van activiteiten voor plaatselijk vormings- en ontwikkelingswerk voor volwassenen. Die vergadering begint om half acht ’s avonds. Voorafgaand aan deze bijeenkomst dient de commissie voor culturele en jeugdzaken haar goedkeuring te hechten aan de beschikbaarstelling van een krediet voor het aanbrengen van een tweetal klok jes in de toren van Beeckestijn. Zodra de gecombineerde vergadering is afgelopen, blijven de commissieleden van onderwijs zaken nog even na voor een korte bespre king. Ter discussie staat het voorstel om een aanvullend krediet te verlenen voor het treffen van bouwkundige voorzienin gen ten behoeve van het scheikundepracti- cumlokaal van het gymnasium Felisenum. A Wethouder Th. C. Witte plant een boom op het terrein van het Velsense woonwagen centrum dat een flinke opknapbeurt heeft gekregen. Een en ander valt af te leiden uit een strikt vertrouwelijk rapport van de Ver zekeringsgeneeskundige Afdeling van Hoogovens, waarin een analyse is ge maakt van de werknemers die langer dan een jaar ziek zijn er derhalve voor WAO in aanmerking komen. Hoewel deze 54 WAO-adspiranten slechts één percent uitmaken van het tota le aantal langdurig zieken bij Hoogovens, baart dit percentage toch zorgen. Ter illus tratie dient een nadere uitwerking. Van de twaalf werkenemers in de leeftijd van 20 1

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 5