Zwartkruis voert orders uit turntrainer voor dames WILLRICH NAAR MVV Demonstraties tegen Fillol alleen buiten tennishallen Villeneuve naar Ferrari Problemen Timman in afgebroken partij KARPOV LOOPT UIT III II dubbele raan ienevèi j Engeland gokt nog steeds op Argentinië Russische tototips treffers en missers I I 1 'E i s WST-toernooi vanavond in Groningen van start HoooM !llie Nastase J 1 uitgesloten r 3 T •F Lm □I e, I I I I I I I 3 :Z Bredere groep II I 17 SPORT 19 7 7 OKTOBER DINSDAG 4 de i te 4 w\ 1 jl: e >P in ef. x- S 5 S Happel wil dat La Ling speelt e, JAN BLIJBOOM JAN PREENEN (ADVERTENTIE) (bij iur. l Jean Willrich (24), de middenvelder van het Eindhovense PSV, zal de rest van het seizoen uitkomen voor de eerstedivi- sie-club MW. De Westduitser Willrich, die twee jaar geleden als wisselspeler van het Zwitserse Servette werd overge nomen, is door de Eindhovenaren tot het eind van dit seizoen aan MW uitgeleend. MW had PSV hierom gevraagd omdat het nu definitief is dat Musial niet naar Maastricht zal komen. Hij krijgt van de Poolse autoriteiten geen uitreisvisum. De klacht over het gedrag van Nasta- se tijdens de Davis-cup wedstrijd was door de aanvoerder van het Britse te- Ajax verloor sinds 8 mei weer een wedstrijd op eigen veld, nu tegen Volen dam. Roda JC won sinds 8 mei weer een wedstrijd op vreemd terrein bij NAC. U raadt het al: Ajax-Roda JC 1-2 werd op 8 mei gespeeld. Willy v.d. Kuylen kwam in zeven van de tien wedstrijden tot scoren. Ruud Geels, Kees Kist, Henk van Leeuwen, Harry Lubse en Ray Clarke deden dat in zes wedstrijden. Feyenoord heeft trouwens sinds 20 maart, 0-3 bij Haarlem, geen uitwedstrijd meer gewonnen. Notten eindigde bij Ajax met het sco ren van een goal tegen Feyenoord. Nu begon hij voor Feyenoord met het scoren van een goal tegen A.Z.’67. Je kunt van daag hier en morgen daar je kunsten vertonen. Het afgelopen weekend kwam de eer ste divisie tot 29 goals. Het hoogste aantal van dit seizoen. PEC won vijf van zijn tien wedstrijden met 3-1, waarvan alleen al de laatste drie wedstrijden deze uitslag hadden. Veendam kreeg in zijn laatste vier wedstrijden telkens drie tegengoals. Willem II incasseerde tegen Heracles zijn eerste tegengoal op eigen veld, en verliest dan ook de wedstrijd 0-1. FC Vlaardingen en Wageningen zijn na een slechte start uitermate goed op dreef. FC Vlaardingen verloor de eerste drie, maar haalde uit de volgende zeven ongeslagen wedstrijden tien punten. Wa geningen begon met één uit drie maar haalde uit de volgende zes tien punten. Fortuna SC verloor met 0-1 van De Graafschap. Zijn vorige thuisnederlaag dateerde van 16 januari toen Wagenin gen met 1-3 sterker was. Oostelijke ploe gen liggen de Fortunezen blijkbaar niet. iet )i Het Nederlands elftal zal tegen Rusland in de volgende opstelling aantreden. Doel: Eddy Treytel (Feyenoord); achter: Wim Suurbier (Ajax), Ruud Krol (Ajax), Wim Rijsbergen (Feyenoord), Hugo Hoven kamp (AZ’67); midden: Wim van Hanegem (AZ’67), Wim Jansen (Feyenoord), Jan Pe ters (AZ’67); voor: Tscheu La Ling (Ajax), Kees Kist (AZ’67) en René van de Kerkhof (PSV). De reserves zijn: Jan Jongbloed (Roda JC), Willy van der Kuijlen (PSV), Johnny Rep (Bastia), Willy van de Kerkhof (PSV) en Ruud Geels (Ajax). in Rotterdam, dan zullen wij daar zeker bij zijn omdat we dan een groot publiek kun nen bereiken”. PEC Zwolle—Eindhoven SC Cambuur—FC Den Bosch WageningenSC Amersfoort FC GroningenEDO SW—Limburgia DOVO—Volendam (Za) HeraclesMVV Fortuna SCDe Graafschap Veendam—Helmond Sport WiUem II—DWV Excelsior—Rheden FC Dordrecht—BW FC Vlaardingen—Enschedese Boys Als de resultaten van de amateur-deel- nemers in de eerste ronde van de KNVB- beker, die zij komend weekeinde af moe ten werken, gespiegeld worden aan die van het afgelopen weekeinde dan ziet het er bedroevend uit. Van de acht ploegen die op het toto-formulier zijn terug te vinden kwamen slechts Volendam (za.) en B.V.V. tot winst en het Veenendaalse DOVO tot een gelijkspel. De overige vijf, EDO, Limburgia, DWV, Rheden en En- 3 4 5 4 3 3 2 0 0 0 0 0 0 1 3 4 1 1 1 1 1 3 3 1 1 1 1 3 1 6 6 4 0 9- 1 11- 4 10-10 2-17 Peter Ward van de tweede divisieclub Brighton is de grootste verrassing in de selectiegroep van 22 spelers voor het Engelse nationale voetbalelftal, dat op 12 oktober in Luxemburg uitkomt in een kwalificatiewedstrijd van groep twee voor het toernooi om het wereldkampi oenschap in Argentinië. Ward, 22 jaar, was het vorige seizoen de topscorer van de Engelse competitie en scoorde dit seizoen reeds tien maal. Waarvan drie tijdens zijn internationale debuut in het Engelse UEFA-elftal tegen Noorwegen. Sinds 30 mei 1976 had de defensie van Feyenoord geen vier goals meer te gen gekregen. Toen 4-1 verlies bij PSV nu 4-2 bij A.Z.’67. Volendam, Roda JC en FC Amster dam boekten hun eerste uitoverwinning, en NEC zijn eerste uitnederlaag van dit seizoen. En Roda JC had sinds 8 mei geen goal meer gescoord op vreemd terrein.!! WATKINS GLEN. Kort voor de start van de race om de Grote Prijs van de Verenigde Staten op het circuit van Wat kins Glen maakte de oude Enzo Ferrari bekend, dat Gilles Villeneuve de opvolger van Niki Lauda in de Ferrari-renstal is. De Canadees wordt in het seizoen 1978 de tweede coureur achter Carlos Reutemann. De mogelijkheid bestaat, dat Villeneuve komende zondag al voor Ferrari zal star ten in de race om de Grote Prijs van Canada, de voorlaatste race, meetellend voor het wereldkampioenschap in de For mule I. schedese Boys leden alle een nederlaag en zijn misschien dan toch reeds met deze wedstrijden bezig geweest. Meer dan Eva Bartha zal deze Popov te maken krijgen met een bredere groep ge selecteerden, namelijk meisjes die zijn ondergebracht in twee groepen: A en sub- A. Tot de eerste categorie behoren gese lecteerden die door de week op Papendal zijn gestationeerd en bij pleegouders wo nen, terwijl sub-A uit meisjes bestaat die door studie of anderzins niet in de gele genheid zijn deel van de A-groep uit te maken. Zij moeten het hebben van week einden op Papendal en door de week trainingen bij de vereniging. tase, en woensdag wanneer Fillol in Zwol le aantreedt tegen de Italiaan Panatta. Onzeker is nog of ook donderdagavond zal worden gedemonstreerd als Fillol in de Rijnhal in Arnhem moet aantreden tegen de Nederlandse kampioen Louk Sanders. De Wit: „Wat er precies wordt gedaan, hangt af van het plaatselijke Chili Comité. Mocht Fillol doordringen tot de eindronde leek een evenwicht te zijn. Echter, toen Karpov een re- miseaanbod afsloeg, was het duidelijk dat er meer achter deze schijn verbor gen was. Na luttele zetten bleek dan ook dat Olafsson niet alleen, zoals gewoon lijk, in tijdnood verkeerde, maar ook dat een aantal van zijn stukken niet zo ac tief stond opgesteld. Olafs son kwam vervolgens ma teriaal achter en liet daar na zijn vrijpion iets te licht zinnig oprukken. Karpov reageerde genadeloos: 0-1. Jan Timman zal in de afge broken stelling, die hij nog uit heeft staan in zijn partij met de Joegoslaaf Gligoric, moeite hebben zijn onge slagen record in dit toer nooi te handhaven. Ook al zou Timman zijn koning weten te redden, dan nog staat hij een punt achter op de wereldkampioen. Balasjov en Smislov gin gen voort met de traditie, dat de Russen elkaar in dit toernooi geen half punt, laat staan een punt gunnen. Wie is Yoeri Popov en hoe luidt zijn staat van dienst? Een vraag die voorlopig niet kan worden beantwoord, omdat het KNGV - en dan met name de secties da- meskeurturnen en topsport - het niet weet. De Russische bondstrainer voor de heren, Albert Asarjan, kan slechts meedelen dat Popov in ieder geval grote technische kwa liteiten bezit en in zijn land zeer hoog staat aangeschreven. De nieuwe oefenmeester krijgt als voornaamste taak de nationale selectie op Papendal te scholen in acroba tische vormen; een onderdeel dat tot nu toe in het Nederlandse dameskeurtumen niet dié aandacht heeft kunnen krijgen die nodig is om internationaal mee te tellen. Daarnaast is Popov specialist in brugoefe- ningen. Zo kohit dan binnenkort een einde aan een langdurige periode waarin de nationa le slectie niet optimaal op het grote werk kon worden voorbereid, hoe verdienstelijk waarnemers - onder wie Albert Asarjan - ook hun best doen om de leemte op te vullen. Aanvankelijk waren er contacten met een zekere John Herb, maar die spron gen af omdat men niet tot een arbeidsover eenkomst kon komen. Achteraf wordt bij het KNGV deze mislukte poging aller minst betreurd, omdat men de stellige overtuiging heeft met Yoeri Popov een vakman van wereldformaat te hebben aangetrokken. Dit helemaal op gezag van Yoeri Titov, de absolute topman van de Russische turnfederatie, die destijds be reid bleek zijn medewerking te verlenen bij het zoeken naar een trainer voor de Nederlandse damesselectie en dit hono reerde met het voordragen van Yoeri Popov. (Van onze sportredactie) UTRECHT. Het Koninklijk Neder lands Gymnastiek Verbond (KNGV) heeft een nieuwe bondstrainer voor de damesselectie keurturnen als opvolger van de ruim een jaar geleden naar haar geboorteland teruggekeerde Hongaarse Eva Bartha. De naam van deze oefen meester luidt Yoeri A. Popov (39), leraar aan de academie voor lichamelijke opvoe ding in Moskou, die de titel „meester in de sport” draagt en tevens directeur is van een sportschool. Het betreft hier een voor lopige overeenkomst van twee jaar die terzijnertijd met wederzijds goedvinden kan worden verlengd. Officieel moet de gesloten overeenkomst nog worden gete kend. Dit is in Londen door het organisa- I tiecomité van het Davis-cup toernooi bekendgemaakt. De klacht over het gedrag van Nasta- J se tijdens de Davis-cup wedstrijd was J I door de aanvoerder van het Britse te- I am, Paul Hutchins, bij het organisa- tiecomité ingediend. Tot de komst van Popov - men hoopt binnen vier weken, maar zekerheid be staat daaromtrent niet - blijft de A-groep trainen onder Albert Asarjan, terwijl de genoemde sub-A plus de B-selectie in han den zijn van Hans van Zetten, de oefen meester van Pro Patria uit Zoetermeer. Na diverse verwikkelingen die er zijn geweest onder andere met betrekking tot het zoge naamde „internaat” heeft het KNGV nu een doelbewuste lijn uitgestippeld die er op neerkomt dat de bredere aanpak als tussenstation de wereldkampioenschap pen in 1978 heeft en als doel zo hoog mogelijk te eindigen de Olympische Spe len van 1980 in Moskou. Een bewuste lange-termijnvoorbereiding dus, waar meer van wordt verwacht dan het na jagen van incidentele successen over een kleine periode. (Van onze sportredactie) DEN HAAG. Zoals de zaken er nu voorstaan zullen de Chili Comités in Ne derland geen pogingen ondernemen om het World Star Tennis dat deze week in ons land wordt gehouden, te boycotten. Wel zullen buiten de hallen waar dit eve nement wordt gehouden demonstraties plaatsvinden tegen de omstreden Jaime Fillol, wiens pro-junta-uitlatingen hoog zijn opgenomen door de Chili Comités. Frits de Wit, woordvoerder van Amerika Latina Libre: „Met het merendeel van de 26 comités is overleg gepleegd over even tueel te voeren acties. Tijdens die ge sprekken zijn we tot de conclusie geko men dat de organisatoren van World Star Tennis al hetmogelijke hebben gedaan om het contract met Fillol alsnog nietig te laten verklaren. Dat zij daarbij niet de steun hebben gekregen van de spelersvak- bond ATP kan hun moeilijk worden ver weten. Er is in ieder geval sprake van een zekere doorbraak. Er is naar ons geluis terd en wij hopen nu dat sportmensen zich ook gaan afvragen waar zij mee bezig zijn. Om deze redenen hebben we besloten ordeverstoringen in de zaal achterwege te laten en alleen buiten de hallen demon straties te voeren tegen Fillol”. Voor het eerst zal dat gebeuren als vana vond het toernooi van start gaat in de Martinihal in Groningen, waar Fillol het moet opnemen tegen de Roemeen Ilie Nas- Louk Sanders heeft inmiddels verklaard het geen bezwaar te vinden tegen de Chi leen te spelen: „Mij maakt het niet uit. Ik sta er volkomen onverschillig tegenover omdat ik hem niet ken en ook niets van hem weet. Trouwens, we zijn hier toch alleen om te tennissen". Sanders, die in juli een opvallende rol vertolkte tijdens de open Nederlandse kampioenschappen in Hilversum en begin september beslag leg de op de Trofeo Martin Balzola (verbon den aan een circuit van vijf toernooien in Spanje) heeft zich op het World Star Ten nis Circuit in het afgelopen weekeinde voorbereid met Fok en Koek en heeft maandagmiddag in Rozenburg één uur getraind met de Amerikaan Bill Scanlon, die met Okker, Gerulaitis en Cox in één groep is ingedeeld. Sanders, die het in een ander kwartet moet opnemen tegen Panatta, Nastase en Fillol (vanaf vrijdag treffen de spelers van beide groepen elkaar in Tilburg en Haar lem in het zogenaamde knock-out-toer- nooi) zegt over zijn kansen: „Het is duide lijk dat ik op papier de minste ben van de acht. Ik weet dat ik aardig zal kunnen meekomen, maar of dat me ook een keer een overwinning zal opleveren is de vraag”. TILBURG. Wereld kampioen Anatoli Karpov heeft maandag in de ne gende ronde heel nadruk kelijk zijn kandidatuur ge steld voor de eindoverwin ning in het Interpolistoer- nooi in Tilburg. Door een overwinning op Olafsson liep hij een half punt uit op zijn naaste concurrent, de Brit Miles, die tegen Kava- lek niet verder kwam dan remise. Maar het program ma van Karpov is niet een voudig: dinsdag speelt hij in de tiende ronde tegen de Zweed Andersson, een be faamd remisevechter, en donderdag moet Karpov met zwart aantreden tegen de Tsjechoslowaak Hort. Miles lijkt het, met partij en tegen Olafsson en An dersson voor de boeg, ge makkelijker te krijgen dan de wereldkampioen en misschien is hij zelfs in staat tot een verrassing. jS- Jan Zwartkruis: „Nederland kan zich niet permitteren om er tegen de Russen een stoeipartij van te maken" LONDEN. De Roemeense tennis-1 ser Ilie Nastase is uitgesloten van het toernooi om de Davis-cup in 1978, van- wege zijn gedrag in de Davis-cup wed- strijd RoemeniëGroot-Britannië, die I in juni dit jaar in Boekarest gespeeld werd. Ernst Happel, die door competitiever- plichtingen in België zelf niet aanwezig kan zijn in de Rotterdamse Kuip, heeft namelijk bevolen dat Tscheu La Ling, de rechterspits van Ajax, de volledige wed strijd moet worden ingezet tegen de Sov- jet-Unie. La Ling maakte daarmee zijn debuut in het Nederlands elftal. Ook heeft Ernst Happel vastgesteld dat Kees Kist van AZ’67 en Jan Peters, eveneens van AZ, de volledige wedstrijd tegen de Rus sen moeten meemaken. „Ernst Happel en ik zien deze wedstrijd tegen de Sovjet-Unie beslist niet als een experiment”, zo stelde Jan Zwartkruis. „La Ling, Kist en Peters moeten nu bewijzen dat ze klaar zijn voor de grote klus. Jan Peters heeft tegen de Engelsen in het Wembley-stadion een schitterende wedstrijd gespeeld, maar nu moet hij bewijzen dat hij ook zonder de aanwezigheid van Johan Cruijff in het Nederlands elftal tot een imponerende prestatie in staat is”, aldus Jan Zwart kruis. Johnny Rep (Bastia) tilde er niet zwaar aan dat hij tegen de Russen niet in de basisopstelling voorkomt: „Ieder talent verdient een kans in het Nederlands elf tal”, zei Rep. „Maar de routine zal natuur lijk een belangrijke rol spelen in de kwali ficatiewedstrijden tegen Noord-Ierland en Belgie. Daarom voel ik me ook nog niet bij voorbaat gepasseerd voor die wed strijden tegen de Noordieren en de Bel gen”. Zwartkruis verwacht echter niet dat tijdens de wedstrijd tegen Rusland veel spelers zullen worden gewisseld: „Als de spelers die aangewezen zijn de goede vorm hebben, gaan we niet experi menteren, en dan zullen er geen spelers worden gewisseld”, zei Zwartkruis. De partij werd ook in de tweede zitting afgebroken, maar het zal voor de oud- wereldkampioen niet een voudig ziin deze partii re mise te houden. Het is overigens een opvallend fa cet in dit toernooi, dat twee van de drie Russen ver moedelijk buiten de prijzen voor de eerste zes zullen vallen. Het programma voor de dinsdag te verspelen tiende ronde is: Timman-Hort, Karpov-Andersson, Miles- Olafsson, Sosonko-Kava- lek, Smislov-Hüljner en Gligoric-Balasjov. De Uitslagen: Gligoric (Joe)- Timman (Ned) afg. Balasjov (Sov)-Smislov (Sov) afg. Hüb- ner (Wdl)-Sosonko (Ned) 0,5- 0,5. Kavalek (Vst)-Miles (Gbr) 0.5-0,5. Olafsson (lJsl)-Karpov (Sov) 0-1. Andersson (Zwe)-Hort (Tsj) 0,5-0,5. De stand: 1. Karpov 6,5 pun ten. 2. Miles 6. 3. Timman 5 1 afg.). 4. Kavalek en Hort 5. 6. Hübner 4,5. 7. Gligoric 4 1 afg.) 8. Andersson 4. 9. Smis lov 3,5 (+1 afg.). 10. Balasjov 3 1 afg.). 11. Sosonko 3. 12. Olafsson 2,5. S ■ir Louk Sanders: „Het is duidelijk dat ik op papier de minste van de acht ben” In het middenspel van de partij Olafsson-Karpov ZEIST. Ook interim-bondscoach Jan Zwartkruis kon maandagmiddag in het sportcentrum van de KNVB in Zeist niet verbloemen dat de vriendschappelijke interlandwedstrijd tegen Rusland woensdagavond in het Feyenoord-stadion in Rotter dam, sterk in waarde is gedevalueerd nu Johan Cruijff, Johan Neeskens en Rob Rensenbrink niet beschikbaar zijn. „Maar Nederland heeft een internationale faam en het Oranjeteam kan zich niet permitteren er een stoeipartij van te maken”, zei Jan Zwartkruis nadrukkelijk. Daarom zal deze oefenwedstrijd toch van groot belang worden voor de kwalificatiewedstrijd tegen Noord-Ierland volgende week in Belfast. Hoewel Ernst Happel niet aanwezig zal zijn bij deze interlandwedstrijd tegen Rus land, zal hij dit oefenduel toch precies kunnen volgen. De wedstrijd wordt name lijk op video opgenomen zodat de Oosten rijkse oefenmeester de prestaties van het Nederlandse team zal kunnen volgen. Jan Zwartkruis wees er verder nog nadrukke lijk op dat ook Willy van der Kuijlen van PSV hoog genoteerd staat bij Ernst Hap pel: „Maar er kunnen maar elf spelers in het veld komen”. Voor Jan Zwartkruis staat het nog niet als een paal boven water dat Nederland zich inderdaad kwalificeert voor Argentinië: „De wedstrijden tegen België en Noord-Ierland zijn bijzonder zware klussen”, maar als Nederland de eindronde bereikt dan rekent Jan Zwart kruis er wel op dat hij met Ernst Happel naar Argentinië zal vertrekken: ,Mijn hui selijke omstandigheden staan dat niet meer in de weg, maar ik wil daar nu nog geen oordeel over uitspreken”, aldus Zwartkruis, die echter wel stelde dat hij de wedstrijden tegen België en Noord-Ierland van pabij zal meemaken om zijn plan voor de toekomst te trekken. Karpov: Duidelijke kandidatuur voor eindzege Ron Greenwood, de opvolger van Re vie, heeft nog een „goalgetter” geselec teerd: Trevor Whymark. Deze spits van Ipswich Town trof verleden week in het duel tegen Landskrona uit Zweden (in het toernooi om de UEFA-beker) viermaal de roos. Engeland is in Luxem burg uitsluitend gebaat bij een overwin ning met grote cijfers. In dat geval heb ben de Engelsen nog een kans zich te plaatsen voor de eindronden in Argenti nië. Temeer daar op 16 november Enge land als gastheer optreed voor de lijs taanvoerder in groep twee, Italië. Greenwood heeft gekozen voor een se lectie, die voor de helft gebaseerd is op twee clubs. Landskampioen Liverpool is vertegenwoordigd met zes spelers, onder wie „veteraan” Ian Callaghan en een oud-speler Kevin Keegan. Ipswich Town is verrassendaanwezig met vijf spelers. De selectie bestaat uit: Clemence, Neal, Hughes, McDermott, Kennedy, Callag han (Liverpool), Beattie, Talbot, Mariner, Whymark, Woods (Ipswich Town), Corri gan, Watson (Manchester City), Hill, Greenhoff (Manchester United), Shilton (Nottingham Forest), Cherry (Leeds), Brooking (West Ham United), Wilkins (Chelsea), Francis (Birmingham), Ward (Brighton) en Keegan (Hamburger SV). De stand in groep twee is: Italië Engeland Finland Luxemburg rf- Keegan: „Geselecteerd voor duel te gen Italië” Hooghoudt g 'T

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 17