Situatie rond VAN ZEIL OVER BOYCOTACTIE IN STATEN: Ne At Kamerleden verontrust over GELDERLAND GAAT WERKEN AAN VEILIGHEID POLITIEMANNEN N G het weer 99 autoverlichting I I i Attican Unity blijft moeilijk Strenger politie optreden tegen slechte en dan dit noq J I L machtsvertoon bij Kalkar” Ge is EX-WERKNEMER VAN MENTEN UIT KRAKAU: Z' Koreaans monument BINNEN- EN BUITENLAND OKTOBER 19 7 7 DINSDAG 4 DU 9 (V; J H Normaal Generaal Kelder 95 DEN HAAG (ANP). De drie grote politieke partijen in Nederland, PvdA, CDA en VVD, zijn slecht te spreken over de houding van de Arubaanse onafhankelijkheidspartij MEP en de Curacaose Frente Obrero, die door een boycot van statenvergaderingen de parlementaire democratie in de Antillen in een impasse hebben doen geraken. Door die houding kan ook de nieuwe regering Rozendal niet in functie treden. Strijd Lucratieve inbraak Skelet Bellen uit buitenland Niet waar Ai corn scht vlie; gijz< de 1 D< ke na bo va di< w< te de (Van onze redactie binnenland) AMSTERDAM. Op de dertiende zittingsdag van het proces tegen de van oorlogsmisdaden verdachte Blaricummer Pieter Menten heeft de 53-jarige Pool J. Garbien uit Krakau verklaard dat Men ten op een morgen in het voorjaar van 1941, kennelijk na een nacht feestvieren, zeer opgewekt op kantoor verscheen en zei dat hij nog dat jaar naar Podhorodce en Lemberg zou gaan om de joden en bolsjewieken op te ruimen. Garbien was in 1941 als jongste bediende op het kantoor van Mentens firma „Rijstpellerij Oryza” in Krakau komen werken. Hij vertelde dat Menten later in SS-uniform op kantoor was verschenen. „Ik schrok. Menten vroeg- mij hoe hij er uit zag. Ik kon niets anders zeggen dan „goed”. Hij zag er uit als een gemobiliseerde reservist. Het pak leek zo uit het magazijn te komen”. Voorlopig rijbewijs NI steil de c den 21 houi Aldi gistt Getuigen Ongeval Hotel blijft behouden Stekelig Vonnis vernietigd Z Sn sa ■fi h (,4(9^0 MEP staat nu op de tocht I bolsjewieken te gaan opruimen WEERRA1’PORTEN 15 i Uitzicht op een spoedige oplossing is er nog niet. VLISSINGEN (ANP). De bergers die het Griekse vrachtschip Attican Unity willen lossen, dat al vanaf 25 augustus op het strand van het Zeeuwsvlaamse Cad- zand ligt, zijn gisteren begonnen een deel van het zeewater, dat met de storm van de afgelopen dagen in het schip was ge spoeld, in de Westerschelde te pompen. Volgens ir. G. Streefkerk, hoofdingenieur van Rijkswaterstaat Vlissingen, was dit beslist nodig om de druk van de scheeps wanden te verminderen. Volgens ir. Streefkerk wil men proberen om de lading koolzaad, die volgens de deskundigen nog geld waard is, te lossen en aan land te brengen. De bergingsoperatie heeft nu al enkele miljoenen guldens gekost, zegt ir. Streef kerk. Iedere cent die wij eraan kunnen terugverdienen moeten we waarmaken. De situatie op het Griekse schip is erg zorgelijk. Omdat alle luiken die door de brand volledig zijn verwrongen, van het schip zijn verwijderd, zal het na iedere storm weer vollopen. Daarna weer alle volgelopen ruimen moeten worden leegge pompt. De situatie aan boord van het vracht schip is door de storm aanmerkelijk ver slechterd. De hoge zeeën die drie dagen lang vrij spel hebben gehad aan boord van het schip, veroorzaakten een grandioze chaos in de lading. Vaten met chemicaliën, zakken kunstmest, en grote hoeveelheden koolzaad drijven in de ruimen. Er kan volgens ir. Streefkerk pas weer met lossen worden doorgegaan als het waterpeil in het schip zover is gezakt dat er weer grij pers bij kunnen. De Kamerleden willen van de Duitse overheid weten, wat er gebeurt met de Volgens de Kamerleden is het slechts aan de zelfbeheersing van de Kalkar-de- monstranten te danken, dat het niet tot een treffen is gekomen met de verzamelde politiemacht. „Wij zijn onder de indruk van de wijze waarop tegenover dit machts vertoon de vreedzame demonstranten hun gevoelens hebben weten te beheersen”, aldus de briefschrijvers. Waterstanden IJmuiden Hoogwater 8.29 uur en 20.53 uur Laagwater 3.52 uur en 16.09 uur 14 15 14 14 14 15 14 14 14 13 11 25 24 13 20 15 16 11 28 20 15 12 28 24 25 12 22 17 23 7 14 11 23 24 27 26 27 10 11 0 6 9 12 11 7 12 8 8 17 13 6 7 20 15 1 1 0 1 1 1 0 4 I) 1 0.4 6 0 0 1 0 0 0 0 0 1 0 1 0 0 0.2 0 0 0 0 0.2 0 0 0 0 0 0 0.1 0 23 0 0 0 0 De heer Molleman van de PvdA vond de gang van zaken „een uiting van de frustra ties die ontstaan zijn door het ietwat on handig buiten de regering houden door formateur Rozendal van de MEP-partij”. Garbien kreeg in die tijd opdracht een partij garen in de kelder van het kantoor op te ruimen en te inventariseren. Hij zag toen dat schilderijen van bekende Poolse schilders, tapijten en kandelaars waren opgeslagen in de kelder. In die zomer waren volgens hem enkele malen wagens met „ingepakte voorwerpen” naar het huis gebracht. Van Zeil van het CDA zag als oplossing voor de impasse in het Antilliaanse staats bestel de mogelijkheid die genoemd wordt Volgens hoofdcommissaris W. Bakker van de Arnhemse politie, die dit bekend maakte tijdens de installatie van acht nieuwe ARNHEM (ANP). Agenten van zeven Gelderse politiekorp sen kunnen binnenkort via hun mobilofoon rechtstreeks informa tie opvragen over verdachte personen. Als de betrokken poli tieman meer wil weten over iemand die hij wil aanhouden dan kan hij vanuit zijn surveillance-auto via een speciale lijn recht streeks verbinding krijgen met een centraal informatiecentrum op het hoofdbureau van politie in Arnhem. In dat informatiecen trum liggen de gegevens opgeslagen van personen die al meerdere malen met de politie in aanraking zijn geweest. Zo kan de agent direct beschikken over informatie als: „Is de man vuurgevaarlijk, is het iemand die snel geweld gebruikt”, enz. de identiteit van de aan te houden persoon kan via datzelfde informatiecentrum onder meer worden vastgesteld aan de hand van het kenteken van zijn auto. gehouden die niet een Statenvergadering hoeft te zijn en dus gevormd kan worden door nog niet-beëdigde nieuwe Statenle den. In die bijeenkomst moeten dan de geloofsbrieven van de nieuwe Statenleden worden goedgekeurd. Gouverneur Leito kan hun vervolgens de eed af nemen. Van Zeil zei er niet aan te twijfelen dat de geloofsbrieven van alle nieuwe Statenle den in zo’n geval zouden worden goedge keurd. „De beëdiging kan dan plaats vin den en de nieuwe Staten zijn gevormd”. Volgens hem kan er dan vergaderd wor den zolang het vereiste quorum aanwezig is. Hij voegde eraan toe dat verwacht mag worden dat de dertien Statenleden van de daalse politie, Van IJzendoorn, wil horen, wil Menten dat de oudste vice-president van de Amsterdamse rechtbank, mr. W. Hassoldt, wordt gehoord. Over het horen van zijn collega zei mr. Schroeder dat deze niet anders kan verkla ren dan dat hij in 1953 goede processen verbaal heeft gemaakt in de klachtzaak van Menten tegen Röhling over het proces tegen Menten van 1948-'49. „Wij willen met plezier veel mensen horen, maar er zijn ergens grenzen”, aldus mr. Schroeder. „Ik voer geen getuigen aan die niets te zeggen hebben”, was Mentens repliek. Op een gegeven moment liep de woordenwis seling tussen Menten en mr. Schroeder zo hoog op, dat de rechtbankpresident dreig de Men ten uit de zaal te laten verwijderen. politiemensen, is dit samenwerkingsverband dat deze maand al zal gaan functioneren uniek voor Nederland. De commissa ris noemde het een stap in de richting van de bevordering van de veiligheid van de agent. regeringspartij het eens blijven en zodoen de het quorum vormen. van commissaris Peters over mogelijke gevolven van meineed. Ik zou willen dat dat gebeurde met alle getuigen. Waarom juist alleen met degenen die iets gunstigs over Menten te zeggen hebben4" De president sloot de zitting af met het voorlezen van enkele verklaringen. Daar onder was er een van de ex-huisknecht van Menten, Larners, die verleden jaar is ont slagen. Larners had verklaard dat Menten graag sprak over „de generaal” wanneer hij het had over de SS-bevelhebber Schön- garth. Menten zou de studie van Schön- garths dochter hebben betaald. Menten bevestigde dat. „Ik heb zoveel door die man (Schöngarth) bereikt dat ik mij daar toe verplicht achtte.” anen land Uit drie huizen in de Rotterdamse villa wijk Hillegersberg is het afgelopen week einde voor enkele tonnen gestolen aan antiek, zilver, kunstvoorwerpen, beelden, schilderijen en sieraden. Eén familie werd voor een bedrag van 200.000 gedupeerd. De dieven kwamen de huizen binnen door het forceren van raampjes aan de achter zijde. De achtertuin van een woning in Eindho ven, waar zaterdag een vrijwel compleet menselijk skelet werd gevonden, maakte vroeger deel uit van een kerkhof. Dat kerkhof dateert van voor 1935. In dat jaar werden de woningen gebouwd. De beende ren zullen worden herbegraven. Van de ruim drie miljoen Nederlanders die hun vakantie in het buitenland hebben doorgebracht heeft een derde één of meer keren naar Nederland gebeld. Volgens de PTT neemt het aantal Nederlandse toeris ten dat uit het buitenland naar huis belt, met sprongen toe. Vorig jaar belden 700.000 Nederlanders naar huis vanuit het buitenland. De cijfers zijn beschikbaar gekomen na een NIPO-onderzoek onder personen van 18 jaar en ouder, dat in opdracht van de PTT is gehouden. DRIEBERGEN (ANP). Omdat recen te steekproeven hebben aangetoond, dat de verlichting van auto’s niet alleen 's nachts, maar ook overdag veel te wensen overlaat, zal de algemene verkeersdienst van de rijkspolitie in de komende maan den op autosnelwegen streng optreden tegen bestuurders van auto’s met een on juiste verlichting. Dit heeft de algemene verkeersdienst gistermiddag meegedeeld in een persbe richt. Er komen enkele grootscheepse ac ties naast de individuele controles. cent Com goet vooi wor het WOENSDAG 5 OKTOBER Zon- en maanstanden Zon op 6.47 uur onder 18.08 uur Maan op 23.20 uur onder 14.14 uur zw. bew. regen geh. bew. motregen motregen zw. bew. geh. bew. regen regen regen zw. bew. 1. bew. h. bew. zw. bew. mist zw. bew. onbew. zw. bew. onbew. mist regen onbew. 1. bew. geh. bew. zw. bew. onbew 1. bew. onbew. onbew. onbew. geh. bew onbew. onbew. 1. bew. onbew mist geh. bew. zw. bew. 1. bew. onbew. geh. bew 1. bew. -3 5 0 16 10 Volgens Garbien bleef Menten eind juni, begin juli ongeveer twee weken weg. „Bij zijn terugkomst was Menten erg opgewon den. Hij leek niet uitgeslapen. Hij maakte de indruk dat hij een diep ingrijpende gebeurtenis achter de rug had. Hij zei niets over de reis. Hij vroeg alleen wat er op kantoor gebeurd was”, aldus Garbien. 2 0 -2 6 15 3 12 4 9 16 12 1 13 10 10 foto’s die tijdens het fouilleren van de demonstranten zijn gemaakt. De berichtgeving die de Duitse politie heeft verspreid over de resultaten van de massale controles van de demonstranten, stemt volgens de drie Kamerleden niet overeen met de werkelijkheid. „De indruk wordt gewekt, dat grote aantallen wapens of voorwerpen die daarvoor kunnen wor den gebruikt, in beslag zijn genomen, ter wijl dat in alle ons bekende gevallen be slist niet het geval was”, zo schrijven zij. In de brief wordt ook kritiek geuit op de controle aan de grenzen die volgens de schrijvers aan „Dienst nacht Vorschrift” doet denken, waardoor vele demonstran ten te laat op de plaats ven bestemming aankwamen. „Wij stellen het op prijs”, zo staat in de brief, „van u te vernemen wat uw politieke oordeel is over het optreden van de verant woordelijke instanties”. De Kamerleden hebben alle drie de Kalkar-demonstratie bijgewoond. V< ondi Bre: was invl jarij njei ter i nets Ti kan prei A rie heei baa pië regi het froi E pen Cai Anj ren zinf Som V Bui tasi een en 1 re kla. gen der Ii sec har hee nie one ein DEN HAAG (ANP). Drie leden van de Tweede Kamer hebben een brief geschre ven aan de leden van de Duitse Bondsdag naar aanleiding van de gebeurtenissen rond de Kalkar-demonstratie afgelopen zaterdag. De Tweede-Kamerleden, Jansen van de PPR, Van der Lek (PSP) en Voort man van de PvdA, schrijven in hun brief verbijsterd te zijn over wat zij noemen „de volstrekt nutteloze machtsdemon- stratie van de Duitse overheid”. ir De Poolse getuige Garbien. Garbien was de ëerste getuige die giste ren werd gehoord. In de periode kort na dat hij op 17-jarige leeftijd als jongste bediende op het kantoor was begonnen, had hij onder meer tot taak de telefoon aan te nemen. Volgens hem betroffen de meeste gesprekken niet de zaak, maar reikt kome werp Het het n hebbi ging, kelijl gadet en ni ke re noloi De reger land geen maai niet i onda delej Ev niek atooi het l Weer in binnen- en buitenland „De besprekingen die de Arubaanse de legatie vorige maand in Nederland heeft gevoerd, hebben een zekere goodwill ge kweekt bij zowel de Nederlandse regering in het Reglement van Orde van de Staten als bij het parlement. Die goodwill staat nu toch wel een beetje op de tocht”. Dit zei de heer Van Zeil, woordvoerder van het CDA, erover. Hij voegde eraan toe dat zelfs wanneer er onenigheid bestaat over bepaalde gedragingen van formateur Ro zendal, zoiets hoogstaands als de parle mentaire democratie niet ondergeschikt mag worden gemaakt aan een menings verschil. De ANWB heeft bedenkingen tegen de invoering van een voorlopig rijbewijs dat na slechts enkele rijlessen zou worden verstrekt. De organisatie acht dit niet be vorderlijk voor de verkeersveiligheid, daar betrokken automobilisten de noodza kelijke rijervaring missen om verant woord aan het verkeer te kunnen deelne men. Het Nederlands rijexamen is inder daad zwaar te noemen, maar de ANWB acht dit juist omdat dat in overeenstem ming is met de hoge verkeersintensiteit in ons land. Er Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 60 procent. Kans op een geheel droog et maal: 30 procent. gesprekken met hoge Duitse ambtenaren en SS-officieren. Menten was volgens Gar bien die nu architect is een frequente bezoeker bij een speciale SD-eenheid, die de schuilnaam Casino droeg. In het privé- telefoonlijstje van Menten waarin Gar bien weleens gesnuffeld had stond on der meer de residentie van de Duitse gou- verneur-generaal van Polen. De ochtendzitting begon gisterochtend nogal rommelig doordat er tussen recht bankpresident Schroeder en Menten enke le woordenwisselingen waren in verband met het vaststellen van de lijst van nog te horen getuigen. Op de getuigenlijst staat o.m. Mentens broer Dirk, die nu in Zuid-Frankrijk woont. De naam van Dirk Menten is al herhaalde malen genoemd in het proces. Mr. Schroeder zei de indruk te hebben dat Dirk Menten geen gehoor zal geven aan de oproep als getuige te verschijnen. Als de officier van Justitie de oud-raads- heer-commissaris van het voormalig bij zonder gerechtshof in Amsterdam, Röh- ling en de oud-korpschef van de Bloemen- der Nederlandse Antillen. Daarin staat dat een openbare bijeenkomst kan worden De 56-jarige A. Mullaert uit Biervliet is gistermiddag bij een verkeersongeval voor zijn huis om het leven gekomen. Hij wilde net met zijn trekker het erf van zijn boer derij opdraaien, toen hij werd aangereden i door een Belgische automobilist. De trek- ker kantelde en de heer Mullaert kwam er onder. Hij was op slag dood. zzw zw zzw zzw zw zw zzw wzw zzw zzw windst. nno n zzw wnw zzw zzw nnw windst. nw zzw n o zzw zw windst. nw windst. z 'nnw zzw ono n ono z no windst. nw n wnw o zzw Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Z.-Limburg Aberdeen -X Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locamo Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zürich Casablanca Istanboel Las Palmas New York Tel Aviv Tunis De WD-er Tuijnman noemde het huidi ge gedrag van de MEP in strijd met de voorstelling van zaken die de Arubaanse delegatie gaf tijdens haar bezoek aan Ne derland. Ook hij meende dat „het typisch Caribische temperament” een grote rol heeft gespeeld. Op de informatiecentrale zullen de politiekorpsen van Ede, Wageningen, Rheden, Renkum, Zevenaar, Doetinchem en Arn hem worden aangesloten. In het informatiecentrum zullen vol gens commissaris Bakker voorlopig alleen de in deze regio bij de politie „bekende” personen worden geregistreerd omdat geble ken is dat het merendeel van de wetsovertreders en misdadigers niet ver van hun woonplaats worden aangehouden, aldus de commissaris. Het systeem zal in de toekomst nog worden uitge breid. De opgeslagen gegevens zullen bestaan uit trefwoorden, zoals inbreker, druggebruiker, vechtersbaas e.d., zodat de poli tieman a la minute weet met wie hij te doen heeft, zo zei de commissaris desgevraagd. Het indrukwekkende hotel „Claridge” aan de Champs Elysees in Parijs valt niet onder de slopershamer. De Franse rege ring heeft het gebouw op de lijst van historische monumenten geplaatst. De ei genares van het gebouw, de „Union des Assurances de Paris”, heeft toegezegd dat, mochten er in het interieur van het hotel wijzigingen worden aangebracht, de gevel en het dak in oude stijl worden gehand haafd. De punten waar het om gaat zijn ondere andere: absoluut verbod van het voeren van stadslichten tijdens het rijden; ongelijke verlichting (groot licht-stads- licht-dimlicht-stadslicht); het onjuist voeren van „groot” licht; het voeren van te veel verlichting. Het komt namelijk steeds meer in zwang om de voorzijde van auto’s te voorzien van een batterij Echten, met alle nadelige gevolgen daarvan voor de overige weggebruikers. Hiertegen zal zeer drastisch worden opge treden; verwaarloosde verlichting (geheel ver roeste koplichtreflectoren); onjuiste achterverlichting; onvoldoende reflectie aan de achter kant; onjuist gebruik van mistachterlichten en het voeren van onvoldoende verlichting bij mist en andere slecht-weer-omstandig- heden. Tijdens het verhoor gistermiddag van de Bremense rechercheur Winck voegden of ficier van Justitie Habermehl en verdedi ger Van Heijningen elkaar stekelige op merkingen toe over de beïinvloeding van getuigen. Winck had vorig jaar juni in Bremen een voormalig chauffeur van de SS-Hauptscharführer Schoenberg ver hoord over de rol van Menten in 1941-’42. De man vertelde enkele malen voor Men ten belastende dingen, waar hij echter in maart jl. voor de rechter-commissaris op terugkwam. Die verklaring had de getuige later bevestigd in een brief. Deze brief was volgens mr. Habermehl zo ingewikkeld gesteld dat hij onmogelijk door een chauf- feur-automonteur geschreven kon zijn. Mr. Habermehl sprak van een „zeer duide lijk geïnspireerde verklaring”. Over de schuld daarvan zei hij: „Ik kijk alleen maar naar die tafel”. Van Heijningen re pliceerde: „Ik weet van niets. Ik weet wel dat dit de tweede keer is dat een getuige afgeschrikt wordt door een opmerking jl du- Het Amsterdamse gerechtshof heeft gis teren op formele gronden het vonnis ver nietigd dat de politierechter in Den Haag I had opgelegd aan een 38-jarige man uit Den Haag wegens naaktlopen op het strand van Scheveningen. De politierech- ter had de man tot een boete van 75 gulden veroordeeld. Het vonnis was later beves- I tigd door het gerechtshof in Den Haag, I maar later had de Hoge Raad de zaak naar het Amsterdamse hof verwezen. Van Zeil meende dat wanneer deze ont wikkeling gevolgd wordt, de gouverneur nog niet op een bijzondere manier op treedt. „Het afnemen van de eed behoort tot de normale bezigheden van een gouver neur”. Hij zei tenslotte te hopen dat men in de Antillen eerst nog eens terdege studeert op de mogelijkheden om tot een oplossing te komen zonder de gouverneur direct in de politieke ontwikkelingen te betrekken. Men ten kondigde aan joden en Op de begraaf plaats Nieuw Eik en Duinen vond gistermorgen de onthulling plaats van een monument ter ere van de Ko reaanse nationale held Yi Dzjoen, die daar begraven heeft gelegen. Yi Dzjoen overleed 15 juli 1907 in Den Haag; sindsdien is zijn graf een pel grimsoord gewor den voor alle Kore- die Neder- bezoeken. V.l.n.r.r Burg. F. Schols van Den Haag, de klein dochter van Yi Dzjoen, mevr. S. C. Yi, ambassadeur Ha Koo Yeon van Korea en de schep per van de buste uit brons, prof. M. K. Baik. „Goodwill Frente Obrero en O. «X ■c- Ó.5 Vooruitzichten voor donderdag. Nu en dan regen of een bui, maar ook opkla ringen. Weinig verandering in temperatuur. Aantal uren zon: 0 tot 6. Min. temp.: omstreeks 9 graden. Max. temp.: omstreeks 14 graden. 60 procent. Kans op een geheel droog et er

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 2