New York Times: Atoomconferentie is toch mislukt NIEUWE RUSSISCHE Internationaal protest tegen kweekreactor achtergrond GRONDWET AANVAARD „Geen Cubanen in Ethiopië” Gegijzelden in veiligheid; kapers geven zich over Grieken op weg naar verkiezingen PRODUKTIE NEUTRONENBOM IS WAANZIN” e- Zweeds instituut: EEN SCHOEN KERKYRA SANDAAL KLOMP VS en Sovjet-Unie overleggen over Indische Oceaan Schone en menselijke bom idioterie" 3 BINNEN- EN BUITENLAND 19 7 7 OKTOBER DINSDAG 4 99 (Van onze redacteur in Spanje, Peter Hattink) (Van onze redacteur in Scandinavië, Henk Ruyssenaars) eval elet aak Voldoening Loftuitingen NEW YORK (AFP) In tegen stelling tot de eerste berichten is de conferentie van 15 exportlan den over kernenergie, die op 20 en 21 september in Londen werd ge houden, een mislukking geweest. Aldus de New York Times van gisteren. r len door Nico Scheepmaker^ ALGIERS. Na een reis van ruim 15.000 kilometer over twee continenten, is de gekaapte DC-8 van de Japanse luchtvaartmaat schappij JAL gistermiddag om 15.20 uur Nederlandse tijd op het vliegveld Dar el Beida van Algiers geland met de resterende 19 gijzelaars aan boord. De kapers lieten hun gijzelaars pas twee uur na de landing vrij. (Van onze redacteur in Griekenland, Frans van Hasselt) ATHENE. Het Griekse parlement heeft zijn werkzaamheden beëindigd, om weer te gaan functioneren in nieuwe samenstelling na de vervroegde verkiezingen die premier Karamanlis voor 20 novem ber heeft uitgeschreven. Met voldoening constateerde voorzitter Papakonstandinou in zijn slotwoord dat het parlement zonder noemenswaardige incidenten heeft gewerkt. and vijs n de s dat rden t be- heid, adza- rant- elne- ider- VWB >tem- eit in igd de directeur van het Zweedse vredesinsti- tuut Sipri (Swedish International Peace Research Institute) dr. Frank Barnaby. STOCKHOLM. De verdere ontwik keling van de zoge naamde neutronen bom is een levensge vaarlijke waanzin, die uiteindelijk vrij wel zeker tot een gro te kernoorlog zal lei den. Dat zei gisteren rndere n van -stads el ver achter- lichten Twee weken geleden schreef ik dat Ka rei van het Reve, hoewel zelf een geleerde, mij gevraagd had bij mijn lezers te infor meren of zij toevallig de oplossing wisten van het raadsel dat hem al vele jaren bezighoudt: waarom vind je, langs snelwe gen, zijstraten en bospaden waar ook ter wereld, altijd één schoen? Werd die verlo ren, of weggegooid, of met opzet daar neergelegd? Waar is die ontbrekende schoen van het oorspronkelijke paar? Zijn het geheime tekens uit de kosmos waar over Erik von Daniken ooit nog eens een bestseller zal schrijven? Dat waren de vra gen die Karei van het Reve zich gesteld had, zonder er ooit een oplossing voor te vinden. Zodra een van zijn klompen versleten was (meestal de rechter) gooide de heer Abbring uit Groningen die weg, om te voorkomen dat hij opgelapt zou worden met een stukje rubber. De trouwhartig mee naar huis gebrachte goede klomp werd daarna thuis pas weggegooid, ik neem aan door zijn ouders. Theorieën over de schoenwinkels die van elk paar slechts één exemplaar etaleren (enz.), en van bui tenlanders die op één slof en één schoen ons land binnenkwamen, rijk werden en toen eerst die slof en daarna die schoen weggooiden, lijken me niet onwaarschijn lijk genoeg. Morgen zet ik de serie voort met nog enkele zeer frappante voor beelden! ichting tandig- icht; ig. Het ng om an een volgen ui kers, i opge- dienst ersbe- ise ac- recen- d, dat leen ’s ensen dienst maan- ;reden en on- liet is 1 voor wilde boer- reden trek- i am er idho- pleet lakte Dat t jaar ende- zilla- 'eek- aan den, verd lerd. door hter- Voorts wees het Centrale Comité, dat onder leiding van partijleider Leonid Breznjev in plenaire vergadering bijeen was, twee nieuwe kandidaat-leden van het invloedrijke Politburo aan. Het zijn de 66- jarige partijsecretaris Konstantin Tsjer njenko en de 76-jarige eerste onderminis ter van Buitenlandse Zaken Wassily Koez- netsov. Tsjernjenko wordt beschouwd als een kandidaat voor de nieuwe post van vice- president, die in de nieuwe grondwet „De neutronenbom is een van de vele onmense lijke wapens in het militai re arsenaal en een duide lijk bewijs voor het steeds barbaarser worden van de mensheid,” zo zei Bar naby. Hij waarschuwde er De DC-8 van de JAL werd vorige week woensdag boven India op de lijn Parijs- Tokio door de vijf leden van het Japanse Rode Leger overmeesterd. Het toestel stond vijf dagen aan de grond op het vliegveld Dacca, de hoofdstad van Bangla- desj. Op de reis naar Algiers maakte het vliegtuig een tussenlanding in Koeweit en in Damascus, waar het grootste aantal van de gijzelaars in ruil voor brandstof werden vrijgelaten. De vijf terroristen en hun zes geestver wanten die uit de Japanse gevangenissen werden vrijgelaten, hebben zich overgege ven aan de Algerijnse autoriteiten. De Al gerijnen hebben de elf leden van het Ja panse Rode Leger naar een onbekende bestemming gebracht. De laatste twaalf passagiers, tien Japan ners, één Indonesiër en één Amerikaan, alsmede de zevenkoppige bemanning wer den op het vliegveld door Algerijnse func tionarissen begroet. Op het eerste gezicht verkeerden de vrijgelaten gijzelaars, die vanaf woensdag in het vliegtuig hadden gezeten, in goede gezondheid. Volgens de Algerijnse autoriteiten is de toestemming tot landen alleen op uitdrukkelijk verzoek van de Japanse regering verleend. In het toestel bevinden zich de zes miljoen dollar, het losgeld dat de vijf leden van het Rode Leger eisten van de Japanse regering in ruil voor de vrijlating van de 156 inzit tenden. Bij het begin van de verkiezingscam- pagne biedt het politieke tableau nu vrij wel geen geheimen meer. Precies in het midden staat de 76-jarige oud-premier Kanellopoulos, de laatste jaren non-ac- tief, die zich als partijloos kandidaat voor Athene heeft aangemeld en vermoe delijk wel zal worden gekozen. De man die na Karamanlis’ vertrek in 1963 de rechtse ERE leidde, wiens houding tij dens de dictatuur onberispelijk is ge weest, maar die daarna niet toetrad tot de door Karamanlis gestichte partij Nieuwe Democratie, zal de komende ja ren kunnen optreden als een soort „ge weten” voor deze partij, die van de kant De Griekse volksvertegenwoordiging is in de drie jaar die volgden op de dictatuur een van de kalmste en meest gedisciplineerde van Europa geweest, hetgeen met des te meer genoegen wordt gesignaleerd door diegenen die in de jaren zestig het lawaai van scheldende afgevaardigden, klepperende lessenaren en het nauwelijks overstemmende geha mer van de voorzitter hebben meege maakt. Dat door militaire tacti ci over schone en mense lijke bommen wordt ge sproken, noemde Barna by idioterie. De gevolgen van een atoomoorlog zijn niet binnen bepaalde per ken te houden, zo stelde Het gevaar van rechts lijkt voor de regering nog groter dan dat van links. Het feit dat de linkse partijen zich al weer met volle teugen overgeven aan hun oude liefhebberij elkaar onder ling bestoken moet door Karamanlis met grote voldoening worden gadege slagen. Centrumleider Mavros, de officiële op positieleider, heeft reeds verklaard dat door de pasgevormde „nationale groepe ring” van de 79-jarige veteraan en oud- premier Stefanopoulos, en van links door een veelheid van partijen van cen- trum-rechts (Mitsotakis’ „nieuw libera len”) tot uiterst links. GENE VE. Tien internationaal beken de personen hebben gisteren in een ver klaring stelling genomen tegen de bouw van de snelle-kweekreactor in het Franse plaatsje Creys-Malville, ruim 100 kilome ter van Genève. De groep noemt zich Groupe Bellerive en is opgericht door prins Saddroedin Aga Khan, hoofd van de in Genève gevestigde Vluchtelingenorganisatie van de VN. Tot deze groep behoren onder anderen ds. Visser ’t Hooft, voormalig secretaris-gene- raal van de Wereldraad van Kerken, Vic tor Weisskopf, de vroegere directeur van de CERN (het Europese centrum voor atoomenergie in Parijs), de Franse mi lieubeschermer Denis Rougemont, en Lev Kowaraski, ex-directeur van het bureau voor atoomenergie in Parijs. (Van onze redacteur in Zwitserland, Kati David) onder Centrumleider Papandreou in 1963, „verrader” van Papandreou en diens door koning Constantijn uitverko ren opvolger in 1965. Tijdens de dictatuur en ook daarna is hij in zijn oude gewoonte teruggevallen: geen woord vóór, maar ook nauwelijks tegen de junta. Het is vrijwel zeker dat hij tijdens een recente Europese reis, ook al gold die Parijs en niet Londen, het fiat van ex-koning Constantijn heeft gekregen en volgens velen ook de nodige financiën om bij de verkiezin gen de troon te vertegenwoordigen, die bij het referendum van 1974 nog bijna 30 percent van de stemmen kreeg. Het junta- en nu ook weer koningsge zinde ochtenblad Eleftheros Kosmos (vrije wereld) juicht over Stefanopoulos’ initiatief, waarin het de redding ziet van de „nationale gezindheid” die de laatste jaren zou zijn ondermijnd door een ver raderlijke Karamanlis, die eerst de ko ning dupeerde en daarna de sluizen wijd openzette voor communistische propa ganda en penetratie. Karamanlis zelf is al tot de tegenaanval overgegaan. Hij heeft voorspeld dat deze partijvorming, die de „nationale gezindheid” monopoli seert, daarmee deze idee en ook de troon tot „lachwekkende numerieke propor ties” zal terugbrengen. „Nationaal gezind zijn alle Grieken, behalve zij die Moskou De leden van de groep zeggen dat ze niet a priori tegen de snelle-kweekreactoren zijn, maar tegen het feit dat het probleem alleen in technische termen is gesteld, ter wijl het om een politieke keuze gaat. Zij betreuren de polarisatie tussen de felle vóór- en tegenstanders, vooral omdat er een groot aantal uitgebalanceerde tussen oplossingen bestaat, dat zowel door vóór- als tegenstanders aan de aandacht wordt onttrokken. Zij menen dat je in plaats van „alles of niets” te kiezen, de vraag volledi ger zal kunnen stellen. Bijvoorbeeld: hoe veel? En op welke manier? De Bellerive-groep stelt voor om in alle landen nationale commissies met compe tente mensen te vormen om de bouw van de kweekreactoren nauwkeurig onder de loep te nemen. De leden van deze commis sie willen boven de partijen staan en in vloed uitoefenen op het volk en op de autoriteiten. Er is geen regeling over de export be reikt en de 15 landen zijn alleen overeenge komen in 1978 opnieuw over dat onder werp te gaan praten. Het blad schrijft van medewerkers van het ministerie van Buitenlandse Zaken te hebben gehoord dat de Franse afvaardi ging, met steun van de Russische, aanvan kelijk getracht heeft alle toekomstige ver gaderingen van de 15 landen te annuleren en niet wenste dat een gemeenschappelij ke regeling voor de export van atoomtech- hologie zou worden onderzocht. De New York Times wijst er op dat de regeringen van Frankrijk en West-Duits- land openlijk beloofd hebben voorlopig geen opwerkinginstallaties te verkopen, maar dat deze twee landen hun standpunt niet schriftelijk hebben willen bevestigen, ondanks aandringen van de Amerikaanse delegatie. Evenmin zouden de landen die kerntech niek willen invoeren beloofd hebben geen atoombommen te doen ontploffen, aldus het blad. Het is niet bekend welke overeenkomst de kapers met de Algerijnse regering heb ben gemaakt. Men neemt aan dat de link se extremisten politiek asiel in Algiers zullen aanvragen. Algiers heeft zich gedu rende de laatste jaren gastvrij getoond tegenover linkse extremisten, die elders niet werden toegelaten. WASHINGTON (DPA). Bij hun ge sprekken over begrenzing van hun strijd krachten in de Indische Oceaan hebben Amerika en Rusland een „vergevorderd stadium” bereikt. ige” niet ege- van e ei- des dat, lotel ;evel and- Sommige lezers schijnen gedacht te heb ben dat het hier om een schijnprobleem ging, van een grote zeldzaamheid boven dien, en zeker niet van toepassing op alle landen van de wereld. Hoezeer zij zich daarin vergisten moge blijken uit de erva ringen van mevrouw G. M. Doeleman- Fischer uit Oegstgeest, die alleen al in Kerkyra, het hoofdstadje van het Griekse eiland Korfu, een drietal frappante staalt jes van dit internationale fenomeen mee maakte. Ik geef toe, Kerkyra wordt dik wijls in de vakliteratuur over het ene- schoen-probleem genoemd en kan dus niet model staan voor „het gemiddelde stadje in de wereld”, maar wat voor Kerkyra in meerdere mate geldt, geldt voor ieder an der willekeurig stadje in mindere mate. Ik geef nu eerst even de drie historische Ker- kyra-gevallen van mevrouw Doeleman: 1In de brandende zon staat in Kerky ra op straat een grote verlaten schoen poetsdoos met het bijbehorende ding waar men zijn voeten op zet voor het laten poetsen der schoenen. Daarop staat een bruine, in uitstekende staat verkerende herenschoen met losse veters. 2. Ik loop in Kerkyra langs een rij mooie koetsen. De laatste koets is wel bijzonder mooi: het paard ervoor heeft een gehaakte muts op en is van top tot tenen versierd. De koetsier zit te dutten in de zon. Achter op het bankje ligt een zwarte da- mespump. 3. En nog eens Kerkyra: Ik loop de trappen op naar een klein Byzantijns kerk je. Het is heel vroeg in de ochtend, er zijn geen toeristen, alleen maar een paar gelo vigen. Boven aangekomen zie ik precies midden op de laatste trap één blauw-witte sportschoen van het merk Adidas liggen. Voor deze curieuze, Griekse één-schoen- verschijnselen weet mevrouw Doeleman ook geen oplossing, maar van enkele ande re gevallen, die blijkbaar uit het leven zijn gegrepen, weet zij de oplossing wel. Ik geef ze in kortschrift weer: „Man met hond naar zee, heerlijk warm weer, man trekt schoenen uit, hond pakt één schoen in bek, loopt weg, man er achteraan, intussen komt vloed op en neemt andere schoen mee. Man pakt hond schoen af, komt terug, ziet dat andere schoen verdwenen is, gooit de afgepakte schoen boos weg en loopt blootsvoets naar huis”. kennis ervoor heeft men al lang, en ook de eigen kernreactoren die voor het benodigde plutonium kunnen zorgen. Naar een woordvoerder van het Ameri kaanse departement van Buitenlandse Za ken meedeelde, hebben een Amerikaanse en een Russische delegatie vorige week vrijdag in Washington een tweede, vijf daagse gespreksronde afgesloten. Daarbij was al over „specifieke elementen” van een Amerikaans-Russisch verdrag ge sproken. Het verdrag, dat president Carter de Russen dit voorjaar heeft voorgesteld, moet volgens de woordvoerder een bewa peningswedloop in de Indische Oceaan verhinderen. trijfël wordt ingesteld. Hij werkt al lange tijd nauw samen met Breznjev. In de tweede helft van de jaren veertig waren zij beiden werkzaam in de republiek Moldavië. An derhalf jaar geleden werd Tsjernjenko be noemd tot secretaris van het Centrale Co mité voor algemene zaken. Koeznetsov is sinds 1955 de tweede man op het ministerie van Buitenlandse Zaken. Hij is ambassadeur in China geweest en wordt beschouwd als een deskundige op het gebied van zaken betreffende de Ver enigde Staten en de Verenigde Naties. nadrukkelijk voor dat de ze ontwikkeling slechts één resultaat kan hebben: een alles vernietigende atoomoorlog die het einde van de mensheid kan be tekenen. De Japanse ambassadeur in Algerije begroet de laatste vrijgelaten passagiers. aders ■bben meer ns de oeris- belt, elden lit het cbaar ander lat in Een Somalische diplomaat had afgelo pen weekeinde in de Egyptische hoofdstad Cairo verklaard dat tegen de zin van de Angolese regering Cubaanse troepen wa ren gestuurd naar Ethiopië. De „verhui zing” zou zijn georganiseerd door de Sovjet-Unie. Volgens het Ethiopische ministerie van Buitenlandse Zaken gaat het hier om „fan- tasieberichten die verspreid worden door een land dat agressieve bedoelingen heeft, en hierin wordt gesteund door reactionai re Arabische staten”. Het ministerie ver klaarde dat het Ethiopische volk sterk genoeg was om zichzelf te verdedigen zon der hulp van buitenlandse troepen. In een reactie op een verzoek van VN- secretaris-generaal Waldheim om onder- - handelingen in het gebied te beginnen, heeft Ethiopië gisteren laten weten dat het niets voelt voor een wapenstilstand en onderhandelingen omdat Somalië geen einde maakt aan de „expansie-politiek”. gis- ver- laag uit het ech- Iden ves- aag, laar Zo lijken de verkiezingen interne krachtmetingen te gaan worden voor lin ker- en rechterzijde onderling. Met be langstelling moet worden afgewacht of de uiterst rechtse groepering, een combi natie van royalisten en junta-nostalgici, die zojuist onder Stefanopoulos is ge start, voet aan de grond zal krijgen. Ste fanopoulos heeft in zijn lange leven al vele politieke rollen gespeeld: royalis tisch voorman in 1933, rechts deelnemer „Ben op Curasao, heb stevige sandalen aan met vrij hoge brede zool en bandje van achteren. Maak een merkwaardige bewe ging, zool laat los, bandje breekt. Probeer op één sandaal te lopen: gaat niet. Trek kapotte sandaal aan: gaat ook niet, voeten doen ontzettend pijn. Neem kapotte schoen in de ene hand, houd de andere schoen bij bandje vast. Moet absoluut te rug naar hotel, anders te laat voor officiële receptie. Zie taxi, zwaai waanzinnig met arm, taxi stopt, ik er in, merk dat ik kapotte schoen krampachtig in ene hand houd, en dat de andere schoen bij het zwaaien in een grote boog op het trottoir is beland. Geen tijd meer om hem op te halen, schoen blijft eenzaam achter op straat”. MOSKOU (Reuter, AFP, UPI). Het centraal Comité van de Sovjetrussische Communistische Partij heeft gisteren zijn goedkeuring gehecht aan het ontwerp voor een nieuwe grondwet. Dit ontwerp wordt vandaag aan de Opperste Sovjet het parlement voorgelegd. De neutronenbom, vol gens dr. Barnaby een per vers wapen, is een combi natie van een gewone atoombom en een water stofbom, die door zeer grote straling al het leven doodt maar gebouwen niet beschadigt. Volgens dr. Barnaby be staat het gevaar dat de propaganda rond de neu tronenbom ertoe kan lei den dat men deze als een „humaan wapen” gaat be schouwen. Wanneer de NAVO-landen het Ameri kaanse voorbeeld gaan volgen en neutronenbom men in hun arsenaal gaan opnemen, zo meende hij, dan is ook voor Zweden de tijd aangebroken om atoomwapens aan te schaffen. De technische hij vast. Dr. Barnaby, die een wereldberoemde au toriteit op zijn gebied is, kan beslist niet worden beschouwd als een onder- gangsprofeet. Met zijn tientallen wetenschappe lijke medewerkers analy seert hij dagelijks de be wapeningswedloop in de hele wereld. Dit zowel in Oost als West, en de daar over elk jaar gepubliceer de rapporten blijven schokkende literatuur ov er deze race naar de dood. ADDIS ABEBA (AFP). Het ministe rie van Buitenlandse Zaken van Ethiopië heeft gisteren tegengesproken dat Cu baanse troepen vanuit Angola naar Ethio pië zijn gegaan om daar aan de kant van regeringstroepen mee te strijden tegen het door Somalië gesteunde bevrijdings- front in de Ogaden. Einde aan vliegtuigkaping in Algiers ir De twee laatste niet-Japanse gijzelaars (een Indonesiër en een Amerikaan) verla ten het vliegtuig dat de wereld bijna een week in spanning hield. Op de voorgrond wordt de Indonesische passagier verwel komd door de ambassadeur van zijn land in Algerije. der Andreas Papandreou het land bin nen enkele maanden in een chaos zal storten en Papandreou heeft geantwoord dat Mavros in feite meer anti-Pasok (de naam van de socialistische beweging) is dan anti-rechts en dat het Centrum wei nig verschillen vertoont met de nieuwe democratie. De communisten, die in 1974 elf per cent van de stemmen kregen, vertonen eveneens een dergelijke rivaliteit: de Moskou-trouwe KKE onder Florakis gaat voor het eerst sinds 1936 zelfstandig de verkiezing in. De nationaal gezinde „communistische partij van het binnen land” heeft samenwerking gezocht met vier kleinere linkse partijen, waaronder de Eurocommunistische EDA, geleid door onder anderen Iliou, de componist Theodorakis en de sociaal-democrati- sche, van het Centrum afgescheiden par tij „socialistisch initiatief” onder prof. Mangakis. Ingebed in deze „Vijf” hoopt zij de orthodoxe communistische partij voorbij te streven.

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 3