INDIASE EX-PREMIER GANDHI 'I ONVOORWAARDELIJK VRIJ c scheepsvloer Vance IJmuider Courant Gevangenen Esserheem Partij hasj zat verborgen in betonnen Verkrachting leidde tot Minister overlegt over verlaging salaris leraren E Damiate Pers Zoontje voor ex-gegijzelde in staking 1 Uwborreltje dweept met ’n toastje makreel. I I Ver klaring betekent geen 99 moord" wijziging Amerikaans standpunt I I I o t Na beschuldiging van corruptie en misbruik bevoegdheden Da jan: Advertenties in Engelse bladen Efft min ,,PLO nu door hoofdingang naar Genève” 4 BINNEN- EN BUITENLAND 19 7 7 OKTOBER DINSDAG 4 D I I V0( 99 T op I 3000 1 Voltooid Bekentenis Winschoter: vochten duizenden van haar aan hangers van de Congrespartij op straat voor het gerechtshof met de politie. AMSTERDAM. (ANP) De 3620 kilogram hasjiesj, die politie en douane afgelopen zondagmor gen in IJmuiden aantroffen op de voormalige Scheveningse logger Helena, was ingemetseld in een betonnen vloer op de scheepsbo dem. De partij was vermoedelijk niet ontdekt als het schip niet op verdachte, wat onhandige wijze de haven van IJmuiden was bin nengelopen en de zeven beman ningsleden niet alvast de beton nen vloer hadden opengehakt en hasj hadden klaargelegd. UW perso werks Zij m op is M za B Pi M Sc V k 2l Verkikkerd op sardines en krab. Smachten naar een maatjes' haring. Knipogen naar een lekkere Twee avonden Rhöne-sfeer! Soirée Dansante de la Cote du Rhone 1977 RESTAURANT de bokkedoorns in het Wethouder van Gelukpark NEW DELHI (Reuter/AFP). Oud-premier Indira Gandhi van India is vanmorgen onvoorwaar delijk in vrijheid gesteld. Ze was gisteren aangehouden op verden king van corruptie in dienstbe trekking. Rechter van instructie R. Dayal verklaarde dat de be schuldiging die tegen haar was ingebracht niet voldoende was ge fundeerd. Indira Gandhi werd in vrijheid gesteld na een voorgelei ding aan de justitie van anderhalf uur. Tijdens de voorgeleiding Laat ’m even de vrije hand en hij weet niet meer van ophouden, ’n Ware Casanova is het. Flirten met ansjovis en gaffelbitter. ’t Hart verliezen aan palingfilet of garnalensalade. Dol op gefileerde^ spekbokking en gerookte zalm. Doe meer met vis, omdat ’t zo lekker is. 8 kV 'n nnapwnnn anprip rolmops... Tja, als u hem even de vrije hand geeft, weet ’ie niet meer van ophouden. En geef hem ’ns ongelijk. (Van onze redactie economie) DEN HAAG. De werkgevers in de bouw, verenigd in het Alge meen Verbond Bouwbedrijf (AVBB), willen door bijscholing van werkloze bouwvakkers en door betere beroepsopleidingen voor jongeren het aantal arbei ders in de bouw op korte termijn aanmerkelijk vergroten. Het AVBB mikt op een aanwas van 6000 bouwvakkers per jaar. Op dit moment komen jaarlijks slechts 3000 mensen naar de bouw. Ongewoon goede Bourgogne §Deroye a Beaune Bourgogne Grand Ordinaire (ADVERTENTIE) Actie om aan geschoolde bouwvakkers te komen &>urgognc Grand Ordinf WUIATIW (OHTMXM Zo lang deze maatregelen nog niet ge- 0,70 141,50 GE X Ongewoon laag geprijsd Te koop bij 600 „DELCAVE” slijters en wijnhandelaren herkenbaar aan i het vignet op ft de deur. De minister, die doorgaat voor de „ster ke man” in de regerende Janata-partij, beschuldigt mevrouw Gandhi van schen ding van de grondwet, het beperken van de vrijheid van de burger, het breidelen van de pers, het aan haar ondergeschikt maken van de rechtspraak, het gevangen Minister van Binnenlandse Zaken Cha- ran Singh zei vandaag in New Delhi dat de regering intussen al had besloten de oud- premier voor te geleiden aan de justitie, voor handelingen in strijd met ’s lands wetten. Cyrus Vance noemde sommige aspecten in de verklaring zeer positief. Zo wordt gesproken van „normale vreedzame be trekkingen”, hetgeen volgens Amerikaan se functionarissen juist een wijziging van het vroegere Russische standpunt bete kent, omdat Moskou in het verleden slechts opriep tot beëindiging van de staat van oorlog. Vance: „Dit was een zeer be langrijke stap vooruit en ik zou denken dat het Israel zou moeten verheugen”. Israel wees ook gisteren de nieuwe Ame rikaanse politiek inzake het Midden-Oos- ten nadrukkelijk af. Premier Menachem Begin, die aan hartvliesontsteking lijdt, heeft vanaf zijn ziekbed gereageerd op de aan de verklaring verbonden „garantie” van de VS voor de veiligheid van Israel. De adviseur van president Carter, Zbigniev Brezinski, had verklaard dat de VS zich garant stelden voor het geval van een ernstige bedreiging voor Israel. Begin: „Wie zal uitmaken wanneer Israel be dreigd wordt?” De Egyptische minister van Buitenland se Zaken, Ismail Fachmi, heeft gisteren in New York gezegd dat de Amerikaans-Rus- sische verklaring niets nieuws bevatte en niet het vraagstuk van deelneming van de Palestijnse bevrijdingsorganisatie aan de Geneefse conferentie oploste. De Palestijnse bevrijdingsorganisatie PLO noemde gisteren de Amerikaans- Russische verklaring een „positieve” stap in de richting van een basis voor een eventuele vredesregeling. Farouk Kad- doumi, hoofd van de PLO-delegatie in de Indira Gandhi, omringd door politieagenten en aanhangers van de Congrespartij, tijdens haar arrestatie gisteren. „Het volk haat mevrouw Gandhi en de personen die ten gunste van haar betogen, zijn niets anders dan proleten”, zei Singh. Hij voegde eraan toe dat de regering niet had staan te trappelen om de dochter van de grote leider uit het verleden, Pandit Nehroe, te arresteren. noeg opleveren, wil de bouw zijn mensen uit Engeland halen. De afdeling Rijnmond van de AVBB heeft al advertenties in Engelse bladen geplaatst. Ze moeten tach tig man opleveren die 1 november in de Rijnmond aan de slag zouden moeten. Al geruime tijd schreeuwt de bouwwe reld om geschoolde arbeiders. Om de aan dacht voor een vak in de bouw te verho gen, heeft het AVBB besloten „het jaar van het vakmanschap” uit te roepen. In die periode, die gisteren is ingegaan, zullen de werkgevers nog meer dan voorheen vak mensen trachten te kweken. De grootste behoefte bestaat aan timmerlieden en met selaars. Voor werkloze bouwvakkers hebben Werkgevers en werknemers in de bouw 500.000 beschikbaar gesteld voor een bij- scholingsexperiment in Rijnmond, West- Brabant, Zeeland en Den Haag. De erva ringen in Rijnmond hebben geleerd dat de opleidingsperiode van 2 tot 8 weken te kort is. Daarom heeft het AVBB besloten de opleidingsduur te verlengen tot 20 we ken. Indien elders in het land ook voldoen de belangstelling voor deze bijscholing be staat, zal het AVBB, aan de eventuele wen sen tegemoet komen. De circa 12.000 georganiseerde bouwon dernemers is door het AV’BB gevraagd jongeren die hun lagere beroepsopleiding hebben voltooid, een goede vervolgoplei ding volgens het leerlingenstelsel te bieden. Indien zij buiten hun schuld zon der werk raken, moet er voor worden gezorgd dat de jongeren onmiddellijk bij een collega-bedrijf kunnen worden opge vangen. Hij heeft inmiddels bekend de 31-jarige mevrouw A. J. H. C. Landschreiber-Koster in de nacht van vrijdag op zaterdag in haar woning te hebben verkracht. Omdat hij bang was dat de vrouw hem bij de politie zou aangeven, vermoordde hij haar. Met een stiletto die hij altijd bij zich droeg, bracht hij de vrouw in het wilde weg steken toe. De 5-jarige dochter Natasja en de 6-jarige zoon Andrej werden om het leven gebracht omdat beide kinderen de verdachte zouden herkennen als de moor denaar van hun moeder. De jonge Winschoter ging om twee uur ’s nachts naar het huis van de familie Landschreiber. Hij klopte aan en de ver baasde bewoonster vroeg wat er aan de hand was toen zij haar buurjongen op de stoep zag staan. De jongen zei dat ze hem binnen moest laten omdat hij haar drin gend moest spreken. Eenmaal binnen overmeesterde hij de vrouw en verkracht te haar, ondanks haar felle tegenstand. Daarna bracht de jongen, in paniek ge raakt om dat hij ervan overtuigd was dat ze hem bij de politie zou aangeven, de dodelijke steken toe. DEN HAAG (ANP). Minister Van Ke- menade van Onderwijs stelt zich voor in de eerstvolgende gewone vergadering van de bijzondere commissie onderwijsperso neel afspraken te maken over de wijze van behandeling van de voorgestelde verande ring van de rechtspositie van leraren. Deze verandering houdt onder meer een verla ging in van het aanvangssalaris van eerste graads leraren. Over aard en tijdstip van de verlaging kan nog niets worden meege deeld. De eerstvolgende vergadering van de commissie is op 19 oktober a.s. Dit blijkt uit de reactie van het ministe rie van Onderwijs en Wetenschappen op de uitspraak van de president van de rechtbank in Den Haag. Deze heeft dé staat bevolen er voor te zorgen dat over de voorgenomen maatregel op de gebruikelij ke wijze overleg wordt gepleegd. Nu de president uitspraak heeft gedaan, „zal het overleg in de bijzondere commissie wor den heropend”, aldus het ministerie. Daar in zal de regering haar standpunt uitvoerig toelichten. Door het gegil van zijn moeder was de kleine Andrej wakker geworden. Hij was het volgende slachtoffer. Ook Natasja was door het lawaai wakker geworden en ook deze getuige werd door Onno met zijn stiletto vermoord. Met het moordwapen bij zich ging de jonge Winschoter terug naar zijn huis en kroop in bed, zonder dat zijn ouders iets merkten. Het mes had hij bij zich toen de politie hem later arres teerde. DIRECTIE: Damiate Pers b.v. Mr. H. C. van der Mije Hete om eer en mar bonder echter gesteld den ve beidsp verdwi van hi Schrax le van nen mi De a niet te tijdens de VH waard: tie. En grijper bij di geschu Vooi Ook in mijn i moet i dergel ook nii overee Hoogo systeei ervan zware: neerd eerste medev plichti Smi1 tieplar kelijk ga’s o afdelii vast c Maar rig zit eens d wacht kunne die pa verval wordt HOOFDREDACTIE: Jos L. Lodewijks E. Koning I „Eer maakt waaro gingen in Am stellen Raad i niets I IJM Neder Plein ber ee Dez< onder Veren gehou derdjj De werkd avond 13,90 40,- 53,- 157,30 f 203,- De politie vuurde bij herhaling traangas op de menigte af om haar terug te drijven. De betogers gooiden de lege hulzen terug en bekogelde de agenten ook met brok stukken van stenen. Premier Desai werd uitgejouwd. Mevrouw Gandhi werd na de zitting onder politiebegeleiding terugge bracht naar haar huis in het centrum van de hoofdstad. Het AVBB zal in de loop van „het jaar van het vakmanschap” extra belangstel ling vragen voor het oprichten van leer- lingbouwplaatsen. Op de schoolverlaters van de lts’en zal een beroep worden ge daan naast een arbeidsovereenkomst een leerovereenkomst met hun toekomstige werkgever af te sluiten. De Hout- en Bouwbond FNV verleent geen steun aan de grootscheepse actie van het AVBB om aan meer geschoolde arbei ders te komen. De bond vreest dat de bouwproduktie over enige jaren zal in krimpen en derhalve alle nieuw opgeleide jonge jongens zonder werk zitten. „Tegen de tijd dat de jongeren een gezinnetje gaan stichten, lopen ze de kans alsnog werkloos te worden”, zegt de Hout- en Bouwbond FNV. Het AVBB zegt echter dat alle tekenen erop wijzen dat de behoefte aan vakmen sen voorlopig zal blijven bestaan. Een gro te variatie van bouwen (minder flatblok- ken) en een grotere belangstelling voor stadsvernieuwing zal naar het oordeel van het AVBB de roep om vaklui alleen maar doen vergroten. In augustus van dit jaar waren 15.217 bouwvakkers werkloos. De vraag lag in augustus volgens het Alge meen Verbond Bouwbedrijf op 14.114. Het AVBB zegt dat het overgrote deel van de werkloze bouwvakkers ongeschoold is en derhalve niet kan worden geplaatst. J. van Eijkelenburg, voorzitter van het AVBB, vreest dat indien een grotere aan was van bouwvakkers uitblijft, de bouw over vijf jaar nog maar met moeite aan de vraag zal kunnen voldoen. Over de bij scholing van werkloze bouwvakkers zegt Van Eijkelenburg: „In de goede tijden hebben we die mensen naar de bouw ge lokt. Nu hebben we ook de plicht om ze via bijscholing weer terug te nemen”. De bemanning wilde vermoedelijk de hasj buitengaats overladen op een ander schip. De zware noördwestërstorm (wind kracht negen) van het afgelopen weekein de noopte de nu ónder Panamese vlag varende Helena echter IJmuiden binnen te lopen, aldus vanmorgen woordvoerders van de Rijkspolitie te water in Amster dam, de douanerecherche en de gemeente politie in Velsen. De zeven gearresteerde bemanningsle den zijn drie Zwitsers (onder wie de schip per), drie Duitsers en een Spaanse. Zij zullen donderdag worden voorgeleid aan de officier van Justitie in Haarlem. De zeven verdachten weigeren tot nu toe te zeggen wie hun opdrachtgever is en waar de hasj heen moest. De partij verdovende middelen was ingeladen in Tripoli (Liba non) en volgens deskundigen van uitste kende kwaliteit. Hoewel deze hasjvangst door de politie een „toevalstreffer” wordt genoemd, ziet zij er toch aanleiding in te pleiten voor meer kustbewaking. Met na me de observatie van langs de kust varen de schepen kan verbeterd worden, vinden rijkspolitie te water en douanerecherche. Minister van Buitenlandse Zaken Da- jan verklaarde in een vraaggesprek dat de nieuwe verklaring „de PLO niet meer door de achterdeur, maar door de hoofd ingang naar Genève zou brengen”. Dat i H. Sm Hoogo' de or Hoogo’ satiepl nemen plaatst person den m< zetten van honderdduizend arbeiders en het vernielen van duizenden woningen. Singh wees erop dat zijn regering be paald niet uit is op een heksenjacht en hij zei dat hij niet geloofde dat een aanhou ding van mevrouw Gandhi zou leiden tot ongeregeldheden. Mevr. Ellenbroek was vorige week al naar Groningen gegaan om in het zieken huis de bevalling af te wachten. Toen zij op 23 mei werd gegijzeld, Was zij eveneens op weg naar dat ziekenhuis, om een specialist te raadplegen. Tegelijkertijd met een vrouw uit Nijmegen, die eveneens zwanger was, werd mevr. Ellenbroek na lang aan dringen van het crisisteam uit de trein vrijgelaten. Indira Gandhi, die elf jaar in functie was geweest toen zij in maart van dit jaar bij Kamerverkiezingen vernietigend werd verslagen, was aangehouden op verden king van het plegen van twee strafbare feiten tijdens haar eerste-ministerschap: corruptie en misbruik van officiële be voegdheden. Nadat ze had geweigerd haar voorwaardelijke vrijheid te kopen door het storten van een borgsom, werd ze opgesloten in een politiebureau in het noorden van New Delhi, waar ze de afgelo pen nacht heeft doorgebracht. Met Indira Gandhi waren vier oud-mi- nisters uit haar kabinet aangehouden en zijn een aantal vooraanstaande indus triëlen en vier hoge rijksambtenaren in staat van beschuldiging gesteld. Van de demonstrerende menigte voor het ge rechtsgebouw werd een vijftigtal aanhan gers van mevrouw Gandhi voor verhoor meegenomen. (Van onze correspondent) WINSCHOTEN. Angst voor aangifte van verkrachting was het motief voor de drievoudige moord in Winschoten, waar bij het afgelopen weekeinde een moeder en haar twee kinderen met messteken werden gedood. Dit heeft de 17-jarige ver dachte bij zijn verhoor tegen de poltie gezegd. BUREAU: Redactie en administratie: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden postbus 18, IJmuiden tel. redactie: 02550 - 15389 na kantoortijd: 02208 - 3577 tel. adm. en adr.. 02550-15437 en 16450 postgiro: 273107 telex: 41866 ADVERTENTIES: telefoon 023 - 31 90 53 GROENTJES: gerubriceerde advertenties, uitsluitend telefoon 023 - 31 92 72 ABONNEMENTEN: - bij vooruitbetaling - per maand per kwartaal per post per jaar per post losse nummers buitenland per kwartaal BEZORGKLACHTEN: maandag t/m vrijdag van 18.30-19.00 uur zaterdags van 11.30-12.30 uur Uitsluitend telefoon: 02550-10519 voor Santpoort: 023 - 31 90 53 Oudeweg 12-14, Haarlem tel. 023 - 31 90 53 Verenigde Naties, verklaarde dat door de ze ontwikkeling een nieuwe VN-resolutie over een „adequate basis” voor de rechten van de Palestij nen meer kans maakt. Deze zou dan in de plaats komen van de VS- resolutie 242, die Israel erkent als staat, maar de Palestijnen alleen aandacht schenkt in het kader van een vluchtelin genprobleem. President Carter heeft vandaag afzon derlijke ontmoetingen met minister Da- jan en diens Egyptische collega Fachmi, zo is gisteren officieel door het Witte Huis bekendgemaakt. (Van onze correspondent) GRONINGEN. In het Academisch Ziekenhuis in Groningen is mevrouw N. Ellenbroek-Prinsen, die in mei 10 dagen was gegijzeld in de trein bij De Punt, bevallen van een welgeschapen zoon. Hij kreeg de namen Johannes Petrus Henri- cus. Het jongetje woog bij de geboorte 3300 gram. Opening winterseizoen: 6 en 7 oktober gastronomisch Subliem 5-gangen diner verzorgd in samenwerking met de Franse Keukenmeester Jean Marc Reynaud uit de Rhóne-streek. Muzikale omlijsting: donderdagavond - Trio Rodeo; vrijdagavond - John Linsey Trio. 6S,- per couvert. Aperitief 19.00 u., diner 20.00 u. ZEEWEG 53 - OVERVEEN Reserveren: 023-263600 (Van onze correspondent) GRONINGEN-ALKMAAR. Voor de tweede keer in korte tijd zijn ongeveer honderd gevangenen in de rijkswerkin- richting Esserheem in Veenhuizen in sta king gegaan. Hun actie, die vermoedelijk lange tijd gaat duren, kwam na de mede deling van het ministerie van Justitie dat het eerste halfjaar langdurig gestraften in Nederland niet hoeven te rekenen op een hogere beloning voor hun werk in de gevangenis. Wel kondigde het ministerie aan dat ge vangenen in de Alkmaarse strafinrichting Schutterswei bij wijze van experiment zes maanden lang meer geld voor hun werk zullen krijgen. De staking in Veenhuizen begon gisteren. Ook vandaag is de groep gevangenen niet aan het werk gegaan. Overleg tussen een vertegenwoordiging van de gevangenen en de Esserheem-di- rectie heeft nog geen resultaat opgeleverd. De gevangenen gingen gisteren direct in staking na het antwoord van Justitie op hun brief, waarin zij om verhoging van hun dagvergoeding vroegen. De Esser- heem-groep wil dat het Alkmaarse experi ment in alle gevangenissen voor langdurig gestraften wordt gehouden. Op dit mo ment wordt er in de gevangenissen zo’n vijftig cent per uur verdiend. De gevange nen uit Esserheem eisen een verhoging van 250 procent. Produktschap voor Vis en Visprodukten, Javastraat 2b, Den Haag. •J utiCAVt ttv ueirt u;.j gJLJv.. tel 015-569324’ Fachmi bagatelliseerde het noemen van de „wettige rechten” van de Palestijnen, door te zeggen dat „de voormalige Ameri kaanse president (hij noemde geen naam) bij meer dan één gelegenheid daarnaar verwees tijdens zijn ontmoeting met Breznjev. i WASHINGTON/JERUZALEM/BEI- ROET/CAIRO. De Amerikaanse minis ter van Buitenlandse Zaken Cyrus Vance heeft gisteravond gezegd dat de Ameri- kaans-Russische verklaring over het Mid- den-Oosten geen wijziging van de Ameri kaanse politiek betekent. Vance ontving gisteravond zijn Israëlische ambtgenoot Mosje Dajan. Deze noemde voor zijn vierde ontmoeting met Vance in twee weken, de Amerikaans-Russische verkla ring een „slechte overeenkomst”. (AD VER TEN TIES) DEKOrE W DELCAVE BV Delft

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 4