gaat samen Schorsing officieren in West-Duitsland BERUST NIET IN VRIJLATING MEVROUW GANDHI Gevangenen Watergate eerder vrij Carter: „Kernwapens alleen bij aanval op VS of bondgenoten REGERING INDIA Op toetsingsconferentie Verdrag van Helsinki: Podgorny wéér in openbaar Zweeds gif schandaal lijkt op „Seveso Grieks „links” 99 1 SCHOEN Bijval WEGENS ANTI-SEMITISME: Dialoog EGOÏSME Dreiging Omgeving van fabriek geëvacueerd 3 BINNEN- EN BUITENLAND 19 7 7 OKTOBER WOENSDAG 5 2 (Van onze redacteur in Scandinavië, Henk Ruyssenaars) door Nico Scheepmaker ;n (Van onze speciale verslaggever Dick Verkijk) ïg ad :ht luk iek den I igd lg uil dse I ne BELGRADO. „In sommige landen is er maar weinig te merken van verbetering wat de mensenrechten betreft. Het zij toegegeven dat normen van land tot land verschillend kunnen zijn, maar wij kunnen niet begrijpen waarom onderdrukkende maatregelen, gevangenne ming zelfs inbegrepen, worden genomen tegen personen die geen andere misdaad hebben begaan dan gebruik te maken van hun rechten zoals die in slotakte van Helsinki zijn erkend”. NEW YORK (AP). President Carter van de Verenigde Staten heeft gisteren in de Algemene Vergadering van de VN een toespraak gehouden. Hij hield o.a. een pleidooi voor een besnoeiing tot 50 procent van de Russische en Amerikaanse nucleaire bewapening en deelde mee dat de Amerikanen alleen nucleaire wapens zullen gebruiken wanneer dit voor hun eigen verdediging of hun bondgenoten noodza- zuidelijke helft van het Afrikaanse conti- kelljk IS. nent”. STOCKHOLM Jarenlang hadden de inwoners van het plaatsje Teckomatorp in Zuid- Zweden al het vermoeden, dat er iets behoorlijk verkeerd was met de grootste plaatselijke industrie: de BT-chemiefabriek. Achter el kaar stierven 12 van de BT-che- miearbeiders aan kanker en het aantal miskramen in Teckoma- torp was veel groter dan normaal. Veel mensen begonnen te lijden Mm aan eczemen, allergieën en hoest- aanvallen, terwijl hele boomgaar den en tuinen wegkwijnden. De boef in het drama is gevonden. trijfcl van de lekkende vaten. Gebleken is ook, Gunstig onthaal voor Nederland (Van onze redacteur in West-Duitsland) Toen twee jaar geleden werd afgespro- Verwijzend naar de Palestijnen zei Car- I Ze mogen tot beëindiging van het inmid- dels ingeleide onderzoek geen uniform dragen en moeten zich tot beschikking van de commissie van onderzoek houden. De voor deze hogeschool disciplinair verant woordelijke officier, luitenant-generaal Rudiger von Reichert, die ook met het onderzoek is belast, zal moeten nagaan waarom deze anti-joodse incidenten bin nen en buiten de kazerne niet werden gemeld. Het is inmiddels al zeker dat één van de officieren ontslagen zal worden. De elf officieren hadden in beschonken toestand het woord „jood” op een stuk karton ge schreven, dit vervolgens verbrand, en daarbij „Die Fahne hoch” gezongen, het zgn. Hitler-strijdlied van Horst Wessel. chen, wegens antisemitische uitlatingen en handelingen geschorst. Een en ander werd vijf dagen geleden door het dagblad Frankfurter Rundschau publiek gemaakt. Verder hadden, zoals deze krant vermeldde, de elf officieren hun tentamenwerk van het college van hakenkruisen voorzien. Het verzoek tot strafvermindering was ingediend door de advocaten van de veroordeelden en de Watergate-ver- oordeelden zelf. Door deze beslissing komt Ehrlich- mann als eerste in aanmerking om voorwaardelijk vrijgelaten te worden. Ehrlichman maakt op 28 oktober zijn eerste jaar in de gevangenis van Arizo na vol. Volgend jaar juni komen res pectievelijk Haldeman en Mitchell in aanmerking voor voorwaardelijke vrij lating. Toen een van de jongens onderweg hoognodig een plasje moest plegen vond hij bij de door hem gekozen boom een tasje met 150 en een paar mooie dames schoenen. Aangezien onze nicht op een nogal grote voet leeft, pasten haar de schoenen niet, maar mij wel. Alzo werden mij die schoenen beloofd als de eigenares niets van zich zou laten horen. Thuisgeko men hebben ze direct de politie in Drieber gen en Zeist opgebeld om ze van het gevon dene op de hoogte te stellen. Er is echter nooit iemand komen opdagen, en ik heb nog lang plezier gehad van de gevonden schoenen”. Dit was de uitzondering die de regel bevestigt. Mevrouw R. Boer-Timmer uit Hollandsche Rading schrijft me het vol gende: „Ongeveer 10 of 12 jaar geleden girig mijn man met de Solex, met daarop dub bele zijtassen, voor een paar dagen naar mijn ouders (zelf ging ’k met de trein). Hij nam zoals altijd z’n pantoffels mee, u kent ze wel, met cosy-zolen, ze waren zo goed als nieuw, en ook een paar slippers van mezelf, leer en in Parijs gekocht, toen nogal apart. Hij stopte de sloffen in een van de zijtas sen, ’k zei nog: doe die tassen goed dicht, anders verlies je die dingen, maar ja, een eigenzinnig type nee, die verlies ’k niet! U snapt het al, van beide paren één verlo ren. Hij reed van hier naar Papendrecht, m’n goede man wilde geen moeite doen om ze terug te krijgen, maar ’k belde van hier naar Maartensdijk en Utrecht zonder re sultaat. Stuurde daarna 10 briefkaarten (ik meen voor 17 cent per stuk) naar de plaatsen waar hij door was gekomen, en na enige dagen kreeg ’k de sloffen weer thuis, ’k meen uit Cabouw. Ze hadden wel in ’t water gelegen, maar na schoonge maakt te zijn hebben we ze wel versleten!” Ruud Jaski uit Leiden ziet de oplossing van het raadsel in het menselijk egoisme: men dankt schoenen af en kan de gedachte niet verdragen dat een ander aan zoiets persoonlijks plezier zou beleven; dus gooit men er eentje weg, onder het motto ,,’k heb er ook voor moeten werken”. Datzelfde mechanisme zie je ook (ver volgt Ruud Jaski) bij hen die b.v. grof vuil buiten zetten, maar het eerst onbruikbaar maken; b.v. een collectie 78-toerenpla,ten, waar men gemakkelijker afstand van doet door ze van tevoren te breken, dan ze gaaf naast de vuilnisbak te zetten. Een soortge lijke reactie is denkbaar met betrekking tot de vinder: indien hij ’n paar vindt dat niet past, zal zijn teleurstelling en het niet gunnen aan een ander kunnen resulteren in het weggooien van de ene schoen die hij in de hand had (ik niet, dan jij ook niet). Jaski doet nog twee andere suggesties aan de hand om het raadsel op te lossen: 1. een paar schoenen langs de weg zetten en observeren wat er gebeurt, en 2. de per soon vinden die één schoen draagt. Het mooiste verhaal ten slotte komt van mevrouw A. J. Trines-Keunig uit Sassen- heim: „Jaren geleden reden wij, met onze kin deren samen, in de auto vanaf onze ouders in Heiloo naar onze toenmalige woning in de Watergraafsmeer te Amsterdam. We deden die tocht altijd via Purmerend en de Schellingwouderbrug. Even buiten Pur merend zagen we dat een jongetje gezeten op de achterbank van onze voorligger, er met heel veel moeite in slaagde via een ventilatieruitje eerst een schoen van zijn moeder, en later een kaplaarsje van hem zelf naar buiten te prutsen. Aldus de voorzitter van de Nederlandse delegatie op de bijeenkomst van Belgrado, J. van der Valk, op de openingsdag giste ren. De Nederlander was de tweede spre ker in de rij van 35 die deze week in het openbaar het woord zullen voeren. Zijn rede werd gunstig ontvangen. Kort nadat mevrouw Gandhi, die had geweigerd op borgtocht vrijgelaten te wor den, zegevierend het gerechtsgebouw in New Delhi verliet, verklaarde een woord voerder van het ministerie van Binnen landse Zaken dat de regering tegen dé uitspraak in hoger beroep gaat. „Zij is er van overtuigd”, zei hij, „dat deze vrouw in de gevangenis thuishoort.” Rechtstreeks verband houdend met de ken, dat in 1977 in Belgrado zou worden nagegaan hoe de afspraken van Helsinki zouden zijn toegepast, bevroeden dan ook slechts weinigen dat dat beroemde begin sel 7 hoofdthema zou worden. Nederland behoort van begin af aan tot die weinigen, die vervulling van juist dit punt van de slotakte essentieel voor ont spanning in Europa achtte en het was dan ook niet verwonderlijk, dat ambassadeur Van der Valk namens de Nederlandse re gering duidelijk en zonder er doekjes om te winden op dit onderwerp inging. Voorts drong de Amerikaanse ^president er in zijn toespraak bij Israel op aan de „legitieme rechten” van de Palestijnen te eerbiedigen. Carter voegde daar echter onmiddellijk aan toe dat de Amerikaanse verplichting ten aanzien van de veiligheid van Israel onbetwistbaar is. ten, hetzelfde zware gif, dat een einde maakte aan het bestaan van het Italiaanse stadje Seveso. Directeur Prawitz van de BT-fabriek bleef aanvankelijk ontkennen ergens van af te weten, maar naarmate meer lekken de gifvaten werden opgegraven, bleken zijn uitvluchten onhoudbaar. Hij kan re kenen op een jaar gevangenisstraf. In ter: „Het is duidelijk dat een echte en blijvende vrede ip het Midden-Oosten ook de rechten van alle volkeren in dit gebied moet eerbiedigen.” „Wij zijn blij met de samenwerking, die tot stand is gekomen met de leiders van de landen in dit gebied en de mensen, die naar onafhankelijkheid streven”, zo zei Carter. WASHINGTON (AP) De Ameri kaanse districtsrechter John Sirica heeft gisteren de straffen van drie Wa- tergate-gevangenen aanzienlijk ver minderd. De oorspronkelijk door hem opgelegde straffen, die varieerden van twee-en-een-half tot acht jaar, werden gereduceerd tot „niet minder dan een jaar en niet meer dan vier jaar”. PR) toel De- ffen itai- and eni- ani- van lers Xan i of 1 en ma- atie isen de tal- rift lio- de ac- ’en )io- jn er ti- zo □k De Amerikaanse president waarschuw de echter dat het van absoluut belang is de i in aan tse- ram oor iavi- dat ank- it en irige >ren- >rge- Tito mee, het gis- om nge- vam Volgens de krant was het ook bij een uitstapje van de beschuldigde officieren naar Wenen in de Weense Judengasse tot antisemitische gedragingen gekomen. De incidenten gebeurden al in februari zon der dat door de school of anderen openlijk aanstoot werd genomen. mensenrechtskwestie moet daar volgens Westelijke opvattingen een plaats in krij gen maar het lijkt voor de Sovjet-Unie onaanvaardbaar. En aangezien het slotdo cument bij consensus moet worden aange nomen (dat wil zeggen dat iedereen het over alle punten van het document eens moet zijn) zal het niet ondenkbaar zijn dat er een geheel nietszeggend slotdocument uit de bus komt, wat dan in feite betekent dat men het niet eens is kunnen worden. Hoe komt het dat je langs de weg altijd maar één schoen vindt? Mevrouw H. Kof- man-Polhaar uit Amersfoort meldt me het uitzonderingsgeval: de vondst van een compleet paar! „Enkele jaren geleden had den familieleden van ons het plan opgevat om te wandelen van Driebergen naar Leusden, waar wij destijds woonden. Onder de nieuwe regeling vallen Nixon’s naaste medewerkers, John Ehrlichman, John Mitchell en H. R. Haldeman. arrestatie van de oud-premier kwam het maandag en gisteren in verscheidene ste den in India tot hevige onlusten. Alleen al in New Delhi werden drie politieagenten gewond. De rechter, die het voor mevrouw Gan dhi verlossende woord sprak, zei dat er geen voldoende redenen waren om haar nog langer vast te houden. De tegelijk met haar gevangen gezette oud-minister van Justitie Hari Gokhale en diens collega van Oliezaken K. D. Malaviva, kwamen maan dag nacht op vrije voeten na de vastgestel de borgsom te hebben gestort. Onmiddellijk na haar vrijlating vertrok mevrouw Gandhi naar Ahmedabad, hoofdstad van de staat Gujarat, voor een reeds op het programma staande ver- kiezings-manifestatie. Hij deed verder een beroep op Zuid- Afrika en alle andere landen het Brits- Amerikaanse initiatief voor de machts overdracht aan een zwart meerderheids- bestuur in Rhodesië te ondersteunen en „nog nauwer samen te werken bij het tot stand brengen van eeh vlotte en ongestoor de overgang” in Zuid-West Afrika (Na mibië). tenbeweging „Charta ’77”, die voortdu rend om zo’n dialoog vraagt. BONN. De inspecteur-generaal van de Westduitse strijdkrachten heeft giste ren elf officieren die college lopen aan de hogeschool van de Bundeswehr in Mün- dat alle niet-betrokken landen terughou dendheid aan de dag leggen bij hun optre- den in Zimbabwe en Namibië, „Zodat wij meerderheidsbestuur tot stand kunnen brengen en een oorlog kunnen voorkomen die zich zou kunnen uitbreiden over de Li- de ren :ek. ing I dse •oei Zweden staat op dit soort milieuvervui ling maximaal levenslang als straf. Toen gisteren het dioxynegevaar bekend werd, was voor de mensen in Teckoma- torp de maat vol. In protestbijeenkomsten eiste men de hoofden van de verantwoor delijken. Men is nu begonnen met het evacueren van de school en de huizen in de gêmedën aïs~ de pest" ^Bovendien tic or ?n. te te >a- ■dt Jg- m- an te- zal is, an te rdt tie or- Er bestaat geen enkel regionaal conflict dat zoveel dreiging inhoudt als de situatie in het Midden-Oosten, aldus de Ameri kaanse president. „De oorlog in dit gebied heeft de wereld aan de rand van een nucle aire confrontatie gebracht. Hij heeft de wereldeconomie nadelig beïnvloed en heeft tot ontberingen geleid voor mensen in de geïndustrialiseerde staten en de ont wikkelingslanden. De formulering van die mensenrechten was vóór Helsinki niet nieuw, aldus Van der Valk gistermiddag. Wel nieuw is „dat in de slotakte de eerbiediging van de men senrechten haar terechte plaats vond als een van de beginselen die de betrekkingen tussen staten leiden”. Willen deze rechten praktische betekenis hebben, dan „moeten regeringen er op toezien dat de feitelijke uitoefening van deze rechten verzekerd is en dat zij een dialoog zullen beginnen met hun burgers om de toepassing ervan te verbeteren” een duidelijke verwijzing naar de Tsjechoslowaakse mensenrech- buurt van de fabriek waar de arbeiders weigeren verder te gaan met het opruimen "isc’h ’z'iekenhóri’om dëa’ë te*wörden~ön- -- - --derzocht. De toespraak van de Amerikaanse presi dent is door vele diplomaten als positief en vooruitziend ervaren. Andere vertegen woordigers bij de VN zeiden echter dat de rede niets nieuws bevatte. „In zijn geheel was het een goed uitgeba lanceerde toespraak. In de Amerikaanse rede hebben wij echter niets nieuws kun nen ontdekken,” aldus de Russische VN- ambassadeur Oleg Troyanowsky. De Iraelische minister van Buitenlandse Zaken Mosje Dajan wilde geen commen taar geven op de rede maar zei dat zijn regering om „meer opheldering” zal vra gen. Hij doelde hier kennelijk mee op de Amerikaans-Russische verklaring over het hervatten van de Geneefse vredescon ferentie en Carters uitspraken over de „legitieme rechten” van het Palestijnse volk. Dajan zal waarschijnlijk spoedig een onderhoud met de Amerikaanse president hebben. Het is nog in het geheel niet te overzien, hoe de verdere debatten zullen verlopen. Tot en met vrijdag worden alleen openba re verklaringen afgelegd. Of en hoe de Oostelijke landen in de besloten zittingen daarna zullen reageren op de Westelijke constateringen inzake mensenrechten weet niemand hier. Ook voorspellingen over de inhoud van het slotdocument van 1 deze bijeenkomst zijn niet te maken. De 1 „Belgrado” is de vervolgconferentie op die van Helsinki „voor veiligheid en sa menwerking in Europa”, die in augustus 1975 na jarenlange voorbereidende be sprekingen werd afgesloten met de onder tekening van de slotakte. In hoofdstuk 1 van die slotakte zijn tien beginselen opge nomen, die door alle ondertekenaars van belang worden geacht voor de vrede en veiligheid in Europa. In het zevende begin sel wordt zeer uitvoerig en gedetailleerd vastgelegd hoe elk land de fundamentele mensenrechten, zoals vrijheid van me ningsuiting, moet eerbiedigen. Aanvanke lijk leek dit beginsel geen al te groot ge wicht te hebben, maar de bewegingen voor mensenrechten in Oost-Europa die zich op die sloakte gingen beroepen, hebben voor al het afgelopen jaar de zaak van mensen rechten tot hét belangrijkste punt van de hele slotakte verheven. De weg was toen nog tweebaans, er waren te veel tegenliggers, en lichtsignalen hielpen niet, man en vrouw kwekten gezel lig door. Toen de file ergens moest stoppen konden we hun vertellen wat er gebeurd was. Ze hebben maar nieuwe schoenen gekocht, want in terugrijden hadden ze geen zin”. Ik laat het hier maar bij, maar niet zonder u gewezen te hebben op de boeren die de klomp aan hun rechtervoet, en de dames die hun rechterschoen met naald- had uitdoen alvorens in de auto weg te rijden (en blijkbaar ook alvorens het por tier te sluiten). Ruim 80 procent van alle eenzame schoenen langs de weg hebben we aan hun slordige uitschoppen te danken! dat verschillende kelders in het fa brieksgebouw zijn volgegooid met het gif tige afval en daarna dichtgemetseld. Allemaal, zoals directeur Prawitz ver klaarde, omdat het zo veel goedkoper was dan het naar een verwerkingsinrichting te sturen en te laten vernietigen. De vertwij feling van de inwoners van Teckomatorp is duidelijk merkbaar. Water en groenten in de directe omgeving van de fabriek moeten als onbruikbaar worden be schouwd en zo’n 100 mensen zijn al vrijwil lig uit het stadje vertrokken. De Bra-rivier, die door Teckomatorp stroomt, wordt nu - i moet nu iedereen naar het dichtstbijzijnde acade- NEW DELHI (DPA). De regering van India is niet van plan zich voetstoots neer te leggen bij de uitspraak van een rechter, die gisteren de onvoorwaardelijke invrij- heidsstelling gelastte van de maandag wegens corruptie in dienstbetrekking in verzekerde bewaring gestelde oud-pre- miei1 Indira Gandhi. Over het algemeen werd in het westelij ke khmp Van der Valks speech goed ont vangen: van veel kanten werd hij gefelici teerd. Bijval van oostelijke zijde kreeg hij niet (hoewel geen enkel Oosteuropees land met name werd genoemd, vermoedden zij toch dat zijn kritiek in eerste instantie hun landen betrof). Toch zeiden de Hongaarse delegatieleden na afloop van de middagzit- ting de Nederlandse delegatie vriendelijk goedendag wie de Oosteuropese verhou dingen goed kent weet dat een dergelijk gebaar op zo’n moment niet zonder poli tieke waarde is. ATHENE (Reuter) Vijf linkse poli tieke partijen in Griekenland, waaronder de communisten, socialisten en christen democraten, hebben gisteren bekendge maakt dat zij voor de algemene verkiezin gen van 20 november een bondgenoot schap gaan vormen om de democratie in hun land te beschermen. De nieuwe groepering noemt zich „bond genootschap van progressieven en linkse krachten”, aldus woordvoerders. De partij van premier Constantin Karamanlis heeft nu 215 van de 300 parlementsleden, maar zal naar verwachting bij de verkiezingen een deel daarvan verliezen. han- met gan- ik te De voor irige MOSKOU (Reuter) De vroegere presi dent vap de Sovjet-Unie, Nicolai Podgor ny, is gisteren weer in het openbaar ver schenen bij de zitting van de Opperste- Sovjet. Podgorny werd in juni van dit jaar als president afgezet en vervangen door de communistische partijleider Leonard Brezjnjev. President Carter (midden) in een pose die hem sinds zijn verkiezingscampagne erg vertrou'wd is: oog-in-oog met bewonderaars die hem de hand willen drukken. Carter rechts achter hem de Amerikaanse VN-ambassadeur Andrew Young werd met deze aanhankelijkheid geconfronteerd nadat hij de Algemene Vergadering van de VN had toegesproken. De directie van de BT-fabriek heeft ze ker tien jaar lang alle chemische afvalstof fen van de fabriek in vaten gestort en tegen alle regels in op het fabrieksterrein begraven. Afvalstoffen die, naar gisteren werd bevestigd, bovendien dioxyne bevat- de die cht ao. ran r>p- i.

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 3