GEDEPUTEERDE LAAN LAAKT FINANCIËLE REGELINGEN: Scherper toezicht op milieuvervuiling Meer mankracht STEEDS MINDER Studietoelage HUURHUIZEN IN PREMIESECTOR Extra geld voor t Ambtenaren meer onder spanning: Plan Duin en Bosch eigen arts nodig ernstig vertraagd Nieuw molenboek S Voorlichting op scholen gericht op de helling Potje voor moderne muziek Spoedig nieuwbouw voor verouderd paviljoen Provinciaal Ziekenhuis werkloze jeugd „Provincie te veel afhankelijk van rijk WONINGEN VOOR PATIËNTEN 4 OKTOBER WOENSDAG 5 I IW (vervolg van pagina 1) HAARLEM. Bij de presentatie van Noord-Hollands begroting voor 1978 hekelde gedeputeerde Laan de haast volledige finan ciële afhankelijkheid van het Rijk. Het provin ciale beleid wordt door die afhankelijkheid bemoeilijkt. „We hebben vrijwel geen inkom stenbronnen meer waarvan we de hoogte zelf kunnen bepalen”, aldus de gedeputeerde. „Plannen voor opcenten op de motorrijtuigen belasting ten behoeve van de provincies zijn al sinds 1970 in de pen, maar er is nog altijd geen zekerheid over.” i* (Van onze streekredactie) HAARLEM. De haast middeleeuwse toestanden die in het eufe mistisch Nieuwe Gedeelte genaamde paviljoen van het Provinciaal Ziekenhuis te Santpoort heersen, zullen binnen afzienbare tijd tot het verleden behoren. W Staatssecretaris Hendriks van volksgezondheid heeft het schets- plan goedgekeurd voor de eerste fase van vervangende bouw voor het Nieuwe Gedeelte. Eerder had de bewindsman een plan om het oude pand drastisch op te knap pen verworpen. (Van onze streekredactie) HAARLEM. De premie- huursector in de Noordhollandse woningbouw is volledig in elkaar gezakt. Werd in de eerste helft van 1976 nog rijkssteun toegezegd voor 1241 van zulke woningen, in het eerste halfjaar ging het om niet meer dan 120 huizen. Deze terugval is volgens GS te wijten aan het huur- en subsidiebeleid. Voor de institutionele beleggers is het niet meer aantrekkelijk om in deze sector te bouwen. Woning bouwverenigingen en stichtingen blijken de taak van de beleggers niet over te nemen. ■fr Hoogovens in IJmuiden: een revisievergunning staat op stapel. (Van onze streekredactie) de (Van onze streekredactie) Het Provinciaal Ziekenhuis koestert ver der plannen voor de bouw van een nieuwe afdeling voor psychomotorische en fysio therapie. Bij de staatssecretaris is hier voor principe-goedkeuring aangevraagd. leel pas zer- de aan iver ook rag HAARLEM. Nieuwe wetten op het terrein van de volksgezondheid geven de provincies zo veel taken, dat Noord-Hol- land uitbreiding van mankracht nodig heeft. Een van die nieuwe werkzaamhe den is de planning van regionale zieken huisvoorzieningen in Amsterdam, Kenne- merland en Het Gooi. GS menen dat er voor de provincie in het algemeen geen aanleiding bestaat tot fi nanciële steun, wanneer van rijkswege bij dragen worden verstrekt in de studiekos ten. De provincie zou vooral aandacht moeten schenken aan de mensen die het zogenaamde twee-kansonderwijs volgen. Voor volgend jaar hebben GS een extra bedrag van 50.000 gulden op de begroting gezet. De werkadviseur hoeft dan niet met lege handen aan te komen, maar kan con crete projecten voor de werkloze jeugd daadwerkelijk steunen. Inmiddels is het onderzoek dat is inge steld naar de effectiviteit van organisaties voor jeugd- en jongerenwerk bijna afge rond. Op korte termijn zal een rapport hierover ter sprake worden gebracht in een van de Statencommissies. Het aantrekken van vaste bedrijfsartsen is volgens GS noodzakelijk omdat niet meer kan worden volstaan met de genees kundige bijstand door vertrouwensartsen. In hun geleidebrief bij de provinciale be groting schrijven zij daarover: „Deze vorm van medische verzorging kan niet voldoen de blijven beantwoorden aan de te stellen eisen. Daarvoor zijn de van provinciale organisaties gevraagde inzet en de door de werkzaamheden en werksituaties opge roepen spanningen te groot geworden.” den worden. Anderzijds is het redelijk optimistische toe komstbeeld dat gedeputeerde staten in hun geleidebrief bij de begroting schetsten voor de komende jaren weer ondermijnd door recente mededelingen van regerings zijde. Een betrouwbare meerjarenraming is daardoor niet of nauwelijks te maken. Maar de provincie laat zich, zo lieten de gedeputeerden gisteren opgewekt weten, door dat alles niet uit het veld slaan. „We hebben nu eenmaal een aantal taken die we uit moeten voeren. Daar kunnen we niet aan tornen. Ook de subsidiëring van het particulier initiatief rekenen we daaronder. Dat zijn immers zaken die anders voor rekening van de provincie zouden komen. Al die taken moeten doorgaan. Als het nodig is zullen we de provinciale reserves verder aanspreken". De reserves van Noord-Holland bedragen momenteel een slordige 24 miljoen gulden. Het verwachte begrotings tekort voor 1978 zal daarop een eerste aanslag plegen. Aanvankelijk hielden GS rekening met een tekort van twee miljoen volgend jaar. Recente mededelingen uit Den Haag wijzen er echter op dat de geraamde inkomsten Medewerking heeft de bewindsman al toe gezegd voor vervanging van de sterk ver ouderde telefooncentrale. De nieuwe cen trale, en de daaraan gekoppelde por- tiersdienst zal op een andere plaats op het ziekenhuisterrein verrijzen, waardoor ook een verplaatsing van de ingang van het ziekenhuis nodig is. Gedeputeerde Staten schrijven in hun brief bij de begroting 1978 voor het pro vinciaal ziekenhuis, dat wordt gestreefd naar vergroting van de capaciteit van de zogenaamde tussenvoorzieningen, waarin patiënten kunnen worden gehuisvest die zich voorbereiden op terugkeer naar de maatschappij. Het Nieuwe Ge deelte: het meest verouderde pand van het Provinci aal Ziekenhuis te Santpoort. uitvaardigen. Mocht de rijksoverheid blij ven aanrzelen met de voorbereidingen voor een dergelijke wet, dan zal de provin cie nagaan in hoeverre een eigen Noord hollandse verordening een (tijdelijke) op lossing kan bieden. (Van onze streekredactie) HAARLEM. De provincie Noord- Holland wil haar voorlichtingsactivitei ten volgend jaar meer op de Scholen rich ten. Voor dit doel is een part-time leer kracht aangetrokken. Het is de bedoeling dat de provinciale voorlichting nauw aansluit bij de lessen op de scholen. In het wilde weg brochures, folders en ander voorlichtingsmateriaal naar de scholen sturen heeft volgens GS geen zin. Belangrijker is het, aldus GS, tot een goed overleg te komen met docenten maat schappijleer, geschiedenis, geografie en biologie. Voor het komende jaar zullen op enkele scholen experimenten op touw wor den gezet met provinciale voorlichting in verband met de Statenverkiezingen. Aan de politieke partijen zou daarvoor mede werking kunnen worden gevraagd. „Ook de toerist kan een object van niet opgedrongen voorlichting zijn”, vinden GS, „en mag best weten in wat voor pro vincie hij zijn ontspanning heeft gezocht". jr r jen ’en erd ede ler- lan zou i er de ®n- lOg nu b (Van onze streekredactie) (Van onze streekredactie) HAARLEM. Meer aandacht zal Noord-Holland volgend jaar beste den aan de bevordering van de eigen tijdse muziek, zoals jazz, pop en volksmuziek. Ook de kamermuziek zal in het provinciale beleid een spe ciale plaats krijgen. ruim vier miljoen lagei’ uit zullen vallen, waardoor het tekort kan oplopen tot 6,4 miljoen gulden. Voor de jaren na 1978 verwachten GS een iets rooskleu- ringer beeld, uitgaande van de investeringsprognoses. In de geleidebrief bij de begroting 1978 wordt melding gemaakt van verwachte overschotten op de begrotingen vanaf 1980. In 1982 zou het positief saldo zelfs twaalf miljoen gulden bedragen. Maar deze optimistische ver wachtingen zijn inmiddels door een heel wat minder rooskleurige werkelijkheid achterhaald, zei gedeputeerde Laan gisteren. Er moet rekening worden gehouden met minder inkomsten en dus met geringere overschotten. Waar de bedragen op zullen uitkomen kon hij nog niet voorspellen. De overschotten op de meerjarenraming zijn overigens geen winst voor de provincie. Van die bedragen zullen de nieuwe activiteiten moeten worden betaald die het provin ciaal bestuur zal moeten of willen ondernemen. Of de bedragen volgens de huidige raming voldoende zullen zijn om die taken op de schouders te kunnen nemen, is voor gedeputeerde staten vooralsnog een raadsel. Daarnaast ligt er, aldus GS, voor de provincie een taak wanneer iemand door bijzondere sociale omstandigheden in een situatie dreigt te belanden waarin door geldgebrek zijn kansen op onderwijs ge vaar lopen. Nog voor de aanvang van het nieuwe schooljaar (augustus 1978) zullen GS een herziening van de provinciale stu- dietoelageregeling presenteren. Vooruitlopend op een nieuwe wet op de voorzieningen in de gezondheidszorg ko men GS zeer binnenkort met een nota over de regionalisatie van de volksgezondheid. Ze willen daarmee trachten te komen tot een meer samenhangend pakket van die gezondheidsvoorzieningen waar de bur gers behoefte aan hebben. Verregaande bevoegdheden heeft de provincie in dit verband niet, maar ze wil toch proberen de ontwikkeling te stimuleren. Vergevorderd zijn de voorbereidingen voor het maken van voorlichtingsmate riaal voor woningzoekenden over de groei kernen en groeisteden in de provincie. Met het ministerie heeft hierover druk overleg plaats. Overigens prijzen GS de contacten die er al bestaan tussen de provinciale voorlichters en die van de groeigemeenten en dé steden waar veel woningzoekenden staan ingeschreven. De financiële afhankelijkheid is mede oorzaak van het verwarrende provinciale begrotingsbeeld. Miljoenente korten die enkele jaren geleden op de begrotingen prijk ten blijken nu zo goed als verdwenen, dankzij regerings maatregelen en andere meevallers die niet voorzien kon- In het hoofdstuk ruimtelijke ordening kondigen GS een beleidsnota aan over de streekplannen, die als provinciaal instru ment een steeds zwaarder gewicht krijgen. Nog in 1978 zal de aangekondigde nota aan Provinciale Staten worden aange boden. Revisievergunningen staan op stapel voor onder meer Hoogovens IJmui den, Akzo Chemie Neder land en Cindu Chemie. GS verwachten voorts aanvra gen voor een dergelijke vergunning van Van Gel der Papierfabrieken, PEN- Maar dan is de modernisering van de accommodatie van het psychiatrisch ziekenhuis nog niet voltooid. Er zal nog (Van onze streekredactie) HAARLEM. Het zit niet mee met de plannen voor een aantal woningen in Cas- tricum voor ex-patiënten van het psychiatrisch ziekenhuis Duin en Bosch. Toe stemming voor de bouw ervan heeft staatssecretaris Hendriks al lang geleden ver strekt, maar rond de financiering van het project bestaan nog moeilijkheden. laar nut ctor ont- >ben Pge- ens- oten foor t de kun; De patiënten die in het van eind vorige eeuw daterende bouwwerk worden ver pleegd, zullen worden ondergebracht in een aantal kleinere eenheden. De eerste fase van het nieuwbouwplan voorziet in de bouw van zes paviljoens voor in totaal 120 patiënten. Een aantal van 105 patiënten zal worden ondergebracht in het zogenaamde Nieuwe Zusterhuis, dat een stuk minder oud is dan het Nieuwe Gedeelte, maar toch ook eerst een drastische verbouwing zal moeten ondergaan. Voor de reconstruc tieplannen van het Nieuwe Zusterhuis heeft de staatssecretaris eveneens in be ginsel toestemming gegeven Met beide projecten, zo verwachten gedeputeerde staten, kan spoedig een begin worden gemaakt. Door de daling van het pakket woningen in de premie-huursector is ook het totaal aantal huizen waarvoor de eerste helft van dit jaar rijkssteun is toegezegd afgeno men. In 1976 ging het de eerste zes maan den om 5856 huizen, dit jaar om 4924 stuks. (Van onze streekredactie) HAARLEM. Er zal binnenkort een geactualiseerde heruitgave verschijnen van het Noordhollands Molenboek. Gede puteerde Staten willen daarvoor volgend jaar zowel geld als redactionaie man kracht beschikbaar stellen. t de i) en latie ■r op mo ding iden pro- nier now GS pleiten in hun geleidebrief bij de begroting 1978 voor een steviger greep van provincie en gemeenten op zowel het nieuwe als het oude woningbestand. Be taalbare huur- en koopwoningen moeten beschikbaar komen en vooral ook beschik baar blijven voor de woningzoekenden. De provinciebestuurders zullen zich volgend jaar blijven bezighouden met de vraag hoe ze die steviger greep kunnen verkrijgen. Volgens hen moet worden onderzocht of het zogenaamde boete- en kettingbeding (ter voorkoming van het doorverkopen van gesubsidieerde huizen) kan worden uitgebreid tot het bestaande woningbe stand. Verder valt te denken aan een voor keursrecht bij woningverkoop voor de plaatselijke overheid, aan de invoering van erfpacht en aan een stringenter toe wijzingsbeleid. In de eerste plaats is deze studie een taak voor de regering, menen GS, die een huisvestingswet zou moeten centrale en UKF fabriek Mekog. Wat betreft de andere sectoren van het milieube leid blijft het provinciaal streven gericht op het snel wegwerken van achter standen en het in goede ba nen leiden van nieuwe ont wikkelingen. GS stellen in hun geleidebrief vast, dat de provincie steeds meer wettelijke middelen krijgt om op milieugebied te kun nen opereren. Zij noemde onder meer de wet chemi sche afvalstoffen, de afval stoffenwet, de wet veront reiniging oppervlaktewa ter, de luchtvaartwet, de wet geluidhinder en de wet algemene bepalingen mi lieuhygiëne. Het aantal ta ken voor de provincie neemt met al die wetten toe en uitbreiding aan het per soneelsbestand is daarom nodig, kondigen GS aan. (Van onze streekredactie) HAARLEM. De provinciale zorg voor de werkloze jeugd zal worden uitge breid. Dankzij een bedrag dat dit jaar al op de begroting prijkte, kon een werkad viseur worden aangesteld voor de zoge naamde stuurgroep die zich bezig houdt met sociaal-culturele activiteiten ten be hoeve van werkloze jongeren. Het toezicht op de nale ving van vergunningen heeft, zo schrijven gedepu teerde staten in hun geleide brief bij de begroting, slechts incidenteel plaats gehad. In de eerste plaats is het provinciale beleid na melijk gericht op de sane ring van bestaande veront- een tweede fase moeten volgen, die de bouw van nog eens een aantal paviljoens voor 120 patiënten omvat. Zolang die fase niet gereed is, zullen patiënten in het Nieuwe Gedeelte moeten blijven bivakke ren. Het pand zal daarom enigszins wor den opgeknapt, maar alleen de hoogst noodzakelijke voorzieningen worden daarbij getroffen. Het betreft alleen die delen van het gebouw die tot het laatste moment in gebruik zullen blijven. GS hebben in hun begroting een post van twintigduizend gulden opge nomen waaruit zogenaamde voorstel- lingssubsidies voor kamermuziek kunnen worden gegeven. Bovendien zal een begin worden gemaakt met de artistieke en bestuurskadervorming bij de amateuristische muziekbeoefe ning. (Van onze streekredactie) HAARLEM.Meer dan totnogtoe het geval was, zal de provincie Noord- Holland volgend jaar toe zicht gaan houden op de naleving van de milieube- palingen voor de bedrij ven. Daarnaast zullen, waar nodig en mogelijk, de voorschriften in de ver gunningen worden aange scherpt. Op deze manier hopen GS de milieuveront reiniging door de bedrij ven volledig in de hand te krijgen en te beheersen. HAARLEM. Het provinciebestuur van Noord-Holland zal de bedrijfsgezond heidszorg volgend jaar nog verder uit breiden, Speciale bedrijfsartsen zijn al aangesteld voor de provinciale bedrijven en voor de overige provinciale diensten. Het komende jaar willen GS ook voor de provinciale ziekenhuizen een bedrijfsarts aantrekken. In de loop van 1978 zal de bedrijfsgezondheidszorg kunnen gaan be schikken over een eigen centrum in het pand Paviljoenslaan 5. Voor het momumentenbeleid heeft Noord-Holland volgend jaar in totaal ruim een miljoen gulden meer over dan dit jaar, een voortvloeisel uit de door provinciale staten aanvaarde momumentennota. Met provinciale steun zullen volgend jaar de activiteiten van de Noordhollandse Monu- mentenwacht kunnen worden geiïntensi- veerd. Gedeputeerde staten stellen voorts vast dat de zogenaamde doorstroming (door het bouwen van koopwoningen goedkope re huurwoningen leeg zien te krijgen) dik wijls leidt tot het verlies van een aantal huurwoningen. Van de eengezinshuizen in de huursector die bij doorstroming vrij komen, blijkt een kwart door de verhuur ders te worden verkocht. Aantrekkelijke en goedkoper huurwoningen verschuiven hierbij naar de koopsector. „Een minder gewenste ontwikkeling”, menen gedepu teerde staten. Bij de programmering van de woningbouw willen ze daarom in de eerste plaats de bouw van een flink aan deel huurwoningen verzekeren. „Daar naast zijn wij van mening dat in het kader van de bevordering der doorstroming de bouw van wat duurdere woningen in ver schillende gemeenten op zijn plaats kan zijn”, formuleren GS voorzichtig. Overi gens streven ze ernaar om het evenwicht waar nodig te herstellen: waar overwe gend woningwetwoningen staan kunnen wat meer koophuizen komen en omge keerd. De woningbouwvereniging die de huizen zal verhuren, heeft nog altijd geen aannemer kunnen vinden die ze wil bouwen voor de prijs die voor woningwetwoningen geldt. Gedeputeerde staten (het betreft een provinciaal ziekenhuis) hopen niettemin dat binnenkort overeenstemming wordt bereikt. In de loop van 1978 zouden de patiënten de huizen dan in gebruik kunnen nemen. In afwachting van de verwezenlijking van de omvangrijke nieuwbouwplannen die voor Duin en Bosch zijn gesmeed, zullen de bestaande paviljoenen worden opgeknapt. Deze panden zullen naar verwachting nog tien tot vijftien jaar mee moeten Het opknappen zal zich in hoofdzaak beperken tot een verbetering van de leef vertrekken. GS verwachten al een aanzienlijke sfeerverbetering door vernieuwing van vloerbedekking, gordijnen en meubilair, verbetering van de verlichting, de wanden en de plafonds. De renovatie zal ongeveer anderhalf miljoen gulden kosten. Voor de polikliniek zal een definitief gebouw worden neergezet. Het wachten is alleen nog op toestemming van de staatssecretaris, die wel al in principe medewerking heeft toegezegd. Bij het afgeven van zo’n vergunning kan een bedrijf in zijn geheel worden be oordeeld op zijn milieube lastende invloeden. Boven dien wordt een einde ge maakt aan de warwinkel van het verouderde en ono verzichtelijke vergunnin genstelsel. HAARLEM. De provinciale stu- dietoelageregeling moet op de helling. Al geruime tijd wordt op een wijziging ge studeerd. reinigingssituaties. Daar mee blijft de provincie ook volgend jaar actief door gaan. Het middel bij uit stek om milieuvervuilende bedrijven schoner te ma ken is, aldus GS, de zoge naamde revisievergunning. Er zal voorts een algemene diashow wor den gemaakt over Noord-Holland met daarbij een informatieboekje. Deze alge mene informatie kan voor verschillende groepen worden gebruikt en verwijst naar meer doelgerichte voorlichtingsprogram ma’s. De show en het boekje krijgen ook een plaats binnen de Toer-In 1978, die als thema „Noord-Holland en de ruimtelijke ordening” krijgt. Er wordt aan gedacht om samen met de culturele raad een tentoon stelling in te richten. Gemeenten die bij de ruimtelijke ordening in de provincie een belangrijke rol spelen, kunnen daarop met plaatselijke manifestaties aansluiten.

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 5