feestelijk uit Begroting ziet er Trendmatige verhoging belastingen en heffingen Open brief op poten als weerwoord L L tl Wethouder Fedor Kaebisch jr.: spr Jr 1 lis J 3 w Meerjarenplan Brandweer Hondenbezitters SCHRIFTELIJKE REACTIE OP VRAGEN Overbodig Historie Misverstanden Obstructie Afwezig Suggestief Ss OW L 9 BEVERWIJK-HEEMSKERK WOENSDAG 5 OKTOBER 19 7 7 '1 Feestelijke stemming bij de wethouders (v.l.n.r.) Camfferman, Hoogeboom, Bodewes en Kaebisch jr. en burgemeester Hubers. (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. De gemeente Beverwijk gaat op financieel ge bied een toch wel hoopvolle toe komst tegemoet. De budgettaire positie van de gemeentelijke schatkist ziet er helemaal niet slecht uit en Beverwijk komt in 1978 zelfs toe aan het inhalen van een in het verleden opgelopen achterstand in het voorzieningen niveau 200.000 voor de brand weer) terwijl er ook ruimte is om het bestaande voorzieningenni veau te handhaven 2 miljoen) en hier en daar voor 1 miljoen te verbeteren. Voor Beverwijk een ongekende weelde, met verve ge bracht door het rood-roomse col lege van burgemeester en wethou ders. De oppositie zal het tijdens de begrotingsbehandeling in no vember moeilijk krijgen om wat kritiekvolle verbeteringen aan te brengen. 1 '73^ SLAGVAARDIG FINANCIEEL BELEID VAN BEVERWIJK CDA verwijt PvdA onjuiste beweringen en valse suggesties CDA contra PvdA over inspraak raadhuisbouw en dan de stijging van de inkomsten maar achterwege te laten”. Ook de tarieven van de leges ter secre tarie en de rechten van de burgerlijke stand, de rechten in de retributie- en pre- Het is daarom des te onbegrijpelijker dat de PvdA in haar opvattingen volhardt. Hoewel tot in de hoogste instantie vast stond dat er geen fouten waren gemaakt, heeft het college van B. en W. zich een voor een ieder absolute zekerheid willen ver schaffen door het aanvankelijk genomen besluit nog eens te nemen. De inhoud van dat besluit week op geen enkel punt af van het eerder genomen besluit. Uiteraard kreeg ook dat tweede besluit de koninklij ke goedkeuring. Alle andere verhalen en suggesties welke een ander beeld van de situatie geven zijn volstrekt buiten de waarheid”, aldus de heer Dudink, die dan concludeert. „De onrust die de PvdA momenteel zaait met nieuwe vragen over de onroe- rendgoedbelasting kan slechts zijn inge geven door het verlangen naar politiek gewin. De realiteit leert immers dat deze vragen volstrekt overbodig zijn. Op dezelfde avond waarop de PvdA de vragen kennelijk bedacht (ledenvergade ring PvdA) vergaderde namelijk ook de commissie financiën, waarin twee leden van de PvdA-fractie zitting hebben. Ken nelijk hebben beide leden hun partijbeen- komst belangrijken gevonden dan het raadswerk, want zij waren niet aanwezig. En wat is logischer dan je vragen omtrent de onroerendgoedbelasting te stellen in de commissie financiën”. De heer Dudink verklaart verder het eens te zijn met de PvdA over het wat late tijdstip waarop er gelegenheid zal zijn over de tarieven van de onroerendgoedbe lasting te praten. Oneens is hij met de PvdA als tegelijkertijd de suggestie wordt gedaan al zou de hele zaak al voorgekookt zijn omdat in de begroting voor 1978 al rekening is gehouden met de nieuwe ta rieven. „Ook de PvdA kan weten, dat die begroting al voor de vakantieperiode wordt opgesteld en dat het dan onmogelijk is om stijging van de uitgaven te voorzien Het verwijt van de heer Dudink aan de PvdA-fractie is dan, dat deze „stommetje speelt”, „het raadswerk verwaarloost door niet op de commissievergaderingen te verschijnen”, „onrust zaait” en „de za ken die men in de commissie had moeten behandelen via de kranten probeert uit te vechten”. En de heer Dudink tekent daarbij aan: „Deze vraag lijkt de gedachte te steunen, dat de PvdA al heeft uitgemaakt, dat wat het resultaat van een nog te voeren overl eg ook zal zijn, dit voor de fractie „niet zinnig” zal wezen. Het gevaar van zo’n „Het antwoord luidt natuurlijk nee. Er is een normale procedure en dit is vragen naar de bekende weg. Veel belangrijker echter is de suggestie die in dé vraag zit, namelijk dat de wijziging van de tarieven niet formeel in een verordening zou wor den vastgesteld. Gesuggereerd wordt, dat het college zou proberen onwettige hande lingen te verrichten en op een onjuiste wijze belasting te innen. Ik denk echter dat je de suggestie ook om kunt keren en aan de PvdA de vraag mag stellen of dit de dreiging inhoudt, dat de fractie niet van plan is aan een wijziging van de tarieven en het neerleggen daarvan in een verorde ning mee te werken”. Aan B. en W. is ook gevraagd of het college het eens is met de mening van de PvdA-fractie, dat wanneer het college als nog het overleg opent, dit geen als zinnig aan te merken resultaat zal kunnen ople veren. dat per hoofd van de bevolking omslaat ziet, dat de burger 241,64 per jaar aan de gemeente zal afdragen. Een financiële tegenvaller is de geringe re winstuitkering door het Gasbedrijf Be verwijk e.o.. Ruim een half miljoen min der dan vorig jaar mag Beverwijk ontvan gen toen de gemeente nog het lieve som metje van 1,2 miljoen in ontvangst mocht nemen. Nu moet Beverwijk genoe gen nemen met ƒ730.000,-. Na nog enkele kanttekiningen conclu deert de heer Dudink dan: „Dit lijkt niet meer op oppositie; dit lijkt op obstructie”. Hij spreekt tenslotte de hoop uit, dat het college erin zal slagen zodanige antwoor den te geven, dat de PvdA de huidige houding in het belang van Heemskerk zal laten varen. In een schriftelijke reactie, die is ondertekend door de CDA- fraktieleden Theo v.d. Heide en Gerard Petersen, wordt vooraf gesteld, dat een ieder weet, dat sinds enkele jaren de commis sievergaderingen openbaar zijn en dat daarin alle vragen gesteld kunnen worden die naar de inzichten van de verschillende frakties belangrijk zijn. „Dit gaat zelfs zover, dat bij de rondvraag vragen kunnen worden gesteld die andere portefeuillehouders betreffen. Deze Worden dan niet beantwoord, maar wel doorgegeven aan de betreffende portefeuillehouders. (Van een onzer verslaggeefsters) HEEMSKERK. De CDA-fraktie in de gemeenteraad heeft fel gereageerd op door de PvdA-fraktie aan B. en W. gestelde vragen inzake de inspraak bij de raadhuisbouw. De handelwijze van de PvdA wordt onder meer onjuist en incorrect genoemd. Wat de inspraak bij de raadhuisbouw betreft blijken bepaalde uitlatingen ook wat „vreemd” te zijn overgekomen bij het CDA. CDA-fraktieleden hebben dat evenwel naar voren gebracht op 12 september in de commissie ruimtelijke ordening. Daarbij werd het verzoek gedaan de commissie raadhuisbouw ad hoe op korte termijn bijeen te roepen voor een nadere toelichting. Vermoed werd namelijk dat er sprake was van misverstanden. Dat verzoek werd niet genotuleerd. De CDA-leden merken dat op om nieuwe misverstanden bij de PvdA te voorkomen. De betreffende notulen zijn evenwel nog niet vastgesteld en kunnen dus nog worden aangevuld. Daarbij wordt opgemerkt, dat er tijdens de betreffende commissie-vergadering twee leden van de PvdA-fraktie aanwezig waren. Volgens de CDA-leden werd het verzoek tot bijeen roepen van de commissie raadhuisbouw wel doorgegeven, want op 22 sep tember gaf wethouder P. Vos in de commissie financiën een vaststelling vooraf is, dat je je in het overleg ook zo kunt opstellen dat er inder daad geen zinnig resultaat uit zal komen”. Op de prioriteitenlijst van het meerja renplan voor 1978 prijkt de brandweer met een bedrag van 202.000,- welk be drag zij al geruime tijd nodig had om allerlei hoognoodzakelijke materialen aan te schaffen, maar waarom zij van de ge meente eenvoudig geen middelen kreeg. In het hoofdstuk van het op peil houden van De heren Petersen en v.d. Heide merken op, dat dit antwoord de PvdA-fraktie helaas niet heeft bereikt, omdat de twee leden van deze fraktie die deel uitmaken van de betreffende commis sie, die avond niet aanwezig waren omdat er die avond een partij- vergadering was. Daarbij wordt aangetekend, dat de data voor de commissievergaderingen al aan het begin van het jaar bekend worden gemaakt. Vervolgens wordt aangehaald, dat wethouder Vos ook in de vergadering van de commissie openbare werken op 19 septem ber een volledige uiteenzetting over de stand van zaken met betrekking tot de raadhuisbouw heeft gegeven en daarbij was ook een fraktielid van de PvdA aanwezig. De portefeuillehouder zou toen met zeer veel nadruk hebben gesteld, dat hij nu eerst het nieuwe schetsontwerp afwacht. Op grond van deze gang van zaken vindt de CDA-fraktie, „dat deze handelwijze van de PvdA-fraktie niet juist is en zelfs als incorrect moet worden bestempeld”. Aldus de slotzin van de op schrift gestelde CDA-reactie. het bestaande voorzieningenniveau sprin gen de volgende zaken er uit: 69.000 voor diverse voorzieningen bij de politie; 65.000 voor het herstel van de Viaduct- weg; ƒ210.000 voor een nieuwe vuilnisau to; 30.000 voor voorzieningen in de oud heidkamer; 100.000 voor groot onder houd in C. Moensstraat 5; 300.000 voor de bbuw van de nieuwe school De Zeekleu- ters; 800.000 voor de bouw van bijzonde re scholen; 900.000 voor de bouw van de Wilhelminaschool te Wijk aan Zee; ƒ1,6 miljoen voor de bouw van de H. Hart- school te Wijk aan Zee 980.000 voor herstel van de atletiekbaan; 30.000 voor vervanging van de zittribune op sportpark Adrichem; ƒ450.000 extra kredieten voor het kleuter- en basisonderwijs; 35.000 voor verbetering van de strandafgang en 25.000 voor verbetering van de wateraan- voer op de hockeyvelden aan de Paral lelweg. volledige uiteenzetting over de stand van zaken met betrekking tot de raadhuisbouw. De CDA-leden v.d. Heide en Petersen geven die in hun schrifte lijke reactie weer. In het kort komt het er op neer, dat architect twee schetsontwerpen heeft gemaakt. Met gebruikmaking van het programma van eisen zijn de aangegeven ruimten door de ambtelijke commissie verkaveld. Daarna konden alle afdelings- en diensthoofden met hun personeel hun zienswijze geven. De wensen zijn verwerkt in tekeningen en besproken met de archi tect. Die tekeningen zijn ook besproken met de commissie ad hoe raadhuisbouw, die behoudens enkele opmerkingen kon instem men met de voorgestelde verkaveling. De architect maakt nu een nieuw schetsontwerp en ook dat zal aan het personeel voor inspraak ter inzage worden gegeven. Ingaande op de door de PvdA gestelde vragen, die door de heer Dudink „zósuggestief” worden genoemd, „dat er nauwelijks normale antwoorden op moge lijk zijn”, neemt hij twee vragen als voor beeld. De eerste is: „Is uw college van mening, dat een geraamde opbrengst van de belasting op onroerend goed door Ge deputeerde Staten zal worden goedge keurd zonder dat daar een verordening aan ten grondslag ligt?”. Het commentaar van CDA-woordvoerder Dudink is dan: verhogingen van de heffingen vraagt Be verwijk in totaal 796.000 meer van de burgers en het zakenleven dan vorig jaar. Van die meeropbrengst draagt het zaken leven wel het merendeel bij omdat deze sector in de onroerend-goedaanslagen flink wordt aangeslagen. Het maximum te hanteren tarief gaat uit van 12 procent voor de gebruikers en voor de zakelijk gerechtigden 15 procent van de uitkering uit het gemeentefonds. Het tarief voor 1976 bedroeg 4,60 en 5,75, voor 1978 be draagt dit 4,95 en 6,20 voor elke volle 3.000 van de heffingsgrondslag. „Een re delijk tarief in vergelijking met andere steden van vergelijkbare grootte”, aldus wethouder Kaebisch jr. De OGB levert de gemeente volgend jaar ruim zes miljoen gulden op. carioverordening, de havengelden, de marktgelden, de begrafenisrechten en het rioolrecht gaan omhoog en wel met vijf procent. Een uitzondering vormt het rei nigingsrecht. De mogelijke afvalverwer king elders in de provincie leidt tot een niet onaanzienlijke kostenverzwaring. Een tariefsverhoging van 25 procent acht het college noodzakelijk waardoor het tarief van 48 tot 60 wordt opgetrok ken. De hogere opbrengst wordt geraamd op 150.000.-. Dit alles heeft te maken met de geplande vuilafvoer door het CAIJ naar Zaanstad en Alkmaar, hetgeen Be verwijk op een extra jaarlast komt van 226.000,-. De eerste ervaringen met het meerjaren plan vindt het college redelijk positief. De planning op een wat langere termijn is gebaseerd op een trendmatige groei van de gemeentelijke geldmiddelen. Nu de OGB tot het maximum is opgeschroefd vindt m Beverwijk een groei plaats van 600.000 a 650.000 per jaar en daarbij gaat men uit van een ongewijzigd beleid van de uitke ringen uit het gemeentefonds. De trend- (Van een onzer verslaggeefsters) HEEMSKERK. Namens de CDA-fractie heeft raadslid Pieter F. Dudink een weerwoord geschreven op de onlangs door de PvdA-fractie schriftelijk aan B. en W. gestelde vragen over de omroerendgoedbelasting. „Het gaat daarbij niet slechts om een aantal aan het college gestelde vragen, maar om een rechtstreekse aanval op de politiek van het college van B. en W. en daarmee voor een belangrijk deel op het beleid van de CDA-fractie”, aldus de heer Dudink in een begeleidend schrijven en in zijn weerwoord schrijft hij: „Bij een inleiding op die vragen worden door de PvdA op ergerlijke wijze zaken door elkaar gehaald, onjuiste beweringen gedaan en valse suggesties gewekt”. Hij beoogt dat de PvdA in een inleiding op de vragen stelt dat er in het verleden twee besloten raadsvergaderingen nodig zijn geweest om ernstige procedurefouten te herstellen en weerlegt dit dan met: „Nu zijn er in de eerste plaats nooit twee beslo ten raadsvergaderingen over de onroe rendgoedbelasting gehouden. Op drin gend verzoek van de PvdA-fractie is inder tijd een normale raadsvergadering na af handeling van de agenda besloten ver klaard om een probleem dat deze fractie meende te signaleren en waarvan de ande re fracties de inhoud nog niet kenden, aan de orde te kunnen stellen. Er is toen - ook buiten die vergadering - door de PvdA gesuggereerd dat er in het verleden proce durefouten zouden zijn gemaakt. Een kort daarna gehouden vergadering van een on derzoekcommissie, waarin zowel raadsle den als ambtenaren zitting hadden, heeft echter geen procedurefouten kunnen vast stellen. Ook deelde het ministerie van Bin nenlandse Zaken mee, dat geen fouten waren gemaakt. Uit de koninklijke goed keuring die daarna op de Heemskerkse plannen werd verleend, mag blijken dat dit inderdaad nooit het geval is geweest. Architect Zuiderhoek is bezig met een nieuw ontwerpschetsplan voor het Heemskerkse raadhuis, waarvoor als plaats is gekozen de Marquettelaan, even voorbij de Deutzstraat rechts. Hij vervolgt dan met: „Het valt op, dat sinds de eerste discussie over de onroe rendgoedbelasting de Partij van de Ar- beid-fractie altijd gebruik heeft gemaakt van (ook in de politiek) maar amper toe laatbare middelen om de Heemskerkse burgers een scheve voorstelling van zaken te geven. Het is déarom een goedkope politieke stijdmethode, omdat belasting 1 betalen nu eenmaal geen populaire zaak is. Het is maar al te gemakkelijk om door te suggereren dat de overheid belasting ten onrechte of op een verkeerde wijze int, politieke propaganda voor je eigen standje te maken”. De heer Dudink gaat dan nader in op de PvdA-interpretatie van het verleden, het I „domweg voorbij gaan aan de realiteit” en tenslotte op de vragen, zoals deze door de PvdA zijn gesteld. matige groei van de geldmiddelen dwingt het gemeentebestuur tot het doen van keu zen. Het meerjarenplan biedt het college en de raad die mogelijkheid. Maar zonder extra rijkssteun is het niet mogelijk aller lei kostbare voorzieningen, die in de nabije toekomst op Beverwijk afkomen o.a. Wes telijke Randweg, de sanering in het stads centrum) te financieren. Begin dit jaar hebben de IJmondgemeenten hierover een gesprek gevoerd met de staatssecretaris van Binnenlandse Zaken. Veel hoop, dat een en ander op korte termijn tot tastbare resultaten zal leiden, heeft het college niet. De werkelijkheid gebiedt op te merken, dat Beverwijk er toch in is geslaagd om wat geld vrij te maken voor allerlei dingen die spontaan op het college afkomen en o.a. zelfs in staat is de brandweer voor twee ton aan het nodige materieel te hel pen. „Wie de begroting goed beziet kan niet anders dan tot de conclusie komen dat we op een feestelijk niveau zitten”, merkte een tevreden wethouder Kaebisch jr. dins dagmorgen tijdens het persgesprek op. Om de ontwerp-begroting 1978 op ƒ71.048.938 sluitend te kunnen maken is men er niet aan ontkomen de gemeentelij ke belastingen en heffingen te verhogen. Evenals voor 1977 wil de gemeente ook voor 1978 de maximumtarieven onroe- rend-goedbelasting hanteren. Deze belas ting levert Beverwijk in 1978 ƒ616.400 meer op en samen met de voorgestelde Ook de hondenbezitters moeten er vol gend jaar aan geloven. Het tarief gaat van 30 naar 35 en dat levert Beverwijk ƒ7.000,— extra op. Wethouder Camffer man en wethouder Kaebisch jr. konden zich niet in dit voorstel vinden en zijn tegen deze verhoging. De burgers en het zakenleven gaan volgend jaar 8 miljoen aan heffingen en belastingen betalen. Wie Evenals vorig jaar is het wethouder Fedor Kaebisch jr. en zijn ambtenaren gelukt een vrij grote financiële ruimte te scheppen, waarmee Beverwijk nieuwe ac tiviteiten en uitbreiding van bestaande activiteiten kan bewerkstelligen: een één malige ruimte van 577.000 en 1.250.000 voor activiteiten. Maar die gunstige fi nanciële positie steekt wel schril af tegen over de wensen in het meerjarenplan van 1978. Volgens dit plan zou er in 1978 maar liefst 12 miljoen aan diverse objec ten en activiteiten moeten worden uitge geven, echter wethouder Kaebisch jr. en z’n secondanten en raadgevers wisten slechts na lang wikken en wegen 4 mil joen gulden te plaatsen: tweederde van alle wensen dient gewoon vergeten te worden. Het op het eerste gezicht vrij gunstige begrotingsbeeld voor 1978 komt door deze beperking wel in een ander daglicht te staan. Na het „uitdelen” van deze bedragen aan diverse objecten hielden de wethouder en de ambtenaren nog wat geld over en dat werd bestemd voor verbetering/uitbrei- ding van het bestaande voorzieningenni veau, zoals eerste fase bestemmingsplan Munnikenweg ƒ891.000; ƒ50.000 jaarlas- ten voor sanering Stadscentrum; 150.000 plankosten vah dit plan; aula Vondel school 300.000; verbouwing gebouw dag- mavo voor volwassenen ƒ75.000; subsidie openbare bibliotheek; muziekschool; speeltuinwerk; vormingswerk volwasse nen 5.000; verhoging diverse subsidies 15.000; jeugdactiviteiten 20.000; nieuwe activiteiten De Lichtboei 35.000. Voor de meeste activiteiten is nog geen concreet plan uitgewerkt. aar

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 9