t Opgeruimd staat netjes, de historie van de gemeentereiniging amsterdam hoofdstad? Taxi's Reünie i Postzegels Telefoon stadhuis Miami Nightmare Juniorkamer BI w law i 15 4 19 7 7 OKTOBER DONDERDAG 6 ■W - F' 11 ONDER REDACTIE VAN INGE CRUL In het Amsterdams Historisch Maseum is vorige week de tentoonstelling „Opgeruimd staat netjes” geopend. Een hommage aan een honderdjarige: de Amsterdamse gemeenterei niging. Een expositie over iets waar we mees tal het zwijgen toe doen: afval, vuil, poepkar- ren, riolen, urinoirs, rotzooi uit grachten. Vooral ook een tentoonstelling die wat vertelt over de mensen die met dit werk bezig zijn en over onze houding ten opzichte van hen. ft Op de binnenplaats van het museum heeft men een complete inboedel kunnen uitstallen van voorwerpen die in enkele dagen door de stadsreiniging van straat werden gehaald. i: I Ér *9 I F L I Wit F I zwaar en ondankbaar werk h oral 1 in dra- d is a te be- De vuilnisophaler torst per dag zo’n 2500 a 2900 zakken, dozen en andere zaken-van de straat. Per stuk mag het niet meer dan het artikel van drs. J. J. Godschalk in Ons Amsterdam, dat op de tentoonstelling over de stadsreiniging te krijgen is. Daarin zijn de resultaten verwerkt van interviews met reinigingsmensen door studenten sociale wetenschappen. Er komt dan een beeld naar voren van hardwerkende mensen, door velen te onrechte geminacht. Een groep waarin het ziekteverzuim hoog is, en de meesten de pensionering op hun 65ste niet halen omdat ze al tussen hun veertig ste en vijftigste zijn afgekeurd. Vervroeg de pensionering is er voor hen niet bij. „Je kijkt om en je denkt, potdomme jongen, dat heb je hem weer mooi geflikt. En dan draai je je nog een keer om en wat dénk je: er komt een zak naar beneden van driehoog en dan ligt er weer een klereben- de. En dan denk je: waarom doe ik het eigenlijk". Een Amsterdamse straatveger over z’n werk. Vuil, zwaar en ondankbaar werk. Hij en z’n collega’s, de vuilophalers, de drijfvuilvissers, de baggeraars, al die mannen die zich met het afval in de hoofd stad bezighouden, worden door de Am sterdammer en elders zal het wel niet veel beter zijn behandeld als vuil. Men heeft schijt aan hem. Letterlijk soms, als je ziet hou honden pal onder zijn ogen tegen de vuilniszakken aan poepen. Figuurlijk ook, en hoe, dat staat te lezen in De Amsterdamse taxi’s zijn sinds 1 oktober extra duidelijk te zien: ze zijn nu namelijk verplicht een grote autobrede lichtbak met „taxi” op hun dak te heb ben. Die lichtbak is tevens verbonden met een alarmapparaat zodat de chauf feurs ten minste nog iéts kunnen doen als ze met lastige klanten te maken krijgen. Niet iedereen is overigens onverdeeld gelukkig met deze nieuwe bakken. Het is nogal duur, en de kans op ongelukken zit erin: er is al zo’n bak afgewaaid, die de eigen auto ruïneerde én die van de man die erachter zat. Heden en verleden, vóór 1877, dus „pre-gemeentelijk”, en daarna, zijn in vogelvlucht in beeld gebracht. Het is een boeiende impressie van tekeningen en schilderijen, mo dellen van karren en wagens, foto’s van nu, uitspraken van vuilnismannen. Zeventienhonderd mensen werken er bij de reiniging, mensen die ondanks de mechanisering nog veel met de hand moeten doen. Per jaar wordt twee miljoen kubieke meter grof- en huisvuil opgehaald, is er 310.000 kubieke zo is het weer smerig”. Het gebrek aan medewerking van de burgers in inderdaad bedroevend. Acties om hele straten een goede buurt te geven hebben maar een paar dagen zichtbaar succes. Vuil wordt slecht verpakt, op verkeerde dagen neer gezet. Zakken gaan kapot. Mensen gooien rustig achter je rug de rotzooi weer neer. Daarbij komt dan nog dat de mensen met een „ik betaal er toch belasting voor” menen zich alles te mogen aanmatigen. Er banden uit biotiet, dat zijn zwarte kleine plaatjes. zijn mensen die als ze een vuilnisman een sigaretje zien roken, of een kroketje zien eten, snel de controleur bellen.„Als je een flesje seven-up staat te drinken bellen ze het hoofdkantoor. Meneer, hij veegt niet. De vrouwen in de betere buurten, dat zijn de ergsten. Zelf niks doen, en de hele tijd maar achter de gordijnen zitten te loeren. Maar mooi dat ze met hun kapso nes wel al hun troep bij de boom zetten, ook als het geen bakkendag is”. meter veegvuil en komt er 130.000 kubieke meter troep uit de grachten. Dagelijks moet er niet allen „opgehaald”, „geveegd” en „gebaggerd” worden, maar moeten ook urinoirs gereinigd worden, straten en pleinen schoonge- spoten, wrakken verwijderd, noem maar op. De historie van de reinigingsdienst van de gemeente begon in 1877, maar daarvoor was er natuurlijk ook al afval. In de Middeleeuwen moet Amsterdam onbeschrijf lijk vies en stinkend zijn geweest waardoor grote epidemi eën uitbraken. Er waren „privaten” boven het water, hetzelfde water dat voor andere doeleinden werd ge bruikt, er stonden houten bakken langs de grachten voor ander afval dat niet zelden ernaast belandde. Men trachtte regels te maken: al in de veertiende eeuw werd het wegwerpen van afval op straat of in de grachten beboet, in 1530 werden privaten boven het water verboden, maar in de achttiende eeuw had je nóg „houten schythuysen” boven de grachten. Sinds de middeleeuwen ging dat vuil uit de bakken naar de boeren. In de zeventiende eeuw werd dat georgani- „Amsterdam hoofdstad?” is verkrijg baar door storting van 9.50 op postgiro 13.500 van de Amsterdamse gemeentegi ro, rekeningnummer J 575. Op 8 oktober gaat een groep oud-oorlogsvrijwilligers die destijds in ons eigen Indië zaten, weer eens gezellig herinne ringen ophalen. Het voormalige „OVW-bataljon 2-7 R.I.”, nu omgedoopt in „de vereniging 2-7 R.I. 1945” maar whats in a name dat op 3 oktober ’45 werd opgericht en tot en met 1948 onze gordel van smaragd verdedigde, komt jaarlijks bijeen in de Oranje Nassaukazerne in Amsterdam. Oud strijders die dit lezen en eens deel uitmaakten van genoemd bataljon, zijn daar ook nu weer van harte welkom. Voor nadere informatie schrijve of belle men de secretaris B.H. Muller, Valeriusstraat 9, Amsterdam-Z, tel. 020-720049. Trouwens: de toegang is óók gra- tis. De bijzondere envelop met spe- ciaal poststempel ontbreekt niet. Hij werd ontworpen door de gra- fisch kunstenaar Wetselaar en kan ook op giro 16321 van B. Hastrich te Duivendrecht besteld worden voor twee gulden. I Postzegels in allerlei soorten, I goedkope en dure, gewone en zeld- zame zijn op 8 en 9 oktober te zien I in Hotel Casa 400, in de James I Wattstraat (bij het Amstelstation).’ Zaterdag is hotel Casa 400 open van negen tot zeven, zondags van tien tot vier. de >ge- i al- •wn der ivi- Vuil komt door het publiek. Daar kreeg ik de zenuwen van. Toen wou ik zo wegopen. Maar nu kan ik er tegen, hoewel het nog wel eens verschrikkelijk is. Dan sta je met je karretje te werken en dan kunnen ze er niet door. Dan gaan ze schreeuwen, vloe ken en schelden”. En een drijfvuilvisser over de mensen die menen hem over de brugleunig hangend van alles te moeten toevoegen: „Ik ben er nog steeds niet aan gewend geraakt, in dertien jaar”. nen vinden en kleine zelfstandigen die het niet meer kunnen rooien, Er is zelfs een wachtlijst! „Amsterdam is de hoofdstad van Ne derland. Het is ook een grote havenstad. Hier huist veel rotzooi. Ik bedoel méTisen aan drugs verslaafd. De achterbuurten bestaan uit versleten krotten. Er is wer kelijk niets moois aan Amsterdam. De Burgemeester ''Polak natuurlijk komt aan het woord, professor Dreesman, Henri Knap, pater Van Kilsdonk, Han Lammers, drs. Orlandini. het „en vele anderen” is met 24 schrijvers onvermij delijk. Het zijn korte meningen, nooit langer dan enkele pagina’s, dus geen ellenlange moeilijke beschouwingen. Wél kritisch, negatief maar ook positief, rea listisch, een tikje nostalgisch over vroe ger, soms wat kankerend over nu. Aller lei aspecten komen aan bod, van heroïne- probleem tot planologie, verkeersproble matiek tot bestuurlijke zaken. Allemaal vooral toch prominenten die aan het woord komen. Alleen de brieven van schoolkinderen uit de provincie val len op. Wat zij van Amsterdam weten kan slechts van horen zeggen thuis, de krant of het schoolreisje zijn en hun mening is daarom vaak nogal onthut send eerlijk over wat ze aan informatie meekrijgen. Neem deze brief van een jongen uit een brugklas in Terneuzen: De vuilnismannen zijn over het alge meen niet ontevreden over hun werk, maar zien dat wél in het besef dat er een gebrek aan andere mogelijkheden voor hen is. Een algemeen gevoel dat door één van hen wordt verwoord: „er is geen eer aan te behalen. Want zo heb je het schoon, In het Sonestahotel is vori ge week het achtste congres van de „European Landscape Contractors Association” ge houden en daar heeft de hoofdstad nu deze zwerfkei aan over gehouden. De orga nisatoren hebben dit gevaarte van zes d tien ton dat de fraaie naam „biotiet gneis” draagt, aangeboden aan de gemeente. Hij werd gevonden in het Zeijerveld in de ge meente Vries, en moet afkom- ■A Tekening van een straatveger in Am sterdam, in 1793. Een mooi kado, maar waar zet je zo’n gevaarte zo aauw. Op de dam staat al wat ten slotte en je moet zo’n kei toch een beetje de ruimte ge ven. Gelukkig heeft Amster dam plannen voor een groot scheepse tuinbouwtentoon stelling in 1982, een Floriade tussen Bijlmermeer en Gaas- perplas. Dus kon wethouder jeugd krijgt steeds meer macht. Geweld, moord, je ziet het dagelijks in de krant. Beroving onder ieders ogen. En wie voor de grachten komt kan beter meteen weer naar huis toe gaan. Een grote rotzooi. Alle mensen storten hun vuil in het water. Er wonen ook wel nette mensen, maar toch niet zoveel. In de grachten liggen rijnaken met allemaal jongelui. Ook kleurlingen hebben het hier naar hun zin. Juist die steken onnoemelijk veel mensen dood. Vooral in openbaar vervoer wordt er beroofd bij het leven. Als je er één betrapt dan krijg je een mes tussen je ribben. Een goede raad: ga ’s avonds nooit alleen over straat, de kans dat je thuis komt is gering. Amster dam is niet meer wat het geweest is.” Daarna volgt vooral een technische ontwikkeling, de mechanisering, de inrichting der riolen zodat de beerput ten konden verdwijnen, (én het systeem om emmertjes in de grachten om te kieperen). Hoe men groeide van de „boldootkar” naar de huidige perscontainer is door de modellen van wagens op de expositie heel goed te zien. seerd per kar en schuit door de regenten van het aalmoe zeniersweeshuis, en in de negentiende eeuw begon de gemeente de as- en vuilverzameling aan particulieren te verpachten. Rond het midden van die eeuw zou de „Maat schappij voor den Werkende Stand” de straten gaan schoon maken, en pas in de zeventiger jaren ontstond bij B. W. het besef dat de reinigingsproblematiek in haar geheel moest worden aangepakt Zo ontstond dan, in 1877 de stadsreiniging, die in 1880 ook het veegwerk en de riolen erbij nam. Al- n te acht uit ’ond ook uit •reis r en vast 115 kilo wegen, en het gemiddelde is vijf kilo, maar hoe vaak gebeurt het niet dat de Amsterdammer de zak zo vol met steen en ijzeren troep stopt dat de vuilnisman zich eraan vertilt. Om maar niet te spreken van de keren dat hij zijn handen openhaalt aan het glas. Soms pakt-ie ook meer dan één zak tegelijk op z’n tocht tussen de auto- bumpers naar de stoep: een rij toeterende geïriteerde auto’s achter zijn wagen is ook geen pretje. Niet dat de veger lichter werk verricht: door de voortdurende veegbewe- i gingen, bukken, het opwaaiende stof en weersinvloeden is ook dit zwaar. Een ci taat: „Je loopt meer als dat je de vierdaag se loopt Ja verdomd en dat elke dag”. aar ede rse- eid, ijk- lles De isch g in een- I ben het 1 nu Er het ij en nen. I De mensen kijken op de vuilnisman neer. „Wanneer je je best niet doet op school kun je putjesschepper worden”. Vooral de echtgenotes hebben het moeilijk om contacten te leggen. De kinderen soms ook, op school bijvoorbeeld: „ik zou maar doorleren, kijk maar naar je vader, die heeft niks geleerd en is gewoon vuilnisman geworden”. Een minachting die tot schaamte leidt bij de reinigingsmensen: „In het begin was het verschrikkelijk. Dat Goekoop het gekregene on middellijk weer weggeven aan de stichting Floriade, en echt, dddr krijgt-ie straks de ruimte, deze biotiet gneis. Met z’n hoogte van 2.20 meter komt hij op een plaats te staan waar natuursteen als decoratie tussen de beplan ting wordt verwerkt. Hij is nu, na al zijn omzwervingen al naar zijn definitieve plaats van bestemming ge transporteerd. Uit het onderzoek bleek dat de reini- I gingsmensen voor een groot deel uit een ongeschoold arbeidersmilieu komen. Met uitzondering van enekelen, hebben ze niet meer dan lager onderwijs gevolgd, met daarna een aantaal ongeschoolde banen, veelal in de haven. Ze werden werkeloos of wilden geen ploegendienst meer en stap ten daarom naar de stadsreiniging. Daar vonden ze zekerheid, goede sociale voor zieningen, een betrekkelijk hoog loon, bui tenwerk en vrijheid. De animo voor het werk is afhankelijk van conjunctuur schommelingen: momenteel is er bijvoor beeld belangstelling van vrij veel jonge ren, vakmensen die geen werk meer kun- De Amsterdamse Postzegelvereni- gingen vieren dan de Dag van de Postzegel - een weekeind lang. Men probeert hier alle groepen I van postzegel-, poststempel- en poststukkenverzamelaars te berei- ken en ook hen die nog niet begon- nen zijn met verzamelen te interes- seren. Die lichtgekleurde banden bestaan uit veldspaat en kwarts (mineralen), de zwarte Als u even uw agenda pakt dan kunt u nu het nieuwe nummer van het Amster damse stadhuis noteren: voortaan draait u 020-552.9111 en wordt u doorverbon den. Alle 1200 toestelnummers van de ambtenaren zijn meteen veranderd, wat wel enig inwerken van de telefonistes en begrip van u zal vragen. Het voordeel van het nieuwe doorkiesnummer is dat velen nu direct zonder tussenkomst van de centrale bereikbaar zijn. Achter de begincijfers „552” volgt dan steeds een andere cijfercombinatie. De nieuwe cen trale heeft de bekende „veelsprekers” over de diverse rekken met lijnen ver deeld zodat de kans op overbezetting wat kleiner is. Bovendien zitten de wethou ders op verschillende rekken zodat bij een eventuele storing niet het hele college in één keer onbereikbaar is. V We zijn een volk van collectebussen, intekenlijsten en liefdadigheidsbijeen- komsten. We kunnen geen onrecht zien en daarom geven we graag voor het goede doel opdat we met een gerust hart de ogen toe kunnen doen. Zo hebben we door de eeuwen heen de zwartjes met melkdoppen gevoed, ons de blaren gelo pen met intekenlijsten voor de afschaf fing van de kettinghond, nutteloze rieten voorwerpen van blindeninstituten afge nomen en met de mond geschilderde prentbriefkaarten aan de deur gekocht. Kortom: een reputatie van goedheid en tolerantie opgebouwd tot ver over de grenzen. Zo hebben we nu weer ontdekt dat de homofielen in Amerika ontzettend zielig zijn. Anita Bryant strijdt tegen de gelijk berechtiging van deze minderwaardige wezens, en kreeg bij een referendum in Miama nog eens een groot deel der bevol king daarbij mee. En dat ondanks een grote advertentie vooraf vanuit Holland om de mensen op hun kortzichtigheid te wijzen Misschien dat de nieuwe advertentie die tegen Kerst paginagroot in Time moet verschijnen méér succes zal heb ben: Men is nu bezig de 40 mille daarvoor bij elkaar te brengen. Hoe? Met een „liefdadigheidsbijeenkomst” natuurlijk, zaterdagnacht om 12 uur onder de titel „The Miami Nightmare” (Miamese nachtmerrie) in het Concertgebouw (ge organiseerd door de Stichting Vrije Rela tierechten. Onze eigen Mies Bouwman die al heel wat achtergestelde groepen naar klinkende guldens toe praatte in het verleden zal voor de flikkers aan het werk gaan en een rij van artiesten inlei den. Omdat de toegangsprijzen voor de advertentie zijn, zijn ze niet misselijk: van 15 tot 120. Er is een expositie van meer dan I 200 kaders met uiteenlopende ver- zamelingen. Ook handelaren zijn I aanwezig met hun stands: Het Ne- derlands Postmuseum, dat dit jaar I 50 jaar bestaat, geeft acte de pré- sence met moderne postzegelont- I werpen. Verder is er een jeugd- I zaal, een gratis verloting een een gratis tentoonstellingscatalogus. Men kan „Opgeruimd staat netjes” iedere dag bekijken tot en met 8 januari, van half tien tot vijf, op zon- en feestdagen van één tot vijf. X 4 gedachten over dat Amsterdam zijn en hun boeiende ontboezemingen vindt men in „Amsterdam hoofdstad?” terug. Het moge duidelijk zijn dat heel wat homofielen in de hoofdstad helemaal niet blij zijn met deze toestand. Met name van de kant van de Rooie Flikkers en het Flikkerfront komen boze geluiden en er is al sprake van een alternatieve bijeen komst, dóór en vóór flikkers. Want zeg gen ze over deze Nachtmerrie in het Concertgebouw: het is te duur, en staat bol van liefdadigheid van „progressieve goed willenden”, die de flikkers echter wél buiten de deur houden. Wie zijn radio op radio Stad afstemt kan zaterdagnacht de hele Miami Night mare volgen. „Amsterdam hoofdstad?” De titel van een boekje dat de Juniorkamer Amster dam bij haar twintigjarig bestaan deed verschijnen. Dat vraagteken belichaamt als het ware alle vragen over dit Amster dam, de staat in de staat, met zijn eigen bijzondere uitzonderingspositie, terecht, onterecht misschien, Amsterdam, waar zoveel mis lijkt te zijn, zoveel gebeurt, Amsterdam dat bij iedereen weer andere gedachten oproept. De Juniorkamer heeft een aantal mensen van uiteenlo pende groeperingen gevraagd wat him stig zijn uit Midden Zweden. Ongeveer honderdduizend ja ren terug zou hij tijdens de voorlaatste ijstijd naar onze streken getransporteerd zijn. Gneis, dat is een graniet, dat onder druk een bepaalde rich ting vertoont waardoor een afwisseling van lichtgekleur de en zwarte banden ontstaat. F s t gig 'o

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 15