ie Concert beantwoordt aan verwachtingen publiek Veilinghuis moet Noodlotssymboliek bij w Carina is er al v.a. f12.899,- snel naar: c TOYOTA” kunst teruggeven twee meta-realisten F Drie Nederlandse films bekroond zo’n Kennemer Barnhoorn haarlam H|lwtj26 (023)242250' Rustman haarlam langt htrenmt 130 134 '321317 Meyer haamstede glipparwcg 42rd (023) 20537$ Barnhoorn heemstede roemer eisscherplein 10-21 (023)242250- J Filmweek Arnhem opent met Star Wars Jacques Brei maakt nieuwe plaat Anja van Rijn en Dick van der Fluit Acteur Peter Faber nieuwe presentator van NOS-Cinevisie Ook expositie over Filmmuseum Kunstonderwijs veel goedkoper dan wordt voorgesteld 1 CU HANSNEL-SELECT-IJMUIDEN i EEN DIVISIE VAN HANSNEL RECLAMEMAKERS-RIDDERKERK OKTOBER KUNST 23 19 7 7 HdONDERDAG 6 F F z eest teral. Tel. 023- 24 12 66 Perdreau Roti 1950 Cheval Blanc St. Emilion IVERVEENfe^^b ROTTERDAM. Het is ruim anderhalf jaar geleden dat de En gelse formatie Suptertramp voor het eerst en het laatst in ons land optrad. Twee maal verkocht de zaal waar het vijftal zo fabelach tig bleek te kunnen musiceren, moeiteloos uit. De concerten mar keerden de doorbraak van een symfonische rockgroep, die tot augustus 1975, toen hun album Crime of the Century uitkwam, in een betrekkelijke anonimiteit ver keerde. Veel te lang naar de wens van de talloze fans duurde het voordat de „Tramp” weer in Ne derland op de planken stond. De zer dagen is het zover. De kaartjes voor in eerste instantie twee, maar uiteindelijk in totaal vier concerten gingen snel van de hand. Gisteravond had het eerste plaats in de Rotterdamse Ahoyhal. (ADVERTENTIE) Supertramp evenaart eigen prestaties net niet (Van onze correspondent) Bij zijn platenmaatschappij Barclay ver- r M leA CEES STRAUS communicatietech- Deze week speciaal aanbevolen Foie dole frais Coquille St. Jaques Denkt u om uw kerstreservering Dick van der Fluit zowel als Anja van Rijn hanteren een vaag-figuratieve stijl waarin visionaire opvattingen worden uit gedragen. Van der Fluit suggereert zijn beelden in een droomachtige sfeer. Het zijn veel omfloerste, uitgebluste vrouwen portretten, figuren die oog in oog met de dood staan of naargeestige doodskoppen opgefleurd met een fraaie baccara-roos. Vooral bij Van der Fluit overheerst de treurnis en ellende die hij met zoetige kleurtjes wil verzachten. Enige maat schappelijke betrokkenheid, heeft dit werk niet, al zal er wel de een of andere para psycholoog opstaan om een verhelderend woordje te spreken. Dat streven naar perfectie bewijst dat de groep min of meer berust in het feit dat de Het is een opvallend gegeven in het me- ta-realisme dat waar zich zwakke kwaliteit voordoet de kitscherigheid snel de over hand krijgt. Bij dit tweetal doet zich dat in verhevigde mate voor omdat in de meeste gevallen de materie niet beheerst wordt. Beiden zijn geen fijnschilders waardoor sommige fouten, jonge kunstenaars eigen, nog enigszins verbloemd kunnen worden. Een overtuigende indruk wordt het niet, mede door het onrijpe karakter dat uit de voorstellingen spreekt. „Verloren liefde” is de titel van dit olie verfschilderij dat Dick van der Fluit bij Kunstzalen Heerkens Thijssen in Haar lem tentoonstelt. (Van onze correspondent) ARNHEM. De Filmweek Arnhem wordt 13 oktober geopend met Star Wars, de door George Lucas gemaakte science-fictionfilm die in de 17 weken dat hij nu in Amerika op beperkte schaal te zien is geweest, alle vergelijk bare, door Jaws gevestigde records aan barrels heeft geslagen. Slotfilm van de Filmweek Arnhem zal op 19 oktober The Spy Who Loved Me zijn, de jongste afle vering uit James Bonds filmavonturen, DEN HAAG (ANP). Een student in het kunstonderwijs is veel goedkoper dan de rijksbegroting suggereert. De drie grootste organisaties op het gebied van kunstonderwijs willen dat een ein de wordt gemaakt aan wat zij noemen de „schaduwpolitiek van ambtenaren en voorlichtingsdiensten”. De opstellers van de rijksbegroting wordt een „veel zeggende onwetendheid” toegeschreven. „Je zou bijna spreken van misleiding”, aldus de organisaties. Een herberekening levert volgens de organisaties een bedrag op, dat per vernieuwing in haar muziek schaars zal blijven, zodat meer kracht en helderheid gezocht wordt in het afleveren van een hoogwaardig technisch gebeuren, dat wel Anja van Rijn schildert met een wat lossere toets, durft zich ook vrijer en onbe- De vertoning van Star Wars zal Gary Kurtz, de producent van de film naar Nederland brengen, alsmede de acteurs Mark Hamill, Carrie Fisher, Peter May hew en Dave Prowse. Andere films die inmiddels aan het eerder gepubliceerde Arnhem-programma werden toegevoegd zijn de door Elliot Silverstein vervaardig de auto-thriller The Car, Betrand ïhver- Soleil des Hyènes is een Nederlands- Tunesische co-produktie (met voorname lijk Nederlands geld gemaakt door de Tunesiër Rida Behi) en handelt over een Tunesisch vissersdorp dat tot ondergang gedoemd is als Westeuropese projectont wikkelaars een vakantie-oord naast de deur komen plannen. De film kreeg zijn wereldpremière op het festival van Can- niers Que La Fête Commence, Ethnocide (van Paul Ledduc) en Soleil des Hyènes. eens wat erg clean aandoet. Achtergrond- projectie, een tot in het kleinste detail voorgeprogrammeerde belichting, de wat futuristische invulling van het podium vangener in haar symboliek op te stellen, waarschijnlijk door een minder sterke fa talistische instelling. Toch komen ook haar droomachtig verbeelde visioenen slap uit de verf, vooral door hun levens overtuiging en/ schilders-instelling waar door ze niet meer boven de stof kunnen staan. (Tot en met 23 oktober, dagelijks van 10- 17 uur en op zondag en maandagmorgen tot 13 uur gesloten). van nieuwbouw en de subsidiëring vol gens normen van het hoger beroepson derwijs. Bij dit laatste merken ze op, dat het kunstonderwijs eerder met het weten schappelijk onderwijs moet worden ver geleken: in vier jaar moet een complete beroepsopleiding tot op het hoogste ni veau worden verzorgd, terwijl de institu ten voor kunstonderwijs de enige plaat sen zijn waar onderzoek kan worden gedaan naar de creatieve mogelijkheden van audiovisuele media, nieuwe repro- nes en werd inmiddels voor 12 andere festivals geselecteerd. duktietechnieken nieken etc. Het veilinghuis, dat vestigingen heeft in New York en Londen, moet tevens onge veer 520 duizend gulden teruggeven die verdiend waren aan de veiling van de stukken uit de collectie. CHICAGO (Reuter). Het veilinghuis Sotheby-Parke-Bernet heeft van de justi tie in Chicago in de Amerikaanse staat Illinois de opdracht gekregen om kunst voorwerpen ter waarde van ongeveer 2,6 miljoen gulden terug te geven aan het George F. Hardingmuseum in Chicago dat had getracht zich er in strijd met de wet van te ontdoen. gekomen kopie van de in 1914 vervaar digde speelfilm Weergevonden, waarin Enny de Leeuwe heeft meegespeeld. Een tweede film die in dit kader gepre senteerd wordt is de van 1920 daterende produktie Zoals ik Ben, waarin Lola Car- nero een hoofdrol vertolkte. De reacties van de beide thans bejaarde actrices bij confrontatie met hun vroegste filmactivi teiten werden op film vastgelegd en ook dit materiaal wordt in Arnhem vertoond. genoten, niet elke dag word je geconfron teerd met een rockgroep die technisch bekwaam en nauwgezet werkt, inzet als een heilig doel beschouwt en zonder meer over een prachtig repertoire beschikt, waarmee het kan inspelen op de wensen van het publiek. Behalve de vergocilijken- de opmerking dat een groep vaak gebukt gaat onder de last van buitenaf en daar door wel eens geforceerd speelt zijn er ook positieve ontwikkelingen waar te nemen. De helderheid van de groepsstructuur neemt nog altijd toe en goud van oud wordt niet klakkeloos gereproduceerd, als wordt er gemimed op een geluidsband. De uitspraak van de rechter betrof een eis die het museum had ingesteld om het veilinghuis te dwingen tot teruggave van de voorwerpen waaronder muziekinstru menten en een schilderij van Delacroix. Het veilinghuis heeft een tegeneis inge diend waarin het museum wordt beschul digd van contractbreuk. (Van onze RTV-redactie) HILVERSUM. De acteur Peter Faber van het Werkteater gaat dit seizoen het NOS-programma „Cinevisie” presente ren. Hij neemt het werk van Berend Bou- dewijn over. JOHN OOMKES (Vanavond geeft Supertramp nog een con cert in Ahoy in Rotterdam; op 10 en 11 oktober is de Amsterdamse Edenhal aan de beurt). 1 De oude getrouwen waartoe ik me reken zagen bevestigd waarvoor ze al bang waren. Net zo min als de band het Crimealbum geëvenaard heeft, was het ook met dit concert het geval. Perfectione ring leidt tot een grotere mate van voor spelbaarheid. Supertramp begint doodge woon te worden. Daarna kan er niets meer fout gaan in het al niet oude materiaal: Poor Boy, Ba baji waarin de smekende stem van Hodgson grote indruk achterlaat op het publiek Asylum, en Dreamer. Fool’s Ouverture, een intrigerend nummer zorgt voor een beter slot dan het zielig boogie- gedeelte in Another Man’s Woman. Na tuurlijk moet de Tramp dan nog eenmaal terug keren vanwege het overdonderende karakter van de ovaties aan het slot. De mensen die Supertramp ditmaal voor de eerste keer zagen zullen onder de indruk gekomen huiswaarts zijn getogen. HILVERSUM. Jacques Brei, de legen darische chansonnier om wie de laatste jaren een waas van geheimzinnigheid heerste, komt met een nieuwe produktie terug op de platenmarkt. schijnt binnen een maand een album met twee langspeelplaten. Nu al zijn er in Frankrijk 1.800.000 verkocht, ondanks het feit dat ook daar de platen nog niet zijn verschenen. Het ligt niet in de bedoeling van Brël om zogenaamde promotiereizen naar het buitenland te maken. Ook is hij niet ontvankelijk voor welk interview van wie dan ook. (her en der verpreide toetsenborden) en een gladjes gehouden, vlekkeloze presen tatie. Natuurlijk, de duizenden hebben terecht (ADVERTENTIE) advertentie van Hansnel Zo kan er onverkort gesproken worden van een zeer behoorlijk concert waarop veel te genieten valt. Na School, komen Ain’t Nobody but Me en het opwekkende Give a Little Bit, maar in Bloody Well Right gaat er iets fout met de geluidsver- sterking waardoor tijdens het gehele con cert een licht gesuis hoorbaar blijft. Sister Moonshine en From Now On (telkens an dere tempi dan op de plaat) gaan vooraf aan het ronduit fantastiche Hide in Your Shell, waaraan de voorprogramma-ar- tiesten (Chris de Burgh en band) meewer ken en een vreemde slotscène rond een apeman de wenkbrauwen doet fronsen en vreemde associaties oproept. Een prachti ge saxsolo komt voor rekening van John Helliwell. meende schending van een overeenkomst door te proberen zich te ontdoen van zijn verzameling. Een tweede prijs behaalde de film Gijs van Groenensteijn, gemaakt in opdracht van de gemeente Amsterdam door IS-pro- dukties te Amsterdam (regie Fons Gras veld). De film „Sometimes little help”, ge maakt in opdracht van Philips gloeilam penfabriek door Carillon Audiovisual te Amsterdam (regie René Basilico) kreeg een derde prijs. De film „Maxi Machines for mini dredging” door Bob Kommer Studio’s in Den Haag gemaakt voor ICH Holland (regie Pirn Rote) kreeg ook een derde prijs. Net als Van der Fluit vindt Anja van Rijn veel inspiratie in een ongezonde reli gieus getinte mystiek, maar omdat zij ook een verbinding legt naar de natuurmystiek komt haar werk minder bidprentjes-ach- tig over. Voor haar geldt hetzelfde als voor haar geestverwanten: naarmate ze duide lijker figuratiever wordt, wint de expressi viteit aan kracht. Het Gemeentemuseum van Arnhem zal een expositie wijden aan conserveringswerk van het Nederlands Filmmuseum. Dat zal voornamelijk ge beuren aan de hand van twee Nederland se films uit de zwijgende periode. De titel van deze „bewegende” tentoonstelling luidt Weergevonden, Weergevonden en is ontleend aan een vorig jaar boven water Sotheby-Parke-Bernet kreeg vorig jaar het verbod om kunst uit de Harding-collec- tie te verkopen, nadat de staat Illinois het museum had gedagvaard wegens ver- (ADVERTENTI19) DEN HAAG (ANP). Op het 18e Inter nationale Industiële Filmfestival te Ber lijn zijn drie Nederlandse films in ver schillende categoriën in de prijzen ge vallen. „Cinevisie” is een veertiendaags pro gramma dat informatie geeft over films en dat aanstaande zondag zijn tweede seizoen i ingaat. In het eerste programma ontmoet Peter Faber Rogier van Otterloo, die de filmmuziek voor „Soldaat van Oranje” schreef, een film waar Faber zelf ook een rol in speelt. In die vergelijking is de student kun stonderwijs een van de goedkoopste van het gehele hoger onderwijs. Hij kost min der dan 10.000 per jaar. De duurste student kost meer dan vijftien keer zove el, aldus de drie organisaties voor beel- dende-kunstonderwijs (vakb.), mu ziekvakonderwijs (vlom) en theateron- derwijs (vlot). EEN DIVISIE VAN HANSNEL RECLAMEMAKERS-RIDDERKERK Bel of schrijf naar Ben van der Kolk, telefoon 02550-17050, PB 86 Linnaeusstraat 143-147, IJmuiden Lex van Rossen) i Supertramps ontwikkeling na Crime of f the Century heeft zeker te lijden gehad van de krankzinnig hoog opgeschroefde verwachtingen van het publiek. Het gaat te ver om te zeggen dat de Tramp het I songschrijversduo Hodgson en Davies I voorop faalde, maar Crisis what Crisis en het recentere Even in the Quietest Mo- J ments laten niet altijd hetzelfde hoge ni- veau zien als Crime. Je kunt hoogstens vaststellen dat de band beter ingespeeld is geraakt èn bewust naar een computerach tige perfectionering streeft zonder dat dat althans merkbaar tot een afvlakking van de met name door Hodgson dramatisch gezongen vocalen leidt. Supertramp baart opzien met vrij sim pele melodietjes, die worden uitgewerkt tegen een achtergrond van een stevige percussiesectie (Bob C. Benberg ën Dou- gie Thomson; inclusief het staccato pia nospel van Rick Davies), hoog stemmen materiaal (Roger Hodgson), de kleurige sax van John Helliwell en sterk afwisse lende tempi. Crime of the Century werd bovendien geloofd vanwege de constante en hoge kwaliteit van de composities en de fraaie productie van Ken Scott. Succes .heeft voor degenen diejervan profiteren ook kwalijke kanten, zéker als het snel gekomen is. PlotmenPaal kleverlaan Sa 1023) 251035 HAARLEM. Hoewel de meta-realis ten altijd als een hechte groep naar buiten 1 zijn gekomen, blijken de marges van deze beweging zo breed dat zich daar binnen verschillende schilders kunnen manifeste ren die enerzijds een duidelijke verwant schap tonen maar toch ook een eigen ont wikkeling doormaken die niet afhankelijk behoeft te zijn van enig groepsverband. Tot hen moeten we Anja van Rijn en Dick van der Fluit rekenen, twee jonge kunste naars uit het Noordhollandse Warmenhui zen die een expositie hebben bij Kunstza len Heerkens Thijssen op het Houtplein in Haarlem. Ze zijn geestverwanten; vinden elkaar in een vaak treurig stemmende noodlots- en doodssymboliek. hoofd van de studentenbevolking in het kunstonderwijs vijfduizend gulden lager ligt dan wat beweerd is aan de hand van de miljoenennota. Niet onwaarschijnlijk achten de organisaties het dat dit bedrag in werkelijkheid nog lager zal uitvallen. De indruk bestaat, dat op het kunston derwijs de afgelopen jaren veel meer is bezuinigd dan tot nu toe op papier is gebleken, aldus de organisaties. Ze noemen hierbij de vertraging van voorbereidingen voor lerarenopleidin gen musische vakken, plotseling uitstel geregisseerd door Lewis Gilbert. Beide films zullen overigens pas tegen Kerst mis in roulatie worden gebracht. Het stopzetten van reclame om geld te besparen is even dom als het stopzetten van uw horloge om tijd te besparen. Bent u het daar mee eens? Dus u gaat dóór met reclame maken? En u bent geen directe concurrent van een van onze klanten? Dan moet een gesprek met reclamemakers voor u toch erg leerzaam zijn. Een gesprek over uw reclame. Hoe ideeën van de reclamemakers uw reclame effectiever kunnen maken. Roger Hodgson, zanger van de groep Supertramp, maakte gister avond met zijn smekende stem diepe indruk op het publiek. (Foto

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 23