5 Nieuwe energiecrisis in jaren 980 mogelijk V. en D. naar Amerika FUSIEGESPREK FOKKER- VFW EN MBB KOMT OP GANG Ook als je net bent gaan werken, kun je heel wat doen met een Amro Privérekening k Zo’n Amro Privérekening komt altijd van pas. rp Strucon tegen loonveredeling Philips-België stoot 500 man achtergrond nl Industriebond CNV wijst werkgeversplan af personeel af Lubbers: Olie-invoer uit OPEC-landen beperken NOTA ADVIESCOMMISSIE ARBEIDSVOORZIENING Verlaging leerling-loon Risico spuitbussen groter dan was verwacht It Klein of groot r o 24 25 ECONOMIE OKTOBER 19 7 7 DONDERDAG 6 (Van onze redactie economie) DEN HAAG (ANP). Het opnemen óp de arbeidsmarkt van hoger opgeleiden schept, met het oog op het voor 1980 - en sterker nog voor 1990 - verwachte „overaanbod” grote problemen. Dit schrijft de commissie van advies voor de arbeidsvoorziening van academici en hoger leidinggevend personeel in een informatieve nota ten behoeve van de Raad voor de Arbeidsmarkt. De commissie is ingesteld door deze raad, die op zijn beurt een commissie is van de Sociaal- Economische Raad. DEN HAAG. In de Bondsrepubliek is gisteren een begin gemaakt met besprekingen tussen VFW-Fokker International en het Münchense vliegtuigconcern MBB (Messerschmitt). Zij moeten, zo is vooral de bedoeling van de Westduitse regering, leiden tot een fusie. i Als de lidstaten van het energiebureau Steeds moeilijker baan (Van onze redactie economie) aim, (ADVERTENTIE) L 1/15106 De omzet van de detailhandelsdivisie van Outlet bedroeg vorig jaar 280 mln. dollar (circa ƒ700 mln.). Er werken in totaal 5.000 mensen. De concernomzet van Vroom en Drees- mann steeg in het op 31 januari geëindigde boekjaar 1976-1977 van ƒ2,3 miljard tot 3,4 miljard en de nettowinst (op basis van actuele waarde) van 24,1 mln. tot 51,9 mln. V. en D. heeft in totaal circa 30.000 werknemers in dienst, inclusief part-ti mers. energieverbruik al spoedig zal gaan oplopen. Lubbers zei het er met andere landen over eens te zijn, dat een ombuiging in het olieverbruik nodig is om te vermijden dat in de jaren tachtig moeilijkheden met de energievoorziening komen: een nieuwe crisis. AMSTERDAM (ANP). Het Vroom en Dreesmann-concern heeft overeenstem ming bereikt met The Outlet Company in Providence (Rhode Island) over een deel neming van V. en I), in dit concern. Het betreft een minderheidspakket van 11 mln. dollar in convertibele preferente aandelen. Nederland is het er met de andere lan den over eens, dat er niet alleen energie moet worden bespaard, maar ook dat het energieaanbod beter over de diverse ener giedragers moet worden gespreid. Dat be tekent niet alleen ontwikkeling van alter natieve energiebronnen, maar ook een grotere rol voor steenkool, zij het via nieuwe, meer milieuvriendelijke en effi ciëntere technieken. Op het ogenblik is de gezamenlijke in voer van deze landen (de Verenigde Sta ten, Japan, de Europese Gemeenschap - behalve Frankrijk - en nog een aantal kleinere landen) ongeveer 22 miljoen vaten per dag. De raad voor de arbeidsmarkt zal in zijn vergadering van donderdag 13 oktober de informatieve nota bespreken. De commissie meent dat, gezien de ver slechterde economische situatie, de werke- Prognoses ten aanzien van de toekomsti ge behoefte aan academici met opleidin gen die zijn gericht op specifieke verzor gingsgebieden zoals gezondheidszorg en onderwijs, bieden nog het meeste houvast, aldus de commissie. Maar ook daar spelen vele onzekerheden. Zo is de behoefte aan artsen mede afhankelijk van inzichten en beleidsbelissingen over toekomstige me dische voorzieningen, de organisatie van de gezondheidszorg, voortgaande speciali satie en demografische ontwikkelingen. De toekomstige positie van Fokker is zodanig in het geding dat een breuk tussen Fokker en VFW niet uitgesloten moet wor den geacht. Aan de winst, de sanering die de Bondsregering voorstaat, wordt dan afbreuk gedaan door het verlies van de niet-Duitse partner op weg naar het grote re doel, een integratie van de Europese vliegtuigindustrie die zich kan meten met de Amerikaanse. De Nederlandse onderhandelaars, onder leiding van Albert Meijer, komen aan Duitse kant zulke invloedrijke figuren te gen als Krupps Heinz Petri en CSU-voor- zitter Franz Josef Strauss, hier in zijn hoedanigheid van voorzitter van de Deut- Ondanks het „teveel” aan hoger opgelei den blijkt er toch ook een niet te bevredi gen behoefte aan hoger opgeleiden te be staan. De commissie bepleit opsporing van de oorzaken van deze wrijving tussen vraag en aanbod. Er zou onder andere kunnen worden nagegaan, of, en zo ja in welke mate, het ontbreken van de nodige sociale vaardigheden daarbij een rol speelt, aldus de commissie. Om meer inzicht te krijgen in de moge lijkheden voor deeltijdarbeid op middel baar en hoger niveau acht de commissie het van belang dat de resultaten van de experimenten op dit terrein spoedig ter beschikking komen. De regering heeft die experimenten aangekondigd in het kader van het extra stimuleringsprogramma van november 1975. sche Airbus. Strauss kan zich op voor- en achtergrond nu efens aandienen als pleit bezorger van MBB, dan weer als beharti ger van de belangen van VFW. Maar Strauss zal er zeker niet op uit zijn om wat het VFW-Fokker-concern betreft, de tot voor kort dominerende recentelijk echter door arbeidstijdverkorting ver zwakte onderhandelingspositie van Fok- ker-Amsterdam te versterken. Integen deel. Waarom die Duitse wens tot sanering op dit moment, terwijl toch een fabriek als Dornier erbuiten blijft? Geld, vanzelfspre kend; overheidssteun en werkgelegenheid. UTRECHT. De Industriebond CNV zegt met verbazing kennis te hebben geno men van het plan van de werkgeversorga nisaties in de metaalindustrie de lonen van jongeren in het leerlingenstelsel aan te passen aan hun prestatie. De Indu striebond CNV vindt dit een aantasting van de cao-rechten, wat zou kunnen in houden dat de minimum-jeugdlonen wor den ondergraven. mogelijkheden: een „kleine” fusie van VFW en MBB, of een „grote” van VFW- Fokker International en MBB. Voorlopig zal men zich richten op de kleine fusie, volgens het ontwerp van de president van de Deutsche Bank, Herrhausen, die bij MBB als adviseur figureert. wettelijke rechten van jongeren aan, aldus het NVV-JC gisteren in een verklaring. De stichting baseert haar verzoek op een bericht van het Amerikaanse Environme- tal Protection Agency (EPA), waarin ande re regeringen worden gewaarschuwd door de te verwachten opzienbarende conclusie van een aanvullende studie van de Natio nal Academy of Sciences (NAS), die op 1 januari zal verschijnen. Deze zal zijn dat de ozonaantasting door de genoemde stoffen niet alleen vaststaat, maar zelfs bijna tweemaal zo groot is als tot dusver werd verondersteld. AMSTERDAM (ANP). Werkge vers en werknemers in de Strucon (Stichting herstructuering confectie- industrie) zijn het erover eens, dat uit breiding van de zogenoemde loonvere deling geen middel mag zijn om de Nederlandse confectie-industrie weer gezond te maken. De Strucon vindt dat de loonveredeling van Nederlandse be drijven op het huidige niveau moet worden bevroren. MINISTER LUBBERS .extra inspanningen. Ische val- >e re eilijk lezers x' En via die Amro Privérekening kun je ook de contributie van je voetbalclub laten betalen. mdse 34 3,4 5,1 24 6.4 3.50 7.10 5.00 3.50 3.60 1.60 1.00 ).8O 3.50 5.00 7.50 3.40 3.00 5.50 1.50 7.20 >.50e 3.20 1.50 5,50 3.00 3.00 1.00 3.10 1.20 2.00 0.50 5.20 9.50 9.50 5.00 8,00 I, 80 5.40 6.20 5,20 0.10 5.00 6.001 0,00 3.50 0.00 0.30 II. 50 1.80b 14.00 10,50 >2.50 13.00 M.50 17.00 53,50 54,00 73.50 53.50 18.50 35,00 81.10 69.50 33.70 01.50 05.00 69,80 69,50 01,00 35.00 06.60e 19.00 06,50 63.00 40.20 45,101 157.00 48,00 103.00 108,00 Dr. Drs. A. C. R. Dreesmann, voorzitter van het presidium van V. en D., wilde desgevraagd niet meedelen wat voor ver dere plannen het concern heeft voor Ame rika. „Binnen niet al te lange tijd, en dan spreek ik niet over een jaar, is hier nieuws over te verwachten”, zei hij. Inmiddels zal echter toch het oliever bruik van de Nederlandse elektriciteitsin- dustrie in de komende jaren sterk stijgen, omdat de aardgascontracten niet worden verlengd en de centrales zullen moeten overgaan op stookolie. Eenzelfde Situatie bestaat er in de industrie en alles bij elkaar zal de Nederlandse afhankelijkheid van de geïmporteerde olie nog groter worden dan zij nu al is: in 1985 zal de Nederlandse energievoorziening voor 57 procent op olie zijn gebaseerd terwijl in 1975 olie nog 37 procent van de energievoorziening uit maakte. In 1985 zal Nederland sterker van geïmporteerde olie afhankelijk zijn dan de meeste andere leden van het Inter nationale Energiebureau. Volgens V. en D. is The Outlet Company een snel groeiende Amerikaanse detail handelsonderneming, die tevens een aan tal TV- en radiostations exploiteert. Bestuurder W. Verstraeten van de Industriebond NKV heeft dit gisteren meegedeeld tijdens de vergadering van de Strucon in Amsterdam, die was ge wijd aan het herstructureringsrapport van de Nehem over de Nederlandse herenbovenkledingindustrie. De Ne hem (Nederlandse Herstructurerings- maatschappij) pleit in haar rapport juist wel voor een verdere- uitbreiding van het loonveredelingsverkeer met landen waar de lonen laag zijn. De vakbonden zijn daar fel tegen, omdat zij vrezen dat er van de Neder landse confectie-industrie weinig over zal blijven. Na afloop van de vergadering bleek, dat de werkgevers en de werknemers in de Strucon op één noemer zitten, wat betreft: het bevriezen van de loonverede ling en het op den duur terugdringen daarvan; het herverdelen van de huidige loonveredeling; het handhaven van het uitgangs punt, dat er uiteindelijk 25.000 arbeid splaatsen in de Nederlandse confectie behouden moeten blijven. De bond vindt het niet juist dat de werk gevers deze zaak eenzijdig willen gaan aankaarten bij de ministers van Onder wijs en Sociale Zaken, omdat ge'sprekken over arbeidsvoorwaarden thuis horen in het cao-overleg tussen werkgevers en werknemers. „Jongeren met een leerover eenkomst zijn in de zin van de wet werkne mer en vallen dus onder het minimum jeugdloon”, aldus de bond. De kleine fusie heeft de sympathie van de regering in Bonn. Maar Strauss voelt er veel meer voor .Fokker ondergeschikt te maken aan de MBB-VFW-holding. Een breuk tussen Fokker en VFW daar entegen zou de Amerikaanse vliegtuigin dustrie in de kaart spelen. Northrop bezit van Fokker niet alleen 20 procent van de gewone aandelen, ook 16 procent van de per aandeel vijftig stemmen waard zijnde preferente aandelen. United Aircraft bezit 26,4 procent van de aandelen van VFW en Boeing heeft 9 procent van MBB’s aan delen. Alleen reeds op het gebied van de civiele vliegtuigbouw zal Boeing er alles aan gele- (van onze redactie economie) DEN HAAG. Stichting Natuur en Milieu heeft minister Vorrink (Milieu) gevraagd om een totaal verbod op de toepassing van chloorfluorkoolwaterstof fen die de ozonlaag rond de aarde kunnen aan tasten. Voor niet-essentiële toepassin gen met name in spuitbussen dient het verbod met spoed te worden afgekon- digd. geen nieuwe maatregelen treffen om hun afhankelijkheid van olieinvoer te vermin deren, dan zal volgens de berekeningen van het energiebureau de gezamenlijke olieinvoer van de negentien landen in 1985 31 a 32 miljoen vaten per dag belo pen. De beperking van de olieinvoer tot niet meer dan 26 miljoen vaten per dag, betekent dus, dat de Westerse landen zul len moeten trachten zes miljoen vaten olie per dag te bezuinigen, dat neerkomt op ongeveer 350 miljoen ton olie per jaar. Directeur-generaal dr. U. Lanzke van het energiebureau merkte onder meer op, dat tussen 1982 en 1987 problemen voor de energievoorziening van de Westerse we reld kunnen ontstaan. Volgens berekenin gen van het bureau zal er in 1990 een olietekort zijn van zes miljoen vaten per dag of ongeveer 350 miljoen ton per jaar, wta meer dan tien maal de gehele Neder landse olieinvoer is. voor hoger opgeleiden lijke ontwikkeling van de vraag wel eens ongunstiger zou kunnen zijn dan werd aangenomen in de studie voor ontwikke lingslijnen in aanbod en behoefte van aca demici tot 1980, die de staatssecretaris van Onderwijs en Wetenschappen in fe bruari 1975 aan de Tweede Kamer heeft gezonden. En kun je bij elke Amro Bank contant geld opnemen wanneer je een portable radio wilt kopen. Dornier, samen met Dassault-Breguet bouwer van 400 Alpha Jets voor de lucht machten van Frankrijk en West-Duits- land, heeft thans geen overheidssteun no dig. MBB, een eerdere samenvoeging van de fabrieken Messerschmitt, Boelkov en Blohm, op zichzelf eigenlijk ook niet. MBB participeert in de bouw van 807 superso nische MRCA Panavia’s voor West-Duits- land, Groot-Brittannië en Italië, en levert rond 330 Boelkov-105 helikopters. PARIJS (ANP). Nederland zal zich extra inspanningen moeten getroosten in het kader van het streven van de negen tien landen van het Internationale Ener giebureau om de afhankelijkheid van olie-invoer uit de OPEC-landen te beper ken. Minister Lubbers van Economische Zaken heeft dit gisteren in Parijs gezegd na afloop, van de eerste dag van de minis teriële conferentie der negentien landen, waarop besloten werd, dat de gezamenlij ke olieinvoer van deze landen niet verder mag groeien dan tot 26 miljoen vaten per dag in 1985. In de conferentie heeft minister Lub bers onder meer meegedeeld, dat het aan deel van steenkool in het Nederlandse In de thans op gang gebrachte bespre kingen zal men zich buigen over twee „Het is rampzalig en ook onmogelijk om bij de beoordeling van prestaties van een leerling in een bedrijf een scheiding te maken tussen leren en werken”. Dat is de reactie van het NW-Jongerencontact op het plan van de metaalwerkgevers. Op deze manier zien de metaalwerkgevers de mogelijkheid om leerlingen minder te be talen dat het minimum-jeugdloon. Ze tas ten daarmee op ongeorloofde manier de BRUSSEL (AP). Philips-België zal dit jaar in de audio-sector nog eens 500 werknemers afstoten, aldus is gisteren in Brussel verklaard door een woordvoerder van het elektronische bedrijf. In 1975 werd de personeelsbezetting met 950 personen verminderd. Vorig jaar wer den nog eens 830 werknemers afgestoten. Daarnaast hebben nog eens 1.000 arbei ders bij Philips dit jaar slechts parttime werk verricht. Philips-België heeft in totaal 13.300 per sonen in dienst. Hiervan zijn er 12.000 werkzaam in de industriële afdelingen. Philips heeft zeven fabrieken in België. De woordvoerder zei dat het afstoten van werknemers een gevolg is van de minder snelle groei van de audioverkoop en technologische ontwikkelingen, die de assemblage minder arbeidsintensief maken. Philips-België exporteert 95 percent van zijn produkten. eerd 236.04 6.3 e 5.81 gen zijn te verhinderen dat in Europa een sterke concurrentie zou ontstaan. De Europese vliegtuigbouwers, die thans op het civiele gebied nog geen 5 procent leveren tegenover Boeing een klei ne 60 en Douglas een dikke 20 procent, verkeren in de theoretisch comfortabele positie dat zij aan de hand van bestaande vliegtuigen (Airbus, Fokker F-28, Mercu re) ten minste twee ontwerpen voor de jaren tachtig zouden kunnen leveren. Dit terwijl in de VS de luchtvaartmaat schappijen en de vliegtuigbouwers einde loos bakkeleien over hoe het vliegtuig van de jaren tachtig er uit zou moeten zien. Een integratie op Europees niveau, ook al zijn er thans vele vormen van internatio nale samenwerking, zou kunnen sneuve len als Strauss’ nationalistische, om niet te zeggen regionale aspiraties (zijn staat Beieren bezit 27 procent van MBB’s aande len) al dan niet samen met Krupp (25 procent van VFW-Fokker International) kans van slagen krijgen? 3 Via een Amro Privérekening kun je je salaris ontvangen. En via een /\mro Privérekening kun je het abonnement van je favoriete weekblad betalen. En kun je met een cheque je nieuwe laarzen betalen.

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 25