NOTA BOUWPROGNOSES: cc IR het weer Su be Uitkering voor MEERDERHEID TWEEDE KAMER: Ook kosten van kinderdagverblijven all benadeelde Friese boeren zijn voor belasting moeten aftrekbaar Congres tegen apartheid van BOA en dan dit noq Verklaring van Schöngarth uit 1946: ’Menten droeg Duits uniform alleen voor eigen veiligheid Toekomst vervoer geen technische maar politieke zaak Tej Mondigheid van psychiatrische patiënt erkennen” in Op bezoek IKXIPÖI Van Londen: Afdeling Barneveld Boerenpartij uit partij gestapt F H h 4 BINNEN- EN BUITENLAND 19 7 7 OKTOBER 6 DONDERDAG y Groeiend (Van onze parlementsredactie) I JmI DEN HAAG. De Tweede Kamer gaat ermee akkoord, dat alleen staande ouders die kosten maken voor een gezinshulp, vanaf 1977 minder aan belasting en sociale premies hoeven te betalen. Die kosten moeten dan wel hoger zijn dan 15 percent van alle netto jaarinkomsten. De meerderheid van de Tweede Kamer wil ook de kosten voor kinderdagverblijven aftrekbaar maken van de loon- en inkomstenbe lasting. Dit tegen de wil van staatssecretaris Van Rooijen (Belastin gen), die het voorstel tot lastenverlichting heeft ingediend. Met deze regeling is een bedrag van 5 miljoen gulden gemoeid. AMSTERDAM (ANP). De veertiende zittingsdag in het proces tegen de van oorlogsmisdaden verdachte Pieter Menten uit Blaricium heeft de bijzondere strafkamer van de rechtbank te Amsterdam gisteren gewijd aan de in 1946 afgelegde verklaringen van dr. Eber hard Schöngarth en de verklaring van Pieters broer Dirk op 21 september dit jaar in Cannes (Fr.). Lagere grens Beroving Geldkistje verdwenen Tol staatsgreep Studenten verdronken Zeehondje Geslacht Schone Dommel Hogere grens Verkiezingen Peru BEL militai: gewee; Vereni afspra veiligh LO nings hout maat zijn 1 weid heid zet E ren gres Brigl Steun van VVD M? fo Si tieke den i LEEUWARDEN (ANP). De NV Wa- hede pen 1 het v park Unie trum kom< „dat voor cons: I Vijftig procent r/ Controle po N es S g|fe (Van onze Haagse redactie) Vooruitzichten voor zaterdag: Buiig weertype en vrij koud De Nota bouwprognoses 1977-1982 staat een voortzetting van het bestaande wo ningbouwbeleid voor. Aanvankelijk zou tegelijk met de bouwprognoses een tweede nota bouwbeleid verschijnen. Het demis sionaire kabinet achtte het echter onjuist om in dit stadium ingrijpende nieuwe voorstellen te doen. DEN HAAG. In de periode 1985-1989 zullen gemiddeld 88.000 huizen per jaar moeten worden gebouwd. De jaarlijkse bouwproduktie tot het begin van de jaren tachtig ligt rond de 115.000 woningen. Als gevolg van de te verwachten aanzienlijke terugval in de bouwproduktie moet tijdig worden bezien wat de consequenties zullen zijn voor werknemers en bedrijven in de bouw. Dit zegt de demissionaire regering in een nota waarin de bouwprognoses voor de komende jaren zijn verwerkt. De demissionaire regering verwacht dat de komende vijf jaar een groeiende be hoefte aan nieuwe woningen blijft be staan. In de periode van 1975-1979 zouden in totaal 20.400 oude woningen per jaar vervangen dienen te zijn. Voor 1980 tot 1984 ligt dit aantal jaarlijks op 22.200. Waterstanden IJtnuiden Hoogwater 10.51 uur en 23.32 uur Laagwater 6.02 uur en 18.31 uur 9 16 1 14 15 11 6 9 10 17 10 Een belangrijk middel om de bevrij- dingsstrijd van zwart Zuid-Afrika te steu nen is, volgens de BOA, het actie voeren binnen westerse bedrijven die belangen in Zuid-Afrika hebben. Om voor de regeling, die gisteren door de Tweede Kamer werd besproken, in aanmerking te komen, moeten de alleen staande ouders loon- en inkomstenbelas ting betalen en ten minste met één eigen, stief- of pleegkind jonger dan 14 jaar een huishouden vormen. De belastingaftrek mag hoogstens 30 percent van alle netto jaarinkomsten bedragen met een maxi mum van 22.800 gulden. keer in vele Nederlandse steden vast, hetgeen leidt tot grote vertragingen, on nodige ongevallen, materiële schade, energieverspilling en overbodige lucht vervuiling. Prof. Koumans zei, dat hij voorstander is van zowel collectief als individueel vervoer. „Beide vervoersmo gelijkheden hebben elkaar dringend no dig, maar moeten elkaar aanvullen”. In de grote steden acht hij het noodza kelijk dat tram, metro en bus onbelem merd het hart van de stad kunnen berei ken. Moreel ontoelaatbaar vindt prof. De grens waarboven de kosten voor een gezinshulp afgetrokken mogen worden, wil een meerderheid van de Kamer verla gen tot 10 percent. Een wijzigingsvoorstel van deze strekking van de CDA’er Beumer om zo de lagere inkomens meer van deze regeling te laten profiteren, zal het zeker halen. Van Rooijen liet het oordeel over dit In 1942 kwam Menten in Lemberg in moeilijkheden. Himmler - Reichsführer der SS - liet onderzoeken of hij privé kunstschatten had gekocht dan wel gesto len. Na een grondig onderzoek ging Men ten vrijuit en vertrok in de zomer 1943 met zijn goederen en vermogen naar Neder land. Schöngarth, die hem uitdrukkelijk had opgedragen dat hij zich in Nederland met geen enkele Duitse instantie moest be- Hij noemde drie maatregelen, die ver betering van het verkeer in de grote steden mogelijk zullen maken, namelijk het zodanig aantrekkelijk maken van het collectieve vervoer dat men er zijn eigen vervoermiddel voor laat staan, het aan leggen van voldoende parkeerruimte bij de eindpunten van de doorgaande collec- tief-vervoersroutes zodat forensen van daar met dit collectieve vervoer door kunnen reizen naar hun werk en voorts het wegnemen van zoveel mogelijk knel punten in het verkeer en te zorgen voor voldoende kortparkeermogelijkheden in moeien, zocht hem na zijn komst in 1944 direct op in Aerdenhout. Volgens Schön garth was Menten geen lid geweest van de SS en ook niet van enige andere Duitse organisatie. Hij was „Deutschfreundlich”. President mr. Schroeder citeerde ook een verklaring van de hoogste aanklager voor de politieke zuivering in Bremen in 1947, mr. Alexander Liefschütz. Deze be toogde toen voor het bijzonder gerechts hof in Amsterdam als getuige-deskundige op grond van Schöngarths verklaringen dat Menten beslist niet in Duitse dienst geweest kon zijn. Alleen de minister had de bevoegdheid ambtenaren te benoemen. Liefschütz veronderstelde dat Menten in 1941 „doodgewoon” werd gearresteerd en vervolgens een tijdlang gebruikt als tolk door Schöngarth. Officier van justitie, mr. A. Habermehl vond dat de „scherpzinnige” conclusie van Liefschütz „door niets wordt geschraagd, ook niet door de verklaringen van Schön garth en Menten zelf”. Menten verklaarde dat hij een Italiaans uniform moest dra gen. „Met Duits werd alleen bedoeld dat het door de Duitsers was verstrekt. Maar het was Italiaans om moeilijkheden aan de Hongaarse grens te voorkomen”. Over de verklaringen van Dirk Menten (76) tegenover journalisten, politiemensen en rechter-commissaris mr. H. van Duuren hoorde de rechtbank gistermiddag de journalist Henk de Mari, commissaris Pe- Sommige projecten in Nederland acht prof. Koumans bijzonder slecht aange pakt, bijvoorbeeld de Schiphollijn. „Het is onvoorstelbaar, dat zo’n lijn niet direct aansluiting krijgt op het spoorwegnet. Waarom doet de overheid het niet ineens goed”, zo vroeg hij zich af. ters en mr. Van Duuren. Daarbij ging het met name over een uitspraak die mr. van Duuren gedaan zou hebben in een tele foongesprek met Dirk Menten in het bij zijn van De Mari. Mr. Van Duuren bestreed dat hij gezegd had dat door een getuigenis voor de recht bank van Dirk zijn broer Pieter in enkele dagen op vrije voeten zou kunnen zijn. Dirk heeft geen zin om naar Nederland te komen en de schijn te wekken dat hij zijn broer wil helpen. Hij heeft ruzie met hem. Mr. Van Duuren verklaarde voor de rechtbank dat hij had gezegd dat als het waar was wat Dirk via de telefoon zei dat dan de kans op ontslag uit voorlopige hechtenis van Pieter wel bestond. Dirk heeft de rijksrecherchemensen en mr. Van Heijningen in zijn woning in Cannes ver teld dat hijzelf veel in Sopot en Podhorod- ce was in de jaren twintig tot midden dertig. Pieter was er vrijwel nooit en be moeide zich ook helemaal niet met de bevolking. Dirk droeg de zorg voor het landgoed tot hij in 1936 naar Brussel ver trok. De Pistyners waren volgens hem al lang voor de oorlog uit Podhorodce ver dwenen. Hij zag dan ook geen reden waar om Pieter die in 1941 daar zou zijn gaan zoeken als hij al plannen had gehad ze te doden. Mr. Schroeder deelde mee dat de recht bank uit Polen een brief heeft ontvangen van de 63-jarige Irena Senderowicz, een „proefkonijn uit het kamp Ravensbrück oorlogsslachtoffer in de tweede graad”. Zij schrijft dat zij in de herfst van 1941 met Menten in de auto mee mocht naar Podho rodce en dat de boeren daar toen vreugde vuren ontstaken om hem te verwelkomen. Zij schrijft dat, als zij iets belastends tegen een oorlogsmisdadiger zou kunnen inbren gen, zij dat niet na zou laten. Morgen wordt de zitting voortgezet. als al de kosten voor gezinshulp afgetrok ken kunnen worden. De Rotterdamse politie heeft een vrouw uit Heerjansdam aangehouden, die ervan wordt verdacht een 82-jarige vrouw uit een Rotterdams verzorgingstehuis 30.000 gulden afhandig te hebben gemaakt. De vrouw had haar slachtoffer met praatjes over het veilig opbergen van haar geld in een kluis zover weten te krijgen, dat de oude vrouw genoemd bedrag van haar spaarrekening overmaakte op haar bank rekening. De verdachte heeft de helft van het geld opgemaakt. Het filiaal van de AMRO-bank aan de straatweg in Rotterdam heeft bij de politie aangifte gedaan van het verdwijnen van een kistje met zestigduizend gulden. De mislukte staatsgreep in Bangladesj van afgelopen weekeinde heeft het leven gekost aan 21 leden van de nationale krijgsmacht onder wie elf officieren van de luchtmacht en aan een kind van zestien jaar, zo heeft het ministerie van Defensie in Dacca bekendgemaakt. Twee studenten uit de Westduitse stad Münster zijn tijdens kanovaren op de Gre- velingen om het leven gekomen. Het twee tal maakte deel uit van een groep studen- ten die in Brouwershaven een korte va kantie doorbracht. Dinsdagmiddag huur den ze een kano, waarmee ze de Grevelin- gen opvoeren. Tegen de avond startte de, rijkspolitie te water een zoekactie. In de nacht van dinsdag op woensdag werden de stoffelijkè resten geborgen. Gistermorgen werd ook de omgeslagen kano gevonden. De Scheveningse strandtenthouder R. Letz heeft gistermiddag op het Noorder- strand een jonge zeehond gevonden. Hij bracht het diertje met spoed naar het politiebureau. Twintig minuten later had het zeehondje al een nieuw domicilie: dierenpark Wassenaar. De Eindhovense gemeentepolitie heeft gistermiddag proces verbaal opgemaakt i tegen een 37-jarige Turk. De man, die in Eindhoven een slagerij drijft, slachtte zelf IRA, te Eind deze maand is de Brabantse rivier de Dommel schoon. Alle lozingen van af valwater op het oppervlaktewater zullen dan tot het verleden behoren omdat de laatste zes regionale rioolwaterzuiverings- inrichtingen in het gebied deze maand officieel in werking worden gesteld. Alle afvallozingen zullen dan via een zuiverings installatie lopen. terleiding Friesland zal anderhalf miljoen gulden betalen aan een aantal boe. en die in de omgeving van het pompstation in Noordbergum wonen. Dit als een voorlo pig voorschot op het nog nader vast te stellen schadebedrag dat de boeren zullen moeten ontvangen wegens onttrekking van grondwater aan hun landerijen. Als gevolg daarvan hebben de landbouwers van 1969 af een verminderde gewassenop brengst gehad. Eén boomkweker en twin tig boeren hebben in 1975 een schadeclaim ingediend bij het ministerie van Volksge zondheid en Milieuhygiëne. Niet alleen aan hen, maar aan alle boeren die schade heb ben geleden in een gebied van tweedui zend ha, zal van nu af aan jaarlijks een bedrag worden uitgekeerd. De da af op di dat de: verdwe gewaar Coste de revc Hij dis Sinds peringt weest v andere In z dat d< tieke De in het binnei zei da delen regen zw bew. onbew. geh bew. 1. bew regen regen h. bew. regen onbew. regen onbew. 1. bew. regen zw. bew. zw. bew. zw bew. 1. bew. regen 1 bew. 1. bew mist regen regen h. bew regenbui onbew. 1 bew. zw. bew. onbew. regen h. bew. onbew. 1. bew. onbew. mist zw bew onbew De VVD’er Koning diende een wijzi gingsvoorstel in om de leeftijdsgrens te verhogen tot 16 jaar. Deze grens geldt voor de algemene kinderaftrek. Ook dit voor stel zal waarschijnlijk een meerderheid van de Kamer achter zich krijgen. Dolman (PvdA) vond het echter niet zo nodig om de leeftijdsgrens te verhogen. „In het bijzon der ook niet omdat het een miljoen extra kost”, aldus Dolman, die zich nogal kwaad maakte op de bewindsman. Volgens Dol man kost het wijzigingsvoorstel van de CDA’er Beumer ettelijke miljoenen meer dan de door de regeriflg voorgestelde rege ling. Dolman betoogde dat zijn voorstel - door Van Rooijen ernstig ontraden aan zienlijk minder kost. „En dat voorstel wordt door de staatssecretaris ernstig ont raden. Ik ben daar boos over. De argumen tatie van de staatssecretaris slaat werke lijk nergens op aldus Dolman. De Kamer stemt vanmiddag over dit wetsontwerp. Het militaire bewind in Peru heeft giste ren bekendgemaakt dat op 4 juni 1978 algemene verkiezingen zullen worden ge houden voor een constituerende vergade ring. Een door de ministerraad goedge keurd decreet voorziet in het in functie treden van deze assemblee op 28 juli. In de tenmin men. F IRA sii len, de ciële I officie! uitgegf i w< De daling van de bouwproduktie na 1982 wordt voor een groot deel veroor zaakt door een dalend geboortecijfer, zo oordeelt de demissionaire regering. Op langere termijn zal ook minder geïnves teerd worden in waterzuiveringen en Del tawerken, zo zegt de nota bouwprognoses 1979-1982. De m ven aar Republ: tijd eer IRSP DUB1 heeft gi marxist tische i straat i politie BARNEVELD (ANP). De fractie van de boerenpartij in de Barneveldse ge meenteraad heeft gebroken met de boe renpartij. De heren H. Geurts en H. van I Huigenbos zullen als onafhankelijke frac- I tie de werkzaamheden voortzetten. Dit is 1 overeenkomstig de wens van de Boeren- I partij, afdeling Barneveld. De I actieve einde i Noord- een vol republi Een wijzigingsvoorstel van Dolman om ook de kosten voor kinderdagverblijven aftrekbaar te maken, wordt gesteund door de VVD. Het CDA twijfelt nog of zowel de kosten voor gezinshulp als die voor kinder dagverblijven afgetrokken moeten wor den. Binnen het CDA denkt men er aan, ofwel de kosten voor gezinshulp, ofwel voor kinderdagverblijven te laten aftrek ken van de loon- en inkomstenbelasting. Staatssecretaris Van Rooijen ontraadde Dolmans wijzigingsvoorstel. Het is volgens Van Rooijen niet nodig de kosten voor kinderdagverblijven aftrekbaar te maken, Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Z -Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Locarno Londen Luxemburg Madrid Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zürich Casablanca Istanboel In een commentaar op de bouwprogno ses vraagt de Hout- en Bouwbond GNV zich af of de mensen die in de komende jaren in de wegenbouw overbodig worden, voor de produktie in de waterbouw kun nen worden ingezet. Het GNV vindt dat de wegebouw in Nederland het kind van de rekening wordt. De werkloosheid in een aantal regio’s vraagt om extra steun van de overheid, zo oordeelt de Hout- en Bouw bond GNV Sua sche v co, is Hem werkl balan; nen g ben z tegen: van d Partij groot; De heer Van Londen zei, dat psychiatri sche patiënten en zwakzinnigen niet alleen meer worden onderzocht, behandeld en verzorgd. Er is wezenlijke nieuwsgierig heid nhar en belangstelling voor hun bele venissen, hun lot, de achtergronden en „hoe het allemaal zo is gekomen”. De over tuiging groeit, dat-geestesziekte iets te ma ken heeft met onze maatschappij. Als men wil weten hoe de maatschappij veranderd moet worden, moet men bestuderen op welke wijze die maatschappij slachtoffers maakt, aldus de heer Van Londen. de stad. „Het is een schandaal dat op veel punten in Nederland de zogenaamde flessehalzen de capaciteit van het ver keer bepalen”, zo zei hij. AMERSFOORT (ANP). Het herstel van de mondigheid van de patiënt is een van de grotere keerpunten in de psychia trie. Aldus de heer J. van Londen, direc- teur-generaal voor de volksgezondheid, gisteren op een bijeenkomst in het psychi atrisch centrum „Zon en Schild” in Amersfoort ter gelegenheid van het vijftig jarig bestaan van de Vereniging Neder lands Hervormde Stichtingen voor Ze nuw- en Geesteszieken. Deze vereniging heeft tien instellingen op het gebied van de psychiatrie en de zwakzinnigenzorg. Dr. Schöngarth was in de eerste oorlogs jaren Befehlshaber van de Sicherheitspo- lizei en Sicherheitsdienst in Krakau en Lemberg. In 1944 werd hij overgeplaatst naar Nederland. Kort voor hij in 1946 in Hamburg werd terechtgesteld, werd Schöngarth in Nederland nog verhoord door de Bloemendaalse politie, de raads- heer-commissaris bij het bijzonder ge rechtshof in Amsterdam en twee ambtena ren van de politieke opsporingsdienst in verband met Mentens oorlogsverleden. Na 1982 aanzienlijk minder nieuwbouw Weer in binnen- en buitenland 2-i S ozo zzo zo o zo o zzo ozo zzo zzo windst. no nnw windst. z z o nnw ozo verand. windst. zzw o o z zzw windst. 17 zo nnw windst. zo zo n zzw ozo w windst n |L «e UTRECHT (ANP) „De toekomst van het personenvervoer in Nederland is geen technische, maar een poltieke zaak. De eerstkomende 20 tot 30 jaar hebben we beslist geen nieuwe vervoerssyste men nodig. De enige oplossing is dat efficiënt gebruik wordt gemaakt van de bestaande systemen. We moeten werken met alle vormen van vervoer die we hebben. Het enige echte probleem is te zorgen voor de vereiste infrastructuur, want alleen dan zal het collectieve en individuele vervoer goed kunnen functi oneren”. DEN HAAG (ANP). Onder het motto „proletariërs aller landen verenigd tegen apartheid” organiseert de Boycot-Out- span-Actie (BOA) in de stadsschouwburg in Leiden op 7, 8 en 9 oktober een congres. Aanwezig zullen zijn leden van de Zuid- afrikaanse zwarte vakbond SACTU, van Zuidafrikaanse bevrijdingsorganisaties en vertegenwoordigers van de FNV en van andere Westeuropese arbeidersorganisa ties. Tijdens het congres zal de strijd van zwart Afrika en de solidariteit met die strijd centraal staan, aldus de BOA op een persconferentie in Den Haag. voorstel over aan de Kamer. Een wijzi gingsvoorstel van de PvdA’er Dolman om de grens bij hogere inkomens hoger te leggen, maakt weinig kans. De staatssecre taris was principieel tegen Dolmans voor stel. Het doorbreekt volgens Van Rooijen de grondslag van ons belastingstelsel. „Het voorstel zou langs een indirecte weg tot een belastingverzwaring leiden”, aldus Van Rooijen. Schöngarth verklaarde dat Menten in juni 1941 een van de zes tolken was die met Schöngarths Einsatzkommando’s van Krakau naar Lemberg trokken. Menten kreeg „voor zijn veiligheid” een Duits uni form aan zonder onderscheidingstekens en de status van Hauptscharführer. Bo vendien fungeerde Menten als Schön garths persoonlijke kunstexpert, ze waren goed bevriend. Uit de gisteren verschenen nota bouw prognoses blijkt dat de produktie in de wegenbouwsector in 1982 zal teruglopen tot slechts 50 procent van het niveau dat in 1975 werd gehaald. Voor de produktie in de waterbouw wordt echter een produk- tiestijging van 50 procent verwacht. Deze stijging wordt voor een groot deel bepaald door de afsluiting van de Oosterschelde. De nabetaling van 1969 af betaalt de waterleiding Friesland uit een risicofonds De jaarlijkse bedragen zullen verwerkt woeden in de kostprijs van het leiding water. zieke schapen en verkocht het vlees daar- Noord- na met dat van gezonde dieren, die hij gaan n langs normale weg had laten slachten en keuren. De politie heeft een grote hoeveel heid ongekeurd vlees in beslag genomen. In een schuurtje achter de woning stonden negentien merendeels zieke schapen. De rijkspolitie heeft gisteren bij een con- ken trole van (vracht)auto’s op de Utrechtse- weg in Ouderarristel 77 bekeuringen en 46 waarschuwingen gegeven wegens techni sche gebreken en onvoldoende papieren. Vier auto’s werden uit het verkeer genomen. Aantal uren zon: 0 tot 6. Min. temp.: omstreeks 6 graden. Max. temp.: omstreeks 13 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 70 percent. Kans op een geheel droog et maal: 40 procent. WEERRAPPORTEN Koningin Juliana en prins Bemhard hebben gisteren uit de eerste hand de nieuwe plannen van EEG-commissaris Henk Vredeling ter bestrijding van de jeugdwerkloosheid kunnen vernemen. De plannen werden besproken in de vergade ring van de Europese Commissie die giste ren door de vorstin en haar gemaal werd bijgewoond. Behalve de Europese Com missie bezochten koningin en prins de permanente afgevaardigden van de negen EEG-landen in Brussel. VRIJDAG 7 OKTOBER Zon- en maanstanden Zon op 06.50 uur onder 18.04 uur Maan op 00.20 uur onder 15.22 uur Dit heeft gisteren in Utrecht prof. ir. W. Koumans, hoogleraar vervoerstechniek aan de TH in Eindhoven, betoogd op een bijeenkomst van de Auto Pers Klub (APK). Volgens hem is het ontoelaatbaar dat de overheid op wat hij noemde monu mentale wijze tekort blijft schieten ten aanzien van de infrastructuur. Dagelijks loopt in de spitsuren het woon-werk ver- Koumans het, dat wordt doorgegaan met het bouwen van nodeloos onveilige ste den, terwijl er ook voorsteden (slaapste den) worden gebouwd zonder te zorgen voor goede collectieve vervoersverbin- dingen. MS d t£ G *-» C CU 12 13 11 11 11 12 12 11 13 - 12 4 14 17 11 15 12 12 12 5 9 6 7 10 12 13 13

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 2