Verlaan niet in selectie Gerulaitis: meer problemen met schoenen dan met Okker Manchester United ronde verder Kunstrijdster Annemarie „Tegen een van de beste teams ter wereld is 0-0 uitstekend” SRV k lufvehervice DAT LIEGT ER NIET OM „Voetballers van nationaal niveau door mand gevallen” lëi Vader: Intomen Volgevreten Erbarmelijk „Stijlloos” „Rancune" 31 SPORT OKTOBER DONDERDAG 6 19 7 7 bijna 1 miljoen aan prijzen JAN ZWARTKRUIS: NIKITA SIMONJAN; door Mare Serné jen nu bijna 1 miljoen aan prijzen - ei. ikip 00 50 im- >rp. 75 98 75 59 49 98 89 89 Spaar nu voor mooie, zware sportdoeken Speciaal gemaakte handdoeken voor na de wedstrijd, na de training Prijs: f 7,95 en 10 coupons die u gratis krijgt bij artikelen met SRV-merk (Van onze sportredactie) DEN HAAG. Annemarie Verlaan, de Nederlandse kampi oene kunstrijden, zal niet deelne men aan het internationale toer nooi om de Challenge Cup, dat door de Koninklijke Nederland se Schaatsenrijders Bond in no vember wordt georganiseerd. De voorlopige Nederlandse selectie bestaat uit Helma van der Horst, Rudina Pasveer en Astrid Jan sen in de Wal. t.b.v. Buitenlandse vakanties voor gehandicapten t.b.v. Buitenlandse vakanties voor gehandicapten Wéér een steengoed idee voor ii? ROTTERDAM. Gepeperde toegangsprijzen voor een al bij voorbaat gedevalueerde inter landwedstrijd; het mocht achter af nog opmerkelijk heten dat er nog 17.500 toeschouwers de moei te hadden genomen naar de Rot terdamse Kuip te komen. De vol slagen minachting die interim coach Ernst Happel gistera vond wegens clubverplichtingen bij Brugge absent, maar tijdens de hele voorbereiding heeft hij zijn gezicht niet laten zien al voor het duel met Rusland de monstreerde, kreeg gisteravond een uiterst triest vervolg toen het schaduwelftal van het echte Oranje een wanprestatie leverde, die alleen maar vergelijking op riep met de indertijd ook zo stroef verlopen voorbereidingsperiode voor de wereldkampioenschap pen in West-Duitsland. w - (ADVERTENTIE) MALAISE IN DE KUIP (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIES) Waarom nam Rep weer fluitend af- i en I. jro- Dor- BEL: (035) Kjï 10345 Harde taal van de ogenschijnlijk zo vriendelijke oefenmeester, die wat zijn tekst betreft wel zal zijn geïnspireerd door Ernst Happel, die op dit punt nog veel meedogenlozer van leer trekt. De Brugge- trainer kan wat aflachen als hij straks op zijn gemak de videobeelden van dit duel gaat bestuderen. Dat hij zich er erg over op zal winden valt te betwijfelen. De grote lijnen zijn door deze voetbalstrateeg al uitgestippeld. Het gaat alleen nog maar om het invullen van namen, waarbij Happel na gisteravond het alibi heeft om die van Kist alleen nog maar af en toe en die van Jan Peters helemaal geen betekenis meer toe te dichten. Met de afwezigheid van Cruijff, Rensen- brink, maar ook Van Hanegem, ontbrak ieder raffinement in dit Oranje, dat als enig excuus kon hanteren dat de opstelling een ratjetoe was. Zwartkruis weer: „Ik vind het ook verschrikkelijk jammer voor het publiek. Het uitgangspunt van Happel is dat hij wil selecteren op het veld en niet op de bank. Het was een voorwaarde dat de spelers die normaal niet aan de bak komen in dit soort wedstrijden zouden spelen. Dat het dan zo misloopt is spijtig, maar enigszins onafwendbaar”. leerde Zwartkruis zijn mening over Ne derlands voetbaltoekomst voorzichtig. „Je ziet vanavond toch weer dat voetbal lers van nationaal niveau, hier plotseling door de mand vallen”. Het was camouflage voor de eigen te kortkomingen. Want zelfs de „Cruijff van de Krim”, zo werd Blochin na zijn uitver kiezing tot Europees voetballer van het jaar, enkele seizoenen geleden toch maar genoemd, kon geen moment imponeren. Iedere beslissende actie mislukte, hoe sim pel de nauwelijks op scherp staande de fensie met Rijsbergen, Suurbier, Hoven kamp en Krol toch uit te spelen was geweest. De premie van 2300 gulden stond toch al bij voorbaat vast. En de aan successen volgevreten profs wensen niet eens de schijn op te houden dat er toch nog enige klasse school in dit Nederlandse elftal, dat het vriendschappelijke karakter dui delijk accentueerde door maar twee grove overtredingen te maken. Maar ook hier had Zwartkruis een verklaring voor: „De hele voorbereiding verliep op het laatste moment zo chaotisch doordat zich te elf der ure weer allerlei vervangers op Zeist (Ernie Brandts van PSV en doelman Doesburg van Sparta - red.) moesten mel den, dat dit een optimale prestatie ook nadelig heeft beïnvloed”. Maar van een prestatie was vooral in de tweede helft nauwelijks nog sprake. Met Van der Kuylen (zo slecht spelend dat je je af mag vragen waar hij zich in eerste instantie over druk durft te maken als hij niet in de basisopstelling staat) als karika tuur van de gevaarlijke middenvelder die hij bij PSV is, met Geels die ook in de malaise wegzonk en met Brandts, die na het uitvallen van Krol een achterhoede dirigeerde, die steeds amateuristischer be gon te schutteren, werd een vertoning op gevoerd die schandalig slecht was. Eén inzet van Kist verdiende de aandacht, maar slappe schoten uit de tweede lijn, onnauwkeurige passes, risicoloos en fan tasieloos spel, kenmerkte het spel van de vice-wereldkampioen. Want die faam heeft Nederland tenslotte nog steeds. Luister bijvoorbeeld naar de Russische bondscoach Nikita Simonjan, die eigenlijk nog zieliger overkwam dan het spel van zijn team al oogde, toen hij opmerkte: „Ik vond het een prima wed strijd. We speelden tegen een van de beste elftallen ter wereld. En dan is dit 0-0- resultaat uitstekend”. Gerulaitis besteedde slechts 54 minuten aan Okker, die niet meer dan een bijrol vertolkte. In februari van dit jaar versloeg Okker Gerulaitis nog in de finale van het WCT-toernooi in Richmond, wat de eerste overwinning van de Nederlander beteken de in anderhalf jaar. Gisteravond was hij echter kansloos met 6-4, 6-3, cijfers die wellicht nog geflatteerd zijn omdat Geru- alitis zo nu en dan de indruk wekte zijn tegenstander te willen sparen en zo het publiek (duizend toeschouwers, in een hal die vierduizend belangstellenden kan be vatten) nog enigszins aan zijn trekken te laten komen. Eenzijdigheid bleef echter troef. Annemarie Verlaan, zojuist natio naal kampioene geworden, toont haar medailles. beduidend minder aantrekkelijk is voor het publiek dan ijsdansen. Naast de individuele wedstrijden zal er tijdens het toernooi een speciaal klasse ment worden gemaakt voor landente ams. Het is de eerste keer in de ge schiedenis dat bij kunstrijden landente ams tegen elkaar uitkomen. De toegangs bewijzen voor het toernooi om de Chal lenge Cup variëren van 5,- tot 12,50. zorgde. Okker: „Zo vreemd is dat natuur lijk niet. Ik sta 31e op de wereldranglijst en Gerulaitis 6e”. In de tweede partij nam Bill Scanlon een voorsprong van 4-0 tegen de Brit Mark Cox, die daarna echter sterk terugkwam en de winst met 7-6 (tiebreak 7-3) en 6-4 opeiste. De stand in de blauwe groep, die donderdagavond in de Catharijnehal in Utrecht optreedt, luidt nu-1. Gerulaitis 2 overwinningen; 2 en 3 Okker en Cox 1 overwinning; en 4 Scanlon geen enkele overwinning. ZWOLLE. Louk Sanders, na Tom Okker onze beste tennisspeler, weet nu ook wat het betekent om tegen een ster als Ilie Nastase te moeten spelen. Het houdt in: je concentratie bewaren als de man aan de andere kant zijn grappen en grol len verkoopt en zijn spel voortzet met slagen die uit een computer lijken te rol len. Op het World Star Tènnis-toernooi in de IJsselhal in Zwolle had Sanders dan ook geen enkel moment de indruk dat hij het Roemeense geweld kon weerstaan. Het bleef bij intomen: 6-4, 6-4 in 65 minuten. De 1500 kijkers in Zwolse hal verwacht ten van de Roemeense legerofficier, die maandelijks zijn soldij krijgt overgemaakt in zijn woonplaats Brussel, dat hij tussen zijn sublieme spel door lijnrechters zou aanvallen, de scheidsrechter om tekst en uitleg vragen. Daar kwamen ze voor. Nas ty stelde hen niet teleur, want hij wilde nu zelfs weten hoe je „out” in het Nederlands zegt, omdat hij de kreten van een lijnrech ter niet begreep. Het publiek vermaakte zich best, Louk Sanders minder, maar de 27-jarige Nederlandse nummer 1, weet: „Kijk de mensen verlangen het van hem. Dus, hij doet het. Daar heb je als tegen stander rekening mee te houden. Het ver stoort mijn concentratie ook niet, want ik had voortdurend het gevoel dat ik op deze trage rubberbaan beslist tegenstand kon bieden. Ik word op deze mat niet wegge speeld”. COMFORTABELE TOURINGCAR NODIG? Ook voor volverzorgde uitstapjes de beste! LAGE PRIJZEN! 1 scheid van Rotterdam? Zijn internationale ervaring, zijn doelpunteninstinct, zijn blin- delings gevoel voor de acties van het feno meen Cruijff, bestempelen hem de komen de beslissende kwalificatiewedstrijden te gen Noord-Ierland en België tot de rech terspits bij uitstek, die voorlopig niet bang voor zijn plaats hoeft te zijn. De aanflui ting van het duel tegen Rusland maakte dat schrijnend duidelijk. Er was geen in ventiviteit, geen beweging en geen animo. Zeker niet toen al spoedig duidelijk werd, dat dit bepaald toch niet grootse Russische elftal (tenslotte is het team door Hongarije uitgeschakeld door Argentinië) door dit ar moedig Oranje alleen op de knieën ge dwongen kon worden met hard werken. Maar waarom zou men daar moeite voor doen? Zonder zijn volledige arsenaal aan sla gen te hoeven aanspreken hield hij Okker, die maandag in Zürich nog een wedstrijd heeft gespeeld tegen Nastase en die met 9- 8 heeft verloren, gemakkelijk achter zich. Op de zeer trage baan bleek Gerulaitis aanzienlijk sneller, dook hij veel meer aan het net op en bleek hij bovendien een geweldige reflex in huis te hebben. Het gevolg was dat de ditmaal over een zwak ke tweede service beschikkende Okker in de eerste set niet verder kwam dan vijf punten op de opslag van Gerulaitis die al in de derde game voor een doorbraak De drogreden dat de jongeren eens mochten bewijzen wat zij in een werkelij ke interland waard zijn, was ook maar uiterst betrekkelijk, want Happel is zuiVer een prestatietrainer. Hij heeft zich nog nooit om de jeugd bekommerd. Hij kiest voor namen en is beslist geen wisselaar. Voor volgende week in Belfast is het voor spelbaar dat acht spelers van het WK- elftal van Duitsland weer hun opwachting mogen maken in Oranje. En als Rensen- brink niet geblesseerd was geweest, waren het er voor het duel tegen de Noordieren zelfs negen geworden. Happel gaat er van uit dat hij tijdens de „voetbaloorlogen” in Zuid-Amerika straks zowel met rode kaar ten als ernstige blessures wordt gecon fronteerd. Vandaar zijn voorliefde voor bikkelaars. Een beperkte voetballer als Jan Boskamp (ook een van zijn favorieten) is wat dat betreft meer waard dan de technisch begaafdere Jantje Peters, die gisteravond definitief afviel als een voet baller met enige persoonlijkheid, die niet in staat is met zijn technische raffinement een elftal te dragen. Voor 1,50 kunt u reeds meedoen met deze nationale puzzelactie t.bjr. de Stichting Buitenlandse Vakanties voor Gehandicapten en een van de prachtige finaleprijzen winnen, waaronder de Singer Futura. De eerste naaimachine met 'n electronlsch brein. Winkel waarde 1799-. En bent u geen prijswinnaar dan heeft u nog geen pech want er is al een electrische Singer zig-zag machine voor 399- t Misschien was dat dan het enige posi tieve punt van de erbarmelijke vertoning, die in de tweede helft door het murw geworden publiek met fluitconcerten, handgeklap en aanmoedigingen voor de Russen, werd begeleid. „De groei naar internationaal niveau is voor een groot aantal spelers nog een heel stuk”, formu- Gerulaitis won zijn tweede partij in de blauwe groep zoals hij wilde, en werd dan ook na afloop uitgeroepen tot de beste speler van het toernooi. Door Okker al thans die zijn toevlucht achteraf niet zocht in excuses: „Het is prettig op deze baan te spelen, ik heb er geen moeite mee. Dat ik heb verloren komt uitsluitend omdat Ge rulaitis zoveel beter was. Als hij langzaam speelt is hij nog snel”. De Nederlandse ploeg is tijdens selec tiewedstrijden in augustus samenge steld. De prestaties van Annemarie Ver laan stelden toen zwaar teleur. Volgens de landelijke technische commissie is Annemarie over haar top heen en mag van haar niet verwacht worden dat zij het niveau van vorig jaar ooit nog zal bereiken. De Nederlandse selectie onderscheidt zich daardoor van bijna alle andere ploe gen, die in hun teams wel de nationale kampioenen hebben opgenomen. Aan het toernooi om de Challenge Cup, dat van 15 tot 20 november in het Haagse ijsstadion de Uithof wordt gehouden, ne men niet minder dan 17 landen deel, waaronder de Verenigde Staten, de Sov- jet-Unie en West-Duitsland. De KNSB hoopt met het toernooi om de Challenge Cup de publieke belang stelling voor het kunstrijden te behou den. Na de succesvolle perioden van Sjoukje Dijkstra, Joan Haanappel en Di anne de Leeuw dreigt het kunstrijden zijn populariteit te verliezen. Het Challenge-Cuptoernooi, dat 10.000 toeschouwers moet trekken om de kos ten te dekken, bestaat uit wedstrijden voor dames, heren en ijsdansen. Er is aan ijsdansen de voorkeur gegeven boven paarrijden, omdat dit laatste onderdeel P ize grill van Moulinex is een royale zelfreinigende gezinsgrill met vele acces soires. Een draaispit voor het gril len van rollade of kip, pen nen voor het maken van saté of shaslik en een braadkorf voor het grillen van b.v. lamsbout, gevo gelte, wild en vis. De enige „ontdekking” in het duel tegen de Russen bestond uit Tscheu La Ling. Een keer was de snelle rechterspits op een pass van Peters dicht bij een treffer, ande re keren vermaakte hij het publiek nog enigszins met technisch hoogstaand voet bal, maar de kwetsbaarheid van het „won derkind” openbaarde zich in de tweede helft, toen hij genoeg kreeg van het ge- schop van zijn directe tegenstander Mak- havikov en pruilend de kant opzocht. Zwartkruis: „Ling heeft klasse in huis. Maar hij mist toch nog de agressie op dit niveau. Zijn acties beginnen te vroeg en bereiken daardoor vaak niet het straf schopgebied van de tegenstander. Hij moet leren directer te spelen”. En Jan Jongbloed, die vanwege een blessure van Treytel weer mocht opdraven en dat niet eens onverdienstelijk deed: „Wanneer haalt zelfs zo’n Ling nou de achterlijn? En dat is toch noodzakelijk als je op een gegeven moment met spitsen als Geels en Kist naast elkaar in de punt opereert”. ■tl PLYMOUTH. Manchester United heeft de tweede ronde bereikt van het Europese cuptoernooi voor bekerwin naars. In de thuiswedstrijd tegen Saint Etienne, in Plymouth gespeeld, versloeg United de Franse bekerhouder met 2-0. De doelpunten werden gescoord door Pear son (32) en Coppell (65). De vaak als een playboy afgeschilderde Gerulaitis, die kortgeleden bij zijn huis in New York een privé-tennisbaan heeft la ten aanleggen, ziet zichzelf ook wel als favoriet voor de finale zondag in het sport paleis Ahoy in Rotterdam: „Ik speel goed. Dat komt voor een groot deel ook omdat ik graag binnen speel. Alleen het reizen is een probleem maar dat geldt voor alle deelne mers. Een belangrijk voordeel is voor mij dat de groep waarin ik speel beter is dan de rode groep”. ■ir Uit een knappe voorzet van Kees Kist is de (hier onzichtbare) Russische doelman volkomen uitgespeeld. Een voortreffelijke kans voor Ruud Geels om de score op 1-0 te brengen. De bal gaat echter buiten bereik van een eveneens kansloze verdediger rakelings naast. is I (Van onze sportredactie) AMSTERDAM. Vitas Gerulaitis heeft woensdagavond vóór zijn wedstrijd tegen Tom Okker meer problemen gekend dan tijdens het duel met de Nederlander. De 22- jarige Amerikaan kwam bij aankomst in de sporthallen-Zuid in Amsterdam tot de ontdekking dat hij alleen twee linkerschoenen had meegenomen uit zijn hotel in Kerkrade, waar hij de avond tevoren in actie was geweest. In allerijl werd contact opgenomen met een sportzaak in Amsterdam zodat de Newyorker toch nog met het voorgeschreven schoeisel aan de start kon komen. Weliswaar met een vertraging van bijna een half uur, maar die verloren tijd werd later ruimschoots ingehaald. FRANKFURT. De tuchtcommissie van de Westduitse voetbalbond heeft zware straffen uitgesproken over twee spelers van Bayern München. Jupp Kapellmann en Josef Weiss werden beiden voor liefst acht wedstrijden geschorst. Aanvaller Kapellmann had op 17 september in de wedstrijd tegen Saarbrücken Lorant nagetrapt en werd ogenblikkelijk van het veld gestuurd. Josef Weiss verviel in dezelfde fout in de wedstrijd tegen Schalke 04 een week later. Kapellmann kan 2 november weer door Bayern worden ingezet. Dan speelt de ploeg de tweede wedstrijd voor de Europese beker tegen het Bulgaarse Dimitrov. Weiss mag drie dagen later weer spelen. Voor Nederlandse begrippen zijn dit zeer zware straffen, maar voor West-Duitsland niet. De voorzitter van de tuchtcommissie, Werner Kirsch, na het vonnis: „We hebben Kapellmann en Weiss de lichtste straf opgelegd. Tot nu toe waren zij namelijk nog niet in aanraking met de tuchtcommissie geweest -- De vader van Annemarie Verlaan kwalificeert het niet selecteren van zijn dochter voor het internationale kun- strijtoernooi om de Challenge Cup als „stijlloos”. Hoewel de IJmuidense sla ger er van doordrongen is dat de beslis sing van de landelijke technische com missie op dit ogenblik onherroepelijk is, geeft hij wel te kennen „hier en daar zijn bezwaren te zullen neerleggen”. Vader Verlaan ziet het afwijzen van Annemarie als een rancunemaatregel naar aanleiding van een affaire die er vorig jaar met zijn dochter Sofie is ge weest. Zegt hij: „Ik voel dat sfeertje heus wel aan. Belachelijk dat een Nederlands kampioene niet wordt gekozen. Annema rie heeft al weer drie maanden training achter de rug en is met haar verplichte figuren beslist beter dan de vorige zo mer. Alleen de laatste tijd is zij iets minder. Maar dat komt omdat ze sinds kort nieuwe schoenen en ijzers heeft die moeten worden ingereden. Heel nor maal. Maar de heren die het voor het zeggen hebben zullen dat wel niet begrij pen”. En op de overweging van de techni sche commissie dat van Annemarie niet mag worden verwacht dat ze het niveau van vorig jaar ooit nog zal bereiken, reageert de heer Verlaan met een scham per: „Ach ja, Annemarie is ook al een oud wijf van 18 Exuses waren er na afloop weer genoeg. Hele en halve blessures van Krol, Jansen, Treytel en Ling, een tegenstander die niet bereid was tot enig risico (de uitblinkende Jongbloed durfde zelfs op te merken dat geen enkele opponent er in geslaagd zou I zijn om dit Russische elftal met meer dan 2-0 te verslaan). Maar de realiteit was, dat deze interland eigenlijk niet eens georgani- I seerd had moeten worden. Als Happel van tevoren had geweten dat er gisteravond in België een compleet competitie-program- ma moest worden afgewerkt en ook Cruijff en Neeskens toch niet beschikbaar waren geweest, dan was het voor de Oos tenrijker allemaal niet eens nodig geweest.

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 31