Geschillen over EEG bijgelegd Carter tekent Zuid-Afrika eist VN-verdragen bestand van SWAPO Suarez doet NIEUWE GRONDWET VOOR SOVJET-UNIE alle partijen Op toetsings conferentie Belgrado achtergrond beroep op Tegenstander (en IRA vermoord CARTER IN DE BRONX in I OP CONGRES LABOURPARTIJ IN BRIGHTON: TUINKABOUTERS VOLKSKRANT SOMBER BINNEN- EN BUITENLAND DONDERDAG 6 OKTOBER 19 7 7 Aanval Uitgewezen role ien ep lesj ven lale ren van van (Van onze speciale verslaggever, Koen Corver) r a door Nico Scheepmaker MADRID (AP) Premier Adol7 fo Suarez heeft gisteren alle poli tieke partijen opgeroepen de han den ineen te slaan om de moeilijk heden waarmee Spanje te kam pen heeft te overwinnen. Hij deed het voorstel dat de leiders van alle parlementaire partijen en zijn Unie van het Democratisch Cen trum (UCD) dit weekeinde bijeen komen om een plan uit te werken „dat ons in staat moet stellen voort te gaan op de weg van het consolideren van de democratie”. dje r R. ■der- Hij het had i ven aan de „officiële” vleugel van het Ierse cilie: Republikeinse Leger (IRA), die al enige tijd een vete aan het uitvechten is met de IRSP BELGARDO (DPA). De rechten van de mens en het streven naar militaire ontspanning zijn gisteren weer de belangrijkste thema’s geweest op de conferentie in Belgrado, waar 33 Europese staten plus de Verenigde Staten en Canada nagaan wat er terecht is gekomen van de afspraken van de in 1975 gehouden conferentie van Helsinki inzake de veiligheid en samenwerking in Europa. Til I MQSKOU. Vier dagen zijn er deze week uitgetrokken door de Opperste Sovjet om van ge dachten te wisselen over het ont werp van een nieuwe grondwet en 150 amendementen daarop. Aan het eind van de week zal de Sovjet-Unie dan ook haar nieuwe grondwet hebben, de vijfde in de Russische geschiede nis. Het heeft lang geduurd voor het zover was. Al in 1956 deed wijlen partijleider Nikita Kroets- jev de eerste suggesties voor her ziening van de constitutie van 1936, de zogeheten Stalin-grond- wet. ng (Van onze redacteur in Engeland) LONDEN. De interne me ningsverschillen binnen de La bourpartij over het Britse lid maatschap van de EEG, lijken te zijn bijgelegd, getuige een over weldigende stemmenmeerder heid ten gunste van een voortge zet Europees lidmaatschap giste ren op het jaarlijkse partijcon gres van de Britse socialisten in Brighton. mel icht R trijfël Mensenrechten en militaire ontspanning staan centraal ctie De moord op Costello wordt toegeschre- Costello was een van de oprichters van gaan met het Britse leger. ken was bij de moord. tieke partijen kunnen wordeh opgelost. Günter (met umlaut), zonder h, zie ook: Gunter Netzer) Wallraff (met dubbel 1 en dubbel f) heeft niet alleen de Westduitse Springerpers bovenop de kast gejaagd, maar nu ook De Telegraaf, die Wallraff een „ietwat verknipte Duitse jongeman” noemt, die zich voortdurend vermomt om ergens binnen te dringen en die dan over zijn opgedane ervaringen „onthullende” artikelen schrijft in zijn eigen blaadje. Aldus Leo Derksen. In plaats van „zijn eigen blaadje” gelieve u te lezen: „Stern”, een zeer dik weekblad met een zeer hoge oplage, en in plaats van „ietwat verknipte jongeman” gelieve u te lezen: een 35-jarige schrijver van een aantal opzienbarende boeken. Leo Derksen vertelt zijn lezers dat Wall- raff zich als „Hans Esser” had binnenge drongen in de redactie van „Bildzeitung”, om aan te tonen hoe schunnig op die redactie riooljournalistiek wordt bedre ven, en hij vervolgt dan aldus: „Ik kan Wallraff aanbevelen eens drie maanden op de redactie van de Volks krant te gaan werken dat lijfblad van politieke terroristen. Hij kan dan ervaren hoe op de redactie van die krant de moor den die leden van de Rote Armee Fraktion plegen, worden opgepoetst tot politieke heldendaden. En dat is iets anders dan een verhaal over tuinkabouters, dat Wallraff van zijn chef moest schrijven. Hoewel De Volkskrant wordt ook alleen vol ge schreven door tuinkabouters!” „De theorie (dat het kapitalisme zijn ware gezicht moet laten zien) stemt som ber over het vermogen van revolutionair links om een verstandige schatting te ma ken van de gevolgen die terroristische ac ties kunnen hebben in een redelijk stabiele samenleving als West-Duitsland”. Sinds dien is dat standpunt niet veranderd. Ik geef toe, het haalt het niet bij het scheld- proza van een Bildzeitung (of een Leo Derksen), maar het is natuurlijk wel iets anders dan het oppoetsen van moorden tot politieke heldendaden. Wat zijn ze nu eigenlijk, tuinkabouters of handlangers van de Rote Armee Fraktion? Geen van beiden, voor zover mij bekend, en ik kan er enigszins over oordelen omdat ik als „Hopper” (wat niet veel van „Esser” verschilt zoals u ziet) vele jaren een weke lijkse rubriek in de Volkskrant heb gehad, die veel weg had van de dagelijkse rubriek die u nu leest. Over „manipulatie” door de hoofdredactie en haar handlangers kan ik aardige verhalen vertellen. Zo kreeg ik een keer de kans mijn rubriek te vullen met de geestige en zeer lezenswaardige speech die Gerard Reve in Den Haag had gehouden toen hij 50 jaar bestond, maar dat ging zonder enig overleg niet door. Reden onge twijfeld, al werd dat niet toegegeven: enke le hatelijkheden van Reve over bisschop Simonis. Zo is er, op verzoek, ook wel eens een grapje over de paus weggelaten, als mede een test in oplettendheid van de lezers via de vraag of zij zonder spieken konden zeggen welk oog vaji Mosje Dajan door een zwart lapje wordt bedekt, als ik mij goed herinner gevolgd door de vraag aan oudere lezers, met welk been Seyss- Inquart ook alweer hinkte. Ook is wel eens een rubriek van Jan Blokker gesneuveld, en mocht een column van Saartje Burger- hardt er niet in, toen zij voor de laatste verkiezingen haar voorkeur voor D’66 be leed. Ex-PSP-kamerlid Van der Spek heeft mij wel eens verteld dat men van redhc- tiewege gezegd was dat het een bewuste politiek van de Volkskrant was om kleine partijen als de PSP te negeren. Trouwens, ook in deze Trijfel-rubriek is door een enkele krant wel eens iets geschrapt (over Menten, over God, want les extrèmes se touchent wel eens) elke hoofdredacteur heeft tenslotte de uiteindelijke verant woordelijkheid voor de inhoud van zijn krant, hoe spijtig dat ook is. Waar het om gaat, is of er een minimaal fatsoen aan juiste berichtgeving is, waarin de dingen niet verdraaid of weggemoffeld worden en waarin verzinsles niet als waarheid wor den gepresenteerd. Visies op een zelfde zaak kunnen verschillen, maar een 35- jarige is volgens geen enkele visie „een jongeman”, en „Stern” is volgens geen enkele visie Wallraffs „eigen blaadje”, om maar even twee voorbeelden uit Derksens stuk te geven. de litie van De IRSP, die in Ierland ongeveer 500 actieve leden telt, wil evenals het IRA een einde maken aan het Britse bewind in 1 Noord-Ierland, maar streeft tevens naar een volksopstand welke een marxistische republiek tot stand moet brengen. Sinds die tijd zijn leden van beide groe peringen meerdere malen het doelwit ge- I weest van schietpartijen, ontvoeringen en andere aanvallen. De dader schoot van dichtbij vier kogels af op de 38-jarir Costello op het moment dat deze uit z j verdween voorde gewaarschuwd. DUBLIN (AP). Een onbekende man heeft gisteren in Dublin de leider van de marxistische Ierse republikeinse socialis tische partij (IRSP), Seamus Costello, op straat doougeschoten, aldus is door de politie beke'-d gemaakt. Hij distantieerde zich van het „officiële” IRA, teleurgesteld over het feit dat deze in In de afgelopen twee jaar is Costello aan tenminste twee moordaanslagen ontko men. Hij stond op de zwarte lijst van het IRA sinds IRSP-leden in 1975 Billy McMil len, de officiële bevelhebber van het offi ciële IRA in Belfast, doodschoten. Het officiële IRA verklaarde in een haastig De fractieleiders van de Labourpartij in het Brits parlement en de tweede man binnen de Labourpartij, Michael Foot, zei dat de politieke en economische voor delen van de EEG te groot zijn om er een auto stapte. De man de politie kon worden Zij drongen er daarentegen op aan dat de conferentie zich voornamelijk op de toekomst richt en probeert bekende Russi sche voorstellen te aanvaarden als het niet als eerste naar kernwapens grijpen, de militaire blokken niet vergroten en het houden van een Europese conferentie over milieu, energie en vervoer. In het verleden heeft het Westen gesteld dat deze zaken voor andere forums ter sprake moeten worden gebracht. De Ame rikaanse president Carter ontkrachtte dit Oostblokvoorstel echter dinsdag al in een rede voor de Verenigde Naties. Het Ameri kaanse staatshoofd verklaarde toen dat de Verenigde Staten hun kernwapens slechts ter zelfverdediging zullen gebruiken. De Joegoslavische autoriteiten hebben gisteren twee buitenlanders uitgewezen die hadden getracht de aandacht van de Belgrado-conferentie te vestigen op het lot van Letlanders in de Sovjet-Unie. De Ame rikaan Olgert Pavlouskis en de Zweedse Mudite Krasts werden door de Joegoslavi sche politie naar het vliegveld van Belgra do getransporteerd nadat zij namens de wereldfederatie van vrije Letlanders con tact hadden gezocht met een aantal wes terse journalisten. ogen staan. Al voor het partijcongres had premier James Callaghan zich in soort gelijke bewoordingen uitgelaten. Op grond van Engelands groeiende econo mische kracht kan de Labourregering meer en meer invloed in Brussel uitoefe nen om daarmee de EEG aan te passen aan de Britse wensen. Onderdelen van dat hervormingsplan zijn het handhaven, en waar nodig ver sterken, van de autoriteit van de negen nationale parlementen, een hervorming Bij nauwkeurige beschouwing blijkt de nieuwe grondwet een modernisering op te leveren, die langzamerhand hoogst Dergelijke loftuitingen lijken wat aan de overdreven kant, want men kan aller minst zeggen dat de nieuwe grondwet met revolutionaire wijzigingen komt. „De berg heeft een muis gebaard”, aldus een van de buitenlandse commentaren, nadat eind mei de tekst van de ontwerp- Grondwet was gepubliceerd. Breznjev reageerde daarop door deze week te ver klaren „dat de organisatoren van de im perialistische propaganda” geprobeerd hebben de betekenis van de nieuwe grondwet te kleineren. Dit is gisteren in Windhoek vernomen uit welingelichte kringen bij de zogenaamde Turnhalle-conferentie, waar onder meer getracht wordt een grondwet op te stellen voor een vrij Namibië. De deelnemers aan de conferentie zijn maandag in Pretoria door premier John Vorster op de hoogte gesteld van de* huidige stand van zaken in de onderhandelingen over Namibië tussen Pretoria en vijf westerse landen. Deze onderhandelingen liepen vorige week vast op het punt van de troepente rugtrekking door Zuid-Afrika. Pretoria noodzakelijk werd. De vierde grondwet is na 1936 veelvuldig gewijzigd, maar voldeed inmiddels niet meer aan moder ne eisen van bestuur en rechtspraak. De nieuwe grondwet heeft bovendien ook een ander karak-er dan de Stalin-grond- wet, die vooral reglementering inhield, terwijl de nieuwe grondwet ook pro grammatisch is. Dit hangt waarschijnlijk samen met het feit dat de communisti sche partij nauwer betrokken wordt bij de overheidsactiviteiten. „Dë communistische partij is de leiden de macht in de Sovjet-maatschappij en de kern van haar politiek systeem. De partij bestaat voor het volk en dient het volk. Gewapend met de marxistisch-leni- nistische leer zal de communistische par tij de algemene richting bepalen van de maatschappelijke ontwikkelingen”. Al dus de ontwerp-grondwet, die slechts op minder belangrijke punten gewijzigd zal worden. De nieuwe grondwet gaat hier mee veel verder dan de vierde constitutie van 1936. compromisvoorstel gedaan de westerse landen zich nu Politicologen en juristen zijn het in middels oneens over de betekenis van de grotere betrokkenheid van de commu nistische partij bij het bestuur van het land. Betekent dit, dat de communisti sche partij door een grotere betrokken heid en verantwoordelijkheid voor het landsbestuur ideologisch zal moeten in binden? Of betekent dit, dat het bestuur van de Sovjet-Unie een sterkere ideologi sche (communistische) impuls krijgt? Het lijken theoretische problemen in een staat, waar de politieke leiders het toch al voor het zeggen hebben. stad "Jre- vee- En worden de moorden van de Rote Armee Fraktion nu inderdaad tot politieke heldendaden opgepoetst dooi- de Volks krant, zoals Derksen poneert? Al op 9 april, na de aanslag op Buback (toen het ergste nog komen moest en de „Ein- schüchterung” nog niet de hoogte van van daag had bereikt), schreef de Volkskrant in een „Ten Geleide”: Een van de verdragen verplicht de ondertekenaars om stappen te onderne men voor het recht tot werk, tot het vormen en lid worden van een vakvere niging, sociale veiligheid, adequate le vensstandaard en goed onderwijs. Het ander verplicht de ondertekenaars zorg te dragen voor de vrijheid van denken, leven, religie en vereniging. In het begin van de jaren '60 begonnen de deskundigen aan hun werkzaamhe den, die enkele jaren daarna ernstige vertraging ondervonden door de machts wisseling. Het trio Breznjev-Podgorny- Kosygin sprak weliswaar herhaaldelijk over de noodzakelijkheid van een nieuwe grondwet, maar in de praktijk werden maar weinig vorderingen geboekt. Tot verrassing van vele waarnemers kwam partijleider Leonid Breznjev vorig jaar tijdens het 25e congres van de commu- splitsing binnen de socialistische gelede ren van Labour voor te riskeren. Foot, zelf jarenlang een overtuigd tegenstan der van de EEG, zei dat de Labourpartij zichzelf zou vernietigen door te blijven doorkibbelen over de voor en tegens van het Europese lidmaatschap. Door lid te blij ven,'aldus Michael Foot, stelt Labour zich in ieder geval in een positie om de EEG te hervormen volgens de ideeën die de Britse socialisten voor V Wa- liljoen I en die ion in 'oorlo- ■ast te zullen ?kking n. Als uwers senop- i twin- J ?claira I >lksge- en aan le heb- eedui- ks een „Wij zullen niet ophouden de aandacht te vestigen op schendingen van de rechten van de mens,” aldus Leif Leifland, de Zweedse delegatieleider. De Westduitse staatssecretaris van Buitenlandse Zaken Günther von Well schaarde zich achter Zweden en noemde de mensenrechten een „essentiële factor voor vrede”. „Het is in overeenstemming met de slot akte wanneer mensen belangstelling tonen voor de naleving van de bepalingen en deze steunen,” zei hij. „Het is echter niet in overeenstemming met de slotakte wan neer deze mensen te maken krijgen met achsterstelling en vervolging.” VERENIGDE NATIES (UPI). De Amerikaanse president Carter heeft gisteren twee verdragen van de Vere nigde Naties ter verdediging van de mensenrechten ondertekend. Hij noem- de het een „tastbare stap naar vrede tussen de landen en de verdediging van mensenrechten in de landen”. alt de fonds. ■werkt ■iding- WINDHOEK (DPA). De Zuidafrikaanse regering heeft de eis gesteld dat een trapsgewijze terugtrekking van de Zuidafrikaanse troepen uit Namibië, voorafgegaan moet worden door een wapenstilstand met de bevrijdingsbeweging SWAPO, die bi 'zonder actief is in Namibië. van het gemeenschappelijk landbouwbe leid waarmee Engeland het grondig on eens is, en minder invloed vanuit Brussel op regionaal, industrieel en economisch beleid. Op basis van deze beloftes ging het eens zo anti-Europese Labourpartij- congres gisteren door de knieën: James Callaghan en zijn kabinet kregen de overtuigende goedkeuring van hun partij voor het beleid van samenwerking bin nen de EEG en de voortzetting van het Europese lidmaatschap. uitgegeven verklaring dat het niet betrok- i con- I :htse- en 46 •chni- leren. i’keer I De meest opmerkelijke beslissing van het Labourpartijcongres betrof afschaf fing van het Hogerhuis. Het Hogerhuis, vergelijkbaar met de Nederlandse Eerste Kamer, is een controlerend lichaam dat beslissingen van het Lagerhuis nog eens zorgvuldig analyseert voor ze definitief goed te keuren. De Britse socialisten ver zetten zich sterk tegen het feit dat dit Hogerhuis niet democratisch wordt sa mengesteld. Zowel Bulgarije als Tsjecho-Slowakije deden een aanval op „de kwaadwillige plannen van westerse voorstanders van mensenrechten”, en beschuldigden som mige landen ervan te willen terugkeren naar het tijdperk van de koude oorlog door „te proberen hun militaire voor sprong zeker te stellen”. ste- 1978 ge- ide- Ige- den- I va- uur- alin- e de, i de n de ■gen den. Dit houdt in dat de vijf landen met de SWAPO contact opnemen over een wa penstilstand. Wanneer de organisatie daartoe bereid is, gaat Zuid-Afrika ermee akkoord V.N.-waarnemers toezicht te la ten houden op dit bestand. Na een proef- termijn van twee maanden, bedoeld om de houdbaarheid van het bestand te bekijken, is Zuid-Afrika bereid trapsgewijs zijn troepen uit Namibië terug te trekken. Er is sindsdien blijkbaar hard gewerkt, want eind mei werd het ontwerp van de nieuwe grondwet gepresenteerd. Deze presentatie werd begeleid door een goed georganiseerde campagne in de Sovjet- pers, die schreef over de „mijlpaal in de ontwikkeling van de Sovjet-maatschap pij en een historische bijdrage in de vooruitgang van de hele mensheid”. Tij dens de eerste dag van de besprekingen over de definitieve versie van de nieuwe constitutie, noemde partijleider en staatshoofd Breznjev de beraadslagin gen over de nieuwe grondwet een „histo rische taak”. heeft een waarover buigen. Volgens de dissident Vladimir Boe- kovski betekent de nieuwe grondwet een „omwenteling” die de dictatuur van de partij allesoverheersend maakt. Dit was voor hem aanlei om in augustus in een verklaring van 13 punten uiteen te zetten waarom hij afstand wilde doen van zijn Sovjet-staatsburgerschap als een nieuwe grondwet zou worden aange nomen. De bezwaren van Boekovski ko men voornamelijk voort uit het boven vermelde verschil tussen de vierde en de vijfde grondwet. De Stalin-grondwet le verde de Sovjet-burger theoretisch een betere bescherming tegen ideologische willekeur dan de nieuwe grondwet die namelijk een ideologisch (communis tisch) programma dwingend voor schrijft. IUW t/an uit 000 De tjes 1 in de aar I nk- van I nistische partij na een lange stilte weer terug op de grondwetsherziening. President Carter van de VS, wiens populariteit volgens een afgelopen nacht door de omroepmaatschappij bbc bekendgemaakte opiniepeiling tot beneden de 50 procent is gedaald, praat hier met een bewonèr van de beruchte Newyorkse krottenwijk Bronx. Opmerkelijk was dat de meeste indivi duele sprekers in dit debat over Europa, dat deze derde conferentiedag domineer de, zich vrijwel allemaal in felle bewoor dingen tegen Europa uitlieten. Maar toen het op een stemming aankwam, bleek het partijcongres, voor het eerst in vijftien jaar, vrijwel volledig akkoord met het regeringsbeleid ten opzichte van Brussel. Suarez, de architect van de democrati- sche veranderingen in het Spanje na Fran co, is onlangs van alle zijden bekritiseerd. Hem wordt de toenemende inflatie, de werkloosheid, het tekort op de betalings balans en het politieke geweld in de schoe nen geschoven. De rechtse partijen heb ben zijn aftreden gevraagd. De grootste tegenstand ondervindt de regering-Suarez van de Spaanse socialistische arbeiders partij (PSOE), met 118 zetels het op een na grootste blok in het parlement. In zijn oproep zegt Suarez zeker te zijn dat de problemen met steun van alle poli- ■ivier n af- ullen it de ■ings- aand Alle rings leeft aakt de revolutionaire IRSP in december 1974. ie in zelf laar- Noord-Ierland een bestand was aange- e hij i ;n en l veel- men. nden II

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 3