Parkeren op Marktplein blijft discussiepunt Decor loods schouwburg bijna klaar naar NIEUW OPHAALSCHEMA ïrs REINIGING KOMT MET gen tnö bruraa 8 SS alexh-*» Zaanlandsehe industrieterrein Offer brengen 1st om Hoogovens >1 te redden” KIWI GEBAK en TAART I donderdag G Spuug Dinsdag wordt grof-huisvuildag hazenberg Jean Pierót Mode Coiffures Dameskapsalon Jean Pierót 4 5 VELSEN-IJMUIDEN OKTOBER 19 7 7 6 VVD-KAMERFRACTIE: Een noviteit van Hazenberg Dus naar r met een frisse zonnige vruch- tensmaak. Tel. (02550) - 1 64 79 Al meer daan 40 jaar een begrip voor u IJMUIDEN. Zeven zilveren jubilea zullen van de veertiende oktober een dag maken die met gouden letters in de annalen van de Coöperatieve Vereniging van Vletterlieden CVV kan worden génoteerd. Van vier tot zes uur wordt die dag een receptie gehou den in het restaurant IJmond aan de Seinpostweg met als feestelin gen Jan Clots die na in 1947 bij de vereniging te zijn gekomen sinds een kwart eeuw bekwaam de voorzittershamer hanteert en zes mannen die vijfentwintig jaar bij de CVV zijn: Leen Groen, Jacob Clots, Gerrit Verschuren (de twee de voorzitter), Evert M. Wijker, Rein Kok en Henk F. Visser (de penningmeester). Boeken-Tijdschriften-Papeterie - (ADVERTENTIE) Zeven vletterlieden kwart eeuw TS R paraat voor scheepvaartverkeer I Marktplein zou worden beboet. De mid- (ADVERTENTIE) 6450 JAN VAN BAARSEL (ADVERTENTIE) nd 00 uur iO uur centre waai bed rij 'er last icht en it, daar ng van nissies ■erder fractir even zo lie tegen eede over taris zilli- e li- huisvuil. Dat dient te ge schieden in plastic zakken die niet eerder dan op de dag dat ze worden opge haald vanaf zes uur ’s morgens mogen worden buiten gezet. Met de nieuwe regeling van het ophalen van grof huisvuil is het in ieder ge val nipt nodig om zaken die niet in de plastic zak .passen „los” bij het huis vuil te zetten. De eerste kubieke meter grof vuil wordt gratis opgehaald. Vervolgens kost iedere kubiek 17,50. Tuinvuil Op het inmiddels opgeruimde terrein aan de Kalverstraat worden wel voorbe reidingen getroffen voor het vestigen van kantoren en toonzalen voor keukens. Voor dat doel heeft men niet de gehele opper vlakte nodig van het stuk grond dat een paar maanden geleden door het vuur werd geblakerd. Het is nog niet bekend of de eigenaresse bereid zal zijn tot verkoop over te gaan. Mocht dat wel het geval zijn dan overweegt de gemeente het terrein Hoewel de directie met is ingegaan op het yoorstel van de gemeente om de grond aan de Kalverstraat te ruilen met een stuk industrieterrein, heeft men toch een defi nitieve beslissing moeten nemen. Het ge meentebestuur was met de omwonenden van mening dat de aanwezigheid van het uit zijn jasje gegroeide bedrijf in de Kal verstraat temidden van een dichtbe volkte woonbuurt niet meer paste. Geruime tijd heeft er over het parkeren op het centraal gelegen Marktplein nogal wat onduidelijkheid bestaan. Oogluikend liet de politie toe dat het ter plekke gelden de parkeerverbod werd overtreden. Een paar weken geleden liet de politieleiding echter weten dat het was afgelopen met deze golf van soepelheid. Parkeren op het denstand en het kooplustige publiek leg gen zo hun eigen maatstaven aan en zou den het Makrtplein best willen gebruiken als parkeerterrein. Niet iedereen lijkt die mening echter te delen. De leden van de commissie Openbare Werken en milieubeheer gaan zich onder meer verdiepen in een uitgaaf van 17.000 ten behoeve van een verkeersvoorziening bij de spoorwegovergang Velsertraverse in Velsen-Noord. Met name de fietsers en bromfietsers zal deze wijziging ten goede komen. Op ooghoogte zullen verkeerslich ten worden aangebracht op het portaal bestemd voor voor het verkeer vanaf de Wijkerstraatweg en de Velserweg dat de Velsertraverse wil oprijden. De al of niet gemotoriseerde pedalisten hoeven niet meer „omhoog” te kijken maar kunnen dan hun oog op de weg gericht houden. De middagvergadering begint om vier uur. De avondbijeenkomst om half acht. Beide vergaderingen mogèn door het pu bliek worden bijgewoond. Waar de jubilarissen en hun collega’s •geen geheim van maken - de inzet van de vletterman, hoe zelfstandig ook, vereist voor de volle honderd percent samenwer king. Bij je eigen werk moet je er altijd van op aan kunnen dat ook je collega zijn werk goed gedaan heeft. Dat beperkt het nu eenmaal altijd aanwezige gevarenrisico. Vandaar ook dat bij nieuwelingen zoveel aandacht aan het schiemannen wordt ge geven. Na drie maanden volgt een examen dat door eigen mannen wordt afgenomen. Om een volwaardig meedraaiende vletter man te zijn moet je zo’n vier jaar meelo pen. Dan ben je niet alleen een vakman tot- en-met, maar weet je ook onder alle om standigheden handelend op te treden. De praktijk toont aan dat de opleiding en de samenwerking van de Umuider vletter lieden voorbeeldig is. Missen de jubilarissen de romantiek van vroeger? „Ja”, zegt een van hen onomwon den. „Maar in feite is de romantiek van de hele scheepvaart verdwenen”, voegt hij eraan toe. „Het kan gewoon niet meer omdat tijd ook voor de vletterman geld is”. Anders gezegd: zo’n vereniging als de CW moet draaien als een modern bedrijf. Effi ciënt werken is nodig om uit de kosten te komen en daarom kun je voor je schema niet meer volstaan met een leitje, een krijt je en een beetje spuug, zoals de vletter lieden van vroeger. Efficiënt denken en werken is ook nodig ten opzichte van de relaties. De vletterman wordt tegenwoor dig terecht in het overleg betrokken, hij spreekt mee op niveau, hij is een geheel volwaardige partner bij het werk op het water. I let boek dat in de gehele wereld een bestseller is I n dut door de RO uitgezonden wordt f 34,90 ij de r uit- m de Mer- voor 'icde- Deze or de DV is ■n is een pra- van jeu- tisa- en in vie len o’n der :er- is tlse em me 11 tar- vas VELSEN. De bewoners van de Kal verstraat en naaste omgeving kunnen ge rust zijn. De Zaanlandsehe Houtimport B.V. zal, nadat het bedrijf op 16 juni in de as werd gelegd, niet meer op dezelfde plaats worden herbouwd. De opslag van hout en plastics zal definitief blijven waar het direct na de brand werd onder gebracht: op het industrieterrein. r> Zes van de zeven jubilerende vletter lieden tegen de achtergrond van hun ar beidsterrein, de sluizen van IJmuiden. Van links naar rechts J. Klots, E. M. Wij- ker, Jan Klots, N. Kok, G. Verschuure en H. F. Visser. De zevende jubilaris L. Groen was niet in het land. Vletterlieden zijn er al in IJmuiden zo lang het Noordzeekanaal bestaat. Ze be hoorden, uit Den Helder komend, tot de eerste inwoners van de plaats in de duinen die toen haar naam nog moest krijgen. Hun prestaties onder primitieve omstan digheden zijn legendarisch geworden. De min of meer romantische sfeer waarin ze werkten en leefden eveneens. Het logboek van de vletterman van de oude stempel werd na de Tweede Wereld oorlog met een dikke streep afgesloten. Zestien mannen waren er nog beschikbaar van de Gouden Ploeg, de Koperen Ploeg en de BVIJ, de Bootliedenvereniging IJmuiden. Ze begrepen dat het herrijzende Nederland geen plaats meer had voor el kaar hevig beconcurrerende vletterlieden. De zich snel herstellende scheepvaart eiste ook in IJmuiden de inzet van een nieuwe organisatie die zich voortdurend bij de ontwikkeling kon aanpassen. Vandaar dat in overleg met de Scheepvaartvereniging Noord op 30 november 1945 de Coöpera tieve Vereniging van Vletterlieden in IJmuiden werd opgericht. Begonnen werd met een paar van de schaarse roeiboten die de oorlog hadden overleefd. De IJmui- der scheepsbouwer „Appie” Borgart werd direct ingeschakeld om nieuwe vletten te maken zoals hij er al zoveel aan de vletter lieden had geleverd. Alle vletterlieden die nu jubileren hebben het werk van „Appie” leren waarderen. Ze verwachten hem daarom beslist op de receptie. Voorzitter Jan Clots: „Het tijdperk van J de roeivletten werd in 1965 definitief afge sloten. Achttien hadden we er toen. Ze werden verkocht aan iemand op Texel die zich op de sportvisserij toelegde. Eerlijk gezegd gaf het ons een vreemd gevoel toen we ze met een dekschuit weg zagen gaan. Maar het jaar 1965 bracht nu eenmaal een radicale verandering die een nieuwe opzet nodig maakte”. Gerrit Verschuren: „Er kwam een einde Op 14 oktober bereikt een goed stuk vakmanschap een mijlpaal met de recep tie in het restaurant op het duin, de plel^. waar vroeger velen het werk van de „ouderwetse” vletterman volgden, de man die de weg heeft gebaand. Ook de vaders van drie der jubilarissen waren vletterlieden. Het is de grote verdienste van de CVV dat ze heeft bewaard wat goed was en daarnaast een organisatie heeft opgebouwd waarop de vletterman van nu en iedere andere IJmuidenaar die nog aan het water verknocht is trots kan zijn. IJMUIDEN. De VVD-fractie in de Tweede Kamer is van oordeel dat er offers gebracht moeten worden om de concurrentiepositie van Hoogovens te verbeteren. Het versterken van die po sitie acht de VVD van groot belang om het bedrijf weer levensvatbaar te maken. Bij de Stadsschouwburg van Velsen wordt momenteel de laatste hand gelegd aan de nieuw aangebouwde decorloods. Wanneer de loods volgende week in ge bruik kan worden genomen, is het zo'n vijf jaar geleden dat de eerste ideeën over deze voorziening her en der op tafel kwamen. Het heeft wel enige voeten in de aarde gehad voor de loods aan de schouwburg kon worden toegevoegd, maar nu is in elk geval een eind gekomen aan het grote ruimtegebrek waarmee toneelmeester Pe ter van Warmerdam in de loop der jaren achter het toneel te kampen heeft ge kregen. De kleine opslagruimte achter het to neel kon allang niet meer alle requisieten plus de enorme hoeveelheid decors bergen. Een deel van de achtergronddecors stond dan ook opgeslagen naast het speelvlak, waardoor de bewegingsruimte en tevens de brandveiligheid in gevaar kwamen. Ook moest de -ruimte achter het toneel als werkplaats worden gebruikt, omdat ook daar geen alternatief voor was. De kwart miljoen kostende loods nu zal een oplossing zijn voor al deze problemen. In de acht meter hoge ruimte kunnen de decors staan, waar nu ook de door ama- teurverenigingen vervaardigde werkstuk ken bewaard kunnen blijven. Andere re quisieten kunnen worden opgeslagen en dan nog kan een deel van de loods als werkplaats dienst doen. Met deze nieuwe aanbouw, zo blijkt uit de woorden van toneelmeester Van Warmerdam, zijn de mogelijkheden voor de schouwburgvoor- stelllngen uitgebreid. Produkties die met grotere decors werken kunnen ook komen spelen. Omdat op het weliswaar diepe maar tevens smalle toneel de benodiade ook een paar kleine „grenscorrecties” worden toegepast. Met name het dorp Oud-Velsen zal met de aangrenzende woon wijk vrijdag’s worden be zocht. Degenen die grof huisvuil hebben aan te bieden kunnen dat laten weten door telefoonnum mer 19119 te bellen of een briefkaart te sturen naar het adres Tromstraat 210. Ook kan men een briefje meegeven met de ophaler van het gewone huisvuil. Wellicht ten overvloede wijst de leiding van de rei- VELSEN. Met ingang van maandag 17 oktober zal er op dinsdag in de gemeente Velsen geen huivuil meer worden op gehaald in een speciale wijk. Deze dag zal door het personeel van de rei niging worden gereser veerd voor het ophalen van grof huisvuil. De wijk die tot dan dinsdag's werd verlost van zijn huisvuil zal worden inge deeld in een nieuw pro gramma dat zich uit strekt over de resterende dagen van de week. ata, ng. de 'OU- van de •ing else be- haarmodelijnen, waarbij het coupeknippen de grondslag is voor het welslagen van uw coiffure. VELSEN Donderdag twee commis sievergaderingen in het Stadhuis. Vier uur ’s middags zullen de leden van de commissie Algemene Zaken zich over een paar gemeentelijke vraagstukken buigen. Het meest opvallende punt van de agenda is wel dat van de parkeersituatie op het Marktplein. Bruna, Lange Nieuwstraat 495, IJmuiden wii,iworfen De te nemen maatregelen mogen ech ter de sociale problematiek niet vergro ten Het aantal werknemers dat ontsla gen dient te worden moet tot een mini mum beperkt blijven. Tegelijkertijd moet gezocht worden naar vervangen de werkgelegenheid. De Tweede-Kamerleden drs. G. M. V. van Aardenne en drs. J. G. Rietkerk hebben dit als fractiestandpunt uitge sproken tijdens een bespreking met en kele VVD-gemeenteraadsleden uit de IJmond. In het gesprek, dat gisteren in Den Haag werd gehouden, is ook de werkgelegenheid bij de overige grote bedrijven in de IJmond betrokken. Aan de orde kwam de situatie bij Stork- Velsen, Van Gelder-Papier en het Staatsvissershavenbedrij f De Kamerleden hebben toegezegd bij het dagelijks bestuur van de EEG te zullen informeren in hoeverre Hoogo vens financiële steun kan krijgen uit het zogenoemde EGKS-potje. Overi gens meent de VVD-fractie dat Hoogo vens slechts gebaat is bij tijdelijke steun in de vorm van overbruggings kredieten. nacht beschikbaar; zoals uit de aard van het werk voortvloeit geheel belangeloos. „Dag en nacht” is voor de jubilarissen en al hun collega’s een bekende term. Van de vijftig man van de CW doen er altijd vierentwintig dienst. Als het nodig blijkt is ieder ander die zich thuis bevindt verplicht te komen bijspringen. Een veertigurige werkweek kent de vletterman beslist niet. Waar tegenover staat dat hij werk heeft waarin hij zijn speciale eigenschappen kan tonen. Zeer zelfstandig werk, want het komt nog altijd op de man aan. Zeer verantwoordelijk werk: het materiaal waarmee hij omgaat kost kapitalen. x.' totter- erheid aan een deel van ons werk: het begeleiden I gaan tijdens de reis naar Amsterdam, ook aan m hel het „kanaalsturen” zoals wij het noemen, ekom- Dat werd niet meer nodig geoordeeld door de verruiming van het Noordzeekanaal en natuurlijk ook al die moderne nautische middelen aan boord van de schepen waar vroeger alleen het kompas ter beschikking stond. De vletterlieden van IJmuiden be perken hun werk sindsdien tot kanaal F. Daarna is het water domein van de Am sterdamse Koperen Ploeg”. Alle jubilarissen herinneren zich de eer ste drie motorboten waarmee de roeivlet ten werden vervangen, 25 pk, hard nodig bij het steeds intensiever werk vlakbij huis. Ook deze motorvletten zijn intussen verdwenen. Ze hebben plaats gemaakt voor drie boten met een vermogen van 78 pk en een van 120 pk, voorzien van zend en ontvangstapparatuur en voor het on derlinge contact een mobilofoon. Voor beeld van de paraatheid: bij de Noorder- sluis is permanent een snelle motorboot gestationeerd voor directe hulp. Vraagt men de jubilarissen hoe de taak fvan de moderne vletterman het best is te J omschrijven dan volgt een vlugge opsom- int mmg. Henk Visser: „Het assisteren van I schepen door de verzorging van het afme- I ren, losgooien en verhalen, het beschik- I baar stellen van runners voor de bakken van booreilanden, het aanbieden van volk aan dek, het plaatsen van drijvende olieschermen en - wanneer daarom speci aal wordt verzocht - nog altijd het „kanaal sturen”. I Een traditie die gehandhaafd is: klaar I staan voor het reddingwezen. Vermeldde de oude Koperen Ploeg van IJmuiden in haar briefhoofd „Schippers der Redding- I booten”, de vletterliedenvereniging van nu F heeft vier vaste opstappers voor de Johan- na Louisa en levert de bemanning voor de I strandreddingboot. De mannen zijn dag en IJmuiden - Tel. 14825 de hoeveelheid 17,50 per kubieke meter. ruimte voorheen werd ingenomen door de opgeslagen decors. nigmgsdienst nogmaals op het belang van het goed verpakken van het bebouwing met huizen in aanmerking te laten komen. Gelijk met deze nieuwe programmering zullen

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 5