in Nieuw politiebureau laat voorlopig op zich wachten DE GROETEN VELDHUIS I KflMEn VAN NAPOLEON H< BOUW keukenverbouwlng - open haarden - betimmeringen - dakkapellen - badkamers - re paraties - onderhoud. 1* II SuèdeNappa kleding Ij ONDERDAK VOOR BRANDWEERWAGEN WORDT WAARSCHIJNLIJK TE DUUR INVOERING VAN SYSTEEM MET WIJKAGENTEN OVERWOGEN Heemskerker bekende reeks diefstallen IB. Extra vergadering commissie financiën Regeling K PI h i i* 11 w 9 BEVERWIJK-HEEMSKERK 19 7 7 OKTOBER DONDERDAG 6 Over OGB-belasting f - k - - (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK. Ook in 1978 zit nieuwbouw er voor het aan de Breestraat verre van riant gehuisveste Beverwijkse politiekorps niet in. In hun nota van aanbieding bij de gemeentebegroting voor het komende jaar schrijven b. en w., dat ondanks herhaalde verzoeken nog steeds geen beslissing op het verzoek om een rijksbijdrage in de bouwkosten is genomen. Gezien de door de regering afgekondigde bezuinigingsmaatregelen zal die situatie zich voorlopig ook wel niet wijzigen. (Van een onzer verslaggeefsters) WIJK AAN ZEE. Het is nog helemaal niet zeker of Wijk aan Zee wel een eigen bluseenheid krijgt. Nu het hoofdbestuur van de Koninklijke Noord-Zuid Hol landse Redding Maatschappij heeft laten weten, niets voor het onderbrengen van een brand weerwagen in het Botenhuis te voelen, moet naar een ander on derdak in de badplaats worden uitgezien. Daar dit waarschijn lijk een totaal nieuwe investe ring zal betekenen, is de vraag of het wel persé noodzakelijk is een bluseenheid in Wijk aan Zee te stationeren weer actueel ge worden. Wijkagenten JUUANAKADE 4 - IJMUIDEN naast Huider Keukens Tel. (02550)-22756* Reacties op deze rubriek via telefoonnummer 02510 - 26546 Wij verzorgen ook uw tekenin gen, bou waan vragen, subsidie aanvragen, adviezen e.d. «Li, - Q Plan voor eigen brandweerwagen Wijk aan Zee op de helling len tien vrijwilligers beschikbaar zijn. (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) I -■ m.: MM. MM: Omdat je het met Den Haag maar nooit kunt weten, is door het Beverwijkse colle ge in de financiële opzet van de begroting Wat het functioneren van het korps be treft, wordt momenteel de invoering van echter wel rekening met een eventuele bouwstart gehouden. Gereserveerd is een bedrag van 350.000 aan lasten op jaarba sis. Aangezien men werkelijke lasten ter grootte van 90.000 in casu renteverlies tijdens de bouw verwacht, prijkt het verschil als éénmalige ruimte vooralsnog aan de meeval-kant van het gemeentelij ke huishoudboekje. Blijft het met de huisvesting voorlopig doortobben, qua personeelsbezetting staat de politie Beverwijk er heel wat beter voor. Hoewel ook voor 1978 de forma tiesterkte 64 man bedraagt, is de feitelijke sterkte per 31 oktober van dit jaar 69 man. Dankzij verschillende aanschaffingen is het korps momenteel ook weer redelijk voor z’n taak toegerust. het instituut „wijkagent” weer overwo gen. In die discussie wordt ook de instel ling van milieupolitie en parkeerwach ters betrokken. Het gaat daarbij niet al leen om de afbakening van de takenpak ketten, maar ook om de financiële conse quenties die de aanstelling van wijkagen ten, parkeerwachters en toezichthouders op het milieugedrag van de bevolking met zich zullen meebrengen. Voorlopig lijkt die discussie nog lang niet afgerond. Bij de meningsvorming rond de invoering van de wijkagent zijn naast het college ook de politie en de raadscommissie voor de openbare orde betrokken. Volgens burgemeester Hubers zijn de voordelen van het wijkagentensy steem in gemeenten als Haarlemmermeer en Doetinchem inmiddels duidelijk aange toond. Kardinaal punt in de Beverwijkse situatie is de grootte van het korps, dat omvangrijk genoeg moet zijn om wan neer de gemeente in zeg vier delen met elk globaal tienduizend inwoners wordt opge splitst evenzovele politiemensen aan de normale surveillance te onttrekken. Zwaar weegt daarbij ook de ervaren heid van de betrokken manschappen, die in Beverwijk met z’n gemiddeld erg jonge politiekorps niet voor het oprapen is. Deze groep vrijwilligers kan, zo schrij ven B. en W. in hun nota van aanbieding bij de gemeentebegroting voor 1978, in afwachting van een nadere standpuntbe paling over het vestigen van een bluseen heid in Wijk aan Zee voorlopig functione ren als een vooruitgeschoven post van de brandweer in Beverwijk. De taak van deze post bestaat in eerste instantie uit het onmiddellijk redden van mensen en dieren, het verkennen van de brand en het verrichten van voorbereidende werk zaamheden zoals het uitleggen van slan gen en dergelijke en het maken van aan- de stoet naderde. Ook in Beverwijk had zich een menigte kijkgragen verzameld. De plaatselijke autoriteiten hadden uren lang gewacht op de Grote Houtweg. Met name waren daar opgesteld de maire Pieter Stelt, zijn adjunkt en een gedeelte van de municipale raad. Nabij de schuil kerk van de katholieken aan de Arends- weg stond overeenkomstig de gegeven aanwijzingen de pastoor met zijn kape laan en het kerkbestuur. De predikant en de kerkeraad van de hervormde gemeen te hadden post gevat voor de oude kerk. Eerst bij het invallen van de duisternis begonnen de kerkklokken te luiden ten teken dat Napoleon de grens van de gemeente had overschreden. De maire, vals- en ontruimingsplannen voor ver- blijfsinrichtingen. Wat de brandweer als zodanig aan gaat, willen B. en W. in 1978 weer een bedrag van rond twee ton investeren in verdere technische verbeteringen van het materieel. Voorts zullen de vrijwilli gers in de gelegenheid worden gesteld, een cursus brandweerinstructeur te vol gen. De oefenbunker aan het Zeepad in Wijk aan Zee hoopt men binnenkort in gebruik te kunnen nemen. Met betrekking tot de steeds hoger oplopende kosten van uitrusting en oplei ding van het brandweerkorps, gelooft het Beverwijkse college dat zeker waar het om de algemene hulpverlening gaat, samenwerking met andere gemeenten tot een goede oplossing kan leiden. Het concept-rampenplan hopen B. en W. nog dit jaar in de raad aan de orde te kunnen stellen. de onafhankelijkheid en een regering met de Prins van Oranje aan het hoofd. Toen zich in april 1813 in de Zaanstreek een oproerig streven openbaarde bleken de Fransen de toestand nog volkomen meester te zijn, maar half november 1813 begon de Franse bezetting het Ne derlands grondgebied te ontruimen. Op de gedenkwaardige zeventiende van die maand vertoonden de twee zonen van Van Hogendorp, beiden onder Wijk aan Duin geboren, zich het eerst met een oranjekokarde op straat. In Den Helder zat nog een aanzienlijke Franse troepen macht. Het gerucht dat deze zou optrek ken naar Alkmaar weerhield de plaatse lijke besturen nog. Maar op de 23ste november vertoonden zich twee ruiters in de omgeving van Beverwijk die de omgeving moesten verkennen. Zij kon den melden dat de vijand zich in Den Helder had teruggetrokken. Een week later kwamen de kozakken in Beverwijk en op 3 december kon de bevrijding worden gevierd. De oude strijd van patri otten en prinsgezinden was ten einde. BEVERWIJK. Een zondag door de Heemskerkse politie aangehouden 22-jari- ge Heemskerker is inmiddels ook door de Beverwijkse politie gehoord. Breestraat 12 Beverwijk Tel. 25629 Terwijl het beraad voortduurt, gaat de opleiding van een groep vrijwilligers in de badplaats gewoon door. Momen teel worden zeven vrijwilligers op het brandwachtschap geprepareerd. Voorts worden zij van een uitrusting voorzien, waaronder brandbluskleding, uniform en alarmontvangers. Komend jaar zul- Hij bekende een reeks van diefstallen en pogingen daartoe. Opgehelderd zijn daar mee de diefstallen in de kantines van de hockeyverenigingen aan Parallelweg en Van Loenenlaan respectievelijk septem ber en maart van dit jaar, de inbraak bij een bakkerij aan de Torenstraat deze maand, de inbraken in de dumpshop aar> de Breestraat (in juli 1975 en einde 1976) en een inbraak in een bedrijfspand aan de Alkmaarseweg bij de Schans (april 1977). Verder wandelend door de Breestraat in deze rubriek „Op het tweede gezicht” moeten we ook even stil staan bij de Joodse synagoge die gestaan heeft in het gedeelte van het winkelcentrum „De Bever” aan de zijde van de Breestraat. Het laatst hebben op deze plek gestaan winkel en magazijnen van „Slaapkamer 2000” en daar is nogal wat om te doen geweest toen dit pand moest worden gesloopt ten behoeve van de bouw van het nieuwe winkelcentrum. De eerste steen voor het Joodse kerkgebouw werd in 1863 gelegd door J. Lob. Zijn naam werd vermeld op een marmeren steen in de voorgevel die nu nog in het bezit moet zijn van de Kennemer Oudheidkamer. De heer Lob was toenmaals bestuurder van de Nederlands Israëlitische Gemeente met leden uit Beverwijk, Velsen, IJmui- den, Uitgeest en Heemskerk. Het was een kleine gemeenschap van ongeveer tweehon derd gezinnen met als belangrijke kern de Beverwijkse neringdoenden. Een bekende voorganger is geweest J. H. Cohen. Op de foto die wij hierbij publiceren wederom uit het Prentenkabinet van J. van der Linden in Wijk aan Zee ziet men de synagoge al in vervallen staat. Het interieur is in 1940 of 1941 op de dag na koninginnedag volledig door de Duitsers kort en klein geslagen. De bezetters hadden zich blijkbaar geërgerd aan de koninginnedagviering en de vernielingen in de Joodse kerk golden, naar men ons vertelt, als een soort wraakoefening. Van mevrouw A. van Egmond, Stratingplantsoen 60 in Velsen-Noord ontvingen we een amateur-foto van de met zowel hakenkruizen als de V van vrijheid bekladde synagoge, waarvan nagenoeg alle ruiten zijn vernield. Na de oorlog heeft de Joodse kerk lange tijd dienst gedaan als opslag- en magazijnruimte. 0P HET W/SBÖ8 GEZICHT zoals de burgemeester toen werd ge noemd, sprak de keizer in het Frans als volgt toe: „Sire, de gemeente Beverwijk was ten alle tijde gehoorzaam aan haar souverein, maar doordrongen van de welwillendheid uws harten, paart zij aan de gehoorzaamheid jegens uwe majesteit aanhankelijkheid en trouw. Dat uwe ma jesteit zich verwaardige onze gevoelens en de ware vreugde aan te nemen, die ons bezielen op het ogenblik dat uwe majes teit, onze zeer beminde keizer, zich te midden van ons bevindt”. Deze strooplikkerij was gauw over. Het liep helemaal mis met de veldslagen van Napoleon in Europa en in Den Haag werkte Van Hogendorp aan herstel van Velen hebben zondagavond waar schijnlijk zitten kijken naar de urenlange televisiefilm over het leven van Napole on. Weinigen zullen weten, dat Napoleon ooit op bezoek is geweest in Beverwijk. Dat was op 17 oktober in het jaar 1811, dus deze maand 165 jaar geleden. Hoewel we er geen foto’s van kunnen laten zien vinden we in het bovenstaande voldoen de aanleiding om eens te vertellen hoe dat toen toeging. Mr. H. J. J. Scholtens verhaalt er over in zijn boek „Uit het verleden van Midden-Kennemerland”. In het jaar 1811 bracht de keizer een bezoek aan de Hollandse departementen. De bevolking van de steden en dorpen die hij passeerde verwelkomde hem meestal met luister en grote nieuwsgierigheid. Napoleon stond toen aan het toppunt van zijn macht. Op 17 oktober 1811 keerde hij van een inspec tiereis naar Den Helder over Alkmaar en Haarlem naar Amsterdam terug. Hoewel men zich in de plaatsen van de streek die aan de route lagen al de hele dag gereed had gehouden, werd het avond voordat In de loop van ’78 hoopt men deze gedachten te kunnen bekrachtigen door aan de raad een voorstel voor een ge meenschappelijke regeling aan te bieden. In deze regeling wordt de belang rijke positie van de vrijwilligers van de korpsen niet aangetast. De Heemskerker wordt vandaag voorge leid voor de officier van justitie in Haarlem. Voor het Beverwijkse politiekorps blijft het voorlopig behelpen. Nieuwbouw zit er ook in 1978 niet in. HEEMSKERK. Wethouder P. Vos heeft voor woensdag 12 oktober een extra vergadering belegd van de gemeentelijke commissie financiën. Deze vergadering wordt van acht uur af in het gemeente huis gehouden en als enige punt staat op de agenda een bespreking van de verorde ning onroerend-goedbelasting.

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 9