PvdA BESCHULDIGT CDA Succes voor campagne van IJmond-gemeente Meerderheid statenleden voor bouw in Velserbroek politienieuws Havenkade afgesloten Senator. n VAN CAMOUFLAGETAKTIEK Beverwijk wil subsidie aan NPhO verlagen Meningen verdeeld over vorm bouw in de H’meer Politie roept getuigen op ’n Buitengewoon Wilde Havana. JSpwl In weerwoord op reactie Geen spreekuur 10 stuks voor f2,70 50 stuks voor f 13,50 Revolutionair laag geprijsd: Provinciaal consulent Kroeze in Beverwijk: Fors bedrag voor „De Luchtballon” 13 IJMOND 19 7 7 OKTOBER 7 VRIJDAG Vertroebeld (Van een onzer verslaggevers) B| Andere wereld win HAARLEM. Vrijwel zeker zal de Velserbroekpolder alsnog door de provincie worden aangewezen voor woningbouw. Hoewel gedepu teerde Van der Knoop gisteren nog optimistisch meedeelde het hoofd geenszins in de schoot te leggen, sprak een duidelijke meerderheid van provinciebestuurders zich uit vóór bebouwing van de polder met circa 4500 huizen. Oppositie Wa 'W beroepskader nodig (Van een onzer verslaggeefsters) (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers) Voorzitter Kaart' van de Schoolsport- commissie vindt dat wel een betreurens- waardige zaak en zou ook graag wat meer leiders willen zien komen opdraven, maar veel problemen maakt hij niet. De heer Kroeze, consulent van de Provinciale Sportraad, die woensdagmiddag de pre sentatie van het sportprogramma voor het cursusjaar 1977/1978 bijwoonde, hield een betoog, waarin hij op de noodzaak wees ook in de recreatieve sportsector beroeps kader aan te trekken. „De vrijwilligers zitten tot over de oren n het werk. Niet alleen in het verenigings leven, maar ook in dit soort schoolsport- commissies. Het CIOS te Overveen leidt sportberoepskader op en juist die afgestu deerde jongens en meisjes hebben de ken nis om samen met de vrijwilligers de recre atieve sport te leiden”. De eerste activiteit van de Schoolsport- commissie in het nieuwe cursusjaar ging woensdagmiddag j.l. van start. Honderd jongens en meisjes konden basketballen, 135 kinderen volgden de handbalinstruc- ties en 62 jeugdigen probeerden te volley ballen. Tijdens een speciale vergadering over de NORON, waarop statenleden hun voorlo pige standpunten formuleerden, tekende zich gisteren de meerderheid in het provin ciebestuur af. Woordvoerders van PvdA, VVD en CPN wonden er geen doekjes om dat ze woningbouw in de Velserbroek wen selijk achten. Het CDA is het daarmee niet eens, maar heeft al aangekondigd onder bepaalde voorwaarden zich bij zo’n beslis sing neer te zullen leggen. Aarzelend te- Met de stijging van de kansen voor de Velserbroekpolder, neemt de onzekerheid toe over een bouwplaats in de buurt van Uitgeest en Heemskerk. Van verscheidene kanten (PvdA, CDA en WD) werd aange nomen dat de noodzaak van woningbouw in dat gebied verdwijnt bij bouw in de Velserbroek. Dat zal moeten worden on derzocht. Daarnaast zijn er duidelijke pla nologische bezwaren: een groene buffer zou worden opgeofferd (zoals mevrouw Alberts zei). Óf, om met PPR-statenlid mevrouw Janssens te spreken: „Bij Uit geest zouden we de grens tussen stedelijk genover bebouwing van de polder staan nog de PPR en de PSP. HEEMSKERK. Natuurlijk kon een reactie op de CDA-verwijten aan de Partij van de Arbeid - gepubliceerd in onze editie van woensdag - 5 oktober niet uitblijven. De PvdA-reactie is op schrift gesteld door Bernard Hollebrand, vice-voorzitter van de PvdA-afdeling Heemskerk. De PvdA stelde aan het college van B. en W. vragen over de inspraak bij de raad- huisbouw en de verordening op de onroe- rend-goedbelasting. Het CDA verweet de fraktie onder meer onjuiste beweringen en valse suggesties. Het weerwoord van Hollebrand kreeg als titel: „CDA-camouflagetaktiek”. Woningbouw in de Wijkerbroekpolder (door de IJmondgemeenten als mogelijk alternatief aangedragen) wijzen alle sta tenleden af. Hooguit zou het gebied als reserveterrein voor woningbouw in de toe komst achter de hand kunnen worden gehouden. De gemeente Limmen werd unaniem ongeschikt bevonden als bouw plaats voor woningzoekenden van elders. HAARLEM. Rijk, provincie, gewest Kennemerland en gemeente Haarlemmermeer zullen samen de plannen gaan uitwerken voor de bouw van 10.000 tot 15.000 huizen in het Noordwestelijk deel van de Meer. Daarbij liggen drie eisen op tafel: er moet goed openbaar vervoer komen, de mogelijkheid van energiebesparende stadsverwarming moet worden onderzocht en er moet terdege rekening worden gehouden met de voorzieningen die aanwezig zijn in Hoofddorp en Haarlem. Dit suggereert namelijk dat wij afspa- ken geschonden hebben of ons onsportief hebben gedragen tegenover een loyale partner. Maar dat geeft een vertroebelde kijk op de politieke werkelijkheid van het CDA. Wij hebben als oppositionele partij het legitieme recht zaken aan de orde te stellen waarvan wij menen dat ze op grond van onze politieke overtuiging aan de orde gesteld moeten worden. Wij zijn in de Heemskerkse situatie be slist niet gebonden aan het CDA en heb ben tegenover deze partij ook geen enkele politieke of morele verplichting. Die heb ben we alleen tegenover de burgers en in het bijzonder tegenover onze kiezers. Als politici waarderen wij uiteraard de poging van de CDA-fraktie om het gezicht van haar wethouder te redden; solidariteit is belangrijk. Maar als oppositionele partij hebben wij onze eigen specifieke verant woordelijkheden en wij zijn niet bereid die verantwoordelijkheden terwille van het redden van het politieke gezicht van een wethouder te ontkennen of te verzaken. In onze parlementaire democratie heeft een oppositiepartij een belangrijke funk- tie. Zij kan corrigerend, stimulerend en sturend werken op het collegebeleid. Wij zijn van mening dat onze fraktie deze oppositionele taak bekwaam uitvoert en spreken waardering uit voor de wijze waarop zij zich aan het gangbare patroon houdt. BEVERWIJK. B. en W. van Bever wijk willen gemeentelijke subsidie aan het Noordhollands Philharmonisch Or kest verlagen. Vos geblunderd, zowel op het gebied van de onroerendgoed-belasting - we denken daarbij aan het terugtrekken van de eerste voorstellen van deze wethouder na activi teiten van de PvdA-fraktie, omdat de zaak formeel-juridisch niet goed in elkaar zat) en de uitspraken van Vos over de raad- huisbouw. Natuurlijk heeft Piet Vos een uitspraak over de raadhuisbouw gedaan die niet door de beugel kon. Dat vinden wij niet alleen, maar kennelijk ook de CDA- fraktie, gezien de haast waarmee getracht is deze zaak in een of andere commis sievergadering te smoren. Overigens werd door de CDA-fraktie zelf voorgesteld deze zaak in de de ad hoc-commissie raadhuis bouw te bespreken. Maar de kennelijk paniektoestand binnen het CDA leidde er toe, dat de wethouder onverwacht in de commissie financiën over de zaak is gaan praten; maar dan wel informeel, omdat er pas, op voorstel van het CDA, in de ad hoc- commissie op een formele wijze over zou kunnen worden gesproken. Deze onduide lijke handelwijze, gekoppeld aan een wat onhandige uitspraak, geeft de PvdA alle recht door middel van het schriftelijk stel len van vragen een ondubbelzinnig ant woord te krijgen van het college over de inspraak bij de raadhuisbouw en dan met name over de inspraak van de bevolking; een antwoord dat in het openbaar gegeven dient te worden, want het CDA heeft ons daar willens en wetens ingeduwd. Het ver ontwaardigd uitroepen de PvdA-vragen een rechtstreekse aanval inhouden op de politiek van het college van B. en W. en daarmee voor een belangrijk deel op het beleid van de CDA-fraktie is natuurlijk zot. Dat gebeurde op het weggedeelte bij de witte benzinepoihp nabij de ingang van de camping Castricum. Beide wagens reden in tegengestelde richting en botsten op elkaar zonder dat de oorzaak duidelijk is geworden. De volkswagen, bestuurd door een 20-jarige mevrouw uit Bergen, werd totaal vernield, maar zelf stapte zij er vrijwel ongedeerd uit. De vrachtwagen werd bestuurd door een 24-jarige man uit Zaandam. In de aanbiedingsbrief bij de gemeente begroting voor 1978 schrijft het college, te willen gaan bekijken of de jaarlijkse subsi- dielast die sedert 1955 gebaseerd is op een zogenoemde „groep A”-betaling, bijvoor beeld door toetreding tot de subsidiërende gemeenten „groep B” tot een passender hoogte kan worden teruggebracht. Voor 1978 is als subsidie ten behoeve van het Noordhollands Philharmonisch Orkest een bedrag van 62.735 geraamd, waarbij is inbegrepen 2000 voor vijf in Beverwijk te geven concerten die worden georganiseerd door de Maatschappij ter Bevordering van de Toonkunst. Deze jaar lijkse concertenreeks wil het college wèl handhaven. B. en W. baseren hun besluit om de subsidie aan het Noordhollands Philhar monisch Orkest te gaan herzien op twee overwegingen. Ten eerste vraagt men zich gelet op de hoogte van het huidige subsi diebedrag af of dit nog wel in aanvaardba re verhouding staat tot de andere subsi dies in de sociaal-culturele sector, terwijl men anderzijds mee laat spelen dat de door het orkest te verlenen steunfunctie aan de plaatselijke zangverenigingen de laatste tijd door ondermeer een volle concertagenda nogal in het gedrang is gekomen. Ook schoolsport heeft Twijfel heerste zowel bij Titia Bos van de PSP als bij mevrouw Janssens van de PPR. De laatste moest toegeven dat de in de NORON voor IJmond-woningzoeken- den genoemde plaatsen (Haarlemmermeer en in de buurt van Uitgeest) niet bijster aantrekkelijk zijn, maar wil eerst van GS nog eens wat tegen-argumenten horen. Ti tia Bos zei over bouw in de Velserbroek niet bepaald enthousiast te zijn, maar ook niet bij voorbaat afwijzend. Planologisch gezien is bouw daar minder aantrekkelijk dan bij Uitgeest, vindt ze, maar daar staat tegenover dat zeer veel mensen er voor stander van zijn. Allereerst zullen de IJ- mond-gemeenten echter moeten kijken naar de lege plekken tussen de bestaande woonbebouwing, aldus de pacifiste. Daar na mag de Velserbroek pas aan bod komen. gebied en platteland overschreiden. Er be gint daar gewoon een andere wereld”. Voorzitter De Boer van de speciale NO- RON-commissie waarschuwde voor te groot optimisme: „De Velserbroek zal nooit een volledige oplossing kunnen bieden voor de woonruimteproblemen van de IJmond. Het kanaal blijft een te grote barrière. Voor het noordelijke deel blijft een aanvullende oplossing nodig, maar dan moet eerst eens goed worden gekeken naar de zogenoemde inbrei-mogelijkhe- den”. De heer W. Geurts van de dienst LOS vond de opmerking van de heer Kroeze alleszins nuttig, maar wees toch op de financiële consequenties voor de gemeen ten. Het ziet er echter naar uit dat de Beverwijkse Schoolsportcommissie de zaak met de Sportraad gaat bepraten om te bezien of een beroepskracht tot de mo gelijkheden kan behoren. De christen-democraten Achterstraat en Korte waren wat droevig gestemd. „Wij zijn nooit voorstander geweest van bouw in de Velserbroek”, aldus Achterstraat, „maar er zijn nu zo veel mensen voor dat we ons er wel bij neer moeten leggen”. Daaraan verbond de CDA’er dan wel de voorwaarde dat de oostelijke grens van het recreatiegebied Spaarnwoude nog ver der oostwaarts opschuift, ten koste van een stukje Amsterdams haventerrein. Zijn partijgenoot Korte voorspelde als gevolg van de bouw in de polder een drukker tunnelverkeer, waardoor de noodzaak van de Wijkertunnel nog dwingender zal worden. BEVERWIJK. In verband met werk zaamheden aan de wegverharding zal de aansluiting van de Havenstraat op de Pijp- kade met ingang van maandag 10 oktober gedurende twee weken voor alle rijverkeer worden afgesloten. De Pijpkade zal voor het autoverkeer dan alleen bereikbaar zijn langs de Randweg. (Van een onzer verslaggeefsters) HEEMSKERK. De Heemskerkse po litie roept getuigen op van een botsing die donderdagmiddag tegen vier uur op de Rijksstraatweg ontstond tussen een vrachtauto en een Volkswagen-kever. verdeeld. Na januari zullen de zaken heel wat gladder verlopen als de studenten zich weer melden. De Schoolsportcommissie, die zich ten doel stelt om via de schoolsport de kinde ren de gelegenheid te bieden gratis met diverse soorten van sport kennis te laten maken, krijgt volgend jaar van de gemeen te Beverwijk 3000 om de meerkosten van het programma 1977-1978 op te kunnen vangen. Dat programma ziet er in het kort als volgt uit: 5 november tafeltennistoernooi m.m.v. Rapidity; 12 november strandloop; 16 no vember trefbal m.m.v. turnvereniging Turnlust; woensdag 21 december basket ball voor meisjes; woensdag 28 december basketball voor jongens; 29 december zaalvoetbaltoernooi; 2 en 3 januari water polo in het overdekte zwembad; 12 januari zaalhockey m.m.v. Eechtrop; 28 januari duinloop; 1 maart standloop; 28 en 29 maart schoolvoetbal; 29 april korfbal m.m.v. Watervliet en op 1 en 2 mei school- sportdagen m.m.v. DEM. Ijsclub Kees Jongert bekijkt nog of er naast Alkmaar ook in Haarlem kan worden geschaatst. HEEMSKERK. Een vertegenwoordi ging van de Heemskerkse zaalvoetbal teams heeft donderdagmiddag de op brengst van een in mei gehouden onder ling toernooi overgedragen ten behoeve van het dagverblijf voor geestelijk gehan dicapte kinderen „De Luchtballon” in Heemskerk. BEVERWIJK-HEEMSKERK. Burge meester J. H. Kok van Heemskerk is ver hinderd maandagmorgen aanstaande zijn wekelijks spreekuur te houden. Ook de wethouders A. C. Hoogeboom en C. J. M. Bodewes van Beverwijk zullen maandag 10 oktober geen spreekuur kunnen houden. Volgens de heer Kroeze kunnen in de provincie Noord-Holland 96 ClOS’ers bij de diverse gemeenten geplaatst worden. „Maar de gemeenten zien de noodzaak van een dergelijke beroepskracht niet zitten en laten het werk over aan vrijwilligers, die door de bomen het bos niet meer zien”. Samen met het vrijwilligerskader kan de beroepskracht manifestaties, zoals de Be verwijkse Schoolsportcommissie die in sa menwerking met de sportverenigingen or ganiseert, leiden. In de nota van gedeputeerde staten over de gewenste ruimtelijke ontwikkelingen in Noord-Holland (de NORON) werd bouwen in de Velserbroek afgewezen. Onder aan voering van de samenwerkende IJmond gemeenten is er de laatste maanden echter een forse campagne gevoerd voor woning bouw op die plaats. De woningzoekenden uit het IJmondgebied zouden anders on voldoende aan hun trekken kunnen komen. Weinig woorden had CPN’er Aarts no dig. Hij zei simpelweg de bouwplaats Vel serbroek te steunen en verbond daaraan de verwachting dat er nu in de geplande bouwplaats Haarlemmermeer extra ruim te zal ontstaan waar Amsterdamse wo ningzoekenden terecht kunnen. Immers: de IJmonders zullen nu niet op Haarlem mermeer zijn aangewezen voor een woning. De heer Hollebrand betoogt het volgen de: „In een krampachtige poging het zwak ke optreden van de CDA-wethouder Piet Vos te verdedigen, heeft de CDA-fraktie gemeend - reeds voordat een behandeling in de raad heeft plaatsgevonden - aan de door onze fraktie gestelde vragen zoveel morele verontwaardiging te moeten ont lokken dat er een redelijke kans bestaat op een krachtig en eensluidend B. en W.- geluid. Maar een geluid, dat wel eens niet zou kunnen ingaan op de feitelijke inhoud van de vragen, doch meer een soort van collectieve spirituele CDA-verontwaardi- ging”. De heer Hollebrand vervolgt dan met: „Eén ding is duidelijk: er wordt door Piet Zoals gezegd, de leiding bij de diverse sporten van sport geeft nogal wat moeilijk heden en woensdagmiddag waren het echtpaar Thomas uit Beverwijk en me vrouw v. d. Schaaf en Van Dam uit Alk maar aanwezig, die het gebeuren in de sporthal in goede banen probeerden te leiden. Mankracht van enkele bestuursle den van de commissie was daarbij onont beerlijk. Het probleem van de leiding knijpt temeer omdat er zeker tot januari 1978 géén assistentie is te verwachten van ClOS-studenten. De Schoolsportcommis sie heeft, om aan de problemen het hoofd te bieden, de sportgroepen in twee secties Het socialistische dames-dubbelteam Hamel en Alberts schaarde zich zonder veel moeite achter het Velserbroek-plan, juist omdat vogels van zo verschillende pluimage voor woningbouw op die plaats hebben gepleit. Het bestaande landschap in de polder, aldus mevrouw Alberts, wordt toch al aangetast door het recrea- tieplan Spaarnwoude dat er nu voor geldt. Meer woningen ter plaatse zou de belang stelling voor het recreatieterrein alleen maar vergroten, een gunstig neveneffect dus. De WD'er Everwijn Lange verbond aan bebouwing van de Velserbroek alleen de voorwaarde dat er een goede verbin ding komt onder de rijksweg Haarlem- Alkmaar door, om te voorkomen dat de nieuwe huizen geïsoleerd komen te staan. Gedeputeerde Van der Knoop vertelde dit de statenleden tijdens een speciale commissievergadering over de NORON. De wapens voor een discussie over hoe en waar er precies in de Haarlemmermeer moet worden gebouwd, sloeg hij de staten leden daarmee min of meer uit handen. Niemand sprak zich overigens uit tegen de bouw van een forse portie huizen in de Haarlemmermeerpolder. Wel toonden de dames Janssens (PPR) en Bos (PSP) de nodige huiver. Mevrouw Janssens zei dat een grote bouwplaats in de Meer niet alle aandacht van de planologen op mag eisen. Er moet plaats zijn voor een spreiding over meerdere kleinere locaties in de provincie. Titia Bos vreest sociale problemen bij een „overloop” vanuit Kennemerland naar de Meer. Zij repte van een „grote zorg en weerstand”, maar wees de bouwplannen toch niet zonder meer van de hand. Over hoe er in de polder moet worden gebouwd, opperden de overige statenleden enkele suggesties. Mevrouw Hamel (PvdA) vond dat er zo veel mogelijk moet worden aangesloten bij een stedelijke structuur (Haarlem). De christen-democraat Achter- i straat bepleitte daarentegen een aanslui- ting van de nieuwbouw bij Hoofddorp, gezien de in Vijfhuizen geopperde bezwa ren. Het aantal te bouwen huizen moet volgens hem door de provincie duidelijk worden vastgelegd. WD-statenlid Everwijn-Lange lanceer de het idee van „gefaseerde schilbebou- wing”, waarmee hij bedoelde dat er in ringen rondom Hoofddorp, Nieuw-Vennep en Zwaanshoek gebouwd zou moeten wor den. Hoofddorp en Zwaanshoek zouden daarbij aan elkaar vast kunnen groeien. Hoogbouw is voor de liberaal uit den boze. BEVERWIJK. Hoewel de Beverwijkse Schoolsportcommissie Basisonderwijs een ambitieus programma voor het nieuwe seizoen heeft opgesteld en de leerlingen bij tientallen naar de sportkennismakingsmiddagen blijven stromen, overheerst bij de bestuursleden toch wel het gevoel alleen te staan. Medewerking van de ouders om te assisteren bij de leiding is er niet, schoolhoofden willen de informatie van de commissie nog wel eens negeren en thans is het zover, dat bestuursleden van de Commissie, die in feite alleen maar coördinerend moeten optreden, in de sporthal leiding staan te geven bij de diverse soorten van sport. tol Inbraak. Bij een inbraak in het Che- vron-benzinestation aan de Beverwijkse Plesmanweg zijn twee geldkistjes met een gezamenlijke inhoud van 500 verdwenen. De kistjes zaten in een bureaukast. Men kwam het station binnen door de draad- glasruit uit de toegangsdeur te lichten en een afgesloten deur te forceren. Mislukt. Een poging tot inbraak in de snackbar op het Kuenenplein in Bever wijk is in de nacht van woensdag op don derdag mislukt. Doordat een schroeve- draaier tussen de dubbele toegangsdeuren van veiligheidsglas werd gezet, versplin terden deze wat de eigenaar een schade post van 800 opleverde. Brandje. Aan de Beverwijkse Randweg [ging gistermiddag een partijtje autoban den in vlammen op. De brandweer bluste" het vuur. Achterhaald. Bij een 39-jarige en een 27-jarige Beverwijker is door de politie een partij van tweehonderd mangaanstenen achterhaald, die ontvreemd waren uit de bouwkeet van Ballast Nedam op het par keerterrein achter de Beverkof. De stenen zijn in beslag genomen en zullen aan de eigenaar worden teruggegeven. De dertienhonderd gulden die het toer nooi opleverde zal door „De Luchtballon” worden gebruikt om een bibliotheek voor de ouders van geestelijk gehandicapten te starten, waarin zij zoveel mogelijk voor lichtingsmateriaal kunnen vinden over het gehandicapt-zijn. Het tweede doel is de aankoop van zogenoemde klauterkasten, waarin de kinderen kunnen klimmen zon der te vallen. De deputatie van zaalvoetbalteams stond onder leiding van de heer H. J. v. d. Brink. Namens de Stichting Vrienden van de Dagverblijven werd het bedrag in ont vangst genomen door voorzitter A. v. d. Laan, waarbij ook andere bestuursleden en de hoofdleidster van „De Luchtballon'’ aanwezig waren.

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 13