s TWEE- TOT VIJFHONDERD GULDEN PER JAAR Voor geestelijk gestoorde bejaarden KAMERLEDEN ZONDER VEEL HOOP NAAR BRUSSEL RIE WAAR VINDT U TEGENWOORDIG NOG ZO'N SLAAPKAMER VOOR ZO'N PRIJS? f is nergens meer plaats te vinden PSYCHIATER VAN DER MEIDEN: JEUGDDIENST Druk uitoefenen Den Hoog Lelden Zoeterwoude AFHAALCENTRUM en SHOWROOM (1200 m2) Hoge Rijndijk 315 tel. 071 - 899346 Muurvast „MENSEN ROTTEN LETTERLIJK WEG IN HUN HUIS SI 11 Van tafel geveegd Haarlem 19 7 7 15 OKTOBER VRIJDAG 7 (Van onze streekredactie) 19.50 19.50 9.50! 29.50 8.50! (Van een onzer verslaggevers) >r 19.5 t jes bij; HAARLEM. De provincies Noord- en Zuid-Holland, Utrecht en Friesland hebben in principe op ambtelijk niveau overeenstemming bereikt over de invoering van een vaartuigenbelasting. Deze belas ting op plezierjachten moet per jaar tussen de 200 en 500 gulden per schip opbrengen. Vooralsnog denken de initiatiefnemers uitsluitend motorjachten te belasten. ft >or 5.9 >r 4.90 Tot voor kort was het nog mogelijk om voor geestelijk gestoorde bejaarden ruim te te vinden in de regio en wat verder daarbuiten. Zoals in Hoorn, Hilversum, ir 2 90 Warmond, Amersfoort, Heerhugowaard, 50! HAARLEM. De moeilijkhe den rond de opvang van geestelijk gestoorde bejaardem zijn tot een kritiek hoogtepunt opgelopen. Op korte termijn zouden 180 mensen moeten worden gehuisvest, maar in de regio Haarlem en ook ver daarbuiten is geen enkele plaats meer te vinden. „Er is een aantal mensen in Haarlem en omgeving dat door deze omstandigheden letterlijk wegrot in hun huis” is de harde en troosteloze conclusie van psychiater H. H. van der Mei den, hoofd van de sociaal-psy- 39.50 chiatrische dienst van de Haar lemse GG en GD. r 5.91 O v "w Provincie wil vaartuigenbelasting editie ndere Als er niet snel een oplossing wordt (Van onze Haagse redacteur) Holland, in Noord-Brabant of in Limburg. 1 van ?r (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) 34.5 3.5 3 i 4 woordigers in Den Haag mee dat het erg moeilijk is om geld los te krijgen. De hoorzittingen met de vakbonden, de ondernemingsraad en in laatste instantie de raad van bestuur van Estel, dienden Bussum en en zelfs Capelle aan de IJssel. Dat kan niet meer, ook daar zitten de tehuizen vol. De ruimte zou nu moeten eigen', kleine kring, wordt zo in een isole ment gedreven. ren via het interprovinciaal overleg (IPO), een verband van alle provincies. Gedepu teerde Staten van Utrecht ontvingen giste ren een positief advies van de provinciale recreatieraad. De nieuwe belasting moet ten goede Sinds de eerste nogal optimistische uit spraak van Vredeling dat „de deur in Brussel open staat” is er wat twijfel gere zen over de mogelijkheden die in Europees verband bestaan. Donderdag deelde Nel Barendregt, ex-kamerlid en nu kabinets chef van Vredeling, vakbondsvertegen- via de AWBZ in aanmerking komen of naar de bijstand moeten worden verwe zen, omdat er met de duimstok in de hand wordt gecontroleerd of er wel voldoende vierkante meters per opgemomen patiënt beschikbaar zijn. Dat alles werkt niet in spirerend op de eigenaren van particuliere tehuizen om hun bedrijf voort te zetten. „De schrik van de eigenaren van de tehui zen voor geestelijk gestoorde bejaarden is wat voorbarig” merkte directeur A. J. Poot van het ziekenfonds Spaarneland eerder dit jaaar op. Bij de schrik komt echter ook nog, dat het werk bijzonder zwaar is. Wanneer de exploitant van een tehuis wat ouder wordt, levert dat problemen op. Omdat de over heid heeft bepaald, dat het tehuis niet mag worden overgedragen. Ook niet, als er een stichting voor wordt gevormd, zo heeft zuster Van der Vegte van Huize Wik aan de lijve ervaren. Zij had daarvoor de plannen klaar, een aantal artsen was bereid in het stichtingsbestuur plaats te nemen maar er kwam geen toestemming voor. „Het is heel triest dat deze huizen nu weggaan” is haar oordeel. „Het toezicht zou in handen moe ten komen van dokter Van der Meiden en broeder Dirks van de GG en GD, ambtena- DEN HAAG. De leden van de vaste kamercommissies voor economische en sociale zaken geloven niet dat zij maan dag in Brussel van de Europese commis sarissen Vredeling en Davignon al toezeg gingen los kunnen krijgen voor de steun aan Hoogovens. Ze verwachten eigenlijk niet meer dan aanvullende informatie van de Europese bestuurders. Leidraad voor de hoorzittingen in Den Haag was donderdag de analyse van mi- nister Lubbers over de situatie bij Hoog ovens. De vakbonden, daarin gesteund door de PvdA, vinden dat deze notitie van Vakbondswoordvoerder Krul: „Wij vin den er een groot aantal argumenten van Hoogovens in terug, bijvoorbeeld daar waar het gaat om de verzwakte concurren tiepositie. Dat de energieprijzen ongunstig zijn en de harde gulden in het nadeel werkt, akkoord, maar dat de sterke loon kostenstijging wordt aangevoerd vinden wij zeer twijfelachtig. We vragen ons af of dat wel zo’n grote factor is. We vragen ons ook af of het falende Europese beleid voor de produktiebeperking van staal geen gro te invloed heeft gehad”. Volgens de bon den heeft Lubbers bovendien het effect van de moeilijkheden bij Hoogovens op de regio veel te gunstig voorgesteld. vooral om de kamerleden meer informatie te verschaffen voor hun gesprek van vol gende week woensdag met de ministers sing kan worden gevonden. Bijvoorbeeld door tijdelijk ruimte in ziekenhuizen te gebruiken, is de mening van Van der Mei den en Van den Berg. Maar dan moet er wel medewerking van die kant worden gevonden en of dat lukt is de vraag. Ook zouden eventueel andere leegstaande pan den kunnen worden bekeken. de minister van economische zaken te veel lijkt op het standpunt dat de directie van Hoogovens verkondigt. BEVERWIJK. Zonagmorgen 9 okto- ver wordt om tien uur in de Opgang aan de Florastraat een gereformeerd-hervormde jeugddienst gehouden. Voorganger is de heer M. van Wel uit Driehuis. Het thema van de dienst is „Ik wou dat ik twee hondjes was, dan konden we samen spe len,” een citaat uit een boek van Godfried Bomans. ader- eken iy en deel- Insiders weten te vertellen, dat „er nu eenmaal instanties zijn die druk uitoefe nen”. Omdat de particuliere huizen zeker zullen moeten verdwijnen als er genoeg erkende inrichtingen zijn, zo valt in de Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten te lezen. Omdat de overheid heeft gezegd dat het verzorgen van bejaarden „niet uit winstbejag” mag gebeuren, omdat er scherp wordt gecontroleerd of opgenomen bejaarden eigenlijk wel voor een uitkering Haarlem - Barteljonsstraat 13-17 Telefoon 023-320850* meester en wethouders, wil op uiterst kor te termijn met zijn collega’s uit de regioge meenten en deskundigen om tafel gaan zitten. Opdat er op korte termijn een oplos- Op de raad van bestuur na, die de analy se van Lubbers als een prima stuk be stempelde, was men het er in Den Haag met elkaar over eens dat de minister van Economische Zaken lang niet alle vraag tekens had weggenomen. Met name de relatie met de Duitse tak van Estel en de vraag waarom nu juist een erg goed draai end staalbedrijf als Hoogovens, dat bo vendien erg gunstig aan zee ligt, met een plan voor afvloeiing moet komen, werd volgens de kamercommissies niet afdoen de beantwoord. De gevolgen voor de regio en de moge lijkheden voor vervangende werkgelegen heid zijn donderdag niet uitgebreid aan de orde geweest. Vragen daarover staan ech ter in elk geval wel op het programma voor het overleg met de bewindslieden volgen de week. SHOWROOM Vlamingstraat 13 tel. 070 - 643392 SHOWROOM Hooglandse Kerkgracht 47-49 tel. 071 - 133078 n 90! De nieuwe heffing is te vergelijken met de motorrijtuigenbelasting. In Nederland varen ongeveer 10.000 motorboten. De vier belangrijke watersportprovin- cies moeten de andere provincies nog voor hun denkbeelden winnen. Dit moet gebeu- Schalkwijk. Het huidig onderkomen, dat tijdelijk werd geplaatst maar al veel lan ger in gebruik is dan ooit de bedoeling was, is alleen nog maar rijp voor de sloop. Ook de gemeentelijke Clarakliniek van Haarlem die in Zandvoort is te vinden, kan geen uitkomst bieden. Een aantal jaren geleden bestonden er plannen tot uitbrei ding waarvoor ook vergunning werd ver kregen. Er werd echter niet gebouwd, „door politieke oorzaken werd daar geen gebruik van gemaakt” heet het nu. Van doorstroming is dan ook geen sprake meer, het huis met zijn 43 bedden is dicht geslibd en verkeert in verwaarloosde staat. „De gemiddelde leeftijd van de opge nomen patiënten bevindt zien boven de tachtig jaar. Overigens bevinden zich nog ongeveer 160 patiënten in particuliere tehuizen. De mogelijkheid is dus niet uitgesloten dat er straks nog meer patiënten thuisloos wor den. Terwijl zowel de sociaal-psychiatri- sche dienst als de eigenaars van de tehui zen weten, dat patiënten en familie de kleine huizen erg op prijs stellen. De sfeer is er intiem, alles is er op menselijke schaal ingericht, er is een brok gezelligheid te vinden en de verzorging is persoonlijk en goed. Veel van de bejaarden wachten daarom met angst de toekomst af. Zij voelen niets voor een groot kil huis van beton en staal, waar elke gang en elke kamer hetzelfde is en waar zij zich niet meer kunnen oriënteren. Ze stelde dat er geen absolute onmoge lijkheden liggen, maar dan zal toch ook de Nederlandse overheid het hare bij moeten dragen. Zoals bekend zal Nederland in ieder geval tegenover eventuele steun in EGKS-verband een evengrote bijdrage moeten stellen. De leden van de raad van bestuur van Estel, donderdag in Den Haag voor een hoorzitting met de kamerleden, toonden zich veel optimistischer. Ze gaan ervan uit dat Brussel zeker geld ter be schikking zal stellen. Alleen de hoogte van het bedrag is volgens hen nog niet zeker. De raad vindt het niet meer dan een recht van Nederland om in moeilijke tijden steun te krijgen voor een bedrijfstak waar voor sinds 1972 in Europees verband wordt bijgedragen. Men verwacht vóór januari een beslissing in Brussel. hand gistermiddag tegen de invoering van deze nieuwe belasting. De raad is een adviesorgaan van Gede puteerde Staten en houdt zich voorname lijk bezig met problemen op het gebied van de recreatie. Het voorstel kreeg van komen aan de beheerders van vaarwater en ter bestrijding van de kosten van on derhoud. Naast de rijksoverheid en pro vincies zijn dit onder meer waterschap pen, recreatieschappen en dë gemeenten. Voor een provincie als Utrecht wordt de opbrengst voorlopig geschat op ongeveer 2 miljoen gulden per jaar. Noord-Holland weet bij benadering nog niet hoeveel zo’n belasting gaat opleveren. Een betrokken ambtenaar vertelt dat eerst het aantal schepen in de provincie geïnventariseerd moet worden. De vier provincies komen met hun plannen nu blijkt dat op landelijk niveau de invoering van deze belasting nog niet wordt overwogen. Wel vindt er uitgebreid overleg plaats tussen de ver schillende belanghebbenden. Vertegen woordigers in de recreatieraad van zowel het ministerie van CRM, als van de ANWB en de Koninklijke Nederlandse Water sportvereniging verklaarden zich op voor- de 25 leden têUendê raad geen eensluid’en- _j;In westelijk Nederland veroorzaakt voor- cie haar zin krijgt straks belasting al de pleziervaart veel schade aan be- betaald moet worden. schoeiingen van openbaar vaarwater en brede sloten die in particulier bezit zijn. In de opinie mee, hoewel een meerderheid Friesland wordt ook de beroepsvaart als voor de invoering was. Tot een uitspraak de veroorzaker van veel schade genoemd. Hoe het er nu voorstaat kan de sociaal- psychiatrische dienst in één zin schetsen. In het voorjaar zat de zaak vast en nu zit de zaak muurvast. De mensen die toen op de wachtlijst stonden voor opname, staan er nu nog op. Het aantal bejaarden dat moet worden opgenomen en nu nog thuis ver blijft bedraagt ongeveer vijfentachtig. Daarbij moeten 67 mensen worden opge teld die in tehuizen verblijven die een dezer dagen tot sluiting zullen overgaan. Dat zijn (het eigenlijk al gesloten) Nieuw Bosch en Hoven met tien patiënten, Ons Huis in Heemstede met elf mensen, Bron- stee met twintig mensen en Berkenrode, waar 26 patiënten verblijven. Van nog eens 28 mensen is bekend dat ze wel in „gewone” ziekenhuizen verblijven, maar eigenlijk behoren te worden opgenomen in verpleeghuizen. Bij elkaar betekent dit, dat er op dit moment honderdtachtig plaatsen beschikbaar zouden moeten zijn. En er is er niet ëen. Bij de GG en GD wordt gezegd, dat bejaarden, die zich niet kunnen verweren, de dupe worden van het beleid dat het ziekenfonds en de provinciale inspectie op de bejaardenoorden voeren. Die verwijten worden door deze instanties van de hand gewezen. Want, zo wordt gezegd, het zijn de exploitanten zelf die tot sluiting over gaan, niemand wordt gedwongen. Op die manier verdwenen er sinds 1975 wel ruim 200 plaatsen. In Convalesce, Huize Wik, Bijleveld, Huize Helene, Maranatha, Nieuw Bosch en Hove, Huize Stolberg, Oosterhout, Wildervank, ‘t Zunneke en Huize Pax. Als voornaamste reden daar voor is angst te noemen. U moet natuurlijk wel snel zijn, want voor zo 'n prijs wil iedereen wel slapen. Uitgevoerd in donkere essen kleur, afgezet met brede messing lijsten. Kombinatie van een ledikant (140 cm breed), twee nachtkastjes, een opbouw met tweespotsverlichting. Geen f. 1170,- maar gratis thuisbezorgd voor f. 698,- >s oor Lubbers en Boersma. Veel nieuwe gezichtspunten kwamen er niet naar vo ren. De vakbonden herhaalden hun ver zoek om onderzoek naar alternatieve mo gelijkheden voor de afdeling nieuwbouw en tijdelijke maatregelen in afwachting van de definitieve plannen. ma ment spreekt de Haarlemse wethouder »r 1.91 'over een onaanvaardbare zaak en over de ontactische wijze waarop alles wordt aan- I gepakt. d ivgl 9 Ft gorden gevonden in de kop van Noord- x £.911 fjoyan(ji jh Noord-Brabant of in Limburg. Tegen dat ver weg plaatsen maakt de familie volgens Van der Meiden terecht bezwaar. De kans even langs te lopen is .verkeken, de geestelijk gestoorde bejaarde 2.W die voor contacten is aangewezen op de oor Het ziekenfonds Spaarneland opperde enige tijd geleden de suggestie om tijdelij ke huisvesting te zoeken in het St. Jozef- ziekenhuis in Heemskerk en het tijdelijk verpleeghuis Boerhaave. In beide gevallen is men met nieuwbouw bezig en komen de ruimten op betrekkelijk korte termijn leeg. De mogelijkheid van het St. Jozef- ziekenhuis werd door de Provinciale Raad voor de Volksgezondheis met een ferme haal van tafel geveegd. De bouwkundige toestand is slecht en bovendien is de brandveiligheid ook niet optimaal. Welis waar werden er voorzieningen getroffen na aanmerkingen van de brandweer, maar deze zijn alleen in het gebouw. Het zieken huis is echter met een brandweerwagen nauwelijks te benaderen. Om de suggestie Boerhaave te gaan ge bruiken kan directeur P. de Smit alleen maar lachen. Met een zucht van verlich ting zal hij straks de barakken inwisselen voor de nieuwbouw van Pius XII in roek ■oor 5.9 Met vierdeurskast van f. 1576, gratis thuisbezorgd voor f. 999,- WMaHfiM HKMHKEMiM SHOWROOM Grote Houtstraat 158 tel. 023 312981 Donderdagavond koopavond over de vraag of de belasting door het Rijk, dan wel de provincie geheven moet worden, kwam de raad ook niet, daar voor een dergelijk besluit eerst het IPO-ge- sprek moest worden afgewacht, vond men. Sinds de minister van Financiën vorig jaar een nota aan de Tweede Kamer over het onderwerp aankondigde, verschenen regelmatig berichten dat de belasting op komst was. Het uitbrengen van de nota is echter inmiddels uitgesteld. Door het overlegorgaan van de provincies werd in 1975 een werkgroep ingesteld, maar ook dit orgaan kon nog niet tot een eenslui dend advies komen. Een provincie als Zeeland bijvoorbeeld ziet weinig redenen de belasting in te voeren, zij vreest juist een terugloop van de pleziervaart. In de vier samenwerken de provincies leidde de explosieve groei van de watersport in de afgelopen jaren echter tot problemen met het beheer en •ir Pleziervaartuigen in de Niewe Meer bij onderhoud van de openbare vaarwateren. Badhoevedorp waarvoorals de provin- L_ - Het probleem op zichzelf is niet nieuw, maar wel de mate waarin het zich nu i voordoet. In februari luidde wethouder L. r 5.90D. van den Berg van sociale zaken en volksgezondheid al de noodklok. Toen zei Ihij „Als ik het hele opnamebeleid van dit 2 gJjnoment zie zeg ik: mensen, waar zijn we 'r nu toch mee bezig: Dit is geen beleid meer”. In een commentaar van dit mo ment spreekt de Haarlemse wethouder gevonden vallen er brokken, waarschu wen psychiater Van der Meiden en broe der Dirks. En bij dat snel denken ze aan weken en niet aan maanden. Want de spanningen rond de mensen die nu nog thuis zijn nemen met de dag toe. Familie en buren leven in angst, de huisarts raakt overbelast. En de GG en GD kan alleen maar nee verkopen als er om bemiddeling wordt gevraagd. Maar wat moet er gebeu ren als een bejaarde ’s nachts gaat rond spoken. Terwijl de familie weet dat men onvoorzichtig kan omspringen met vuur. Dag en nacht op deze mensen letten zou nodig zijn, maar in gewone gezinsomstan digheden is dat onmogelijk. Bij de gemeente komt men ook mensen tegen, die nog alleen thuis verblijven. „Sommigen daarvan zijn helemaal ver vuild en leven in een verwaarloosd huis waar je niets durft aan te pakken en je uitglijdt over de viezigheid. Hulp kan er niet worden geboden. Niet door ons, want wij hebben geen uitzicht op plaatsing. En de gezinshulp moet het aantal hulpuren terugschroeven, zodat daar ook niet alles meer van te verwachten is”. Wethouder Van den Berg, die de moei lijkheden deze week aan de orde stelde in ren van de inspectie hebben er toch geen _de vergadering van het college van burge- verstand van. Niemand van hen heeft be seft hoe het moet”. 13.9(|‘ Zijn dienst wordt dagelijks geconfron- MM>|teerd met de uitzichtloze ellende. Nergens zijn erkende verpleeghuizen voor geeste lijk gestoorde bejaarden te vinden, in hoog tempo gaan de eigenaars van parti culiere huizen tot sluiting over. De heer 'Lakens Douwes van Nieuw Bosch en Ho ven: „De inspectie paste tot het uiterste de reglementen en het voldoen aan de brandweervoorschriften toe. Daardoor r 2.90 ontstond er onzekerheid onder de expioi- tanten en nam men het besluit ermee te stoppen”. In zijn geval liggen de zaken r 2 anders- Geruime tijd van te voren kondig- den zijn vrouw en hij aan dat hun ver pleeghuis zou sluiten. Dat is inmiddels I eigenlijk al een feit, maar ook weer niet r 2.90 helemaal, want er verblijven nog tien .bejaarden. Zij kunnen niet meer dan I noodhulp krijgen, ook vbor hen is echter nergens een plaatsje te vinden. /Wai c St) in slaapkamerXC Wl 11 f f Stella de meest orginele slaapkamer vWulH van de laatste jaren Oerdegelijk massief blank of donkerbruin gebeitst pine. Kost in blank massief pine 150 x 200 cm 955,-, 180 x 200 cm 995,-. Bijpassende nachtkastjes per stuk 205,

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 15