Theater heeft ingrijpende verbouwing vrijwel achter de rug Danstheater verliest kort Vicente Aleixandre dichter geding om orkestbegeleiding van de overlevingskracht Vlekkeloos gitaarrecital in Sonesta Koepelzaal John Williams heeft waar kunstenaarshart Gloednieuw maandblad voor iedere huisvrouw Vederlichte ontspanning met Resistentie Varié II II Gevarieerd aanbod in Filmmuseum LR 24 helpt écht. Als u meer transpireert dan uw kleding kan verwerken, is het tijd voor: LR24. Nobelprijs voor vierde keer naar Spanjaard Typisch Carré-publiek Grenzen aan de groei bij Drs. P. 90 JAAK 18 19 KUNST 19 7 7 OKTOBER r 4 VRIJDAG 7 4 i r 1M77 !r (ADVERTENTIE) n (ADVERTENTIE) Voor echte Perzen naar^k fStoutenbeek. Daar vindt u een grote en prachtige I kollektie (waaronder de I I meest exklusieve). stoutenbeek woonientrum STALLES en LOGE f 1,50, PARTERRE f 1- BALLON 75 Cts., GALERIJ 25 Cts. a - FEESTVOOKNTELUNU 01’ 20 OKTOHEH1'177 itW7 HTSI UTEM) AAN HE KASNA V.\N NHttÉ. X Jarig Carré nog altijd volkstheater 1 1 I 'V Koop nu TIP in de supermarkt (Van onze kunstredactie) STOCKHOLM. Zoals wij reeds giste- 1 het programma Resistentie Varié. (Foto Kuno Grommers). De precieze geboortedatum van het huidige Carré-gebouw (het vorige brand de af) staat niet vast, maar volgens de archieven van het theater is het gebouw in elk geval in oktober 1887 in gebruik genomen. Op de veertiende en de twintig ste van deze maand wordt dat feit her dacht. Vrijdag 14 oktober viert het Car- ré-personeel zelf feest, tezamen met (mo gelijk) enkele honderden binnen- en bui tenlandse artiesten, die in de afgelopen jaren in Carré op de planken hebben gestaan. Een recital van John Williams, ooit een sympathieke gast op een van de beide hartewensfestivals in Haarlem, vormt een uitmuntende gelegenheid om de bijna on- Theater Carré heeft overigens de laat ste jaren niet te klagen over gebrek aan belangstelling van de kant van het pu bliek, vindt Oster. Vorig jaar passeerden 315.000 mensen de kassa's van het voor malige circustheater. In 1975 deden dat 240.000 bezoekers. In de zeer goed bezette Koepelzaal de oude Ronde Lutherse Kerk aan het Katte gat kreeg zijn spel gisteravond de juiste sfeer mee. Verheven, als een wereldje op zichzelf en in zijn schoonheid eerder dege nen die al dat moois hadden geschapen belonend dan degene die het zo vlekkeloos reproduceert. Een omschrijving die overi- ƒ13,8 miljoen te kopen van de Exploita tie Maatschappij Scheveningen (EMS). Gaat deze verkoop door - en dat zit er volgens Oster dik in - dan verliest de EMS van Zwolsman een van haar laatste onroerend-goedbolwerken. Voor hemzelf en voor zijn personeel heeft deze verkoop geen gevolgen. De medewerkers van het theater zijn in dienst van de onafhankelijke Exploitatie Maatschappij Carré B.V. Deze firtna wordt volledig gesubsidieerd door de ge meente. De jaarlijkse begroting bedraagt 2 miljoen. Het verlies van Carré is de helft van dit bedrag. Dat moet dus wor den bijgepast door Amsterdam, aldus Oster. De Carré-directeur laat tenslotte een zogenoemde dummy zien van het jubi- (momenteel nog bij de drukker) zal op 14 oktober tijdens het „personeelsfeest” worden aangeboden aan Amsterdams burgemeester Wim Polak. Samensteller van het boek is KRO- medewerker Han Peekei, die van Guus Oster geruime tijd mocht grasduinen in de archieven van Carré. Peekels boek is vanaf 14 oktober alleen te verkrijgen samen met een langspeelplaat, waarop liedjes staan van zeer bekende artiesten, die in Carré hebben opgetreden. Klin kende namen op deze lp zijn die van Toon Hermans, Herman van Veen, Jas- Duin, Johan Buziau, Lou Bandy, Louis Davis en het duo Walden-Muyselaar. Het 65 leden tellende balletorkest wei gert namelijk zaterdag de compositie „Lobster quadrille” van Del Tradici te spelen, omdat de vaste dirigent van het danstheater, David Porcelijn, het stuk niet In The Cathedral (La Cathedral) zijn speelse invloeden uit de barok herken baar, in Barrias’ Suite Andina speelt de gens net zo goed van toepassing is op de Koepelzaal. Voor mij heeft Williams het ware kunstenaarshart. Hij schakelt zich zelf doelbewust uit. Ik ben ervan overtuigd dat hij de compositie die hij op een gege ven moment speelt vele malen belangrij- ker vindt dan de uitvoerend kunstenaar. HAARLEM. Resistentie Varié met onder andere doctorandus F., het pro gramma waarmee de grote zaal van de Toneelschuur donderdagavond en ook nog vanavond wordt zal zijn) gevuld is lang niet nieuw, maar wel leuk. Het Resis tentie Orkest heeft met zijn eigenzinnige benadering van oude en nieuwere muziek en door de benadering daarvan een pu bliek gekweekt dat er genoegen in schept steeds opnieuw te genieten van oude the ma’s. Goed, er mdg ook iets nieuws ge speeld worden, maar dwang vanuit het publiek zit er niet achter. En waarom niet? Ik dacht omdat goede muziek nu eenmaal in zich heeft vaak gehoord te kunnen worden zonder dat verveling het luisterplezier bederft. Hiermee raken we meteen de kern van het optreden van het Orkest dat ook nu weer drs. P. met zich voert. De zingende Het balletorkest is wel bereid zaterdag avond de rest van het danstheaterpro- gramma in Enschede te begeleiden. Omdat het danstheater het balletorkest contractbreuk verwijt, spande het een kort geding aan. Rechtbankpresident mr. W. J. Borgerhoff Mulder deed vanweg het spoedeisende karakter van de zaak nog dezelfde middag uitspraak. Aan het kort geding tussen het Nederlands Danstheater en het balletorkest gaat overigens een peri ode met meer strubbelingen vooraf. Het balletorkest zit met de moeilijkheid, dat het behalve het Nederlands Danstheater ook Het Nationale Ballet begeleidt. Beide balletgezelschappen reserven een deel van hun CRM-subsidie voor het balletorkest, dat wel een eigen artistiek leider en diri gent heet (Lucas Vis), maar tijdens uitvoe ringen veelal wordt gedirigeerd door de vaste dirigenten van het Nederlands Dans theater (David Porcelijn) en van het Natio nale Ballet. Indiaanse volksmuziek een hoofdrol. In het tweede gedeelte van dit stuk wordt de bomba grote maatbepalende trom uit de Queca-dans geïmiteerd door op een bepaalde manier tegen de klankkast te tikken. Ook de helsmoeilijke fragmenten in een wals of het gedragen vibrato in People in Forest zullen bij heel wat aanwe zige gitaarliefhebbers de interesse voor Barrias gewekt hebben. Een groot deel van het Carré-publiek komt tegenwoordig van buiten de stad, zegt Oster, die sinds vier en half jaar de scepter zwaait in Carré. Van een typisch Carré-publiek zoals vroeger is volgens hem geen sprake meer, omdat het thea terprogramma bewust zeer afwisselend wordt gehouden. Opera’s naast popcon certen en klassiek toneel naast boksga- la’s, verduidelijkt Oster. Wel vindt de Carré-directeur, dat zijn gebouw de traditionele rol van volks theater heeft behouden. Ons publiek is nog steeds minder elitair dan dat van bijvoorbeeld de Stadsschouwburg, aldus Oster, die daar eerlijkheidshalve aan toe voegt, dat de Stadsschouwburg (duizend zitplaatsen) als theater minder mogelijk heden heeft en bovendien een geheel ander programma nastreeft. Osters wens naar een zo afwisselend mogelijk repertoire in Carré, betekent niet, dat iedereen „zo maar in het theater kan optreden”, zegt hij. Een bepaald ar tistiek peil moet de Carré-artiest in Os ters ogen beslist hebben, terwijl ook een belangrijke voorwaarde is, dat hij of zij redelijk volle zalen trekt. Recordhouder AMSTERDAM. (ANP) Het Neder lands Danstheater heeft donderdag in Amsterdam een kort geding verloren om twaalf minuten orkestbegeleiding door het Nederlands Balletorkest. Het dans theater speelt zodoende aanstaande zater dag in de schouwburg van Enschede een deel van haar programma zonder levende muziek, maar met geluidsbanden. Voor de pauze heeft het accent voortdu rend op composities van Italiaanse toon kunstenaars gelegen. Lichtvoetig materi aal van Vincente Galileo (de vader van de wetenschapsman), de Passacaglia van Lu- devico Roncalli en drie sonates van Do menco Scarlatti, waarvan de tweede een nogal collageachtige opbouw vertoont. Williams’ technisch kunnen komt tenslotte bij vijf, oorspronkelijk voor piano ge schreven, Walsen van Granadas het meest tot uiting. Zijn inlevingsgevoel bij een kor te Tombeux, een fijngvoelige elegie van de hand van Silvius Leopold Weisz. JOHN OOMKES 1 1 r - bevroede mogelijkheden van de gitaar te leren kennen en anderzijds van 's mans flegmatieke en tegelijkertijd zo hartstoch telijke toewijding te genieten. Want laat er geen misverstand over bestaan: Williams heeft niet het soms wat extroverte van Zuid-Amderikanen die zich in hun spel helemaal kunnen verliezen. Daarvoor is hij teveel Brit en wat te introvert. academicus heeft vooral naam gemaakt door zijn geraffineerd rijmwerk dat op even doortrapte muziek gezet binnen de kleinkunstwereld een aangenaam nieuw geluid liet horen. P.’s liedjes zijn vaak juweeltjes van hortend bijgepleisterd dichtwerk, maar het was vooral de lichte lijk onbeholpen manier van presenteren die op niet te ontberen wijze bijdroeg tot doctorandus roem. Allemaal niet ten on rechte, wie drs. P’s liedjes vooral de echte oude in alle rust op de grammo foonplaat beluistert geniet daar glimla chend van. er nu goed nieuws voor u: LR 24. Het meest effectieve middel tegen overmatig transpireren, dat op dit moment verkrijgbaar is. Geen deodorant die onaange name luchtjes maskeert. Maar een crème, die 24 uur per dag transpiratie tegengaat. <i.. „i..ii AMSTERDAM (ANP). Een feeste lijke voorstelling, namelijk de première van Foxtrot, de nieuwe musical van Annie M.G. Schmidt en Harry Bannink, dient donderdag 20 oktober als jubi- leumsvoorstelling van het negentigjari ge Theater Carré. Alle kaarten voor deze première waren tot verbazing van direc teur Guus Oster en zijn vijftig perso neelsleden binnen een dag de deur uit. De prijzen waren dan ook erg aantrekke lijk; zij varieerden van een kwartje voor een plaats op de galerij tot een gulden vijftig voor de loge. Kortom prijzen zo als Carré ze in 1887 rekende. Bij de viering van dit jubileum is de ingrijpen de verbouwing van het prachtige thea ter - ten koste van vier miljoen gulden - vrijwel achter de rug. Na de restauratie van de karakteristiek witte Carré-gevel, het aanbrengen van een nieuw dak, de vernieuwing van de tweeduizend zit plaatsen en de aanleg van een nieuwe toneelvloer, rest enkel nog de inrichting van een nieuwe foyer en koffiekamer. ■ir De Saltibankies in een optreden in AMSTERDAM. Elke tijdsperiode kent zijn favoriete instrument. De brille waarmee enkele, zich gelijktijdig manifesterende musici een instrument tot zijn recht kunnen laten komen, kan leiden tot een geweldige belangstelling of hernieuwde aandacht voor iets dat voordien eigenlijk een tweederangs plaats ingenomen heeft. Vanaf 1955 tot aan vandaag heeft de gitaar de meeste attentie voor zich opgeëist niet allen omdat een meesterlijke musicus als Andres Segovia liet zien dat een gitaar een volwaardig solistisch en concert instrument kan zijn, maar ook omdat de ontwikkeling van de electronica en expressiemogelijkheden ervan nog aanzienlijk heeft vergroot. Een prachtig voorbeeld voor die stelling is de manier waarop hij na de pauze het licht doet schijnen op het leven en het werk van de relatief onbekende, uit Para guay afkomstige gitarist en componist Au- gostin Barrias Mangorray, wiens werk nog niet zo lang geleden werd uitgegeven, hoe wel hij al in 1944 overleed. Op zachte toon herhaalt Williams hoe Barrias de eerste gitarist was (1909!) die grammofoonplaten maakte of welke elementen een rol spelen in diens oeuvre. Vervolgens laat hij op sublieme wijze alle facetten van diens werk aan dé orde koemen. ren vermeld hebben, is de Nobelprijs voor de letteren dit jaar toegekend aan de Spaanse dichter Vicente Aleixandre. Hij behoort samen met ongeveer 25 Spaanse dichters tot een beweging, die verwant is aan het surrealisme. Hun werk is echter ook beïnvloed door de Spaanse Gouden Eeuw en door de volkspoëzie. is wat dat betreft nog altijd Toon Her mans, die eens in een serie van 63 voor stellingen honderdduizend bezoekers naar Carré lokte. En toen speelde Her mans nog niet eens in het weekeinde. Theater Carré3 krijgt zeer vermoede lijk volgend jaar een andere eigenaar. In november beslist de Amsterdamse ge- perina de Jong, Johan Kaart, André van meenteraad namelijk over het voorstel van B. en W. het Carré-gebouw voor Maar drs. P. binnen het programma van het Resistentie Orkest begint de grenzen van de artistieke groei nu toch gevaarlijk dicht te naderen. Drs. treedt vooral de laatste paar jaar erg dikwijls op, maar moet zich daarbij bedienen van steeds een bijna identiek repertoire. Vooral nu er in de onbeholpenheid van Drs. P. steeds meer stroomlijn gekomen is, valt het voor de regelmatige bezoeker moeilijker geest driftig te blijven. In elk geval, binnen het programma Resistentie Varié vormt het optreden van Drs. P. zeker geen hoogte punt. Sterk overeind blijft echter de muziek van het orkest en daaraan werken de vaart waarmee wordt gemusiceerd en het ple zierig enthousiasme sterk mee. Resistentie Varié heeft toch weer verrassingen in het amusementspakket. Zoals tweemaal een optreden (alléén donderdagavond) van het komische acrobaten-vijftal de Saltiban kies, lichaamskunstenaars met een uitzon derlijke gymnastiekbijdrage, uit de school van de Haarlemse Como Brothers, stijl anno 1920. Een andere aantrekkelijke bij drage levert pianist Chaim Levano die een geraffineerd mooi klankgedicht laat horen dat als een wonderlijk lint van praatmu- ziek overkomt. Voeg daarbij twee kostelij ke korte films een persiflage op de reformatie met Carel Alphenaar in ver voerende explicatie en een dadabijdrage met tekst van Chaim Levano op het thema lachen en de variëteit van het program ma is compleet. Laat de naar ontspanning neigende lezer zich niet al te zeer afschrikken door mijn wat sceptische kijk op sommige onderde len van het Varié-programma, want wat in feite tot u komt is vederlichte ontspanning en waar vind je dat tegenwoordig nog? KO VAN LEEUWEN (Van onze kunstredactie) AMSTERDAM. —Na tijdens de Amster damse Kunsttiendaagse een overzichts- programma gegeven te hebben over de Japanse regisseur Kyrosawa, begint het Ned. Filmmuseum het eigenlijke seizoen met een gevarieerd programma van uit eenlopende films die over het algemeen geen roulatie in de bioscopen hebben ge kregen. Zo komt dinsdag en woensdag a.s. Luigi Comencini aan bod in twee voorstel lingen van resp. „De Jeugd van Giacomo Casanova,, en „Delitta d'Amore”. Comencini die kort na de oorlog al actief was in de Italiaanse film, is een beetje in het vergeetboek gekomen en daaruit be vrijd door de laatste Rotterdamse „Film International” waarin de filmer via een programma van oude en nieuwe films her ontdekt werd Donderdag 13 oktober is gewijd aan films van Jean Cocteau (diens surrealistische „Le Sang d’un Poète”) en van Jean Vigo die met zijn klassieke schoolopstandfilm „Zéro de Conduite” vertegenwoordigd is. Dinsdag daarop wordt aandacht besteed aan de hier ver waarloosde Amerikaanse film „Bad lands”, van Terrence Malick, de geschiede nis van een 19-jarige jongen en een veer tienjarig meisje die binnen vijf dagen tien mensen zonder aanwijsbare redenen ver moordden. Dat gebeurde in de vijftiger jaren en Malick heeft getracht een soort logica in de handelingen van beide kinde ren te ontdekken. Het meisje werd ge speeld door Sissy Spacek, sindsdien be roemd geworden door haar rollen in „Car rie” en „Three Women”. Woensdag de 19e kan men nog eens in het Filmmuseum de omstreden film van Leni Riefenstahl, „Tri umph des Willens” zien, een tendentieus verslag van een Nazi-partijdag in Neuren berg, waarover de filmmaakster na de oorlog sterk is aangevallen. Breestraat 82-84-Beverwi)k-Tel.(02510) 29033 Daarnaast schijnt de vorm van een in strument ook van grote invloed te zijn op de populariteit ervan (de sax, een ander geliefd instrument, en de gitaar appelleren beide aan de erotiek. Een en ander komt onder meer tot uiting op de hoes van Jan Akkermans nieuwe album, waar de gitaar de vorm van een vrouwelichaam heeft gekregen). Hoe het ook zij, een instrument heeft de waardering het meest te danken aan het scala van mogelijkheden die het biedt: melodie, harmonie, percussie, klankvorming, etcetera. fj by zanders attractie betaalt u veer deze vavratelling prijzen alö ih 1887 ‘SujjetpryzeH ea« 1887 Om iedereen een kans te geven begint de plaatsbespreking up Deze groep wordt gewoonlijk de genera tie 1927 genoemd en vindt in Federico Garcia Lorca die in 1936 bij aanvang van de Spaanse Burgeroorlog door Fran co’s nationalisten werd vermoord haar voornaamste vertegenwoordiger. Door omstandigheden, zoals een tuberculeuze infectie van de nieren, is Aleixandre in tegenstelling tot zijn meeste generatiege noten in Spanje gebleven. Wel heeft hij geen sympathie voor het fascistische be wind gehad. Vicente Aleixandre leidde meestal een teruggetrokken bestaan. Als vertegen woordiger van een literaire traditie kwam hij geleidelijk in het centrum van de be langstelling van de jonge Spaanse dichters van na de Tweede Wereldoorlog. Sinds 1949 maakt hij deel uit van de Spaanse academie. De Nobelprijs de enige die door de Zweedse academie wordt toegekend en uitgereikt, met de andere gebeurt dat in Oslo waaraan een bedrag van ongeveer 385.000 gulden is verbonden, is hem toege kend wegens „zijn vernieuwende poëzie die, geworteld in de tradities van de Spaanse lyriek en in moderne stromingen, het menselijk bestaan in de kosmos en in de huidige maatschappij belicht”, aldus wordt gesteld in het juryrapport. In dit verband werden bundels genoemd als „La destruccion o el amor” (De ver nietiging of de liefde) uit 1935, „Sombra del Paraiso” (De schaduw van het para dijs) uit 1944, „Nacimiento Ultimo” (De laatste geboorte) uit 1953 en „En un vasto dominio” (In een uitgestrekt gebied) uit 1962. Een thema dat in het gehele werk van Aleixandre aan de orde komt is „de kracht om te overleven”, aldus de jury. Aleixandre debuteerde in 1928 met de bundel „Ambito” (Omtrek). Daarna publi ceerde hij „Espadas como labios” (Zwaar den als lippen) in 1932 en „Pasion de la tierra” (Het lijden van de aarde) in 1935. Na ongeveer tien jaar niet te hebben gepu bliceerd, verscheen in 1944 „Sombra del Paraiso”. In de laatste jaren werden de bundels „Poemas de la consumacion” (Ge dichten van de vervulling) (1968) en „Dia logos del conocimiento” (Dialoog van het inzicht) (1974) uitgegeven. In 1958 kwam ook een prozawerk uit, „Los encuentros” (De ontmoetingen), waarin Aleixandre herinneringen ophaalde aan ontmoetingen met dichters van zijn tijd. In het juryrapport werd er de nadruk opgelegd, dat Aleixandre zich nooit aan het bewind van Franco heeft onderwor pen, maar dat hij een centrum was van hetgeen er van het geestelijk leven in Spanje nog over was. Na vele jaren in kent. Aan een repetitie, zaterdagmiddag voorafgaande aan de voorstelling in En schede, denkt het balletorkest niet genoeg te hebben. Dat is artistiek niet verant woord, aldus donderdagmiddag voor de Amsterdamse rechtbank orkestvoorzitter Scheltema. „Lobster quadrille’” wordt door het orkest als „zeer moeilijk” om schreven. Voor de uitvoering van het stuk moeten bijvoorbeeld extra mandoline- en harmonicaspelers worden aangetrokken. M iUgCHUtlULlC ULUU111, VU,l UV, JWM.- -w leumboek, dat binnenkort verschijnt ter Z0.VII.Ui20KTIIIIKBl977BMHIVtt gelegenheid van Carré’s negentigjarig ti*l<,lt<Mlll(,l<l Vllll hol hi-sl.um V.iu lli<*.i\i<t ,ii i, Hive musical van Annie M G Si hniull vn llnrrv ILnuniiV. ri- De 79-jarige dichter Vicente Aleixandre in de studeerkamer van zijn Madrileense woning, kort nadat hij had vernomen dit jaar de Nobelprijs voor de letteren te zul len krijgen. Malaga te hebben gewoond, verhuisde de dichter naar Madrid, dat nog steeds zijn woonplaats is. Aleixandre is de vierde Spanjaard, die een Nobelprijs voor literatuur heeft gekre gen. Zijn voorgangers waren José Echega- ray, die in 1904 de prijs met de Franse schrijver Frederic Mistral deelde, Jacinto Benavente (1922) en Juan Ramon Jimenez in 1956. Ten hoogste 4 plaatsen per persoon Telefonisch of schriftelijk pluatsbespreken is voor üvze voorstelling NIET inogolijk. Een nostalgisch opgemaakt jubileumaf- fiche. (ADVERTENTIE) U hebt waarschijnlijk al van alles Van vochtige plekken in uw geprobeerd. Zonder succes? Dan is kleding zult u geen last meer hebben. n ni j)e crème wordt helemaal door de huid opgenomen, is niet vet en heeft een aangename doch bescheiden geur. LR 24 is verkrijgbaar bij uw drogist Prijs f 9,80 per tube (goed voor een behandeling van 2 a 3 maanden)

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 19