Een nieuwe muur maken in de kamer Winkeltje voor linkshandigen Zelf bakken met het nieuwe broodboek en w 1 r Drijfzand Informatie VERDEKT TEGELRAAM Ophangers Nieuwe grasschaar Ir* OUD TENGELWERK WEGHALEN STIJFELS IN DE PLOOI door Leens Macaré Krultang Tien procent Wis 4 Linialen I In vele oude huizen in ons land zijn de muren bekleed met zogenaamd „tengelwerk”. Dit is jute gespannen op een houten frame en met behang bedekt. Deze wanden zijn gemakkelijk te herkennen aan het feit dat de „muur” meeveert als men ertegen drukt. De wand is dan ook vrij gemakkelijk te beschadigen, aangezien men zo door het jute heen prikt. Vroeger werd deze, wat vreemd aandoende, constructie gemaakt om het binnendringen van vocht te voorkomen. Aan de buitenkant wordt de baksteenmuur nat door de regen. Langzaam dringt het vocht door de steen naar binnen. Om hiervan geen last te hebben, werd er aan de binnenkant een „valse muur” voor gezet met een holle ruimte (spouw) erachter. Deze werd geventileerd waardoor het overtollige vocht werd afgevoerd. Aangezien jute een goedkoop materiaal is, werd dit vooral in de meer „volkse” woningbouw toegepast. Beschikte men over ruimere financiële middelen dan bestond de tweede muur ook uit baksteen en kreeg men de welbekende spouwmuur. Bouw niet op drijfzand De linkerhand wil ook wat binnen Hierna volgt de afwerking. De »lmg Jacqueline van Leusden Laten we nu eens gaan kijken wat we hiermee in de praktijk kunnen doen. Stel dat we nu voor het feit komen te staan dat onze betengeling dermate beschadigd is dat er nodig iets aan gedaan moet worden. Een behoorlijk wapen in de strijd tegen uitslaande muren is het trasraam. Voor degene, die het bouwjargon niet verstaat: dat is geen raam, maar een deel van de muur die op en vlak onder het maaiveld te vinden is. Dat muurdeel is gebouwd van harde I stenen, die uitstekend tegen het t vocht kunnen en het niet absor- beren. Zo’n trasraam ligt 30 cm. onder en 30 cm. boven het maai- veld. Wil je echter een volgeling I zijn van Leroy, de man van de f wilde tuinen, dan moet je geen I trasraam metselen, maar het hele I muurtje van zachtere steen op- l trekken. Dan gaan er op den duur planten op en in de muur t groeien. Je moet er dan wel reke- ning mee houden, dat de verwe- Op de metselcursus hebben we weer voor één avond de troffel verruild voor de ballpoint. Ten slotte moet er ook iets aan de theorie van het bouwen gedaan worden. Wat dat betreft lopen we één(theorie) op drie (praktijk), een aardige verdeling. Zo kom je er weer eens achter dat het brein achter het edele handwerk toch steeds een factor van belang blijft. Je denkt al een hele pikeur te zijn door een muurtje redelijk recht te kunnen metselen, maar dat gebeurt dan op een stelling. Op de theorieles (gelukkig dan al) kom je tot het besef, dat bouwsels een fundament moeten hebben, wil het er niet alleen aardig uitzien, maar ook de kies des tijds kunnen weerstaan, al thans een redelijke periode. Na tuurlijke zaken, zoals vocht en vorst, proberen immers in afwis seling de gemetselde zaken te ondermijden. (voor de stevigheid) waarna we het uiteindelijke behang aanbrengen. Let er wel op dat het een heel karwei is om het geheel goed strak gespan nen te krijgen. Voordat we de platen bevestigen, kunnen we de muur een betere isola tie geven door de spouw (holle ruim te) te vullen met platen glas- of steenwol (niet gevoelig voor vocht). Wel moet de hele wand goed opge vuld worden, want elke kier of spleet is een warmtelek waardoor de isolatie zijn nut verliest. De houtwol- cementplaten en de isolatie bevesti gen we met speciale spijkers. Voor hardboard- of gipsplaten zijn gewo ne spijkers voldoende. Omdat een van haar vier kinde ren linkshandig is, ging Jacqueline van Leusen uit Arnhem tijdens een verblijf in Engeland even langs bij Peter Boom, die in Londen een win kel met speciale gebruiksvoorwer pen voor linkshandigen drijft. Dat is alweer even geleden, maar het contact met Broom is gebleven en inmiddels van collegiale aard ge worden. Jacqueline zag hoeveel ple zier een linkshandig iemand kan beleven aan een simpel gebruiks voorwerp (in dit geval een schaar) dat aan die linkshandigheid is aan gepast. Een gespecialiseerde „winkel voor linkshandigen” bestond op dat mo ment in Nederland nog niet, al zijn eenvoudige huishoudelijke hulp middelen (speciale scharen bijvoor beeld) voor linkshandigen incid teel wel te koop in warenhuizen en huishoudelijke winkels. Jacqueline ging zich toeleggen op de verkoop van gebruiksvoorwerpen en gereed schappen voor linkshandigen en boorde daarmee, aanvankelijk tot haar eigen verbijstering, een onver moede bron van behoeften aan. Is die (anonieme) groep van links handigen dan zo groot dat fabricage en verkoop van gespecialiseerde ge bruiksvoorwerpen redenen van be staan hebben? „Tien procent van de wereldbevolking”, zegt Jacqueline van Leusden. „Maar in Nederland is Het is een kwestie van continu verkopen en weer bestellen. Er ko men steeds meer voorwerpen bij. Linkshandige mensen vragen naar speciale dingen die ze graag links handig uitgevoerd zouden zien. „Kortgeleden vroeg iemand bijvoor beeld om een linkshandige krul tang”, vertelt Jacqueline. Gesprekken met mensen die links handig geboren zijn, onthullen dat er ook nog wel eens andere proble men zijn geweest dan uitsluitend de praktische. Vorige generaties links handige kindertjes konden uiterma te gefrustreerd raken doordat ze op school (en thuis) gedwongen werden om met het rechterhandje te wer ken. Menigeen vond linkshandig heid maar „een rare afwijking”, en dat terwijl de historie menig voor beeld kent van linkshandige be roemdheden (Leonardo da Vinei, We kunnen het pleister ook een kleurtje geven door er kleurstoffen aan toe te voegen. Begin eens met zeer kleine hoeveelheden (de wer king van kleurstoffen is erg sterk!). Hierdoor is het ook mogelijk de juis te gewenste kleur beter te bepalen. Soms kunnen bepaalde verfstoffen elkaar niet goed verdragen. Aarzel daarom ook nooit om deskundig ad vies in te winnen en laat je daarbij niet met een kluitje in het riet stu ren. Dan nog een laatste advies: ga na of de huisbaas geen bezwaar heeft tegen de voorgenomen verbe teringen. onder anderen). Het mocht niet ba ten: links bleef links, en je zorgde maar dat je het afleerde. Zo ging dat vroeger. Steelpannen, olie- en azijnstellen, soep- en opscheplepels en wijnka raffen zijn voorwerpen waar links handigen erg mee kunnen schutte ren: ze worden (toppunt van een voud) linkshandig gemaakt door de tuit of schenkrand aan de andere zijde te projecteren. Tot groot ongenoegen van de meel- en gistfabrikanten, die sa men de grootste bakkerijen van het land beheren, heb ik al eens aan het begin van de jaren ’70 gesteld, dat onze dagelijkse bo terham niet meer dan een beleg- drager mocht heten. In mijn ogen toen, én nu, een degradatie. Brood was duur geworden. Het was niet zo smakelijk meer als vroeger. Er waren minder soor ten. Daar konden alle tv-recla- mes met jongetjes die "groter ge groeid” waren door het eten van dubbeldwarsgebakken produk- ten niets aan verhelpen. Echte warme bakkers waren er nog weinig over. Vooral in de grote steden. Nieuwe tv-recla- mes moesten ons doen geloven, dat het brood van de warme bak ker voortaan via het grootwin kelbedrijf verkocht werd. De om zet blééf achter. En toen kwamen de échte war me bakkers langzamerhand te rug. Met al die broodsoorten en ■vormen, die wij ons nog herin nerden. Er bleken ook nog echte molenaars te zijn. Er zijn intus sen meer bijgekomen, na een al snel van de grond gekomen op leiding voor nieuwe molenaars. De gewone man, die letterlijk niet te lui is om de handen uit de mouwen te steken, vond de weg terug naar de molen (vooral op het platteland), hij haalde er zijn baaltje meel en begon zelf thuis te bakken. Het is zwaar (eigenlijk man nen-) werk en zeer arbeidsinten sief, maar het resultaat is zo lek- Neem stijfsel dat gewoon in koud water oplost en houd voor het persen steeds een stuk van de doek goed nat. De doek wordt dan geheel drooggestreken en door de hitte zal de stijfsel geen sporen op de stof achterlaten. U merkt nadien dat de plooi veel langer blijft zitten. ger, waarbij de bevestiging is weggewerkt. Je opent een schar- niertje, stopt er een sokkeltje met pinnen in, tikt het vast in de muur en sluit de scharnier. Voor diverse soorten muren aparte mogelijkheden tot bevestiging. ag) snu eke >ar- Welk soort pleister in uw geval het geschiktst is, weet de bouwmateria lenhandel wel. Niet alleen is de prijs en de kwaliteit erg belangrijk, maar denk ook eens aan de verwerkbaar- heid (hoe makkelijk smeer ik het tegen de muur, hoe dik wordt de laag, wat voor structuur heeft het pliester, enz.). Tegenwoordig schrijft men links handig als men dat wil. En daarom liggen in het arsenaal van linkshan dige gebruiksvoorwerpen bij Jac queline vele vulpennen waarvan zo wel de „grip” als de nen nn linkchnn- dig schrijven zijn afgestemd. Er zijn eetlepels voor linkshandige moeders die een klein kind hebben dat ge voerd moet worden. Linealen die van rechts naar links lezen, strijkij zers die het snoer aan de linkerkant opzij hebben, kurketrekkers met linkse draad, aardappelschilmesjes, speciaal geslepen vlees- en brood messen, en blikopeners die op links handig gebruik geconstrueerd zijn. Jacqueline: „Mensen die linkshan dig zijn geworden ten gevolge van een ongeluk of door verlammingen, kunnen zich weer beter redden als ze bijvoorbeeld speciaal linkshandig bestek voor het eten kunnen gebrui ken. Een heel goed bedenksel is ook de snijvork. Dat is een linkshandig uitgevoerde vork met een snijkant, zodat iemand die op het gebruik van de linkerhand is aangewezen ermee kan snijden en eten”. houtwolcementplaten kunnen we of zo laten of besmeren met een dikke laag pleister. Dit geeft wel de beste isolatie. De hardboardplaten kun nen we direct behangen. Bij het ver ven moeten we de naden even af werken met plamuur. Als we gips-> platen gebruiken, behandelen we deze met een dunne laag gips zodat het oppervlak egaal is. Nu kan de wand behangen, beschilderd of be pleisterd worden. Een andere mogelijkheid is dat we de houtwolcementplaten direct te gen de muur bevestigen. De muur mag nooit te vochtig worden door regen die buitenop valt. Ook is de geluids- en de warmte-isolatie veel minder dan de oplossingen zoals hierboven omschreven. Bepleiste ren is ook in dit geval mogelijk. De laatste mogelijkheid die hier behandeld wordt is dat we het pleis terwerk direct tegen de muur aan brengen. We maken de oude muur goed schoon met een staalborstel en verwijderen alle losse stukjes. Dan smeren we de muur in met goede waterbestendige pleister. Dit wordt veel gedaan in woningen waarbij het oude tengelwerk niet meer vol deed en daarom verwijderd werd. Het eindresultaat is een prachtige witte wand waarbij de contouren van de onderliggende bakstenen nog net zichtbaar blijven. Denk maar eens aan die witte huizen uit het Middellandse Zee-gebied. Wel is de isolatie veel minder dan hierbo ven omschreven. Wil je planten of andere zwaar dere snuisterijen aan de muur hangen, dan moet je wel zorgen, dat het ook aan de muur blijft. Gewoon een spijkertje in de muur slaan en dan maar afwach ten of de plant of de pan niet naar beneden komt is een riskan te zaak. Er zijn speciale hangers van allerlei slag op de markt Zo is het met Homecraft (geïmpor teerd door Metafa, Sterrebos 11, St. Oedenrode) daarin gespeciali seerd. Bijv, is er een horizontaal draaibare draagarm van smeed ijzer. Er zijn allerlei haken voor direct in de muur dan wel voor bevestiging aan een roe. Het nieuwste exemplaar is een han- er tot nu toe veel minder aan gedaan dan bijvoorbeeld in Engeland”. Ze laat een Engels boekje zien over het geven van les aan linkshandige kin deren, vertelt over linkshandige vrouwen en mannen die uit alle windstreken van Nederland (soms groepsgewijs, bij wijze van uitstap je) op de linkshandige gebruiksvoor werpen afkomen. Elke dag gaan er pakjes de deur uit met bestellingen van mensen die de reis naar haar winkel -„De Wevershut”, gelegen aan de smalle drukke Weversstraat in Oosterbeek - te ver vinden. Een van de jongste bestellingen kwam helemaal uit Liberia. den te gebruiken: de ene voor het tegelen met lijm, de andere voor tegelen met specie. ring toeslaat, zodat er uiteinde lijk maar dat duurt wel even een prima ruïneuze toe stand ontstaat. Leroy ten top. Laat duizend wilde bloemen bloeien... Meer terug naar fundamente ler zaken. Als u iets wilt gaan bouwen let er dan op, dat u een goed voetstuk, een degelijk fun dament hebt om uw in steen ge bakken illusie op te zetten. Zo’n fundament is er voor de stabili teit, voor een tegenwicht tegen de opwaartse gronddruk, voor een vorstvrije aanleg. Het moet gebouwd worden op vaste, onge roerde grond. Niet op drijfzand. Zoals eens een collega van een eerdere cursus deed: hij groef een gat, gooide zand op de bo dem en had iets gehoord over aanplempen met water. Hij had geen rekening gehouden met de bodemstructuur daaronder. Zijn uiteindelijke bouwwerk begon te ’’drijven”. Natuurlijk bestaan er allerlei berekeningsmethoden om een dergelijk fundament te bouwen. Je doet er verstandig aan ofwel een deskundige te raadplegen dan wel bij simpele construc ties een toch al nuttig boekje als „metselen, doe het zelf” door te nemen. Vuistregel is in ieder geval, dat de minimale aanleg- diepte 60 cm. is en de minimale aanlegbreedte twee d drie maal de muurbreedte. Ad fundamentum De vouw van een pantalon wordt er gemakkelijker in ge perst wanneer men in plaats van een gewone vochtige doek de perslap met een stijfseloplossing nat maakt. Scharen zijn en blijven een „groot” artikel: van het kleinste na gelschaartjes tot de grootste kleer- makersschaar. Ook het alom bloei end doe-het-zelf wezen begint zijn stempel te drukken op de linkshan dige branche: een snoeischaar en een troffel voor linkshandigen zijn in aantocht. Wat de prijzen betreft: volgens Jacqueline van Leusden zijn de aan linkshandigheid aange paste gebruiksvoorwerpen gemid deld zo’n tien procent duurder dan het „normale” produkt. Haar winkeltje voor linkshandi gen (onderdeel van de bizarre en veelzijdige geschenkenwinkel die zij drijft) is het derde in zijn soort ter wereld: behalve in Londen is een dergelijke gespecialiseerde winkel ook te vinden in de Australische stad Sydney. Niet alleen linkshandi gen, ook revalidatiecentra en ziekenhuizen blijken belangstelling te hebben voor allerlei aangepaste gebruiksvoorwerpen. Tegenwoordig worden alle buiten- muren van nieuwbouwwijken opge- ii bouwd volgens het principe van de spouwmuur waarvan men de spouw opvult met isolatiemateriaal om aan de strengere eisen te kunnen voldoen. Wie de badkamer gaat of laat opknappen komt voor betegeling te staan (meestal tenminste; met hout is het wat anders natuur lijk). Daarbij duikt altijd het pro bleem op van een noodopening voor het geval er lekkage onder het bad optreedt. Meestal wordt het vooraanzicht van de betege ling bij het bad daar niet mooier op. Er is echter een oplossing. Compri (Kreekweg 8, Zwijn- drecht) heeft een tegelraam in diverse afmetingen, dat in geslo ten toestand niet te onderschei den valt van de normale betege- lirig. En komt geen gereedschap te pas bij het openen en sluiten. Het is uitgevoerd in 1,5 mm dik plaatstaal, elektrolitisch ver zinkt. Het frame is aan twee zij- Er wordt gelukkig al of niet gedreven door commerciële noodzaak ook op het gebied van gereedschap aan vormge- vingsvernieuwing gedaan. De aloude grasschaar, meer hegge- schaar genoemd, ontkomt daar natuurlijk ook niet aan. Het nieuwste op dit gebied vormt de Power Pint Size palmgrasschaar (importeur P. J. Schaap BV, In dustrieweg 7, Grootebroek). De vormgeving is apart; het gewicht is gering o.a. door het gebruik van kunststof bij de handgrepen. Het is even wennen bij lipt ge bruik, omdat je de „ouwe getrou we” heggeschaar gevoelsmatig nog in de vingers hebt. Het nieuwe is ook, dat de schaar een automatische graswegwerper heeft, zodat je blijft zien wat je doet en je niet na verloop van tijd handen en schaar onder afge knipt gras ziet verdwijnen. Die wegwerper kan er zonodig ge makkelijk afgehaald worden. Door middel van een centrale instelknop kan de schaar snel uit elkaar worden genomen (bijv, om te slijpen). Die knop dient ker, dat men het er graag voor over blijkt te hebben. Niet alleen het dagelijks brood, maar ook de krentebro- den, de ’stollen’, stokbrood, wor- stebroodjes en al die kleine ge vlochten produkten, die een sier voor de koffietafel zijn. Het blijkt telkens weer eert feest voor de kinderen om te kunnen mee helpen. Marja Kruik schreef voor de uitgeverij Luitingh in Laren NH: ”Het nieuwe Broodboek”, boor devol goede tips met méér recep ten dan u in één maand aankunt. Een ronduit voortreffelijk boek je met 117 pagina’s recepten. Van harte aanbevolen. Gaston Gourmet Een andere mogelijkheid is om de hele betengeling weg te halen en er een andere constructie vóór te zet ten. Dit is ook heel goed bruikbaar in woningen of bij garages die als leefruimte gebruikt worden waarbij de buitenmuur wat vochtig en niet voldoende geïsoleerd is. We plaatsen hierbij latjes tussen de overgebleven stijlen (even dik) en maken hier een heel raamwerk van, zodanig dat houtwolcementplaten (eventueel hardboard- of gipsplaten) hier pas send op gemonteerd kunnen wor den. (Let dus goed op de maten!) Deze platen zijn bij elke bouwmate rialenhandel te verkrijgen. pleister houtwolcementplaat .spouw met eventueel 'glos of steenwol We kunnen natuurlijk eerst probe ren het geheel te repareren door er een heel nieuw stuk jute op te span nen, waarbij we bij het verwijderen van de oude jute moeten oppassen niet meteen de hele muur mee te nemen. Hierbij zoeken we de stijlen op, die harder aanvoelen, en spijke ren de oude jute goed vast tegen het dichtstbijzijnde frame om het gat. Hiervoor gebruiken we spijkers met een platte kop. Vervolgens snijden we het te verwijderen stuk met een scherp mes los aan de kant van het beschadigde deel. Dan spijkeren we het nieuwe jute vast, eerst in de linker bovenhoek (1), dan in de rech ter benedenhoek (2), dan rechts bo- ven (3) en links onder (4), waarbij we de jute steeds goed strak trekken (zie tekening). De randen worden nu I afgespijkerd zodat het geheel goed vlak gespannen is. Hierna beplak- ken we de jute met oude kranten overigens ook voor de regelin- stelling (taai of mals gras). De bladen zijn met teflon bekleed en blijven daardoor langer scher per. De prijs is 37,50. -baksteen -tengel of nieuw latje baksteen binnen buiten buiten binnen ileister baksteen tengel jute ■spouw baksteen buiten binnen ■pleister ■houtwolcementplaat door Hsns Rombouto

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 29