Van Maarseveenrechtsstaat brokkelt af I Van der Stoel in Tweede Kamer: Lastenverlichting voor alleenstaande ouders E S Dl Steeds meer bruin brood op tafel In steden tien procent De Gaay Fortman bij interpellatie: Et meer regen GEEN NADER ONDERZOEK NAAR WAPENZOEKACTIES en dan dit noq Q I/keukens ZAT... bi kou 7^ Openbare politie is een voorrecht" f-WH O ra V R 2 BINNEN- EN BUITENLAND 19 7 7 OKTOBER 7 VRIJDAG Afkickbus 8) VN specialist, bij ons dus. 11 Positief M J Jongetje verongelukt Brand in gemeentehuis Rhodesië NE' - De Cypn anou, in de gader de K aanvé Turki de Tu 1974 c prian „agre kije e voor oostei de M: Hij I „ondc I me toe in cia me tus En is we La; cor dal I I Spaanse oud-strijders maar wie de betaalbaarste én de beste wil koopt een BOSCH-keuken bij'n BOSCH specialist, bij ons dus. •Ff’ koop 't maar bij metzelaar I Kamerleden Kanker Schone luchl Schuilkelder Aangehouden (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Minister Van der Stoel van Buitenlandse Zaken vindt dat economische dwangmaatregelen tegen Zuid-Afrika niet lang meer mogen uitblijven. „Ik ben niet overtuigd van het welslagen van dergelijke maatregelen, maar wij zien ze als het enige dat ons nog rest om een ramp te voorkomen. Die laatste kans mogen we niet laten liggen”, aldus de minister gisteren in de Tweede Kamer. - e Helikopter .s 14 Boycot Zuid-Afrika kan ramp voorkomen (AD VER TENTIE) HAAHLEM-PR BERNHARDLAAN 2-TEL 319005 ALKMAAR-BESTEVAERSTR 77 S MAANDAGS GESLOTEN ♦voordeelvoorlichting kwieke service het weer WEERRAPPORTEN 25 19 kJ „De staat is er om die minderheden te beschermen, maar als de rollen worden omgedraaid en de staat zijn macht gaat gebruiken om op te treden tegen het afwijkende gedrag van minderheden en 19 19 19 17 19 17 18 20 17 20 11 23 24 19 16 19 22 27 8 20 21 12 18 23 22 11 23 23 25 28 29 18 22 0 0 0 0 0 14 0 0 0 0 0 De Gaay Fortman betoogde dat de be slissing tot de wapenzoekactie onvermij delijk was nadat er de hele zomer gescho ten was, branden waren gesticht en ver nielingen waren aangericht. De bewinds man noemde het uitgesloten dat er bij een dergelijke zoekactie geen fouten worden gemaakt. Hij ontkende dat de Zuidmoluk- kers die op politie en brandweer hadden geschoten direct hadden kunnen worden opgespoord. Dat was volgens hem vanwe ge de duisternis niet mogelijk. „De kans dat men daarbij verkeerde woningen zou binnengaan, was niet gering”, aldus De Gaay Fortman. Volgens de bewindsman waren de in lichtingen dat erin het Zuidmolukse wijk- zich dan ook niet houdt aan de heersende rechtspraktijk, kun je spreken van een pervertering van het rechtssysteem”, al dus Van Maarseveen. Dit optreden is niet alleen te verklaren als paniekreactie, al dus de Rotterdamse hoogleraar, er is sprake van machtsmisbruik dat meestal door de volksvertegenwoordiging wordt gedekt. Van Maarseveen kan zich overi gens wel voorstellen dat de overheid aan de wet voorbij kan gaan, maar alleen bij overmacht in noodsituaties. Dat de Nederlandse rechtsstaat naar het oordeel van de Rotterdamse hoogle raar aan het afbrokkelen is, toont hij in Quod Novum aan met enkele gebeurte nissen. Hij noemt onder andere het be zoek van president Soeharto van Indone- Het door ir. De Bekker toegesproken gezelschap ontbijters was in de kanti- sië destijds aan Den Haag, toen Zuidmo- lukkers zich niet op straat mochten ver tonen. Dat was volgens hem met de wet in de hand niet te verdedigen. Het inzet ten van militairen bij de treinkaping van dit jaar acht hij onjuist. Er is volgens hem geen positief recht in Nederland te vinden dat dit wettigt. Voorts plaatst Van Maarseveen vraagtekens bij fouillerin gen in treinen, waarbij geselecteerd wordt op een bruine huidskleur. De on dervraging van het RAF-lid Knut Fol- kerts door Duitse politiemannen acht hij onwettig „tenzij we inmiddels een kolo nie van Duitsland zijn geworden”. Dat die ondervraging verdedigd wordt door te stellen dat het gaat om de zogenoemde „kleine rechtshulp” acht hij zwak, omdat er dan sprake zou moeten zijn van een onbelangrijk incident. Volgens Van der Stoel valt niet te ver wachten dat de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties op korte termijn een economische boycot tegen Zuid-Afrika zal uitroepen naast de al bestaande wapenem- De Gaay Fortman vond niet dat de wa penzoekactie zoals Van der Lek stelde, een weinig adequaat middel is om te reageren op één of enkele schietpartijen hoe kwalijk ook van individuele Zuidmo- lukkers”. De Gaay Fortman: „Er was geen ander middel mogelijk. In de voorafgaan de dagen was was er geschoten op brand weer en politie. Dat gold zowel voor Assen als voor Bovensmilde. De zoekactie was onvermijdelijk door de verbondenheid in de wijk”, aldus De Gaay Fortman. Van Maarseveen zegt in het Rotter dams universiteitsblad Nederland nog helemaal geen politiestaat te zien wor den. Hij is eerder geneigd de politie in bescherming te nemen. De politie moet haar werk kunnen doen: het erop toezien of de burgers zich aan de wëtsregels houden. Maar dan moet de politie zich natuurlijk' zelf ook aan de wet houden. Kritiek op de politie vindt Van Maarse veen dikwiils zwaar politiek aangebrand. De fracties van PvdA, CDA en VVD namen niet aan het spoeddebat deel omdat naar hun mening in het eerder gehouden mondeling overleg van een aantal Kamer commissies met de minister voldoende ge legenheid was geweest om kritiek te uiten. De CDA’er Schakel verweet Van der Lek dat hij in zijn, interpellatie geen enkel nieuw feit naar voren bracht. Langs een omweg heeft Van der Lek zo toch een debat in de Kamer uitgelokt dat eerder door de Kamer was afgewezen, betoogde Schakel. De Kamer had namelijk ’s middags het verzoek van het D’66-Kamerlid mevrouw Wessel-Tuinstra afgewezen om het verslag van het mondeling overleg op de agenda te plaatsen. Minister De Gaay Fortman sloot zich aan bij het verwijt van Schakel: „Er is geen enkel nieuw feit te berde gebracht. Alle vragen heb ik naar beste vermogen trachten te beantwoorden in het overleg met de betrokken kamercommissies”, al dus de bewindsman. De Kamer verwierp uiteindelijk een mo tie van Van der Lek waarin de regering gevraagd werd de noodzaak van massaal politieoptreden zorgvuldiger af te wegen. DE BILT (ANP). „Een democratie kent de openbare politie, een dictatuur de geheime. Het op het oog soms vaktechni sche voordeel van de geheime politie weegt niet op tegen het voorrecht van een openbare politie”. Dit zei de commissaris van de koningin in de provincie Utrecht, mr. P. Verdam, gisteren bij de officiële opening van een nieuw politiebureau in De Bilt. De heer Verdam opperde, dat het wel eens als een nadeel wordt ervaren, dat de politie in de openbaarheid werkt, onderge schikt aan het wettig gezag. „Het schijnt de politie soms zwak te maken, maar toont daadwerkelijk haar kracht. De politie heeft niets te verbergen, omdat zij worstelt in onze samenleving, in ons democratisch bestel. Ook de democratie schijnt soms zwak, maar heeft de kracht dit onverhuld te tonen”, aldus Verdam. De WD, SGP en GPV stemden tegen het wetsontwerp. Bij de WD leefden voor al veel bezwaren tegen het ontbreken van een schadevergoedingsregeling voor de Nederlandse bedrijven die door de boy cots niet aan de betrokken landen mogen leveren. Staatssecretaris Kooymans vond zo’n vergoeding niet nodig. Een boycot is een rechtmatige overheidsdaad, zo betoogde hij. „We moeten niet het ondernemersrisi- co op de belastingbetaler afwentelen. Dat zou de ondernemers ertoe kunnen verlei- De socialist Ter Beek vroeg om een uiterst scherpe controle op de naleving van door de regering opgelegde economi sche sancties. Vooral multinationale on dernemingen die dus vestigingen in het buitenland hebben, kunnen via die vesti gingen economische boycotmaatregelen ontduiken. Volgens minister Van der Stoel heeft het bedrijfsleven tot taak alles bij te dragen tot een effectuering van een een maal genomen sanctiebesluit. Van der Stoel voegde eraan toe het bedrijfsleven te zullen adviseren zich van investeringen in Zuid-Afrika te onthouden. Ruim honderd hydrologen uit zo’n twin tig Westerse landen spraken tijdens dit symposium uitgebreid over de voor- en nadelen van gescheiden rioleringssyste men d.w.z. systemen waarbij het huishou delijke en industriële afvalwater apart van het regenwater wordt afgevoerd. Het voor deel daarvan is dat zuiveringsinstallaties goedkoper kunnen worden uitgevoerd. In Nederland wordt het regenwater over het algemeen gemengd met het afvalwater afgevoerd. In sommige nieuwbouwsteden zoals Lelystad en Almere is het gescheiden rioleringssysteem toegepast. Nadelig is echter, dat een min of meer dubbele riolering moet worden aangelegd. De achtjarige Gerrit Cornells Zomer is bij het bietenrooien op een bouwland op de militaire vliegbasis Deelen bij Arnhem onder de rooimachine terechtgekomen en zwaar gewond geraakt. Kort na aankomst in het gemeenteziekenhuis overleed hij. De zolderverdieping van het gemeente huis in Ermelo is in de nacht van woens dag op donderdag door brand verwoest. De begane grond en de eerste etage van het gebouw liepen ernstige rook- en water schade op. De politie vermoedt dat de brand is aangestoken door inbrekers. Na de blussingswerkzaamheden ontdekte de brandweer dat een aantal bureaus was leeggehaald. De Rhodesische nationalistische guerril-| lastrijders die trouw zijn aan Joeshoea Nkomo hebben gisteren laten weten dat zij tussen juli en september van dit jaar 598 Rhodesische soldaten en politiemannen hebben gedood. Het is een van de hoogste dodencijfers die zij ooit hebben genoemd.: Ruim duizend Rhodesische soldaten raak ten gewond, aldus een communique van ZAPU, de Afrikaanse Volksunie van Zim babwe. De de st het o der mijd Ha Daw rijks Met Ethi< ngv; zijn. ROTTERDAM (ANP). De Rotter damse hoogleraar staats- en bestuurs recht H. van Maarseveen vindt dat in Nederland de rechtsstaat aan het af brokkelen is. Naar aanleiding van het optreden van RAF-terroristen in Neder land en de Molukse gijzelingsdrama’s merkt Van Maarseveen in het Rotter damse universiteitsblad Quod Novum op, dat de staat zich te houden heeft aan de rechtsregels, maar dat men zich daar in kritische situaties niet meer zo aan stoort. Vooral minderheden dreigen daarvan de dupe te worden. mist zw. bew. zw bew ,h. bew regen zw. bew. zw. bew h. bew zw. bew.. zw. bew regen onbew geh. bew. 1. bew. weerlicht zw. bew. zw bew zw. bew geh. bew. zw. bew 1. bew. geh. bew 1. bew regen zw. bew zw. bew. zw. bew zw. bew regen h. bew onweer zw. bew. regen 1. bew. zw. bew. geh. bew. onbew. zw. bew. regenb onbew geh. bew onbew. onbew 1. bew zzo zzo ozo z o z zzo zzo zo o. ono windst. windst. zo zzo z no windst. no zzo wnw - o w wzw ozo ono zzw 24 25 24 11 13 13 14 14 13 14 13 16 14 14 10 14 12 12 7 13 14 12 1 14 7 10 9 12 10 12 7 11 16 10 17 0 14 14 4 9 11 14 6 6 2 1 3 3 8 0.3 4 0.3 11 0 0 0 8 4 0.4 0 15 0 0 8 14 37 5 1 20 38 10 0 2 0 NA geste malii hebb sche .den strijt king teren malii M por ge i Spa raa: Vo sche Harr gijze WSF In bevr Harr de E (Vc ir Ee tegen i gepro lukt. Van der Stoel zei dat dan de olie- aanvoer naar Rhodesië via Zuid-Afrika beëindigd zal moeten worden. De Spaanse regering heeft een organi satie van oud-strijders van het republi keinse leger officieel erkend. Het gaat om de „Liga van Spaanse oorlogsverminktei en -invaliden”, waarvan ongeveer 50.001 veteranen en weduwen van oudstrijders deel uitmaken. De Tweede Kamer ging gisteren ak koord met het wetsontwerp, dat de rege ring meer dan tot nog toe bevoegdheden moet geven om maatregelen te nemen te gen andere landen. Momenteel is dat al leen zo indien de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties zo’n boycot uitspreekt. Die is dan verplichtend voor alle lidstaten. Volgens de nieuwe Sanctiewet kan Neder land ook vrijwillig, bijvoorbeeld samen met een aantal andere staten, economische sancties opleggen. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Alleenstaande ouders die loon- en inkomstenbelasting betalen en die met minstens één kind een huishou den vormen, zullen vanaf 1977 de kosten voor een gezinshulp of voor een kinder dagverblijf gedeeltelijk voor de belastin gen kunnen aftrekken. Geeft een alleen staande ouder meer dan 10 procent van zijn netto-jaarinkomsten uit aan een ge zinshulp of voor een kinderdagverblijf, dan kan hij de uitgaven boven die 10 procent voor de belasting aftrekken- Hij of zij betaalt dan minder aan belasting en sociale premies. Van der Stoel zei dit tijdens het debat over de Sanctiewet, een wet die de moge lijkheden van de regering om economische boycotmaatregelen tegen andere landen te nemen, moet verruimen. „De situatie in Zuid-Afrika is uiterst ernstig”, zei de be windsman. „Alle beroepen op Zuid-Afrika om gelijkwaardigheid van blanken en zwarten te bewerkstelligen, hebben niets opgeleverd. Als er niet snel een koerswijzi ging komt, dreigt het geweld zich daar over heel zuidelijk Afrika uit te breiden”. Ouders met kinderen tot 16 jaar zullen van deze regeling kunnen gaan profiteren. De Kamer nam met alleen de PvdA-fractie tegen een wijzigingsvoorstel van ,de WD’er Koning aan om de leeftijdsgrens van 14 jaar te verhogen tot 16 jaar. Een wijzigingsvoorstel van de PvdA’er Dol man om de grens waarboven men de kos ten mag aftrekken voor de hogere inko mens hoger te leggen dan voor de lagere inkomens, haalde het niet. Alleen de frac ties van PvdA, PPR, CPN en PSP stemden voor dit voorstel. Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Z.-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locamo Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zürich Casablanca Istanboel Las Palmas New York Tel Aviv Tunis In Amsterdam was gisteren staatssecre taris Jan Schaefer ere-gast op een speciale brood-lunch van de Federatie Bakkerij Ondernemers Amsterdam. De staatssecre taris, zelf een gewezen banketbakker, kreeg van de voorzitter van de federatie, de heer Groenestein, tevens een feestelij ke broodmand aangeboden. De vijfender tig Amsterdamse warme bakkers die bij de Federatie ziin aangesloten, hadden de bij- 16 19 15 windst. 20 wzw zo no windst. zzo ozo n nnw zzo zo zw n windst. no o ozo (Van onze parlemensredactie) DEN HAAG. Minister De Gaay Fortman (Justitie en Binnenlandse Zaken) acht het niet nodig een nader onderzoek in te stellen naar de inval in het Zuidmolukse wijkgebouw Pattimura in Assen en naar de wapenzoekacties van begin september in Assen en Bovensmilde. De bewindsman zei dit gisteren tijdens een door het PSP- Tweede-Kamerlid Van der Lek aangevraagde interpellatie over deze zaak. gebouw Pattimura gewelddadige acties werden voorberèid, positief. Hij vond daarom een nader onderzoek waarvoor Van der Lek pleitte, niet nodig. Hij was het met Van der Lek niet eens dat het feit dat er toen de gehele dag geen enkel incident werd gemeld, een reden had moeten zijn om de voorgenomen inval in het wijkge bouw opnieuw te overwegen. eenkomst georganiseerd ter gelegenheid van de zogenaamde „dag van het brood”, een dankdag voor de nieuwe oogst, die dit jaar voor de tweede maal in verscheidene plaatsen in ons land wordt gevierd. De GGD in Rotterdam heeftn een plan ontwikkeld om de hulpverlening aan drugsverslaafden in de Maasstad uit te breiden door het inzetten van een .„afkick bus”. Het is de bedoeling dat deze bus, bemand met maatschappelijk werkers en psychologen, gaat rijden in de buurten waar veel verslaafden voorkomen. De raadscommissie voor de volksgezondheid zal zich binnenkort over het plan uitspre ken. Daarna is het woord aan de gemeen teraad. In de Tweede Kamer zijn gistermiddag twee nieuwe leden geïnstalleerd. Het zijn de PvdA-ers Niessen en Van Mierlo. Zij vervullen de vacatures die zijn ontstaan doordat Pronk en Stemerdink voor voort zetting van hun ministerschap kozen. Weer in binnen- en buitenland o n. *üi ei Ir. G. de Bekker, van de vakgroep humane voe ding van de Landbouwho geschool te Wageningen, vertelde dat gisteren in Den Haag aan een groot Dat brood een dikma ker zou zijn wilde er bij ir. De Bekker niet in, want dikmakers bestaan niet, alleen dingen waarvan men te veel eet, en aan vet levert brood maar drie procent van onze totale consumptie: in een snee brood zit aan vet maar een vijfde van wat men er als margarine op smeert. Brood, meende De Be kker, heeft maar een lage voedingswaardeprijs: voor weinig geld krijgt men veel goeds in handen. ne van de Akkerbouwpro- duktschappen in Den Haag bijeen ter gelegen heid van de door het „Ge nootschap voor de Bakke rij” geproclameerde „Dag van het Brood”. De Tweede Kamer nam gistermiddag met algemene stemmen een wetsontwerp van staatssecretaris Van Rooyen aan dat de lastenverlichting voor deze groep ou ders regelt. De Kamer bracht wel belang rijke wijzigingen in Van Rooyens voorstel aan. Zo werd een wijzigingsvoorstel van het CDA-Tweede-Kamerlid Beumer met algemene stemmen aangenomen om de grens waarboven men de uitgaven kan aftrekken te verlagen van 15 tot 10 procent. gezelschap ontbijters. Hij was zelf blij met wat hij vertelde, want, zei hij, doordat er veel zemelen in zitten geeft het bruin brood ons de voedingsve zels, die dan wel onver teerbaar zijn, maar toch onmisbaar voor het goed functioneren van onze darmen. Van losse zemelen wilde De Bekker niet veel we ten. Waarom een stof uit een produkt halen en daarna weer op een totaal andere en kostbare ma nier aan je voedselpakket toevoegen? Een teveel aan zemelen kan trouwens schadelijk zijn. „De politie kreeg kritiek toen Menten gevlucht was, maar ik vind het terecht dat de politie pas arresteert, nadat ze zekerheid heeft”, aldus Van Maarseveen, die van oordeel is dat het voor de Neder landse politieman pleit dat hij zichzelf als sociaal werker ziet. Een onderzoek in een aantal Amerikaan se districten die een zware concentratie van olieverwerkende industrieën binnen hun grenzen hebben, heeft aangetoond dat het sterftecijfer als gevolg van kanker in deze gebieden opmerkelijk hoog ligt, zo blijkt uit een artikel in de jongste uitgave van het Amerikaanse tijdschrift Science Kanker in de neus- en voorhoofdholten en in de longen namen het grootste deel van het sterftecijfer voor hun rekening. De fluorconcentraties in de Zeeuws* lucht zijn vorig jaar gedaald ten opzicht* van 1875. Dit blijkt uit een TNO-rapport Voor het meetpunt in Sas van Gent wordt de daling zelfs fors genoemd (van 1,0 mi crogram fluor per kubieke meter tot 0,4) Bij de aanleg van een atoomschuilkeldei in de onderaardse mergelgrotten in Val kenburg zijn zodanige gebreken geconsta teerd dat extra veiligheidsmaatregel® moeten worden getroffen. Enkele mergel- pilaren vertonen scheuren en hier en daar laten brokken mergelsteen los. Met stutten moet de zaak nu verstevigd worden. In stortingsgevaar bestond overigens niet. In Heerden op de Veluwe zijn gistermid dag drie Duitsers aangehouden die in hun auto verboden wapens vervoerden. Het wapentuig werd door de rijkspolitie aan getroffen tijdens een routinecontrole. Te gen de drie Duitsers is proces-ver baal op- gemaakt. De mannen konden hun reu naar de Bondsrepubliek vervolgen, zij he zonder wapens. bargo’s. In die situatie kan echter wel verandering komen als de vredesmissie van de Britse minister van Buitenlandse Zaken, Owen, en de Amerikaanse VN- onderhandelaar Young in Rhodesië mis- den meer risico’s te nemen omdat ze die toch vergoed krijgen”. Vooruitzichten voor zondag. Weinig zon, enkele buiten en middagtempera- turen van omstreeks 16 graden Aantal uren zon: 0 tot 6. Min.temp: omstreeks 9 graden; max.temp: omstreeks 16 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. Ook met algemene stemmen werd een wijzigingsvoorstel van de PvdA’er Dol man aangenomen om ook de kosten voor kinderdagverblijven aftrekbaar te maken. Dolman had aanvankelijk zowel de uitga ven voor een gezinshulp als voor een kin derdagverblijf aftrekbaar willen maken, maar om de steun van het CDA te verkrij gen wijzigde hij zijn voorstel. AMSTERDAM (ANP). Als gevolg van extra verontreiniging en verwarming van de lucht valt in de Nederlandse steden gemiddeld tien procent meer neerslag dan op het platteland. Voor de stedelijke wa- I terhuishouding brengt dat extra proble men met zich mee, maar het betekent niet, dat de afvoer van water in de steden duurder is dan op het platteland. Dit is een van de conclusies van een dezer dagen te Amsterdam gehouden internationaal sym posium over de invloed van verstedelij king en industrialisatie op de waterhuis houding en de kwaliteit van het water. Het symposium was georganiseerd onder aus piciën van UNESCO. DEN HAAG (ANP). - Van de consument moet de bakker ze steeds brui ner gaan bakken, want al zijn we dan veel minder brood gaan gebruiken -in 25 jaar tijds daalden we af van negen naar vijf sneet jes per persoon per dag- het bruinbrood heeft sinds 1970 een steeds be- langrijker plaats op ons boterhambordje gekre gen. De helft van alle brood dat we hier in Ne derland eten is nu al bruinbrood. Volgende week gaat een. helikopter van de dienst luchtvaart van de rijkspolitie tijdens de spitsuren het verkeer op weg en water in en om Rotterdam observeren. Er is hier sprake van een proef in samenwer king met de Rotterdamse politie. Doel: het vaststellen van de meest voorkomende overtredingen en vroege filevorming waar te nemen. ZATERDAG 8 OKTOBER Zon- en maanstanden Zon op 6.51 uur onder 18.02 uur Maan op 1.24 uur onder 15.51 uur Waterstanden IJmuiden Hoogwater 12.19 uur en uur Laagwater 7.34 uur en 19.59 uur X5 Q. Èj u

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 2