LABOUR-PARTIJ WIL VRIJ ABORTUSBELEID Carter stelt joodse Congresleden gerust Egypte viert verjaardag van oorlog met Israel Hervorming Spaans leger op komst Ethiopië gijzelt burgers Harrar Cyprus hekelt Turkije in VN DEMONSTRATIE IN KERK 7yj| 99 naar dood politieke gevangenen „Onderzoek nodig” M ™*A 1 t TWEE RUGGEN STELLING BESPREEKBAAR RUSSISCHE AFGEVAARDIGDE IN BELGRADO: Proces Charta 77” begint 17 oktober W BINNEN- EN BUITENLAND 3 19 7 7 OKTOBER VRIJDAG 7 door Nico Scheepmaker bus Beschuldiging Striktere naleving nker lesië huis (Van onze redacteur in Engeland) LONDEN. Na een van de meest emotionele debatten tot nu toe op het Labourpartijcongres in Brighton hebben de Britse so cialisten zich akkoord verklaard met het betrekkelijk vrije abor tusbeleid, dat op het ogenblik in Engeland wordt gehanteerd. Er is op dit moment een wetsont werp in behandeling in het Britse Lagerhuis, ingediend door twee conservatieve parlementsleden, dat het moeilijker wil maken om van door in Engeland een abortus te krij gen. Na de beslissing van het partijcongres gisteren is de La- bourregering echter verplicht het bestaande systeem van gemake lijke abortussen te handhaven. het de elder lukt eden niden termid in h® en. He1 tie aan ole. Te aaal op- un reis zij he; Deed Carmiggelt er juist aan dat plastische beeld voor een pa ren paard („het beest met de twee ruggen”) aan William Shakespea re toe te schrijven? Wis en waar achtig wel! In het eerste bedrijf van „Othello” vraagt Brabantio aan Jago: „What a profane wretch art thou?”, waarop Jago ant woordt: „I am one, sir, that comes to tell you your daughter and the Moor are now making the beast with two backs”. In de vertaling van Bert Voeten vraagt Braban tio: „Wat bent u voor een onbe schaamde vlerk?”, waarop Jago antwoordt: „Heer, ik ben iemand die u komt vertellen dat uw doch ter en de Moor op dit ogenblik bezig zijn het beest met twee rug gen te maken”. >pter 14 er van politie veg en 'en. Er enwer- >el: het mende g waar (Van onze redactie buitenland) BELGRADO (Reuter, DPA, UPI). Op de Europese veilig heid sconferentie in Belgrado heb ben gisteren onder anderen de Sovjetrussische en Amerikaanse afgevaardigden het woord ge voerd, waarbij de toespraak van de Rus, Joeri Vorontsov, gema tigd was. handeling probleem Verenigde Naties. CAïRO (Reuter). De Egypti sche strijdkrachten hebben giste ren een grootscheepse militaire parade gehouden ter herdenking van de vierde verjaardag van de jongste oorlog met Israel. Zij toonden hun materieel, van vliegtuigen tot anti-tankgeschut, maar verrassende nieuwigheden waren er niet bij. lucht In zijn „Kronkel” getiteld „Held” schreef Simon Carmiggelt afgelopen dinsdag over Jan, een liefhebber van de liefde, die op een zondagmiddag met zijn vrouw naast hem neerzeeg op een terrasje, „in de toestand van uit gebalanceerde verzadiging van mensen die zojuist in bed éven afscheid hebben genomen van „het beest met de twee ruggen” (Shakespeare). Mooi hoor. Ze heeft nu vier kinderen”. den rganil ipubli lat orn inktei 50.001 rijders NEW YORK (UPI). De president van Cyprus, Spiros Kipri anou, heeft gisteren in de Algemene Ver gadering der Verenig de Naties een felle aanval gedaan op Turkije. Doelend op de Turkse invasie van 1974 op Cyprus zei Ki prianou dat de „agressie” van Tur kije een bedreiging is voor de vrede in het oostelijke gebied van de Middellandse Zee. Hij hekelde ook de „ondoeltreffende” be- V v I tryFel staan in onze wetten s5- De Amerikaanse afgevaardigde Athur Goldberg Ofschoon enkele leden nog reserves Het citaat komt dus inderdaad van Sha kespeare, alleen: hij was de eerste niet die het beest met de twee ruggen in de litera tuur introduceerde. „Othello” werd ge schreven in 1622, bijna negentig jaar nadat Francois Rabelais (die het nog tot kanun nik bracht) in 1535 „Gargantua en Panta- gruel” publiceerde. In de vertaling van J A. Sandfort lezen we in het derde hoofd stuk op pagina 19: „Toen hij de manlijke leeftijd bereikt had, trouwde hij Gargamelle, de dochter van de koning der Parpaillo’s, een struise deerne met een knap toetje. Dikwijls speel den ze samen het beest met de twee rug gen, vrolijk elkanders spek wrijvend en met zo goed effect, dat zij zwanger werd van een schone zoon, van wie ze de elfde maand beviel”. Met andere woorden: ik citeer nu Car- miggelt, Carmiggelt citeerde Shakespeare, en Shakespeare citeerde Rabelais. Op die manier heb ik mijzelf toch leuk opgewerkt. De mens onderscheidt zich van het dier doordat hij lacht, praat en iets met zich meevoert in een plastic tasje. ikaan itratie iinnen nd dat iker in igt, zo litgave hence Iten en el van lerril- shoea dat zij ir 598 armen logste oernd.i raak] e vanl i Zim- jente- oens- voest. e van rater- at de •s. Na :te de was De eenheden van de WSFL hebben de stad omsingeld, maar wachten met het offensief omdat zij slachtoffers on der de burgerbevolking willen ver mijden. Volgens het front houden de Ethiopi sche strijdkrachten de burgers van Harrar met opzet vast om hen zo als* gijzelaars tegen een aanval van de WSFL te gebruiken. In eerdere communique’s meldde het bevrijdingsleger dat alle dorpen rond Harrar inmiddels waren veroverd op de Ethiopische strijdkrachten. Harrar, en de Ethiopische bases Dire Dawa en Awash vormen nu de belang rijkste doelen van het bevrijdingsfront. Met de capitulatie van deze laatste drie Ethiopische bolwerken zou de veroveri ng van de streek van de Ogaden een feit zijn. (Van onze redaktie buitenland) MADRID. In een omvangrijk rap port over hervorming en de toekomsti ge rol van de strijdkrachten heeft de Spaanse minister van Defensie, gene raal Manuel Gutierrez Mellado, ge- De overheid heeft tot dusver steeds ge weigerd een onafhankelijk onderzoek te laten instellen. In het merendeel der geval len wordt zelfmoord als doodsoorzaak genoemd. Van Wijk zegt dit in een nieuw rapport van zijn instituut over gevangenhouding zonder proces. Het rapport somt de geval len op van acht gedetineerden en merkt daarbij op dat er geen verklaring is voor oudere verwondingen die op hun lijken zijn gevonden. In Engeland kan iedere vrouw die vindt dat het krijgen van een kind „psychologi sche of sociale problemen” veroorzaakt een abortus krijgen, indien zij die mening kan ondersteunen met een verklaring van een dokter en een psychiater, iets dat in de praktijk niet moeilijk is. Ze heeft dan de keuze tussen een groot aantal particu liere abortusklinieken, die vrij duur zijn uitgevoerd en daarmee „een eind te maken aan het lijden van de bevolking van Cyprus, zowel Turken als Grieken.” De Sovjetburgers hebben recht op volle dige werkgelegenheid, vrije medische ver zorging en vrije toegang tot de uitingen van cultuur, aldus Vorontsov. Voorts vond Vorontsov dat de conferentie zich achter de voorstellen van de Sovjetleider Brezn- jev zou moeten stellen, die Europese confe renties over milieubescherming, transport en energie zou willen houden. De op zich verheugende ontwikkeling van de samen werking op economisch gebied tussen Oost en West van de laatste tijd zou door het opruimen van „hindernissen” nog ge makkelijker moeten worden gemaakt. Vorontsov zei tot de 40 diplomaten uit 33 Europese landen, de VS en Canada, dat sommige westelijke landen trachten de ontspanning tussen Oost en West te onder mijnen, waardoor de uitvoering van de overeenkomst van Helsinki vn 1975 wordt gehinderd. Tot slot zei Vorontsov ervan overtuigd te zijn dat de conferentie van Belgrado succes zal hebben wanneer het overleg constructief wordt gevoerd. De Amerikaanse afgevaardigde, Arthur J. Goldberg, vermeed gisteren in zijn toe spraak een directe confrontatie met de Sovjet-Unie. De hoofdmoot van het materieel was echter nog steeds van Sovjetrussische ma kelij. Wat de luchtmacht liet zien bestond voor het merendeel uit Sovjetrussische gevechtsvliegtuigen van de types Mig-23, Mig-21, Mig-17 en Sukhoi-7, alsmede TU- 16 bommenwerpers. In een toespraak zei minister van Oorlog generaal Mohammed Abdel Ghani Ga- massi dat de strijdkrachten hun gevechts kracht hebben vergroot, ondanks het feit dat de Russeri de kraan van hun wapenle- veranties aan Egypte geruime tijd geleden dichtdraaiden. Volgens de minister be trekt Egypte zijn militair materieel thans uit diverse bronnen. Dat was zeker te zien. In de lucht hingen Franse en Britse hefschroefvliegtuigen en Franse Mirages denderden met groot la-' waai over de hoofden van de duizenden nieuwsgierigen. Op de grond trokken Brit se Swingfire anti-tankraketten voorbij. De enige recente aanwinsten die werden ge toond waren zes Amerikaanse C-130 trans portvliegtuigen, die Egypte vorig jaar van de Verenigde Staten ontving. iedereen gratis beschikbaar te maken, maar zijn pleidooi moest uiteindelijk het onderspit delven in de golf van pro-abor- tusargumenten, die dit debat domineert. Labour zal zich dus in het aanstaande nieuwe parlementaire jaar blijven vast leggen op een soepel abortusbeleid. Andere punten die gisteren op het par tijcongres aan de orde kwamen waren de kwestie Rhodesië en het racisme in Enge land. Diverse sprekers spoorden de La- bourregering aan om met nog meer over tuiging tegen het groeiende racisme in Groot-Brittannië te strijden, en om met name de activiteiten van de neo-fascisti- sche partij, het National Front, te ver- Hij beschuldigde wel de communistische landen ervan, ver achter te liggen bij het nakomen van de verplichtingen inzake de mensenrechten zoals die twee jaar geleden waren aangegaan. Zijn beschuldigingen inzake de mensenrechten waren de hard ste tot dusver op de conferentie geuit. De Russische afgevaardigde zei later te gen verslaggevers dat hij de toespraak van Goldberg onevenwichtig vond, met te veel aandacht voor de mensenrechten. „De mensenrechten zijn natuurlijk belangrijk, maar er zijn ook andere zeer belangrijke kwesties. Ik zou meer hebben willen horen over ontwapening en meer over de militai re situatie in Europa”. De Rus zei niet te vinden dat een sfeer van strijd was binnengehaald. „De sfeer is ernstig”, zei hij. Engeland, Frankrijk, Spanje en Canada drongen ook aan op striktere naleving van de beloften inzake mensenrechten. De bieden. Wettelijk is er weinig te doen tegen de politieke activiteiten van deze organisatie, maar het partijcongres be sliste dat provocerende openbare demon straties van deze partij door de politie verboden zouden moeten worden. Over de kwestie Rhodesië zei Enge- lands minister van Buitenlandse Zaken, David Owen, dat er volgens hem binnen enkele weken besprekingen zullen wor den begonnen over de toekomst van dat land als een onafhankelijke, democrati sche natie. Deze besprekingen zullen ge houden worden tussen de huidige illegale minderheidsregering, Engeland, Ameri ka en vertegenwoordigers van de zwarte meerderheid in dat land. De Franse afgevaardigde André Betten court vroeg waarom personen of groepen worden „mishandeld en vervolgd omdat zij het toezicht op de uitvoering van de slotakte van Helsinki op zich genomen hebben". Britse afgevaardigde Lord Goronwy-Ro- berts vroeg om een „menselijke détente” ter uitbreiding van de verdraagzaamheid. „Het is misleidend, zelfs gevaarlijk, slechts in het abstracte over mensenrechten te denken en de individuele man en vrouw die erbij betrokken zijn te vergeten”, zei hij. PRAAG (AFP). Op 17 oktober begint in Praag een proces tegen de voornaamste ondertekenaars van „Charta 77”. Dit zijn Vaclav Havel, Jiri Lederer, Frantisek Pa- vlicek en Ota Ornest. Gisteren is dit verno men in kringen van de beklaagden. Zij zouden zich moeten verantwoorden voor tegen de staat gerichte ondermijnende praktijken. Voorts had een twaalftal senatoren het plan opgevat een persconferentie te geven om zich te distantiëren van het regeringsbeleid maar na de nadere be sprekingen van Carter met de Israëli sche minister van Buitenlandse Zaken, Mosje Dajan, schortten zij hun plan voor onbepaalde tijd op. Ikelder in Val- consta- regelen nergel ?n daar stutten len. In niet. JOHANNESBURG (DPA). Fred van Wijk, directeur van het Zuidafrikaans in stituut voor raciale betrekkingen, vindt dat er een commissie moet komen die een onderzoek instelt naar de dood van min stens acht politieke gevangenen die in de afgelopen anderhalf jaar op onverklaar bare wijze zijn overleden. WASHINGTON (VPI). President Carter heeft gisteren 27 congresleden, meest joodse, verzekerd dat de geza7 menlijke Amerikaans-Russische ver klaring over het Midden-Oosten geen verminderde Amerikaanse steun voor Israel betekent. Het viertal werd in januari van dit jaar gearresteerd na de publikatie van het be faamde „Handvest 77”, waarin gepleit werd voor een daadwerkehjke toepassing van de mensenrechten in Tsjecho-Slowa- kije. Ornest, voormalig directeur van de stadstheaters van Praag en de journalist Jiri Lederer zitten nog gevangen. Pavlicek en Havel zijn sinds het voorjaar voorwaar delijk vrij. hadden schenen de meesten gerustge steld te zijn door de verklaring van de president. Maandag hadden 32 leden van het Huis van Afgevaardigden een brief een president Carter ondertekend waarin krachtig geprotesteerd werd te gen de Amerikaans-Russische verkla ring. ner is id op nhem en en comst hij. niddag let zijn •lo. Zij itstaan voort- en. Ook het arsenaal raketten, die een be langrijke rol speelden in de oktoberoorlog van 1973, bestaat nog grotendeels uit Rus sisch materieel. Geruchten dat bij de para- plan aan rit te ’kick bus, ts en urten i. De dheid :spre- neen- Ik vind het knap dat je met vijf man zo lang kan praten over 16 verschillende mo gelijkheden, terwijl die 16 mogelijkheden op zichzelf ook weer sterk beperkt zijn. Twee schakers doen zoiets in hooguit drie uur. Wat moeten die mensen moe van elkaar zijn geworden! Uiteindelijk hadden ze bedacht, dat er twee mogelijkheden bespreekbaar waren: 8-7-1 en 7-7-2. Dat wil zeggen, de een vond het ene weer wel, maar het andere niet bespreekbaar, en de ander vond het ene voor de hand liggend, en het ander desnoods bespreekbaar, mitsMits één van die vijf (ik noem in dit stadium liever geen namen, u zult daar begrip voor hebben) dan niet op de door hem gewenste plek kwam te zitten. Kreeg de ene partij die 8, dan mocht degeen die ik ongenoemd laat rustig op zijn vertrouw de stekkie blijven en zelfs nog twee kwaad sappige vrindjes meenemen. Ook mocht hij dan mee oppoten met de aanvoerder, dus me dunkt! tussen de Griekse en Turk se gemeenschappen op Cy prus inderdaad de enige manier is om het probleem te lossen, maar dat „Turkije nog nimmer een constructieve en zinvolle dialoog mogelijk heeft ge maakt.” De tijd is nu geko men, zei Kiprianou, dat de Algemene Vergadering de Veiligheidsraad doordringt van de noodzaak „alle ge wenste maatregelen te ne men” die ervoor kunnen zorgen dat de diverse reso- Diverse vrouwen op het Labourpartij congres pleitten gisteren in vurige be woordingen voor het recht van elke vrouw om zelf te beslissen of zij een zwangerschap wil voortzetten of niet. Maar er was ook een woordvoerder van de linkervleugel van de partij die vond dat elk kind in een socialistische samenle ving recht heeft om geboren te worden, ongeacht de opinie van de moeder. Deze afgevaardigde pleitte voor meer over heidsinspanningen om contraceptie voor Het eerste openlijke conflict op de cone- rentie deed zich gisteren voor toen Griekenland Turkijke ervan beschuldigde alle Helsinki-akkoorden te schenden door zijn bezetting van Noord-Cyprus. Turkij ke, dat de kwestie-Cyprus in zijn eerdere verklaring niet had aangeroerd, deelde via afgevaardigde Ozdemir Benler mee het niet eens te zijn met de Griekse verwijten, doch geen confrontatie te willen tijdens de conferentie. Maar nee, de een wou dit niet, de ander dat niet, ze deden een plas en lieten het zaakje voor wat het was. Toch hebben ze volgens mij nog één schaakzet vergeten, die ene ongenoemde wel op zijn ge liefkoosde plekje, maar dat dan delen met een ander. Zodat hij maar half zichzelf kon zijn, maar in die helft dan toch voor 100 procent! Het is een truc die vroeger ook al eens uitgehaald is, op buitenlandse zaken. Dat is al zo lang geleden dat ik nu wel namen mag noemen: Beyen en Luns. Samen op buitenlandse zaken, waardoor Beyen kon zeggen dat Nederland juist twee ministers op die post nodig had, om dat het als klein landje zoveel buitenland had! Jammer dat hetzelfde niet nu voor justitie is geprobeerd. We kunnen toch met recht zeggen dat we er best twee kunnen gebruiken, omdat er in de wereld nog zoveel onrecht heerst? Hij sprak slechts kort over de mensen rechten; daarnaast over ontwapening en militaire détente. „In ons land zijn de men senrechten en fundamentele vrijheden niet alleen uitgeroepen en in wetten neer gelegd, maar bovendien gegarandeerd door het sociaal-economische systeem op zich”, zei hij. De parade werd afgenomen door presi dent Anwar Sadat, geflankeerd door zijn vice-president, luchtmaarschalk Hosmi Mubarak en de minister van Oorlog, gene raal Gamassi. De president van De congresleden hadden om de bij eenkomst op het Witte Huis gevraagd om uiting te geven aan hun bezorgd heid over de verklaring die bedoeld was om Arabieren en joden dichter bij de conferentietafel te brengen. Deze verklaring zinspeelde op „legitime rechten van de Palestijnen”. of de National Health Service, die de ingreep gratis verricht maar die weinig ruimte beschikbaar heeft voor een abortus. NAIROBI (AP). De door Somalië gesteunde rebellen van het West-So- malische bevrijdingsfront (WSFL) hebben hun offensief op de Ethiopi sche garnizoensstad Harrar in de Oga- den opgeschort omdat de Ethiopische strijdkrachten de plaatselijke bevol king als schild gebruiken, zo werd gis teren in diplomatieke kringen in So malië bekend gemaakt. de Franse Crotale-raketten en Chinese ra ketten te zien zouden zijn werden niet verwezenlijkt. Volgens goedingelichte kringen zouden de Egyptische autoriteiten aanvankelijk van plan zijn geweest de Chinese wapens te laten zien, maar daarte gen zou van de kant van China bezwaar zijn gemaakt. het ‘op door Turken en Grieken bewoonde eiland drong aan op een „brede interna tionale conferentie over Cyprus”. De bittere woor den van Kiprianou volgden nauwelijks twaalf uur na dat de Turkse minister van Buitenlandse Zaken, Ishan Sabri Caglaiangil, tegeno ver UPI verklaarde dat zijn regering bereid is territori- luties over Cyprus worden ale concessies te doen op uitgevoerd en Cyprus in ruil voor een al gehele politieke regeling. Kiprianou ging hierop in door te zeggen dat'overleg pleit voor een niet-politieke rol van het Spaanse leger. Blijkbaar als reactie op onrust in delen van de strijdkrachten ten aanzien van de politieke ontwikkeling in Span je, heeft de minister aan alle officieren en onderofficieren van het leger, lucht macht en vloot een brief gezoneen waarin hij eist dat het Spaanse leger zich „moet identificeren met de ge meenschap die het dient”. Dat moet gebeuren zonder politieke ambities voor een partij, maar voor de grote nationale politiek van verdedi ging van een pluralistische, rechtvaar dige en vrije maatschappij waarin alle mensen in vrede en ware eendracht kunnen leven, aldus het schrijven. eeuw® ■pzichte apport t word! 1,0 nu tot 0,4) ü- Een groep gemaskerde Iranezen heeft in Parijs de kerk Saint-Merri bezet uit protest tegen de martelingen in hun vaderland. Met spandoeken en foto’s van gemartelden werd geprobeerd de aandacht te vestigen op de door de Iranezen gewraakte misstanden. „Mensenrechten r

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 3