Tengevolge van miljoenentekort Academisch ziekenhuis: Kardinaal Alfrink: V K nu Koeznetsov duurder STIJLVOLLE MEUBELEN am Kort geding Folkerts Zaak „Drie van Breda voor Europese Hof Verzekering bromfiets Schmidt: geen heksenjacht op intellectuelen Vorderingen op weg I vice-president Sovjet-Unie t Damiate Pers Menten verliest kort geding tegen staat tot politiestaat inaar vredesverdragen „Kernenergie leidt IË3I 9. Umuider Courant INITIATIEF MR. KOUSEMAKER: 99 MI Verwachting Vance over Midden-Oosten: ambachtelijk vervaardigd gaan generaties mee ft Straten nu riviertjes in Genua 99 1 Pt HEERENHUYS b.v, 99 Tekenbevoegdheid ’t HEERENHUYS b.v. W» |i V 1 4 BINNEN- EN BUITENLAND 19 7 7 OKTOBER 7 VRIJDAG f IJ mee lijk wor De 1 won teits eens (vervolg van pagina 1) Inmiddels zijn er besprekingen gevoerd, onder meer over de uit leg van het begrip forma tieplaats. Met andere woorden, wie van de personeelsleden wel en wie niet op de begroting van het ziekenhuis mogen drukken. Bovendien is er gesproken over de manier waarop het ziekenhuis de gemiddelde personeelskosten berekent. Door een foutieve (te lage) opgave aan het rijk zou het ziekenhuis zichzelf tekort hebben gedaan. Het ministerie noemt het laatst gehouden gesprek (vorige week woensdag) echter uiterst onbevredigend. (Van onze redactie binnenland) NIJKERK. Kardinaal Al frink, president van de Internatio nale Vredesbeweging Pax Christi, gelooft dat de bouw, en uitbrei ding van kernenergiecentrales en opwekkingsfabrieken uiteindelijk leiden tot een politiestaat. De kar dinaal zei dit gisteravond in zijn geboorteplaats Nijkerk, waar hij een toespraak hield over de pro blemen van de atoombewapening voor de afdeling Nijkerk van de Raad van Kerken. i mi r - O BMW»*' Fors aantal arbeidsplaatsen I staat wellicht op de tocht I (ADVERTENTIE) Dat op de kop zetten geldt volgens de (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) c 0,70 141,50 j Het was al geruime tijd bij insiders be kkend dat de bedrijfsvoering in het acade misch ziekenhuis chaotisch verliep. Tot voor kort bleek het zelfs niet mogelijk na te gaan hoeveel mensen er precies in het Binnangasthuis en het Wilhelminagas- thuis werkten. Een budgettering ontbrak en ontbreekt nog steeds voor een groot deel van de aankopen, zodat er van een goed gecoördineerde aanschaf van materi aal geen sprake kon zijn. Temeer daar tekenbevoegdheid ontbrak. In theorie kon daarom iedereen bestellingen doen. De directie van het ziekenhuis heeft in middels aan alle afdelingen opdracht ge geven na te gaan hoe er 15 percent bezui nigd kan worden. Het ligt in de lijn der verwachtingen dat het geld voornamelijk terug moet komen doof inkrimping van de personeelskosten wat in de praktijk waar schijnlijk op verlies van een fors aantal arbeidsplaatsen neer zal komen. Daarbij komt het gegeven dat het academisch Ziekenhuis in de naaste toekomst verhuist naar de nieuwe accommodatie in de Bulle- wijkpolder, wat een vermindering van de capaciteit met 300 bedden met zich mee zal brengen. Men verwacht dat ook dat nog maals met een vermindering met bijna 400 arbeidsplaatsen gepaard zal gaan. Vance, heeft gisteren gezegd dat er bin- nen een jaar weliswaar nog geen sluiting Verscheidene rechtsgeleerden van naam zoals wijlen prof. Pompe, Van Bemmelen, Langemeyer en Enschede, vinden dat het vasthouden van de Drie van Breda in strijd is met het Nederlandse recht. Het vraagstuk of wel dan niet gratie moet (Van onze correspondent) BREDA. De Bredase advocaat mr. J. Kousemaker gaat aan het Europese Hof in Straatsburg de* vraag voorleggen of de Nederlandse justitie niet in strijd handelt met de rechten van de mens door het nog steeds gevangen houden in de Bredase koepelgevangenis van de oorlogsmisdadi ger Josef Kotalla, die door een hersen bloeding verlamd is. radio opgevangen bericht heeft PLO-lei- der Jasser Arafat de VS er woensdag van beschuldigd de aanstichter te zijn van „een complot om de Palestijnse zaak en het Arabische nationalisme om zeep te helpen met de uiteindelijke bedoeling om de oor log tussen de Arabieren en de zionisten te doen verkeren in een oorlog tussen de Arabieren onderling". Daarmee komen de fel omstreden „Drie van Breda” weer in het nieuws. Zij vormen het restant van de dertien oorlogsmisdadi gers, die in de eerste naoorlogse jaren gevangen werden gehouden in de Bredase koepel. In het begin van de jaren vijftig wisten er zes te ontsnappen via het luik van een kolenkelder tijdens een filmvoor stelling in de koepel. Van de zeven die toen niet wisten te ontkomen, werden er in de loop der jaren vier vrijgelaten. De reste rende drie, Fischer, Aus der Fünten en Kotalla, zijn tot een symbool geworden. worden verleend, is in de afgelopen jaren een politiek vraagstuk geworden en vooral uit de kring van het voormalig verzet blijft men zich teweer stellen tegen vrijlating, waardoor veel leed zou worden veroor zaakt. Wat niet wegneemt dat zij die de Drie van Breda nu al jaren van nabij meema ken, zich voor hen blijven beijveren. Om voor Kotalla, die door een hersenbloeding getroffen half verlamd is en nauwelijks verstaanbaar kan praten, vrijlating te be reiken, heeft advocaat mr. Kousemaker processen tegen de Nederlandse staat ge voerd. Tot in hoogste instantie, de Hoge Raad, werd hij in het ongelijk gesteld. Met als uitgangspunten, dat Kotalla en de andere oorlogsmisdadigers in Breda in strijd met het Nederlandse recht als sym bool gevangen gehouden worden en dus gediscrimineerd, en dat de justitie in ons land handelt in strijd met de mensenrech ten, heeft de advocaat zich nu tot het Europese Hof gewend. Als dit Hof de zaak in behandeling neemt, valt er geen uitspraak op korte termijn te verwachten. Dit kan nog jaren duren. „Deze bouw en uitbreiding stuiten op steeds grotere tegenstand van de betrok- Schmidt refereerde aan aanvallen uit conservatieve kringen na de ontvoering van de voorzitter van de Westduitse werkgevers, Hanns-Martin Schleyer. In deze aanvallen klonk door dat intellec tuelen in het verleden sympathie had den getoond voor geweld van stads guerrillero’s. Als, zoals in het geval Luise Rinser, een uitnodiging aan haar om voor te lezen uit haar werk wordt ingetrokken, omdat ze door bepaalde media is gebrandmerkt als „sympathi- sante”, dan is elke basis voor discussie weggevallen, aldus Schmidt. BONN (Reuter). Bondskanselier Helmut Schmidt heeft gisteren ge waarschuwd dat de discussie over ter rorisme niet mag leiden tot een hek senjacht op intellectuelen in West- Duitsland. In Frankfurt sprak ook oppositielei der Helmut Kohl zich uit tegen een heksenjacht. Hij riep op tot een „kriti sche dialoog” met intellectuelen. DIRECTIE: Damiate Pers b.v. Mr. H. C. van der Mije VI van zake ken ten van vind Opel Eei totali sloor aann ning< daar bena naar nen 1 word Aa gemr waai was het v teger zo’n reno’ baal de P woni gems bebo verv< *van< 20 w RAADGEVERS IN WOONSTIJL Ged. Oude Gracht 99-101 Tel. 312318 De kanselier zei in de Bondsdag dat degenen die in verband met terrorisme kritische standpunten uiten „niet in een bepaalde hoek moeten worden ge drukt". Dit is gebeurd met de auteur Heinrich Böll en de katholieke schrijf ster Luise Rinser, zo voegde hij eraan toe. HOOFDREDACTIE: Jos L. Lodewijks E. Koning De nada onde weth nieu' was de k ontvi wete finar de w hij z aant gaan houd van MOSKOU (UPI, AFP). De nieuwe grondwet van de Sovjet-Unie is vanoch tend door beide kamers van de opperste Sovjet, het parlement van de Sovjet-Unie, met algemene stemmen geodgekeurd. De opperste sovjet heeft bovendien haar goedkeuring gehecht adn de keuze van de 76-jarige Vasily V. Koeznetsov tot nieuwe vice-president van de Sovjet-Unie. Raadgevers in woonstijl Ged Oude Gracht 99-101 Tel. 312318 13,90 40,- 53,- 157,30 ƒ203,- jedert I84Q Gierstraat 52-56 - Haarlem - Tel. 023-312992 Goed nieuws voor allen die op zoek zijn naar heel bijzondere interieur-geschen- ken zoals schemerlampen uit Thailand, beeldjes, aardewerk, Chinese chippendale meu beltjes en vele leuke ideetjes voor uw huis INTERIEUR-BOUTIQUE aan de GED. OUDE GRACHT 106 te Haarlem, tel. 324025 fj elkaar afstaan. Er wordt gewerkt aan een plan voor de afbouw van het begrotingste kort. Het ziekenhuis stelt daarbij voorop dat er geen gedwongen ontslagen mogen vallen, maar vermindering van arbeids plaatsen alleen door natuurlijk verloop plaats mag vinden. „Nimmer in de geschiedenis van de we reld hebben de deskundigen en regeringen in naam van hun bevolking zo gedegen de ondergang van deze volken kunnen voor bereiden en nooit hebben ze zoveel dood en vernietiging in hun handen gehad als nu”, zo zei kardinaal Alfrink. Hij zag wel een weg om werkelijke vrede te brengen. BUREAU: Redactie en administratie: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden postbus 18, IJmuiden tel. redactie: 02550 - 15389 na kantoortijd: 02208 - 3577 tel. adm. en adr.: 02550-15437 en 16450 postgiro: 273107 telex. 41866 ADVERTENTIES: telefoon 023 - 31 90 53 GROENTJES: gerubriceerde advertenties, uitsluitend telefoon 023 - 31 92 72 ABONNEMENTEN: - bij vooruitbetaling - per maand per kwartaal per post per jaar per post losse nummers buitenland per kwartaal BEZORGKLACHTEN: maandag t/m vrijdag van 18.30-19.00 uur zaterdags van 11.30-12.30 uur Uitsluitend telefoon: 02550-10519 voor Santpoort: 023 - 31 90 53 Oudeweg 12-14, Haarlem tel. 023 - 31 90 53 (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Pieter Menten heeft het kort ge ding verloren dat hij tegen de staat had aangespannen in een poging vrij te ko men. Hij moet nu ook de 750 gulden proceskosten betalen. De Haagse rechtbank president mr. J. Blaauw wees vanochtend Mentens eis tot onmiddellijke vrijla- Concreet betekent dit dat men de zekere mogelijkheid van wederzijdse vernietiging aanprijst als een garantie voor vrede en veiligheid. Tot dit soort absurde veilig- heidsdenken heeft de kernbewapening ge leid”, zei hij. ting en ontslag van rechts vervolging op straffe van een dwangsom van tien miljoen gulden per dag, af. In zijn vonnis schreef de president: „Het valt niet in te zien dat iemand die van oorlogsmisdrijven wordt verdacht, geen behoorlijke en faire berechting zou krijgen in overeenstem ming met de huidige opvat tingen.” Bovendien kan, al- DEN HAAG (ANP(. De verzeke ringen voor brom- en snorfietsen wor den aanzienlijk duurder. Voor lopende verzekeringen gaan de premieverho gingen op 1 maart in, nieuwe verzeke ringen zijn vanaf 1 december duurder. Het ministerie van Economische Zaken heeft gisteren meegedeeld dat minister Lubbers met een en ander heeft inge stemd. De premies voor wettelijke aan sprakelijkheid gaan met 22,80 per jaar omhoog naar f 75,- per jaar. Wie een all-riskverzekering heeft, moet daarbij nog premieverhogingen van maximaal 150,- voor de cascoverzeke- ring betalen. De verhoging van de cas- copremies varieert van 30,- bij een oorspronkelijke nieuwwaarde van 1501,- tot 1601,- tot 150,- voor brom mers die meer dan tweeduizend gulden kosten. Voor alle casoschaden komt er een eigen risico van tien percent. In geval van diefstal is het eigen risico tien percent voor de goedkoopste brom fietsen, vijftien percent voor brom fietsen di.e meer dan 1500, hebben gekost en twintig percent voor brom; mers van meer dan 2000,-. Zware regenval heeft de straten van de Italiaanse havenstad Genua in riviertjes ver anderd. Bij de overstromingen verdronk een 73- jarige vrouw. Tientallen auto’s konden niet meer van hun parkeer plaatsen af en kel ders liepen onder. „Het vertrouwen dat het nu beter zal gaan is niet erg groot. En dat het zo beslist niet door kan gaan, is wel duidelijk”, aldus een woordvoerder van het ministerie van Onderwijs en Wetenschappen. Ook in ver gelijking met andere Nederlandse acade mische ziekenhuizen blijkt de situatie in Amsterdam volledig uit de hand te zijn gelopen. Vorig jaar kwam alleen Nijmegen 1,5 miljoen tekort, de overige ziekenhuizen bleven binnen de bedragen die het rijk voor dat jaar had vastgesteld. Voor dit jaar wordt het totale tekort van de acade mische ziekenhuizen geraamd op 13,5 mil joen, tegen Amsterdam alleen al 10 miljoen. NEW YORK/BEIROET/CAIRO/TUNIS (Reuter/UPI/AFP). De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Cyrus (Van onze redactie binnenland) UTRECHT. De vorige maand in Utrecht gearresteerde Westduitser Knut Folkerts heeft een kort geding aangespan nen tegen de Officier van Justitie en de staat der Nederlanden. Folkerts, die lid is van de RAF, zal eisen dat hij tijdens zijn voorarrest kan verblijven in een Huis van Bewaring. Momenteel zit hij in een mare chausseekazerne. Het geding dient volgen de week dinsdag om tien uur voor de president van de rechtbank in Utrecht. Folkerts advocaten, mr. P. H. Bakker Schut en mr. A. Willems, achten het in strijd met de wet dat Folkerts tijdens zijn voorarrest wordt vastgehouden in een ka zerne. Hij bevindt zich daar sinds zijn arrestatie na het doodschieten van een Utrechtse agent in een afgezonderde cel, waarin zintuiglijke waarnemingen niet of nauwelijks mogelijk zijn. Volgens een verklaring van de twee ad vocaten heeft de Officier van Justitie laten weten niet van plan te zijn Folkerts over te brengen naar een Huis van Bewaring. ken bevolkingen, niet alleen vanwege mi- lieu-technische factoren maar ook omdat zij de veiligheid van atoomenergie grote lijks in gevaar brengen. Wil men het moge lijke misbruik ervan in de hand houden, dan blijkt er een uitgebreid veiligheidsap paraat nodig te zijn. Deze veiligheids diensten kunnen een steeds belangrijker rol gaan spelen in de samenleving, waar door het risico ontstaat dat we langzaam en geleidelijk afglijden naar een poli tiestaat. Dat is weer een van de bedenkelij ke paradoxen. Om het voortbestaan van onze democratische samenleving mogelijk te maken grijpt men naar middelen die op de lange duur deze democratie juist be dreigen”, zo zei kardinaal Alfrink. „Als we willen wegbreken uit de gewen ning aan het systeem dat de vrede van de wereld afhankelijk maakt van afschrik king door steeds meer opgevoerde bewa pening, staat er maar één weg open: we moeten de bewapeningswedloop keren”. van vredesverdragen in het Midden-Oos ten zal zijn, maar dat er vorderingen in die richting zullen zijn. Vance gaf op een door de VS aan verte genwoordigers van landen van de Arabi sche Liga aangeboden landen uiting aan een gevoel van optimisme na een week van intensieve diplomatieke activiteit op VN- hoofdkwartier. Amerikaanse functiona rissen voorspelden dat er een compromis zal worden bereikt tussen Israel en de Arabieren over de kwestie van de Pales tijnse vertegenwoordiging op de Geneefse conferentie. Vance zei dat voortdurende vooruitgang op de volgende zaken geba seerd moet zijn: Alle partijen zullen hun eigen belang ondergeschikt moeten maken aan het overheersende doel van vrede; Een oplossing zal gebaseerd moeten zijn op de Veiligheidsraadsresoluties 242 en 338; De Palestijnen moeten vertegenwoor digd zijn wil men een rechtvaardige en blijvende vrede hebben. Een woordvoerder van de Palestijnse bevrijdingsorganisatie PLO heeft gisteren meegedeeld dat niet-leden van de PLO de Palestijnen zouden kunnen vertegenwoor digen op een hervatte vredesconferentie in Genève, wanneer zij worden aangewezen door de PLO. Volgens de woordvoerder, Machmoed Labadi, zou toch de meerder heid van de leden in de delegatie moeten bestaan uit leden van de PLO. De Egyptische president Sadat zei giste ren in een tv-interview dat er geen vrede in het Midden-Oosten kan zijn, tenzij het Pa lestijnse vraagstuk is opgelost. Sadat ver klaarde in een „dringende” brief aan Car ter te hebben uiteengezet wat het mini mum was waarmee de Arabieren akkoord wilden gaan op het punt van hun vertegen woordiging op de Geneefse vredesconfe rentie. Volgens een in Tunis op de Libische De neutronenbom noemde de hoogwaar digheidsbekleder de nieuwste vinding op het gebied van massale vernietingswa- pens. „Terwijl het jaarlijks toenemende koor bidt en smeekt om de verlossing van de atomaire plaag, worden we onaange naam verrast door dit atoomwapen dat met onbedoeld cynisme werd aangekon- digd als een zeer humaan wapen. Men vraagt zich verbijsterd af hoe men een kernwapen dat het vernietigen en lang zaam doodstralen van menselijk leven tot gevolg heeft humaan kan noemen. Het is een onthullend woordgebruik waarbij nor male menselijke begrippen in het tegen- deel omslaan. Het toont aan dat deze wed loop een ontaarding is» een perversie van de vrede. De normale waarden worden op hun kop gezet”, aldus de Pax Christi- president. kardinaal ook voor de rechtvaardiging van de bewapeningswedloop. „Er wordt gezegd dat bezit van en het dreigen met kernwapens ertoe leidt dat men de ander van boze voornemens afhoudt. Men spreekt dan van afschrikkingsdenken, dat heeft geleid tot een afschrikkingseven- wicht. We moeten ons goed realiseren wat dit inhoudt. De ene partij bewapent zich zodanig met kernwapens dat ze er zeker van is dat zij ook als de andere partij eerst aanvalt de ander nog onaanvaard bare grotere schade weet toe te brengen. dus de president, de rech ter niet in kort geding in grijpen in de loop van het strafproces, tenzij er on rechtmatig wordt gehan deld. Dat laatste is volgens hem niet het geval. Ook de vordering tot af gifte van stukken uit de ja ren 1950-1952 die in het be zit zijn van het ministerie van Justitie, wees mr. Blaauw af. Pas onder druk van de nu ontstane situa tie is men overgegaan tot beperking van de tekenbevoegdheid. Die is nu alleen voorbe houden aan afdelingshoofden. Kenners vragen zich af hoe de gasthuizen op die manier nog behoorlijk hebben kunnen functioneren. Bovendien vraagt men zich af hoe het mogelijk is geweest dat het ministerie van Onderwijs en Wetenschap pen pas in zo’n laat stadium tot de ontdek king is gekomen dat het bij de bedrijfsvoe ring van het ziekenhuis zo chaotisch toeging. De leiding van het academisch zieken huis is het niet eens met de harde opstel ling, zoals het ministerie die nu naar bui- i ten brengt. Men erkent dat er over vorig jaar 18,5 miljoen tekort is. Dit jaar zou het., zoals gezegd, echter meevallen. Bo- vendien wil men in Amsterdam niet praten over een conflictsituatie, maar over een verschil in opvatting. Een woordvoerder van het ziekenhuis deelde mee dat de par tijen in het overleg niet zo ver meer van i ■-v- 3 J T

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 4