Inventarisatie AANTAL VOOR SLOOP BESTEMDE WONINGEN MEER DAN VERDUBBELD per straat langs sluizen en havens s Parkeren op Marktplein moet worden toegestaan Nieuwbouwplannen zijn op elkaar af gestemd kant worden gebouwd waardoor ruimte wordt gewonnen aan de achter zijde. De indeling is als volgt: hal met toilet en trap naar eerste ver dieping; woonkamer met open keuken, gezamen lijke oppervlakte 32,18 meter. ft s t 99 99 Jr gr w Ouderavond voor ir. L. P. Krijgerschool MEERDERHEID VAN RAADSCOMMISSIE MEENT: Commissie financiën bijeen RW ERASMUS BI» b' VELSEN-IJMUIDEN OKTOBER 19 7 7 VRIJDAG 7 4 (Van een onzer verslaggevers) 27.50 Boekhandel IJMUIDEN. Het lijkt onvermijdelijk dat er in Oud IJmuiden meer woningen onder de slopershamer zullen vallen dan aanvanke lijk werd gevreesd. In het kader van herstel van het woongedeelte dat wordt begrensd door de Koningstraat, de President Krugerstraat, de De la Reijstraat en de Koningin Wilhelminakade zouden van de 167 woningen er „slechts” een dertigtal worden gesloopt. Na een kwali teitsonderzoek dat door de gemeente is uitgevoerd zal dat aantal nog eens met ruim veertig worden verhoogd. Gustave Doré „De Bijbel” 230 gravures met fragmenten uit het oude- en het nieuwe testament en de Apoknefe boeken, slechts Industrieterrein,Tel. (075)287252*. Bij station u Krommenie spoorlijn over, 1e weg links. J| 6000 m2 loonruimte, alle dagen TYIm 1 1'1 lM< h mF MBMvrij entree prijzen incl. BTW Encyclopedie van het dieren rijk HÉB a a Hart van oud IJmuiden moet (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) jr r wijken voor nieuwbouw om een deel van het plein te bestemmen tot parkeerplaats voor het winkelend pu bliek. Deze accommodatie zou dan voor zien moeten worden van een parkeerauto maat. Voor de avond en nachtelijke uren zou een parkeerverbod moeten gelden. Het plan kon echter weinig genade vin den in de ogen van D. H. Kuijper (Progres sief Velsen) die vreesde dat het scheppen van parkeerruimte op het Marktplein het gebruik van de auto voor het doen van inkopen in de hand zou werken. „Het trekt autoverkeer aan en bnnnen de kortste keren is er weer een gebrek aan stallings- ruimte. Dan zou je genoodzaakt worden het hele plein als parkeerterrein beschik baar te stellen”, aldus Kuijpen Het leek hem geen fraai gezicht als straks het Marktplein geheel of gedeeltelijk door au- toblik in beslag wordt genomen. Dezelfde bedenkingen uitte ook PvdA- commissielid A. Schiltmeijer. Hij beklem toonde de sociale functie van een plein in een stadscentrum. „Ik moet toegeven dat die functie op het IJmuidense Marktplein nog niet volledig wordt benut. Dat is ech ter geen reden om er een parkeerplaats van te maken”. CDA-lid drs. N. E. A. M. Kraetzer consta teerde dat het publiek niet bereid is een stukje te lopen voordat men de winkels bereikt heeft. Gebleken is namelijk dat op 3 de ?ing ordt met ider Men Aanvankelijk waren deze woningen aan gemerkt als huizen waarvan renovatie waarschijnlijk wel haalbaar zou zijn. Het was voor de leden van de kerngroep van het wijkcomité Oud IJmuiden éen enorme tegenvaller om te moeten vernemen dat zo’n groot aantal woningen niet meer voor renovatie in aanmerking kon komen. Glo baal betekent het dat aan de zuidkant van de President Krugerstraat een rij van 20 woningen met de grond zal worden gelijk gemaakt. Deze rij sluit aan op de oostelijke bebouwing van de De la Reijstraat om vervolgens over te gaan in de noordelijke wand van de Bloemstraat waar eveneens 20 woningen zullen moeten verdwijnen. Een kompleet blok huizen dat in zijn totaliteit aansluit op het reeds bestaande sloopterrein. Voor zover ze daarvoor in aanmerking komen zullen de overige wo ningen worden gerenoveerd. Wanneer daarmee een begin wordt gemaakt is bij benadering nog niet te zeggen. Het ziet er naar uit dat de sloop- en nieuwbouwplan- nen het eerst in aanmerking komen om te worden gerealiseerd. uitslag bij de gemeente bekend is zou duidelijk hebben gemaakt dat 80 percent van de huidige bewoners de voorkeur geeft aan renovatie. Meer dan 90 percent wil in ieder geval in Oud IJmuiden blijven wonen. Aanvankelijk stond de kerngroep wat aarzelend tegenover publicatie van de hui dige ontwikkeling. Voorzitter Mettes was echter van mening dat de bewoners ruim schoots de gelegenheid moeten krijgen om zich voor te bereiden op de bijeenkomst van vrijdagavond. „We moeten met elkaar proberen de zaak niet uitsluitend emotio neel maar ook, of misschien wel speciaal, op zijn zakelijke merites te beoordelen”, aldus Mettes. In de oudercommissie zullen de dames F. de Boer en M. Schoot niet meer her kiesbaar zijn, zodat er aanvulling voor de vacatures nodig is. Na een pauze zal een film worden vertoond. kere ging e en ïilig- gge- we- igen >n de roor- iood 1 als wel igen. Veel speciale aanbiedingen, o.a. wen- m de hrik- ewa- i: we en”. mi- dat ote- >ge- len, ;ap- ids- ker lar- lam >oli- elij- van lijk op be- k. KLOOSTER MEUBELEN assendelft sk in iet >n- in- ;ns af- ja- be- rie nr. gedurende de jaren 1967-1968 een 7-tal hektrawlers opgeleverd door een werf in Sunderland. De grootste hektrawler meet 846 ton, die in 1973 werd verkregen na aankoop in Engeland. Dit was de in 1968 in Polen gebouwde hektrawler Boston York. De nieuwste hektrawler is van 1974, heet Zenïca, meet 672 ton en is afskomstig van een werf in Kristiansund. ARIE VAN DER VEER VELSEN. Een kleine meerderheid van de raadscommissie voor algemene zaken heeft zich gistermiddag uitgespro ken voor het treffen van parkeerfacilitei- ten op het Marktplein in IJmuiden. Vijf van de acht commissieleden konden zich vinden in de adviezen van de Dienst Openbare Werken en de gemeentepolitie kraakt waarna het schip is gezonken (naam luidde Francesca). Dit betekende het einde van IJmuidens eerste hektrawler want het wrak werd voor de sloop ver kocht. ■A Het blok woonhuizen in Oud-IJmui- den dat vrijwel in zijn geheel zal wor den gesloopt ten behoeve van nieuwbouw. Óp de voorgrond de bebou wing van De la Reijstraat, rechts de aansluitende bebouwing van de Bloem straat, links de achterkant van de wo ningen in de President Krugerstraat. 'delijke richting. Tegen de tijd dat de nieuwbouw het blok tussen de President Krugerstraat en de Bloemstraat zal heb ben bereikt moeten de voor sloop in aan merking komende woningen verwijderd zijn. Op die manier ontstaat dan een bouw locatie die weer goed is voor 100 woningen die dan eveneens in de woningwetsector kunnen worden gebouwd. In deze bijeenkomst zal het jaarverslag dat aan de ouders is toegezonden in be spreking worden gebracht. Hierin is onder andere aandacht besteed aan de plannen rond de aanbouw en verbouwing van de school in het kader van integratie met het kleuteronderwijs dat thans in „De Bijen korf” wordt gegeven. Voor deze plannen is een commissie gevormd van ouders en leerkrachten van kleuter- en lager onder wijs als schakel met het gemeentebestuur van Velsen. dat ven- wat zich sker artij ard- gen. De kerngroep van het wijkcomité heeft, nadat ze van de uitslag van het kwaliteits onderzoek op de hoogte was gesteld aan wethouder Meijer gevraagd om over de nieuwe situatie te mogen nadenken. Dat was op 15 september. Gistermiddag werd de kerngroep opnieuw op het Stadhuis ontvangen. Vice-voorzitter G. Spijker liet weten dat men best begrip had voor de financiële consequenties die renovatie van de wijk heeft voor de gemeente. Wel vroeg hij zich af of er bij het vaststellen van het aantal woningen dat men voornemens is te gaan slopen voldoende rekening heeft ge houden met de gevoelens van de bewoners van de wijk. Een enquête waarvan de Daarbij speelt uiteraard ook de „stem-van- de-buurt” een belangrijke rol. De bedoe ling van de gemeente is om zo snel moge lijk van start te gaan met nieuwbouw op De hektrawler op de foto is de Zeeland die de Canadese nationaliteit heeft en thuisbehoort te St. John’s op Newfound land. Het schjp behoort tot een serie van vier in ons land gebouwde trawlers en wel door de Scheepsbouwwerf Gebr. Pot te Bolnes in de jaren 1964-1965 en de andere drie zijn in de vaart gekomen onder de namen Zaandam, Zonnemaire en Zurich toebehorende aan de Fishery Products Ltd te St. John’s. De schepen hebben een bruto inhoud van 667 ton. De lengte over alles bedraagt 50,73 m, lengte tussen de loodlijnen 43,00 m, de breedte 9,22 m en de holte 6,76 m. De hoofdmotor van het viertal is eveneens van Nederlands fabri kaat, namelijk van Werkspoor, vermogen 1250 pk. Het ontwerp is identiek aan IJmuidens eerste hektrawlers, de Maria Elizabeth IJM. 5 en Julie Streiff IJM 25 die hebben gevaren voor de Scheepsexploitatie Mij. De Marezaten. De Canadese trawlers zijn een meter langer en hebben een moderner opbouw. De Julie Streiff, die in februari 1962 in bedrijf kwam werd in 1966 naar Canada verkocht en heeft eveneens St. John’s als thuishaven gekregen en behoort onder de naam Sandra L. Gage toe aan Booth Fisheries. De Maria Elizabeth kwam in,augustus 1961 in de vaaft en werd in februari 1968 verkocht aan de Rederij C. den Duik te Katwijk aan Zee waarbij we het schip hebben gekend als Cornells den Duik KW. 144 met een moderne brug identiek aan de vier voor Canadese rekening gebouwde schepen. De Cornells den Duik is het vorig ‘jaar onder Panamese vlag gekomen en werd in december van het vorig jaar in de stemming. Het gemeentebestuur hecht haven, van Marseille, na een aanvaring ge- veel waarde aan het plein als ruimtelijk object en als ontmoetingsplaats voor de bevolking en het mag daarom niet worden opgeofferd aan de auto. Voorzitter Mettes is van mening dat er weinig te tornen valt aan de gemeentelij ke plannen. „Als de wijk berust in de gang van zaken heb ik er vrede mee. Als de financiële consequenties echter als „te zwaar” worden ervaren en de meerder heid van de bewoners van Oud IJmuiden zich door de hoge kosten bedreigd voelt, dan zullen wij voor de belangen van die groep blijven knokken. Daar zijn we voor gekozen. Dat zullen we dan toch waar moeten maken”. VELSEN-NOORD. De oudercommis sie van de Ir. L. P. Krijgerschool voor basisonderwijs in Velsen-Noord zal woensdag 12 oktober om 20.00 uur de jaarlijkse ouderbijeenkomst houden in het gymnastieklokaal van de school aan de Van Diepenstraat 1. Meer dan 4000 afb in kleur. Zolang voorradig, van 125.- voor 29.50 Als de voorgenomen bouwplannen van de ge meente in Oud IJmuiden zullen worden uitge voerd, zal er naar wor den gestreefd het huidige stratenpatroon te hand haven. Projectleider B. Ummels, die ten nauwste bij de plannen is betrok ken, liet weten dat aan architect Peters uit Am sterdam is gevraagd een plan te ontwikkelen dat aansluit bij het reeds be staande plan op het ter rein dat als eerste zal worden bebouwd. De woningen zullen iets meer naar de straat- iar- op wa nde van ige- dat ton- fa een mg- i tot ;t is nor- ’en- ired- van •isti- Zowel in geval van nieuwbouw als in geval van renovatie lijkt dat nog proble men te zullen opleveren. Momenteel doen de woningen gemiddeld 100 huur per maand. Na renovatie zal dat bedrag zeker worden verdrie- of verviervoudigd. De nieuw te bouwen woningen zullen huur prijzen moeten opbrengen die variëren van 400 tot 600. Voor Spijker was dat voldoende aanlei ding om wethouder Meijer een paar alter natieve voorstellen te doen. Gebleken is namelijk dat met renovatie een bedrag van 76.000 per woning gemoeid is. De leden van de kerngroep zijn van mening dat het billijk zou zijn de bewoners na renovatie in de gelegenheid te stellen hun gerenoveer de woning te kopen. Een idee waar de gemeente, die het merendeel van de wo ningen in bezit heeft, niets voor voelt. Ook zelfwerkzaamheid ziet de gemeente niet zitten. Kerngroep-voorzitter G. Mettes toonde zich bijzonder teleurgesteld over de ontwikkelingen. Hij is van mening dat de gemeente de zaak puur formeel heeft behandeld en te weinig heeft stil gestaan bij de persoonlijke gevoelens van de men sen die met deze woonwijk zijn vergroeid. Of dat juist is zal blijken op vrijdag avond 14 oktober. Dan zal wethouder Meij er naar Oud IJmuiden komen om, waar nodig, de zaak toe te lichten en de nieuwbouwplannen te ontvouwen. Intus sen hoopt de kerngroep het wijkcomité dan volledig te hebben ingelicht. Geza menlijk zal men een standpunt bepalen. het reeds bestaande sloopterrein rond de President Steijnstraat. Hier zullen circa 100 woningwetwoningen Verrijzen. Ge bouwd zal worden van noordelijke in zui- Twee van de vier in ons land gebouwde Canadese hektrawlers kwamen in januari 1968 in het nieuws. Het Nederlandse mo- torvrachtschip Ocean Sprinter geraakte in januari 1968 op de Atlantische Oceaan in ernstige 'moeilijkheden tijdens zeer slecht weer en moest door de bemanning worden verlaten. De hektrawler Zurich slaagde erin het schip vast te maken en werd daarbij geassisteerd door het zusterschip Zonnemaire. Op 21 januari 1968 kwamen zij met het ongelukkige-schip binnen te St. John’s. Aan deze twee hektrawlers is het te danken dat het schip, de Ocean Sprinter, nog steeds in de vaart is zij het dan onder Panamese vlag. Sinds januari 1972 is het viertal niet meer compleet want in die maand is de Zaandam gestrand en moest als verloren worden beschouwd. De Canadese rederij Fishery Products telt thans 18 visserijschepen. Het oudste schip is de in 1950 gebouwde Zarbora afkomstig uit Engeland, in 1951 aange kocht onder de naam Boston Meteor, groot 386 ton. Bij de schepen bevindt zich nog een voormalige IJmuidense motortrawler onder de naam Zebrula, die in 1965 werd aangekocht onder de naam Jacob Gesina IJM. 36. In 1966 is de rederij in het bezit gekomen van de Scheveningse motortraw- ler Adriana, die tot 1973 heeft thuisbe- hoord te St. John’s onder de naam Zebrin- ney en in dat jaar weer in ons land is teruggekeerd en als Zeezwaluw SCH. 57 ter visserij ging voor de Rederij M. den Duik Gz. en B. van Leeuwen Sz. In september 1976 werd de rederij op nieuw door een ramp getroffen. In die maand ging de Zion verloren. Na de in ons land gebouwde vier motortrawlers werden VELSEN. Op maandag 10 oktober komt in het stadhuis de raadscommissie van bijstand voor de financiën in vergade ring bijeen. Deze commissie bekijkt voor stellen van het gemeentebestuur, die door gaans al in de vakcommissies aan de orde zijn geweest, op hun financiële consequen ties. Deze keer wordt gesproken over voor stellen tot invoering van algemene muzika le vorming op de scholen voor gewoon lager en buitengewoon lager onderwijs, tot de wijziging van de verkeerslichteninstal latie bij de spoorwegovergang Velsertra- verse 17.000) tot het beschikbaarstellen van een extra bedrag van 89.510.- voor het inrichten van een scheikundeprakti- kum in het gymnasium Felisenum en tot het plaatsen van twee antieke klokjes in de toren van Beeckestijn 4.400,-). De vergadering begint om half 8 en is voor belangstellenden toegankelijk. den. De zogenoemde schilbebouwing aan de rand van de wijk krijgt drie woonlagen en sluit architectonisch aan bij de bestaande bebouwing van Breezicht en Sam Vlessinghof. Projectleider Ummels lichtte toe dat nieuwbouw in het onder havige geval de voorkeur geniet omdat 76.000 als renovatiebedrag voor een woning' 11.000 te hoog is. „Bovendien staat voor een gerenoveerde woning 25 jaar, voor een nieuwe woning 50 jaar”, aldus Ummels. zaterdag, wanneer de drukte op en ron dom het Marktplein het grootste is, de parkeerruimte tussen het hoofdpostkan toor en de Petrakerk ten dele onbenut blijft. Als verklaring hiervoor wees hoofdin specteur A. J. Wijnstroom van de Velsense politie op de Lange Nieuwstraat die als grens fungeert. Het winkelend publiek weigert met de vele boodschappen te sjou wen, temeer daar een drukke straat moet worden overgestoken. Wat betreft de soci ale functie van het plein, liet hij weten dat de parkeerplaats ontruimd kan worden voor bijvoorbeeld de kermis of een optre den van de IJmuider Harmonie. De par keerautomaat kan worden verwijderd zo dat het plein steeds gemakkelijk kan wor den ingericht voor allerlei manifestaties. Het is de politie gebleken dat de parkeer- behoefte op zaterdag nabij het Marktplein erg groot is. Op zaterdag, 24 september, heeft de politie niet minder dan 150 waar schuwingen uitgedeeld aan automobilis ten die hun voertuig tegen de regels in midden op het plein parkeerden. Overigens staat het college van B. en W. vooralsnog afwijzend tegen de nieuwe be- Op de eerste ver dieping 3 slaapkamers met vloeroppervlakten van respectievelijk 11.17, 9.31 en 5.59 meter. In iedere tuin is een berging met van 2 bij 3 meter. Dit type huizen zal overheer sen in het hele middenge deelte van Oud IJmui- IJMUIDEN. Het zogenoemde kwa liteitsonderzoek van de 167 woningen in Oud IJmuiden die voor renovatie dan wel sloop in aanmerking komen heeft het volgende resultaat opgele verd. KONINGSSTRAAT: sloop, nrs. 4 en (5) renovatie mogelijk, nr. 6 al gedeeltelijk gereed nr. 7. PRESIDENT STEIJNSTRAAT: sloop, nrs. 68, 70 en 72. PRESIDENT KRUGERSTRAAT: sloop, nrs. 62 tot en met 76 en (78 tot en met 98) renovatie mogelijk 100 tot en met 106. DE LA REIJSTRAAT: sloop, nrs. 1 tot en met 11. BLOEMSTRAAT: sloop, nrs. 70, 80 tot en met 84, 124 tot en met 128, 77 tot en met 81 en 133 en (83 tot en met 111, 119 en 121, 87 tot en met 102,114 en 116, 130 en 138) Renovatie mogelijk: 113 tot en met 117, 127 tot en met 131, 74 tot en met 78, 104 tot en met 112,120,122,134, 136, 142 tot en met 146. Al gedeeltelijk gereed: nrs. 132 en 140. CRONJESTRAAT: sloop, nr. 1 WILHELMINAKADE: sloop, nrs. 45 tot en met 49 en (54, 55, 57, 69, 72, 73, 74 en 77). Renovatie mogelijk, nrs. 40, 41, 56, 58 tot en met 68, 75.) Al gedeeltelijk gereed, nr. 38 De tussen haakjes geplaatste huis nummers hebben betrekking op de wo ningen die in een eerder stadium voor renovatie in aanmerking leken te' komen. w IJmuiden. Lange Nieuwstr 243. K tel 13144, Santpoort. Hoofdstr W 234, tel. 378371

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 5