uitgevaren visserijschepen Sleepdienst „Elswijk” BV wil zich beperken tot havendienst BEJAARDEN GENOTEN VAN JORDAANCABARET Fancy fair van Vrouwengilde Dit is dus niet de bedoeling Wandelclub Rommelmarkt bij Gunningschool Deurdag hciven- berichten bii ons kunt u natuurlijk voor oogmeting terecht RILHIIXIN» Inspraakmogelijkheden rond voorhaven bij IJmuiden nog lang niet uitgeput burgerlijke stand WkHIR BETER Kapitein wil geen zeereizen meer maken Laatste reis 6 IJMOND 7 19 7 7 OKTOBER VRIJDAG 7 VELSEN GEBOORTE? VERLOVING? HUWELIJK? goptiek Op 25 oktober, zo is al her en der uitgebreid aangekondigd, wordt in het gebouw van de LTS een informatieavond gehouden over de mogelijke aanleg van een voorhaven bij IJmuiden. Een informatiea vond, die begin volgend jaar wordt gevolgd door een hearing. Het is de zoveelste informatie- dan wel inspraakavond waarbij een eventuele voorhaven centraal staat. Weer een. De meeste mensen zien zo langzamerhand door de bomen het bos niet meer. Gemeente, provincie, actiegroepen, politieke partijen of vakbonden, alle hebben inmiddels een voorhavenbijeenkomst gehad. Straks, op de 25ste oktober, komt het ministerie voor Verkeer en Waterstaat via de Raad voor de Waterstaat aan de beurt. De vraag rijst dan ook: wanneer is nu een beslissing te verwachten, hoe zit het nu eigenlijk allemaal. Het antwoord hierop is niet eenvoudig: voor een beslissing valt, moet eerst een officieel voorstel van de minister op tafel komen. Een voorstel voor de aanleg van een voorhaven dat, na de gebruikelijke inspraakprocedu res, vooraf gaat aan wat heet de „planologische kernbeslissing” om tot de aanleg over te gaan. Voor de minister echter komt tot het formuleren van een voorstel hiertoe, wordt eerst uitgebreid gepeild hoe op alle fronten - variërend van de Velsense burgers tot de wetenschappers - over zo’n voorhaven wordt gedacht. In dat stadium nu verkeren we nog. VOOR AL UW ELEKTRAWERK „BRANDENBURG” WMs DRUKWERK BESTELLEN? WEiR VAN RIXEL zon drukker wlBIBÈ Oosterduinweg 29 tlMBa tel. 14768 IJmuiden (ADVERTENTIE) t waar u zelf kiest en vakkundig wordt geholpen c (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) •e pend 21.30 Iweer Zat. „De meert ld 37) Wada- 1 t 1 r 1 t i i 3 r Belangstellenden worden om twee uur verwacht op buslijn 70, die hen tot de Santpoortse Dreef zal rijden. Daar be gint de eigenlijke tocht. De Prof. J. H. Gunningschool aan de Hunzestraat in IJmuiden houdt zaterdag 8 oktober tussen tien en vier een rom melmarkt. Naast de verkoop van allerlei zakén worden allerlei spelletjes ter amu sement aangeboden. De rommelmarkt, die wordt verzorgd door zowel ouders en leerkrachten als leerlingen, is ten behoe ve van de aanschaf van een stencilma chine. waart meert it 4a. ij den Het staken van het zeesleepwerk wil niet zeggen dat Elswijk ermee ophoudt. De havendienst in Amsterdam is nog voor uitbreiding vatbaar. Elswijk heeft momen teel vijf havensleepboten in dienst, waar onder de „Barracuda"” en de „Corvina”. Er zijn plannen om sterkere sleepboten voor het havenwerk aan te trekken. B. Elswijk, die samen met zijn broer het bedrijf leid de, zegt: „We zijn er zeker van, dat er naast Rederij Goedkoop plaats is voor een twee de havendienst in Amsterdam. Een mono polie van één bedrijf in een haven is nooit gezond”. een duwboot en een sleper, naar het Mid- den-Oosten is gevaren. Sindsdien heeft de Sleepdienst Elswijk BV zich beperkt tot havensleepwerk en hoewel de definitieve beslissing nog niet gevallen is, lijkt er aan het zeesleepwerk bij het bedrijf een einde gekomen te zijn. Omdat de Raad voor de Waterstaat de minister nog moet adviseren voor deze tot het ontwerp van een definitief voor- De wandelclub van de bewoners rond het dienstencentrum voor bejaarden in Zeewijk komt op woensdag 12 oktober weer in actie. Deze keer staat een wande ling door het bosrijke gebied ten oosten van de Hagelingerweg te Santpoort op het programma. VELSENNOORD. Een groot aantal bejaarden van Velsen-Noord heeft don derdagavond in „De Schouw” kunnen ge nieten van het originele Jordaancabaret uit Amsterdam dat voor de Algemene Bond van Bejaarden een avondvullend programma bracht. Dit cabaret onder lei ding van Ko Martin wist al spoedig met onvervalste Amsterdamse gein en uiter aard een scala van bekende Jordaan- liedjes het publiek kostelijk te vermaken. Coen Wijnands op accordeon en Ben Ci troen aan het slagwerk zorgden voor de muzikale bijdragen. Het eigen bejaardenkoor „De Geel- vinek” vertolkte een aantal van zijn reeds meer keren uitgevoerde programma onder leiding van mejuffrouw Jeanne van As- selt. „Ik hoorde deez’ dagen” van Anton Onlangs besloot het gemeentebestuur van Velsen, in navolging van initiatieven door het hele land, op een aantal plaatsen in de gemeente parkeerplaatsen voor invaliden te reserveren. Algemene parkeerplaatsen voor winkelende invaliden die maar een beperkte afstand tussen auto en winkel kunnen overbruggen. In Velsen zijn in elf straten vijfentwintig van die parkeerplaatsen gereserveerd voor minder mobiele mensen, die hiervoor overigens na een keuring speciale parkeerkaar ten krijgen. Het is dan ook de bedoeling dat deze plaatsen open worden gelaten voor degenen die deze voorziening nodig hebben. Het gebeurt nog al eens dat automobilis ten het inmiddels wel bekende blauwe bord negeren, zoals de rijkspolitieagenten die bij deze auto horen. Verscheidene keren per week maken zij gebruik van dit plekje wanneer zij hun lunch gaan nuttigen bij de Chinees. Op bijvoorbeeld de zaterdag middagen zijn het hgastig winkelende mensen, die hetzelfde gedrag vertonen en zich vermoedelijk niet bewust zijn van de strafbaarheid ervan. Het college van Velsen is er inmiddels van overtuigd dat de voorziening van parkeerplaatsen toch een succes is. Ruim dertig aanvragen voor parkeerkaarten zijn ingediend en het merendeel daarvan is goedgekeurd, na de vereiste keuring door de GGD. De parkeerkaarten, die zowel kunnen gelden voor een bestuurder als voor een gehandicapt familielid, kunnen worden aangevraagd bij het college van burgemees ter en wethouders van Velsen. Bij ons kunt u rechtstreeks terecht voor uw nieuwe bril of voor contactlenzen. Onze ervaren en volledige gediplomeerde opticiens zorgen voor een exacte oogmeting, met behulp van de allernieuwste optische meetinstrumenten^ Hiermee wordt de glassterkte van de bril die u nodig heeft bepaald. Dit doen we trouwens al jaren, want de oogmeting is een belangrijk onderdeel van ons bedrijf. “In eigen huis” bepalen we de juiste brilsterkte én verzorgen wij de aanpassing van de nieuwe bril. Alles in één hand. Dat is gemakkelijk en gaat bovendien snel. 15 u.: feur", iollars rij en Kuro- 20.15 ton en I) vrij, irunie It k je AMSTERDAM-IJMUIDEN. Sleep dienst Elswijk is van plan haar zeesleep- activiteiten te staken. De oude Franse sleepboot „Abeille”, die was aangekocht om met een nieuwe motor reizen te gaan ondernemen, ligt te koop en ook de twee de zeesleper „Liberty” ligt achter het cen traal station bij Elswijks kantoor „te lig gen”. De reden is, dat kapitein J. Elswijk, die de sleepdienst in 1966 is begonnen, zijn actieve loopbaan als zeeman wil ver ruilen voor werk aan de wal. chiel KW.167, MK.Poolster IJM.ll, Eben Haezer IJM.18, Davina KJM.27, Wiron VI IJM.207, Marry Jacob KW. 117, Maartje Ja coba KW. 137, Wilhelmina KW. 173, Valk KW. 185, Agatha KW.214, Jacob Senior KW.226 Pieter SCH.36. OVERLEDEN: J. G. Metzelaar, 68 jr, echtgenoot van E. Bakker, Grote Hout- of Koningsweg 178, Velsen-Noord. Redactie Loes De Fauwe tel. 02550 15389 /enen 24 u. 15 u.: 20.15 how. 30 U.: za. Sixty 1 1 t s 5 3 r t t 1 GEHUWD: J. H. van Vliet-A. Vennema, IJmuiden, Van Galenstraat 24; E. K. Lengfeld-A. Bruinsma, Velsen-Noord, Schulpweg 386; P. Anker-M. H. Smit, IJmuiden, Kleine Pan 78; P. Meijboom-A. P. Pinto Goncal ves, IJmuiden, Hadleystraat 1; A. Kalk- man-M. J. Kramer, Velsen-Zuid, Meer- vlietstraat 82; H. J. Rous-C. M. van den Bos, Beverwijk, Graaf de Lambertstraat 54; C. Adriaanse-E. D. van Arum, IJmui den, Daltonstraat 8; J. Westerwal-M. L. van Strien, IJmuiden, Celsiusstraat 9. Kennemerlaan 92, IJmuiden, tel. 02550- 15072 shot”, fell to a.l. Lange 15, 20, 20 u „Een fje en n n d e »r d d a s s I ONDERTROUWD: B. van der Laan en W. P. G. Zonneveld, IJmuiden; J. van der Werff en A. J. Ver- burg, IJmuiden; H. J. Drabbe, 's-Graven- hage en J. J. van der Vlis, Santpoort; P. H. Raspoort en C. M. Sierhuis, IJmuiden; G. Oomen en Y. de Weers, IJmuiden; J. van der Plas en G. E. Mossel, IJmuiden; J. A. Jansen en C. Dijk, IJmuiden; C. F. Mulder, Driehuis en A. R. Groot, Egmond-Binnen; J. C. Aalderink en J. C. M. Bonarius, Santpoort; H. H. Augstein en H. W. C. T. van Kesteren, Santpoort. Krelage was het werk waarmede in het Vara-bejaardenconcours de tweede prijs was behaald. Aan het slot van de avond die ook was bezocht door een deputatie van de SDAB uit IJmuiden de SAB bracht de heer E. Sanders alle medewerkenden van cabaret en koor dank voor het gebodene. Hij wekte de bejaarden van Velsen-Noord op het ledental door hun hulp te doen opvoeren vooral nu straks een fusie plaats zal vinden tussen de Algemene Bond en de bond voor Staatspensionering waardoor met meer kracht op velerlei gebied de belangen van de bejaarden zullen kunnen worden gediend. De sfeer bracht mee dat zelfs de uitvoe renden met de bejaarde gasten op de typi sche Jordaanmelodiën voor het podium een walsje draaiden hetgeen de stemming nog meer verhoogde. Een groot deel van het programma werd gedragen door Ma- rietje Martin, die de Jordaan bezong, zwar te Lena die zich als een soort Edith Piaf ontpopte met een sterk uitgevoerd num mer van deze vedette en Penose (Norbert) Noppie met een uitstekend gezongen „Ka- linka”. Een prent uit de collectie van het Komité Anti Voorhaven. Amsterdam uit de misère te halen, werd door GS een open beraad met de betrok kenen ingesteld. Dat open beraad van gemeentebesturen, provincie, Hoogo vens en het Staatsvissershavenbedrijf loopt nog steeds, nog steeds zonder bij zonder veel succes overigens. Maar dat terzijde. Het standpunt van het provin ciebestuur was echter bepaald en werd nog eens onderstreept in de NORON, Nota Ruimtelijke Ordening voor de pro vincie Noord-Holland (waarover ook in formatie en inspraakavonden zijn gehou den en waarin voor Velsen weer belang rijk was de afwijzing van de bebouwing van de Velserbroekpolder). Belangstellenden kunnen in Velsen op het bureau voorlichting van het stadhuis alle op de voorhaven betrekking hebben de stukken en rapporten inzien, terwijl ook bij de Raad van de Waterstaat, op het genoemde adres, een brochure kan wor den aangevraagd, al moet worden gezegd dat de hierbij gevoegde literatuurlijst niet compleet is. Ook voor die ontbreken de informatie kan men in het Velsense stadhuis terecht. Met de Piranha II wist Elswijk nationale roem te verwerven. Het oude scheepje had jaren dienst gedaan als „Temi 3” bij Dijk huizen in Vlissingen en was toen al be faamd omdat hij nooit dienst weigerde. Door het binnenbrengen van het Veronica- schip „Norderney” werd de Piranha II een nationale bekendheid. Bovendien was het voor IJmuidenaren opvallend, dat bij slecht weer de Piranha vaak zee koos in de hoop een berging te kunnen verrichten. „Dat is nooit gelukt. We waren er vaak bij, maar altijd net te laat”, aldus de heer Elswijk. In augustus vorig jaar werd de Piranha II verkocht. Als opvolgers werden de „Abeille” en „Liberty” aangeschaft. De laatste sleepreis van Elswijk is op-17 febru ari gemaakt door de Liberty, die met twee pontons, geladen met vijf binnenschepen, Op zaterdag 8 oktober gaan door heel Nederland, dus ook in Velsen, christenen uit verschillende kerken en groeperingen de deuren van de huizen langs om hun medeburgers bekend te maken met christelijke lectuur. Deurdag, dat is de naam van deze actie, wordt hoofdzake lijk door jonge mensen uitgevoerd. J. Elswijk begon zijn sleepdienst in 1966 met een omgebouwde dekschuit. Hij kwam toen van Bureau Wijsmuller en deed wat uitbrengwerk naast het eerste havensleepwerk. In 1973 zette hij samen met zijn broer B. Elswijk, die van Rederij Goedkoop kwam, serieus de sleepdienst op. De sleepboot Dolphin, die drie jaar dienst had gedaan, werd vervangen door de Piranha 1 en er werden twee havensle pers, de „Corvina” en „Umbrina” aange trokken. Een jaar later werd de Piranha 1 vervangen door de Piranha II. Donderdag aangekomen: Jemrix, Ro chester, IJmuiden; Tor Brittannia, Go thenburg; Bomma, Oslo; Demetrios, Balti more, IJmuiden; Looiersgracht, Lyskil; John, Emden; Afran Mercury, Wilming ton; Sea Medway, Busan; Finla, Wisbech; Monsunen, Vlaardingen, IJmuiden; Victo riasand, Teesport. Donderdag vertrokken: Louise, Lon donderry, IJmuiden; Thara, Narvik, IJ- •iiuiden; Bismarckstein, Rochester, IJmui den; Serenity, Italy, IJmuiden; Scol Pro gress, Hartlepool; Michael S, Hamburg; Tor Brittannia, Gothenburg; Afovos, Northsea F/O; Juan Carlos Toro, Cont. Plat; Jo, Selby; Queendom Venture, New Orlean; Stella Maris, Aarhus; Kenrix, Kingslyn, IJmuiden; Bomma, Antwerpen; Fergana, Antwerpen; Hagen, Christobal; Meriam Del Toro, Pasages; Parkesgate, Seaham, IJmuiden; Othonia, Odense, IJ muiden; Afram River. Vrijdag aangekomen: Asola, Par; Ger ma Gril Archangel; Stirling Brigg, IJmui den, Cont. Plat. Vrijdag vertrokken: Altair, Rotterdam; Heilbron, USA Golf; World Pageant, Rot terdam; Nocos 3, Bengasi; Kent Shore, IJmuiden, Cont. Plat. GEBOREN: C. W. Marquez-Warmer, d., Vierkante Bos 75, IJmuiden; T. J. F. Nieswaag-Riedijk, d„ Dennekoplaan 249, IJmuiden; C. A. Stolk-Wesselius, d., Stuy- vesantstraat 4, Santpoort; M. C. Zuurbier- de Bruin, z„ Valckenhoeflaan 65, Sant poort; M. C. Koster-Kwakkel, d„ Kompas straat 21, IJmuiden. DRIEHUIS. Het Vrouwengilde Driehuis-Santpoort heeft voor het nieuwe seizoen een veelzijdig programma samen gesteld met als een der hoogtepunten de jaarlijkse fancy fair. Deze zal zaterdag 20 oktober in het Witte Huis te Driehuis wor den gehouden. De opbrengst komt ten goede aan het werk voor de zieken. Dinsdag 20 september - Hektrawler Dirk Diederik KW. 172. woensdag 21 september - Hektrawler Elisabeth Christina KW.41, Tetman Hette KW.74, Monica VL. 89, Vooraan VL.115. donderdag 22 september - Hektrawler Schout Velthuys KW.49, Frank Vrolijk Czn Sch.81. vrijdag 23 sep tember - Hektrawler Rijnmond I KW. 15, Rijnmond V KW.42, Rijnmond HI KW.43, Rijnmond III KW.44, Rijnmond IV KW.85, Rijnmond VI KW135, Voorwaarts VL.442. zaterdag 24 september - Hektrawler Willy KW.141, MT. Anita VL.34, Elly VL.73. maandag 26 september - Hektrawler On derneming I SCH.90. woensdag 28 sep tember - Hektrawler Zeehaan IJM.57, Jan Maria KW.171, Cornells Vrolijk Fzn SCH.171. donderdag 29 september - Hek trawler Hendrika Johanna KW.81, Annie Hillina KW. 170. vrijdag 30 september - Hektrawler Egmond IJM.36. Maandag 3 oktober - MT.Rean IJM.29, Robert IJM.30, Protinus MM. 154(4 okt binnen), Meyert Menno IJM.209, Wiron II 1JM.211, Ora et Labora KW.51 (4 okt binnen), Marry Mar tin KW. 149, Soli Deo Gloria KW. 152(4 okt binnen), ML. Michiel KW.167 (5 okt bin nen), MK. Poolster IJM.ll(5 okt binnen), Drie Gebroeders IJM.20, Maarten Corne lia IJM 44, Wiron VI IJM.207(4 okt binnen), Janny Jacoba KW.4, Deo Volente II KW.11, Alida KW.22, Pieter Jacob KW.24, Willem Adriana KW.25, Ada KW.29, Anna Hendri ka KW.45, Pelikaan KW.88, Wilma KW. 113, Maartje Jacoba KW.137 (5 okt binnen), Tiny KW.145, Wilhelmina KW. 173(4 okt binnen), Pieter Gijsbertha KW.175, Valk KW. 185(4 okt binnen), Hans KW.189, Anna Lydia KW.194, Yvonne Yo landa KW.206 (4 okt binnen), Agatha KW.214 (4 okt binnen), Jacob Senior KW.226(4 okt binnen) Marco WR.32(4 okt binnen), Johanna Cornelia WR.57, Leen- dert Jan SCH.256, Waddenzee TX.29, Cor nells Marie TX.49, Janny Cornelia TX 91, Avontuur TX.94, Klaasje UK 138. dinsdag 4 oktober - MT. Ursinus VL.l, Caroline VL.90, MK.Rose Marie KW.34.woensdag 5 oktober - T.Protinus IJM.154, Ora et Labo ra KW.51, Soli Deo Gloria KW.152, ML.Mi- Terwijl op regionaal niveau dit alles speelde, werd nu ook op landelijk niveau een mogelijke voorhaven druk onder zocht, door de Rijks Planologische Com missie, die zich met de planologische en milieutechnische aspecten bezig hield, de Raad voor de Waterstaat (een raad die als onafhankelijke adviescommissie van de minister functioneert) en de commis sie Zeehavenoverleg als commissie met ambtenaren, bestuurders en heren uit het bedrijfsleven, die de economische en scheepvaart-technische aspecten onder zoekt. De rapporteringen van deze com missie, die ook een kosten en baten analyse van een IJmuidense voorhaven maakte, hebben vaak het nieuws ge haald: deze commissie heeft de regering geadviseerd wel een voorhaven aan te leggen. Dan pas treedt de inspraakprocedure in werking - het begint dan van voren af aan - die rechtstreeks invloed kan geven op een ja of nee. Maar dat ligt in het verre verschiet. Indirect kan nu de beïnvloe ding van het advies van de Raad van de Waterstaat ook interessant zijn en daar om verdient het wel aanbeveling en om de 25ste oktober het gebeuren in de LTS toch te bezoeken.' Veilig, door goede kwaliteit. Bedrijfszeker, door deskundig ontwerp. Snelle service. Landelijk erkend installateur Oosterduinweg 20 - IJmuiden Telefoon 02550-13405 „The ?lay it Het is ruim acht jaar geleden dat de toenmalige burgemeester van Amster dam Samkalden het idee voor een voor haven in IJmuiden lanceerde als oplos sing voor de Amsterdamse economische problemen. Een jaar later kwam de ge meente Velsen onder aanvoering van de toenmalige wethouder Ockeloen met een tegenrapport, waarover in de stads schouwburg een grootscheepse en druk bezochte informatieavond werd gehou den: de eerste. Het was al 1975 toen actiegroepen zich gingen bundelen en na een informatiea vond van milieudefensie het Komité An- ti-Voorhaven werd opgericht. De ac tiegroepen gingen de inspraakmogelijk heden na, brachten een krant uit, gingen rapporten schrijven en op allerlei manie ren pogen de burgers te activeren mee te doen aan de inspraakmogelijkheden. Ook in 1975 bracht de provincie de Nota van Uitgangspunten voor Amster dam en het Noordzeekanaalgebied uit. Hierin werden de Amsterdamse voorha venplannen afgewezen en uitbreiding van Hoogovens goedgekeurd. Deze plan nen van Gedeputeerde Staten konden - als voorbereiding voor een streekplan voor dit gebied - de inspraakrondes in. Deze zijn er ook geweest, al verliep een en ander niet al te vlekkeloos. Eind 1976 werd de nota, na ondermeer twee hoor zittingen in Velsen, door het provinciaal bestuur goedgekeurd. Tot uiteraard gro te tevredenheid van Velsen en groot ver driet of nijd binnen de Amsterdamse regionen. Om de verharde standpunten tussen provincie, Velsen en Amsterdam te lijf te gaan en ook om te kijken wat voor andere mogelijkheden bestaan om havenplan kan overgaan, wordt ook hier voor een aparte informatie- en inspraak avond gehouden en dat is dan de 25ste oktober. De bezwaren tegen een voorha ven, die kunnen worden ingediend bij de secretarie van deze raad op de Konings- kade 4 in Den Haag, kunnen mondeling worden toegelicht (apart om vragen) op de hoorzitting begin volgend jaar. Die hoorzitting dient dus niet om het voorha venplan er door te drukken, want zover is het nog niet. Na alle adviezen binnen te hebben kan de minister in de toekomst zeggen: de kans op nee is zo groot dat ik er niet aan begin - en wanneer het „be leidsvoornemen” een voorhaven te vesti gen wegblijft, is de zaak afgedaan - of hij waagt het en laat een ontwerp maken.

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 7